Păreri Glass

(2019)

Domnul Glass

mihnea_aspru95 pe 20 Februarie 2019 23:20
You simply can't Split Unbreakable Glass!
Let the games begin, like the old man said - https://goo.gl/images/TBFPXM

Pot să zic (după ce l-am văzut de 2 ori la cinema) că nu e atât de boring cum au spus criticii (treaba lor, părerea lor), mai deloc (decât puțin când sunt la spitalul de nebuni, unele momente extinse mai degeaba...dar oleacă, nu prea le-am simțit, oricum. Mijlocul a fost mai pe "minus"). Nu e un film cu acțiune, dar te ține bine atașat de ecran, chiar ești curios cum va fi deznodământul. Acțiunea e ceva mai la început și la final (ce final, băga-mi-aș picioarele, am dat și câteva lacrimi, m-a emoționat un pic :\ :| )

- nu e dezamăgitor, dacă mergi cu low-expectations (adică cu acest scor groaznic de prost pe care l-a primit, nu știu ce mai vor criticii...să facă ei filmul, dacă pot. Că nu e sub nicio formă de acel scor slab, dar în fine).
Dacă ai… citeşte

JuanRuben pe 22 August 2018 23:47
ATENTIE PUTINEL SPOILER
Sincer asteptam cu nerabdare sa vad unde va duce acest deznodamant.
Povestea filmului e atat de buna incat pe alocuri crezi ca ei nu au defapt superputeri insa adevarul iese la iveala la sfarsit si veti intelege defapt ce se intampla. SINGURUL SPOILER e acesta ... Marea parte din final are o incarcatura de imagini cu care nu o sa fi de acord si o sa iti para rau sau poate o sa te enervezi cum eu am patit, insa exista un lucru bestial pe care nimeni nu il anticipiaza la sfarsit , intre-adevar Mr. Glass avea o inteligenta aparte ... Filmul e bun , povestea e foarte buna si plina de mister pana la sfarsit ! DOAR spre sfarsit VETI intelege cum apare BESTIA , doar la sfasit veti intelege cine sunt ei ( cei trei )
Nota 7

alex495 pe 19 Ianuarie 2019 08:39
Normal ca i intortocheat cand nu vezi primele 2 filme... e foarte tare, recunosc cam aproape jumate de film e tras muuult de timp, puteau sa bage mai multe secvente din celalalte filme habar n am, dar sa lasi asa pur dialog, mai ales la scena cand ii interogheaza psihiatra
preda_diana pe 10 februarie 2019 23:13
alex495, fi bun te rog si spune-mi si mie care este primul film. Pe al doilea l-am vazut si mi-a placut, insa nu il stiu pe primul. Se prea poate sa-l fi vazut si pe acela, dar clar nu imi amintesc. Multumesc !
HappyGamerGP pe 10 aprilie 2019 14:50
Nu sunt alex495, insa iti pot raspunde. Primul film se numeste Unbreakable.
cezar_dumitru pe 20 Ianuarie 2019 20:53
NU VA PIERDETI BANII SI TIMPUL
Un film care incepe promitator si devine o mizerie. am fost la cinema si am facut cea mai mare prostie...pacat de actori
AeroX pe 25 Ianuarie 2019 15:49
Ce aveti bre?
Ca si la Fantastic Beasts 2 mi se pare ca si la acest film lumea o ia razna si se scalda intr-o superficialitate si puturosenie de zile mari. Si cand zic lumea ma refer mai mult la critici, bine, nu la Stefan Dobroiu, el e departe de asa ceva la cum o da in bara atat de frecvent.

L-am vazut aseara, nu stiu daca are vreo influenta mai pozitiva ca l-am vazut la VIP si poate am avut o stare de dispozitie mai buna, dar mie chiar mi s-a parut foarte bun. Film de cel putin nota 7.

Acting superb, muzica intensa, atmosfera...pur si simplu mi-a placut sa intru in film.
Parca la un moment dat imi venea sa le zic de vreo alta serie de benzi desenate. "Ba, Glass, nu e asa! La final moare maica-ta!" :D
Mi s-a parut putin amuzant, desi mai mult s-a vrut serios. Bine, unora tot li s-a parut ridicola fiara interpretata de McAvoy (super tare), dar nah, nu e film… citeşte

nico_nicolle pe 19 Ianuarie 2019 22:36
Un film psihologic bun cu actori minunați. După mine asemănător unei piese de teatru văzută" Zbor deasupra unui cuib de cuci" varianta americană.
savudragos pe 26 ianuarie 2019 15:30
Intradevar, subscriu la parerea ta.
minea_elena pe 19 Ianuarie 2019 20:06
Filmul este foarte bun doar daca ai vazut si partea trecuta.altfel ti se pare incurcat si nu intelegi nimic
mihnea_aspru95 pe 20 ianuarie 2019 23:27
indeed.
Emanuel-0268 pe 19 Ianuarie 2019 14:07
Foarte bun filmul!
Un film extraordinar de bun!
Actorii joaca foarte bine iar povestea este unica.
Un film ideal pentru cei pasionati de psihologie.
L-am vazut ieri la cinema...am fost surprins de la inceput pana la sfarsitul filmului. Vreau sa il mai vizionez odata acasa :D

Emanuel-0268 pe 19 ianuarie 2019 14:10
As adauga Ps: Multi nu au inteles povestea, mesajul filmului, iar din acest motiv pentru ei nu va avea nici un sens. Nu e un film pentru oricine
user-5c439b5067de6 pe 19 Ianuarie 2019 23:51
Primele doua părținale trilogiei au fost f bune! Glass a fost la fel de bun pana în ultimele 20 - 25 de minute, când regizorul a decis sa strice toată magia acestei trilogii! Păcat ca a ales un astfel de final care îți lasă un gust amar referitor la restul povestii!
user-5ae43a25b6594 pe 20 Ianuarie 2019 09:09
Good, good, good....nu la fel de bun ca primele 2, dar mesajul pe care îl transmite in final e unul puternic, bun venit in mintea unui regizor!!
FunnyX pe 21 Ianuarie 2019 01:59
Cred ca e cel mai greu comentariu....Nici nu stiu cu ce sa incep....Filmul este unul in principal psihologic, multe chestii sunt greu spre imposibil de anticipat; finalul a fost cel asteptat (de catre mine).
Nu e un film "ca celelalte", te solicita!

mihnea_aspru95 pe 21 ianuarie 2019 13:05
te cred că l-ai așteptat (finalul), fiind un final total al "seriei", ce-a vrut să fie ea. Americano-indianul știe mai bine decât noi ce-au fost aceste filme pentru el (fun-fact: și-mi place că de fiecare dată omul apare într-un cameo; în filmele lui. Cum a fost Stan Lee pentru Marvel, ca o comparație). A fost un final de efect, ultimele 25-30 de minute gustând-le cel mai mult (io), în pofida multor critici aduse că filmul se strică la final (nu cred deloc asta frate, dar e și o chestie de percepție, fiecare om interpretează diferit, nimic e la fel 100%, aspecte și aspecte, situații și situații, trăiri și trăiri). Așa cred și eu, zici bine (dp părerea mea), te solicită destul de bine, e un film psihologic bun buun. Nu e mind-fuck, dar puțin mind-blown a putut să fie (în 2 monente): mind-fuck fiind Inception, Shutter Island etc.
FunnyX pe 21 ianuarie 2019 23:38
Shutter Island e the best of the best. Si acolo nu am anticipat finalul. Am ramas masca la final! Ceva gen: wow! pe bune? In aceeasi categorie, dar la un nivel ceva mai mic este si Eliza Graves/ Stonehearts Asylum (2014).
savudragos pe 22 Ianuarie 2019 23:35
Un film foarte bun. L-am vazut la cinema si am fost impresionat de actori. McAvoy, Williams, Jackson si chiar si restul joaca magistral.
ion_bogdanel_alexandru pe 24 Ianuarie 2019 18:32
Oficial cel mai prist film ever. Mai bina ma uit la frumoasa si bestia.
crisalisa pe 9 februarie 2019 19:43
uita-te si la PowerPuff Girls... poate vei intelege ceva, asta nu-i de tine.
White.Lily pe 17 Ianuarie 2019 17:03
Mie una mi-a placut foarte mult filmul.
Mi-a placut modul in care au fost reunite cele trei povesti, mesajul filmului si bineinteles, interpretarea lui James Mc Avoy si Bruce Willis.
Desigur, filmul a avut si ceva scapari...de ex cum se plimbau personajele prin acel sanatoriu....si cum doar 2 infirmieri erau mereu acolo....dar in fine....mici detalii :))
In orice caz, este un film care mai mult merge pe latura psihologica. Prin urmare cred ca mai degraba ar fi apreciat de fanii filmelor psihologice decat fanii filmelor cu supereroi.
Iar mesajul filmului...atat de tipic americanesc. Crede in tine si poti fi capabil de orice.

crisalisa pe 09 Februarie 2019 19:51
După urmărirea lui Kevin Wendell Crumb și a identităților multiple care se află în interiorul acestuia. David Dunn se găsește blocat într-un spital de psihiatrie alături de archenemy, Elijah Price și trebuie să se lupte cu un psihiatru care să demonstreze că trio-ul nu posedă de fapt abilități supraumane
claudiu-daniel-lugoj pe 10 Aprilie 2020 15:19
Nu ma impresionat acest film cum nici prima parte.Dar daca am vazut prima parte am zis sa o vad si pe asta,dar nu e un film cine stie ce.
Aishor pe 09 Februarie 2020 22:42
Americanii sunt proşti. Mă aia pe benzile lor desenate!
xerses pe 07 Mai 2019 21:20
Interesant scenariu; dar perspectiva aceasta a mentinerii echilibrului in lume si anihilarea celor cu puteri exceptional constituie deja subiectul a destul de multe alte filme si seriale.
wolfyna pe 09 Aprilie 2019 15:52
spoiler
in primul rand vrea sa spun ca mia placut foarte mult ,
ma asteptam sa fie un film cu supereroi ceva gen avengers , la inceput se lupta intre ei apoi aprare cineva mult mai periculos care este o amenintare pentru toti si nu vor avea de ales decat sa lupte inpreuna ca sa il infranga ,
cu ce neam ales cu niste oameni cu abilitati speciale pe care societatea ii considera nebuni si incearca cu orice pret sa dovedeasca asta ii face pana si pe ei sa se indoiasca de abilitatile lor
finalul putin dezamagitor nici macar o secunda nu ma asteptam sa se termine in felul ala ceea ce este foarte placut ca la multe din filmele noi finalul este previzibil

sorin.roman pe 16 Februarie 2019 17:22
Am ieșit înainte sa se termine filmul cu 20 minute. Cel mai prost film posibil.
boldon_01 pe 13 Martie 2019 03:09
Glass-Eroii ce vor veni
Filmul Glass este exceptional, mai degraba as putea spune motivational.Te motiveaza sa visezi,sa iti doresti si sa realizezi ca poti face orice in momentul in care vrei cu adevarat!Recomand cu incredere sa il vizualizati,SF dar totusi foarte realist!
crisu4u_2007 pe 30 Ianuarie 2019 22:13
Un film interesant care te captivează pe parcurs. McAvoy joaca foarte bine.
razvandmn pe 27 Ianuarie 2019 11:38
O mizerie de film
Nu am rezistat pana la sfarsit și am ieșit din sală
tudor_russu pe 25 Ianuarie 2019 08:29
Un film care avea potential foarte bun dar din pacate regizorul a dat-o de gard,o mizerie nu recomand.
user-61e70e426eb6d pe 03 August 2023 15:30
Actorii au jucat excepțional! Un film foarte bun!
alexreviews123456789 pe 19 Aprilie 2021 12:05
Destul de dezamagitor filmul, intepretarile actorilor nu sunt cele mai bune, actiunea foarte inchisa si destul de greu de inteles. Nota:7,5
lavara_laiarna pe 20 Martie 2021 17:10
Mintea, Forța și Sufletul benzilor desenate au ajuns la psiholog, c-am târziu. .și fără rost.
jokeru28 pe 13 Octombrie 2019 22:41
La inceput,intr-adevar,pare ca va fi mai palpitant,insa pe parcurs se mai pierde din actiune. Actorii au jucat bine,altfel cred ca filmul era de nota 4 cel mult. James McAvoy e chiar exceptional si ar merita chiar si Oscarul cu acest rol sau roluri mai bine zis. Scenariul putea fi mult mai bun,iar regizorul trebuia sa fie atent nu doar la detaliile celor 3 asa zisi supereroi,ci si la detalii pe care privitorul le poate remarca.De exemplu, Elija apare pur si simplu in acel costum ,costum care nu avea cum sa fie in acel spital de nebuni,chiar daca el a iesit din camera lui. Tot spre sfarsitul filmului psiholoaga se apleaca pe asfalt si vorbeste cu David Dunn,care era bagat cu capul in acea balta. Dupa ce s-a ridicat hainele ei era perfect curate! Iar revenind la scena cu balta,credeam atunci ca e o tactica de a-l scapa de teama de apa pe care o avea. Dar nu, practic il ineaca acolo!!! Iar… citeşte
alex_c_tin pe 18 Septembrie 2019 15:58
Oribil film pierdere de timp nu recomand deloc ????????????????????????????????????????????
El_KaPpa pe 12 August 2019 22:29
5,4/10
Un haos in scenariu doar de dragul de a fi imprevizibil, dar nu mereu imprevizibilul garanteaza succesul. Pe mine haosul asta m-a facut doar sa-l privesc distant, indiferent, ba chiar sa fiu destul de plictisit pe la jumatate. Tema asta a echilibrului dintre bine si rau e departe de farmecul din "Unbreakable", cam cat de departe este si Bruce de cariera de atunci.
777L pe 09 Mai 2019 11:24
Unbreakable... de departe cel mai bun film din trilogie!
user-5bf412653c9c0 pe 21 Aprilie 2019 17:42
Mie personal nu mi-a plăcut,nu atât filmul cât mesajul transmis.Personajul jucat de Bruce William, adică băiatul bun moare înecat într-o baltă din asfalt de 15 cm.Senzatia mea este că scenariștii de la Hollywood vor să creeze o anumită confuzie, să nu mai știi ce e bine și ce e rău.Un alt exemplu este Logan unde Wolverine,un supererou este la fel omorât de scenariști, într-un mod patetic pt. un asemenea personaj.Si lista poate continua,că să nu mai vorbim de filme că Star Wars,Alienare,Predator făcute praf de noua politică de la Hollywood.
Sorin87 pe 13 Aprilie 2019 19:51
Un film de vazut, mi-a placut, l-am asteptat demult sa iasa
sorin_telly pe 07 Februarie 2019 14:54
slab..
Un film plictisitor , lipsit de aciune si static !
Nu este de vazut in cinema...

tonio_fortebraci pe 24 Ianuarie 2019 01:29
Razvan_rai_raicu ai fi putut evita sa ne dezvălui finalul...mai sunt oameni care inca nu au văzut filmul...bv esti tare p...t...
mihnea_aspru95 pe 24 ianuarie 2019 15:48
lasă-l mă, că e un "mare" ciumpalac. Nu i-a plăcut filmul, și vine cu "manifestările lui" de oligofren. Dacă-i plăcea, alta era situația; garantez. Nu mai băga spoiler, ever.
demmonika pe 20 Ianuarie 2019 15:27
Dintre cele 3 filme care au legatura doar Split am vazut,unde era personajul Fiara..Tocmai ce l-am vazut la cinema,e interesant,cele 3 personaje cu puteri supraomenesti se intalnesc in acest film...povestea filmului e asa...oare cele 3 personaje sunt persoane cu boli psihice si traiesc si se identifica cu personajele din benzi desenate sau chiar au puteri de super eroi?Oricum cei 3 actori joaca bine rolurile mai ales ca sunt actori cunoscuti!Merita vazut!
parker26 pe 20 ianuarie 2019 17:51
Care 3 filme ,ca asta ie partea a doua de la filmul split
demmonika pe 19 februarie 2019 10:22
Parker26..daca erai putin atent ai fi putut vedea ca la inceputul fimului spun ca acesta are legatura cu 3 filme....iar acest film glass este oarecum o combinatie, o legatura,sau sa zicem o continuare, ldintre cele 3 personaje principale din acele filme.
andrei_oarga pe 07 Octombrie 2019 06:55
James McAvoy e foarte bun in rol,de departe cel mai mare plus al filmului,si Anya Taylor-Joy si Samuel L.Jackson au fost remarcabili,însă deși filmul începe in forța si continua o vreme asa,după devine foarte lung,s-a lungit spre final prea tare,pacat de actorii menționați,doar pentru ei se merita sa vezi filmul,motiv pentru care ii dau nota 6!
spartacus pe 19 Aprilie 2019 12:41
Finalul filmului este unul imbecil (după mine, desigur), dar merită văzut in special pentru prestația lui James McAvoy, care a intrat foarte bine pe rol.
andyy pe 15 Aprilie 2019 01:21
Destul de greu de inteles, mai ales daca nu ai urmarit prima parte "Split". Eu nu am simtit nevoia de o continuare, care, dupa parerea mea, nu se ridica la nivelul primei parti.
andystarx pe 12 Aprilie 2019 23:34
Bine ca s-a incheiat si aceasta triologie,oricum dezamagitor,slab,slab ! AVEAM ASTEPTARI MAI MARI!
Manusa pe 09 Aprilie 2019 00:13
Un film chiar bun, la mijlocul filmului eram de alta parere. Aici, evident trebuie vazuta si prima parte, altfel nu se intelege nimic.
Nu este chiar pentru oricine, cum zic si altii, este mai mult un film psihologic.
De actori, nimic de zis, au jucat foarte bine, S. L. Jackson a jucat cum ne-a obisnuit, in stilul lui caracteristic.
Un film de urmarit, merita vazut. Doar cu prima parte vizionata

user-5c50ab5775ca0 pe 29 Ianuarie 2019 21:43
Așa film prost, mai rar găsești. O mare pierdere de timp, și un desene animat este mai interesant ...
user-5c4f528714186 pe 28 Ianuarie 2019 21:08
Oribil...bani dati degeaba am rămas profund dezamăgită. Nu recomand
sabinalin pe 22 Ianuarie 2019 15:12
Shyamalan a debutat excelent regizoral, "The sixth sense" a fost unul dintre cele mai bune filme americane din anul respectiv, a urmat valorosul "Unbreakable" dupa care din pacate stacheta a coborat tot mai mult pana s-a ajuns la aproape catastrofalul " The last airbender", a fost oarece redresare cu "Split", acum regizorul isi cauta inspiratia din zilele bune si s-a decis sa "uneasca" doua dintre succesele sale, din pacate n-a iesit prea grozav chiar daca i-am revazut cu placere pe Willis, Jackson si Mc Avoy, peste Bruce si Samuel au trecut anii si nu e in favoarea lor iar James ne-a aratat deja cam tot ce stie in "Split", chiar daca finalul nu-i previzibil filmul balteste in prea multe momente din cauza unui scenariu care te indeamna mai degraba la somn.
user-5c42584a061f2 pe 19 Ianuarie 2019 00:54
Ușor dezamăgitor, personajele joaca bine, povestea foarte intortochiata, nota 6.5 nu 8
user-5a2d7f71e3cc0 pe 20 Ianuarie 2019 02:40
Actori super intr o baliverna de scenariu de 2 lei
Pierdere de timp si bani