Păreri Bohemian Rhapsody

(2018)

Bohemian Rhapsody

Florina1976 pe 11 Decembrie 2018 09:56
lacrimi de emotie
Este un film care nu trebuie ratat. Concertul Live Aid este atat de bine transpus in film incat ai senzatia ca participi la acesta. emotia momentului este transmisa excelent...nu au cum sa nu inceapa lacrimile sa curga necontrolat...
Am aflat lucruri noi despre formatia Queen si despre Freddie Mercury.
De cum am iesit de la film , imi doream sa ma reintorc. Filmul ramane inca mult timp viu dupa vizionare...ce multe mai avea sa ne ofere Queen, ce ciuda imi este pe Freddie Mercury...asa un talent sa se risipeasca atat de repede!
Nu omiteti filmul!

mirescu_stela pe 13 Decembrie 2018 12:00
Un film bun,emotionant! Rar se intampla sa mai vreau sa revad un film!! Dar cred ca o sa mai merg! Ca artist ..nota 10! Pacat ca s-a prapadit asa tanar!!!!
aursulesei_augustin pe 01 Ianuarie 2019 12:02
In ciuda tuturor parerilor pro sau contra filmul este foarte bun ,sper sa ia Oscar-ul!Am trait intens acest film care m-a emotionat!Daca si-a atins scopul inseamna capodopera!
xerses pe 01 Ianuarie 2019 14:04
Impresionant; eu cred ca a fost foarte bine pusa in scena viata acestui cantaret de legenda si a formatiei sale.
helsing pe 01 Ianuarie 2019 22:31
Ieșind de la film te întrebi de ce a ales Freddy acest stil de viață, de ce nu a fost mai așezat, ca ceilalți? Iar răspunsul este pentru că Freddy a fost genial ca muzician, iar geniile în general sunt foarte excentrice, dacă ar fi avut familie, copii, etc, poate nu ar mai fi fost ce a.fost ca artist. Pentru fani e mai bine că a fost așa, pentru el și apropiații lui probabil ca nu.
superdepeche pe 02 Ianuarie 2019 12:11
cam atat
exact ,i-am dat 4 stele asa din cauza nostalgiei ,ca in rest ....filmul e praf sa fim sinceri.
trebuie sa fii obiectiv daca iti dai cu parerea.
nu vreau polemici este doar parerea mea

leo26 pe 16 februarie 2019 20:12
Poate ai fost cam dur, dar sunt la sentimentul tau, filmul n-are nici o treaba cu realitatea, totul este denaturat in acest film.
hannibal03 pe 09 Ianuarie 2019 19:21
Un film bun, ce trece in revista cam toate piesele legendare marca Queen. Rami Malek interpreteaza rolul principal chiar satisfacator, cu toate ca nu se ridica la nivelul de expresivitate al lui Freddie (probabil pentru ca nimeni nu o pate face). Personal as fi preferat mai multe detalii despre viata lui Freddie Mercury ca om, nu ca muzician, in special de dupa ce a aflat ca e bolnav de SIDA (dar asta ar fi dus probabil ratingul la N-15, ceea ce ar fi scazut audienta, care e cel mai impotant lucru pentru orice cineast de Holliwood din zilele noastre).
sabinalin pe 10 Ianuarie 2019 16:02
"Bohemian rhapsody", "We are the champions", "Show must go on", "Radio ga ga", I want to breakfree", "I want it all", "Invisible man", "We will rock you" si lista poate continua mult si bine, muzica de cel mai inalt nivel, muzica la fel de proaspata la peste un sfert de veac de cand Freddie a plecat dintre noi, legendele rock Queen si Freddie Mercury meritau cu prisosinta un film omagial, asa ceva este acest "Bohemian rhapsody", un film care se urmareste in primul rand cu sufletul, e bine ca se pune accentul pe latura luminoasa, i-am citit pe catavenci suparati ca nu se scoate mizeria la vedere, intr-o lume a demitizarii cu orice pret o asemenea pelicula e sanatate curata, sigur ca biografia romantata a lui Freddie si a celor de la Queen nu va ramane in cariera lui Bryan Singer pe acelasi palier cu formidabilul "The usual suspects" dar i-a adus deja Globul de aur si n-ar fi exclus sa-l… citeşte
parker26 pe 16 ianuarie 2019 14:10
Ai auzit de Punct si de la capat .Nu cred!
carmen_angelus_romila pe 16 Ianuarie 2019 13:08
Un film biografic intr-adevar de exeptie, cu povestea fabuloasa a accensiunii, decaderii si spre finalul vietii, al revenirii extraordinare al celui ce a fost, poate unul dintre cei mai mari si faimosi muzicieni ai tuturor timpurilor, Freddie Mercury. inpreuna cu renumita sa formatie "Queen".
nathalie_dinu pe 17 Ianuarie 2019 00:36
Bohemian Rhapsody will rock you, rock you!
Documentandu-ma pentru film, am cautat concertul Live Aid si am fost fascinata de carisma, de vocea puternica, de expresivitatea si de jucausenia lui Freddie Mercury. Performanta sa pe scena mi-a transmis libertate, fericire.

Sa vad filmul Bohemian Rapsody a fost o imensa bucurie. Am ras si am cantat si l-am admirat pe Rami Malek in rolul lui Freddie Mercury.

Filmul nu este despre tristete, nu este despe moarte ci despre viata, despre creatie, despre iubire, despre arta si despre prietenie. Filmul este fericire pura.

loryme pe 17 Ianuarie 2019 10:00
Sala plină...la final toată lumea a aplaudat!!!
Același efect și la a doua vizionare. E un film care pur și simplu sărbătorește geniul muzical al marelui Freddie Mercury!
Update: l-am revăzut pe Russell Brand in Rock of ages și chiar semăna(in acest rol) cu Freddie. Ce ziceți... ar fi fost mai bun ca Rami? Eu una cred ca și Brand s-ar fi descurcat ținând cont și de personalitatea lui nebuna...filmul ar fi fost cu totul diferit.

angel69 pe 19 Ianuarie 2019 19:19
Obligatoriu de vazut
Obligatoriu de vazut...buna interpretare a lui Rami...am fost f impresionat de tot ce s-a intamplat in film pana la lacrimi...
vlado2 pe 24 Ianuarie 2019 06:29
Un film facut degeaba. Daca suntem nostalgici deschidem youtube si vedem un concert Queen. Rami mi se pare ca il mascareste pe marele Freddie. De ce ne trebuia un film? Oare Freddoe nu a lasat destul in urma lui?
tudor_russu pe 25 Ianuarie 2019 08:33
O film foarte frumos,recomand cu încredere vizionarea lui.
leo26 pe 26 Ianuarie 2019 19:01
Film Bun. Dar...
Din pacate filmul n-are nici o treaba cu realitatea, din pacate denaturat complet.
Cesteok1 pe 27 Ianuarie 2019 02:14
bun,pacat ca putea fi extraordinar
Pentru un necunascator si fan al formatiei Queen si ai lui Freddie...da e wow.Dar pentru un fan,cititor a 2 carti,referitor a vietii lui Freddie si a ''trairii'' alaturi de ceialti membri e zero,fata ce subiecte ar fi putut avea.Nu referitor la viata personala,ci asupra evolutiei trupei.Filmul are niste actori de nota 1000.Deci la capitolul asta e wooooowwwwwwwww!Inclusiv actorii care ii interpreteaza pe cei din trupa.Fara cuvinte.Dar,dau aceasta nota in special regizorului,care avea la material fara numar......si a ales sa faca ceva cam simplut .
Iulix_73 pe 27 Ianuarie 2019 20:01
Foarte bun !
Singurul film muzical care l-am urmarit si chiar mi-a placut ! Dar ... nu poti realiza o celebrare a legendarei trupe Queen dar mai ales celebrare a legendei Freddie Mercury fara sa aduci in discutie una dintre cele mai celebre piese a lor "The Show Must Go On " ! Pacat ...in rest un film exceptional realizat .
andreea_prodan pe 30 Ianuarie 2019 11:34
Extraordinar
Un film extraordinar, intradevar o capodopera. Merita Oscarul din toate punctele de vedere.
andystarx pe 31 Ianuarie 2019 22:23
Un film superb pentru povestea lui Freddie si a trupei Quuen,un Malek in forma de zile mari,sper sa castige oscarul,il merita clar,si o coloana sonora unica,Queen raman alaturi de Jackson si Madonna,unii din cei mai mari muzicieni din istorie !
White.Lily pe 04 Februarie 2019 00:20
Se putea mai mult
Din pacate nici pe mine nu m-a convins filmul. Interpretarea lui Rami Malek din punctul meu de vedere nu a fost wow dar nici n-a lasat de dorit.
Cu toate ca se cerea o biografie cu viata lui Freddie Mercury, filmul de fata nu mi se pare deloc inchegat...pare o alergetura de la un hit la altul. Personal as fi vrut sa se axeze mai mult pe viata si concertele trupei Queen. Desi greu....cum sa cocentrezi in 2 ore 20 de ani de cariera?

cippi18 pe 04 Februarie 2019 09:56
Promovarea HOMOSEXUALITATII, urasc asta. Este un exemplu negativ.
mihai_m_mishu pe 06 Februarie 2019 19:27
Foarte bun filmul, nu îți dai seama când trec două ore și un sfert (singurul film la care stai sa vezi și genericul de final până la sfârșit), e un film foarte viu! Ce nu mi-a plăcut în schimb, este interpretarea lui Remi. Am văzut un Freddie cu gesturi excesiv de gay, mult prea "leșinat", pe alocuri mi-a părut ca aduce ca modalitate de exprimare cu Forrest Gump, ori Freddie nu era asa. A fost un om extrem de viu, plin de viata, șarmant și adesea foarte ironic, ori în rolul interpretat de Remi nu prea se vede (spre deloc) adevărată anvergura și personalitate a lui Freddie. Chiar dacă jocul actoricesc tine foarte mult si de regizor, nu-mi pare ca Remi a reușit sa se transpună în personajul real, asa cum am văzut de exemplu la Eddie Redmayne în rolul lui Stephen Hawking din Theory of Everything. Dacă vreți, este un Freddie fără sare și piper. Lăsând la o… citeşte
Thavi pe 12 Februarie 2019 02:57
Cred ca si daca nu esti fan Queen e exceptional filmul asta
Ghemot pe 12 Februarie 2019 21:27
Deși este un film foarte bun, totuși este un pic sub ceea ce m-am așteptat!
Horatiucrisan pe 12 Februarie 2019 21:52
Un film biografic cu o interpretare excepțională a personajului principal. Din pacate filmul nu excelează la multe capitole cum ar fi abordarea mai aprofundată a vieții si problemelor depășite de Queen de-a lungul a peste 20 de ani de existență. Filmul nu tratează deloc desi e biografic copilăria si adolescenta lui Freddy Mercury, prezentând mai degrabă concertele trupei si orientarea sexuală a liderului. Pentru cei care fac pentru prima dată cunoștință cu muzica de excepție lăsată mostenire de Query, poate părea un film excepțional. Eu speram la mai mult, la o abordare mai serioasa a părții biografice. Cu siguranță că promovarea excesivă va propulsa filmul în topul filmelor cu diferite nominalizări la premii, mai ales în noianul de filme slabe apărute în ultimul an.
ornitoring pe 13 Februarie 2019 02:40
Mare frumusete de film..epic nu trebuie ratat acest film..ca iubesti muzica,ca nu iti place..e un film foarte bun..o capodopera ✔
Sorin87 pe 19 Februarie 2019 22:04
Foarte bun filmul, mi-a placut povestea lui Freddie Mercury
ciobanuc.ionut pe 24 Februarie 2019 19:10
Epic - evergreen movie
You should not hesitate to see this masterpiece!
In my opinion it is in the top ten of evergreen movies you must see!
A deep, strong, full of messages about real life, opportunities, risky choices, opportunities and ”carpe diem” moments in an artist life.
I love the masterpiece of Dexter Fletcher & Bryan Singer regarding the real life of Farrokh Bulsara (a.k.a. Freddie Mercury).
Enjoy it!

Licurici75 pe 25 Februarie 2019 11:14
Un film liniar care a incercat sa prezinte viata lui F.M. fara prea mult spectacol. Extraganduse oarecum din adevarata istorie a trupei si-a lui Freddie. Ce ma dezamagit la acest film este totusi machiajul de prost gust ce iese in evidenta, de pe fata actorilor. Zici ca i-a machiat eu
queenwhitepeace pe 01 Martie 2019 15:13
Bohemian Rapsody este un film cu adevarat emotionant si care te tine atent pe toata durata lui, te face sa razi, plangi si sa canti hiturile formatiei Queen.

Sirul evenimentelor nu ar fi intocmai cronologic cu realitatea dar abaterile nu sunt atat de grave, in opinia mea si reuseste foarte bine sa mentina atentia constanta de-a lungul filmului multumita tuturor celor implicati in productie, de la regizor la interpretarea actorilor.

Prin urmare, as recomanda cu bucurie vizonarea acestui film.

sanda_panda pe 04 Martie 2019 11:17
superb film
un adevarat concert, joc actoricesc f bun, MINUAT obligatoriu de vazut in CINEMA
user-5c96c3a43190f pe 24 Martie 2019 01:43
Emoționant... Și ma refer la ideea de a te lupta cu boala, de a o accepta și de a continua pana în ultima zi sa faci ceea ce îți place. Actorul foarte bine găsit, chiar am studiat gesturile și sunt cam în proporție de 85 la sută aceleași. Un film reușit, deși nu sunt adeptul acestui gen. Însă linia muzicală și interesul pentru a afla cum s-a format această mare formație, m-au atras. Recomand cu multă plăcere. Are unele mici lipsuri, însă în esență este super reușit.
gbanescu pe 12 Aprilie 2019 01:40
Queen – a band to remember
Un film frumos, bine realizat, bine-venit si mult-asteptat de iubitorii muzicii rock a anilor ’70-’80.
Finalul este grandios si o piatra de incercare in a-ti tine in frau emotiile, chiar si pentru cei mai “reci” si stapani pe sine dintre privitori.
Toti cei patru actori joaca bine, inclusiv si bineinteles Rami Malek.
Cu toate acestea, parca ceva nu se leaga. Si cred ca e faptul ca l-am perceput pe Fredie Mercury ca pe cea mai mare voce rock a tuturor timpurilor, l-am perceput ca pe o personalitate debordanta si grandioasa si, parca, Rami Malek nu reuseste pe de-a-ntregul sa insufle acest lucru.. Este impresia mea.
Oricum, un film frumos, pe care il voi revedea cu siguranta.

pinkmindset pe 18 Aprilie 2019 15:09
Scenariul merita mai mult. In ce-l priveste pe Rami Malek, pare doar o varianta mai efeminata a lui Freddie Mercury. Preferam o copie mai putin exacta a fizicului, a miscarilor si a gesturilor, dar care sa transmita energia lui Freddie. Pana la urma la asta se refera talentul. De imitat, prin munca, prin studiu, poate imita aproape orice actor. Dar e doar o parere subiectiva, iar eu nu sunt critic si el a luat oscarul.
estera12 pe 09 Iunie 2019 07:04
Un film pe care il revad cu placere,il recomand tuturor.
lili22 pe 09 Iunie 2019 22:15
Un film regizat superficial cu un interpret care nu seamana cu Freddie.Il vezi ca sa treaca timpul.
Iulidesprefilme pe 10 Iunie 2019 16:01
Bun film biografic despre ascensiunea și suferințele unui star al muzicii...Bună interpretarea lui Rami Malek...
user-5ca71871397cc pe 13 Iulie 2019 13:03
Un film emoționant, foarte bun.! Aveam 5 ani când a murit Freddie, de aceea am început sa caut mai multe informații despre el, despre trupa. Incredibilă povestea lui, și melodiile.. Super!
yanysboy pe 08 Septembrie 2019 13:48
Nota 9, obligatoriu de văzut! Frumos filmul, păcat de Freddie Mercury că a devenit pomohace deși la început nu era dar poate așa a fost să fie....
adysmith pe 18 Octombrie 2019 22:00
Un film, slab si prost. Nu comentez de obicei la filme. Dar la asta nu ma pot abtine... In afara de concertele live (preluare din original) nu are nimic special. Se insista abuziv pe latura gay a lui Freddy. E slab ca film biografic...personalitatea lui Freddy nu cred ca aduce cu ceea ce se prezinta in acest film.
tony_mondyalu pe 05 Decembrie 2019 11:38
wow....placut surprins de aceasta pelicula, unde reusesc sa povesteasca inceputurile formatiei Queen, cu un Farrokh plin de el si ff convins de ceea ce poate, urcusurile si coborasurile sunt evidente , insa mi-as dorii ca in ziua de azi sa mai existe o asemenea formatie, si nu doar manele si reggaeton...
dorinagoilean70 pe 24 Aprilie 2020 19:37
Un film biografic pentru toti fanii lui Freddie Mercury , si pentru toti iubitorii muzicii de valoare. Neaparat de vazut in sala de cinema, pentru sonorizare. Pana acum, 2 globuri de aur + Oscar pt Remi Malek
makavelli_doggz pe 19 Iulie 2020 11:12
E film biografic, nu artistic. E axat pe muzica, nu pe poveste
hacman_mihaela pe 19 Iulie 2020 22:09
un film care nu trebuie ratat
Un titlu care spune totul, despre dorinta lui Freddy Mercury si a trupei Queen de a fi deosebiti fata de restul trupelor muzicale ! Actorul care a interpretat rolull principal a fost destul de asemanator cu Freddy. Pacat de talentul lui Freddy Mercury curmat prea devreme de neiertatoarea SIDA. Oricum muzica lor strabate timpul, e la fel de impresionanta si astazi!
belora pe 21 Iulie 2020 17:14
mda
Nu au pus melodia de final Show must go on.Daca esti fan freddy mercurry se merita dar cireasa d p tort nu e in film ma dezamagit am crezut ca o sa se termine filmul cu the show must go on
chiba_florin pe 06 Septembrie 2020 14:45
WOW !
Să tot stau să mă gândesc nu ştiu dacă aş putea să-i găsesc destule cuvinte de laudă, o capodoperă cum rar ţie dat să admiri !
Respecte Queen !

TitoJacksana pe 31 Octombrie 2020 15:56
Un film biografic al unei dintre cele mai bune trupe din toate timpurile si a lui Freddie Mercury, solistul trupei Queen
Caktus pe 06 Decembrie 2020 22:45
"I'm going to be what I was born to be."
Un film foarte bun care m-a impresionat. Interpretarea este excelenta.

Scenariu: 9/10
Interpretare: 10/10
Productie: 10/10
Coloana sonora: 10/10
Atmosfera: 9/10
Dialog: 8/10

Nota finala: 9/10

Cinecris64 pe 25 Aprilie 2021 01:05
Un film foarte bine realizat, actorii au intrat bine in pielea personajelor reale, atmosfera de la concerte bine zugrăvită , coloana sonora f buna, nota 9, trebuie văzut !
alexreviews123456789 pe 25 Aprilie 2021 12:58
Acest film este fara doar si poate o capodopera, unul dintre cele mai bune filme muzicale. M-a impresionat foarte mult Rami Malek, care l-a jucat pe Freddie Mercury, cat si ceilalti actori. Nota: 10+
Go 1 2 3