Păreri Bohemian Rhapsody

(2018)

Bohemian Rhapsody

user-5a4819af3cac5 pe 29 Septembrie 2018 20:52
Sper ca generația actuala sa vadă și sa învețe ce este cu adevărat muzica și ce înseamnă niște muzicieni de geniu. Queen înseamnă muzica, iar melodiile lor sunt in fapt o parte din "coloana vertebrală" a muzicii internaționale. Acest film ar trebui sa-i facă dreptate lui Freddie și sa înroleze in "fenomenul Queen" lângă zecile de milioane de fani, alți și alți iubitori de muzica.
user-5bde0cb599973 pe 03 Noiembrie 2018 23:03
O capodoperă! Atat pot spune! De urmarit neaparat in Cinematograf. 10+ recomand fara dubii!
kene pe 04 Noiembrie 2018 04:22
Genial.
Nu am cuvinte sa exprim ce emotii extraordinare am simtit in timpul acestui film.
hefamara pe 04 Noiembrie 2018 14:25
hefamara
Un film foarte bun.Actorul care l-a interpretat pe Freddy este excelent(sper să fie nominalizat la Oscar pentru interpretare),povestea interesanta,muzica GENIALA.Foarte frumos.
margott pe 13 Aprilie 2013 22:37
Late edit (dec 2018)
Rami Malek n-are nici pe departe energia lui Freddie, doar la ochi aminteste de Freddie, in rest, e moale, searbad, dar evident ca nu-i concurs de sosii, iar Malek si-a lucrat rolul, lucru care se vede mai ales pe scena de la Live Aid in final. Mai mult noroc au avut cu actorii care-i interpreteaza pe Brian May si mai ales John Deacon, care e o sosie aproape perfecta. De ce se vorbeste totusi atat de mult in film despre Paul Prenter ? Nu si-a adus prin nimic contributia la succesul trupei. Prenter fara Queen e nimic, in timp ce Queen fara Prenter e tot Queen. Un Iuda ca el, care l-a tradat pe Freddie cu prima ocazie pe care a avut-o gasim pe toate drumurile si nu merita atat de mult spatiu in film. Nici Mary Austin nu merita atat de des amintita in film, nu i-a fost muza lui Freddie, doar prietena apropiata, poate punctul de reper in viata agitata a lui… citeşte

moloce pe 24 ianuarie 2019 13:17
Freddie era timid in particular ,vezi documentarul Queen pe Sundance ,asa ca Rami Malek l-a intruchipat excelent ,numai pe scena se dezlantuia ,filmul a fost bine documentat .
pinkmindset pe 17 aprilie 2019 12:13
Am avut acelasi sentiment, dar vazand parerile oamenilor, oscarul lui Malek, ma gandeam ca poate nu e realist subiectivismul meu. N-am simtit deloc, in interpretarea lui Malek, energia si emotia pe care o transmitea Freddie, motiv pentru care nici n-am fost prea incantat de film. Orice actor, prin munca, poate sa imite un personaj, insa pentru transmiterea emotiei, care ar fi trebuit sa fie esentiala in cazul de fata, e nevoie de talent. Fix asta i-a lipsit lui Malek, din punctul meu de vedere. Din cauza asta a parut si mult mai efeminat, chiar daca ii copia aproape perfect gesturile si miscarile. Dar eu nu sunt critic, iar el a luat oscarul.
phufu.ruoz pe 10 Noiembrie 2018 14:00
De obicei nu ma duc de 2 ori la cinema la aceelasi film, dar pentru Bohemian Rhapsody m as mai duce o data!
Mitimiau pe 24 decembrie 2018 17:45
Am fost.. de doua ori! :)
Chris2016 pe 03 Noiembrie 2018 22:25
Foarte fain filmul! M-a impresionat. Recomand. Obligatoriu la cinematograf!
doranigeocom pe 01 Noiembrie 2018 00:59
Nu e doar un film. E o poezie de film. Născut în ritmuri africane pe o insulă stăpânită de arabi Freddiee Mercury face scoala primară în India.
Părinții sunt persani de credință zoroastra prima religie monoteiste care avea ca principii
- respectul față de toate formele de viață.
- condamnarea asupririi ființei umane, actele de cruzime și sacrificiile de animale;

- Ecologia: natura ocupă un loc central în zoroastrism și multe sărbători sunt celebrate în natură, ziua Anului Nou este prima zi a primăverii, sărbătoarea apei în vară, sărbătoarea toamnei la sfârșitul anotimpului și sărbătoarea focului la jumătatea iernii;

- Muncă grea și caritate;

- Fidelitate față de familie, comunitate și țară.

Tatăl ignorat de adolescentul rebel e mai tarziu înțeles în… citeşte

Cerneala pe 06 Noiembrie 2018 14:14
O gasca de patru neadaptati, aparent fara nimic in comun, cu un mesaj zgomotos care se adreseaza altor neadaptati. Celor care stau ascunsi in umbra din spatele salii de concert. Sau pe un scaun in coltul intunecat al unei unei petreceri. Sau celor care-si treiesc vietile in anonimitate autoimpusa. De teama expunerii in fata prejudecatilor, preconceptiilor, etichetelor superficiale ale societatii.

Modul in care Freddie Mercury, imbracat ca o “soparla furioasa” pentru a face impresie, i-a prezentat intentiile nou nascutei Queen lui John Reid, unul dintre cei mai mari producatori muzicali ai vremii, este exact mesajul pe care Bohemian Rhapsody il transmite publicului larg. E in regula sa fii tu, nu-ti fie teama sa-ti expui gandurile, sentimentele, fii creativ si impetuos, simte-te bine in pielea ta. In anii 70 societatea inca sa lupta cu probleme de acceptare a deviatiilor… citeşte

Nnicolae pe 04 Noiembrie 2018 23:25
uluitor
un film care merită văzut, îl recomand cu inima.
user-5bdc4cbe23d5d pe 02 Noiembrie 2018 15:41
Am vazut filmul aseara dupa o lunga asteptare. Ca fan dedicat , cunoscand aproape tot ce s a scris, comentat, filmat , as zice ca sunt putin dezamagit de imaginea lui Freddie pe care o lasa filmul, imagine care , dupa parerea mea , e cu totul alta. In film apare ca fiind mai tot timpul trist , lipsit de viata, foarte usor de manipulat. Iar sexualitatea si o cunostea cu mult inaintea infiintarii trupei !
Din film se desprinde o diferentiere clara intre membrii trupei ramasi in viata si Freddie, diferentiere care pare sa i avantajeze si sa i puna intr o lumina mult mai buna pe ei. Nu inteleg de ce au facut asta.
Ca film insa , este intr adevar de exceptie !! Actorul este senzational.
Ca cinefil , filmul mi a placut si astept sa l revad.
Ca fan insa, dupa 26 de ani de asteptare, sunt complet dezamagit !!

nico_nicolle pe 01 Noiembrie 2018 00:10
Genial. Memorabil. Superb. Recomand!!!!!!!!!!!! Actorul principal a fost de acolo..
Steve.R pe 05 Noiembrie 2018 15:15
Pentru mine a fost unul dintre cele mai bune filme din ultimii ani....superb film, m a emoționat pana la lacrimi
user-5bb4bd1b1fa91 pe 03 Noiembrie 2018 22:27
Mi-a plăcut foarte mult filmul. Are de toate după părerea mea. Eu il recomand
user-59b1b3094fd73 pe 13 Noiembrie 2018 00:30
Da, un film emotionant... despre viata, talent extraordinar, daruire pana in ultima clipa si altele. Am si lacrimat. Rami Malek, extraordinara interpretare de rol, cred ca el m-a impresionat cel mai tare...
meessty pe 15 Noiembrie 2018 21:31
Un film slab despre un talent urias .Am plecat dezamagita de scenariu.Se putea mai mult.
NuGaseamNumeLiber pe 26 Septembrie 2018 13:33
Mult mai slab decât mă așteptam, nu știu în ce categorie să-l încadrez, nu e nici biografic, nici muzical. E un film cu muzică, cam atât.
Despre cea mai celebră trupă din istoria muzicii se putea realiza ceva mult mai bun.

nathalie_dinu pe 17 Ianuarie 2019 00:36
Bohemian Rhapsody will rock you, rock you!
Documentandu-ma pentru film, am cautat concertul Live Aid si am fost fascinata de carisma, de vocea puternica, de expresivitatea si de jucausenia lui Freddie Mercury. Performanta sa pe scena mi-a transmis libertate, fericire.

Sa vad filmul Bohemian Rapsody a fost o imensa bucurie. Am ras si am cantat si l-am admirat pe Rami Malek in rolul lui Freddie Mercury.

Filmul nu este despre tristete, nu este despe moarte ci despre viata, despre creatie, despre iubire, despre arta si despre prietenie. Filmul este fericire pura.

margochirila24_69 pe 13 Noiembrie 2018 08:38
Da, actorul e fain si a facut bine ce a facut, dar totusi e ciudat sa vezi pe cineva incercand sa fie FM. Scenariul a cuprins cam multa fictiune, desi am vazut ca au fost implicati Roger Taylor şi Brian May ca producatori! Cum spunea @Kul "nu-i The Doors-u’ cu Val Kilmer". La asa ceva ma asteptam, sa fie cum a fost The Doors cu Val Kilmer! Muzica lor celor de la Queen e fara varsta si asta face tot impreuna cu performanta lui Rami Malek.
cezarica98 pe 06 Noiembrie 2018 22:15
Memorabil!
Bohemian Rhapsody este o trăire vizuală și audio epică. Pelicula este povestea vieții lui Freddie Mercury, un artist de talie mondială, unul dintre cei mai iubiți cântăreți ai secolului trecut, o voce legendară, o relatare ce urmărește ascensiunea trupei Queen cu un stil muzical revoluționar, pe parcursul anilor în diverse show-uri până la concertul caritabil din 1985, Live Air. Vizionarea filmului scoate din spectatorii stări de sentimente amestecate, lacrimii, jovialitate, tristețe și amuzament. Rami Malek este impresionant, interpretează magnific, dublează perfect gestica și patosul lui Mercury, reînvie spiritul lui. Coloana sonoră a filmul te energizează, vocea lui Freddie este atât de lină, clară încât tot corpul îți vibrează, acesta este un motiv să îl vedeți la cinema, iar finalul te face să îți dorești să îl revezi, sincer este o… citeşte
dan_filip pe 10 Noiembrie 2018 18:50
Nu e capodopera
Incerc sa evit spoilerele! Pe ansamblu filmul e reusit, a surprins bine personalitatea lui Freddy! S-a terminat oarecum brusc, parerea mea e ca trebuia sa aiba alt final, mai aproape de 1991 si alta melodie! S-a insistat cam mult cu un eveniment, practic 30 de minute din film sunt despre si cu acest eveniment! Plus ca nu am auzit o melodie, poate la fel de valoroasa ca Bohemian! Filmul e de vazut, indubitabil, dar...! Acum fiecare cu perceptiile sale, tine foarte mult si de sensibilitatea fiecaruia! Eu voiam ceva mai mult.
user-5bda52c8aa6d9 pe 01 Noiembrie 2018 14:32
Filmul este o capodopera în toată regula, doar că se termina exact la jumătatea ascensiunii lor. Puteau să se mai lungească 30 minute și să arate puțin din suferința lui dinainte morții, era mai multă dramă, ar fi prins la public, asa am avut impresia unui film excepțional care s-a terminat la jumătate. Am fost foarte dezamăgit la finalul filmului, cum am zis, aveam impresia ca sunt la jumătatea lui.
TaTaN pe 10 decembrie 2018 18:11
Asa pare. Dar eu cred ca s-au oprit f bine cu filmul si nu au mai trecut prin fazele lacrimogene de final. Chiar am apreciat acest lucru. Si mai cred (fara a fi mama si tata omida ;) ) ca si Freddy si-ar fi dorit acest lucru. De fapt, spune acest lucru si in film, in momentul cand le comunica celorlalti membrii ai trupei, "ca si el o are". Poate vor face si o parte secunda. Sau poate va fi un alt film cu acea perioada din existenta trupei. Nu stim. Sa ne bucuram ca am putut vedea un film exceptional.
sanda_panda pe 4 martie 2019 11:19
eu m am bucurat ca nu a fost un final trist
Kul pe 02 Noiembrie 2018 19:51
Bohemian Rhapsody (2018)

– nasoala regie, cu alegere de montaj ca de videoclip, fara rabdare, ciudat pe repede-inainte. chestie care nu s-a pupat decat la final, pe concert. le: mda, e de la durata. deci se merita vazut un "directorz cut".
– Malek aint queer, e freak. nor a singer
– dar e cu musiq history (for dummies)
– si pe americaneste asa. nu e cu THAT feeling.
– “cu 4 milioane de pounds iti cumperi propria familie” (inexact)
– totusi Rami joaca bine
– issues de vedeta (blabla)
– si cel mai misto concertul de pe Wembley din 85

E de vazut. Da’ nu-i The Doors-u’ cu Val Kilmer.

White.Lily pe 4 februarie 2019 00:08
Exact asta a fost si sentimentul meu in urma vizionarii filmului. Totul pe repede inainte. Cu toate ca filmul are peste 2 ore iar cariera lor a fost de 20 de ani.....cum sa cuprinzi atat de multe hituri? Trebuie sa fii prea smecher ca regizor. Personal as fi vrut sa se axeze mai mult pe viata lui Freddie, sa intre mai in profunzime.
user-5bedb3dbe3436 pe 15 Noiembrie 2018 20:06
Draga Preda_Diana,sper ca ai reusit sa vezi filmul...Eu voi merge astazi pentru a cincea oara..si am de gand sa nu ma opresc aici.. iar in legatura cu acel "critic de film" cu siguranta este un homofob frustrat...I love you Feddie.. I love you Rami.. I love you Preda_Diana... !!! Hai sa fie Oscar!!!!!!
user-599c0f25ed783 pe 08 Noiembrie 2018 22:34
Un film emoționant, de valoare , minunat!
The Best!

alexandra_dumitrache95 pe 08 Noiembrie 2018 10:42
Nu trebuie sa ratați aceasta capodoperă, mai ales daca sunteți fan ai trupei si perioadei ăleia. Poate ca nu respecta in totalitate fiecare aspect al realității, dar filmul nu este totusi documentar, deci nu va oprește nimeni sa cautati acasa ce e adevărat si ce nu. Mi-a placut ca nu s-a axat pe boala si pe moarte, ci s-a concentrat pe lucrurile care i-au făcut cu adevărat faimoși.
queenwhitepeace pe 01 Martie 2019 15:13
Bohemian Rapsody este un film cu adevarat emotionant si care te tine atent pe toata durata lui, te face sa razi, plangi si sa canti hiturile formatiei Queen.

Sirul evenimentelor nu ar fi intocmai cronologic cu realitatea dar abaterile nu sunt atat de grave, in opinia mea si reuseste foarte bine sa mentina atentia constanta de-a lungul filmului multumita tuturor celor implicati in productie, de la regizor la interpretarea actorilor.

Prin urmare, as recomanda cu bucurie vizonarea acestui film.

Florina1976 pe 11 Decembrie 2018 09:56
lacrimi de emotie
Este un film care nu trebuie ratat. Concertul Live Aid este atat de bine transpus in film incat ai senzatia ca participi la acesta. emotia momentului este transmisa excelent...nu au cum sa nu inceapa lacrimile sa curga necontrolat...
Am aflat lucruri noi despre formatia Queen si despre Freddie Mercury.
De cum am iesit de la film , imi doream sa ma reintorc. Filmul ramane inca mult timp viu dupa vizionare...ce multe mai avea sa ne ofere Queen, ce ciuda imi este pe Freddie Mercury...asa un talent sa se risipeasca atat de repede!
Nu omiteti filmul!

FunnyX pe 24 Noiembrie 2018 00:44
Ce film! Ce rol a putut face Rami Malek! Daca ati iubit sau iubiti muzica celor de la Queen, atunci o sa adorati acest film. Desi Freddie avea lumea la picioare, filmul te face sa empatizezi cu el, sa il compatimesti. Cred ca cu totii am avut momente de ratacire in viata, cand am facut alegeri gresite. Din pacate pentru el, a platit prea scump greselile facute in acele momente.
Ultimele minute din film, cu concertul de pe Wembley, au fost un rasfat!
Sper sa vad cel putin o nominalizare la Oscar pentru Rami Malek. A avut un rol foarte greu de care s-a achitat cu brio.
"Bohemian Rhapsody" - unul dintre cele mai bune filme biografice ever!

GabrielaSirbu pe 08 Noiembrie 2018 13:51
Cei care l-au iubit pe Freddie +Queen au vazut sau vor vedea filmul fara nicio recomandare, iar cei care vor sa afle despre Freddie +Queen ar fi bine sa-l vada, alte lucruri puteti afla de pe net. Mie mi-a placut + am cantat toate cantecele... = 9 stelute!
tibanucu pe 04 Noiembrie 2018 21:04
Acestea sunt zilele vieții noastre, au zburat în rapiditatea timpului, aceste zile au dispărut acum, dar rămân unele lucruri când mă uit și nu găsesc nici o schimbare. Erau zilele vieții noastre, lucrurile rele din viață erau atât de puține.
Acele zile au dispărut acum, dar un lucru este încă adevărat - there must be more to life than this

Manusa pe 19 Noiembrie 2018 23:02
Un film super pe care l-am asteptat cu nerabdare. Fiind un fan al trupei Queen, acest film a fost unul extraordinar, bine realizat si cu actori care s-au potrivit rolurilor. Rami Malek cred ca s-a potrivit rolului, a jucat super.
Este un film care trebuie vazut neaparat la cinema.

cernasev_carmen pe 19 Noiembrie 2018 21:17
O capodoperă. Acest film m-a făcut să mă amuz, să suspin, ca la final, atunci când se ridicau rolurile pe ecranul negru și fundalul muzical "The show must go on!", să plâng de-abinelea. Un adevărat bulgăr de emoții... Magnific!
user-5bf0fe8d499ef pe 19 Noiembrie 2018 15:55
Este un film DOAR pentru cei care iubesc muzica veche, in special cea a legendarei Queen. Pe noi ne-a incantat . Daca as spune ca ne-a placut ar fi prea putin. Recomandat pentru cunoscatori.
adi.lazar pe 14 Noiembrie 2018 12:54
foarte bun
Un film superb, mai ales pentru fanii Queen :) Tot filmul este presarat cu melodii de-ale trupei. Merita vizionat.
winterpixy pe 31 Octombrie 2018 23:36
Un film emotionant, indicat pentru toate generatiile. 10+
b_lucian pe 31 Octombrie 2018 23:35
Un film absolut genial !!! Mai multe nu sunt de zis, am simțit ca eram la concerte lui.
superdepeche pe 02 Ianuarie 2019 12:11
cam atat
exact ,i-am dat 4 stele asa din cauza nostalgiei ,ca in rest ....filmul e praf sa fim sinceri.
trebuie sa fii obiectiv daca iti dai cu parerea.
nu vreau polemici este doar parerea mea

leo26 pe 16 februarie 2019 20:12
Poate ai fost cam dur, dar sunt la sentimentul tau, filmul n-are nici o treaba cu realitatea, totul este denaturat in acest film.
G1a pe 19 Noiembrie 2018 11:56
Bohemian Rhapsody este un film biografic foarte bine realizat, lipsit de stângăcii, iar interpretarea lui Rami Malek este ireprosabila.
leo26 pe 27 ianuarie 2019 18:34
Numai biografic nu-i, nu prezinta deloc realitatea acestei trupe minunate. Dupa umila mea parere se afla in top 5 cele mai bune din istoria muzicii.
G1a pe 1 noiembrie 2019 15:08
Un film biografic nu al trupei, ci a artistului. Fiecare cu parerea si gusturile sale. :) Toate cele bune!
carbacsin pe 18 Noiembrie 2018 09:39
E pe aici un manelist caruia nu-i plac comentariile si le voteaza negativ
user-5a77655308795 pe 20 Noiembrie 2018 23:58
Film de educare in masā si de spālarea creieraselor pentru acceptarea relatiilor homosexuale. Adevaratul Freddy Mercury ar fi fost mult mai interesant in viata reala dacā NU AR fi fost homosexual. Voce superba, dar viata shittt. Noi suntem români si crestin Ortodocsi, Este impotriva lui Hristos sa ne "placå" o asemenea mizerie de film, cu homosexuali, pedofili si viata lor de intuneric spiritual si mocirlā. Lepadare de Hristos, mare pācat aceste filme! Nu vā temeti de Dumnezeu?!!
blackmore pe 21 noiembrie 2018 18:09
Auzi mai habotnicule homofob dar pe homosexuali nu tot dzeul asta inventat de voi i-a creeat.Nu sunt si ei oameni, Religia nu indeamna la toleranta ?
Cinecris64 pe 25 Aprilie 2021 01:05
Un film foarte bine realizat, actorii au intrat bine in pielea personajelor reale, atmosfera de la concerte bine zugrăvită , coloana sonora f buna, nota 9, trebuie văzut !
Caktus pe 06 Decembrie 2020 22:45
"I'm going to be what I was born to be."
Un film foarte bun care m-a impresionat. Interpretarea este excelenta.

Scenariu: 9/10
Interpretare: 10/10
Productie: 10/10
Coloana sonora: 10/10
Atmosfera: 9/10
Dialog: 8/10

Nota finala: 9/10

user-5c96c3a43190f pe 24 Martie 2019 01:43
Emoționant... Și ma refer la ideea de a te lupta cu boala, de a o accepta și de a continua pana în ultima zi sa faci ceea ce îți place. Actorul foarte bine găsit, chiar am studiat gesturile și sunt cam în proporție de 85 la sută aceleași. Un film reușit, deși nu sunt adeptul acestui gen. Însă linia muzicală și interesul pentru a afla cum s-a format această mare formație, m-au atras. Recomand cu multă plăcere. Are unele mici lipsuri, însă în esență este super reușit.
sanda_panda pe 04 Martie 2019 11:17
superb film
un adevarat concert, joc actoricesc f bun, MINUAT obligatoriu de vazut in CINEMA
sabinalin pe 10 Ianuarie 2019 16:02
"Bohemian rhapsody", "We are the champions", "Show must go on", "Radio ga ga", I want to breakfree", "I want it all", "Invisible man", "We will rock you" si lista poate continua mult si bine, muzica de cel mai inalt nivel, muzica la fel de proaspata la peste un sfert de veac de cand Freddie a plecat dintre noi, legendele rock Queen si Freddie Mercury meritau cu prisosinta un film omagial, asa ceva este acest "Bohemian rhapsody", un film care se urmareste in primul rand cu sufletul, e bine ca se pune accentul pe latura luminoasa, i-am citit pe catavenci suparati ca nu se scoate mizeria la vedere, intr-o lume a demitizarii cu orice pret o asemenea pelicula e sanatate curata, sigur ca biografia romantata a lui Freddie si a celor de la Queen nu va ramane in cariera lui Bryan Singer pe acelasi palier cu formidabilul "The usual suspects" dar i-a adus deja Globul de aur si n-ar fi exclus sa-l… citeşte
parker26 pe 16 ianuarie 2019 14:10
Ai auzit de Punct si de la capat .Nu cred!
mirescu_stela pe 13 Decembrie 2018 12:00
Un film bun,emotionant! Rar se intampla sa mai vreau sa revad un film!! Dar cred ca o sa mai merg! Ca artist ..nota 10! Pacat ca s-a prapadit asa tanar!!!!
dorina_sara pe 08 Decembrie 2018 22:29
Inainte am venit de la film... Pff... Numai melodii de-a lui queen fredonez si imi vine sa caut orice informatie ce tine de el. M-a impresionat filmul. Iar actorul principal joaca foarte bine... Te marcheaza personajul lui. Recomand acest film!
preda_diana pe 26 Noiembrie 2018 16:39
Nu am vazut încă filmul, dar sper să ajung să-l văd cât de curând, de aceea nu fac nici un comentariu legat de acest subiect. Toți cei care au postat, fără nici o excepție, au fost de-a dreptul încântați, de aceea, îl întreb pe idiotul care a dat dislike la fiecare comment....ești cretin, sau ești cumva un al naibii de sever critic de film, de ești așa de nemulțumit de comentariile pozitive ale filmului ? Pot înțelege că nu îți este pe plac filmul și îți spui părerea, dar ce treabă ai tu cu opinia altora ?
blackmore pe 17 Noiembrie 2018 10:04
Am fost fan Queen intre 1991 si 1998 cand am devenit fan Deep Purple , intre timp nu mai sunt fanul unei singure formatii stilul meu muzical preferat fiind fusion., dar formatiile adevarate mi-au ramas in suflet.Din acest film singurele lucruri bune sunt muzica si felul cum compuneau cei de la Queen melodiile , in rest regia este zero , dramatismul lipseste cu desavarsire ca la aproape orice film american din ultimii 40 de ani , iar "jocul""actorilor" este mizerabil.Scenariul este ca o compunere a unui copil de clasa a 2-a cu rezultate slabe la invattatura.