Păreri The Rite

(2011)

Ritualul

roxx29 pe 11 Septembrie 2011 14:51
merita vazut doar pentru Anthony Hopkins
rolul lui Anthony Hopkins m-a convins sa vad filmul. per total un film foarte bun
richardro pe 26 August 2011 20:10
sfarsitul
filmu o fost bun.. actiune buna dar sfarsitul umpik cam naspa...
Hype pe 02 August 2011 00:07
''I am Baʿal ! I am Baʿal ! Baʿal Baʿal Baʿal Baʿal Baʿal !! '' :))
Nu e cine stie ce filmu'..aveam alte asteptari..

truk pe 29 Iulie 2011 15:27
nu e rau
O poveste interesanta...interesant pe alocuri desi pare uneori ca treneaza. Merita vazut...dar am vazut de curand filme mai bune.
anemarrie97 pe 23 Iulie 2011 17:47
Pentru prestatia lui Anthony Hopkins ii dau 8......filmul a fost bun mai spre final totusi!
micoud pe 16 Iulie 2011 21:42
acelasi subiect alta viziune
una peste alta celor care le plac genul eu zic ca sunt multumiti..e un film frumos..
jojo55_G pe 15 Iulie 2011 16:05
senzational
cel putin pentru mine mi s-a parut un film frumos mai are niste probleme pe ici pe colo cu scenariul dar in rest efecte speciale si este unul dintre filmele care chiar ma speriat
Sergiu.Lobont pe 05 Iulie 2011 03:43
Hopkins şi restul
Pentru a demonstra veridicitatea subiectului unui film, regizorii americani au început să demonteze vechile mituri create de aceeaşi regizori americani care încercau să confere o spectaculozitate scenelor regizate. Astfel în recentul „Red Riding Hood” vampirul/vârcolac ia în derâdere tentativa eroului de a-l învinge cu ajutorul apei sfinţite după ce o duzină de filme din cadrul Hollywood au folosit această metodă de tortură pentru vampiri, acum exorcistul ne anunţă să nu ne aşteptăm la levitaţii, vomă verde sau capete contorsionate după ce spre exemplu mult lăudatul de alţii dar nu şi de mine „The Exorcist” din 1973 al lui Friedkin a exploatat aceste aspecte din plin.

Eliminarea unor asemenea clişee adaugă un plus de veridicitate dar scade cu mult spectaculozitatea filmului, mai departe totul depinde de necesităţile spectatorilor.… citeşte

PungaDePopcorn pe 01 Iulie 2011 12:34
Obligatoriu de vazut
Un film foarte dragut, Anthony Hopkins face toti banii, povestea e faina, mi-a placut mult. Si nu e plictisitor, nu iti pulseaza in cap imagini cu draci sau alte alea...FAIN!
andu7zu pe 22 Iunie 2011 16:26
Mie mi-a placut foarte mult...chiar daca ideea nu e tocmai originala......
Florin85 pe 21 Iunie 2011 15:38
Unu dintre cele mai bune filme din 2011.Anthony Hopkins a reusit din nou un super film 10...................................
TheWolf pe 13 Iunie 2011 16:09
Un film interesant care iti schimba parerea mai ales daca esti ateu(nu sunt ateu).Finalul este tipic,extrem de asemanator cu The Exorcist.Nu prea merita titlul de film horror deoarece exista extrem de putine secvente care sa te sperie.Nota 8 din partea mea.
lumaxya pe 05 Iunie 2011 03:26
Un film care, zic eu, merita totusi vazut. Te face sa meditezi asupra existentei unor "fiinte", care pentru noi, sunt greu de inteles/imaginat.
ionut77 pe 03 Iunie 2011 16:13
reaper
Aparent filmul se credea a fi o capodopera deoarece joaca Anthony Hopkins , dar nu a iesit , prin simplul motiv ca Hopkins isi joaca rolul foarte bine iar ceilalti actori par un pic depasiti.
ovize pe 03 Iunie 2011 09:02
Slăbuț
Mă aștepam la ceva mai mult după câtă reclamă i s-a făcut.
cipix pe 30 Mai 2011 18:16
Pacat de sfarsit, e tipic "happy end", ceea ce e "trist":)).
In rest, un film bunicel.

omanid pe 30 Mai 2011 15:50
anthony hopkins,bun actor
este un film foarte bun mai ales ca joaca anthony hopkins vi-l recomand tuturor
Sorin87 pe 29 Mai 2011 17:16
The Rite
Foarte inspaimantator filmul The Rite, nu am crezut ca o sa fie asa de inspaimantator are unele faze la care nu ai cum sa nu te sperii tare filmul
Teh pe 22 Mai 2011 19:03
Am subestimat filmul. A fost mai bun decât mă aşteptam * smiles*

I was scared to hell in a moment and I was laughing like crazy right in the next moment - it's sick.
Per total, mi-a plăcut, actorii au fost destul de buni şi producţia a fost marfă. Faptul că m-a speriat şi m-a făcut şi să râd, almost in the same time, i-a adus nota 10 and a place in the favorite category.

I really enjoyed it.

andyy pe 22 Mai 2011 01:29
Foarte bun filmul, plin de tensiune, care te face sa stai mereu pe limita dintre a crede sau a nu crede. Interpretare pe masura din partea lui Anthony Hopkins, care dovedeste inca o data ca se potriveste de minune in astfel de roluri.
marxshalom pe 18 Mai 2011 11:24
mai multa filozofie si religie decat horror
Daca sunteti dintre cei care cauta horror, senzatii, mai bine nu va uitati... veti fi dezamagiti, cum au fost si altii care au comentat in acest sens. Daca insa cautati ceva care sa va atinga (daca va lasati atinsi) atunci este unul dintre filme de acest gen. Cam la fel ca si Michael Kovak din film: te impotrivesti si nu vrei sa crezi si sa te lasi atins... pana esti atins (volens-nolens). Si atunci pur si simplu alegi! Alegerea este a ta! doar a ta!
paradox_utopic pe 17 Mai 2011 22:41
the rit,un shit !
incercand sa mai spele rusinea preotilor pedofili din america,au bagat rapid un film cu un preot "american",genul macho-misterios,neaparat o maicuta sexy-aleluia si in rolul preotului-exorcist-profesor pe Hopkins (mai era varianra Conery,dar era indisponibil) ,evident toata treba e simpla,legi posedatu bine de scaun ,masa,ai dai cu crucea in cap si apa sfintita in ochi si incerci sa-i aflii porecla,,,in asta sta toata smecheria,i-ai zis numele,l-ai terminat ! filmul asta stupid imi aminteste de vorbele uni mare filozof referitor la religie : "reiese ca si cum Dumnezeu a facut lumea ca s-o ia dracu" !
kotor pe 14 Mai 2011 04:06
Anthony Hopkins face tot filmul, tema filmului e ok, insa ceilalti actori parca sunt din alt scenariu.Probabil ca Anthony Hopkins va castiga oscarul cu acest film.
APRIL5inoubliable2014 pe 11 Mai 2011 07:36
SHE NEED A DIAGNOSIS in 30 Tagen
Sir Anthony Hopkins este MAGNIFIC in rolul din acest film, care probabil a fost inspirat din "fapte reale". Si in filmul - Fracture (2007) - a jucat formidabil. Ted Crawford (personaj puternic in viata reala) ii oferise tot sotiei sale - , iar ea nici nu stia ce vrea de la viata. S-a meritat ca i-a dat o lectie: 1 ' bullet '. Dar, acum este mai important sa comentam 'THE RITE'. Dracusorul asta ROSARIA este iar dubios. Era ori nebuna, ori schizofrenica. Sau poate suferea de inima albastra. Totusi cred ca se incadreaza la - rautate inexplicabila; au chinuit-o degeaba cu exorcizarea. Mai bine ii faceau cadou un crucifix. Das ist fantastisch. VIATA BATE FILMUL.
APRIL5inoubliable2014 pe 13 mai 2011 17:29
The Rite - Ritualul (2011) : Oh, she does respond to treatment, Sir Anthony Hopkins. THANKS A LOT.
APRIL5inoubliable2014 pe 13 mai 2011 17:30
tratament la domiciliu CT. in continuare daca e cazul.
into_the_labyrinth pe 08 Mai 2011 20:55
Încă de la scenele de început, culminând cu accidentul mortal al tinerei Sandra, Mike este confruntat cu o dilemă: există sau nu viaţă după moarte, o lume mai bună în Ceruri, un Dumnezeu Atotputernic care ne veghează în fiecare clipă a existenţei noastre? Există spirite care ne posedă şi demoni care ne urmăresc? Deşi este tentat să spună că nu (înainte de accidentul fetei căruia tot el îi dă binecuvântarea), acceptă provocarea de a deveni exorcist. Întâlnirea cu părintele Lucas îi deschide o poartă, dar nu-i oferă şi soluţia. Lucrurile apoi se complică – din fericire filmul este foarte bine făcut şi mult mai puţin comercial decât s-ar putea teme spectatorul având în vedere subiectul spectaculos, beneficiind şi de interpretări actoriceşti de excepţie. Nu vreau să vă stric surpriza finalului (care face din film o adevărată capodoperă),… citeşte
allygnc pe 07 Mai 2011 22:58
Terifiant,Exeptional, Incerdibil sau intr-un cuvant THE RITE
Filmul este exceptional, nu ma asteptam sa fie asa bun dar a depasit asteptarile, cel putin pe ala mele. Numai gandindu-te ca este facut dupa o poveste reala te bulverseaza. Anthony Hopkins ca de obicei un actor inascut care nu dezamageste niciodata. Povestea unui tanar care ajunge pe bancile Teologiei Catolice oarecum fortat de inprejurari,dornic de dovezi palapbile este indrumat sper Italia unde face "practica" cu parintele Lucas, are ocazia sa vada o exorcizare pe viu; acesta sceptic ca de obicei cauta explicatia logica la cele vazute, ajunge sa traiasca pe pielea lui fenomene ciudate . Acesta ajunge in postura de a ceremoia un ritual de exorcizare tocmai pe parintele Lucas; el ajunge fata in fata cu Raul si trebuie sa il accepte pt a putea lupta cu el
Concluzie: Un film foarte bun, un horror cum nu am mai vazut de mult, il recomand sincer Nota 9.5

into_the_labyrinth pe 8 mai 2011 20:58
Aşa este... Ma bucur ca din aceasta pagină interminabilă de comentarii pe care nu mă mai stresez să le calific, măcar tu ai înţeles esenţa filmului. O astfel de realizare cinematografică are nevoie şi de spectatori :D
allygnc pe 8 mai 2011 22:45
multumesc pt coment, si pt sustinere
_voda_ pe 07 Mai 2011 18:07
Anthony Hopkins duce in spate tot filmul. În rest nimic deosebit
chrissT pe 02 Mai 2011 21:16
e un film care a reusit sa ma fascineze.. in mare.. n'o fi el mare capodopera insa pentru mine , cel putin, din categoria filmelor cu exorcizari scoase in ultimul timp, este cel mai bine facut si gandit : )... cu un tanar ateu, care in final o sa aiba o intalnire cu diavolul, din care numai credinta adevarata il mai poate scapa ; )
Thoughts about nothing… pe 30 Aprilie 2011 18:58
De ce Ritualul?
“You can only defeat it when you believe” Am vazut The Rite/Ritualul. Nu stiu de ce, dar filmele de acest gen nu ma mai atrag in vreun fel anume. Mi se par atat de slabe si de lipsite de sens… nici macar horror nu le pot numi, pentru ca nu sunt horror… desi au pretentii. [...] citeşte
RoxyD pe 30 Aprilie 2011 18:32
. ... un film interesant ... .
Vorador pe 30 Aprilie 2011 17:53
Prima ora din film mi-a placut dar apoi filmul a devenit penibil.Anthony Hopkins este remarcabil ca intodeauna dar pacat ca finalul nu poate fi salvat nici macar de el.
marc_mihai pe 28 Aprilie 2011 17:18
Un film bun.Din nou Anthony Hopkins face un rol de exceptie
viktor27oct pe 27 Aprilie 2011 11:42
"Be careful, choosing not to believe in the devil doesn't protect you from him."
Tanarul sceptic este pus fata in fata cu dovezile pe care le cauta mai mult decat si-ar fi dorit el...O descriere a diavolului comica si inspaimantatoare in acelasi timp...Pana aici a fost thrillerul..urmeaza impresionantul punct culminant care-l face un thriller psihologic, iar deznodamantul reuseste sa te linisteasca si sa-ti aduca un zambet pe buze si sa spui cu retinere (Indecisule!) "Un film foarte bun"...
"Faith becomes you, stay with it. Keep fighting the good fight with all your might."

SoKaT pe 25 Aprilie 2011 13:21
Asa si asa , nu a fost cine stie ce ! nota 7 , Hopkins joaca excelent !
balika pe 23 Aprilie 2011 22:01
Exorcizari in plus
Inca o tema deja epuizata la maxim. Daca nu-i vedeam numele genialului A. Hopkins printre actorii din film, nici nu ma oboseam sa ma uit. S-a demonstrat si cu The Wolfman deja, ca nu merita fortata nota si doar un actor bun nu o sa faca minuni dintr-o tema care a invadat cinematografele in ultimii ani. Cum nici in Omul-lup, nici aici nu vedem nimic nou. Sir A. Hopkins e in forma si joaca excelent, dar demonii din oameni au cam devenit plictisitori. Mai ales cand e vorba de aproape doua ore. Nu e un film rau, doar tema aleasa e deja de gramada. Pacat de acest actor, pentru ca si in The Rite dovedeste din plin faptul ca, mai are multe de spus cinematografiei.
WEbster pe 22 Aprilie 2011 00:50
Filmul mi s-a parut bun, dar cred ca cea mai mare inluenta a avut-o felul in care Anthony Hopkins si-a jucat rolul, pentru ca in rest nu stiu ce puncte forte mai are...scenariul e bazat pe originalul din 1973 "The exorcist" cu mici schimbari, regia a fost destul de slaba, coloana sonora foarte prost sincronizata cu scenele din film, iar restul actorilor nu au impresionat. Per total este un horror de vazut si intaresc ca este un horror, pentru ca genul se defineste prin exprimarea unor idei, sentimente cu ajutorul unor scene terifiante (dar ma rog, nu le poti spune asta badass'ilor din ziua de azi care pretind ca nu se sperie nici daca se trezesc cu o lopata la ureche).
roxannadaniella pe 19 Aprilie 2011 21:34
Un film bunicel cu un actor bun Anthony Hopkins(părintele Lucas) care nu se compara cu debutul lui Colin O'Donoghue care mai are multa experienta de adunat
Nu are un subiect original dar este de remarcat ca are un subiect inspirat din fapte reale
The Rite/Ritualul este un film care merita vazut de amatori de filme horror.Duce la extreme multe subiecate de la momente de ras la momente foarte dure si inspaimantatoare.Nu putem spune nici pe departe ca este un film prost cu am mai auzit la uni bazat pe motivul ca subiectul nu este original.
Are momente bune si foarte bune.Totusi filmul dureaza destul de mult 114 minute este deja mult pentru un film horror care sa te tina cu inima la gura.
Este usor de intuit la unele momente pentru iubitori de filme de genul acesta

Keeper pe 19 Aprilie 2011 20:55
am ras, m-au trecut fiorii si am stat cu ochii la ecran tot timpul. Mie unul mi-a placut filmul. Trebuie sa il vedeti la cinema pentru ca sunetul face toata partea de "horror". (Sunt si cateva faze haioase - cand ii suna telefonul ;)) s.a.)
llara pe 19 Aprilie 2011 10:02
Intradevar un rol remarcabil al lui Anthony Hopkins! nota 10.
danymury pe 18 Aprilie 2011 23:36
un film horror foarte bun..m-a tinut in scaun ..pff..foarte bine facut pluc Anthony face un rol impecabil ca de obicei..
ionutt- pe 16 Aprilie 2011 17:28
Subiectul e interesant, problema e ca a avut regizorul grija sa dea cu povestea de cires, regie de doi lei. Hopkins ar fi singurul motiv pentru care as recomanda filmul.
darkangel_4U pe 15 Aprilie 2011 01:23
super film
hmm nu mi s-a parut k hopkins a avut un rol extrem aici...rolul lui e tacerea mieilor si cam atat...filmul este tare psihologic,e imposibil sa nu iti fie frik in seara care il vezi;))
caluser pe 13 Aprilie 2011 15:02
Chiar daca Anthony Hopkins face o treaba excelenta(ceea ce nu e deloc surprinzator) tot nu poate salva filmul care in incercarea de a fi infricosator uneori reuseste chiar sa cada in ridicol...din punctul meu de vedere e o poveste buna prost regizata.
KONIG pe 13 Aprilie 2011 11:30
Mi s-a parut un film foarte bun.Nu este deloc exagerat iar Anthony Hopkins este genial ca de fiecare data.Actorul principal isi joaca foarte bine rolul de sceptic si per total este un film de 8 spre 9.E cel mai bun horror psihologic vazut anul acesta si va asigur ca nu pierdeti timpul.
Gumitza pe 12 Aprilie 2011 15:08
un film care merita vazut...nu e o pierdere de timp
SmashedDreams84 pe 04 Aprilie 2011 11:09
subiectul este cam tocit, insa interpretarea lui Anthony Hopkins face toti banii.
margott pe 04 Aprilie 2011 00:35
Nu stiu cum ar fi aratat filmul asta fara Anthony Hopkins, sincer. Nu zic ca nu-i un film bun, din contra, are greutate si mult dramatism, dar Hopkins e unic, are o mobilitate faciala si un joc care te tin nemiscat in scaun. Si parca nu vrea sa imbatraneasca deloc. O nota buna si pt necunoscutul Colin O'Donoghue.
Bianca1393 pe 02 Aprilie 2011 10:25
nu lam vazut inca
E un film ok, insa nu pt gusturile mele,deoarece nu imi plac genurile acestea de film...cu exorcizarii :P
Crisstyan25 pe 01 Aprilie 2011 02:20
Deja vu
Parca am vazut "Exorcistul". Antony Hopkins a facut tot filmul. In rest un scenariu previzibil, plin de clisee.

P. S.: De ce toata lumea da note dupa trailere? Oare nu se pot abtine pana vad filmul?

kinbo pe 30 Martie 2011 14:51
orange
la afi exista "seara orange"?.......................................................................
AeroX pe 26 aprilie 2011 20:16
Nu.