Păreri My House in Umbria

(2003)

Casa din Umbria

FreakDoll pe 04 Octombrie 2009 01:05
Foarte mult mi`a placut , e un film foarte emotionant . Te`nvata sa fii mai bun cu cei din jur .
nyuszi pe 31 Octombrie 2014 01:27
Am citit acum cateva zile nuvela lui William Trevor, pe care e bazat filmul, si m-am gandit ca as vrea sa-l revad. Ma bucur!

Actorii sunt exceptionali (Maggie Smith!!!), peisajele superbe, si mi-a placut si povestea. Poate nu am inghitit nici in nuvela, si nici in film, ideea exploziei si a supravietuitorilor, adica, mi s-a parut un pic prea dramatica, dar ceea ce sa intampla dupa aceea, felul in care personajele sunt conectate, relatiile care se dezvolta intre ele, m-a fascinat.

Emily Delahunty e un personaj trist, sau cel putin asa mi s-a parut, in ciuda faptului ca la prima vedere nu pare. Nu doar pentru ca a fost abuzata ca si copil, sau pentru ca a avut o viata grea si destul de urata, ci mai degraba pentru ca nu e capabila sa faca diferenta dintre realitate si imaginatie, si ajunge sa judece oamenii bazandu-se pe ceea ce isi inchipuie despre ei,… citeşte

margott pe 22 Ianuarie 2012 20:22
Ca sa corectam un pic sinopsis-ul, Tom Riversmith nu e deloc un ticalos, ci un tip scrupulos, cu o tinuta impecabila, a carui mentalitate obtuza vine in permanent conflict cu cea a Ellei, plina de imaginatie si de vivacitate, calitati care par sa-i lipseasca lui Tom. Mi s-au parut amuzante momentele in care ea, cu mult mai in varsta decat Tom, ii face oarecum avansuri, mai subtil sau mai zgomotos, oripilandu-l pe scortosul Tom. Sunt de altfel deliciul filmului, al carui subiect mi s-a parut un pretext pentru explorarea relatiilor interumane intre persoane aflate la poli opusi ai mentalitatii, ai clasei sociale, intr-un cuvant - diferiti din toate punctele de vedere.
lili22 pe 22 Septembrie 2018 10:52
E un film pentru televiziune asa ca nu poti avea mari pretentii.Cu tot talentul lui Maggie Smith.E prea siropos.