Păreri King Kong

(2005)

claudiu-daniel-lugoj pe 20 Mai 2009 16:34
claudiu-daniel lugoj
un film foarte bun tine mult dar ai ce vedea in el.Mi se pare mai reusit decit cel facut de japonezi.
P.J. pe 5 martie 2013 08:43
care e cel facut de japonezi??
cezar211091 pe 1 ianuarie 2014 22:41
king kong a fost creat de meriam c cooper in 1932.cred ca te referi la godzilla
cristian stasi pe 23 Aprilie 2006 21:11
cel mai bun film din toate timpurile.totul e magnific-regizorul,compozitorul,actorii.sfarsitul filmului e cea mai emotionanta scena din istoria cinematografului.
GeorgeGeo2011 pe 7 martie 2012 15:46
inseamna ca nu ai vazut filme mai deloc daca asta e cel mai bun
cezar211091 pe 1 ianuarie 2014 22:42
este un film excelent si daca el vrea sa zica ca e cel mai bun care e problema ta
Madalin pe 16 Noiembrie 2006 01:05
Sublim! Este genul de film care face spectacol, pe care poti sa-l vezi cu oricine,indiferent ce gen de filme prefera. Cineva l-a numit o copie palida dupa cel din '33.
Ha! Cum poti sa le compari, in afara de scenariu?... Toata lumea stia cum se termina. Nu e vorba de asta. INSULA! Ce a imaginat Jackson, mai rar vezi. ATMOSFERA. TOT. Spectacol total. Pentru serile in care vrei sa vezi cu prietenii,-ele UN FILM...

Popa Stefan pe 30 Ianuarie 2008 22:10
Este dupa parerea mea un film bestial cu o interpretare colosala . Iar replica este enorm de interesanta si potrivita filmului"Frumoasa si bestia".
cezar211091 pe 1 ianuarie 2014 22:43
film bestial stiu ca e,la propriu
Roua Stefan pe 03 Ianuarie 2006 15:20
Impresionant...
La sfarsit mi-au dat lacrimile si prietenii mei au ras de mine 1 saptamana intreaga stiind ca eu mananc numai Hellraisere si plang la kong :D

ciobotaru pe 17 Noiembrie 2009 01:39
un film emotionant , este primul king kong care il vad si am ramas fara cuvinte , l-am vazut si revazut , este realizat foarte bine
sorinreddog pe 08 Octombrie 2009 22:08
Da,uimitor!
Un film bun,care isi merita pe deplin premiile castigate,povestea este una cu final trist,dar previzibil,efectele speciale sunt de-a dreptul fantastice,un film care va ramane pentru totdeauna in topul preferintelor mele...
iondindeal pe 14 Septembrie 2009 10:50
abia acu dupa 4 ani l`am vazut si prost am fost ca nu l`am vaz mai inainte ,frumos
dayenutza pe 24 Decembrie 2009 03:55
il iubesc
cel mai tare film pe care lam vazut !!! preferatu meu ... dar atata am plans la el in hohote :((:((:(( maine zi toata eram umflata la fata parca ma batut cineva :( orcum nu exista film sal depaseasca pe KING KONG
andreiclawhammer pe 27 August 2006 19:12
Un film bun,dar nu din toate punctele de vedere,merita cele 3 premii oscar-poate mai putin pentru efecte speciale,unde dupa parerea mea merita Star Wars-trebuie vazut si pretuit pentru adevarata lui valoare,iar faza cu remake`u este o problema care ar trebui mai pe larg dezbatute si nu trantita asa..."nu are rost sa faci un remake la un film clasic"

Sunt curios in ce masura o sa se observe contributia lui Peter Jackson la urmatorul "blockbuster" HALO.

ZaSpecialist pe 24 august 2009 20:35
Ce legatura are Star Wars cu King Kong? :|
marian1204n pe 7 ianuarie 2014 16:20
v`ati gasit 2 destepti!!! vlahopon si zaspecialist!!! nici macar nu ati citit tot comentariul lui andrei dar v`ati apucat sa`l criticati ptr ca ati vazut Star Wars printre cuvintele lui :)) fratilor... andreti a vrut sa spuna ca in anul in care King Kong a castigat Oscarurile a candidat si Star Wars ptr efecte speciale si ca efectele din Star Wars sunt mai bune decat cele din King Kong. dar ce pretentii sa am de la 2 care au un singur neuron si nici pe ala nu il folosesc? :)) "blonzilor"!!!!
pada pe 17 Iulie 2009 16:27
pada
un film bun de aventura,chiar daca nu imi plac filmele de aventura si cele istorice,am urmarit filmul asta si isi merita oti banii,filmul e plin de aventura,nota 10 regizorului.
Mbi pe 01 Septembrie 2009 13:29
Cele mai bune efecte speciale.
Cei mai buni actori.
Super film.

edy21 pe 29 August 2010 17:57
Excelent film, sunet grozav efecte, decoratii totul a fost impecabil a fost o experienta !!!
Iar Naomi Watts joaca foarte bine, si in filmul acesta mi se pare foarte frumoasa, e asa....naturala....:) !!! No comment !!!!

Octaz pe 31 Octombrie 2010 14:54
Un film foarte trist , ba chiar am ramas socat,nu stiam nimic despre King Kong pana acum.Desi lung, filmul a fost constituit bine pe 2 planuri:unul pe insula,care surprindea viata creaturilor si a lui King Kong - as putea spune planul fantastic al filmului pt ca nu are nicio legatura cu cel de'al doilea plan cel constituit de acele scene memorabile cu King Kong in varful Empire States Building din New York.Copiat sau nu ,filmul dupa desfasurarea subiectului cred ca e mai bun decat cele facute in ultimul deceniu pt simplul fapt ca tehnologia a avansat iar efectele speciale si sonore au fost foarte impunatoare.Imi pare rau pentru acel final trist care mi s'a parut cam brutal.Puteau sa gaseasca o alta solutie si filmul tot ar fi fost bun.
psihologu pe 19 August 2010 08:43
Scenele de acţiune şi mişcările camerei sunt de-a dreptul incredibile, iar de efectele sonore şi vizuale nici nu mai vorbesc (când ziceam şi eu că va fi anul Star Wars în domeniul ăsta). Merită văzut. În ciuda duratei de aproximativ 3 ore, m-a ţinut lipit în scaun de la un capăt la celălalt. Distributia a fost una bine aleasa,iar coloana sonora se potriveste cu fiecare scena in parte.Unul dintre filmele preferate.Merita vazut!8/10
Ovidiu239 pe 27 decembrie 2012 00:31
in comentariu ai scris 9/10, dar deasupra ai doar 8 stelute;)
cezarika21 pe 02 Decembrie 2013 09:03
Un remake spectaculos, dar fără elemente noi
”King Kong”-ul lui Peter Jackson își aduce spectatorii în perioada lansării filmului original (1933), încercând să creeze atât o legătură artistică cu acesta, cât și o abordare mai modernă a poveștii, adaptând efectele vizuale rudimentare ale acestuia la posibilitățile tehnice contemporane. Subiectul este clasic, în mare măsură identic: un producător american de film îşi duce echipajul pentru a filma pe Insula Craniilor, un loc netrecut pe hartă, unde descoperă un tărâm ancestral populat cu vietăţi dispărute de pe celelalte continente. Echipajul capturează o gorilă gigantică pe care o aduce cu el la New York.

Comparându-l vrând-nevrând cu filmul original, pot spune că "King Kong"-ul lui Peter Jackson este un remake spectaculos, cu interpretări bune și cu efecte vizuale impresionante, dar mult prea apropiat de predecesorul său și… citeşte

mihnea_aspru95 pe 16 martie 2017 02:17
Asta, cred că este nota corectă (plină de obiectivism). "Alte secvenţe neverosimile sunt reprezentate de luptele gorilei cu tiranozaurii, în care King Kong ne dovedeşte cunoaşterea unor scheme din box (atunci când le aplică inamicilor directe şi croşee de dreapta) şi din luptele greco-romane (la un moment dat face şi o trântă)." :))). Aici, l-au umanizat pe KONG, datorită campionului în motion-capture, Andy Serkis (îl ştii tu Cezar. Cel care a făcut toate "scamatoriile" cu acea enigmatică creatură din "Pământul de Mijloc" - Gollum). "Cu toată părerea de rău pentru fanii genului eu nu am fost impresionat de efectele speciale, în ciuda faptului că au fost foarte bine realizate". Aici, sînt şi nu de acord. Pentru că, depinde când (în ce an, nu ştiu dacă fix de la publicarea comentariului l-ai urmărit pentru prima dată, sau chiar în 2005). Pt. anul 2005 CGI-ul era superb (de aceea a luat şi Oscar-ul). "Fuga oamenilor printre picioarele brontozaurilor mi s-a părut falsă, ca un desen animat prost realizat". În acest caz, îţi dau perfectă dreptate (şi acum îmi aduc aminte de la ultima revizionare, cum sărea "prostul" de Jimmy, ca unul speriat de ciori...:)). Salutare!
cezarika21 pe 1 mai 2017 07:52
Ceea ce spui tu, Mihnea, e în mare măsură corect, dar exagerările de orice fel sunt dăunătoare. În acest caz, au cam exagerat cu efectele vizuale, iar unele dintre ele nu sunt prea reușite. În rest, filmul e bun.
P.J. pe 21 Octombrie 2012 07:58
King Kong(2005)
Film de regizor.Dupa ce ne-a uluit cu seria "the Lord Of the Rings",Peter Jackson ne dovedeste inca o data ca este un vizionar,cu acest colosal film.Efectele speciale,realizarea artistica a tuturor creaturilor din film,decoruruile ,costumele,si peisajele superbe,alaturi de miscarile uimitoare ale camerelor,impreuna cu o poveste plina de aventura si extrem de emotionanta,au facut din acest film filmul meu favorit.In continoare,imi sustin parerea,cum ca Peter Jackson este si va ramane cel mai bun regizor.10/10.De vazut si de revazut.
mihnea_aspru95 pe 16 martie 2017 03:24
De aceea, această peliculă a câştigat şi 3 premii Oscar (în categoriile tehnice).
alex_il_fenomeno pe 31 August 2012 13:05
nu am avut ocazia sa urmaresc celelalte versiuni cu faimoasa primata , insa aceasta a reusit sa ma dea pe spate , avand la carma un regizor ca nimeni altul , in persoana lui Peter Jackson , o distributie de toata frumusetea , unde Jack Black , Naomi Watts , Adrien Brody si Colin Hanks au lasat niste impresii magistrale , iar povestea s-a bucurat de un ritm bun , o atmosfera incendiara si niste efecte de mare clasa de la creatorul trilogiei "Stapanul Inelelor" . recomand pentru toata familia si oricand .
mihnea_aspru95 pe 16 martie 2017 03:26
"insa aceasta a reusit sa ma dea pe spate , avand la carma un regizor ca nimeni altul , in persoana lui Peter Jackson , o distributie de toata frumusetea , unde Jack Black , Naomi Watts , Adrien Brody si Colin Hanks au lasat niste impresii magistrale". Că bine, spui !!!
Ovidiu239 pe 27 Decembrie 2012 00:31
Frumoasa si bestia
Dupa succesul incredibil avut de trilogia Lord of the rings, in 2005 Peter Jackson a confirmat pentru mine faptul ca este un mare regizor. King Kong, film care a bifat oscaruri la efecte vizuale si la sunet, pare destul de lung, cu o durata de 187 de minute, aproximativ media de la Lord of the ring, dar nu te plictiseste. Dupa prima jumatate de ora, filmul prinde viata, si nu te lasa nicio clipa sa inchizi un ochi! Luptele giganticei gorile cu dinozaurii creeaza un spectacol nemaipomenit, si pentru asta Peter Jackson si toti cei din jurul acestui film merita cu adevarat laudati!
mihnea_aspru95 pe 16 martie 2017 03:13
Parcă, înfruntarea teribilă cu acei trei V-Rex a fost pe la 1h25min. Faină, rău: https://www.youtube.com/watch?v=8BFsrTRQVbM (nu cred că va fi bătută această "mică bătălie" de un alt film cu MONSTRULEŢI). Dat totuşi, sunt curios dacă vom avea o luptă puternică şi-n acest KONG din 2017 (cu acei "urâţi" Skull Crawlers).
Ovidiu239 pe 16 martie 2017 17:37
Nu mai tin minte exact cand a avut loc acea lupta, dar stiu ca mi-a placut. Referitor la filmul din 2017, nu stiam de existenta lui. Cam multe remake-uri in ultima vreme.
herleaflorin pe 22 Aprilie 2012 22:51
King Kong
chiar foarte bun nu ma asteptam sa aiba asa multa actiune sincer credeam numa ca e vorbarie multa defapt are actiune din plin atatea feluri de creaturi pe insula aceea si e foarte dur in unele faze nota 9 bravo P.Jackson
mihnea_aspru95 pe 16 martie 2017 03:29
Cea mai dură şi DARK - secvenţă din tot filmul: https://www.youtube.com/watch?v=vKhVptqZAkg
legolas05 pe 04 Iunie 2010 00:31
frumos film.....merita vazut...........mai ales k regizorul este peter jackson
ZaSpecialist pe 24 August 2009 20:39
Bestial
Am vazut recent filmul si pot sa-i dau un 10 fara tragere de inima , regizorul si-a demonstrat valoarea. Felicitari!
anasia pe 01 Ianuarie 2006 20:10
pe mine m-a impresionat in primul rand emotional,acest mesaj mi-a ajuns la inima,apoi toata regizarea a fost de exceptie,multe laude din partea mea....parca si acum mai simt gandacii pe spatele meu ;)
captain pe 08 Mai 2011 13:11
un film foarte bun...mia placut ffffff mult....chiar merita vazut filmul....nota 10
healtheworld pe 17 Iulie 2010 03:57
Foarte impresionant. O adevarata capodopera. Desi tine 3 ore nici nu iti dai seama cand trece timpul, te tine in suspans mereu. De mult nu am mai vazut un film asa reusit ! E unul din filmele pe care trebuie sa le vezi inainte sa mori. Un singur cuvant: CALITATE !
Bradley pe 21 Ianuarie 2006 18:19
Decoruri impresionante, tipete reusite si o poveste veche adusa cu mare succes in cinematograful anului 2005.
Naomi Watts a jucat perfect dar cine poate da un Oscar intr-un film cu o maimuta uriasa?
Actiune de calitate si de LUNGA durata. Nu am mai vazut asta de ani buni intr-un film. Merita apreciat efortul pentru tot.
Totusi, nu stiu daca Adrien Brody a fost foarte potrivit pentru personajul pe care l-a interpretat. Singurul minus.

radu3455 pe 29 Decembrie 2011 11:35
un film senztional nota 10 pentru interpretarea lui Naomi Watts care a jucat nemaipomenit
catasmile17 pe 18 Decembrie 2011 23:50
Un film superb, care te tine captivant la orice moment al filmului !!!!
Aici se vede mana regizorului !!!!
Foarte bun acest film !!!!

DareDevilDubstepLova pe 14 Noiembrie 2011 13:00
Excelent film. Il vad debia acum, in 2011 si imi pare rau ca nu am vrut sa ma uit mai devreme la el, pentru ca sa fiu sincer nu sunt un fan al filmelor cu maimute. Uitati-va la aceasta capodopera!
Manusa pe 12 Iunie 2011 13:48
Un film foarte bun si in care ai ce vedea......isi merita toate premiile pe care le-a luat.
ionutz_05 pe 08 Mai 2011 13:55
foarte tare filmul.....unul dintre cele mai bune filme....nota 10
Da-Luck pe 12 Aprilie 2011 15:43
nu degeaba a luat 3 premi oscar pt efecte vizuale , mi-a placut
magduza pe 11 Aprilie 2011 19:56
unul dintre cele mai bune filme pe care lam vazut eu
ylyutza pe 31 Martie 2011 16:55
un film de nota 10,este foarte frumos,merita sa il vezi
iosif96 pe 05 Martie 2011 23:49
un film excelent....mia placut foarte mult......nota 10 cu felicitari
radutudor pe 12 Februarie 2011 16:40
De văzut (și revăzut)
Un film de lung metraj plin de efecte speciale, care de care mai spectaculoase, un film pe care l-am văzut de cel puțin șapte ori, și cred că-l voi mai revedea odată. Merită !
rizea.alex70 pe 12 Decembrie 2010 13:29
King Kong
Mi se pare un film exceptional,mai ales ca regizorul este preferatul meu....nota 10+.Interesante aventurile prin care trece echipajul pana la gasirea lui King Kong(regele maimutelor)...foarte interesant filmul.
Alinushu2007 pe 01 Noiembrie 2010 22:23
un film frumos, m-a impresionat foarte mult finalul acestui film, cam tragic insa :(
Vorador pe 07 Martie 2011 22:35
Un film care efectiv timp de 3 ore si jumatate te rupe de realitate.Efectele speciale reprezinta esentialul ptr.film si au fost folosite excelent,iar scenele de lupta sunt impresionante.Unul dintre cele mai bune remak-uri
Dragos.87 pe 03 Mai 2017 17:03
Un film exceptional care contine toate ingredientele si timp de 3 ore te tine lipit de ecran.Cat de puternica poate sa fie relatia dintre om si animal.Efectele vizuale au fost foarte reusite cat si cele sonore care te tin intr-un suspans foarte bun.Totul mi se pare asa cum trebuie deci nu pot decat sa-l recomand cu tarie!
Mariannaa pe 23 Aprilie 2014 14:58
Superb! Cine nu l-a vazut trebuie obligatoriu sa o faca. Nu poti spune prea multe despre film, doar ca in timp ce-l urmaresti nu vrei sa se termine.
ayska pe 24 Decembrie 2013 14:29
CAPODOPERA
Un film SUPERB ,care m-a facut sa plang .Naomi Watts e o actrita MINUNATA.
xerses pe 01 Decembrie 2013 23:10
Un film pe care il revad cu placere si dupa mai bine de 7 ani.Merita cu prisosinta toata atentia.
Infinity pe 26 August 2013 18:17
King Kong (2005)
Un film extrem de emotionant. Te misca profund, mai ales spre final. Aproape ca mi-a smuls cateva lacrimi. O adevarata aventura ce te rupe de realitate. Efectele sunt fantastice. Actorii au pus si ei punctul pe I, mai ales Naomi. Un film ce nu trebuie ratat. O productie uriasa.
Devastator1995 pe 18 Mai 2013 13:17
King Kong
Actiune - 10. Drama - 10. Foarte tare m-a impresionat filmul. Cred ca Peter Jackson si-a introdus tot talentul in acest film si cred ca se mindreste de capodopera sa. Apreciez foarte tare pentru asta.
Naomi Watts - mi-a placut foarte mult.

Larisanm pe 10 Aprilie 2013 18:42
larisa
Deci filmul acesta este genial! Extraordinar filmul....Merita vazut :*
alexcretu75 pe 28 Decembrie 2012 00:58
cand am vazut cate minute are am zis ca o sa regret asta dar sincer 3 ore nu m-am plictisit deloc si nu m-am miscat de la calculator :d
Andrei.Ciprian pe 27 Decembrie 2012 18:46
Kong,a opta minune a lumii!
Desi a fost un film care mi-a placut si il consider un film bun ma asteptam la mai mult.Filmul in mare parte este bine construit are o regie buna,efecte vizuale excelente(punctul forte al fimului), o coloana sonora buna,scenariu bunicel si desi are 3 ore nu m-am plictisit deloc.Ce nu mi-a placut a fost faptul ca King Kong apare cam tarziu in scena.Se putea si mai mult dar per total este un film bun care merita vazut!
PS:Mi-a placut Jack Black!

Anamarria pe 27 Decembrie 2012 16:07
Mi-a placut foarte mult. Clar a fost unul dintre cele mai bune si foarte dramatic! M-a emotionat foarte tare si chiar nu mi-as fi dorit sa aibe un asemenea final. Abia astept sa il revad.Nu cred ca mai este nevoie sa zic ca nota mea pt acest film este 10+
Zakiro pe 27 Decembrie 2012 01:40
Bun film, dar trist
L-am vazut si eu i seara asta pe Antena 1. Bun film, dar mai bine nu-l vedeam ca m-a intristat rau de tot. :(