Păreri Inception

Începutul

body3DevinA pe 17 August 2013 21:52
Capodoperă
Printre cele mai bune filme pe care le-am vazut, o Capodoperă. Inception este un film care te prinde din primele minute, iar atentia trebuie sa fie maxima pentru a nu pierde vre-un detaliu, care pe parcursul filmuluil este important. DiCaprio, Tom Hardy, Michael Caine, Marion Cotillard in regia lui Christopher Nolan. Acest film merita sa fie cel mai bun film al anului 2010. Il recomand (cel mai bun film pe care l-am vazut eu pana acum). Vizionare placuta!
Dragos.87 pe 04 Martie 2017 14:08
Foarte bun acest film care pur si simplu se joaca cu creierul tau.Exceptional!
StevieGG08 pe 27 Noiembrie 2010 21:22
Mindblowing!
Un film absolut incredibil!....regia imaculata, scenariul captivant, jocul actorilor,muzica, efectele speciale,scenele de actiune spectaculoase....totul este la superlativ in Inception care reusit sa se ridice mai presus de nivelul asteptarilor...Sir Nolan did it again!
bugs pe 25 Noiembrie 2010 21:26
un film foarte bun cu o actiune care te tine pe ghimpi.Dar ce ma intriga cel mai tare pe mine e finalul cu acel titirez,care conform povestii daca se opreste inseamna ca persoana este in lumea reala,iar contrar inseamna ca inca se afla in vis.Desi dadea tendinta de oprire,acest lucru nu s-a intamplat si acest lucru ma pune pe ganduri.Dar lasand acest lucru la o parte filmul e o adevarata capodopera gratie actorilor si regizorului.
kenya pe 15 Noiembrie 2010 18:20
Nimic nu este real.Acesta este cinematograful,un vanzator de vise!

Prima surpriza a fost coerenta scenariului.Dupa ce citisem comentariile si foarte multi bateau moneda pe dificultatea de a-l intelege,am ramas surprinsa descoperind ca nu este complicat deloc sa prinzi si sa mentii firul actiunii.Da,ideea a fost originala-explorarea visului si a subconstientului incepe sa fie din ce in ce mai la moda in industria filmului,lasa loc posibilitatii specularii imaginilor la maxim,cat il tine imaginatia pe creator.Nu-l asociez cu Matrix-acolo avertizarea a fost cu totul alta,aici se exemplifica riscul posibilitatii influentarii subconstientului prin "infectarea"acestuia cu o idee ce poate schimba in totalitate personalitatea si destinul victimei,dar si a celor din jur.In film era vorba de vis,in realitate exista acelasi risc in cazul mesajelor subliminale continute in anumite… citeşte

turonian pe 14 Noiembrie 2010 12:28
M-am aşteptat la mult mai mult de la Inception, sincer. Am senzaţia că d-nul Christopher Nolan e bezmetic şi dezorganizat pe alocuri, aspect ce reiese din film, care capătă pe alocuri nuanţa de "ghiveci". Deşi ideea este excelentă, filmul este greoi şi complicat, poate prea greoi şi prea complicat. De asemenea, cred că sunt prea multe efecte speciale. Probabil că aşa se întâmplă când vrei mai mult decât ar trebui.
blackpussycat pe 03 Noiembrie 2010 20:51
ffff bun!!
eu zic ca e o capodopera :X ador genul asta de filme care iti pune mintea la treaba..merita vazut cat despre leo e un actor care merita felicitari pt majoritatea filmelor in care joaca BRAVO leo!!nota 10 pt inception!!!
dido pe 01 Noiembrie 2010 05:17
Merita vazut!
Mda,un film spectaculos si care iti tine neuronii in stare de alerta in timp ce numeri nivelurile visului(marturisesc ca eu pierdusem unul la un moment dat!),un film bine facut,cu efecte speciale spectaculoase si mai ales un film in care s-a avut grija sa se explice pe indelete privitorului ce si cum...spre deosebire de alte filme de gen de la care pleci complet confuz...In general mi-a placut dar nu mi-a dat acea stare de incantare deci nu s-a lipit chiar pe gustul meu.Si m-a enervat teribil nevasta-sa,la un moment dat imi venea mie s-o omor,le tot incurca ploile alora!Si mi-au placut foarte mult imaginile...si...deci merita vazut...face parte dintre filmele de referinta despre care e bine sa ai habar!
into_the_labyrinth pe 13 Octombrie 2010 00:09
Un film inteligent, un film de avangardă bazat pe o serie de incursiuni fictive în lumea oniricului şi a subconştientului, având drept pretext implantarea ideilor în mintea subiectului conform intereselor unor oameni foarte puternici. Am spus incursiuni fictive? Dar ce este real şi ce este imaginar? Budiştii spun că lumea reală este o iluzie, aşadar... Pelicula este total originală, chiar dacă oarecum ceva din acest subiect apare şi în filme ca The Butterfly Effect sau Vanilla Sky. Acolo însă subiectul este altul. Totuşi, cam în ultimele 40 de minute, devine destul de confuz şi de comercial, încearcă prea multe, cel puţin după părerea mea. Finalul nu îmi este foarte clar - Cobb revine în lumea reală, dar de ce? Sau era un alt vis, dar al cui? Sorry, dar nu am înţeles f. bine :P
ovi_23 pe 28 Septembrie 2010 19:04
Superb film. Sunt multe motive pentru care ar trebii vazut.
trustme pe 24 Septembrie 2010 10:33
l-am vz la cinema a fost super tare
un film pe masura bugetului , chiar mi-a placut si mai ales ca a fost cu leo
bujulache pe 09 Septembrie 2010 10:34
brutus
Cel mai bun film al anului indubital...L-am vazut aseara la cinema Republica (5 Ron biletul).
Dar va trebui sa il mai vad o data....

brembo pe 30 August 2010 12:26
Filmul este superb. Din partea mea nota 10 tinand cont ca alte filme mult mai slabe au note destul de mari . Nota data de IMDB este cea corecta . Singura parte care nu mia placut din film a fost finalul , cele patru nivele de vis ca sa zic asa . Deja se exagereaza aceasta idee . Dar lasand logica un pic deoparte , este un film superb , un subiect interesant . Cat despre actori ... excelenti Leonardo fiind chiar , daca imi permiteti , magistral . Si pana la urma visa la final sau chiar reusise sa se intoarca in lumea reala? ( eu as zice ca inca visa , desi pe final "totemul" se dezechilibreaza , dar poate ca asta vroia sa creada el ca e in lumea reala alaturi de copii lui.
CristyStan pe 25 August 2010 16:08
Un film extraordinar care merita vazut si care iti pune foarte mult mintea la contributie. Despre actori am numai cuvinte de lauda. Pe langa fabuloasa poveste, si ei ajuta la crearea acestei capodopere cinematografice a secolului 21. In gereral, actorii fac filmul. Dar nici efectele speciale nu sunt de neglijat. Nota 11.
Alexandru1104 pe 25 August 2010 09:39
merita vazut
sunt 159 de pareri scrise pe site-ul asta si nu cred ca vreuna in care sa se spuna ca filmul e rau. eu am strans manerele scaunului pe care am stat mai tot filmul :)

interesant, captivant, inteligent regizat ...

deci recomand din tot sufletul

fyna94 pe 22 August 2010 15:42
Începutul
imi plac filmele cu leonardo , inception este unul dintre el nu mas mira daca ar lua si oscar
Neytiri pe 19 August 2010 15:28
GENIAL !
foarte interesanta ideea si originala...un film pe care l-am urmarit cu foarte mare atentie si care m-a captivat de la inceput...ce-i drept m-am incurcat putin in vise...dar la urma urmei e un film de nota 10 +. sper sa ia multe oscaruri la anul :X. foarte bine jucat leo dicaprio :X
sebyelton pe 22 august 2010 20:52
Hai sa nu exageram... capodopera? 10+... Ce filme ai mai vazut, ca din cate inteleg asta e cel mai bun din toate ... no offence!
Neytiri pe 22 august 2010 21:37
am vazut destule...crede-ma :)) de altfel poti vedea si in profilul meu. :)
florianzy pe 19 August 2010 11:40
visul din visul din vis
Nolan e o garantie ca filmul merita vazut.
Filmul este foarte captivant te tine in suspans, este vis in vis in vis de vis, iar finalul este super.
Cred ca o sa avem si o continuare.
Inainte de a merge la film am citit "parea criticului" StefanDo, si alte comentari si aveam o idei despre subiectul filmului si pot sa zic ca nu a fost greu digerabil.
Este un film de vazut, cu siguranta o sa fie nomilazat la Oscar/Globul de Aur, de castigat o sa vedem la anul.

alexandru_d pe 19 August 2010 01:44
sunt intrebari care raman fara raspuns si faze verosimile, poate ca am eu ceva cu Di Caprio insa nu mi s-a parut ca a facut un rol f bun.
korinakittyc pe 17 August 2010 11:05
mi-a placut la nebunie filmul a devenit filmul meu preferat pur si simplu genial
xGabrielax pe 14 August 2010 19:18
Merita vazut
Uite asa se face un film. A fost superb, merita vazut de toata lumea :)
cetateanu pe 12 August 2010 12:32
la un film asa bun nu mai au rost comentariile.leonardo este un actor care creste de la film la film efecte speciale de nota 10
victor_neo75 pe 12 August 2010 00:13
Saditorii de idei in vise !!!
"Inception", tradus usor simplist "Inceputul", ne spune povestea complicata a lui Cobb (Leonardo DiCaprio) un hot cu abilitati speciale caruia i se da ocazia sa fure impreuna cu o echipa de specialisti, secrete adanc inradacinate din mintea unui om, Robert Fischer (Cillian Murphy), si in plus are sansa sa rezolve problema fostei sale sotii Mal (Marion Cotillard) !

"Inception" are la baza un scenariu ingenios scris chiar de Cristopher Nolan (Memento (2000), Batman Begins (2005), The Prestige (2006) sau The Dark Knight (2008)) dar care putea fii totusi ceva mai alert, mai ales in prima jumatate a filmului unde ni s-a explicat ca la scoala ce presupune lumea viselor si cum poti controla visele !

Filmul mi-a adus aminte de "Time After Time" (1979), "Dark City" (1998) si chiar "Ocean's Eleven" (2001)! "Inception" il recomand, si chiar cred ca merita vazut de doua ori… citeşte

aayana pe 08 August 2010 14:56
9/10
Mă aşteptam să fie bun şi chiar a fost. Inception poate fi încadrat cu succes în categoria mind f**k movie. Poveste în poveste de 3 ori. Un film aşezat între două oglinzi care stau faţă-n faţă. Este explorat subconştientul până acolo unde amintirile nu au ce căuta în faţa ochilor. Merge văzut şi a doua oară.
teodorovici89 pe 04 August 2010 21:44
" Inceputul " acelasi concept precum "insula" ,se termina intr-un fel sau altul lasandu-ne pe noi cu aceeasi intrebare...Oare ce sa intamplat defapt cu personaju principal? ....
Burty pe 30 Iulie 2010 20:45
Imi poate spune cineva daca Inception varianta digitala va fi doar in Sun Plaza sau si in alte malluri din cadrul Cinema City deoarece pe siteul Cin C se pot face rezervari doar in sun plaza la varianta digitala ?
ofelik_cat pe 14 Iulie 2010 22:07
leonardo
Cu Leonardo in rolul principal,filmul va fi o reusita.Indeosebi joaca foarte bine in filme !
bianc4 pe 11 Iulie 2010 16:21
dupa trailer,regizor o sa fie teribil de bun!DiCaprio primeste numai roluri interesante
ionychy pe 11 Iulie 2010 13:56
astept sa vad.....nota pe urma.
shutter island......mi s-a parut foarte dur....sa vedem cum o sa fie,pare interesant.Update:L-am vazut,mi-a placut,trebuie sa fi atent sa nu pierzi ideea filmului si actiunea,evident,deoarece daca intorci capul un moment risti sa pierzi firul,din fericire nu e greu sa fi interesat,este excelent!
Francezzu pe 08 Iulie 2010 05:17
cred ca va fi un film la fel de dramatic precum Shutter Island si la fel de tulburator cu imaginatia noastra, un film psihologic asemeni celui regizat de inegalabilul Martin Scorsese,dar intr-o mica/mare masura SF,ceea ce va iesi va fi,sper,ceva bun,un film din care imi doresc sa nu-l inteleg de la inceput,si sa imi imaginez un alt sfarsit decat cel care se vrea a fi.Astept filmul si voi nota dupa!
ankci pe 28 Iunie 2010 12:57
anca
Nu stiu daca mai exista un film pe care sa-l astept cu atata interes...mi sa parut interesant asa la prima vedere..sper sa nu fiu dezamagita
roxza pe 24 Iunie 2010 12:44
cred ca va fi super tare ...adica nu sunt un fan al filmelor cu DiCaprio dar asta cred ca imi va placea mult de tot.Povestea mi se pare interesanta ,iar distributia este foarte buna ,
Levente88 pe 02 Iunie 2010 21:18
...
Nu stiu daca mai exista un film pe care sa-l astept cu atata interes...
Toata filmele de pana acum ale lui Nolan au fost incredibile. Si cand ma gandesc la ce distributie are...

Arthur852 pe 01 Iunie 2010 19:31
all
sa nu.l uitam si pe michael caine si el este prezent in film,tot un actor cu greutate...
theothe pe 12 Mai 2010 09:31
eee...
dap...un film cu o idee noua ce mai ceva super...asa ceva e obligator de vazut...
si il voi vedea...

tibycom pe 09 Mai 2010 19:01
inception
premiera in romania va fi pe 30 iulie. dar poate fi vazut in avanpremiera chiar si cu 1 saptamana inainte. cu siguranta ma voi duce la cinema sa vad acest film. chiar isi merita banii
robbiex2 pe 28 Aprilie 2010 11:52
Cel mai asteptat film al meu pe 2010 !!!!
Sper sa fie la fel de bun din toate punctele de vedere precum a fost The Dark Knight.

danucu pe 22 Aprilie 2010 08:46
:P
SCRIE CLAR CA NOTA E OPTIONALA. Puteti lasa comment-uri si fara sa dati o nota, avand in vedere ca nu a vazut nimeni filmul.
Raikkonen81 pe 03 Decembrie 2017 04:06
Capodopera :))))
In sfarsit am vazut marea capodopera. Capodopera natarailor care umplu metroul la Piata Victoriei cu legitimatiile la vedere atarnate de snur. Natarai pentru care orice tasta apasata se cheama "proiect". Filmul este un gunoi cu o distributie buna.
Caktus pe 30 aprilie 2020 23:50
Faptul ca nu e genul tau nu inseamna ca e o mizerie.
emy_sinaia pe 05 Octombrie 2014 00:41
Complicat
Un film greoi in care daca nu esti atent pierzi firul naratiunii si nu stii ce e real si ce fictiune.
dark1226 pe 02 Martie 2014 01:44
incredibil
nu inteleg cum de nu a luat oscarul pentru cel mai bun film in 2010
Ovidiu239 pe 10 Iunie 2013 22:16
Genial
Chritopher Nolan ne demonstreaza cu fiecare film ca este un regizor de exceptie, poate cel mai talentat al generatiei sale. Pentru acest film in opinia mea merita Oscar pentru regie. Te incurca, te ameteste, daca nu esti atent la detalii nu-ti mai dai seama care e vis si care e realitate. De remarcat si dsitributia, actori unul si unul. Bafta la vizionare!
yoana1997 pe 07 Aprilie 2012 23:00
Este un film foarte inteligent.Stie cineva alte filme de genul?
alekz26 pe 20 Ianuarie 2012 22:30
Intradevar un film superb cu un regizor extraordinar si un actor pe masura.
simcris2210 pe 10 Ianuarie 2012 17:19
super film. te tine cu sufletul la gura. MERITA VAZUT!
MNarcis pe 14 Noiembrie 2011 23:07
Si totusi ma asteptam la altceva, este departe de a fi o capodopera cinematografica (chiar daca are o idee f buna, efecte vizuale de cea mai buna calitate, si megastaruri) mi-e personal, mi-a placut mult mai mult The Dark Knight sau Shutter Island oricum ramane un film obligatoriu de vazut!
chetta pe 21 ianuarie 2015 12:12
bun comm..
larisutza15 pe 26 August 2011 23:28
filmul asta pur si simplu te da pe spate...incredibill de captivant inca de la inceput...astept cu nerabdare partea a doua..obligatoriu de vazut celor ce nu lau vizionat inca...un film de nota zece(eu ia-si fi dat si nota 20 daca ar fi fost posibil)
DiCaprio21 pe 19 August 2011 09:29
magnific..
exceptional acest film , ma bucur ca m-am uitat la el si l-as revede oricand as avea ocazia . DiCaprio joaca excelent , la fel ca si ceilanti actori din acest film . 10 . super
isabela_isa pe 16 August 2011 19:57
nu conteaza
Un film interesant, merita vazut .Finalul surprinzator.
WikdMovies pe 16 August 2011 03:27
,,A dream within a dream...'' -
WTF! Serios, asta a fost reactia mea dupa ce am vazut filmul! De ce e o capodopera?
Regizor bun: Cristopher Nolan (omule tu esti psiholog sau regizor?) - bifat
Subiect de film interesant - bifat
Distributie impresionanta - bifat
Interpretarea geniala a rolurilor - bifat
Efecte naucitoare sau OMFG, ce naiba s-a intamplat! - bifat
Coloana sonora memorabila - bifat
Final WTF!?! - bifat
Ei bine, pe scurt, asta inseamna Inception! Un must-see!
APLAUZE PENTRU CHRISTOPHER NOLAN!

Go 1 2 3 4 5 ... 9 10 11