Păreri Inception

Începutul

Ammelie pe 15 Noiembrie 2010 15:20
Inception (2010)
Primul lucru pe care il apreciez la acest film e originalitatea ideii. Al doilea, este explorarea subconstientului, patrunderea pana in adancul celmai adanc, acolo unde ideile prind viata. A dream within a dream within a dream si reflectarea realitatii in vis si a visului in realitate. Filmul nu mi s-a parut complicat, dar am senzatia ca se va dezvalui si mai mult la o a doua vedere.
P.S. Daca as compara filmul acest cu vreun altul, l-as compara cu Matrix. Ca profunzime a ideii si explorare psihologica, castiga Inception, ca scene de actiune si ca impact castiga Matrix.
8.5/10 pentru Inception.

tancha_ru86 pe 14 Noiembrie 2010 23:04
Ciudat, dar interesant
Vazusem trailer-ul si nu mi-a lasat nici o impresie. La invitatia prietenilor mei, sceptica, am intrat in sala de cinema. Am ramas surprinsa placut de idee si calitatea filmului.
Merita sa-l vezi!

andu7zu pe 14 Noiembrie 2010 17:14
cand o sa am putin timp liber la dispozitie o sa il vizionez si eu ....din trailerele vazute pana acum cred ca o sa imi placa .....cred ca e genial
Krystyne pe 13 Noiembrie 2010 21:16
o poveste foarte interesanta..10...
cu un sfarsit perfect

Moody pe 12 Noiembrie 2010 22:35
Un film exceptional, foarte cerebral. Chiar daca plotul nu este asa de greu de inteles precum se spune(ideea de vis in vis in vis), ramificatiile acestei idei sunt foarte greu de perceput. Pentru un om care vede filmul si doar atat nu va fi mai mult de un film de 8, dar pentru un spectator care mai apoi incearca sa dezvolte in minte aceste idei este un film de 10+.
MicSiRau pe 10 Noiembrie 2010 02:11
Okay. N-am sa spun absolut nimic despre film. Insa referitor la comenturile voastre as dori sa va pun o intrebare.
In final, Leonardo DiCaprio, se afla intr-un vis sau in realitate ?
P.S. : Raspunsul scurt si la obiect spune totul, nu e nevoie de explicatii absolut inutile.
Astept cu mare nerabdare parerile voastre.

talexi pe 10 noiembrie 2010 10:19
Realitate.
Moody pe 22 noiembrie 2010 13:00
vis
ThePhantom pe 07 Noiembrie 2010 23:35
la inceput nu am inteles d c se face atat de multa valva dar dupa ce l-am vazut totul a fost clar. k si Shutter Island, Inception este un thriller psihologic iar finalul este asemanator t lasa p tine sa decizi ce s-a intamplat sa continuii tu scenariul in mintea ta. Filmul este plin de detalii minutioase, iar dak scapi unul t uitzi degeaba la film trebuie sa-ti concentrezi atentia pentru a nu scapa vreun detaliu esential in evolutia actiunii, trebuie vazut de 2 ori macar k sa il intelegi sa pui cap la cap toate ideiile. Partea interesanta este k Dom Cobb nu avea un totem al lui, titirezul acela era al sotiei lui luat din seiful memoriei ei in visul lor comun deci el contrazice regulile jocului : creeaza vise din memorie, foloseste totemul altcuiva. Finalul acela cand titirezul se invarte incontinuu t duce cu gandul k:
- ori era in visul altcuiva
- ori el a fost supus de la… citeşte

alcatel pe 8 noiembrie 2010 22:24
Bine dar tot nu am inteles finalul cu acel titirez...in ultimele clipe se vede cum titirezul da sa cada insa pe noi filmul ne lasa in aer:nu stim daca nu cade(adica daca e vis)sau daca cade(adica e real tot ce se intampla) Deci ceea ce vreau eu sa aflu prin parerile voastre:e reala ultima faza sau nu? Astept parerile voastre ca sa deslusim oarecum misterul. In rest sunt de acord cu ThePhantom,inclusiv si cu ideea ca filmul trebuie vizionat de doua ori(chiar eu am facut asta pentru ca prima data nu l-am inteles pe deplin) P.S.:Scrieti-va parerile la acest comentariu ,va rog,ca sa pot sa gasesc mai usor parerile.
klaudya_e pe 11 noiembrie 2010 16:44
cobb spune ca in vis nu poate sa vada fetzele copiilor..la final copii se intorc cu fata spre el..deci e real
deea9595 pe 05 Noiembrie 2010 20:26
wow,tot ce pot spune este ca filmul e o adevarata CAPODOPERA!!!

,,You're waiting for a train, a train that will take you far away. You know where you hope this train will take you, but you can't be sure. But it doesn't matter - because we'll be together. ,,

Vladut1994 pe 03 Noiembrie 2010 23:41
Genial
Cu siguranta cel mai bun film al anului 2010 si poate cel mai bun film pe care l-am vazut vreodata...Sunt un mare fan al lui Dicaprio si i-am vzt cam toate aparitiile cinematografice,dar de data aceasta este absolut genial...Un profesionist in totalitate,cu un talent innascut inegalabil...Dupa Shutter Island in care a facut un rol fabulos vine cu acest Inception(o capodopera de mare clasa a geniului absolut Chrisopher Nolan) care pur si simplu te lasa fara cuvinte ...Toata distributia a fost impecabila ...O tema stralucita ,organizata intr-o maniera divina...Tot respectul pentru intreg stafful si un 10 cu + pentru Inception...Aceasta este adevarata arta.
silviubr pe 01 Noiembrie 2010 16:33
silviubr
este un film exceptional!merita vazut cu atentie;)
carmens18 pe 01 Noiembrie 2010 11:41
interesant
scenariu original, necesita o atentie sporita, sa nu vizati in timpul filmului... :)
darkxyde pe 31 Octombrie 2010 21:57
Deci este un film super traznet. De la jumatate in colo devine din ce in ce mai complicat. La sfarsit ma rugam sa stea in picioare titirezul ca sa se faca si Inception 2.
Theofil88 pe 31 Octombrie 2010 14:46
Un subconstient ferit de clisee.
E foarte frumos ca, pana la urma, cineva abordeaza nivelele mentalului uman intr-un mod in care o merita. Insa, din punct de vedere psihanalitic aceste lucruri sunt imposibile. Iar daca realitatea nu poate fi explicata prin simturi, e clar ca acesta este ultimul nivel, daca nimeni nu s-a scufundat inapoi in lumea noastra dintr-un vis mai superior. Este un film indraznet, dar din subconstient nu iti poti aminti nimic pentru ca dintre cele trei (ID, Ego, Superego) nu poti cobori in inconstient tot constientul pentru ca sunt bazate pe principii diferite. E ca si cum ai spune ca vrei sa amesteci petrolul cu apa, ori vrei sa faci piele intoarsa pielea de pe tine cu tine in aceasta fara sa o tai. Ce se afla in subconstient nu poate fi amintit pentru ca nu cobori in subconstient intr-o stare in care iti permiti luxul vointei de a retine anumite lucruri si, implicit, de a le extrage. Nu poti… citeşte
Button pe 31 Octombrie 2010 10:48
Un film genial, ce ridica cam aceeasi intrebare ca si Matrix: Este lumea noastra lumea reala ? Dar spre deosebire de Matrix este mult mai realist, iar regia lui Christopher Nolan face toti banii.
bogdi_07_yo pe 31 Octombrie 2010 03:03
Foarte frumos, dar nu cred ca l-am inteles 100% ! Imi place si melodia aia
ZombyNebunu pe 30 Octombrie 2010 22:44
merita vazut
intradevar un film care trb sa fi atent... ;) practic la sfarsit totul e un vis;)) din care trb si tu sa te trezesti;)) totul e din vis in vis;)) cine a facut filmu asta merita 10 oscare;)
dacoda pe 29 Octombrie 2010 13:30
Merita
Mi-a placut mult filmul , parerea mea este a fost putin ciudat :)) sper ca am inteles ceva din el :))
tinut pe 20 Octombrie 2010 21:29
Bunicel, efecte speciale reusite, dar vorba unui comentator de mai sus ,, nu incercati procedeul acasa,,
Laurik94 pe 13 Octombrie 2010 20:51
inca mai am cateva nelamuriri.am vazut filmul la cinema si astept sa apar si pe net ca sa il mai pot vedea o data
talexi pe 15 octombrie 2010 14:57
Sa ii faca cineva o schita . =))
alexdan87 pe 11 Octombrie 2010 06:29
Must see
A fost un film foarte bun, o idee foarte interesanta, care te pune pe ganduri. Cat timp il vezi, te tine aproape pe intreaga durata a sa captiv, ce m-a dezamagit putin, a fost feeling-ul de dupa terminarea filmului, parca puteau sa mai dezvolte putin ideea. Oricum, un film obligatoriu de vazut.
MALASORTE pe 09 Octombrie 2010 11:37
Ce sa mai...mai vreau filme de genul psihologice
Setea mea de filme care lucreaza asupra mintii e nemarginita...mai vreau ceva de genul acesta in care sa nu stii ce s-ar putea intampla in continuare ,majoritatea filmelor nu mai au puterea sa te surprinda cu nimic.. Butterfly efects alt film de referinta , e placut sa vezi cam ce ar putea sa faca puterea mintii umane si cand stai sa te gandesti cat de putin ne cunoastem puterea mintii....
pmaria2007 pe 29 Septembrie 2010 17:51
Inception is about what cinema is about
Mie mi s-a parut ca parerea citita aici exprima cel mai bine ce am trait eu in legatura cu acest film: http://cinematakino.wordpress.com/2010/09/28/inception-christopher-nolan-para-jorje/
MariusLuca pe 27 Septembrie 2010 22:11
Foarte tare filmul si a prins la publicul tanar mai ales... Merita vazut...
frunzulita pe 25 Septembrie 2010 17:47
Am vazut doar trailerul, desi a aparut acum 2 luni. Nu am avut ocazia sa vizionez acest film la cinema si astept sa il downloadeaz de la internet. Mi se pare suuper filmul si foarte interesant, mai ales cand joaca si Leonardo DiCaprio
dorina_sara pe 22 Septembrie 2010 10:57
SUPER FILM!
Am vazut filmul aseara la cinematograf si vreau sa spun ca mi-a placut foarte mult...la inceput am fost in dubii legat de asta dar apoi filmul m-a prins bine de tot...multa actiune, suspans, actori buni...chiar mi-a placut!!! merita vazut parerea mea.:)
Teddy-T pe 08 Septembrie 2010 22:51
:O
Doamen in sf. am gasit varianta dvd la film
deci e mult prea bestial filmul si cred ca e unu din cele mai bune filme aparute vreodata.
de sf nici nu mai am ce zice la cum a fost ... am ramas :O
10\10:D:D:D:D

cinephile pe 31 August 2010 21:15
Am plecat de-acasa cu gandul ca va fi o porcarie dar m-am inselat amarnic...s-a dovedit a fi un film destul de bun, interesant si palpitant!
Cumpana_Daniel pe 29 August 2010 10:21
merita vazut
Acum dupa ce l-am urmarit si eu aseara ce pot sa spun ca filmul e ceva ce trebuie vazut...ideea este originala si trebuie sa recunoastem acest aspect !!! Pe langa efectele care sunt bine elaborate ( desi dupa parerea mea nu sunt chiar iesite din comun si nu m-au impresionat foarte mult ) , filmul are un storyline intortochiat si ---asa cum am mai citit la cineva --- daca ti-ai pierdut "focus-ul" in momente cheie cam pierzi "visarea din visul celuilalt vis" ca sa na exprim plastic.
Un film de vazut in liniste ...de preferinta la cinema ... dar fara perturbatii ca sa poti sa-l intelegi ...dar in definitiv, un film care merita sa aloci cele 2 ore si jumatate !

Engineered pe 28 August 2010 13:49
One review to own them all
justandy pe 27 August 2010 16:18
Nu inteleg cum pot unii oameni sa compare Inception cu Matrix, in afara de posibilitatea unui personaj de a trai in doua sau mai multe lumi paralele asemanatoare ori foarte diferite dupa caz, cele 2 filme nu au semanat deloc. Ba lumile din cele doua filme nici macar nu au dsemanat dintre ele. singura faza ce ar fi putut amintii probabil de Matrix a fost scena de lupta din hotel al carui protagonist a fost Arthur.
Ultraviolet pe 26 August 2010 00:34
Chiar arata super tare din trailer :X de'abia astept sa'l vad
mariuszmeu pe 04 August 2010 03:32
capodopera
e un soi de amestec din toate ,real cu ireal , este de balamuc .cu toate ca sunt ca greu de satisfacut , asta m-a lasat cu gura masca . nu intru in detalii ,categoric trebuie sa il vedeti . din pacate ... sfarsitul . varianta pe care am vazut-o a fost imagine -camera . acceptabil
blastpit pe 28 Iulie 2010 15:52
la cat am auzit o sa fie f bun poate ajunge la 1 miliard worldwide daca este exact cum se spune
razvan9604 pe 19 Iulie 2010 17:34
vai de mn..ce noata are filmul asta pe imdb!!!oauuuuu.sper sa fie ceva de capul lui dak are o nota asa mare!11
HB pe 19 Iulie 2010 13:03
INCEPTION
Cred ca va un film destul de reusit ,la fel ca THE DARK KNIGHT.
Sa speram c-o sa aiba mai mulate efecte speciale ,nu ca PRINCE OF PERSIA THE SANSA OF TIME.Am sa vad la premiera cum e filmul atunci cand o sa apara pe 30iul.

sotha17 pe 09 Mai 2010 22:06
smells like matrix clichee
In ultimul trailer se aude wake me up, get me out...avand in vedere ca di caprio e specialized in subconscious security...s-ar putea sa vedem lucruri gen oras care se rastoarna lupte fara gravitatie in mintea cuiva si ei se "conecteaza" acolo pt a "fura" ideiile...or plant one :)
oricum...la ce casting are si mai ales regizor...it will kick-ass! :D

PS: Sper ca la final sa nu ramanem cu un final scene cand totul va parea ca ne-am uitat la un mare vis :\

Deeablingbling pe 01 Martie 2010 17:06
O idee geniala.Can't wait.Insa,cred ca o sa stam mult si bine pana sa vina si la noi
j0hanna pe 18 Noiembrie 2011 12:24
Inception - un film de nota 10
Orice cinefil care se respecta trebuie sa vada acest film. Nu zic ca e cel mai bun din toate timpurile, ci doar ca Merita Vazut! nu ma lasa inima sa dau 9..desi asta ar insemna obligatoriu de vazut..un 10 binemeritat!
marian_007bond pe 02 Ianuarie 2011 10:11
Inception
Un film incredibil de minunat, e greu sa spui lucruri urate despre el.
Raikkonen81 pe 3 decembrie 2017 04:18
Cel mai minunat....si chiar mai minunat ca cel mai minunat.
maya2010 pe 28 Decembrie 2010 03:40
scenariu,regia si distributia excelenta,cred ca o sa ramana in cinemateca
Ra7ul pe 28 Decembrie 2010 00:06
Un fil pur si simplu de nota 10.Nu am cuvinte ,exceptional filmul.Cel mai bun film al anului sigur,de mult timp nu sa mai vazut un film asa de bun ...
JohnnyFranco pe 26 Decembrie 2010 17:33
minunat
Filmul este destul de bun mai ales ca este regizat de Nolan si il care ca actor principal pe Dicaprio iti lasa o impresie buna merita sa castige macar un Oscar la gala de anul asta
bgd2006 pe 25 Decembrie 2010 14:16
continua sa se invarta, sau se opreste? asta este intrebarea! :)
SoKaT pe 23 Decembrie 2010 16:33
Extraordinar filmul ! Probabil unu din cele mai bune filme care le-am vazut in ultima vreme ! 10 , nici nu mai incape vorba !
Jazz-Stalker pe 29 Noiembrie 2010 04:47
Idee interesanta, imprumutata din Matrix si imbunatatita
Ideea cu visele e buna, dar nu digerata suficient... are multe lacune, la fel ca ideea de calatorie in timp, ca sa zic asa... De fapt niciun om nu va intelege vreodata pe deplin timpul si spatiul, pentru ca este proiectat cu anumite limite, pe care nu le poate depasi, decat superficial.
Lauraaa. pe 20 Noiembrie 2010 19:18
daca se invartea titirezul ala visa sau era real ?
gr8abyss pe 21 noiembrie 2010 13:16
Daca se invarte continuu inseamna ca viseaza, dar daca se opreste inseamna ca e realitate.
tonymaestrul pe 19 Noiembrie 2010 11:42
bestial
Cred ca este cea mai tare idee a unui film facut vreodata. Prea destept scenaristul. Recomand tuturor iubitorilor de sf .
brooK0 pe 08 Noiembrie 2010 18:26
woooooowdude
inception film nerecomandat pt oameni prosti cel mai bun film de anu asta
dp75 pe 13 mai 2011 14:54
daca ai fii destept,"anu" ai scrie "anul" si ai mai pune si virgule unde se cer.
vrabie pe 05 Noiembrie 2010 22:29
Nemaipomenit
am vazut filmul shiam ramas complet uimit shi fara cuvinte, este un film cu totul deosebit prin simplul scenariul care a fost facut unul nemeipomenit shi cu totul original, sa poti influnta viata unui om prin simplu fapt calatorind in visul sau este cu totul ceva nou original shi fabulos. fiecare actor a fost la inaltimea lui mai ales ca Dicaprio a jucat perfect rolul lui Cobb, cu toate ca la prima vizionare nu am nicio critica negativa asupra filmului
Costy_Craiova_fan pe 05 Noiembrie 2010 17:17
Impresionant
asa film complex nu am mai vazut demult,genial scenariul si actorii.....o capodopera !!!
Go 1 2 3 ... 9 10 11