Păreri Inception

Începutul

ReeAdna pe 01 August 2010 10:43
Genial :X Un film care intradevar merita vazut. Intr-un cuvant: capodopera!
mtraianc pe 31 Octombrie 2010 23:57
foarte interesant
filmul este foarte bun , singura recomandare ,,fiti atenti ,,puteti pierde usor firul daca sunteti cu mintea in alta parte :)):)
chetta pe 21 ianuarie 2015 12:10
corect spus...
elmedico pe 24 August 2010 22:23
Un film care este foarte bun, dar care nu are acel ceva care sa impresioneze.
Lau888 pe 21 August 2010 18:34
Genial!
Un film extraordinar, cuvintele sunt prea putine pentru a scoate in lumina aceasta realizare a lui Nolan. O capodopera care te lasa fara cuvinte, probabil cel mai bun film din istoria cinematografiei. Odata ce s-a terminat iti doresti sa il revezi inca o data si inca o data, parca la nesfarsit. Un labirint fantastic creat de acest regizor, cele 2 ore jumate trec pe nesimtite, iar mintea ta e pusa la incercare de fiecare data cand este adusa in prim-plan o scena noua. O stratificare inimaginabila a nivelului constientului uman, o stare de vis in vis, etalata pe mai multe nivele. Cuvantul "capodopera" este prea mic pentru aceasta productie. Actori impecabili, soundtrack fascinant, totul "de vis" . Va indemn sa il vizionati fara sa stati pe ganduri!
the_betrayer pe 21 August 2010 15:15
not perfect but close
Unul dintre cele mai bune filme facute vreodata. Depaseste cu mult cam tot ce s-a facut in ultima vreme. Ideea filmului e foarte buna, actorii joaca destul de bine; actiunea te tine in suspans all the way... foarte bun film.
farlifus pe 18 August 2010 15:29
prea e laudat filmul asta
ideea filmului mi se pare foarte intersesanta .That's it .
Realizarea filmului e faina insa nu e ceva impresionant avand in vedere ca majoriatea filmelor din ultimul timp sunt foarte bine facute ( efecte speciale foarte fain create n-am ce zice insa la capitolul asta filmul sta in rand cu Avatar, Clash of the titans, The Last Airbender, etc).
Jocul actorilor- bunicel as putea zice - asta ar fi aprecierea mea - nu te da pe spate vreun personaj anume..ca sa zic vaaai ce interpretare.
Durata filmului mi se pare exagerata din moment ce pare ca e am tras de par spre final...toata lumea a prins ideea cel tarziu dupa vreo 1h 30, mai era nevoie de inca maxim 30min ca sa fie perfect... nu cred ca era necesar sa il lungeasca atat.
In concluzie...filmul in sine merita vazut pentru poveste/idee...insa aceasta idee este geniala si obligatoriu de urmarit

sebyelton pe 22 august 2010 20:58
Total de acord cu tine! ai prins esenta! pariez ca i-:ai dat 9 si nu mai putin tocmai ca sa nu atragi critici si minusuri :))
bocancel pe 16 August 2010 11:41
Idee buna, film cam obositor
Este Ok ideea,in lumea copiilor si are o idee ok,efecte ok,insa este obositor de lung,iar finalul lasa clar loc de continuare asa ca nu merita mai mult de nota 5,orice film ce nu are unsfarsit binedefinit nu merita nota de tercere.Povestea se putea spune OK in 90 de minute nu stiu de ce s-au lungit atata.
Recomand sa il vedeti dar acasa,nu merita banii la cinema,eu l-am vazut la cinema si il bag la categoria : imi pare rau de banii de bilet.

dumi777 pe 16 august 2010 12:36
finalul lasa loc interpretarilor tocmai pentru ca nu are un sfarsit bine definit, e atat de potrivit si in acord cu restul filmului incat nu cere nimic mai mult (acum depinde la ce te refereai prin "continuare", sper ca nu la un sequel) un final deschis care te pune pe ganduri; sunt curios care ar fi interpretarea ta, avand in vedere impresia pe care ti-a lasat-o :)
cavallioty pe 19 august 2010 01:12
bocancel nu mai face tu recomandari proaste,stii proverbul ala "cand vulpea nu ajunge la struguri zice ca sunt acrii" asa si tu daca nu are un sfarsit bine definit nu merita nota de trecere??? de cand asta??poate doar in opinia ta
ghetie pe 12 August 2010 18:13
Un film extraordinar!!! Te tine in suspans si iti pune mintea la contributie. Bravo Christopher Nolan!
andyy pe 08 August 2010 00:26
Dupa ce am vazut acest film m-am intebat: oare se poate si mai mult de atat? Oare se poate juca vreun film, cu mintea noastra, mai mult de atat?Nu poti decat sa fi bulversat, dupa ce il vezi.Uluitor, magnific si laudele pot continua, fara ezitare. Un film care iti incinge de-a binelea rotitele creierului.Merita vazut!
ReMes pe 06 August 2010 00:53
Capodopera
Am vazut filmu azi la multiplex si pot zice ca e cel mai bun film din ultimi 10 ani, unii ma contrazic da is sigur ca sunt multi care sunt de acord. Zicea cineva ca Christofer Nolan nu iti ia si inima. Pe mine m-a luat cu totul. N-am vazut film mai bun de cand sunt pasionat de filme... Regizoru filmului poate fi numit geniu..sa nu mai zic ca n-am observat un defect in prestatia actorilor au jucat toti impecabil. Capodoperaaaa
alexaa pe 05 August 2010 21:55
cu singuranta cel mai complex film din acest deceniu, la fel de complex ca mintea omului.o expeditie in lumea viselor explicata atent si clar de Nolan.Aparent complicat dar doar pana cand spectatorul isi da seama ca se preieau senzatii pe care le simte oricine cand viseaza si se transfera intr-o lume a fictiunii.Tot ce trebuie sa faci este sa urmaresti atent cele trei nivele pe care e construit filmul si ai parte de o experienta cinematografica unica, originala , ciudata, inovatoare.Finalul poate fi oricum interpretat, totusi tind sa cred urmatoarele:cobb a ramas prins si finalul e doar dorinta lui, lumea perfecta pe care si-ar fi dorit-o(zic asta si pentru ca la aeroport era asteptat de personajul lui Michael Caine care nu cred ca ar fi putut sa afle chiar asa repede de venirea lui-dar asta e ceea ce gandesc eu).in concluzie dati banii pe bilet caci nu o sa va para rau .indraznesc sa… citeşte
elmedico pe 14 septembrie 2010 10:48
Shutter island cred ca are un scenariu mai interesant decat Inception. Ce zici?
Liviu- pe 30 ianuarie 2011 12:58
Scenariul lui Shutter Island e mult mai putin complex. Daca pleci cu "poanta" in gand din start iti vine foarte usor sa construiesti in jurul ei. La Inception nu exista poanta, exista un labirint logic de mare complexitate, infinit mai greu de creat.
DeliuBogdan pe 05 August 2010 00:31
superb,dea dreptul superb,nici nu ma asteptam la altceva din partea lui DiCaprio,
filmul e dea dreptul genial,iar Nolan si el genial,nu nu mai ca a scris tot scenariul dar la mai si regizat intr-un mod extraordinar 10/10 .....jos palaria,ma uit si vad k filmul e deja pe imdb pe locul 3 in top 250 cu 121,000 de voturi,la cat mai multe filme din acestea "Epice" :)))

dream pe 04 August 2010 23:58
imposibil de egalat in 2010
Impresionant film! Imaginile se succed in cascada asemenea unor planse ale unui joc video, fiecare dintre ele aducandu-ne din ce in ce mai aproape de dezvaluirea secretelor lui Cobb. Vizual esti surprins la tot pasul. Scena cu trenul trecand prin mijlocul soselei sau cea a strazilor curbate pana la o pliere perfecta pe verticala sunt uimitoare. Evenimentele se leaga intr-un ritm alert, alternand planurile intr-un ritm ametitor. Fiecare nivel al visului scoate la iveala cate o noua piesa a unui puzzle care isi gaseste sau nu rezolvarea in finalul deschis al filmului. Fiecare este liber sa-si imagineze daca in final personajul interpretat atat de bine de Leonardo di Caprio a ajuns acasa sau daca, din contra, a ramas blocat intr-unul din vise, cazand victima propriei abilitati de a se juca cu mintea umana.
Marse pe 5 august 2010 15:07
e clar ca el viseaza deoarece titirezu nu se opreste din invartit.... dupaia nu stii ... cum e realitatea daca ala-i vis...
giussy_1 pe 12 aprilie 2011 18:32
da;titirezul incepe sa se clatine si atunci ...pac! s-a terminat filmul. dupa mine problema e alta daca vrem sa disecam finalul . ca de ar fi doar asta e clar : e in lumea reala dar asa a vrut regizorul sa se termine filmul. problema e: de ce copiii aveau aceleasi haine la final ca si pe parcursul filmului. plus camera era aranjata la fel. cred ca aceste detalii fac parte din farmecul filmului.
petrea pe 04 August 2010 22:23
nota 10
superb filmu de vazut neaparat in cinema pentru ca iti da senzatia pe care Creatorii aui mizat Cineva pe alt forum il compara cu Avatar dar parerea maea ca nu prea sufera comparatie ....e mult peste prin toata complexitatea lui si interpretarea actorilor dublata de efectele speciale
finalul mi s a parut confuz nu am mai reusit sa inteleg daca el mai visa sau se trezise

Kinnari pe 04 August 2010 02:43
Unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut :) As mai plati sa-l vad iar la cinematograf !
deeasunshine pe 03 August 2010 23:03
de exceptie!
tokmai l-am vazut. ( ar fi pacat sa nu vedeti un film atat de bun la cinema!) este absolut captivant! sper sa se mai faca astfel de filme. tuturor le-a placut! dovada si comentariile favorabile. si e greu sa satisfaci gusturile unor oameni diferiti.
Sergo pe 03 August 2010 12:11
Genial!
L-am vazut aseara... Un film genial cap coada realizat impecabil pornind chiar de la cele mai mici detalii... Merita vazut in mod clar !
aditig78 pe 29 Iulie 2010 20:56
Trebuie vazut!!!
Un film foarte reusit! Ramane intrebarea de sfarsit... este sau nu ... Voi parere aveti?!
amalius2000 pe 30 iulie 2010 03:12
Era nebun asta clar dar acum pentru filmul de aici ATENTIE SPOILER!!! La final cand ajunge acasa, este in lumea reala sau nu ca titirezul se tot invarte...
aditig78 pe 31 iulie 2010 01:00
Asta era intrebarea mea... daca este sau nu... in lumea reala. Nu am zis mai multe sa nu stric "momentul" celor ce nu l-au vazut. Asta ii extraordinar, cum a reusit regizorul sa lase la ideea fiecaruia sa creada ce vrea, daca ii acasa sau viseaza. Foarte reusit film! Final extraordinar!
stefan141284 pe 29 Iulie 2010 11:41
capodopera
fara cuvinte execeptional...l-am vazut aseara in avanpremiera............merita vazut.va recomand
taviotto pe 29 Iulie 2010 00:12
o alta capodopera in care rolul principal (Leonardo DiCaprio) o sa aibe o mare cautare pe marile ecrane...
recomand tuturor

weedmaster pe 16 Noiembrie 2010 15:33
Este unul dintre cele mai bune filme ce le-am vazut in viata mea,si am vazut cateva !
vincentt pe 01 Octombrie 2010 22:25
sfarsitul filmului este...
legat de sfarsitul filmului... raspunsul la intrebarea : Sfarsitul, realitate sau vis ? ; raspunsul il gasim in film, nu la sfarsit, ci in timpul filmului. am vazut filmul de 2 ori, prima data mi-a lasat impresia ca regizorul lasa la latitudinea fiecaruia sa creada ce vrea, ba ca e realitate , ba ca e vis ( lasand acel titirez sa se invarta). intuitia imi spunea ca e realitate, dar bineinteles ca nu poti sa-i spui cuiva ca e realitate sfarsitul filmului, neavand argumente. asa ca l-am mai urmarit o data foarte atent si pe langa faptul ca am mai prins unele lucruri care imi scapasera la prima vizonare, am reusit sa inteleg si care e sfarsitul. cheia raspunsului e legata de visul lui Cobb ( di Caprio ), atunci cand intra in visul lui si Adriadne ( studenta ), iar el ii vede in visul lui pe copiii lui jucandu-se in iarba, copiii fiind tot timpul cu spatele la el, iar el zicandu-i ,,… citeşte
MissBlossom01 pe 4 octombrie 2010 23:05
Sunt total de acord.Si eu cred la fel la Shutter Island,sunt prea multe argumente.
Say_Onutza pe 31 August 2010 13:20
Uimitor
Deci...................pe tot parcursul filmului am stat pe fotoliu si nu am facut nimic altceva decat sa ma uit la film,n-am intors capul de la tv(m-am uitat pe DVD si l-am conectat la LCD-ul meu,din pacate nu l-am prins la cinema cand a fost),de teama ca nu cumva sa pierd vreo replica si sa nu mai inteleg filmul.Este un film care necesita multa rabdare si multa atente pentru ca este,dupa parerea mea,un film foarte greu,insa foarte bun.O idee foarte buna,si foarte bine transpusa intr-un film,imi aminteste de niste chestii prostesti pe care le-am avut eu puse pe la statusuri pe mess,cum ca ''lumea viselor este o lume perfecta,cu o singura exceptie:este o lume care nu a existat,nu exista si nu va exista niciodata,adica nu este o lume reala''stiu ca e o prostie,insa tot imi aduce aminte de film,care chiar mi-a placut,ideea de vis intr-un alt vis,si faptul ca esti constient ca visezi,si… citeşte
coolgirl2001 pe 26 August 2010 12:45
o idee super originala a regizorului si subiectul este foarte foarte interesant (putin tras de par pe alocuri si cam putine efecte speciale tinand cont ca ma asteptam la mai multe) : in mare e fain filmul
alina_stroila pe 26 August 2010 12:26
in rand cu majoritatea
Filmul e fain n-am ce zice.. dar parca prea e ridicat in slavi...Insa dintre toate incercarile de a deslusi lumea visului Inception cred ca a reusit cel mai bine
Viorel pe 28 Iulie 2010 19:05
Nu pot sa spun decat ca filmul asta este o CAPODOPERA.
Iar sfarsitul e sublim!

MissBlossom01 pe 23 Iunie 2010 20:40
Un cast foooaarte interesant,ideea interesanta si originala,efecte bune..ar fi trebuit sa fie tradus "Insertia" nu "Inceputul",dar film GENIAL.Sper sa castige o gramada de premii :).
flori0304 pe 18 Ianuarie 2010 23:13
cum puteti sa votati daca nici macar nu l-ati vazut?
roberfty pe 26 ianuarie 2010 11:05
si tie ai dat note 8 iar nu l-ai vazut filmu! dc spui asta e cam aiurea. esti completat de idiotule!
miss_amelie pe 25 iulie 2010 20:26
se gasesc pe net. si eu am vazut shrek forever after inainte sa apara la cinema.
corigeb pe 03 August 2010 14:48
Mai slab decat Memento, totusi un film f bun (clar cel mai bun din cele care s-au produs pana acum anul acesta).
Ar fi fost cu adevarat o capodopera daca s-ar fi insistat mai mult pe detalii (si aici ma refer sa se detalieze mai bine ideea filmului, tranzitia de la un vis la celalalt, conturarea unor personaje puternice astfel incat filmul sa solicite si emotia nu numai intelectul si atentia..plus ca sunt unele scene prin care trece foarte repede ).Un film de mai bine de doua ore este un film lung totusi in cazul lui Inception doua ore au fost prea putin.Filmul ar fi trebuit sa dureze mai bine de 4 ore (avand in vederea ideea complexa pe care o are la baza).Deasemenea ar fi fost cu mult mai bun daca nu Leonardo di Caprio ar fi fost in rolul principal pentru ca da, a interpretat bine personajul insa trebuia sa fie un actor cu mai multa prestanta ceea ce lui di Caprio ii lipseste… citeşte

rifa pe 3 august 2010 23:46
te cam contrazici singur... in fine... detalii sunt mai multe decat crezi... cel putin la a 3 a vizionare am vazut lucruri ce sapa mai adanc in mintile celor ce definesc audienta...
nicholas.ro pe 23 Ianuarie 2010 15:20
smecher rau de tot trailer-ul. imi place cum vine orasul peste ei
sarrpe pe 01 August 2010 21:24
asa si asa
nota prea mare pe imdb, oricum topu` ala e cam aiurea, o sa-i scada nota sigur! despre film ce sa zic...e incredibil de complicat, ideea e deosebita...adevarat
rifa pe 2 august 2010 00:11
incredibil de complicat, ideea e deosebita... adevarat i-ai dat 5 din prostie... nota se cam bate cap in cap cu "descrierea" ta...
Xenomorph pe 15 ianuarie 2013 23:00
daca n-a fost cu Freddy Krueger tot degeaba. El e adevaratul penetrator al sferei onirice:D
bennu09 pe 29 Septembrie 2010 11:40
Bani irositi intr-un film inutil
Acest film atat de laudat nu m-a convins. Regia a fost buna, actori buni, efecte speciale de exceptie - insa atat. Desi pornit de la o idee buna si originala scenariul nu m-a convins deloc. Orice SF trebuie sa se bazeze pe ceva cat de cat credibil - iar chestia cu lichidul care conecta mai multi oameni in acelasi vis a fost patetica! In plus ar fi putut crea o poveste mult mai interesanta bazata pe lumea viselor decat aceea de a induce unui om de afaceri o idee ...

Vad ca filmul a fost comparat mult cu Shutter Island - nu prea cred ca e cazul, acela a fost un film credibil si interesant.

septick pe 2 octombrie 2010 14:08
regia buna, si atat. - da' ce mai vrei omule?
Caktus pe 30 aprilie 2020 23:46
E comparat doar pentru ca e mind-fuck, e din acelasi an si apare DiCaprio. Dar in rest, sunt total diferite. Pe langa faza cu omul de afaceri, filmul are o poveste in spate (Cobb si Mal).
pufylicious pe 10 August 2010 19:36
atata larma degeaba... inainte sa apara toata lumea zicea k e super, dupa ce l-am vazut mi s-a parut chiar mediocru, chiar nimik interesant, dk nu i se facea atata reclama era chiar oribil filmul
Stephen2D pe 11 Februarie 2016 20:30
                 Cioc, cioc!
Când mă plimbam odată la bunici, prin pădure am găsit pe lângă o cărare o alună. Când am desfăcut-o am găsit – surpriză! – o altă alună înăuntru și când am desfăcut și această ultimă alună… ghiciți ce? Am descoperit că Inception este un film mediocru conceptual, cu o mulțime de trucuri tehnice care acoperă o alegorie simplă și atât de ineficient complicată doar ca să saliveze publicul în fața efectelor speciale. Și aluna nu a fost atât de bună, poate fiindcă am avut chipsuri cu paprika înainte.
Caktus pe 9 iunie 2020 14:08
Referinta la anime-ul Paprika dupa care e facut Inception?
radu0594 pe 08 Februarie 2012 21:09
Sunt deja foarte multe pareri nu are rost sa mai scriu si eu aici inca review de 10 propozitii.As spune intrun cuvant, un film captivant care nu vei regreta daca il vei viziona.
super.turtle22 pe 06 Iulie 2011 08:35
Superb
Interesant subiectul filmului si mai ales sfarsitul :D
maria13 pe 23 Mai 2011 00:54
repeat
tre sa-l mai vad o data...nu am fost prea atenta:D
Tomckat pe 18 Octombrie 2010 04:50
Soundtrack-ul ala "grav" din INCEPTION ii plagiat :P http://tomckat.blogspot.com/2010/10/soundtrack-ul-ala-grav-din-inception-ii.html
sabinalin pe 10 August 2010 18:17
Intre vis si realitate
S-a facut mult tam-tam pe seama acestui film, subiectul nefiind dezvaluit doar cu putin inainte de lansare. Am fost curios sa vad noua productie semnata Cristopher Nolan, regizorul altor doua filme de calitate:"Insomnia" si mult comentatul "The dark knight" unde toti l-au ridicat in slavi pe regretatul Heath Ledger, personal nu-l vad la nivelul lui Jack Nicholson dar in fine... La fel nu inteleg de ce Martin Scorsese se straduie sa faca din Leonardo di Caprio un nou Robert de Niro,intre cei doi diferenta fiind uriasa in favoarea actorului de neuitat in "Taxi driver","Raging Bull","Cap fear" si atatea alte filme pe care le-a innobilat cu prezenta sa. Nici de asta data Leo nu mi s-a parut mai mult decat corect in rol dar si-a dus totusi misiunea la capat cu onestitate. In fapt singurul personaj cu adevarat atasant este cel creat in unele momente de Ellen Page, o actrita pe care am… citeşte
Mrs.M pe 15 august 2010 14:54
mai lasa-ne cu robert de niro al tau.nu zic ca nu e un actor bun dar timpul lui a trecut . Si daca tie ti sa parut previzibil finalul atunci m-ai dat gata.si de unde stii ca e happy-ending? se vede ca nu ai inteles nimic din film .
GBooya pe 10 septembrie 2010 21:59
F pertinent comentariul tau,mai putin partea cu Ellen Page si Ledger.
pyl_grimm pe 06 August 2010 09:34
Great movie! Se pare ca Leonardo chiar poate sa joace si altceva decat erou de filme siropoase. N-as fi crezut niciodata cand am vazut Titanic dar, hey, Shutter Island si Inception au dovedit ca m-am inselat. Nu-l ratati!
nustiun pe 06 August 2010 08:48
Extraordinar! Nu ma asteptam sa fie asa bun. Bravo lor
buuudenisbau pe 05 August 2010 21:25
Superb
Parerea mea de departe cel mai bun film al anului, incredibil filmul nu ma asteptam sa fie asa reusit.Chiar merita sa castige tot
madutzza7 pe 05 August 2010 18:47
nu stiti de pierdeti!
unul dintre cele mai bune filme din ultima vreme! e de vazut la cinema. soooper tare
JustinBoss pe 05 August 2010 18:08
Intrebarea mea este cum a reusit Cristopher Nolan sa faca un film atat de bun!?Adica are de toate:efecte speciale epice,storyline nemaipomenit si distributie grozava!Merita nota 100!Chiar ma impresionat
JohnnyAddams pe 05 August 2010 15:36
CAPODOPERA!!
Putine am de spus pentru ca nu vreau sa dau spoilere. Acest film este probabil unul dintre cele mai originale aparute in ultimii 10 ani, nu numai originalitatea de cuprinde, scenariul iti pune pur si simplu mintea la contributie, iar performanta actorilor (care este geniala) iti da o senzatie ca esti in locul potrivit si priveste o opera de arta. Inception este un film care te baga in ceata, incearca si ii iese, Nolan este un maestru, trebuie consemnat acest lucru, a gandit perfect si fiecare scena din film arata unic. Asteptam Batman 3 de la Chris si Superman de la fratele sau.
Simple_Plan pe 04 August 2010 22:39
Inception
Leonardo DiCaprio are multe filme de nota 10, Inception este unul dintre ele dupa mine...filmul are o poveste interesanta si neprevazuta la care trebuie sa fii foarte atent la ce se intampla pt ca altfel pierzi firul povestii si nu mai intelegi nimic...Christopher Nolan a facut o treaba buna la Inception> film de nota 10++ :) BeSt!!!!!!
Morphy pe 04 August 2010 22:27
a meritat asteptarea
Inception este cu siguranta un film care merita vazut...nu doar o data. Ca sa ajungi sa il intelegi cu adevarat trebuie sa-l vezi de cateva ori. Actorii interpreteaza excelent (nu cred ca alti actori ar fi interpretat mai bine rolurile respective), actiunea este intensa pana la final, coloana sonora si efectele speciale de nota 10, iar povestea este intr-adevar captivanta. Inception este de departe cel mai bun film pe care l-am vazut in anul 2010.
Ancient pe 31 Iulie 2010 22:49
Filmul este superb,efectele speciale de nota 10.
Nu zic ca diCaprio nu a jucat bine,insa in locul lui as vedea mai degraba pe cineva in genul lui ralph fiennes

GalaRxn11 pe 28 Iulie 2010 16:49
deabia astept sa vad filmul!imi plac foarte mult filmelepsihologice care te fac sa pui intrebari
twinkie pe 01 Iulie 2010 18:27
capodopera
dupa shutter island leonardo dicaprio mai scoate o capodopera...inca 2-3 filme ca acestea si inebunim cu totii...Leonardo Dicaprio e un super actor...deabia astept sa iasa
Go 1 2 3 ... 9 10 11