Acestea sunt cele mai bune 49 filme europene din ultimul an. Au șansă la o nominalizare EFA

de Gloria Sauciuc în 21 Aug 2018
Nominalizații Academiei Europene de Film vor fi anunțați pe 10 noiembrie la Festivalul Filmului European din Sevilia

Academia Europeană de Film și EFA Productions au dat publicității lista filmelor europene recomandate pentru o nominalizare la European Film Awards 2018. Este vorba de 49 producții, despre care putem afirma că sunt cele mai bune filme de ficțiune realizate pe continentul nostru în ultimul an. Aceste filme provin din 35 de țări europene, se vede într-un comunicat remis Cinemagia.

Nu mă atinge-mă, Pororoca, Cobain și Donbass, filme cu importantă participare românească, se află pe această listă lungă. Utøya 22. juli și Under the Tree rulează pe marile noastre ecrane iar Foxtrot, Dovlatov, Paddington 2Borg vs. McEnroe și Custody au putut fi văzute în cinematografele noastre. Den skyldige/Vinovatul (2018) și Ága vor fi distribuite în țara noastră până la finalul anului. The House That Jack Built, în regia lui Lars von Trier, are premiera românească pe 18 ianuarie 2019.

În cele 20 de țări cu cei mai mulți membri EFA, recomandarea unui film național a ajuns direct pe listă. Pentru completarea listei, un comitet de selecție alcătuit din membrii consiliului de conducere al EFA și experții invitați Giorgio Gosetti (Italia), Elise Jalladeau (Grecia), Christophe Leparc (Franța), Jacob Neiendam (Danemarca), Edvinas Pukšta (Lituania) și Alik Shpilyuk (Ucraina) au recomandat noi filme. În perioada următoare, cei peste 3500 de membri ai Academiei Europene de Film vor vota nominalizații în categoriile „Cel mai bun film european”, „Regizorul european al anului”, „Actorul...”, „Actrița europeană a anului”, „Cel mai bun scenariu”. Nominalizații vor fi anunțați pe 10 noiembrie la Festivalul Filmului European din Sevilia.

Un juriu alcătuit din opt membri va decide cine sunt câștigătorii în categoriile „Directorul de imagine european al anului”, „Monteurul anului”, „Scenograful european al anului”, „Costumierul european al anului”, „Compozitorul...”, „Hair & Make-up Artist”, „Designerul de sunet european al anului” și - pentru prima dată în istoria premiilor, „Superviserul de efecte vizuale european al anului”.

Cea de-a 31-a ediție a European Film Awards va avea loc pe 15 decembrie, în Sevilia, locul unde se va desfășura Gala de premiere. Iată lista celor 49 de filme recomandate pentru nominalizare:

3 Days in Quiberon
3 Tage In Quiberon
Germania, Austria, Franța
Scenariul și Regia: Emily Atef
Producător: Karsten Stöter

Ága
Áга
Bulgaria, Germania, Franța
Regia: Milko Lazarov
Scenariul: Milko Lazarov & Simeon Ventsislavov
Producător: Veselka Kiryakova

Anna's War
Война Анны
Rusia
Regia: Aleksey Fedorchenko
Scenariul: Aleksey Fedorchenko & Nataliya Meshchaninova
Producători: Andrey Saveliev, Artem Vasilyev, Maxim Lojevsky, Dmitriy Vorobyev & Alexander Yashnik

Aritmiya
Аритмия
Rusia, Finlanda, Germania
Regia: Boris Khlebnikov
Scenariul: Natalia Meshchaninova
Producători: Ruben Dishdishyan & Sergey Selyanov

Ayka
Rusia, Germania, Polonia, Kazahstan
Regia: Sergey Dvortsevoy
Scenariul: Sergey Dvortsevoy & Gennady Ostrovsky
Producători: Thanassis Karathanos, Sergey Dvortsevoy, Martin Hampel & Anna Wydra

Beast
Marea Britanie
Scenariul și regia: Michael Pearce
Producători: Ivana Mackinnon & Kristian Brodie

Border
Gräns
Suedia, Danemarca
Scenariul și regia: Ali Abbasi
Producători: Nina Bisgaard & Louis Tisne

Borg vs. McEnroe
Borg
Suedia, Danemarca, Finlanda, Republica Cehă
Regia: Janus Metz
Scenariul: Ronnie Sandahl
Producător: Fredrik Wikström Nicastro & Jon Nohrstedt

Carmen & Lola
Carmen Y Lola
Spania
Scenariul și regia: Arantxa Echevarría
Producător: Pilar Sánchez & Arantxa Echevarría

Cobain (cu Cosmina Stratan)
Olanda, Germania, Belgia
Regia: Nanomarea Britanie Leopold
Scenariul: Stienette Bosklopper
Producător: Stienette Bosklopper & Lisette Kelder

Cold War
Zimna wojna
Polonia, Marea Britanie, Franța
scenariul și regia: Paweł Pawlikowski
Producători: Ewa Puszczyńska & Tanya Seghatchian

Custody
Jusqu'a La Garde
Franța
Written & Regia: Xavier Legrand
Producător: Alexandre Gavras

Diamantino
Portugalia, Franța, Brazilia
scenariul și regia: Gabriel Abrantes & Daniel Schmidt
Producători: Maria Joao Mayer & Justin Taurand

Dogman
Italia, Franța
Regia: Matteo Garrone
Scenariul: Matteo Garrone, Ugo Chiti & Massimo Gaudioso
Producători: Matteo Garrone, Jean Labadie, Jeremy Thomas & Paolo Del Brocco

Donbass (cu Valeriu Andriuță)
Germania, Franța, Romania, Olanda, Marea Britanie
Scenariul și regia: Sergei Loznitsa
Producător: Heino Deckert

Dovlatov
Rusia, Polonia, Serbia
Regia: Alexey German Jr.
Scenariul: Yulia Tupikina & Alexey German Jr.
Producători: Artem Vasilyev, Andrey Savelyev, Konstantin Ernst, Dariusz Jabłoński, Isabella Wojcik, Violetta Kaminska & Miroslav Mogorovich

Foxtrot
Germania, Israel, Franța
Scenariul și regia: Samuel Maoz
Producători Michael Weber, Viola Fügen, Eitan Mansuri, Cedomir Kolar, Marc Baschet & Michel Merkt

Fugue
Fuga
Polonia, Republica Cehă, Suedia
Regia: Agnieszka Smoczyńska
Scenariul: Gabriela Muskała
Producător: Agnieszka Kurzydło

Girl
Belgia, Olanda
Regia: Lukas Dhont
Scenariul: Lukas Dhont & Angelo Tijssens
Producător: Dirk Impens

Happy As Lazzaro
Lazzaro Felice
Italia, Franța, Germania, Elveția
Scenariul și Regia: Alice Rohrwacher
Producători: Franțasca Andreoli, Alexandra Henochsberg, Michael Weber, Tiziana Soudani & Michel Merkt

Longing/Nuntă postmortem
Ga'agua
Israel
Scenariul și regia: Savi Gavizon
Producători: Chilik Michaeli, Avraham Pirchi, Tami Leon, Savi Gabizon, Moshe Edery & Leon Edery

Mademoiselle Paradis
Licht
Austria, Germania
Regia: Barbara Albert
Scenariul: Kathrin Resetarits
Producători: Michael Kitzberger, Martina Haubrich, Wolfgang Widerhofer, Nikolaus Geyrhalter & Markus Glaser

Men Don't Cry
Muškarci Ne Plaču
Bosnia Și Herzegovina, Germania, Slovenia, Croația
Regia: Alen Drljević
Scenariul: Alen Drljević & Zoran Solomun
Producători: Damir Ibrahimović & Jasmila Žbanić

Michael Inside
Irlanda
Scenariul și regia: Frank Berry
Producători: Aoife O'sullivan, Donna Eperon & Tristan Orpen Lynch

Milada
Republica Cehă
Regia: David Mrnka
Scenariul: David Mrnka, Robert J. Gant & Robert J. Conant
Producători: David Mrnka, Kristina Hejdmarea Britanieová, Pavel Müller, Ayelet Zurer & Robert Gant

Mug
Twarz
Polonia
Scenariul Și Regia: Małgorzata Szumowska
Producător: Jacek Drosio

One Day
Egy Nap
Ungaria
Scenariul Și Regia: Zsofia Szilagyi
Producător: Agnes Pataki

Paddington 2
Marea Britanie
Regia: Paul King
Scenariul: Simon Farnaby
Producător: David Heyman

Petra
Spania, Franța, Danemarca
Regia: Jaime Rosales
Scenariul: Jaime Rosales, Michel Gaztambide & Clara Roquet
Producători: Bárbara Díez, José María Morales, Antonio Chavarrías, Jérôme Dopffer & Katrin Pors

Pity
Oiktos
Grecia, Polonia
Regia: Babis Makridis
Scenariul: Babis Makridis & Efthimis Filippou
Producători: Amanda Livanou, Christos Konstantakopoulos, Klaudia Śmieja & Beata Rzeźniczek

Pomegranate Orchard
Nar Baği
Azerbaidjan
Regia: Ilgar Najaf
Scenariul: Asif Rustamov, Ilgar Najaf & Roelof Jan Minneboo
Producători: Mushfiq Hatamov & Ilgar Najaf

Pororoca
România, Franța
Written & Regia: Constantin Popescu
Producător: Liviu Marghidan & Lissandra Haulica

Scary Mother
Sashishi Deda
Georgia, Estonia
scenariul și regia: Ana Urushadze
Producători: Lasha Khalvashi & Tinatin Kajrishvili

Shock Waves: Diary Of My Mind
Ondes de choc: Journal de ma tête
Elveția
Regia: Ursula Meier
Scenariul: Ursula Meier & Antoine Jaccoud
Producători: Lionel Baier, Agnieszka Ramu & Françoise Mayor

Styx
Germania, Austria
Regia: Wolfgang Fischer
Scenariul: Wolfgang Fischer & Ika Künzel
Producător: Marcos Kantis, Martin Lehwald & Michal Pokorny

The Captain
Der Hauptmann
Germania, Franța, Polonia
Scenariul Și Regia: Robert Schwentke
Producători: Frieder Schlaich & Irene Von Alberti

The Giant
Handia
Spania
Regia: Aitor Arregi
Scenariul: Aitor Arregi, Jon Garaño, Jose Mari Goenaga & Andoni De Carlos
Producători: Xabier Berzosa, Iñigo Obeso, Fernando Larrondo, Iñaki Gomez & Koldo Zuazua

The Guilty
Den Skyldige
Danemarca
Regia: Gustav Möller
Scenariul: Gustav Möller & Emil Nygaard Albertsen
Producător: Lina Flint

The House by the Sea
La Villa
Franța
Regia: Robert Guédiguian
Scenariul: Robert Guédiguian & Serge Valletti
Producători: Marc Bordure & Robert Guédiguian

The House That Jack Built
Danemarca, Suedia, Franța, Germania
Scenariul și regia: Lars Von Trier
Producător: Louise Vesth

The Summer
Leto
Rusia, Franța
Regia: Kirill Serebrennikov
Scenariul: Mkhail Idov, Lily Idova & Kirill Serebrennikov
Producători: Ilya Stewart, Murad Osmann & Charles-Évrard Tcheckhoff

The Wild Pear Tree
Ahlat Ağaci
Turcia, Germania, Franța, Bulgaria, Macedonia, Bosnia Și Herzegovina, Suedia, Qatar
Regia: Nuri Bilge Ceylan
Scenariul: Akın Aksu, Ebru Ceylan & Nuri Bilge Ceylan
Producător: Zeynep Özbatur Atakan

Those Who Are Fine
Dene Wos Guet Geit
Elveția
Scenariul și regia: Cyril Schäublin
Producători: Silvan Hillmann, Lara Hacisalhzade, Ralph Rutishauser, Cyril Schäublin

Touch Me Not
Romania, Germania, Republica Cehă, Bulgaria, Franța
Scenariul și regia: Adina Pintilie
Producători: Bianca Oana, Philippe Avril & Adina Pintilie

Transit
Germania, Franța
Scenariul și regia: Christian Petzold
Producători: Florian Koerner Von Gustorf & Michael Weber

U - July 22
Utøya 22. Juli
Norvegia
Regia: Erik Poppe
Scenariul: Siv Rajendram Eliassen & Anna Bache-Wiig
Producători: Stein B. Kvae & Finn Gjerdrum

Under The Tree
Undir Trénu
Islanda, Danemarca, Polonia, Germania
Regia: Hafsteinn Gunnar Sigurðsson
Scenariul: Hafsteinn Gunnar Sigurðsson & Huldar Breiðfjörð
Producători: Grímar Jónsson, Sindri Páll Kjartansson & Þórir Snær Sigurjónsson

What Will People Say
Hva vil folk si
Norvegia, Germania, Suedia
Scenariul și regia: Iram Haq
Producător: Maria Ekerhovd

Woman At War
Kona Fer Í Stríð
Islanda, Franța, Ucraina
Regia: Benedikt Erlingsson
Scenariul: Benedikt Erlingsson & Olafur Egill Egilsson
Producători: Marianne Slot, Benedikt Erlingsson & Carine Leblanc

Exploreaza subiecte similare:

3 Tage in Quiberon, Anna's War , Aritmiya, Ayka , Beast, Gräns, Borg vs. McEnroe, Carmen y Lola , Cobain , Zimna wojna, Jusqu'à la garde, Dogman , Donbass , Dovlatov, Foxtrot, Fugue , Girl , Paddington 2, Lazzaro felice , Michael Inside , Ga'agua, Mademoiselle Paradis, Muskarci ne placu, Pororoca, Milada, Twarz, One Day, Petra, Pity, Pomegranate Orchard , Scary Mother , Ondes de choc: Journal de ma tête, Styx , Der Hauptmann, Handia, La villa, The House That Jack Built, Nu mă atinge-mă, Leto , Undir trénu, Ahlat Agaci , Dene wos guet geit , Hva vil folk si, A Woman at War , Utøya 22. juli, Transit, Cosmina Stratan, Valeriu Andriuţă

Alte știri din cinema

Premierele săptămânii 22-28 februarie 2019

Află ce-i de văzut weekend-ul acesta la cinema!

Chris Pratt este de nerecunoscut în trailer-ul western-ului The Kid

Starul filmelor Marvel şi Jurassic World are aici un rol inedit, de villain

Stallone va juca în Samaritan, „o abordare nouă şi întunecată a genului cu supereroi”

Starul va fi şi producătorul peliculei, prin compania sa, Balboa Productions

Hugh Jackman şi Patrick Stewart vor fi incluşi în Cartea Recordurilor

Cei doi deţin recordul pentru „cea mai lungă carieră drept supererou Marvel live-action”

Părerea ta

Spune-ţi părerea
Cretzulynne pe 24 august 2018 00:10
Nu înțeleg ce caută miniseria Shock Waves: Diary Of My Mind...
Bătălia se va da între Foxtrot, filmul lui Ceylan și filmul lui Pawlikowski.

Cretzulynne pe 24 august 2018 00:17
Era să uit. Intră Pororoca, și nu intră multipremiatul Un pas în urma serafimilor (2017) ?

Spune-ţi părerea

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.
jinglebells