Păreri Portretul luptătorului la tinerețe

Portretul luptătorului la tinerețe

kapecoo pe 18 Mai 2009 01:34
primul
Astept cu nerabdare sa apara filmul asta si sper sper sa nu ma dezamageasca. Intotdeauna cand ma gandeam la un film pe subiectul asta ziceam ca sunt prea multe intamplari si prea multe personaje ca sa incapa in 90 de minute. Acuma om trai si om vedea...
lupe pe 22 Decembrie 2009 13:50
haoleoo ce inseamna sa nu te documentezi ... portretul luptatorului nu ii are in distributie nici pe Vasluianu si nici pe Bucur!!!!
matze132 pe 02 Februarie 2010 20:51
va rula acest film in cinematografe ? sau exista in plan o lansare pe dvd ?
Alex Rădescu pe 16 Februarie 2010 16:44
Presiuni abjecte la Berlinala
Romania este prezenta la Festivalul de film de la Berlin si prin productia Portretul luptătorului la tinereţe, inspirata din viata lui Ion Gavrila Ogoranu, haituit ani de zile prin munti. Dar ceva nu doarme si a lansat un protest. Este vorba de personaje care nu au putut suferi nici o expozitie cu marturisitori precum parintele [...] citeşte
Valeriu_Carp pe 16 Februarie 2010 18:17
Legiunea
Acest film face portretul lui Ion Gavrilă Ogoranu, luptator anti comunist si erou roman. A fost totodata si membru al organizatiei de tineret a miscarii legionare. Acesti oameni au luptat pentru eliberarea neamului romanesc, au ridicat biserici, au salvat vieti. Pentru asta au fost arestati si ucisi. Au continuat pe linia lui Mihai Eminescu si toti marii intelectuali ai vremii au sustinut Legiunea: aflati cine au fost Petre Tutea, Mircea Eliade, Nae Ionescu, Nicolae Paulescu si altii. Aflati adevarul!
Moody pe 13 noiembrie 2010 10:46
noua dreapta cumva?
davil pe 29 octombrie 2013 22:55
Cand e sa aflu istoria, citesc o carte (vorba "Parazitilor"), nu iau cu lingurita dintr-un film (si la Morometii, intai am citit cartea, ca sa stiu cum trebuie sa fie personajele... si la "Cel mai iubit dintre pamanteni " la fel, chit ca Iordache e mai personaj ca ce-a vrut sa ne spuna Preda in carte...). E laudabila reflectarea istoriei, in general, dar despre Ogoranu am aflat mai multe din Memorialul Durerii, nu-mi trebuia sa-l vad pe Dita ca sa mi-l imaginez... Deci, fiind despre istorie - despre aia nestiuta pana in "89 - filmul m-ar "costa" ceva stelute, dar, dupa ce l-am vazut, m-am uitat sa nu fi ramas pe Acasa TV, din greseala (chit ca era on-line)...Pentru exemplificare : vedeti si Caravana Cinematografica, Undeva in Est, si, dupa, mai discutam despre "reflectarea istoriei" (pacat ca sunt si cateva roluri jucate exemplar in film, pe ansamblu, e de Acasa TV... in reluare, dupa serialul cu Gheorghe Visu (care, oricum, si in telenovea e actor, oricat l-ar descoperi unii acum, la senectute:))))
joydownson pe 23 Februarie 2010 00:39
Filmul este despre rezistenta anticomunista din munti a gupului de legionari condus de Ion Gavrila Ogoranu.
kapp pe 16 noiembrie 2010 15:56
esti sigur?
joydownson pe 20 decembrie 2010 11:22
Gavrila s-a refugiat în Muntii Fagarasului, împreuna cu alti cîtiva camarazi din organizatia "Fratia de Cruce", din care a facut parte. http://www.rostonline.org/rost/iun-iul2006/ogoranu-voievod.shtml Fratiile de Cruce erau organizatii de tineret ale Miscarii Legionare. http://www.referate-ok.com/ok/fratiile_de_cruce.html
VanGhelie Blog pe 18 Martie 2010 12:03
Portretul luptătorului la tinereţe
Uite un trailer care m-a incitat. Treaba cu trailerele e aiurea, cam ca orice alta treaba, daca stai sa te gandesti, da cine are atat tinp de irosit? Unele incearca sa ascunda un film prost si cateva chiar reusesc. Altele nu au legatura cu filmu. Mai sunt alea care gasesti cele mai bune faze din [...] citeşte
distroe pe 04 Mai 2010 22:54
poveste cu eroi adevarati
Frumoasa poveste, adevarata poveste. Exista haiduci! De fapt,existau cu abia 50 de ani inainte. Altfel spus, in fata comunismului, in Romania a existat o rezistenta armata, cu victime de ambele parti. Ca au existat oameni care au spus "nu" republicii populare romane si comunismului in general.
Altfel, filmul l-am vazut ca pe un documentar Discovery: spus clar si la obiect, fara derapaj pe fictiune. O lectie de istorie, sa zicem. Ma bucur ca au lipsit indicii - in film - care sa lege personajul principal de miscarea legionara ( Ogoranu fusese intr-adevar, in tinerete, legionar, dar putin probabil ca ar fi aprobat asasinarea lui Iorga), deoarece un film care combate totalitarismul e pacat sa devina apologia unui extremism de alta culoare).
As vrea sa vad o continuare a lui, dar despre protagonistii "atentatului" de la Berna. Un act curajos la vremea lui,ar fi pacat sa fie uitat.

craciunioan pe 25 ianuarie 2012 20:10
Frumos discurs..dar istoria va avea întotdeauna punctele lui negre. De unde ști cine l-a ucis pe Iorga ? Daca totul a fost doar un mijloc de ai demoniza pe legionari ? Si în situații tulburi se reglează conturile pentru ca se pica alții de vina .
Bogdann13 pe 04 Octombrie 2010 19:09
Aveti idee unde pot vedea si eu filmul ? Multumesc anticipat
precos79 pe 19 decembrie 2010 21:36
azi e pe HBO si miercuri in reluare!
Bogdann13 pe 23 decembrie 2010 20:55
da am vazut, multumesc de raspunsuri.
blackpussycat pe 03 Noiembrie 2010 20:55
sincer mie nu imi plac filmele romanesti...deci clar nu m'ash duce la cinema la un asa film..deci...NU
Crynick pe 16 noiembrie 2010 17:08
pacat de tine
blackpussycat pe 22 decembrie 2010 23:43
si cu tine unde nah joydownson??:)))bai da frustrati mai sunteti..ma tot mir de voi!ce va doare pe voi in plex ca nu imi plac mie filmele romenesti????deci NUUUUUUUUUUUU repet daca e nevoie iti scriu si pe limba ta daca ai asa ceva :)))) bla bla bla si app ne vedem pe la 9 ;)) pe coridor prima la stanga adica la locul tau preferat!huuuuuuuuuuuuu fraierilor ca aduceti virusi pe pc!!!
nervosul pe 17 Noiembrie 2010 20:23
wow
In sfarsit un film al nostru.Abia astept sa il vad!;)
GabrielaSirbu pe 21 Noiembrie 2010 18:37
Patriotismul, este un termen pe care, din pacate, de-a lungul istoriei noastre, l-am terfelit, batjocorit si afisat in functie de necesitati.
De PATRIOTISM dau isa dovada toti cei care au facut ca acest film sa existe pentru ca filmul este o incercare de reabilitare si un omagiu adus tuturor celor care s-au opus cu credinta si patriotism comunismului, dar de care istoria noastra inca nu a avut timpul si cadrul legal sa se ocupe.
Filmul este tulburator si-i dau 10 stelute nu pentru ca este o capodopera ci pentru ca reda adevaruri istorice, iar adevarul este singurul lucru care elibereaza si care conteaza!

sabinalin pe 22 noiembrie 2010 20:23
Da, filmul este unul fundamental pentru cinematografia romana si nu m-a plictisit nici o clipa desi dureaza ceva mai mult de doua ore si jumatate. Sa speram ca regizorul Constantin Popescu va gasi cat mai repede fondurile necesare filmarilor pentru celelalte doua parti ale trilogiei!
nemotoujours pe 29 ianuarie 2012 14:25
MAI TERMINA ODATA! DEVII PENIBIL.,gdf83ro ! NU ESTE SITE DE PROPAGANDA!!!
_voda_ pe 22 Noiembrie 2010 10:09
Un film care merita atentia unei sume modice pentru biletul de cinema
Escobar pe 22 Noiembrie 2010 14:32
Filmul ruleaza la cinema studio din capitala. eu vreau sa merg maine dimineata de la ora 10 sa-l vad pentru ca atunci este mai putina lume si este mult mai liniste. mai este cineva dornic sa-l vada maine?
sabinalin pe 22 Noiembrie 2010 20:18
Material didactic cu erou
Mi-a placut dintotdeauna istoria, mi-a placut intotdeauna sa aflu despre ce au facut cei dinaintea noastra, am incercat dintotdeauna sa inteleg de unde venim si incotro ne indreptam. Am facut istorie la scoala mai ales inainte, dar si cativa ani dupa 1989 si bineinteles ca n-am aflat nimic despre existenta rezistentei anticomuniste din muntii Fagarasului. Stiam cate ceva din povestile bunicului meu, bunic care, din pacate, n-a mai apucat evenimentele acelui decembrie insangerat in care multi au murit pentru ca astazi profitorii vremii sa vina sa ia lumina de la femeia primordiala a politicii romanesti, o alta Elena atat de nefasta... Las insa politica la o parte pentru a ma intoarce la o pelicula pe care cinematografia romaneasca a asteptat-o mai bine de 20 de ani. Este remarcabil ca un regizor tanar, precum Constantin Popescu, a decis ca este momentul ca una dintre cele mai triste… citeşte
farfui33 pe 26 noiembrie 2010 18:44
FRUMOS SPUS DAR MAI AVEM MULT DE ASTEPTAT CA SA TRAIM BINE IN ROMINIA . IEU MIAM PIERDUT SPERANTA DE A MAI TRAII BINE
gdf83ro pe 16 ianuarie 2011 01:40
si cand te gtandesti ca legionarii sunt cei mai hulitii in ziua de astazi de acesti tradatori de tara , cititi cartea pentru legionari, scrisa de catre cel care a infintat miscarea CORNELIU ZELEA CODREANU
PetrePaduraru pe 23 Noiembrie 2010 20:33
Cine poate sa-mi spuna cand va rula in Timisoara. am verificat programele cinematografelor pe saptamana viitoare si nici o speranta.
ultraviola pe 11 decembrie 2010 22:44
Saptamana aceasta filmul ruleaza la cinema Timis, de la 13:45
farfui33 pe 26 Noiembrie 2010 18:40
farfui
AM VAZUT MEMORIALU DURERII .VA RECOMAND SA VA UITATI LA ACEST DOCUMENTAR DUPA AIA SA VA DATI CU PAREREA DESPRE ACEST FILM
Sektorrules pe 26 Noiembrie 2010 22:22
Toata lumea la film!!!
Toata lumea la film!!! In sfarsit un film cu adevarul despre legionari, nu cu mizeriile a la Sergiu Nicolaescu!
MrJuVe pe 19 decembrie 2010 22:37
foarte nostim comentariul, dar foarte adevarat, de asemnea
cosral pe 27 Noiembrie 2010 10:34
Cel mai plictisitor film la care am fost vreodata .
dupa primele 2 minute deja ma durea capul cred k si un copil de 10 ani daca il puneai sa tina camera fixa , o tinea mai bn decat cei care au filmat , fara subiect nu se stie pt ce cauza luptau....( cred k doar k sa se poata numi "rebeli" ) nu aveau nici un plan doar ii inpuscau p securistii care treceau prin paduri....si stateau nemancati cu zilele ..... si ca sa vezi dupa 5 ani de foamete nesomn s.a.s ca sa vezi ii prinde (aproape pe toti) si ii impusca ca pe vite.....
pacat de actorii care au jucat ( cativa din ei chiar foarte talentati ) asta e... mai bn orientativa spre alt ceva... erau in sala de ciraca 150 -200 locuri eram maxim 10 persoane p unii chiar i-au luat somnu in cele 164 de minute de film...

flor3nt1na pe 29 Noiembrie 2010 11:16
Un film foarte bun care merita vazut.
Intradevar la inceput filmului s-a miscat prea mult camera (am rau de miscare, deci nu mi-a fost prea bine), dar probabil ca asa s-a vrut.

goldenleaves pe 30 Noiembrie 2010 14:19
eroii chiar au existat...te face sa te gandesti ce am fi facut noi tinerii de azi in locul lor? oare am fi actionat ?
GabrielaSirbu pe 23 decembrie 2010 09:38
Daca filmul te-a determinat sa-ti pui asemenea intrebari pertinente, e bine, e foarte bine! Iar eroii, bineinteles ca au existat, si inca mai exista dar eroismul este sinonim cu modestia, cu bunul simt, cu onoarea si cu alte cateva insusiri.....care sunt pe cale de disparitie...iar asta e trist, e foarte trist.
davil pe 29 octombrie 2013 23:08
alg, Bendeac a jucat in fimu' asta... daca aveai curiozitatea sa-l vezi integral, vedeai ca, in 3 minute de film, a fost mai actor decat in elucubratiile de le face cotidian... deci, ca lamurim : Bendeac mai e si actor, dar asta nu-i aduce bani... si nici notorietate...Treaba lui ce face cu talentul din dotare, treaba voastra ca plangeti niste vremuri "altfel" decat astea de-acum... Da' acu', totusi, nu e cu "plecare in munti"...Si, oricum, treaba asta contemporana tine de politica, deja, nu mai e cu Istorie...deci depasim spiritul site-ului, si e degeaba... aici se vorbeste despre filme, istoria si politica sunt alta mancare de peste...Usor comentabile, da' greu de inteles si digerat...
Portretul luptatorului la tinerete – un film de care avem nevoie | Raluk.ro - Review-uri de filme, cafenele, ceainarii si restaurante din Bucuresti
[...] Portretul luptatorului la tinerete este un film de la care iesi din sala, dar ramai tot in el. Plin de securisti la capatul scarilor rulante, pe dupa mesele din food-court, cam dupa toate colturile din mall. Se intampla sa-ti faci filme-n cap doar atunci cand povestea reuseste sa te captiveze intr-atat de mult incat sa incerci sa te identifici cu eroii ei. Portretul luptatorului la tinerete e un astfel de film. Desi Constantin Popescu Jr. e un regizor debutant, sau tocmai din cauza asta, el creeaza un film cu meticulozitate si talent, fara sa-i tremure mana pe nicaieri. [...] citeşte
Lirbnad pe 03 Decembrie 2010 17:04
Tara de manelisti
Filmul a fost exact cum ma asteptam : sobru, sfisietor si autentic ! Din pacate l-am vazut singur, intr-o sala dintr-un mall evreiesc din Bucuresti, la o ora cind SPERAM sa fie mai multa lume ...CHIAR ASA DE MULT DETERGENT FOLOSESC ASTIA LA PROGRAMELE MANELISTE CARE V-AU SPALAT CREIERELE ?
elad30 pe 15 decembrie 2010 13:00
detergentul se foloseste din scoala unde nu se mai preda ISTORIE .....
davil pe 29 octombrie 2013 23:02
Intre a comenta ceva doar pentru ca reflecta istoria, si a vedea ce e cu filmul respectiv, e maaaare diferenta... si S. Nicolaescu a facut d-alea istorice (chiar si contradictorii... a se vedea alea din tinerete - Ultimul cartus, etc - si Supravietuitorul... si acolo e cu istorie, chiar cu istoria Zarazei...), dar avea niste regimente la dispozitie, ca figuranti... si destui bani pentru ce avea de facut... cu munca, ce-i drept, dar departe de ce inseamna film... reverberatie.... Si la Nicolaescu e cu sentiment national, si prin "Portretul..." la fel, dar un film nu e de vazut numai pentru asta (la ala cu Mell Gibson, cu "Feedom", reverbedam mai mult, chit ca e de la scotieni, nu de la noi). Daca am chef de istoria Rezistentei, caut pe youtube Memorialul Durerii, si vad film (documentar, dar FILM)... Istoria nu se invata la AcasaTV, e cu citit, deci e mai greu... "succesuri", deci !
MariusCezar pe 03 Decembrie 2010 23:52
ce mizerii
nici nu se mai pune problema daca este un film de vazut,exteptand idiotii si manelarii,dar jegurile astea din posturile de conducere al cinematografelor,la ce ore difuzeaza filmul,este practic imposibil de vazut,ce tara ,ce mizerii,acum sa nu vina o minte luminata sa imi spuna ca din cauza aduentei scaute bla-bla-bla,o capodopera se promoveaza,eu nu am vazut nici o promovare,lasa ca noi dam iama,buluc la avataruri si alte aberatii,ca ne place iarba si visam prin sali
davil pe 29 octombrie 2013 23:16
Cand ai vazut ultima data Morometii pe TV !? (eu l-am revazut la dd-tv, cand a murit Iordache...). Cand ai vazut la TV ultima data "Asta seara dansam in familie" !?Da' acu', sa zicem ca un film e capodopera doar pentru ca trateaza un subiect agreat, e chiar prea mult (spre exemplu, eu vreu sa revad la TV "The Doors", ultima data a fost pe la 3 dimineata, acum multi ani... da' poate nici ala n-avea audienta, ca nu mai intereseaza acum despre Morrison...ca tot vorbim de subiecte, de istorie, si nu discutam si despre interpretare...) Apropo, "Caravana Cinematografica" a fost pe TV ?! Da' :Undeva in Est" ?! Bine, totusi, ca inca mai sunt pe net, sa le vada toti, inclusiv cei cu "iarba" si "vise prin sali"...
specialkey pe 05 Decembrie 2010 10:35
nici ea nu-si da seama de greselile pe care le face , trimite-i niste carti de istorie pe mail si poate o sa isi dea seama cat de mult fosfor ii lipseste din organism ;)
Crynick pe 12 Decembrie 2010 18:52
a fost un film exceptional.nota 10.
am fost la cinema timis si m-a bucurat faptul ca am fost vreo 50 de persoane.daca adun publicul de la ultimele 5 filme romanesti pe care le-am vazut la Timis nu ajung la 50.

bravo!

ultraviola pe 19 Decembrie 2010 22:52
Impresionant
Filmul povesteste o parte a istoriei noastre care nu se preda in scoli, dar care nu merita a fi trecuta sub tacere. Demnitatea si jertfa luptatorilor care nu au acceptat sa stea sluj in fata comunismului ne face mai mandri ca suntem romani. Cinste celor care au realizat filmul si celor care l-au programat in preajma sarbatorii nationale si a comemorarii Revolutiei.
joydownson pe 3 ianuarie 2011 14:26
super filmul, trebuie vazut!
steflau pe 19 Decembrie 2010 23:02
foarte bun
l-am vazut in aceasta seara la HBO,mi-a placut mult,nu am stiut multe despre rezistenta anticomunista...un singur minus...faptul ca toate comentariile scrise si cele legate de locatiile unde se petrecea actiunea au fost scrise ata de mic...a trebuit sa vin langa televisor sa citesc pot citi ...oricum,un film foarte bun
precos79 pe 20 decembrie 2010 19:48
subscriu la partea cu scrisul foarte marunt! mi-am programat sa il vad in reluare si miercuri!
AndreiPopescu87AB pe 23 Decembrie 2010 00:05
- 1 pentru cadre inutile si plictisitoare
- 1 pentru felul in care este filmat. (filmat ca de niste amatori, care nu stiu ca s-a inventat trepiedul si steadycam-ul)
- 1 pentru montaj. (Se trece prea brusc de la o scena la alta)
- 2 pentru text (pe langa faptul ca scrisul este exagerat de mic, acesta apare doar cateva secunde, fiind astfel aproape imposibil de citit la televizor, chiar imposibil pentru unii)
Nota finala: 5.

kasmyn pe 23 Decembrie 2010 09:21
UN FILM DESPRE EROI
UN FILM DESPRE EROI,PATRIOTI CARE AU LUPTAT IMPOTRIVA COMUNISMULUI SI A RUSILOR!!PACAT CA DUPA 60 DE ANI IN ROMANIA ACTUALA TOT SCURSURI NEOCOMUNISTE CONDUC ROMANIA, COMUNISTI SI SECURISTI FORMATI DE TRADATORI DE TARA ,BOLSEVICI ADICA DE CEI CU CARE SE LUPTAU PERSONAJELE PRINCIPALE DIN FILM!!
kykynez pe 30 Decembrie 2010 14:55
cum vizionez filmele,trimitetimi si mie informatiile
iulianrosu pe 02 Ianuarie 2011 11:15
Un film care merita vazut.Este un film de nota 10 si nu credeam ca romanii vor mai scoate filme bune,dar uite ca au scos.Sa speram ca vor mai face cat mai multe filme si cinematografia romana sa reinvie.
cata_pytzy pe 10 Ianuarie 2011 13:05
nu ratati !
l-am văzut aseară pe HBO și ma impresionat foarte tare ,sincer nu ma așteptam sa fie asa bun pentru ca subiectul este des întâlnit în filmele romanești dar se vede ca am evoluat și noi din punct de vedere tehnic ,
cvulm pe 12 Ianuarie 2011 19:48
Cineva mai sus,spunea ca sala de cinema era goala:sala era probabil goala pt. ca filmul (daca se vrea mai mult decat un documentar tip Descoveri) este f.slab si plictisitor.Romanii sunt si manelisti dar nu chiar toti, Tinerii luptatori sunt prezentati ca niste personaje de pc games, salveaza mult maestrului R. Vasilescu,Tema filmului este mult prea pretentioasa si o astfel de abordare (pcgames sectiunea shutere) duce ideea de rezistenta in munti usor in derizoriu.O abordare mai ok o vedeti in "Undeva in Est".Cred ca autorul filmului ar fi trebuit sa se aplece mai mult asupra trairilor profund crestine ale acelor tineri, fara a repeta obsedant si sec scenele cu impuscaturi. Cunosc Miscarea Legionara si l-am cunoscut si eu personal pe Gavrila Ogoran si mi-as fi dorit prezentarea acelor tineri( ca de aceea se numeste filmul "Portretul luptătorului la tinereţe") din mai multe… citeşte
kenji pe 21 ianuarie 2011 02:04
Una este sa gandesti Miscarea in perioada interbelica si alta rezistenta anticomunista a grupurilor Ogoranu, Arnautoiu...Pai nu prea vorbim despre acelasi lucru , in special datorita contextului, a defensivei. Este adevarat totusi faptul ca nu exista nici o manifestarea religioasa , macar un "Dumnezeu sa-l odihneasca!", un moment de rugaciune, orice rudiment de relationare cu Dumnezeu, cum am fi asteptat de la un grup de tineri crestini prin excelenta . Intr-un tarziu apare si religia in discutie, dar pe langa acel preot interogat si ultragiat care nu leapada credinta, partizanii sunt doar niste animale haituite si vanate prin munti. De taranul roman ce sa mai zic.. se insista prea mult pe aspectul tradarii; toata lumea tradeaza ?! ........mda
alexander_87 pe 13 Ianuarie 2011 08:07
alexander_87
Un film care merita vazut, chiar daca e un film romanesc.
Culturale.ro pe 14 Ianuarie 2011 17:45
“Portretul luptătorului la tinereţe.” Un film care se substituie manualelor de istorie
Filmul lui Constantin Popescu jr. – “Portretul luptătorului la tinereţe” e unul de manual. Nu de manual cinematografiei, ci de manualul de istorie, unde povestea rezistenţei din munţi din primii ani de comunism îşi are cu prisosinţă locul. E o poveste mereu nespusă în întregime, mai mult sugerată printre rânduri, ocultată de aşa-zisele alte evenimente [...] citeşte
gdf83ro pe 16 Ianuarie 2011 01:37
BUN FILM
La varsta de 24 de ani am depus si eu juramantul legionar intr un cuib , am depus juramantul in fatza parintelui CALCIU DUMITREASA , cuibul sa desfintat cu timpul dar eu inca mai lupt impotriva acestui sistem tradator de tara
kenji pe 19 Ianuarie 2011 01:17
Revelator !!!
Revelator in sensul ca cinematografia romaneasca are continuitate si un potential urias. Singurul neajuns al filmului ar fi scenariul un pic prea rigid. Mi-ar fi fost interesant un al treilea plan temporal, flashback-uri care sa lege actiunea filmului de perioada interbelica sau macar cadre in care eroii sa dialogheze nostalgic dand poate un continut complex si mult mai vadit motivational miscarii de rezistenta anticomunista . Prin urmare asistam doar la incercarile de subzistenta ale unor tineri care se trezesc in mijlocul unor evenimente, unei situatii pe care si-au asumat-o dar pe care nu o mai pot controla. In ciuda imprevizibilului tragic ei sunt pusi pe glume- modalitatea prin care reusesc sa escaladeze, pentru ca tot este vorba de munti, tensiunea perspectivei imediate . Sunt lucizi istoric, si un pic resemnati dealtfel un personaj colectiv minunat prin romanismul lui in… citeşte
ionutt- pe 20 Ianuarie 2011 11:15
Singura problema care am avut`o cu filmu' e durata, in rest e ok , mi`a placut. Un film romanesc peste medie
Rumpelstinschin pe 20 Ianuarie 2011 12:42
Sunteti de nota 2
Ridicati in slavi aceasta parodie a vietii oamenilor (partizanilor nu legionari) pe munti fie ei in Fagaras sau in alta parte, va laudati cu patriotism si cunostinte "istorice" si sunteti doar niste superficiali.
Daca vreti sa stiti cu adevarat cum se comportau si traiau acei oameni pe munti, cititi unul din multele jurnale personale pe care le tineau.
PS: Filmul este o parodie si o pierdere de timp!

davil pe 29 octombrie 2013 23:20
Doar o vorba sa-ti mai spun, vorba cuiva : "Dita" (dupa "S-a furat mireasa" - comedie, cica:)))) si Las Fierbinti - comedie, chiar !), filmu' s-a "calificat"... sau "clasificat"... 'geaba timpu' (la bani de bilet nu e problema, ca e pe youtube, free...)
LeDernierCoup pe 20 Ianuarie 2011 15:57
Cel mai dureros rateu al cinematografiei romanesti.
Lasam la o parte dialogul insipid, inodor si incolor. Trecem peste modul absolut lamentabil in care este filmat. Ignoram actorii care nu au reusit sa isi innobileze cu nimic rolurile. Ne facem ca nu vedem ca filmul dureaza cat o zi de post desi nu reuseste sa prezinte mai deloc faptele. Dar cum am putea trece si peste faptul ca intreg filmul este o batjocura la adresa intregii vieti, lupte si credinte a partizanilor?!
Rusine.

kristianna pe 20 Ianuarie 2011 18:09
Mirific!!!Pe langa actiunea filmului, imagini din acesta ar putea reprezenta Romania in strainatate cu cel mai mare succes, fara frunze verzi cumparate de Ministerul Turismului pe bani grei.
cristeo pe 26 Ianuarie 2011 00:32
de unde iau si eu filmul ca pe filelist nu-l gasesc?multumesc anticipat
Kable pe 01 Februarie 2011 20:11
Chiar nu ma asteptam sa fie atat de bun , nu am vazut un film romanesc mai bun si nici nu cred ca voi vedea unul la fel de bun, interesant e faptul ca filmul e nonfictiune, si ca arata prin ce au trecut cei care nu s-au supus regimului comunist .
CristiN pe 01 Februarie 2011 23:21
Filmul este unul de exceptie cel putin mie mi`a placut . Recomand
MariusPartizan pe 05 Februarie 2011 16:53
Dlui regizor: lb romana in zona Sibiului nu are accent sudist
Filmul surprinde placut si merita apreciat pentru efortul de a aduce in prim plan istoria noastra nestiuta, din sumbrii ani '50. Peisajele si cadrele bine filmate sunt, totodata, de apreciat.

Exista totusi doua critici pe care le aduc regizorului:

i) faptul ca nu a precizat faptul ca actiunea se va petrece in jud Sibiu, nici la inceput, nici in cadrele in care indica denumirea unor localitati, si, mai ales

ii) faptul ca nu a insistat ca actorii jucand rolul lui Ogoranu, al partizanilor, si al localnicilor, sa utilizeze, in romana vorbita in film, un accent ardelenesc. In mod sigur puteau. Acest lucru denota fie o lipsa de previziune, fie o scapare de o neglijenta regretabila.

Astfel, cu doua exceptii (prof Borzea, cel care adaposteste pe Hasu si Sofonea, si soldatul care, tragand speriat, replica "mi-o fo frica ca vine banditu", care… citeşte

Constantiniasi pe 04 Martie 2011 09:59
Impresionant!
Un film despre eroi adevarati,despre romani adevarati.Putem oare fi ca ei? Noi? Sa avem idealuri,speranta,curaj,mandrie,onoare? Ca popor am fost atunci supusii altora iar acum suntem piata de desfacere a celorlalti. Niciodata independenti.
Numai ca undeva printre noi mai exista si eroi.Tot timpul.

alex_il_fenomeno pe 08 Martie 2011 19:23
un film plin de dramatism , chiar te ingrozesc acum ororile petrecute atunci , cand cei curajosi ce se ridicau contra comunistilor erau ucisi cu cruzime ! un film remarcabil , care aduna o multime de actori ( mare parte din ei consacrati ) si o multime de figuranti ! unul dintre cele mai bune filme romanesti !
davil pe 29 octombrie 2013 23:24
Alex, daca Dita iti spune ceva despre dramatism, poate explici mai pe larg... mie imi spune doar in rol de "Giani"... in rolu' de militian din "S-a furat mireasa" n-a spus nimic... o fi fost din cauza personajului (militian) !? Daca tot e "unul din cele mai bune filme romanesti", ma gandeam si la un clasament... Pe subiecte mult mai slabe, sunt filme mult mai bune... daca vrei, dau si liste... dar p-alea, proprii, sigur nu figureaza si asta... Cel mai mult mi-a placut jocul lui Mihai Constantin, restul le-am sarit la "re-re-revedere"... noroc cu mouse-ul, ca a fost posibil:))))
danymury pe 04 Aprilie 2011 17:59
un film foarte bun...cu filme dinastea ne mai laudam si noi ....foarte frumos
Masterat Politic pe 09 Mai 2011 09:36
Portretul luptatorului la tinerete: demn, tragic, autentic
Filmul regizorului Constantin Popescu a câştigat premiul pentru regie la Festivalul Internaţional de Film de la Bratislava, juriul apreciind faptul că Portretul luptătorului la tinereţe tratează lupta pentru libertate într-o ţară asuprită.

Dacă ar fi să definesc filmul doar printr-un cuvânt, acest cuvânt ar fi incomod. Este incomod pentru că Portretul luptătorului la tinereţe nu este [...]

citeşte