Păreri Domnișoara Christina

(2013)

Domnișoara Christina

barbarella pe 08 Iunie 2013 21:57
Cui i-a placut nuvela o sa ii placa si filmul. Nu face modificari pt a "moderniza" subiectul, nu tine cont de trenduri. Reda exact atmosfera magica din nuvela. Un film simplu si deosebit.
Sylvester77 pe 11 octombrie 2016 16:56
Mai bine il remasterizau pe cel vechi. Dar cine s-o faca ? Iohannis ? Hm.
SandraS. pe 10 Iulie 2013 10:15
Cel mai bun film romanesc pe care l-am vazut in ultimii ani!
malls pe 16 noiembrie 2013 12:33
Sa vezi Undeva in Palilula, din 2012...a luat vreo 6 Gopo, dar nu stiu de ce nu au iesit afara cu el.
Mishu25 pe 31 Octombrie 2013 23:42
Ecranizarea merge pe directia corecta dupa parerea mea, cam asa imi imaginam si eu cand am citit. Se simte lipsa de experienta in domeniul fantasy/horror, se cam exagereaza cu muzica macabra, urlete de lupi si cate un bas sinistru care puncteaza aproape fiecare replica, iar actorii presteaza asa si asa..pe alocuri replicile suna fals. Totusi, am simtit ca s-a pus pasiune in realizare, atmosfera de mister e bine realizata, imaginea superba..deci ma bucur ca s-a facut o incercare si pe alt domeniu decat dramele despre mizeria actuala (chiar daca majoritatea sunt valoroase, exista si alte subiecte de film)
SYNDJ pe 24 februarie 2014 02:48
Complet de acord cu tine. Nu numai cu ce ai scris in comentariu dar si cu nota acordata. Totusi, mie, coloana sonora mi-a placut, chiar daca, cum ai scris si tu, exagereaza cu dramatismul in anumite locuri. Mai avem de lucrat muuuult pe partea de fantasy/horror/suspans, dar e o ecranizare bunicica. Si eu mi-am imaginat tot cam asa nuvela lui Eliade :)
mblue pe 07 Iunie 2013 09:40
Mie mi-a placut filmul dar din pacate prestatia lui Tudor Istodor mi s-a parut cam slabuta(parca citea replicile de promter).
Milla pe 11 noiembrie 2013 11:27
Exact acelasi lucru a zis si prietenul cu care am mers sa-l vad :))
catalin_nica pe 14 noiembrie 2013 22:32
Si mie mi a placut filmul iar prestatia lui istudor a fost oribila,a stricat filmul pana si fetita a jucat mult mai bine decat el.
lili22 pe 11 August 2013 13:59
i-auzi!
Unde joaca mamitica primeste rol si baiatul, eu pe Istodor il consider un actor foarte slab, nu se remarca prin nimic.
Cunosc foarte bine cartea, dar nu imi imaginam ca sinistrul cuplu Morgenstern-Istodor va juca in film.Regizorul a vrut sa iesim oripilati din sala de cinema, probabil, cind a gindit distributia..................................................................................................................
Azi am reusit sa vad si eu filmul pe HBO. foarte slab, nimic din atmosfera nuvelei scrise de Eliade nu apare in acest film.Istodor , gresit distribuit, alturi de mamita lui scoteau niste urlete de cred ca nu o sa pot dormi in aceasta noapte.Nu stiu cine a distribuit copilul acela obez in rolul Siminei.
Nu as revedea filmul nici platita.

Milla pe 11 noiembrie 2013 11:28
:))
MrJuVe pe 05 Iunie 2013 18:15
Nota 3 pentru decoruri si incercarea de a recrea o epoca. In rest, nimic!
Milla pe 11 noiembrie 2013 11:18
Sunt absolut de acord cu tine. Sicer de ceva vreme nu am mai avut ocazia sa vad un film atat de teatral si plictisitor. Stau si ma intreb, oare cand se va rennunta la a juca filmele precum pe scena de teatru?...
malls pe 16 Noiembrie 2013 12:28
Tudor Istodor (si nu numai) joaca incredibil de prost, n-are nicio expresie, nu-si modifica tonalitatea si intonatia nicio secunda, e la fel de la inceputul filmului si pana la sfarsit. Indiferent cat de panicat, de indragostit, de calm, de speriat este, el vorbeste la fel de indiferent precum o prezentatoare de stiri - fals, ieftin, dezamagitor.

Apreciez curajul lui Alexandru Maftei, insa, daca nu esti pregatit sa calci pe un teren nou, mai bine nu calci, ca iese ceva ieftin si de prost gust. Epoca nu e bine conturata iar personajele au fost alese cu ochii inchisi.

into_the_labyrinth pe 21 Noiembrie 2013 14:39
Un film superb, care te introduce într-o atmosferă gotică excepţională (atenţie, gotică, nu horror, diferenţa trebuie precizată), în care tânărul Egor Paşchievici se va confrunta cu o încercare teribilă, trebuind să aleagă între două lumi, cea reală şi cea a spiritelor, cea palpabilă şi cea supranaturală, cu tentă malefică, acest mesaj fiind pregnant pe toată durata peliculei. Regizorul Alexandru Maftei reuşeşte, după părerea mea, trei lucruri extrem de importante: redarea acestei dileme cu iz supranatural într-un mod agreabil, chiar credibil, introducerea reuşită a unor elemente erotice sau de groază fără să violenteze privitorul, fără să cedeze comercialului şi facilului (capcană în care cad mulţi) şi gradarea tensiunii peliculei astfel încât spectatorul să fie transpus permanent, să fie conectat la film. De asemenea, interpretarea… citeşte
into_the_labyrinth pe 19 ianuarie 2014 21:26
PS. Tocmai am citit nuvela lui Eliade. Felicitări încă o dată regizorului Alexandru Maftei, care a respectat cu adevărat originalul, păstrând dialogurile şi atmosfera din lucrare. Alţii ar fi masacrat această memorabilă nuvelă a unui mare scriitor, filosof şi istoric al religiilor român
cezarika21 pe 01 Decembrie 2015 18:12
O ecranizare marcată de amatorism
”Domnişoara Christina” este o apariție insolită în cinematografia românească, o încercare de diversificare stilistică şi tematică a cinematografiei româneşti sufocate de producțiile minimaliste care ne aduc pe ecran mizeriile zilnice din viață și de comediile supertâmpite adresate unui public cu o inteligență precară. Filmul, compromis în mare parte de amânarea timp de ani buni a intrării în producție, a încăput în cele din urmă pe mâinile lui Alexandru Maftei, un specialist în realizarea de reclame ce realizase o încercare firavă de comedie cu un pronunțat iz comercial intitulată ”Bună! Ce faci?” (2010).

Povestea de dragoste de inspirație eminesciană a lui Mircea Eliade nu a fost înțeleasă nici la vremea apariției ei (când a fost etichetată ca pornografie de către un grup de ”critici literari” reduși) și nici în… citeşte

sabinalin pe 03 Noiembrie 2013 14:15
Doua surprize foarte placute: In primul rand numarul spectatorilor. Ma asteptam sa bata vantul in sala dar, la ora 20.00 in seara zilei de sambata, trei sferturi din sala Albastra a centrului cultural Eugen Ionescu era plina! Probabil poporul a fost atras si de eticheta de "film horror", bineinteles ca nu-i asa ceva dar e bine daca prin aceasta eticheta creste numarul spectatorilor la un film obligatoriu de vazut fie si numai prin prisma faptului ca e o ecranizare, a doua, dupa remarcabila nuvela semnata Mircea Eliade. A doua surpriza placuta e, bineinteles, filmul. E mai viu si mai coerent decat ecranizarea din 1992, nici ea de lepadat, tensiunea e la cote maxime iar regizorul Alexandru Maftei confirma stralucit impresia foarte buna lasata cu "Buna, ce faci".
Demonized pe 07 Decembrie 2013 19:50
O panarama de film,un horror de duzina si penibil care nu a reusit decat sa-mi starneasca un zambet batjocoritor pricinuit de grimasele actorilor.Sfatul meu?Mai bine zici ''PAS''!
Nikolle007 pe 02 Noiembrie 2013 01:00
Din trailer, pare ca orice film romanesc : prost facut! Bine ca se aude scartaitul, fosnetul frunzelor, dar n use aude vocea actorilor, si interpreteaza , rostesc cuvintele fara vlaga .... Totala dezamagire...
movie_fan77 pe 15 noiembrie 2013 14:58
romanii nu mai stiu sa faca filme. Pana si filmele comuniste din anii 1970-80 erau mai bune
iris_d pe 05 Februarie 2014 14:09
Ma intristeaza cat de slab e
De cand am vazut filmul sunt continuu socata de recenziile bune pe care le primeste...
E un film fascinant de slab !! Regia deplorabila, joc actoricesc ce se lupta parca cu inversunare sa fie mai jalnica chiar decat regia..

Si atatia oameni care l-au elogiat de cand a fost premiera.. Serios??? Ati vazut macar filmul? E o comedie (a se citi "porcarie" in cazul de fata)! Problema e ca nu intentiona sa fie comedie.... a fost transformata intr-una prin montaj si joc actoricesc slab, era probabil singura varianta de a scoate din el ceva cat de cat "rulabil", si tot e jalnic.

Nu cred ca m-a mai deprimat atat de tare un film romanesc, pacat de coloana sonora si imagine.

Helensie pe 30 Octombrie 2013 08:19
„Premiera in Romania
01.11.2013”
Și voi deja comentați filmul?! Călătoriți în timp cumva?...
Mă rog, aștep să văd filmul, căci cartea mi-a plăcut.

diana_andrie pe 1 noiembrie 2013 15:24
Mai este un film "Domnisoara Christina" din anul 1992 care intradevar, respecta cartea cu strictete.
dorina_sara pe 13 Noiembrie 2013 23:27
Specific filmelor romanesti, ciudate si trebuie sa recunosc, unele prost facute. Filmul acesta a fost dragut in felul lui doar ca "horror-ul" filmului s-a transformat intr-o comedie. La cele mai "inspaimantatoare" faze, oamenii din sala radeau in hohote...iar la sfarsit, normal, lumea nemultumita. Pacat....ca nu suntem in stare sa facem un film adevarat!
Milla pe 11 Noiembrie 2013 11:26
Domnisoara Cristina
Am mers la cinematograf sa vad acest film si aveam mari asteptari, chiar speram sa ma surprinda placut. Dar din pacate am descoperit ca este bine realizat ca imagine si decoruri, insa jocul actorilor lasa de dorit, si nici macar nu sunt o mare cunoscatoare al domeniului, dar pur si simplu ca simplu privitor mi s-a parut ca este o scena de teatru, nu un film. Dialogurile sunt rigide si false si nu transmit nimic. Cat despre partea care ar fi trebui sa mi se para horror sau creepy...e absolut amuzant, pentru ca nu exista... Asa ca nu va recomand sa mergeti sa dati aiurea bani la cinematograf, asteptati sa apara pe net sau la TV, pentru ca s-ar putea sa aveti acealeasi regrete.
P.S. Dar daca totusi mergeti sa-l vedeti in cinematograf, veti avea parte de un mare bonus, veti vedea de doua ori boobs on big screen :))

cosmin742000 pe 29 Octombrie 2013 15:27
Cred ca din cauza regizorului nu mi-a placut acest filmpe cat ma asteptam sa imi placa.
DeadSea07 pe 31 Ianuarie 2014 16:04
Nu e un film de groază, ci unul de mister, gotic, ecranizare după nuvela omonimă de Mircea Eliade. Îl apreciez ca o reuşită din mai multe motive: rămâne fidel epocii în care se desfăşoară acţiunea, nefăcând compromisuri inutile în favoarea comercialului, muzica este sublimă, jocul actorilor remarcabil (chiar dacă mai există şi unele mici imperfecţiuni). De asemenea, anumite scene sunt memorabile, cum ar fi dialogurile lui Egor Paşchievici cu micuţa Simina (f. bine jucată de Ioana Sandu) şi mai ales confruntările acestuia cu tabloul în care apare Domnişoara Christina, apoi chiar cu stafia acesteia, ca şi cele din final. Un film care s-ar putea să nu fie pe placul tuturor, dar personal îl recomand ca obligatoriu de văzut.
monallyssia pe 4 martie 2014 21:55
Subscriu comentariului tău. Și mie mi-a plăcut filmul. Îl consider o încercare reușită a transpunerii nuvelei lui Eliade în atmosfera tenebroasă și ocultă redată destul de bine de regizor și în general de majoritatea echipei de actori. Nu este ecranizarea perfectă, așteptam mai mult, aș fi dorit o poate o altă Cristina, învăluită în ceva mai mult mister, aură fantomatică și fascinație, un joc mai dezinvolt al anumitor actori. Dar..îi dau undă verde pentru efectele cu tentă horror, pentru imagine și coloană sonoră - superbă muzică, aș vrea să o reascult. Mi-a plăcut foarte mult Tudor Istodor, mi s-a părut foarte „în rol”, la fel și Maia Morgenstern. Una peste alta, mă bucur că am avut ocazia să văd un astfel de film românesc pe care îl consider aparte. Și eu i-am acordat același punctaj ca tine.
tatucu_alin pe 11 Ianuarie 2015 14:44
La un moment dat aveam senzatia ca privesc o piesa de teatru pentru copii.Filmul exceleaza la decoruri si scenariu dar scade extrem de mult la actorie.Oare cand se va renunta la interpretarile teatrale?
Si inca ceva:De ce se zice ca asta e primul film horror romanesc?Mie nu mi s-a parut horror,mai mult drama!

xerses pe 04 Martie 2014 12:33
Mi-a placut modul in care a fost redata atmosfera in acest film; dinamica filmului pare ca lasa putin de dorit.
andreea.AA pe 28 Februarie 2014 17:46
Cartea e de departe mult mai frumoasa si mai interesanta decat filmul. Dar asta se intampla mereu, nu doar in cazul de fata....
Filmul e bine realizat, transmitand o senzatie infricosatoare pe alocuri, in special cand apare Simina si Christina. In carte toate aceste emotii sunt simtite mai puternic si sunt mai accentuate. Plus ca in film au fost eliminate unele secvente din nuvela.
Va recomand sa cititi cartea!!

valericba pe 17 Iunie 2014 23:09
Misterioasa domnișoară
Au fost trei motive care m-au determinat să văd ”Domnișoara Christina”. Primul dintre ele a fost autorul nuvelei ecranizate, unul dintre favoriții mei. Al doilea (a fost o dorință mai bine spus), de foarte mult timp îmi doresc ca ”domnii” filmului romanesc să se dea jos de pe piedestalul lor și să încerce să își găsească inspirația în literatura poporului lor, care fie vorba între noi, este ”nițeluș” generoasă. Ultimul motiv a fost curiozitatea, eram foarte curioasă să văd cum ”pun în mișcare” ai noștri (în anul de glorie 2014) un mister.
A fost o bucurie pentru mine filmul acesta, o bucurie cum doar Sergiu mai reușea să ofere după '90 încoace.
Actorii au fost foarte convingători, muzica te introduce perfect în lumea aceea.
Filmul mi-a trezit aceleași sentimente ca cele pe care le-am trăit pe când citeam ”Femeia… citeşte

mihai_bucur pe 21 Decembrie 2013 12:07
Lucru bun ca s-a tinut de carte!
Interesant film...m-a uimit ca s-a tinut aproape in totalitate de intamplarile din carte si nu a taiat sau a adaugat de la el..Merita vazut!
mihaela_82 pe 25 Noiembrie 2013 14:19
Mi s-a parut bine realizat, am apreciat coloana sonora, in concordanta cu atmosfera apasatoare. Dupa umila mea parere, unii actori au jucat bine (personajul Simina mi s-a parut bine interpretat). Am dat 10 ca sa mai creasca nota, pentru ca as viziona oricand un film romanesc in locul unor blockbustere hollywoodiene pline de efecte speciale, dar zero barat ca subiect.
ra_marian pe 21 Noiembrie 2013 16:08
In stfrsit un film romanesc care iti trezeste interesul din trailer.
stoian_anca pe 02 Noiembrie 2013 12:44
din cate stiu eu sanda nu era iubita lui egor...ci facea parte tot din familia moscu...iar domnisoara cristina nu este adusa prin ritualri oculte.....ci pur si simplu prin dragostea ei fata de egor
isa_isabelle pe 31 Octombrie 2013 22:45
hei
ce pret are un bilet la acest film? astept raspuns daca stie cineva
spiritul pe 31 octombrie 2013 23:56
la cinema europa 5-7 lei biletul maine (vineri) premiera. http://www.cinemagia.ro/program-cinema/europa-bucuresti/vineri/
makomomo pe 03 Noiembrie 2013 22:39
hmm
wow...nu sunt fan filme ro dar trailerul arata super crepy :) o sa incerc sa-l vad sa vedem cum e...
annanicolae pe 24 Ianuarie 2021 05:23
Pacat, mare pacat
Cu alti actori ar fi fost perfect, actritele uratele, fara farmec, Egor sters si el, insa povestea fascinanta )
Spider56 pe 14 Aprilie 2019 05:33
REALIZARE ARTISTICA: nu ma hazardez cu evaluarile... pur si simplu pt. ca ma consider PROFAN in domeniu

Mesajul filmului: LABAGEALA SPIRITISTA care sugereaza posibilitatea si probabilitatea NEMURIRII SUFLETULUI... Dar... asta e responsabilitatea SCRIITORULUI... nu a REGIZORULUI...

AmphitriteMermaid pe 27 Decembrie 2018 18:30
Un film romanesc foarte reusit! Respecta nuvela destul de bine, iar actorii chiar au pus suflet. Merita vizionat!
romeo_bucur_andronache pe 20 Noiembrie 2017 21:07
Din NIMIC iese NIMIC
Nuvela scrisa de Mircea Eliade si numita "Domnisoara Christina "este scrisa NEinspirat (adica ,cum s-a nimerit,din toate cite NIMIC).Se intimpla asa ceva la oricefel de scriitor lumesc (adica pacatos),fiindca orice om lumesc este totdeauna(si necontenit) supus greselii si pacatului (din inima lui).Era si firesc ca si filmul acesta sa fie la fel de NEinspirat(adica prost facut).Nu se poate ca dupa o astfel de nuvela scrisa PROST sa scoti un film...bun.Totdeauna,ce este PROST ramine PROST,fie ca este carte,om sau lucruri.Un lucru prost ori un om prost NU se poate indrepta deloc,niciodata,ci doar poate fi peticit (adica refacut),ceea ce tot prost este.Din pacate incepind cu anul 1990 in Romania NU se mai stie cum se fac FILME cu adevarat,ci se fac doar DESENE ANIMATE numite gresit si inselator...filme. De fapt Romania insasi este un DESEN ANIMAT.Cu respect,Romeo al lui Domnul.
Mitza_MvP pe 15 Februarie 2017 21:11
Fals....
Din respect pentru munca intregii echipe care a lucrat la film,o sa incerc sa nu fiu foarte rautacios...dar....
Eu am citit cartea Domnisoara Christina de Mircea Eliade,in clasa a 9-a...aveam 15 ani...si mi-a placut atat de tare incat am citit-o de inca 5 ori...a ramas de atunci cartea mea preferata....aveam pasaje din carte scrise pe foi si lipite pe peretii din camera mea..
Inca de pe atunci am zis ca aceasta carte e prea frumoasa ca sa fie facut un film romanesc dupa ea...la valoarea acestei opere de arta creata de Mircea Eliade,trebuie o mana de regizor strain si un buget pe masura...pentru ca inca de pe atunci realizam ca Romania nu are resurse si imaginatie sa faca un film pe masura cartii....
Acum in 2017 dupa ce am vazut filmul,am realizat ca intuitia mea nu a dat gres...Romania nu are un regizor care sa valorifice la maxim cartea lui Mircea Eliade..
citeşte

Stefana_Alexandra pe 27 Decembrie 2015 11:07
Cel mai impresionant film romanesc
In opinia mea acest film e o adevarata capodopera. Am ramas placut surprinsa sa constatnt ca si la noi in tara se pot realiza filme frumoase, de buna calitate, care sa puna in evidenta actorii valorosi ai Romaniei. Va recomand sa vedeti acest film.
Hanga_Daniela pe 21 Decembrie 2015 13:59
Actiune interesanta,cat de cat stricata total de sfarsitul prost,la un momentdat servitoarea ii spune Sandei Maia sau Mara...cuvinte spuse cu o tonalitate gresita
learntofly pe 10 Noiembrie 2014 00:53
Mă așteptam la mai mult... dar am fost dezamăgită, din păcate. Nici nu are rost să mai zic.. s-a spus anterior suficient.
Silvia.R pe 14 Septembrie 2014 00:34
Domnisoara Christina este film nou si aparte in cinematografia romaneasca,fiind primul film de groaza si avand in distributie una din cele mai bune actrite romanesti. Personal nu am gasit filmul horror, mai degraba este un fantasy …Am fost placut surprinsa de coloana sonora dar si de decorul care te duce perfect in acea epoca.De la Maia Morgenstern ma asteptam sa joace excelent dar nu pot spune acelasi lucru despre Tudor Istodor,efectiv la un moment dat aveam impresia ca citeste replicile de pe un promter…totodata am remarcat prestatia demna de urmat si chiar de invidiat a micutei Simina, care cu siguranta va avea un viitor frumos in actorie.Categoric noi,romanii mai avem multe de invatat in a face un adevarat film horror. Pentru aceasta incercare eu ii dau nota 7
oxmopuccino pe 16 Martie 2014 15:26
despre cum poti sa ai production value dar sa scoti un fiasco
Cel mai trist este ca romanul asta are o poveste excelenta si personaje misto si nimeni nu se pricepe sa-l ecranizeze cum trebuie. Prost, in cazul de fata, cu exceptia decorurilor si a imaginii. Costumele nu m-au dat pe spate. Regia e ca la scoala, montajul n-are cu ce s-o ajute. Actorii joaca telefonat, sec, (Istodor confirma inca odata ca n-are ce cauta nici pe film nici pe scena. El crede ca joaca "deadpan" dar reuseste sa aiba doar fatza de prost, care combinata cu stilul declamativo-smecheresc cu care da replicile il aseaza pentru mine pe locul intai in topul celor mai cabotini actori romani) si se rateaza momente intense (simina cu egor in pivnita - zero erotism, zero groaza, zero feeling), personajele n-au nici o relatie unele cu altele si sunt niste simple ciorne, castingul e praf (simina e jucata de o fatuca care da pe gura ca la serbare la Palatul Copiilor, Morgenstern se joaca… citeşte
CataUK pe 20 Iulie 2015 19:26
Se intelege ce vorbesc in film?
De obicei la filmele romanesti cu greu intelegi ce vorbesc aia.
eduard_stratan pe 08 Mai 2015 13:25
Oare cate versiuni de Domnisoara Christina o sa mai ni se serveasca ?
XShadowX pe 01 Aprilie 2015 12:12
Unul dintre cele mai bune filme romanesti ale ultimililor 10 ani , felicit regizorul pentru distributie si scenariu , imi pare rau ca nu l-am vazut la cinema ...
Dark_werewolf13 pe 08 Iulie 2014 21:29
Mie mi s-a parut interesant si imi place sa revad filmul uneori. Pentru cinematografia noastra sufocata si neimprospatata, mi se pare o revenire destul de buna.
pisicuta1 pe 05 Aprilie 2014 21:15
o carte exceptionala.ir filmul mi a placut forte mult merita vazut!
pacat ca are comentarii negative!

CINEFILUL DE SERVICIU pe 17 Martie 2014 00:41
Domnişoara Christina (2013) | CINEFILUL DE SERVICIU
[...] IMDb  Rotten Tomatoes  Metacritic  Cinemagia  CinemaRX 2013-11-26 +Andrei Mutuligă window.___gcfg = {lang: 'en-US'}; (function(w, d, s) { [...] citeşte
gabrielaaa.korodi pe 15 Decembrie 2013 14:10
Merita vazut?
Mi-a placut mult de tot nuvela asta, dar din pacate am ajuns in tara prea tarziu pentru a-l mai prinde prin cinematografe. Asadar, apelez la bunavointa celor care au vazut filmul cu urmatoarea intrebare: merita cumparat dvd-ul? va multumesc anticipat!
lili22 pe 21 februarie 2014 22:21
Nu doamna, recititi cartea si nu pierdeti vremea cu aceasta oroare de film.
CINEFILUL DE SERVICIU pe 26 Noiembrie 2013 04:24
Domnişoara Christina (2013)
  Alexandru Maftei este unul din puţinii regizori români care au înţeles că cinema-ul nostru are nevoie de o schimbare a tonului comunist şi a dramei de zi cu zi care a pus stăpânire pe scenariile producţiilor autohtone şi, după ce în 2010 ne-a oferit o comedie romantică foarte simpatică, se aventurează în 2013 să … Continue reading → citeşte
Postmodern pe 14 Noiembrie 2013 10:31
Domnisoara Christina – Sarpele cu clopotei si smantana ca la tara | Postmodern
[...] despre mine, drept care o să scriu și de bine despre Domnișoara Christina. E bine că există Domnișoara Christina. E bine fie și din simplul motiv că ne amintește că nu există film pe lumea asta, fie el [...] citeşte