Păreri 4 luni, 3 săptămâni și 2 zile

(2007)

4 luni, 3 săptămâni și 2 zile

user-63b02ad8a0ee8 pe 04 August 2023 23:06
Faptul că se filmează mult cu camera video fixată pe stativ nu îl face DELOC atractiv........Ne-am întors cu cinematografia înaintea primelor filme ale lui Charlie Chaplin...... Accentul cade pe trăirea personajelor.....OK....Poate că s-a vrut de la început un film pentru festival internațional,un film care să câștige premii.....Eu vreau să mă uit la un film să mă relaxez și eventual să învăț ceva (dacă e un film cu morală) ,NU să mă încarc cu problemele altora......De văzu o singură dată....
Frumusețea Laurei Vasiliu mai salvează din acest bloc monoton..................

MariusCiprian87 pe 26 Mai 2023 20:32
Șocant de bun!!! Nu înțelegeam cum acest scenariu a luat Palm D'or la Cannes, văzându-l am înțeles de ce!
mihaela.062 pe 23 August 2021 06:48
Mi-am facut acest cont doar pentru ca imi simt gatul plin de câlți de o buna vreme de cand am citit comentariile.
Mi se pare foarte, foarte dezamagitor, faptul ca romanul, in lipsa sa de gust si cultura, critica si calca pe un film ridicat in slavi de straini. Cadre prea lungi? Monotonie? CAMERA TREMURA??? Este vorba despre stilul si temele pe care le abordeaza cineastul pentru a transmite ceva, toate elementele acestea tin de stil si dramaturgia momentului (facute intentionat). Iar comentariul cu "camera tremura", e pura idiotenie, nici nu merita citit.
Acuzarea fetelor ca se prostitueaza? Cuvantul asta nici nu incape aici. Aceeasi gandire groteasca cum ca daca fata nu isi doreste fatul, nu conteaza, trebuie sa il pastreze.
Sa inteleg ca, date fiind conditiile doctorului, Otilia trebuia sa o scuipe in fata pe prietena ei disperata si sa plece. Protagonista face… citeşte

tavio pe 09 Septembrie 2020 10:28
un tablou al vremurilor ceausiste
Nu este un film de actiune, este mai mult un film psihologic. Asa ca nu m-a deranjat absolut deloc lentoarea actiunii, dimpotriva mi s-a parut ca m-a introdus mai mult in atmosfera acelor vremuri, m-a facut mai bine partasa la framantarile celor doua tinere. E adevarat, multe cadre ar fi putut fi filmate altfel, mai clar, mai luminoase, mai colorate, dar aceasta a fost viziunea regizorului pentru a sugera mai bine atmosfera si starea psihica a protagonistei.
Finalul ar fi putut fi mai clar, mai putin retezat si de aceea am acordat doar calificativul de Bun.

AdriAdrianna98 pe 03 Iulie 2020 01:20
Îmi place cum cea mai mare parte a celor care știu să aprecieze acest film își argumentează opinia prin exemple pertinente în timp ce cei care-l denigrează zic „e nashpa, mam pliktisit”, crec e destul de evident de partea cui e dreptatea.
s-a detaliat foarte bine, n-are rost să mai insist, scenele „prea lungi” își au și ele rostu lor, dar de, cum a zis un mare cunoscător de aici „nu știm noi cinematografie”, poate are bunăvoința să ne învețe...
replicile mi s-au părut foarte naturale, mai ales vizita la părinți, parcă ai fi la orice masă cu rudele.
decorul și tot arată foarte realist situația țării și mi-a plăcut că nu au încercat să ascundă nimic : o Românie cenușie, plină de griji și frică. Angajați acrii peste tot, în special cu tineretul pe care-l desconsideră deși plătesc același preț pentru aceleași… citeşte

Horatiucrisan pe 12 Decembrie 2019 14:01
4,3,2 este un film adresat cu precădere generației care a simtit pe propria piele 'beneficiile sistemului comunist totalitar. Cu siguranță nu este un film pentru cei născuți dupa anii 2000 în special, obișnuiți cu blockbustere cu roboți si super eroi.
user-5a8cac6589d12 pe 12 Noiembrie 2019 23:37
Este un film plictisitor și nașpa. Nu recomand , nu vă uitați , va rog , pt că veți pierde timpul degeaba. Nu va luați după comentariile celor care au impresia că ei sunt cei mai culți iar restul de oameni care nu împărtășesc aceleași gusturi sunt prosti . Chiar e nașpa filmul .
carmen_angelus_romila pe 14 Septembrie 2018 20:40
Iata un film romanesc mai nou si foarte bun, nominalizat vad la "globuri", in care ni se desfasoara drama reala prin care treceau femeile romance nevoite sa scape de o sarcina nedorita, in perioada abuzivului comunism.
balta67verde pe 23 Octombrie 2016 14:45
Slab, plictisitor
Film care m-a dezamagit total, e plictisitor si fad. La fel ca si la "Moartea domnului Lazarescu" ma intreb, dupa ce criterii a fost premiat acest film ?
MYCHAEL pe 28 Iulie 2013 01:44
Nu ma asteptam !
Este un film extrem de bun , m a impresionat extrem de mult atat prin scenariu cat si prin interpretarile actorilor . Sincer isi merita rating ul acordat de Metacritic : 97/100 .
Nu stiu de ce , dar cei care urasc acest film , il urasc doar pentru simplul fapt ca este romanesc ...

Alisa pe 14 Februarie 2008 10:15
Sunt destule filme care au la activ premii, iar cand le urmaresti te intrebi pentru ce le-au primit. Nu e cazul aici! Da , intr-adevar poate s-a exagerat cu redarea realitatii sau poate aceasta a fost prezentata distorsionat si hiperbolizata ideea de comunism tocmai pentru a atrage atentia asupra vietii mizere de atunci. Aveam doar cativa ani si nu au ramas decat ceva reminiscente care imi revin vag in memorie. Desi am o varsta, nu as spune frageda, nu stiu nimic despre avorturi. Stiu doar ca filmul asta se incadreaza printre cele bune pe care le-am vazut anul trecut!
Si la fel cum spunea cineva ,imi pare rau ca noi ROMANII, nu suntem capabili sa recunoastem o valoare si ca ea trebuie sa primeasca aprecierea de la straini pentru ca mai apoi noi sa ne reconsideram cel putin atitudinea fata de ea(valoarea).

Ion Popa pe 16 Decembrie 2007 07:42
Celor care spun ca filmul evoca fidel realitatea de dinainte de 89: filmul nu evoca atmosfera de atunci, ci mai degraba prezinta numai lucruri pe care romanii le pot intalni si acum in viata de zi cu zi. Ce nu e de actualitate? Caminul "Agronomie" arata mai bine? Scenele din hotelurile de doua stele sunt filmate cumva in studiou? Poate o solutie pentru redarea mai fidela a mizeriei din trecutul regim ar fi tocmai insusirea si copierea unor imagini din peliculele realizate chiar atunci, si care sunt pline de scene jenante de saracie, prezentata fara retusuri si foarte natural.

O ironie subtila si memorabila a regizorului-scenarist, care parca ia peste picior pe cei care se bat in piept ca au suferit si care exagereaza lipsa libertatilor din trecut, rezulta din urmatorul dialog:

Gazda (pe un ton cat se poate de serios): "Eu tot ma duc la biserica de Paste.… citeşte

Telefonul public pe 25 Noiembrie 2007 19:25
In comunism, existau o serie de probleme si restrictii pe care nu le cunoaste tot mapamondul, de aceea fetele au trebuit sa ia o camera la hotel pentru avort, de aceea tigari cumparau din holurile hotelurilor, de la contrabandisti, de aceea se ascundeau, de aceea nu era indicat sa iti lasi buletinul la receptie samd.
Am vorbit recent cu o cunostinta care traieste de foarte mult timp in Austria. A mers la acest film insotita de prieteni care nu au cunoscut ce a insemnat comunismul, nu i-a preocupat subiectul, nu au studiat fenomenul, nu s-au documentat in prealabil. Au luat filmul ca pe o poveste trista a unor tinere si atat. Nu au inteles DE CE s-au intamplat toate cele asa cum le prezinta filmul. Si aud acum ca filmul a luat alt premiu in Suedia si Mungiu il promoveaza in Asia. Cine le spune celor care nu au habar ce a insemnat comunismul care este mesajul filmului? Ei vad o… citeşte

Cinefilul pe 03 Octombrie 2007 20:30
Pretul succesului sta in detalii. Detaliile fac diferenta. Nu stim cum sa ne mai accesorizam imbracamintea, incaltamanintea, masina, casa, telefonul, calculatorul, parul, bijuteriile etc etc ca sa putem atrage atentia, ca sa fim unici, ca sa avem un cuvant de spus, ca sa fim vazuti, ca sa fim remarcati, ca sa fim laudati, ca sa devenim punct de referinta... Este valabil pentru orice. Ambalajul creste valoarea produsului. O cutie ingalbenita de vreme, prafuita si aruncata la intamplare poate sa contina cel mai scump diamant, ca nu iti atrage atentia, in timp ce o cutie viu colorata, cu un design deosebit si o forma inedita, plasata undeva la vedere imediat creeaza curiozitate, te face sa te intrebi ce-o fi inauntru, chiar daca acea cutie e goala.
Despre asta e vorba si in film, muzica, teatru, pictura, televiziune, in arta, la modul general. Filmele turnate pe banda socheaza prin… citeşte

Madalin Stoica pe 20 Septembrie 2007 15:41
L-am vazut si eu ieri si mi se pare un film ok si atat. Nu are nimic special, daca nu era mediatizat asa de tare nu cred ca m-as fi dus sa il vad. Poate ca sunt eu carcotas dar pentru mine fimul a fost stricat de secventele cu tramvaiul. Si e pacat pentru ca s-au chinuit sa redea cat de cat atmosfera acelor ani.
Sorin Daniel pe 20 Septembrie 2007 15:32
Recomand filmul Buletin de Bucuresti pentru cei care nu stiu cum arata o masina TAXI in anii '80. In filmul mult laudat, lansat cu toate accesoriile unei mari productii, covor rosu, limuzine, tinute scumpe, impresii si aere, se pot observa, la masina domnului Bebe, 2 frumoase oglinzi laterale negre, de plastic, produse si montate pe modelul Dacia 1310 dupa '90.
Filmul asta o fi lectie de istorie pentru cei care n-au trait vremurile alea (desi ar fi trebuit consultat un ginecolog in legatura cu procedurile care se fac in cazul unui avort, metoda folosita de vraciul Bebe in film fiind absolut infantila si simplista), o fi fost un act de curaj daca era lansat inainte de '89, dar n-a fost si uite-asa a ajuns mare film mare in 2007, cand se asteapta un succes nebun din partea publicului tanar, care nu prea apreciaza filmul romanesc, in general, care vede orice neregula si critica dur… citeşte

FlorinM pe 20 Septembrie 2007 11:54
Libertate, asa cum nu am avut-o inainte de '89.Trebuie sa invatam ceva din acest film?Da, ca odata cucerita, libertatea trebuie pretuita.Daca filmul ar fi fost lansat inainte de '89, am fi spus ca este un act de curaj, o frantura de viata secreta, in spatele tiparelor oficiale, cu riscuri nestiute dar asumate.
Filmul nu se adreseaza celor ce au trait aceste vremuri(exceptand cinefilii si panteistii), dar ii vizeaza pe cei care nu au cunoscut teroarea, transformandu-se astfel intr-o lectie de istorie.
Libertatea...Ce folos ca astazi o avem dar nu stim ce sa facem cu ea?
Libertatea de a trai.
Libertatea de a decide.

ionut pe 09 Iunie 2007 21:33
...filmul este senzational....l-am vazut la tiff la cluj...insa apar 2 mici gafe...chiar la inceputul filmului in camin Gabita poarta ochelari de vedere care au o rama foarte moderna de care banuiesc ca nu prea existau inainte de '89..si la hotel receptionera mentioneaza cuvantul 'Politie' desi e clar ca pe vremea aceea nu incapea discutie ca se spunea 'Militie'...nu sunt carcotas..chiar mi-a placut foarte mult filmul...insa am ochiul mai critic...la cat mai multe filme domnului Mungiu
Cretzulynne pe 08 Iunie 2019 12:07
A 23-a propunere pentru Academia de Film Americană, la categoria de cel mai bun film străin, din partea României.
Nu a fost nominalizat.

danutza_cs pe 16 Septembrie 2017 10:58
Daca as avea un top al filmelor pe care nu le-as recomanda, acesta ar fi - de departe - pe primul loc. Ma doare si ma intristeaza foarte tare cultul uratului pe care il dezvolta mai toti regizorii in filmele romanesti postdecembriste...
strauss77 pe 25 martie 2019 15:17
pai francezii se uita la noi ca la circ......alte teme cu care s-ar castiga ar fi:prostitutia si proxenetismul ,viata in puscarie ,abandonul scolar,cersetoria ,coruptia ordinara din administratia publica...... sexul si vulgaritatea cat mai multa si mai explicita......ARTĂ DOM'LE !!!!!
Iulidesprefilme pe 02 Aprilie 2013 18:22
Otilia şi Găbiţă sunt vecine de cameră la căminul studenţesc. Când Găbiţă îi mărturiseşte că este gravidă, Otilia acceptă să se întâlnească cu un individ specializat în avorturi "spontane". Ele închiriază o cameră la hotel, dar nu au bani destui să-l plătească pe misteriosul domn Bebe...
TheHonestAbe pe 29 August 2015 03:43
Fratilor, am o sugestie pentru voi: Nu mai comentati filme, duceti-va la strungarie, unde va este locul.
andieeanne pe 05 Ianuarie 2013 02:20
Unul din cele mai proaste filme pe are le-am putut vedea..aproape 2 ore pierdute aiurea..
RazvanLupescu pe 11 aprilie 2013 03:36
Uita-te atunci la Twilight, si scuteste-ne...
kakapiciu pe 03 Mai 2012 18:58
Nu inteleg de ce in filmele romanesti se trag de coada unele scene pana se pierde din valoarea lor, ca sa lungeasca filmul sau de ce?
raraee pe 05 Martie 2012 18:56
Filmul acesta ca si "Amintiri din epoca de aur" prezinta viata din timpul comunismului, amintiri placute si neplacute pentru cei ce au trait atunci si un ajutor pentru cei de azi, pentru a intelege ce era atunci!
alex_il_fenomeno pe 22 Ianuarie 2012 10:35
un film emotionant , care ne prezinta conditiile vitrege pe care femeile care vroiau sa faca avort in timpul comunismului le indurau ! merita considerat unul dintre cele mai revelatoare ale cinematografiei romanesti , si de asemenea surpriza de la Cannes a acelui an . pe langa dramatismul urias , filmul mai accentueaza emotiile si prin decorurile sumbre , ce prezinta exact asprimea acelor perioade . merita urmarit macar o data de catre fiecare dintre noi !
radu3455 pe 13 Decembrie 2011 20:17
mai bine nu,chiar nu mi-a placut si nici nu-l recomand
MNarcis pe 05 Decembrie 2011 19:40
Poate strainilor li se pare un film foarte bun, insa pe mine m-a dezamagit complet, ma asteptam la un film mult mai bun, cel mai mare dusman daca te uiti la acest film este plictiseala, am vazut foarte multe documentare, reportaje, emisiuni, etc despre perioada comunista, (am vazut tot ce era de vazut despre perioada ,,neagra'' a tari, nu mai era nevoie sa ma uit la acest film insa am crezut ca va fi un film foarte bun). Cred ca era necesar acest film pt generatiile tinere care nu stiu foarte multe despre perioada comunista si se duc la cinema sa inteleaga si sa vada ceva despre acea perioada si din pacate da peste acest film extrem de slab (dupa parerea mea).......PACAT, subiectul era foarte bun!
Ghemot pe 08 Noiembrie 2011 13:21
cred ca e cel mai dramatic film romanesc, care a fost premiat
loonycushion pe 18 Octombrie 2011 16:42
mi s-a parut singurul film romanesc cu adevarat bun. surprinde f bine oroarea vietii in romania. de atunci si pana acum nu s-a schimbat nimic.
simleuan pe 13 Septembrie 2011 21:52
Parerea mea este ca cel mai bun film romanesc de dupa revolutie incoace este 4 luni, 3 saptamani si 2 zile pentru ca a primit cele mai multe premii la mai multe festivaluri de film.
Anamarria pe 09 Iulie 2011 14:16
Mie sincer mi-a placut. Mi s-a parut cel mai bun film romanesc si chiar am avut rabdare sa il vad. Actorii au jucat binisor ca la prea mult nu ne putem astepta din partea romanilor.
goldenleaves pe 05 Martie 2011 10:39
nu se compara cu alte filme romanesti foarte bune dar are meritul lui e ca frigul care iti intra in oase cand se termina filmul esti alat persoana decat cea de la inceput
anuk96 pe 02 Martie 2011 21:45
numai la asa ceva suntem buhoti, n
la criticat nu ne intrece nimeni. suntem demni de nota 10
cum se face ca strainii ne apreciaza filmele, muzica, iar noi le dam cu sutu-n fund la toate. nu acceptam nimic ce-i al nostru ( ma refer la muzica, filme ), ne plac doar filmele tempite, imprevizibile americane
si am citit ca cineva a zis ca inainte de 1989 nu ne stia nimeni
nu-i adevarat inainte mai eram cunoscuti ( romania era granarul europei) este doar un exemplu. acum ce-i drept suntem cunoscuti, dar ca tigani, cersetori, hoti si multe altele. e mare pacat ca suntem pusi toti in aceeasi oala
n-aveti decat sa-mi dati inapoi cate comentarii vreti daca nu sunteti deacord cu mine, ca nu mai pot eu

alex_s1407 pe 13 Ianuarie 2011 13:24
Scurt-metraj!!!!
Am urmărit cronicile, asta după ce am avut răbdarea de a urmări filmul, prea multă "cerneală" pentru această "capodoperă". Filmul românesc a intrat pe linia dezvoltării scurt-metrajului (!) în long-play
AndreiPopescu87AB pe 16 Octombrie 2010 04:27
Un film prost dupa parerea mea, dar totusi cu o idee buna, pe care Mungiu a furat-o din scenariul "Sa iubesti si sa tragi apa", scris de Dan Mihu, pe care chiar el l-a premiat la "Concursul de scenarii HBO" cu un an inainte. Asa ca acel premiu pe care acest film l-a castigat nu trebuia sa ajunga la Mungiu.
fleurdelautomne pe 26 Iunie 2010 16:42
unul dintre cele mai proaste filme mega-mediatizate. cadrele lungi si statice alsa de dorit, jocul actoricesc compenseaza pe alocuri, dar in afara scenei colective de la masa cand personajele care discuta sunt in afara cadrului, nu se remarca prin nimic. Sa speram doar ca festivalul de la Cannes nu devine un alt Oscar.
cl24 pe 16 Aprilie 2010 18:09
Subiectul este interesant dar filmarile sunt cenusii, exact ca acele vremuri demult trecute...
dorudragomir pe 26 Martie 2010 09:19
ce stiti voi
mama avut multe avorturi ilegale,
soacra mea a avut multe avorturi ilegale,
sora mea a avut avorturi ilegale,
sotia a avut 4 avorturi in sufrageria mea, de toate celelalte stiu,
nu un glont nici un milion de gloante nu sunt deajuns pentru scafarlia dementa a conducatorului iubit, atentie si el a fost roman

tanialee pe 21 Martie 2010 03:13
Super tare! Felicitari pentru premii! Mi-a placut extrem de mult!
LordZeus pe 16 Ianuarie 2010 22:21
cu siguranta cel mai bun film romanesc dupa anul 1989....
shadowofnight pe 29 Octombrie 2009 13:58
sincer, mie mi-a placut.
n-am prea vazut eu filme romanesti, dar ambele pe care le-am vazut (asta si nunta muta) mi-au placut mult:D

missdee pe 11 Septembrie 2009 21:07
subiectul filmului se regaseste in zilele noastre...adica studente naive,avorturi,lipsa banilor,compromisuri....filmul nu a fost extraordinar.adica ma asteptam la mai mult.....are ca fundament o drama...atat
Mihaela Dinca pe 04 Martie 2008 15:38
se vede treaba ca lipsa culorilor sclipicioase este echivalenta cu 'urat' si 'sec' pentru multi.
filmul este infiorator de bun..numai ca trebuie sa mai fi vazut si altceva la viatza ta decat blockbustere ca sa gusti asa ceva.
la secventele cand otilia alearga pe strazi spre hotel, noaptea, si se aud numai gafaiturile ei, intr-o mare de intuneric, mi-a adus aminte de 'the blair witch project' :)
pt cei care-au zis ca filmul e o porcarie.. cizelare placuta a gusturilor, care pt mine SE DISCUTA! ;)

justme pe 27 Ianuarie 2008 01:19
Romania nu e pregatita pentru asa film. Imi pare rau ca Cristian Mungiu este roman. Rau de tot. Ca si in cazul lui Brancusi, toata lumea aclama genialitatea numai noi romanii nu suntem de acord cu ea.
Dragos Gabriel pe 13 Decembrie 2007 13:54
Aberezi ..., filmul este o capodopera, spune lucrurilor pe nume, daca negi asta inseamna ca esti un ipocrit, inseamna ca nu ai idee cum a fost in vremea aia ... .
Rica Spectatoru' pe 21 Noiembrie 2007 00:31
Admirabil pentru sugestia coplesitoare de realism!

Pentru 1 ora si jumatate am fost transportat cu 20 de ani inapoi in timp, si desi nu as putea spune ca m-am bucurat citusi de putin, trebuie sa recunosc ca un film care are aceasta putere este indiscutabil valoros.

Probabil ca mai tinerii spectatori romani nu-l vor "gusta" in intregima - dar vai, cit ma bucur pentru ei! - dar au macar dreptul sa cunoasca aceasta "poveste din Epoca de Aur" si sa reflecteze la cite lucruri marunte din viata zilnica nu ar trebui luate ca firesti, ci ca un dar...

Iar pentru cei care se pling ca sonda improvizata nu arata asa in realitate, dumneavoastra de fapt ce asteptati de la filmul asta? Un mic tutorial eficient de provocat avorturi la domiciliu? Poate incercati si la Google, cine stie...

Cred ca tocmai scena cu sonda, cit si cea cu avortonul, trebuiau filmate un pic mai "tremurat".

pilsmaster pe 09 Noiembrie 2007 00:49
Sincer sa fiu sunt amator de filme romanesti,in special cele de dupa '89.Am vazut destule filme la viata mea chiar daca am doar 21 de ani.Intotdeauna m-au fascinat filmele care ne prezinta comunismul si repercusiunile lui.Intr-adevar, nu mi se pare un film extraordinar,dar totusi interesant si cum au spus altii inaintea mea : o lectie de istorie.Felicitari regizorului si in special actorilor care mi s-au parut foarte credibili.
Numele Trandafirului pe 03 Octombrie 2007 20:30

kali pe 29 Septembrie 2007 16:17