Păreri Love Actually

(2003)

Pur și simplu dragoste

MirceaCeaTanara pe 08 Februarie 2010 20:42
Superb
Chiar am numai cuvinte de lauda pentru acest film.Iti lasa un sentiment asa de frumos:) Vi-l recomand!
Paul pe 12 Martie 2004 11:07
Cel mai bun film! Nu mai am cuvinte.
veronica210 pe 15 August 2009 15:57
cat de draguuuuuuuuuuuuuuuut a fost filmul asta :X
Dragos_Mirsanu pe 14 Ianuarie 2004 13:00
Filmul mi-a placut mult, l-am vazut de doua ori deja. S-a dorit a fi o incercare de a descrie prezenta dragostei in lumea de azi, in diferite ipostaze.
Cel mai bine descrise mi s-au parut iubirea care depaseste nivelul social (premerul britanic si secretara sa) si iubirea care depaseste bariera de limba si cultura (scriitorul britanic si chelnerita portugheza). Nu lipsesc iubirea conjugala (combinata cu aventura extra-conjugala), iubirea intimplatoare, iubirea (primele fioruri) din copilarie, iubirea nascuta din insensibilul cotidian (intre actorii de filme erotice, post-filmare), iubirea interzisa (barbatul si sotia prietenului sau - care, mai mult, e negru) nici chiar iubirea intre homosexuali (putea sa lipseasca?!)
Un film in genul Jurnalului lui Bridget Jones, parca chiar mai reusit. Actorii masculini din acel film sunt prezenti cu succes si aici (intimplator chiar in… citeşte

DeeJay pe 24 Noiembrie 2007 19:47
Nu sunt prea sentimental,dar filmul este super :D
Licurici75 pe 12 noiembrie 2012 23:14
idem
Alin Moise pe 28 Decembrie 2003 17:37
Excelent jucat si excelent gandit. Intrii la el fara prea multe asteptari (te astepti la ceva gen "playing by heart"), esti sceptic si indata vine scena cu Nighy cantand sau ma rog, incercand sa cante si te prinde. In asa hal incat nu-ti mai da drumul pana la sfarsit (sau pana la negresa de 10 ani cantand).
Rating 4/5 (nu e Dogville)
Cea mai buna subpovestire: cea cu Keira Knightley, pt. super scena cu colindatorii de la usa.
Atat.

deea9595 pe 31 Decembrie 2010 19:55
un film foarte frumos care te binedispune si merita vizionat de craciun:)

,,Hiya kids. Here is an important message from your Uncle Bill. Don't buy drugs. Become a pop star, and they give you them for free! ,,

trephel pe 10 ianuarie 2011 01:36
replica mea favorita!
kenya pe 27 Februarie 2010 22:58
delicios
pt.o seara desavarsita puteti urmari acest film.buni actori,dragostea ca personaj principal,si povesti gen" cenusareasa".Nu poate zgudui pe nimeni dar poate binedispune.Muzica este excelenata.
andyy pe 20 Noiembrie 2009 01:20
Dragostea este peste tot, in toti si in toate! Un film foarte frumos, haios, emotionant, pentru toti cei care sunt sub influenta celui mai minunat sentiment uman...IUBIREA!
After_Eight pe 4 februarie 2012 20:28
de acord, si dupa cum spunea si maestrul Pepe : Numai iubirea, doar iubirea ....iti da sperante sa traiesti Numai iubind si din iubire, poti altora sa daruiesti numai iubirea este viata, te cheama lalalalala... ajuta-ma te rog si da-mi puterea de a mai iubiiiii din nou :))))))))
bulinuttza pe 24 Mai 2010 22:17
cred ca e cel mai frumos si mai optimist film pe care l-am vazut vreodata. face lucuririle sa para mult mai usoare, cu un strop de dragoste si arata partea plina a paharului. superb, pur si simplu superb. mi-a placut enorm.
MissAnneMarie pe 28 Decembrie 2009 23:57
l-am vazut si eu aseara...nu e nici pe departe vreo capodopera,dar este un film cu actori buni,cu un scenariu interesant care iti lasa un sentiment placut la sfarsit.,ceea ce il face un film bunicel:)
interistu pe 20 Aprilie 2004 19:03
da chir ma fratilor cand vine acest film in amaratu asta de oras!
o veni vreodata?????

sweetmaria pe 22 Ianuarie 2010 11:33
filmul asta mi-a placut, desi nu sunt fana comedii romantice. mi-a placut povestea dintre portugheza Aurelia si Jamie (Colin Firth), dintre copii Sam si Joanna; si cel mai mult Juliet (Keira Knightley) si Mark.
regedit pe 19 Ianuarie 2004 17:02
Cred ca e prima oara cand vad un film englezecs in care povestea pleaca pe atatea fire ce se intalnesc la final. si asta si intr-un film romantic. Actori buni, multa naturalete si umor englezesc excelent fac din love actually un film care poate aduce buna dispozitie oricand. si un sfat total dezinteresat: nu mergeti la acest film singuri. e pacat.
eugen pe 13 Aprilie 2004 19:41
FILMUL E DESTUL DE TARE! HUGH GRANT E LA FEL DE TARE!
SI SOUNDTRAK-UL FETELOR DE LA GIRLS ALOUD-JUMP E FANTASTIC DE REUSIT!

petrica_grigore pe 10 Septembrie 2010 15:00
Acest film te face practic sa vezi viata cu alti ochi. Recomand sa-l vizionati ori de cate ori simtiti ca alunecati pe o panta descendenta in viata voastra. Poate la inceput filmul este mai greu de urmarit tinand cont de nenumaratele povesti abordate dar in timp toate aceste actiuni rupte parca unele de altele se vor lega atat de frumos astfel incat la final te vor face sa vezi dragostea il orice coltisor din aceasta lume.
sorinreddog pe 27 Iulie 2010 18:28
Sorin.Pitesti
Un film frumos,pentru indragostiti si nu numai,iti aduce putina bucurie in suflet si timp de 2 ore si ceva mai uiti de probleme,de necazuri,de ura si de lacomie...Iubirea intotdeauna le rezolva pe toate :X
MissLady pe 14 Martie 2011 13:01
Este un film minunat!Recomand!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
psihologu pe 07 Februarie 2011 18:33
mirobolant
Un film ce nu trebuie ratat, o comedie romantica cu un umor tipic englezesc...
mtraianc pe 04 Ianuarie 2011 01:06
super dragut
dragostea invinge , si in seara de craciun se iarta ,,un film exceptionan,
mihaelatb pe 03 Octombrie 2010 21:29
este un film despre drgoste facut cu multa dragoste!Dragostea care apare unde nu te astepti, in scoala , pe platorile de filmare ale unui film XXX, in Provence sau in 10 Downing Street . Dragostea care-i face pe unii sa invete sa cante la baterie, iar pe altii sa invete portugheza, sau ...engleza. Actorii sunt magnifici! caci niciunul nu are rolul principal, toti sunt particelele unui puzzle de Craciun, cand Love is Strange. interesant rolul lui Alan Rickman .
nox13 pe 22 Octombrie 2011 22:02
n-am fost impresionata. ma asteptam la altceva.. din ceva motiv.
aripidezapada pe 06 Iulie 2010 16:00
actori buni, inceput promitator, dar..
stiu ca n-am reusit sa-l vad pe tot, nu prindea niciun sens! tot asteptam 'sa inceapa', sa aiba o noima.. M-a plictisit, mie imi place logica.
CRYSSA pe 02 August 2009 12:28
Prea siropos, usor plictisitor
Si mie chiar imi plac filmele romantice, dar asta este prea siropos. Pacat ca joaca in el atatia actori buni.
Toate povestile de dragoste snt dupa aceleasi tipare. Nimic deosebit

isa pe 13 Iunie 2009 09:30
mie mi s-a parut deosebit de ...plictisitor. credeam ca nu se mai termina odata
ramonacristinamanu_gmail_com pe 25 Iunie 2018 14:08
Din când în când este binevenitã câte o comedioarã romanticã! Descrețește frunțile și sufletele. Nota 8.
angel69 pe 27 Decembrie 2017 11:36
Obligatoriu de vazut acest film englezesc...te binedispune si umple de bucurie.....actori buni si talentati !!!
ama88 pe 28 August 2011 23:47
toate povestile au fost incredibile,mi-a placut cel mai mult cea cu Keira Knightley
margott pe 18 August 2011 17:51
Excelent film, una dintre cele mai reusite comedii pe care le-am vazut. Si de asemeni, unul dintre cele mai bune filme pentru sarbatorile de Craciun.
Federer pe 22 Februarie 2011 02:22
Un film excelent cu un final nemaipomenit de frumos:X:X:X
pyton pe 06 Ianuarie 2011 15:12
excelent
Un film exceptional, incantator, despre viata, iubire si stare de bine.
Un film care merita vazut de oricine si oricand.
Dupa ce vezi acest film iti vine pofta de viata si ti se trezesc toate simturile.

legolas05 pe 28 Decembrie 2010 19:54
ce pot sa spun despre film este ca mia placut foarte mult.....
Milla pe 28 Mai 2010 14:36
Un film drăguț și plăcut, numai bun de văzut într-un weekend.
Sophie pe 28 Decembrie 2003 17:37
filmul este cel mai special film care reflecta nuantele iubirii pe care l-am vazut vreodata! mai ales ca surprinde diverse nuante ale iubirii. fiecare scena are sensul ,umorul si sensibilitatea sa perfect exchilibrate. e un poem adus iubirii si poate ca si evolutia noastra ca nivel de constiinta a facut sa meritam in sfarsit un astfel de film!exceptonal ....
toata admiratia!
Sophie

After_Eight pe 04 Februarie 2012 20:30
cautati pe google ce inseamna " film supraapreciat " . Like helllo !!!!!!
Ovidiu239 pe 22 Decembrie 2012 12:47
Pur si simplu plictiseala
N-am reusit sa intru in atmosfera filmului care este destul de lung si destul de plictisitor. Mult prea supra-apreciat acest film, nu pricep cum poate avea o nota mai mare decat Titanic pe IMDB, sau voi chiar credeti ca e mai bun?
amalia costin pe 31 Martie 2004 20:15
IN BRAILA CAND VINE??
SOUNDTRAK-UL FETELOR DE LA GIRLS ALOUD E SUPER TARE!
JUMP E O MELODIE SUPERBA!

Bogdan Honciuc pe 23 Ianuarie 2004 13:52
pe cit de jenant de sablonard pe alocuri (povestea personajelor luciei moniz si al lui colin firth este de-a dreptul penibila), pe atit de amuzant, entertaining si emotionant in rest.
q pe 23 Februarie 2006 10:47
Daca vreti sa aflati cum ar trebui sa arate un film de genul acesta,va rog sa cititi "Cronicile din Blackstone" de John Saul.Si daca nu v-au deranjat scenele asa de penibile incat ramai fara cuvinte,chiar ca nu mai stiu ce sa spun.E un film de top intr-adevar...
suporterU pe 24 Decembrie 2023 09:27
Love Actually (2003)
O capodoperă a genului comedie romantică ! nu am cuvinte destule să-l laud. Toți actorii (și avem parte de o distribuție extraordinară) joacă de nota 20 ! Mr. Bean (Rowan Atkinson) face un rol episodic exceptional. Consider nedreaptă nota 7,9 IMDB ! e un film de nota 10 (zece) ! Nu veți regreta dacă vizionati acest film !
Mironcelbun pe 15 Noiembrie 2020 03:47
un film placut
Un film fain, care iti lasa un gust bun de la inceput la sfarsit. Chiar aduce un pic de lumina in suflet.
Si, Doamne, ce de actori mari si buni in filmul asta...
Povestea lui Aurelia si Jamie mi-a placut cel mai mult.
Si a lui Hugh Grant...
Un film de vazut, chiar de mai multe ori.

Iulidesprefilme pe 27 Decembrie 2018 14:12
Povestioare mai dulci, mai amare...cu momente emoționante...
Andra999 pe 25 Iunie 2018 13:51
Incantator
Un film fermecator, plin de umor care merita vazut de la mic la mare. Bun pentru perioadele proaste din viata. Te binedispune instantaneu. Povesti de dragoste pentru toate varstele. Merita vazut
Deceoare pe 04 Mai 2017 15:35
Şi cu SCENARISTUL cum rămâne ?
Toată lumea vede frumuseţea fizică a actorilor , felul lor plăcut în care au jucat .
Nimeni nu se întreabă , cum o arăta persoana care a scris scenariul , cum arată regizorul care a dat indicaţii actorilor de felul cum să joace , cine a făcut scenografia (scuzaţi , cum le place romglezilor : designul de producţie) , cum arată persoana care a pus muzica şi nu în ultimul rând persoana care a montat filmul ? Toate acestea foarte importante . În rest un film bun de urmărit și vizionat. Așa cum spune și titlul filmului "Pur și simplu, dragoste ".

serban_ionescu pe 31 Martie 2017 12:13
SUPERB ! O adevarata "oda" cinematografica, dedicata iubirii !
"Love Actually" este un film de dragoste presarat cu variate momente comice in marea lor majoritate de foarte bun gust, la baza realizarii caruia sta cel mai profund, placut si ianaltator spiritual sentiment uman, acela al iubirii, al dragostei, cu absolut toate nuantele trairilor sufletesti pe care le poate presupune aceasta, de la clipele extrem de placute, chiar inaltatoare spiritual si care stimuleaza "iesirea la rampa", la suprafata a bunatatii de fond umane, pana la unele momente de suferinta psihica atunci cand din diferite motive mai mult sau mai putin subiective cel(cea) indragostit(a), nu poate sau nu indrazneste sa-si exprime intr-un mod inspirat sentimentele sale de iubire fata de subiectul uman al pasiunii sale sentimentale. Intr-un cuvant, avem aici de-a face cu o adevarata "ODA" cinematografica… citeşte
Dragos.87 pe 15 Martie 2017 20:02
Filmul asta de preferat e de vazut in preajma sarbatorilor.Dragostea este peste tot si poate fi exprimata in mai multe moduri indiferent de circumstante.Un film super frumos cu actori experimentati si o poveste fascinanta si magica pe care doar iubirea o poate face.De vazut neaparat!
someone_who_dares pe 28 Decembrie 2016 06:19
Super frumos filmul, mai ales vazut in perioada Craciunului :) Povestile se intersecteaza foarte bine, actorii imi plac foarte mult in rolurile lor si povestea ... iti lasa o stare de liniste interioara, speranta si entuziasm ca exista si finaluri fericite (of course it`s just a movie, but still :)) ).
steaua4everful pe 25 Decembrie 2016 20:53
Am vazut peste 700 de filme, unele mai bune altele mai slabe dar acesta este primul film de care imi pare rau ca s-a terminat. Daca la unele ma mai uitam plictisit din cand in cand ca sa vad cat mai are pana se termina, la acesta m-am uitat odata dupa 20 min pentru ca adevarul e ca e cam plictisitor la inceput, iar a doua oara m-am uitat cand mai erau 11 minute de film spunandu-mi in gand: ''Off, nu ma are decat 11 minute''. Desigur ca are un farmec aparte sa il privesti in ziua de Craciun, asa cum de altfel am facut eu.
cliuta_susu pe 17 August 2016 11:36
Foarte frumos
Un film plin de romantism si desigur umor englezesc :) Foarte reusit!
Ciurila_Emanuel pe 11 Septembrie 2015 23:54
Obligatoriu de vazut !!!!
Chiar mi-a placut comedia asta romantica este foarte reusita, prezentand diferite familii, cu povestile lor, bineinteles ca ii dau nota 10 !!!!