Păreri Love Actually

(2003)

Pur și simplu dragoste

Sophie pe 28 Decembrie 2003 17:37
filmul este cel mai special film care reflecta nuantele iubirii pe care l-am vazut vreodata! mai ales ca surprinde diverse nuante ale iubirii. fiecare scena are sensul ,umorul si sensibilitatea sa perfect exchilibrate. e un poem adus iubirii si poate ca si evolutia noastra ca nivel de constiinta a facut sa meritam in sfarsit un astfel de film!exceptonal ....
toata admiratia!
Sophie

Alin Moise pe 28 Decembrie 2003 17:37
Excelent jucat si excelent gandit. Intrii la el fara prea multe asteptari (te astepti la ceva gen "playing by heart"), esti sceptic si indata vine scena cu Nighy cantand sau ma rog, incercand sa cante si te prinde. In asa hal incat nu-ti mai da drumul pana la sfarsit (sau pana la negresa de 10 ani cantand).
Rating 4/5 (nu e Dogville)
Cea mai buna subpovestire: cea cu Keira Knightley, pt. super scena cu colindatorii de la usa.
Atat.

Dragos_Mirsanu pe 14 Ianuarie 2004 13:00
Filmul mi-a placut mult, l-am vazut de doua ori deja. S-a dorit a fi o incercare de a descrie prezenta dragostei in lumea de azi, in diferite ipostaze.
Cel mai bine descrise mi s-au parut iubirea care depaseste nivelul social (premerul britanic si secretara sa) si iubirea care depaseste bariera de limba si cultura (scriitorul britanic si chelnerita portugheza). Nu lipsesc iubirea conjugala (combinata cu aventura extra-conjugala), iubirea intimplatoare, iubirea (primele fioruri) din copilarie, iubirea nascuta din insensibilul cotidian (intre actorii de filme erotice, post-filmare), iubirea interzisa (barbatul si sotia prietenului sau - care, mai mult, e negru) nici chiar iubirea intre homosexuali (putea sa lipseasca?!)
Un film in genul Jurnalului lui Bridget Jones, parca chiar mai reusit. Actorii masculini din acel film sunt prezenti cu succes si aici (intimplator chiar in… citeşte

regedit pe 19 Ianuarie 2004 17:02
Cred ca e prima oara cand vad un film englezecs in care povestea pleaca pe atatea fire ce se intalnesc la final. si asta si intr-un film romantic. Actori buni, multa naturalete si umor englezesc excelent fac din love actually un film care poate aduce buna dispozitie oricand. si un sfat total dezinteresat: nu mergeti la acest film singuri. e pacat.
Bogdan Honciuc pe 23 Ianuarie 2004 13:52
pe cit de jenant de sablonard pe alocuri (povestea personajelor luciei moniz si al lui colin firth este de-a dreptul penibila), pe atit de amuzant, entertaining si emotionant in rest.
Paul pe 12 Martie 2004 11:07
Cel mai bun film! Nu mai am cuvinte.
amalia costin pe 31 Martie 2004 20:15
IN BRAILA CAND VINE??
SOUNDTRAK-UL FETELOR DE LA GIRLS ALOUD E SUPER TARE!
JUMP E O MELODIE SUPERBA!

eugen pe 13 Aprilie 2004 19:41
FILMUL E DESTUL DE TARE! HUGH GRANT E LA FEL DE TARE!
SI SOUNDTRAK-UL FETELOR DE LA GIRLS ALOUD-JUMP E FANTASTIC DE REUSIT!

interistu pe 20 Aprilie 2004 19:03
da chir ma fratilor cand vine acest film in amaratu asta de oras!
o veni vreodata?????

q pe 23 Februarie 2006 10:47
Daca vreti sa aflati cum ar trebui sa arate un film de genul acesta,va rog sa cititi "Cronicile din Blackstone" de John Saul.Si daca nu v-au deranjat scenele asa de penibile incat ramai fara cuvinte,chiar ca nu mai stiu ce sa spun.E un film de top intr-adevar...
DeeJay pe 24 Noiembrie 2007 19:47
Nu sunt prea sentimental,dar filmul este super :D
Licurici75 pe 12 noiembrie 2012 23:14
idem
isa pe 13 Iunie 2009 09:30
mie mi s-a parut deosebit de ...plictisitor. credeam ca nu se mai termina odata
CRYSSA pe 02 August 2009 12:28
Prea siropos, usor plictisitor
Si mie chiar imi plac filmele romantice, dar asta este prea siropos. Pacat ca joaca in el atatia actori buni.
Toate povestile de dragoste snt dupa aceleasi tipare. Nimic deosebit

veronica210 pe 15 August 2009 15:57
cat de draguuuuuuuuuuuuuuuut a fost filmul asta :X
andyy pe 20 Noiembrie 2009 01:20
Dragostea este peste tot, in toti si in toate! Un film foarte frumos, haios, emotionant, pentru toti cei care sunt sub influenta celui mai minunat sentiment uman...IUBIREA!
After_Eight pe 4 februarie 2012 20:28
de acord, si dupa cum spunea si maestrul Pepe : Numai iubirea, doar iubirea ....iti da sperante sa traiesti Numai iubind si din iubire, poti altora sa daruiesti numai iubirea este viata, te cheama lalalalala... ajuta-ma te rog si da-mi puterea de a mai iubiiiii din nou :))))))))
MissAnneMarie pe 28 Decembrie 2009 23:57
l-am vazut si eu aseara...nu e nici pe departe vreo capodopera,dar este un film cu actori buni,cu un scenariu interesant care iti lasa un sentiment placut la sfarsit.,ceea ce il face un film bunicel:)
sweetmaria pe 22 Ianuarie 2010 11:33
filmul asta mi-a placut, desi nu sunt fana comedii romantice. mi-a placut povestea dintre portugheza Aurelia si Jamie (Colin Firth), dintre copii Sam si Joanna; si cel mai mult Juliet (Keira Knightley) si Mark.
MirceaCeaTanara pe 08 Februarie 2010 20:42
Superb
Chiar am numai cuvinte de lauda pentru acest film.Iti lasa un sentiment asa de frumos:) Vi-l recomand!
kenya pe 27 Februarie 2010 22:58
delicios
pt.o seara desavarsita puteti urmari acest film.buni actori,dragostea ca personaj principal,si povesti gen" cenusareasa".Nu poate zgudui pe nimeni dar poate binedispune.Muzica este excelenata.
bulinuttza pe 24 Mai 2010 22:17
cred ca e cel mai frumos si mai optimist film pe care l-am vazut vreodata. face lucuririle sa para mult mai usoare, cu un strop de dragoste si arata partea plina a paharului. superb, pur si simplu superb. mi-a placut enorm.
Milla pe 28 Mai 2010 14:36
Un film drăguț și plăcut, numai bun de văzut într-un weekend.
aripidezapada pe 06 Iulie 2010 16:00
actori buni, inceput promitator, dar..
stiu ca n-am reusit sa-l vad pe tot, nu prindea niciun sens! tot asteptam 'sa inceapa', sa aiba o noima.. M-a plictisit, mie imi place logica.
sorinreddog pe 27 Iulie 2010 18:28
Sorin.Pitesti
Un film frumos,pentru indragostiti si nu numai,iti aduce putina bucurie in suflet si timp de 2 ore si ceva mai uiti de probleme,de necazuri,de ura si de lacomie...Iubirea intotdeauna le rezolva pe toate :X
petrica_grigore pe 10 Septembrie 2010 15:00
Acest film te face practic sa vezi viata cu alti ochi. Recomand sa-l vizionati ori de cate ori simtiti ca alunecati pe o panta descendenta in viata voastra. Poate la inceput filmul este mai greu de urmarit tinand cont de nenumaratele povesti abordate dar in timp toate aceste actiuni rupte parca unele de altele se vor lega atat de frumos astfel incat la final te vor face sa vezi dragostea il orice coltisor din aceasta lume.
mihaelatb pe 03 Octombrie 2010 21:29
este un film despre drgoste facut cu multa dragoste!Dragostea care apare unde nu te astepti, in scoala , pe platorile de filmare ale unui film XXX, in Provence sau in 10 Downing Street . Dragostea care-i face pe unii sa invete sa cante la baterie, iar pe altii sa invete portugheza, sau ...engleza. Actorii sunt magnifici! caci niciunul nu are rolul principal, toti sunt particelele unui puzzle de Craciun, cand Love is Strange. interesant rolul lui Alan Rickman .
legolas05 pe 28 Decembrie 2010 19:54
ce pot sa spun despre film este ca mia placut foarte mult.....
deea9595 pe 31 Decembrie 2010 19:55
un film foarte frumos care te binedispune si merita vizionat de craciun:)

,,Hiya kids. Here is an important message from your Uncle Bill. Don't buy drugs. Become a pop star, and they give you them for free! ,,

trephel pe 10 ianuarie 2011 01:36
replica mea favorita!
mtraianc pe 04 Ianuarie 2011 01:06
super dragut
dragostea invinge , si in seara de craciun se iarta ,,un film exceptionan,
pyton pe 06 Ianuarie 2011 15:12
excelent
Un film exceptional, incantator, despre viata, iubire si stare de bine.
Un film care merita vazut de oricine si oricand.
Dupa ce vezi acest film iti vine pofta de viata si ti se trezesc toate simturile.

psihologu pe 07 Februarie 2011 18:33
mirobolant
Un film ce nu trebuie ratat, o comedie romantica cu un umor tipic englezesc...
psihologu pe 07 Februarie 2011 18:33
mirobolant
Un film ce nu trebuie ratat, o comedie romantica cu un umor tipic englezesc...
Federer pe 22 Februarie 2011 02:22
Un film excelent cu un final nemaipomenit de frumos:X:X:X
MissLady pe 14 Martie 2011 13:01
Este un film minunat!Recomand!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
indiferrent pe 17 Martie 2011 12:32
genial!
E un film original care nu are nimic din ce ar trebui sa aiba un film, defapt nici nu cred ca e un film, e pur si simplu dragoste!
lea72 pe 18 Martie 2011 23:17
o harababură delicioasă, merită văzut........................................
DragonMaster pe 15 Aprilie 2011 15:35
Un film foarte bun cu cateva faze comice care sa incadrat foarte bine la toate categoriile la care era: Comedie,Dramă,Romantic.Nota mea este 8.
MissBlossom01 pe 19 Iulie 2011 22:16
foarte dragut :D
margott pe 18 August 2011 17:51
Excelent film, una dintre cele mai reusite comedii pe care le-am vazut. Si de asemeni, unul dintre cele mai bune filme pentru sarbatorile de Craciun.
ama88 pe 28 August 2011 23:47
toate povestile au fost incredibile,mi-a placut cel mai mult cea cu Keira Knightley
nox13 pe 22 Octombrie 2011 22:02
n-am fost impresionata. ma asteptam la altceva.. din ceva motiv.
MNarcis pe 26 Decembrie 2011 19:33
Un film bun, frumos si destul de amuzant (il recomand de vazut in perioada sarbatorilor de iarna) cel mai mult mi-a placut Bill Nighy (joaca foarte incantator si este foarte amuzant) insa faza cu Colin Firth si ,,miss gogosica'' este mortala, (am ras cu pofta).
Love Actually – pur si simplu, comedia romantica a deceniului Raluk.ro – Filme, restaurante, cafenele, ceainarii, baruri din Bucuresti
[...] Love Actually incepe si se termina cu acelasi mesaj superb. Desi opinia generala este ca am inceput sa traim intr-o lume dominata de ura si lacomie, dragostea pare a exista pretutindeni in cele mai bizare forme si mai neasteptate locuri. Dragostea este acolo mereu, desi nu mereu plina de glamul pe care l-am astepta sau de surprizele romantice pe care le stim din carti si, de multe ori, chiar fara finalul fericit de pana la adanci batraneti pe care l-am dori. “If you look for it, I’ve got a sneaking suspicion… love actually is all around“. Si asta vrea sa ne demonstreze rom-com-ul lui Richard Curtis, prezentand situatii variate in care ne vom regasi foarte usor. Si ducandu-le apoi catre un final mai mult decat fantezist, desi deloc cliseic. [...] citeşte
After_Eight pe 04 Februarie 2012 20:30
cautati pe google ce inseamna " film supraapreciat " . Like helllo !!!!!!
Utube pe 18 Aprilie 2012 22:24
Este un film romantic în care dragostea este prezentată în toate ipostazele posibile şi acoperă, ca persoane care se iubesc, oameni de toate vârstele şi provenind din mai multe categorii sociale, de la prim ministrul Marii Britanii până la dubluri de actori, pelicula dorind să scoată în evidenţă faptul că iubirea este prezentă pretutindeni, acest sentiment profund omenesc existând în sufletul fiecăruia, indiferent de vârstă sau poziţie socială.

Deşi pelicula se dezvoltă pe foarte multe planuri, toate sunt tratate cu atenţie şi destul de bine dezvoltate, nici unul din ele nerămânând deschis atunci când filmul se termină. Astfel, pelicula încearcă să dezvolte o paletă destul de largă ale diverselor forme de iubire, cum ar fi:
- iubirea conjuncturală, ce se înfiripă între prim ministrul Marii Britanii şi o asistentă din cabinetul… citeşte

deadlord pe 26 August 2012 20:39
Unul dintre cele mai bune filme de dragoste si unul dintre cele mai bune filme de Craciun.
Ovidiu239 pe 22 Decembrie 2012 12:47
Pur si simplu plictiseala
N-am reusit sa intru in atmosfera filmului care este destul de lung si destul de plictisitor. Mult prea supra-apreciat acest film, nu pricep cum poate avea o nota mai mare decat Titanic pe IMDB, sau voi chiar credeti ca e mai bun?
pancadede pe 11 Ianuarie 2013 01:57
actorii is excelenti , dar parca scenariul are aceeasi tenta de comedie romantica standard pe care o stim cu totii e la americani. multe faze comice si romantice. interesant film , merita vazut :)
cosmin_kedii pe 07 Februarie 2013 15:33
Fără îndoială, "Love Actually" este un film distractiv , pe care il recomand Cu o distributie stralucita, acest film ofera râs după ras, care păstrează echilibrul cu unele scene foarte emoționante ,caracterele sunt puternice și foarte plăcute, mai ales Billy Mack. Emma Thompson este fantastica și joacă rolul ei cu mare pricepere
catalin28c pe 10 Martie 2013 17:35
Sincer nu aveam asteptari prea mari de la film. Credeam ca va fi plictisitor, insa am ramas impresionat, este un film foarte bun, un film la care te vei afla tot timpul cu zambetul pe buze.
skliviu pe 02 Aprilie 2013 10:57
Cel mai bun

Vi-l recomand din inima !