Păreri The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

(2001)

Stăpânul inelelor: Frăția inelului

P.J. pe 21 Octombrie 2012 08:16
the Fellowship Of the Ring(2001)
Printre cele mai bune filme ale lui Peter Jackson,si inceputul celei mai tari trilogii.Regia este pur si simplu fabuloasa,povestea este incantatoare,efectele speciale sunt extraordinare,muzica este extrem de reusita,scenariul este superb,decorurile,machiajele,costumele,si peisajele,sunt de nota 20 si ele,iar lungimea care este iesita din comun ii da un aer aparte filmului.10/10.De vazut si de revazut.
Tyybi1 pe 22 August 2012 16:00
LOTR
CAPODOPERA putin spus despre seria " The Lord Of The Rings " . Cine nu a vazut inca filmul, sa-l vada, dar editia extinsa. Se merita sa stai 4 ore la un asa film.
deadlord pe 21 August 2012 20:24
Capodopera. Nu cred ca ai ce reprosa filmului asta.
xerses pe 01 Mai 2012 23:05
Impresionanta regie, unul din filmele de colectie....
BiaB pe 08 Aprilie 2012 13:28
Precum am votat:capodopera!
Este cu adevarat o capodopera!L-am vazut de foarte multe ori si nici acum nu m-am saturat!Poveste interesanta,suspans care nu se pierde si mentine atmosfera,prestatia actorilor foarte buna!Si piesa de rezistenta:Smeagol!:) Exceptional filmul.
dannyell pe 30 Martie 2012 11:24
the ring was found,the war is around the corner
Este un film minunat in care a prins viata inceputul trilogiei lui Tolkien.In acest film prinde contur o lume de neinchiput,a Pamantului de Mijloc,in care traiesc in pace cele cinci semintii libere:elfii,oamenii,hobbitii,gnomii si entii dar si inceputul Razboiului Inelului care a dus la formarea Fratiei Inelului.Fiecarui personaj al lui Tolkien i s-a dat cate un actor extraordinar care sa-i dea viata in film iar alegerile au fost cele potrivite.Acest film merita vazut iar nota pe care i-o dau este,pe o scara de unu la zece,20.Voi sunteti de aceeasi parere cu mine?
legolas05 pe 31 martie 2012 21:45
sigur ca da,cel mai frumoasa trilogie
crilove8 pe 7 aprilie 2012 13:34
Normall
raraee pe 27 Februarie 2012 20:12
Minunat. Mi-a placut enorm, chiar e unul din filmele mele favorite. Mi-au placut de asemenea personajele si efectele speciale, iar povestea e pe masura.
africanus pe 10 Februarie 2012 20:04
Capodopera
Inceputul unuia dintre cele mai fascinante si grandioase filme de aventuri din intreaga lume, filmul acesta este o adevarata capodopera, dezvaluind atat de multe sentimente..., in acesta parte totul se invarte in jurul prieteniei si aliantei mai multor semintii de pe Pamantul de Mijloc, uniti impotriva raului ce se extinde cu pasi rapizi din tinutul intunericului - Mordor. Deviza fiind: - "Fara prietenie nu exista nimic", (prietenie adevarata ma refer).
crilove8 pe 6 aprilie 2012 18:40
CORECTT!
Alaric1999 pe 31 Martie 2013 20:50
Un film exeptional! am vazut seria de multe ori si mai vreau sa ma uit de cate ori merge la tv !!! nata 10 din start!
Sebastian96 pe 10 Decembrie 2012 02:56
Mie ,sicer,mi-au placut toate 3 filmele si le urmaresc cu placere cand le mai difuzeaza la TV!
daria pe 26 August 2002 00:00
ILUSTREAZA FOARTE BINE TRILOGIA
DISTRIBUTIA E GROZAVA
SCENARIUL E PERFECT

Mirela Iancu pe 21 Iunie 2002 00:00
Excelent film!!Excelenta distributie si realizare!!!Filmul este un succes total,dupa parerea mea de altfel subiectiva, dar publicul este primul "critic"al filmelor aparute.
Desi nu am citit inca volumele lui Tolkien, filmul mi se pare o expunere mai mult decat reusita a actiunii prezentate in carte.
Imbinarea misticului cu umorul de situatie, cu farmecul personajelor, cu actiunea surprinzatoare...toate aceste ingrediente realizeaza "reteta"ideala pentru un film de succes.
Ceea ce m-a impresionat foarte mult a fost realizarea efectelor speciale, evidentiate de casting-ul de exceptie.
Desi finalul este usor "bruscat",lasand toata actiunea in expectativa,totusi nu i se poate reprosa absolut nimic.
In concluzie:unul dintre cele mai bune filme ale anului!!

XSerban pe 16 Iunie 2002 00:00
Nu sunt un fan al genului Fantasy. Inca pot sa spun ca nici nu imi place. De aceea, prima oara cand am auzit de LOTR nu am avut nici un chef sa il viionez. Oricum, intr-o seara i-am dat drumul. Inca de la inceput am constatat ca nu e un film oarecare. Atentia cu care iti este prezentata o lume noua, detaliile si stilul de filmare sunt ceea ce fac diferenta. Si StarWars te introduce intro alta lume, dar modalitatea prin care o face este una mai directa. Pot sa spun ca intr-o oarecare masura, modul prin care regizorul te introduce in aceasta noua lume, e asemanator modului prin care Coppola te introducea in lumea Mafiei in Godfather I.
Ce sa mai spun, costumele, machiajul si mai ales decorurile, sunt superbe. Iar modul de filmare este o opera de arta.
Cu toate ca nu sunt un fan al genului, pe mine acest film m-a impresionat. Nu spun ca e cel mai bun film "ever", insa cu… citeşte

radu pe 03 Iunie 2002 00:00
Cel mai bun film!!!Nu are termeni de comparatie-nici cu A Beautiful Mind,nici cu H Potter,nici cu Star Wars,nici cu...ce mai vreti voi.Poti oricand sa faci un film despre defavorizati care de fapt sunt genii si isi intalnesc sufletul pereche si bla,bla telenovela tip ABMind-mi se pare ca devine chiar o moda-sau sarunci o tona de efecte speciale si sa iasa ceva(Matrix),sau pur si simplu sa faci un alt film categoria B prin care baietasii de cartier il vad inca odata pe Van-Damme salvand lumea de fratele sau geaman malefic,sau poti pur si simplu sa ecranizezi Stapanul Inelelor,o trilogie de "doar" 1600 de pagini,si sa imaginezi ceva ce nici Spielberg nici Lucas nu au avut curajul sa redea.Coloana sonora e superba-mai mult decat atat chiar-cea mai buna de pana acum(ex comparati cu muzica din Star Wars)-actorii convingatori...ce altceva ai mai putea sa vrei de la un film?Pentru amicu' pe… citeşte
ariana pe 01 Iunie 2002 00:00
Un film cu adevarat superb, unul din putinele care m-au determinat sa-l vad de doar 3 ori intr-o saptamana. E adevarat ca se pierde oarecum din feeling-ul cartii, dar nu imi pot imagina o ecranizate mai reusita a acestui prim volum. Tinutul de Mijloc capata viata si culoare chiar si pentru cei ce poate nu au citit cartea, eroii reusesc sa patrunda in mintea si inima celor ce ii privesc...pe scurt, indiferent cum ar fi catalogat, cu o stea sau cu cinci stele, LoTR nu este un film pe care il uiti la cateva ore dupa ce l-ai vizionat. Lumea fascinanta a lui Tolkien ne ramane intiparita in memorie cu sau fara voia noastra. Asta este meritul unui film bun, un film care reuseste sa iasa din anonimat printre atatea alte mega-productii. Parerea mea personala este ca actorii au fost alesi foarte bine (ma refer in special la rolurile \"Frodo\" si \"Legolas\"), efectele speciale au fost folosite… citeşte
Adrian Cearnãu pe 26 Aprilie 2002 00:00
Dupa ce am iesit de la film, singurul lucru pe care eram instare sa-l spun era un 'uaaaau!' pe diverse tonuri. REcunsoc, imi place genul fantasy, am fost profund dezamagit de faptul ca Dungeons & Dragons n-a fost adus in romania, dar LotR este nult, mult peste toate acestea. Realizarea este exceptionala si introducerea unor elemente subtile in film (l-am vazut pana acum de trei ori, maine ma duc sa-l vad din nou, am avut timp sa fiu atent la subitilitati) duce orice fan al operei lui Tolkien direct in al noualea cer. Pot spune ca unicul film pe care intr-adevar il mai astept acum este "Cele doua turnuri".
Florin Andrei pe 24 Aprilie 2002 00:00
Cred ca problema principala a filmului a fost sa capteze forta romanului pe care-l ecranizeaza. Tolkien este unic, creeaza o mitologie proprie, cu o tratare cu totul personala a problemei Binelui si Raului - desi are destule trimiteri la mitologii clasice, priveste totusi oarecum dintr-un unghi original. Dincolo de spectacolul baroc al lumii pe care o propune, personajele sale sint realmente vii in planul acesta al optiunii morale. Adica, "eroii pozitivi" sint buni nu pentru ca scriitorul a dat din stilou intr-un anume fel, ci pentru ca aleg sa fie buni, si se lupta pentru a mentine vie optiunea asta, si sint perfect acceptabili (pentru cititor) in postura aceasta. Cit despre personajele negative ale lui Tolkien... "Raul" in trilogia Inelului este inspaimintator, complet terifiant si coplesitor la un nivel metafizic, asa cum thriller-ele de duzina nu prea reusesc s-o faca (bine, Stephen… citeşte
Mirela Dediu pe 18 Martie 2002 00:00
Filmul este realizat de un mare iubitor al romanului petru toti cei care au facut o pasiune aproape obsesiva pentru opera lui J.R.R. Tolkien. Eu, desi nu mai sunt foarte tanara, am citit romanul de 3 ori in 6 luni (de 2 ori in romana si 1 data in engleza), lucru total impotriva principiilor mele privind lectura.
Din prima clipa este coplesitoare realizarea. S-ar putea sa fiu inca sub influenta unei vizionari repetate (de numai 2 ori; a doua oara ca s-a "prind" pronuntia), dar cred ca este cel mai bine facut film pe care l-am vazut.
Nu stiu cat au putut sa guste cei care nu au citit romanul, dar pentru mine a fost o bucurie sa regasesc dincolo de actiune un fundal plin de amanunute care dau viata Tinutului de Mijloc. Complexitatea romanului este refacuta din decoruri, costume, accente si lista ar putea continua.
Cred ca s-a pierdut ceva din forta… citeşte

pa3ck pe 23 Octombrie 2011 22:23
capodopera
trilogia e fenomenala....mai rar asa ceva.suuuuperb!!!
anonymous.60416fe8ceca4 pe 09 Septembrie 2011 14:27
CosminHorrorMaster pe 04 Septembrie 2011 21:02
Un film de exceptie. Peter Jackson stie sa aleaga cele mai bune carti si sa transforme din ele niste filme exceptionale.
supermisto pe 14 August 2011 10:21
super fain film,la fel ca si celelalte doua din serie,copodopera
Razvan97 pe 25 Iulie 2011 14:04
Un film exceptional . Pe toate trei le-am vazut si vreau sa vad si The Hobbit . Dupa cate premii a luat poti sa iti dai seama ca e un film foarte bun .
magduza pe 11 Aprilie 2011 19:48
super tare filmul,merita vazut la fel si celelalte parti
doryna.scumpa28 pe 11 Aprilie 2011 18:43
o adevarata capodopera a cinematografiei.....cine nu a vazut filmul trebuie sa il vada numaidecat
ylyutza pe 31 Martie 2011 16:26
este cel mai bun film din toate timpurile.....doar celelalte din serie sun la fel de frumoase ca acesta,in rest nici unul
iosif96 pe 01 Martie 2011 13:30
cel mai bun film din istorie.................nota 10
alex_neagoe pe 20 Februarie 2011 19:43
capodopera....ma uit la el ori de cate ori am ocazia...
captain pe 17 Februarie 2011 13:44
unul din cele mai bune filme pe care leam vazut..10
fantastic4 pe 06 Februarie 2011 20:58
capodopera prea putin spus
la fel ca si celelalte din serie...este foarte bun....nota 10 e prea mica....o capodopera
ady95adryan pe 03 Februarie 2011 18:36
Lumea pe care tolkien a creato este fantastica! Filmul este o capodopera!
Okty pe 02 Februarie 2011 13:45
Merita titlul de capodopera, fara indoiala :D
E pur si simplu excelent !

Mihayy pe 17 Ianuarie 2011 22:36
Just a word: exceptional. Filmul acesta te-a facut pur si simplu sa iti placa creaturile acelea hidoase.Anyway:The best movie.
Dar_kvampire pe 16 Ianuarie 2011 13:12
E prea frumos acest film prea fantastic nota 10000000000000000
alexa099 pe 15 Ianuarie 2011 21:25
10:X
Un film extrem de bun!Este declarat unul dintre cele mai bn filme din toata istoria,pe langa Titanic,Avatar s cateva!Chiar merita.este un ff bn film,interesant kre te cuprinde si iti atrage atentia din prima clipa.tokm aseara a fost pe pro tv difuzat.logik k m am uitat la el s azi in reluare:X.ador aceasta serie.in fiecare an au fost difuzate pe pro tv.Imi place mult de Aaragon,Frodo si Legolas:X.Gimli ff haios:)).ce mai..un film de nota 10!bvv
chiba_florin pe 09 Ianuarie 2011 20:15
WoW
prima parte din trilogia Lord of the Rings de-a dreptu' fascinant
nu-l pot lauda indeajuns pe cat ar merita, foarte captivant shi "plin"

ValiG pe 23 Decembrie 2010 04:14
cel mai bun !
Cel mai tare film ! drama, horror, comedie, actiune, si de toate. Rolul lui Gandalf i s-a propus mai intai lui Sean Connery si acesta a refuzat. Sunt foarte bucuros de acest lucru, chiar nu il vad pe ala in locu' lui Gandalf !
andu7zu pe 13 Decembrie 2010 16:14
Un Film foarte bun la fel ca celalalte din serie .........cu niste rezultate remarcabile la oscar-uri
Precious_90 pe 24 Noiembrie 2010 16:22
Best movie ever!
Cel mai bun film care l-am vazut!!!Nimic mai mult de zis!
bugs pe 08 Octombrie 2010 20:01
filmul acesta este o capodopera in adevaratul sens al cuvantului.personajele remarcabile,actorii grozavi si regizorul genial au facut ca acest film sa marcheze emotional pe multi.desi l-am vazut de nenumarate ori tot nu ma satur de el.
ovi_23 pe 23 Septembrie 2010 00:49
o trilogie foarte buna, dar si foarte complexa, merita pe deplina numirea de capodopera.
Sweetcat pe 09 August 2010 20:45
lilipOp
lol...filmul asta e f bun nu cel mai bun ..sa nu uitam k cel mai bun film din istorie e TITANIC(:x:x:x) parerea mea... the lord of the rings e o capodopera la fel k alte filme e f bun lam vazut de 100 de ori (fiecare parte:P;)
crilove8 pe 7 aprilie 2012 13:20
Nu prea cred ca cel mai bun film din istorie e Titanic.......pe bune acum.......TITANIK?:ooo........tu candesti cand vorbesti???........Nu pot sa zik ca Titanicul nu e bun......dar....sa fim seriosi......Titanicul il intrece pe Stapanul Inelelor(The Lord of the Rings.....1,2,3)......?......eu nu prea cred........Cel mai tare film din istorie: Stapanul Inelelor!
Mihai2508 pe 15 Iulie 2010 15:42
Un film de nota 10
E cel mai bun film de aventura, un film care te transporta intr-o lume magica foarte bine realizata. Atentia la detalii a fost fantastica, toate lucrurile au fost gandite pana in cel mai mic amanunt, de la armuri pana la farfuriile din care mananca personajele.
alexcretu75 pe 29 Iunie 2010 13:51
Stapanul inelelor
3 ore pline de aventura si magie.O super comproductie InterCom.Film de nota 10.
Theodoric pe 4 iunie 2013 22:10
nota 10 e prea putin
bogdan0125 pe 01 Mai 2010 21:23
Unul dintre cele mai bune filme SF. Este interesant cum Frodo, la inceputul filmului un hobit oarecare, pleaca intr-o calatorie periculoasa, ca la sfarsitul filmului sa fie un alt personaj fata de cel de la inceput. Peter Jackson isi face treaba foarte bine, filmul avand o regie excelenta.
cristina pe 21 Februarie 2009 17:19
toata trilogia este f.buna,actorii sunt alesi f.bine.Este un film de referinta in cinematografie.Imi place sa-l revad deciteori am ocazia.
adavidoaiei gratiela pe 14 Februarie 2009 22:08
este un film extraordinar,in viata mea nu am mai vazut asa film misto. mia placut foarte mult.as vrea ca sa fie la tv mai multe filme de genu acesta
elena pe 09 Februarie 2009 12:57
super tare filmul nu am cuvinte
florinel pe 02 Septembrie 2008 13:31
Vreau sa spun k am vazut filmul de 4 ori si tot nu ma m saturat de el .. este incredibil ..fara cuvinte .. nu poti sa critici un asemenea film ..totul e frumos si bine realizat.
smn grigore pe 07 Februarie 2008 11:47
este cel mai bun film pe care l-am vazut vreodata, scenariul, regia, decorurile sunt fantastice. Ce sa mai zic despre actori: geniali.
Cat despre regizor, jos palaria. Niste oameni deosebiti si creativi care au facut un film exceptional. L-am vazut de 4-5 ori si cred ca l-as mai vedea de 10 ori. Mi-ar placea sa se ecranizeze si Hobbitul, am inteles ca e super cartea, nu am citit-o, ca nu stiu de unde sa o iau. Ar fi frumos sa mai putem vedea pe ecrane inca o creatie J.R.R. TOLKIEN / PETER JACKSON.

Go 1 2 3 4 5