Păreri The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

(2001)

Stăpânul inelelor: Frăția inelului

Vinteanu Dan pe 04 Martie 2002 00:00
Cred ca la nominalizariile pe care le-a primit -13- ar fi meritat mult mai mult din partea criticilor Academiei Americane de Film. Un film bun. Merita vazut.
Ravdan Bogdan pe 04 Martie 2002 00:00
Un film extraordinar care impleteste armonios numeroase mituri si legende, cu peisaje care-ti taie respiratia si personaje bine conturate. Decorurile sunt realizate execelent si este prezenta o grija pentru detalii care reproduc fidel o lume care nu exista decat in imaginatia noastra; cred ca fiecare om care-a vazut filmul isi regaseste taramurile fantastice ale copilariei.
Un film pe care-l recomand calduros fanilor Warcraft si Heroes, unind aceste doua jocuri intr-o poveste captivanta care atrage in mod inevitabil spectatorul in mijlocul ei.

Alexandra pe 04 Martie 2002 00:00
!)) de stele i-as da. E cel mai misto film. Mult mai frumos ca tampenia aia de O minte sclipitoare. In fine la adresa lui Stefan din Timisoara: daca vrea sa discutam pe tema asta sa-mi comunice. In fine.......... sa-si tina gura daca nu i-a placut ca nu l-a fortat nimeni sa mearga sa il vada...... asa......... si sa-si tina pentru el aerele alea de filozof ca nu e nici pe departe....... bun........ sa revenim la subiect. Ca cititoare a cartilor Stapanul Inelelor, vreau sa spun ca filmul e mult prea scurt (sac Stefan) dar pe masura cartii (ehe!). Asa. Elijah a stralucit nu alceva si a jucat super. Sie e asa scump! In fine.... Filmul e super. L-as vedea tot timpul. LORD OF THE RINGS ROCKS. Si apropo Stefan mai intai uita-te tu in oglinda si dupa aceea judeca 'stralucirea' altora.
Ana Tanase pe 15 Martie 2002 00:00
De mult nu am fost la un film de la care sa ies spunand uaau!!! Am luat cartea si am citit-o iute, dupa care am mai vazut odata filmul si mi s-a parut si mai captivant ca prima oara. Nu sunt un fan al genului fantasy dar acest film m-a incantat pur si simplu, iar cartea este excelenta. Adaptarea scenariului dupa roman merita un Oscar cu prisosinta, distributia foarte buna, scenografia de vis, nu am destule laude. Ce mi-a placut cel mai mult este ca imaginile generate pe computer sunt folosite cu discretie, fiind preferate mastile in loc de personaje complet digitale (spre deosebire de Razboiul Stelelor-Episodul 1, care m-a facut sa ma intreb de ce s-au mai obosit sa foloseasca actori). Singurul lucru care ma nemultumeste este ca trebuie sa mai astept un an pana la urmatorul film.

Am auzit si pareri contrarii opiniilor mele. Continuu sa cred ca un film care te face sa… citeşte

Mirela Dediu pe 18 Martie 2002 00:00
Filmul este realizat de un mare iubitor al romanului petru toti cei care au facut o pasiune aproape obsesiva pentru opera lui J.R.R. Tolkien. Eu, desi nu mai sunt foarte tanara, am citit romanul de 3 ori in 6 luni (de 2 ori in romana si 1 data in engleza), lucru total impotriva principiilor mele privind lectura.
Din prima clipa este coplesitoare realizarea. S-ar putea sa fiu inca sub influenta unei vizionari repetate (de numai 2 ori; a doua oara ca s-a "prind" pronuntia), dar cred ca este cel mai bine facut film pe care l-am vazut.
Nu stiu cat au putut sa guste cei care nu au citit romanul, dar pentru mine a fost o bucurie sa regasesc dincolo de actiune un fundal plin de amanunute care dau viata Tinutului de Mijloc. Complexitatea romanului este refacuta din decoruri, costume, accente si lista ar putea continua.
Cred ca s-a pierdut ceva din forta… citeşte

Cristi Tane pe 26 Martie 2002 00:00
"Lord of the rings" este un film mult prea supra-apreciat. De la inceput trebuie sa spun ca nu am citit cartea, deci perspectiva mea asupra filmului este probabil diferita fata de a altora, insa pentru un film care a ajuns pe locul 3 in topul all-time la imdb, si pentru un film atit de laudat de toata lumea, asteptarile mele erau mult mai mari.
In "Lord of the rings" lipsesc mai multe elemente care l-ar fi putut transforma intr-o adevarata capodopera. De exemplu, jocul actorilor, care, chiar daca buni, nu stralucesc in nici un moment. Filmul este mult mult prea lung, ceea ce in mod normal nu reprezinta o problema, dar in acest caz se incearca tinerea spectatorului cu ochii in ecran, cu aventuri ce se succed cu o viteza ametitoare, ceea ce devine cam obositor.
Si apoi e finalul, daca poate fi numit asa. Daca s-au gindit sa-l faca asa, trebuiau sa faca precum va fi in cazul… citeşte

blackmore pe 4 mai 2019 20:39
atunci de ce ii dai 4 din 5 si nu 1 cat merita?
FoX pe 04 Aprilie 2002 00:00
Cea mai buna ecranizare a ultimilor zece ani!!!Si apropo de cei care nu au inteles filmu sa mai puna si ei mana pe o carte ca asta ne deosebeste pe noi oamenii de animale!!!
addy pe 16 Aprilie 2002 00:00
Printre putinele filme foarte lungi la care nu m-am plictisit.
Florin Andrei pe 24 Aprilie 2002 00:00
Cred ca problema principala a filmului a fost sa capteze forta romanului pe care-l ecranizeaza. Tolkien este unic, creeaza o mitologie proprie, cu o tratare cu totul personala a problemei Binelui si Raului - desi are destule trimiteri la mitologii clasice, priveste totusi oarecum dintr-un unghi original. Dincolo de spectacolul baroc al lumii pe care o propune, personajele sale sint realmente vii in planul acesta al optiunii morale. Adica, "eroii pozitivi" sint buni nu pentru ca scriitorul a dat din stilou intr-un anume fel, ci pentru ca aleg sa fie buni, si se lupta pentru a mentine vie optiunea asta, si sint perfect acceptabili (pentru cititor) in postura aceasta. Cit despre personajele negative ale lui Tolkien... "Raul" in trilogia Inelului este inspaimintator, complet terifiant si coplesitor la un nivel metafizic, asa cum thriller-ele de duzina nu prea reusesc s-o faca (bine, Stephen… citeşte
Adrian Cearnãu pe 26 Aprilie 2002 00:00
Dupa ce am iesit de la film, singurul lucru pe care eram instare sa-l spun era un 'uaaaau!' pe diverse tonuri. REcunsoc, imi place genul fantasy, am fost profund dezamagit de faptul ca Dungeons & Dragons n-a fost adus in romania, dar LotR este nult, mult peste toate acestea. Realizarea este exceptionala si introducerea unor elemente subtile in film (l-am vazut pana acum de trei ori, maine ma duc sa-l vad din nou, am avut timp sa fiu atent la subitilitati) duce orice fan al operei lui Tolkien direct in al noualea cer. Pot spune ca unicul film pe care intr-adevar il mai astept acum este "Cele doua turnuri".
Armand pe 27 Aprilie 2002 00:00
Fenomenul Lord of the Rings m-a luat pe nepregatite (ca de altfel -cred- pe multi romani). Desi auzisem de Tolkien, si nu eram complet strain de genul fantasy, nu stiam la ce sa ma astept.

Am vaut filmul fara sa fi citit cartile anterior sau orice legat de film, si asta a dus la o experienta extraordinara.

A doua zi dupa vizionare am mers la librarie si am cumparat trilogia... Citind si cartile, ma inteles si mai bine universul lui Tolkien.

Nu gasesc chiar nici un punct slab ecranizarii. Muzica superba (Howard Shore / Enya - am si soundtrack-ul), peisaje si decoruri de vis (toate filmarile au fost realizate in Noua Zeelanda) si mai presus de toate un regizor si actori care au pus filmul deasupra orgoliilor personale (cum ar fi aratat filmul produs de Jerry Bruckheilmer cu Tom Cruise ca Frodo sau DiCaprio ca Legolas?)

Stefan pe 13 Mai 2002 00:00
Asa...dupa ce am gasit si eu cum sa imi public parerea mea, nu o sa ezit sa folosesc aceasta posibilitate. Acuma vorbesc sincer, si aceasta este opinia mea, pe care nimeni nu o va schimba.
Eu sunt un om, sa zicem, demodat. Faptul ca LoTR a fost la un moment dat pe locul intai in topul imdb m-a sochat profund. Si astfel, creierul meu,care cu greu accepta ca un film cu asa un nume sa fie pe locul intai, s-a revoltat! Si fara sa vreau am inceput sa cred ca filmul va fi prost. Peste toate, trailerele au fost mai mult decat neinteresante! Dar totusi...oamenii ziceau ca este cel mai bun film al tuturor timpurilor, si nu se putea sa nu ma duc sa-l vad. Astfel, am plecat toata familia sa vedem aceasta minune a cinematografiei moderne. Bine ca am cumparat bilete cu cateva ore inainte sa mergem, deoarece coada era mai mult decat respingator de lunga.
Si totusi, m-am vazut in fata… citeşte

africanus pe 10 februarie 2012 20:22
Omul asta nu are nici o treaba cu Fantesy-ul, intoarce-te la filmele tale preferate cu "carate".
crilove8 pe 10 noiembrie 2012 10:01
Si nici nu vei putea sa intelegi LOTR! Normal, daca nu ai nici o treaba cu Fantasy-ul !
anca jianu pe 29 Mai 2002 00:00
Deci cel mai tare film :P)!
Atata am vrut så Spun!
Byea!

ariana pe 01 Iunie 2002 00:00
Un film cu adevarat superb, unul din putinele care m-au determinat sa-l vad de doar 3 ori intr-o saptamana. E adevarat ca se pierde oarecum din feeling-ul cartii, dar nu imi pot imagina o ecranizate mai reusita a acestui prim volum. Tinutul de Mijloc capata viata si culoare chiar si pentru cei ce poate nu au citit cartea, eroii reusesc sa patrunda in mintea si inima celor ce ii privesc...pe scurt, indiferent cum ar fi catalogat, cu o stea sau cu cinci stele, LoTR nu este un film pe care il uiti la cateva ore dupa ce l-ai vizionat. Lumea fascinanta a lui Tolkien ne ramane intiparita in memorie cu sau fara voia noastra. Asta este meritul unui film bun, un film care reuseste sa iasa din anonimat printre atatea alte mega-productii. Parerea mea personala este ca actorii au fost alesi foarte bine (ma refer in special la rolurile \"Frodo\" si \"Legolas\"), efectele speciale au fost folosite… citeşte
radu pe 03 Iunie 2002 00:00
Cel mai bun film!!!Nu are termeni de comparatie-nici cu A Beautiful Mind,nici cu H Potter,nici cu Star Wars,nici cu...ce mai vreti voi.Poti oricand sa faci un film despre defavorizati care de fapt sunt genii si isi intalnesc sufletul pereche si bla,bla telenovela tip ABMind-mi se pare ca devine chiar o moda-sau sarunci o tona de efecte speciale si sa iasa ceva(Matrix),sau pur si simplu sa faci un alt film categoria B prin care baietasii de cartier il vad inca odata pe Van-Damme salvand lumea de fratele sau geaman malefic,sau poti pur si simplu sa ecranizezi Stapanul Inelelor,o trilogie de "doar" 1600 de pagini,si sa imaginezi ceva ce nici Spielberg nici Lucas nu au avut curajul sa redea.Coloana sonora e superba-mai mult decat atat chiar-cea mai buna de pana acum(ex comparati cu muzica din Star Wars)-actorii convingatori...ce altceva ai mai putea sa vrei de la un film?Pentru amicu' pe… citeşte
XSerban pe 16 Iunie 2002 00:00
Nu sunt un fan al genului Fantasy. Inca pot sa spun ca nici nu imi place. De aceea, prima oara cand am auzit de LOTR nu am avut nici un chef sa il viionez. Oricum, intr-o seara i-am dat drumul. Inca de la inceput am constatat ca nu e un film oarecare. Atentia cu care iti este prezentata o lume noua, detaliile si stilul de filmare sunt ceea ce fac diferenta. Si StarWars te introduce intro alta lume, dar modalitatea prin care o face este una mai directa. Pot sa spun ca intr-o oarecare masura, modul prin care regizorul te introduce in aceasta noua lume, e asemanator modului prin care Coppola te introducea in lumea Mafiei in Godfather I.
Ce sa mai spun, costumele, machiajul si mai ales decorurile, sunt superbe. Iar modul de filmare este o opera de arta.
Cu toate ca nu sunt un fan al genului, pe mine acest film m-a impresionat. Nu spun ca e cel mai bun film "ever", insa cu… citeşte

Mirela Iancu pe 21 Iunie 2002 00:00
Excelent film!!Excelenta distributie si realizare!!!Filmul este un succes total,dupa parerea mea de altfel subiectiva, dar publicul este primul "critic"al filmelor aparute.
Desi nu am citit inca volumele lui Tolkien, filmul mi se pare o expunere mai mult decat reusita a actiunii prezentate in carte.
Imbinarea misticului cu umorul de situatie, cu farmecul personajelor, cu actiunea surprinzatoare...toate aceste ingrediente realizeaza "reteta"ideala pentru un film de succes.
Ceea ce m-a impresionat foarte mult a fost realizarea efectelor speciale, evidentiate de casting-ul de exceptie.
Desi finalul este usor "bruscat",lasand toata actiunea in expectativa,totusi nu i se poate reprosa absolut nimic.
In concluzie:unul dintre cele mai bune filme ale anului!!

Demona pe 08 August 2002 00:00
Super-mega-ultra-infra-extra-super-giga-xxl-film.Asa ceva de mult timp.Detalii shi efecte de invidiat.Ceva de nedescris.***Bow before the master***
daria pe 26 August 2002 00:00
ILUSTREAZA FOARTE BINE TRILOGIA
DISTRIBUTIA E GROZAVA
SCENARIUL E PERFECT

Mugurel pe 11 Septembrie 2002 00:00
Pina sa apara filmul la cinema nu am avut ocazia sa citesc trilogia. Clipul publicitar la film mi-a stirnit interesul de la inceput, ca sa nu mai vorbesc ca am urmarit un documentar interesant pe Discovery despre lumea din trilogia respectiva.Cind am mers la film nu stian insa la ce sa ma astept. Ce am vazut recunosc ca mi-a placut. Am trecut mai greu peste imaginea picioarelor micutilor eroi din film(aratate de prea multe ori parca).Efectele speciale insa, cumulate cu povestea in sine, modul unic de redare, imaginile superbe, totul m-a facut sa acord acestui film calificativul maxim. Se pare ca si urmarea este de pomina. Sa vedem...
Valentin pe 12 Octombrie 2002 00:00
Este cel mai bun film al tuturor timpurilor. Ilustreaza perfect trilogia, scenariul de nota 10 personajele de nota 10 + , ce sa mai CEL MAI BUN FILM al tuturor timpurilor. Efecte speciale super (SURCLASEAZA CU MULT PORCARIA DE STAR WARS). Am citit si cartile care sunt extraordinare asa cum este si acest film.
Abia astept sa apara si la noi pe caseta si DVD si sper ca va fi adusa si la noi varianta extinsa adica 30 de minute nemaivazute ale filmului . Varianta care va fi lansata in America in noiembrie sper sa fie adusa si la noi.
Ce Harry Potter ce Star Wars , Lord Of The Rings este un film adevarat.
Ce sa mai spun si de muzica , merita sa-ti iei CD-ul origunal cu muzica din film pentru ca este extraordinara.
Intr-un cuvant UN FILM DE NOTA 10 +

Catalin Damir pe 21 Noiembrie 2002 00:00
Prima carte pe care am citit-o este "O poveste cu un hobbit" de Tolkien. Am intrat intr-o lume extraordinara in care fiintele de basm erau tot atit de reale ca si mine si sentimentul asta nu m-a parasit nici cind am recitit cartea de citeva ori. Stiam ca "O poveste cu un Hobbit" are o continuare si ca aceasta este Trilogia "Stapinul Inelelor", care este sfirsitul Istoriei Pamintului de Mijloc (tarimul fermecat al lui Tolkien). Aceasta Istorie are aproape 20 de carti (fiecare se ocupa de cite o perioada din Primul Ev pina la sfirsitul celui de al Doilea Ev, cel cu Trilogia).Al Treilea Ev este Timpul Oamenilor adica timpul de astazi.
Istoria celor 2 Evuri este cuprinsa in cartea numita "Silmarillion". Trilogia Stapinul Inelelor se ocupa doar de inceputul celui de-al Treilea Ev.
Am citit cele 3 volume ale "Stapinului Inelelor" si m-am speriat cind am auzit ca se face o… citeşte

Diana pe 25 Decembrie 2002 00:00
citisem deja prima carte can am vazut filmul.....ce sa mai...totul era exact asa cum imi imaginasem.Personajele sunt superbe iar de peisaje.....ce sa spun...am ramas fara cuvinte! astept cu nerabdare urmatoarele parti ale filmului
smarandache ion pe 26 Decembrie 2002 00:00
Am citit cartea inainte sa vad filmul si pot spune ca transpunerea pe marele ecran este mai mult decat reusita (apar totusi cateva "licente cinematografice"). Abia astept sa apara CELE DOUA TURNURI si INTOARCEREA REGELUI.

P.S. - am vazut secvente din CELE DOUA TURNURI; credeti-ma, am ramas mut. Un film care TREBUIE vazut.

valy b pe 28 Decembrie 2002 00:00
Ce mai mai e vorba sa comentezi ceva in legatura de acest film super!
Pot sa zic ca e un film reusit!bine eu am citit cartile si sunt super faine dar cand ma gandesc ca nu o sa fie exact dupa cartii!!!!!!Na nu se poate ar dura prea mult! Si asa mai taie astia in onesti la cinema din film!!Deabia astept sa vad si urmatorarele parti!
Numai bine

botez stefan pe 02 Ianuarie 2003 00:00
Ma ingrozesc si ma intristez cand vad ca unii oameni nu mai sunt in stare sa se uite la un film asa cum trebuie, sa-l lase sa-i invaluie in atmosfera lui, si mai ales cand vad ca si compara filme intre ele, care sunt de genuri diferite, cu o inflacarare..........., de neconceput, oameni care nu stiu ce-i ala film.
Nici eu nu pot sa spun ca sunt un expert in cea de-a 7 a arta desi sunt destul de bine documentat, oricum tocmai de aceea ascult si parerea unor critici, ce vin cu argumente plauzibile si care au o oarecare experienta in domeniu, de la ei mai si invata omul de rand.
In fine, LoTR, este in mod sigur una dintre cele mai bune ecranizari ale cinematografiei de pana acum. Eu am itit intreaga trilogie a lui Tolkien si inaca alte cateva opere ale sale si cred ca filmul lui Peter Jackson a corectat cateva din hibele firului epic pe care le avea… citeşte

Nicolae Constantinescu pe 02 Ianuarie 2003 00:00
Eu sunt un om care se implica foarte mult in atmosfera fimului, iar filmul Lordul Inelelor:Fratia Inelului l-am vazut ca premiera, si vreau sa spun ca ma lasat masca. Un film superb de nota 10, chiar daca unii ar zice ca a durat foarte mult. De abia astept sa vina
LoTR : Cele Doua Turnuri. Chestia este ca nu stiu cand apare, dar cand va fi ma duc tot la premiera filmului. Secventele de la Cele Doua Turnuri m-au incantat enorm. Ma bucur ca mai sunt oameni care stiu sa aprecieze un film.

valy vijelie pe 06 Ianuarie 2003 00:00
E un film fain de tot!Merita sa il vezi!Asi fi dat un pumn de aur sa fi jucat si eu in acest film!
Dar asta e!!! E super mega bestial!!!
Nu ezita sa il vezi!
bafta

Grames Gabriel pe 18 Ianuarie 2003 00:00
Lord of the Rings este cel mai bun film pe care l-am vazut vreodata. Totusi, nu mi-a placut ca peter jackson a bagat nishte chestii aiurea si a schimbat multe lucruri mai ales in Cele doua Turnuri...ar fi trebuit sa faca tot ce scria in carte ca era mai bine. Daca ati vazut filmul si v-a placut cititi si cartile ca-s si mai grozave. Abia astept sa ajunga si la noi al doilea...
crilove8 pe 7 aprilie 2012 13:25
Chestii aiurea?Da-mi un ex.
Bogdan G pe 02 Februarie 2003 00:00
Cuvintele palesc in fata aceste demonstratii de magie. Tolkien nu este cel mai mare scriitor al secolului trecut din cauza ca ierarhiile au fost stabilite de critici literali. Filmul nu este cel mai bun film realizat pana in prezent deoarece exista critici de film. Dar ce ne pasa? Noi il cunoastem pe JRR Tolkien si-l pretuim asa cum se cuvine. Noi am vazut filmul si l-am trait la intensitate mult mai mare decat cei care il ignora pe Tolkien.
Dincolo de aceste dispute, vor ramane mereu aproape de sufletul nostru: Legolas si Gimli fiul lui Gloin, Aragorn si Faramir, Celeborn si Galadriel, Gandalf si Elrond... poate chiar si Limba de Vierme sau Smeagol...
Eu cred ca filmul completeaza excelent cartea. Chiar daca o serie de personaje nu apar (Tom Bombaldil), iar unele sunt dezvoltate epic mai mult decat era cazul (Arwen, Sauron), pelicula pune in valoare personajele, iar… citeşte

Cornea Andrei pe 05 Iunie 2003 13:11
Tot aud lumea spunand ca acest film e o porcarie.Asa ca am intrebat si eu pe cativa ce nu le-a placut la film.La care ei imi zic ca nici nu l-au vazut.Pai stai asa ma tata: cum poti sa spui despre un film ca e slab din moment ce nu l-ai vazut ?!?
In orice caz Peter Jackson a facut un lucru formidabil. Filmul este superb din toate punctele de vedere. Chiar daca e conceput pe un schelet de basm: Binele invinge raul, filmul are si anumite accente de maturitate. Eu am citit si cartile(toate 3) si pot spune ca realizarea artistica e in absoluta concordanta cu textul epic al lui Tolkien.
Cam atat am avut de spus.Urmariti filmul, merita.

pintilie daniel pe 28 Noiembrie 2003 09:21
Cel mai bun film al tuturor timpurilor.Cine da premile oscar?Ar fi trebui sa le ia pe toate 13 nominalizari.Cred ca partea a-3-a va dobora recordul la oscaruri.Urasc faptul ca nu am reusit sa vad cele cateva minute din "the return of the king" oferite pe pagina oficiala.La naiba numai ghinion.Abia astept luna ianuarie cand sper ca o sa apara si in iasi sau botosani.
Mihai Mandache pe 30 Noiembrie 2003 22:26
Cred ca observatiile urmatoare sunt valabile atat pentru "Fellowship", cat si perntru "The 2 towers":

- personaje rudimentar construite (cel mult 1-2 insusiri), nici unul nu e prea inteligent,
nici unul nu are pic de profunzime/complexitate.
- dialoguri ridicole (nimeni nu vorbeste asa - real sau imaginar). Tare le mai place sa tina discursuri!
- interactiunile dintre personaje sunt false si caznite - fara caldura sau umanitate.
- baietii rai sunt si cam batuti in cap, deci sentimentul de pericol iminent nu apare niciodata.
- poveste monotona si repetitiva (toate situatiile dificile sunt rezolvate prin cate un deus ex machina, asa ca dupa 3-4 salvari miraculoase nici o scena nu mai provoaca suspans -stim ca o sa apara ceva/cineva de niciunde si o sa-i salveze).
- total lipsit de umor/ironie. Piticu' e doar un device, si… citeşte

White1 pe 17 iunie 2011 17:52
De acord cu tot ce zici. L-am vazut cand eram mai mic si, sincer, in afara de Ian Mckellen nu as avea nici un motiv sa-l revad.
africanus pe 10 februarie 2012 20:28
Ramaneti la filme voastre preferate ca oricum nu aveti nici o treaba cu genul Fantasy...
Nightwane pe 01 Decembrie 2003 10:40
Un pantagruelic rateu pentru cinematografie. Jenant.
legolas05 pe 27 aprilie 2011 14:40
prostule
crilove8 pe 21 aprilie 2012 10:36
..........Jenant??..........eu cred ca tu esti jenant.........mai bine du-te si critika filme de nota 1 nu LOTR mha.......nici makar nu te-ai uitat,dar comentezi .........te bagi si tui ca musca-n lapte fara motiv.........doar ca sa agiti loomea esti bun......
alexandra pe 06 Ianuarie 2004 16:52
salut! este cel mai cool, super film pe care l-am vazut anii acestea.Oricum este o poveste de aventuri si dragoste foarte reusita.Totul este perfect la acest film.Am vazut toate cele trei filme dar ultimul a fost cel mai reusit.As fi vrut sa mai fie o continuare desi totul s-a sfarsit asa cum ar fi trebuit.
ramona alejandra-brasov pe 12 Ianuarie 2004 15:22
Buna si sunteti cei mai tari cu acest site filmul este extraordinar de bun la fel ca si celelalte parti desi eu nu le-am vazut pe ultimele doua este o capodopera dupa Titanic si Harry Potter .Este cel mai bun si sper ca va primi multe premii Oscar si va ramene in istorie.Au muncit mult pt acest film si merita un rezultat bun bineinteles .Cui nu-i place sa nu se uite dar nu va sti ce va pierde in plus eu cred ca este pt toate varstele.Tineti-o tot asa si vizualizare placuta.THE BEST FILM
andrei nastasoiu pe 11 Februarie 2004 18:24
eu zic ca razboiul stelelor e mai frumos
crilove8 pe 7 aprilie 2012 14:04
pff......jenant
Ovidiu239 pe 13 decembrie 2012 20:38
si razboiul stelelor e mishto, dar asta e...
Lugia pe 11 Iulie 2004 11:48
Acesta este, fara indoiala, cel mai frumos film pe care l-am vazut vreodata. Am acasa toate filmele Lord of the Rings iar pina acum cred ca filmul acesta l-am vazut de vreo 50 de ori si tot nu m-am saturat de el. Am acasa si coloana sonora si toata ziua o ascult necontenit. Acest film este o ecranizare perfecta dupa romanul lui Tolkien, unul din romanele mele preferate.
Baltoiu Tudor pe 19 Iulie 2004 16:58
Sincer sa fiu, acesta este filmul meu preferat si cel mai frumos film pe care l-am vazut vreodata. Coloana sonora este magnifica, o am acasa si o ascult fara pauza. Doar nu degeaba Howard Shore a castigat Oscarul cu aceasta coloana sonora superba. In schimb, imi pare rau ca Enya nu a castigat oscarul cu melodia May It Be, deoarece merita sa castige, deoarece eu consider ca este cea mai frumoasa melodie din toate cele trei filme. Am acasa cele trei filme Lord of the Rings si ma uit la ele fara pauza. Cand am vazut pentru prima data asa de mult mi-a placut incat mi-a parut rau ca s-a terminat. Eu zic ca acest film nu merita sa castige numai 4 premii Oscar. Iar Peter Jackson si-a dat toata trudinta in acest film si totusi nu a reusit sa castige Oscarul. In schimb a castigat toate premiile Oscar cu The Lord of the Rings-The Return of the King, un alt film magnific. Toate cele trei filme… citeşte
eul pe 20 Iulie 2004 12:00
Lord of the rings este cel mai frumos film care este si o sa imi placa si mai mult dupa ce o sa ma uit diseara la LOTR si apoi dupa ce o sa ma uit o sa imi placa si mai mult si o sa fiu si mai fericit pentru ca e cel mai bun film si cel mai frumos iar mama mea spune ca coloana sonora e cea mai buna si ar merita mai multe oscaruri pentru ca dealtfel sunt si eu sigur de chestia asta si cred ca nimeni nu poate spune ca Lord of the rings nu este un film extraordinar si sa-i dea Dumnezeu viata lunga lui Tolkienm pacat totusi ca a murit dar eu sunt sigur ca e cel mai bun.
septick pe 27 august 2011 15:15
Cel mai frumos film care este :)) - si-a facut cont vanghelie pe Cinemagia?
septick pe 27 august 2011 15:15
Sa-i dea viata lunga lui Tolkien? =))
evenstar pe 10 Septembrie 2004 11:32
Minunat film...Imi place foarte mult atmosfera de basm, imi aduce aminte de povestile pe care le adoram cand eram mica, populate cu eroi, zane, pitici, balauri si vrajitori. N as putea uita niciodata verdele acela crud al ierbii din Comitat, ma fascineaza atmosfera aceea...
E aproape la fel de bun ca si Return of the King...

crin3l pe 06 Octombrie 2005 23:37
Poate imi dau cu parerea prea tarziu.Un film fara disctize de 5 stele.Deci filmul cik e pt copii.Nu e asha.Probabil sunt multzi care il plac,fiind mai in varsta.Desigur la varsta mea de 17 ani pot zice ca aceasta trilogie e preferata mea din toate filmele pe care le-am vazut.Toate partzile sunt pentru mine pe primele 3 locuri.Un film care cu sigurantza trebuie vazut.Actori de buna calitate, chiar dak unii sunt la inceput.Ce mai e super filmul!!!!!
claudiu18 pe 15 Noiembrie 2005 15:39
Excelent film.
P.S. M-a amuzat ala cu comparatia cu Star Wars. Ce legatura are Sula(prefectul Romei, in caz k nu stiati) cu subprefectura? Asta k sa aflati si care e varianta corecta a expresiei.

turcanu_georgiana pe 23 Noiembrie 2005 13:32
sa cam spus tot ce sa putut despre acest film din cate vad. Eu dupa ce l-am vazut acest film mi-a intrat in "vene" si de atunci eu sunt o mare fana si esigur cu toate cartile citite la zi si cu coloana sonora ascultata, eu zic ca acest film merita mai mult pentru ca s-a lucrat foarte mult la el si tot ce noi, am vazut nu se poate copara cu un film oarecare, deoarece eu cred sau mai bine zis eu simt ca acest film va fi cunoscut ani buni de acum incolo.
oana pe 07 Ianuarie 2006 20:53
Am citit prima parte a trilogiei si vreau sa spun ca e diferita de film.Nici nu mai conteaza, filmul e super-mega-ultra-extraordinar.Pot sa despriu filmul,dar nu am cuvinte.Si inca ceva.Cele trei filme STAPANUL INELELOR mi se par cele mai tari si impresionante filme create vreodata.Nici un alt film n-ar putea sa le intreaca.Nu am cuvinte pentru asemenea filme deosebite.
Luka pe 17 Ianuarie 2006 04:00
A fost genial Tudor Baltoi ala...LOTR i se adreseaza lui si altora ca el.Filmul e bun dar in nici un caz de 5 stele,un basm comercial cu multe efecte si fara joc actoricesc.Oricum in epic nu se poate compara cu Gladiatorul...Si Hans Zimmmer il intrece cu mult pe Howard Stern...Pana la urma,care-ti place mai mult,Baltoaie?
mihaela dinca pe 06 Iunie 2006 12:31
Desi au trecut 5 ani de la lansare, eu nu am reusit sa vad filmele decat iarna trecuta, inainte sa citesc cartile.
Cele 3 LOTR sunt cele mai frumoase filme din istoria cinematografului si nu stiu daca vreodata vreun film le va ajunge macar la degetul mic.
Poate ca intr-un fel a fost mai bine ca am vazut filmele inainte sa citesc cartea, fiindca nu stiu daca mi-ar mai fi impresionat asa de mult daca ar fi fost invers.
Cartile au fost magnifice, nici nu am cuvinte sa spun cat de mult m-au impresionat; voi ramane marcata pentru totdeauna de ele. Si cand vorbesc de carti, nu ma refer numai la trilogie, ci si la 'Hobbitul', 'Silmarillion' si 'Povesti neterminate', pe care le-am citit de cate 2-3 ori si de fiecare data m-a uluit cata imaginatie a putut sa aiba acest Tolkien.
In prefata primei carti, Tolkien le spune celor care dispretuiesc universul creat de el ca… citeşte

Tudor Stefan pe 07 Iunie 2006 01:27
NU EXISTA CUVINTE PT ACEST FILM...am vazut toate partile intr-o zi.Cred k vor treci multi multi ani pana va aparea un film structurat si produs ca acesta.Am vazut cronicile din Narnia... insa nu poate rivaliza cu acesta,acel film se ridica poate la jumatatea acestuia.
Theodoric pe 4 iunie 2013 22:15
nici in viitorul depărtat nu va mai exista o astfel de capodoperă!!!
mada_loves_rbdr pe 09 Noiembrie 2006 20:02
Prima data nu am vrut sa merg la film, dar apoi vazand ca toata clasa merge am crezut ca e ceva mai special. si asa a fost. Bine prima data nu am inteles nimic din fil, si nu fiindca e greu de inteles, ci pt. ca lam vazut pe legolas. ma rog nu mai lungesc spunand ca arata mega mortal. Filmul a fost super cool, si nu inteleg de ce unii spun ca a fost un film plictisitor, ca nu ii cred. Si daca nu le place lotr, nu stiu ce laer putea place..........Poate TOM si JErry
dannyell pe 30 martie 2012 11:34
Si mie imi place la nebunie Legolas,si sunt complet deacord cu ceea ce spui de cei care au critici la adresa filmului fiindca nu stiu daca ar putea gasii vreodata un film care sa le placa.
crilove8 pe 3 aprilie 2012 20:17
La cei care nu le plk filmul....eu cred(PAREREA MEA)ca ei critica toate filmele posibile.....Cred ca nici un film nu e pe placul lor.....Dar cum sa nu-ti plaka LOTR?!??......EU sincer chiar nu-i inteleg delok.....Poate ca nu l-au inteles sauu....au vazut la inceput ca filmul este cu ''monstrii'' sau ce so-r fii gandit ei....ca e poveste de adormit copii......dar daka incepi sa-l intelegi.....e superrrbbbb.....deci sincer nu mai am cuvinte.....:*:).......sigur va ramane mereu intr-un colt in sufletul meu......THE BEST!:*
vrabie constantin pe 19 Noiembrie 2006 08:54
filmul este foarte bun si regizorul este plin de creativitate.
Go1 2 3 4 5