Păreri The Dark Knight

(2008)

Cavalerul negru

axxo pe 28 August 2009 19:02
axxo
1. REGIZOR - Christopher Nolan un tanar si talentat regizor, scenarist, producator care distribuie in rolurile sale actori precum Al Pacino, Robin Williams, Michael Caine, Morgan Freeman, Christian Bale, Hugh Jackman in filme precum (Memento ,Insomnia , The Prestige). Acesta este al 2lea film din seria Batman regizat de el urmand sa regizeze si a 3 a parte intitulata Gotham. O regie fascinanta tinand vie legenda filmului ,,Batman’’. (10)
2. SCENARIU - scenariul ca si regia ii apartin , evolutionist cu fiecare parte a seriei batman care trece, foarte foarte putine momente neverosibile imbinand momente captivante cu cele de actiune desavarsita. (10)
3. DISTRIBUTIE - actorii distribuiti pentru personajele din aceasta parte nu cred ca mai au nevoie de nici o prezentare Christian Bale, Morgan Freeman,… citeşte

bovoro pe 21 decembrie 2009 00:13
Esti un biet entuziast semianalfabet.
bill pe 31 decembrie 2009 14:22
............................"neverosibil"-ul lui putea fi considerat o scapare dar multitudinea de greseli din text denota o spoiala intelectula ce nu poate acoperi prostia acestui individ !!! face varza limba ramana dar scrie corect toate numele englezesti !!! ce chinuiala o fi fost pe capul bietului idiot alergand prin tota cinemagia sa transcrie corect toate numele de regizori,personaje sau filme !!! prostu' daca nu 'i fudul.............................
Norby pe 28 Septembrie 2008 03:33
Acest film merita numai laude pentru ca este Godfather-ul filmelor cu super eroi.Batman e fantastic jucat de Christian Bale. E cel mai tare Batman, ever...pe cand Joker-ul interpretat de regretatul Heath Ledger merita Oscar!! Filmul in sine e genial.Filmul anului pot spune linistit...si cel mai tare film de la The Lord of the Rings incoace...e foarte bine gandit! Christopher Nolan e un geniu in devenire cu acest film in care nu doar efectele speciale dau impresia buna... [ vezi "Spider-Man 3" sau "Fantastic 4" ,care sunt cam slabute din acest punct de vedere ].Are un Storyline de exceptie! Merita vazut!
alexaa pe 07 August 2010 15:30
nu m-a impresionat
am observat ca multa lume lauda filmul asta caracterizandu-l folosind cuvinte pompoase si expresii siropoase gen "cel mai bun film facut vreodata".nu vreau sa supar pe nimeni dar dupa umila mea parerea filmul e bun , probabil unul dintre cele mai bune filme cu super eroi.....dar asta e tot.Urmeaza tiparul bine cunoscut al filmelor de actiune care au in centru un super erou . Iese un pic in evidenta doar pentru ca poarta semnanura lui Nolan si beneficiaza de interpretarea extraordinara a lui Ledger(probabil singurul lucru care iese in evindenta pe parcursul filmului). In rest acelasi tip de efecte speciale, de replici si rasturnari de situatie pe care le are si Ironman,sau Spiderman , sau oricare alt "...man".
Ahiles pe 22 Martie 2009 15:30
Imi puteti scoate si mie banul de pe forum ? sunt banat de peste 1 an , si nici macar nu stiu motivul :(
ice_eyes pe 09 Aprilie 2010 22:35
jos palaria pt prestatia lui Heath Ledger,in rest filmul este lung si plictisitor...
.Boyka. pe 01 Martie 2011 16:23
foarte slab.eram increzator ca o sa vad un film bun dupa comentariile de aici dar e o mare pierdere de timp..... si desenele animate cu batman erau mai interesante
ana pe 01 August 2008 23:05
l-am vazut saptamana trecuta, si chiar daca e mai bun ca alde "spider-man" si "iron-man", nu e chiar asa grozav cum zice lumea. jumatate din film chiar m-am plictisit. imi plac toti actorii din film, daca nu ar fi fost actorii buni cred ca as fi adormit. iar faza cu feriboturile... jenant.

in orice caz, mi se pare de prost gust cum se face reclama la film. de nu murea heath ledger pun pariu ca nu facea filmul nici jumate din banii care i-a facut. ar trebui sa le fie rusine ca se foloses de moartea unui tanar asa talentat ca sa promoveze nu film. asta mi se pare oarecum mai monstuos chiar decat actiunile unui "joker" de benzi desenate.

cristi23 pe 19 Ianuarie 2010 09:48
super de super
o capodopera de film ce greu va mai putea fi depasit.....daca vor sa mai faca un nou film batman va fi super greu de depasit ,este cel mai bun film bazat pe benzi desenate si ofera o latura electrizanta si nebuneasca in privinta raului prin joker(inegalabil ca personaj negativ)
catu bb pe 09 Septembrie 2008 23:18
filmul merita sa fie pe primul loc langa nasul.
despre actori,joker e cel mai bun,un rol incredibil,nu chiar aja greu de jucat din spatele unei masti,dar bine...iti trebuie practica,exact cum a facut el

skipper2oo6 pe 11 ianuarie 2010 01:27
tu ai vazut Shawshank Redeption ? ca e pe sus prin imdb pe acolo ? de curiozitate macar. sa vezi ce au putut sa faca dintr-un film... fara mai ingineri, efecete... etc.
John pe 06 Septembrie 2008 13:57
bv cic...adevaru e ca sunt multi care isi dau cu parerea fara nici un rost...fara sa fi vazut un film exceptional in viata lor si aici infara de balariile care ies pe piata odata la 3 luni gen epic movie si ce mai apare ca mai bn stai pe un site cu bancuri si te amuzi mai mult...dar revin la subiect nu ai cum sa te contrazici cu un idiot cand el se uita la filme de genu, cand nu a vazut in viata lui o capodopera ( Platoon, Tha Pianist, Forrest Gump, Saving private Ryan si etc...multe altele) fiindca oamenii de genu nu o sa inteleaga niciodata mesajul pe care un film il transmite publicului, pt ca nu o sa aprecieze niciodata un rol, un scenariu, ideea haosului care e implementata in dark knight pt ca un psihopat ca Jokerul nu cred ca a mai vazut nimeni in nici un alt film ( lasand la o parte balarii gen Saw care o sa ajunga naibii serial, plus ca e thriller si nu horror cum spune toata… citeşte
bovoro pe 24 decembrie 2009 20:11
De genu, de genu si bineinteles, de genu. Colegu', vorbesti in swahilli, sau cam la atat se reduce lexicul tau?
christian bale pe 30 August 2008 13:51
film foarte bun...10/10...o super prestatie a regretatului heath leadger care face un rol legendar...merita macar un oscar pt intreaga cariera( in special pt rolu lui joker)...cred k o sa intreaca titanic la incasrai...va sfatuiesc sa vedeti filmu cei care n-ati apucat inca.
foreverall pe 29 August 2008 01:59
N-am mai vazut un film asa bun de vreo 4-5 ani.
Bogdan pe 22 August 2008 20:44
Eu cred ca e cel mai bun film din seria Batman...
Si asta nu numai din cauza Personajului interpretat de Bale dar si a rolului remarcabil pe care il face heath. La care se mai adauga si rolurile mici din film ca cel al lui morgan freeman. cred ca ar trebuii sa ia un oscar pentru interpretare heath ( dar e numai parerea mea).
Oricum filmul este neasteptat de bun si daca nu la-ti vazut merita sa il vedeti ca este filmul anului...

skipper2oo6 pe 11 ianuarie 2010 01:33
Tin sa te anunt ca hLedger a luat Oscar ;)) si pt rautaciosi... il lua si fara sa moara. Daca te uiti la nominalizari pt rol secundar, nu prea avea cine sa i-a.
linaLampard pe 03 Ianuarie 2012 21:12
nu se poate compara cu Batman Begins
daca primul film mi s-a parut unul cu morala, the dark knight nu aduce in prim plan decat o violenta istovitoare si fara reper; singurul moment care mi-a placut a fost cel in care puscariasul arunca detonatorul bombei aflate pe celalalt vas, salvandu-i pe civilii aparent nevinovati care decisesera, intr-o prima faza, sa scape de detinutii pacatosi. Consider ca urmatorul film din seria lui Cristopher Nolan va fi unul cu adevarat bun, tinand cont si de distributia aleasa.
captain pe 17 Februarie 2011 13:43
cel mai prost film din cate am vazut.......1 e mult
mihnea_aspru95 pe 5 august 2016 17:15
Ai dat-o în bară din prima secundă. Ce să mai zici la aşa ceva, poate e "bun" MARVEL (compania aia care şi-a vândut majoritatea personajelor pe la alte studiouri) de ceva, nu?!
edg3 pe 02 Septembrie 2009 14:49
capodopera sec 21
dak o pers mai invarsta te intreaba kre e cel mai tare film din generatia ta...suta la suta rasp tau o sa fie batman the dark knight.................in primul an locu 10 in imdb kred k inseamna enorm...jokeru a facut un rol epic.......am curaj sa spun k a fost peste marlon brando in nasul.....
kanibalo pe 25 August 2009 19:18
super filmul,cel mai bun film care l-am vazut din 2008 pana acum,nu a mai iesit unul asa reusit; pacat de Joker,era un actor destul de bun.R.I.P
Gec pe 16 Septembrie 2008 19:20
Un film extraordinar.Nu am cuvinte.Heath Ledger este genial alaturi de Christian Bale.
legolas05 pe 09 Iunie 2010 21:56
.....nu merita sa te uiti la filme de astea.....parerea mea
lelu pe 2 iulie 2010 22:48
la fel, esti tranta
rifa pe 24 iulie 2010 15:49
legolas05 you failed.
claudiu-daniel-lugoj pe 25 Iunie 2010 11:46
Mult mai slab decit batman begins.Mie unul nu mia placut ma asteptam la mai multe de la acest film.
lelu pe 2 iulie 2010 22:48
esti tranta
Salieris pe 12 Ianuarie 2010 11:48
Ptr ca a murit actorul acela , asta nu inseamna ca tre sa ocupe locul 1 in TopCinemagia . Nr 1 Avatar !!!
lelu pe 14 ianuarie 2010 10:29
du-te uai...
Labrinth pe 25 ianuarie 2012 01:11
Avatar .. :))
pepustiucuoalancapundrac pe 15 Ianuarie 2021 20:51
Oribil. Mă întreb de ce anume îl mai reiau canalele de televiziune? Eu mărturisesc : după primele cinci minute aș fi aruncat televizorul pe fereastră dacă nu aș fi avut și alte canale pe abonament. Cum le vine în minte unora să facă asemenea stupidități? Sunt un exemplu negativ pentru oricine, ai putea crede că poți ucide oameni, poți jefui bănci, poți face orice faptă reprobabilă și să scapi nepedepsit. Unde a fost mintea celor care lasă acest film să fie vizionat de copii? Este mai dăunător decât un film erotic moderat. Cred cu tărie că acest film ar trebui distrus.
MariusCiprian87 pe 29 Decembrie 2018 22:13
Un rol secundar de EXCEPTIE !!!
Un film BUN , de vazut in special pentru iubitorii de gen, cu o distributie de gala din care a lipsit Katie Holmes (Batman Begins)...din pacate ! Personal ma asteptam sa fie peste cel din 2005 , ca si regie , idee, dialoguri inteligente...dar a venit in completare cu mult mai multa actiune, diversiuni psihologice, si tehnica si totusi nota 9 a IMDB-ului este una exagerat de mare ! Peste toate astea , probabil am avut parte sa urmarim poate cel mai bun personaj negativ din istoria cinematografiei , HEATH LEDGER in rolul lui Joker, care a lasat o mostenire unica pentru totdeauna, prin calitatea actoriceasca de EXCEPTIE , sa ridicat cu o clasa peste multi alti actori deja consacracti precum Morgan Freeman , Michael Caine, Gary Oldman, Eric Roberts sau chiar Christian Bale prin mimica si lejeritatea rolului sau....atat de greu !!!
Raikkonen81 pe 14 Ianuarie 2018 00:07
Guuuuuuuuuuuuuuuuuunoooooooooooooooooooooiiiiiiiiiii!!!....deh...trebuiau minim 50 de caractere.
JaKe_TheRicher pe 14 ianuarie 2018 14:16
Nu. Nu trebuia niciun caracter
VIBERS pe 25 martie 2018 23:47
Gunoiiiiiiiiiiii de comentariu
Dark_werewolf13 pe 04 Ianuarie 2015 19:54
Un lucru am de spus: Joker este genial. Îi ador geniul criminal, de asta ete răufăcătorul meu preferat dintodeauna. E un geniu militar, deși referința lui asupra specfiei umane e cam neagră, destul de asemănătoare cu concepțiile mele despre umanitate.
Tiger_K1dutzzu pe 26 Aprilie 2014 08:39
SUPER MISTO
Plin de actiune si de umor,gg wp,.Christian Bale e unul dintre actorii mei preferati,dar acest film il remarca cel mai mult dintre toate filmele pe care le-a jucat.
Razvan600 pe 04 Ianuarie 2014 18:47
Un film foarte bun cu o distributie de exceptie si cu un batman diferit fata de celelalte filme cu acesta.
Infinity pe 06 Octombrie 2013 15:42
The Dark Knight (2008)
Cel mai bun film Batman si cel mai bun film bazat pe DC Comics. Nolan s-a intrecut pe sine cu aceasta productie. Ceea ce face, face numai in stil original si caracteristic lui. Nu ai ce sa comentezi la acest film. Heath Ledger, in rolul legendarului Joker, face rolul secolului. Un rol mai mult ca perfect. Dupa parerea mea, cred ca este cel mai bun rol interpretat de un actor din toata istoria cinematografica. N-am mai vazut asa ceva. Filmul sta foarte bine la toate celelalte capitole: scenariu, actiune, poveste, efecte... Nu mai era cazul sa spun. Un film de nota 10 si R.I.P. Heath Legder.
yaow pe 15 August 2013 12:41
Great
The dark knight si the dark knight rises sunt filmele mele preferate
blackheart4you pe 25 Februarie 2013 00:39
Capodopera..l-as vedea de mii de ori si tot nu m-as plictisi
PLaurentzyu pe 03 Februarie 2013 21:29
Nu-mi prea plac filmele cu supereroi, dar filmul este este impecabil. Si merita vazut mai ales pentru rolul lui Heath Ledger.
robertsebe pe 02 Februarie 2013 12:26
...
Cel mai bun rol de personaj negativ din istorie.Heath Ledger face tot filmul !!
AndreBlack pe 06 Ianuarie 2013 11:43
Incredibil de bun filmul . Heath Ledger a jucat mai mult decat bine iar Christian Bale la fel . Un film obligatoriu de vazut !! Il recomand !
TheJesus pe 31 August 2012 23:40
Heath Ledger in rolul lui Joker,nu pot spune decat EXCELENT! Nu cred ca s-ar fi potrivit cineva mai bine in acest rol,dovada fiind si oscarul.Si nu e o supraestimare cum credeam inainte sa vad filmul,intr-adevar a iesit superb,merita vazut si apreciat.
cetateanu pe 12 August 2010 14:24
Heath Ledger un actor care a plecat dintre noi prea devreme cind incepuse sa straluceasca in aceasta lume , unul dintre cele mai bune filme din seria batman daca nu chiar cel mai bun sunt un fan al acestor filme care s-a reinventat de fiecare data si nu au devenit plictisitoare.Un adevarat succes de casa, lung si intunecat, filmul realizat la Hollywood, “The Dark Knight”, este “sechela” cu care a ramas regizorul, Christopher Nolan, dupa ce a filmat “Batman Begins” (2005). Indelung asteptat pentru scenariu (scris de Nolan in colaborare cu fratele sau), pentru distributia ce include actori de exceptie, precum si pentru mesajul sau, este cea mai alarmanta si mai captivanta ilustrare a povestii lui Batman, dar si cea mai bogata in personaje si emotii.

Christian Bale revine in persoana milionarului Bruce Wayne/supereroul Batman care se trezeste prins in capcana —… citeşte

Ammelie pe 14 Mai 2010 13:46
The Dark Knight
Recunosc ca am fost fana Batman in copilarie. :) Recunosc ca filmele anterioare mi-au parut entertaining. (Chiar si Batman & Robin :)).
Dar The Dark Knight e altceva. O viziune cu totul diferita: super-eroul umanizat si partea dark a fiecaruia. Intregul film a fost, de altfel, dark: atmosfera sumbra si apasatoare se simtea in fiecare scena.
Bale face un rol foarte bun. Multi critica liniaritatea cu care isi joaca cam toate rolurile. Aici, cred ca s-a potrivit la fix. Ledger e impresionant! Chiar e, nu 'beneficiaza' de simpatie in aprecieri. Cine nu simte fiori cand isi povesteste 'zambetul'? Chiar si Aaron Eckhart joaca bine.
Per total, 8.5/10

Tyybi1 pe 24 August 2012 11:06
E foarte bun !! Dar nu trebuie ridicat in slavi ( vai ,ce frumos este acest film...este o capodopera). Da, intradevar, este un film bun,dar...
deadlord pe 21 August 2012 20:06
Cu sigurata cel mai spectaculos film cu super eroi. Cristopher Nolan reuseste sa uimeasca din nou cu The Dark Knight. La inceput nu ma asteptam sa fie asa de bun, dar este un film de nota 10 !
margott pe 28 Mai 2012 00:10
Toata lumea atribuie succesul filmului in mare parte lui Heath Ledger, dar sa nu uitam regia lui Nolan, tot filmul are un ritm atat de alert incat nici nu stii cand trece timpul. Mi-a placut mai mult decat "Batman Begins".
yullyana pe 29 Aprilie 2012 22:10
Aceasta DA! capodopera
Nu ma dau in vant, ba chiar pot spune ca dezgust filmele SF, la fel ca si cartile SF, dar filmul acesta mi s-a parut extraordinar. Toti actorii si-au indeplinit cu brio rolurile primite, Joker-ul a fost magnific...prestatia lui Ledger a fost indiscutabila. Toate detaliile bine puse la punct au realizat un film perfect!
Hannibal88 pe 27 iulie 2012 16:54
asta n-a fost film sf si niciun film din seria batman , din 1966 incoa' n-a fost
yullyana pe 27 iulie 2012 19:49
Am incadrat filmul in genul asta- SF. Nu poti admite ca un super erou cu masini cu tot soiul de aparatura ultramoderna care salveaza omenirea single, si masini, cladiri care se dezlantuie una pe cealalta prin explozii daclansate de o fiinta ambulanta venita, zici, de la circ, n-au nicio pozitie in SF. Am mai vizionat filme care au fost dezastruoase, bune de luat Zmeura, pareau SF prin simplul fapt ca oamenii se aruncau pe blocuri de parca ar fi avut picioare bionice si rapiditate absoluta, aveau 10 vieti, ca al naibii, nu mureau dupa niciun glont si mai virau masina in timp ce aveau 2 pistoale in maini. Sunt filme pe care le numesti in batjocura SF, spre deosebire de The Dark Knight, care e realizat exceptional.
Loka93 pe 17 Aprilie 2012 18:22
...
Felicitari lui Heath Ledger, el face tot filmul.(parerea mea personala)
k-rissa pe 17 Noiembrie 2011 12:45
...atorita lui heath!
numai si numai datorita lui "joker"interpretat magistral, acest film are valoare!eu nu imi amintesc nimic din acest film, dar stiu in detaliu fiecare scena si fiecare gest al "joker"-ului!impecabil!!
HarryCineastul4 pe 22 August 2011 21:50
Superb!
Un film genial, mai bun decat primul! Heath Ledger face un rol de milioane! Scenariul mi-a placut foarte mult si "discursul" lui Gary Oldman de la sfarsit a fost foarte frumos. Actorii chiar daca nu geniali, joaca foarte bine.
Kromatiq pe 26 Februarie 2011 01:35
Un film foarte bun, Health Ledger joaca exceptional in rolul lui Joker.
danyx493 pe 06 Octombrie 2010 09:21
Un film foarte bun, cu o distributie de nota 10 dar totusi cu multe fapte care se succed rapid, fara logica, amestecate cu unele momente surprinzatoare in asa fel incat tie greu sa mai faci vreo legatura intre scene...condoleante regretatului Heath Ledger, care a facut un rol magnific prin felul in care l-a interpretat pe Joker!
LavyBogdy pe 25 Decembrie 2009 21:49
Idioti de prosti
Sunteti toti niste tarani nebagati in seama(criticii).Absolut niciunul din voi nu e in stare sa produca un serial saw pur si simplu habar nu au cum se face un film.Mancati popcorn ca niste dobitoci si sunteti mari papagali pe niste forumuri.Mai bine scrie-ti curiozitati saw atlceva si mai lasa-ti-ne cu creierele voastre de Deedee.
Dragoon13 pe 28 August 2009 18:35
Joker
un caracter Joker nou si imbunatatit de catre Heath Ledger.....si cu Chris Bale in zile mari
Morphy pe 21 August 2008 13:52
Am fost ieri la Movieplex si l-am vazut. Un film de 5 stele. Joker este interpretat magistral de Heath Ledger. Imi pare rau ca am pierdut un actor asa de bun care sigur ne-ar fi surprins si cu alte roluri...
Mosor Vlad pe 19 Decembrie 2007 09:55
Batman begins cel mai bun film cu batman dintre toaaate filmele cu personaju meu preferat The Dark Knight sigur nu o sa dezamageasca, si cui nu ia placut Batman Begins sa mai il vada odata si sa fie atent la subtitrare ca poate nu l-a inteles.
denis pe 14 Decembrie 2007 19:19
batman begins nu a fost asa un film bun dar sper ca acesta sa il intreaca
Go 1 2 3 4 5 6