Păreri The Dark Knight

(2008)

Cavalerul negru

Lau888 pe 23 August 2010 02:42
Un film extraordinar, o interpretare de exceptie a Jokerului. nota 9 din partea mea!
Iamsaved pe 20 August 2010 00:25
Extraordinar.
Cred ca nu mai e nevoie sa spun cat de bun a fost Heath Ledger in acest film,dar totusi,A FOST EXTRAORDINAR!!!!deci imens,imens,eu de abia asteptam(bineinteles cand l-am revazut) sa vad scenele cu The Joker,aproape ca nici nu mai eram foarte atenta la ce vorbeau ceilalti in rest..neaaa cred ca eram,dar totusi extraordinar rol si sa primesti tu oscarul ala dupa ce ai murit,este...da ma rog asa e viata,te ia pe sus si te lasa jos cand are ea chef
claudio pe 15 Iulie 2010 23:24
Heath Ledger
ai un singur regret dupa ce vizionezi filmul acesta "Heath Ledger", a fost rolul vietii lui.
bocadaniel91 pe 12 Iulie 2010 22:23
Cel mai frumos film pe care l-am vazut vreodata impreuna cu trilogia LOTR.
Grandios!!!

cl24 pe 04 Iulie 2010 16:10
Inca un film interesant despre Batman, in care valoarea actoriceasca are un rol important.
Vegas2010 pe 04 Iulie 2010 00:07
foarte bun filmul
ca majoritatea filmelor lui nolan
desi multe filme cu supereroi lasa de dorit asta a fost unul exceptional

silv_xd_tweety pe 20 Iunie 2010 14:10
"Why so serious?"
Un film PERFECT ... O adevarata capodopera .. Christopher Nolan continua ceea ce a inceput cu Batman Begins si anume sa rupa barierele productiilor inspirate din benzi desenate . Toate aspectele au fost comentate , nu mai imi bat gura degeaba cu o critica pe care nu o sa o citeasca nici dreacu .. Doar RECOMAND!
mytza92 pe 06 Iunie 2010 19:08
Rip
Rip Heath Ledger :((always in our memories . in rest un filmu super in care binele invinge
coius pe 29 Mai 2010 18:38
bestail filmul iar heath ledger este facut pentru rolul lui joker pacat ca a murit:(...si sper ca pentru continuarea filmului cea din 2011 sa gasesc un inlocuitor la fel de bun
ankadiana pe 23 Mai 2010 13:20
film foarte bun
un film foarte reusit. christian bale-un actor de exceptie. iar joker-unic ce mai ..un rol foarte bine jucat. un film foarte bun,merita vazut
Callan pe 18 Mai 2010 21:37
10 stele pentru Joker
Joker e cel care intretine atmosfera,fara el in film,nu cred ca ar fi cine stie ce....Oricum "Good Job Joker!" si R.I.P. :(
Dragosh pe 24 August 2008 02:00
K desi nu sunt fan Batman,sunt de aceeasi parere cu Alex-d, pe primu loc ramane "Batman Returns".Acum sa presupunem k in urmatoru Batman,adik peste 3 ani, unu dintre personajele filmului va fii Catwoman.Heath Ledger mi-se pare k a stabilit un nou nivel pt personajul Joker,desi Jack Nicholson l-a interpretat destul de bine...da se pare k se poate si mai bine.Acum pt Catwoman crede cineva k exista la ora actuala vre-o actrita care sa o devanseze pe Michelle Pfeiffer? O mare porcarie viatza asta,unii imbatranesc,alti mor, si partea naspa e k in locul lor nu prea apar altii cel putin la fel de buni.
santanovitz pe 17 August 2008 11:13
toate stlele le ia Heath Ledger
e super tare baiatu...fara el e un film tipic cu supereroi...filme de care sunt satul pana peste cap

Catalin pe 17 August 2008 02:37
Am vazut azi filmu,avand premiera la Constanta pe 15.08 si pot sa zic ca a fost un film fantastic avand o distributie grandioasa Bale ,Ledger etc si interpretari impecabile mai putin Maggie Gvllenhall care o int pe Rachel o preferam pe actrita din Batman Begins dar si actrita Maggie G int personajul onorabil nu iti provoaca disconfort.Pe langa aceste elemente avem si o poveste intunecata in care Jokerul le arata adevarata fata al orasului Gotham un fel de Chicag.

Ideea este ca merita sa il vezi la cinema nu o sa regretati. 5 stelute 2h si 30 aprox de suspans...HA HA HA HA WHY SO SERIOUS?ASTEPT UN DVD UNRATED SAU EXTENDED.
In memoria lui Heath Ledger care nu o sa mai fie in Batman 3 pacat...HA HA HA HA WHY SO SERIOUS?

Eustake pe 11 August 2008 11:38
Nu cred ca poate pica nici macar din top 3. A strans peste 215000 de voturi. Nu putem compara genuri diferite de filme. Dar comparam filme de actiune pura, ca Die Hard 1 din 1988. Intre filme de actiune The Dark Knight se impune cu autoritate, parerea mea.
claudiu-daniel pe 10 August 2008 18:06
cu siguranta va fi un succes imens mai ales ca joaca bale in rolul lui batman si regizat de nolan,fac un cuplu deosebit(vezi batman begins)Cu siguranta vor fi niste efecte speciale de neuitat abia astept sal vad.
Alex22 pe 10 August 2008 17:47
Pe departe cel mai bun film din seria ''Batman'' si din toate filmele de actiune care au ca personaj principal un super-erou :D...
JohnDoe pe 05 August 2008 23:42
Sunt un fan moderat al seriei Batman(cu toate ca le-am vazut pe toate). Ce asteptari poti avea de la un film inspirat din benzile desenate?? Dark Knight este altceva. Este radiografia luptei dintre bine si rau, dintre erou(care nu-i cavalerul alb) si antierou(i). Nu te poti plictisi in aceste doua ore si jumatate. Replici excelente. Bale (care l-au vazut in American Psycho si The Machinist)este cel mai bun Batman. Cu toate acestea Heath Ledger il eclipseaza si nu pentru ca a murit ci pentru cum a jucat. Maggie Gyllenhaal a fost cam stearsa(parerea mea). La fel si primele secvente cu "clonele" lui Batman. Restul(adica tot filmul) merita vazut.
elena pe 05 August 2008 20:52
noi suntem chiar norocosi ca am vazut filmul la doar o saptamana dupa premiera din SUA. De aceea se explica incasarile reduse pe care le-a avut in afara SUA, de exemplu in Franta si Germania va aparea acum, in august. Prima data auzizem ca la noi va aparea pe 25 august si nu mi-a venit sa cred ca atat de tarziu.
TGK nota 10, 10, 10!

cel care s-a uitat la "Th pe 04 August 2008 05:18
Cand lumea insista sa zica despre spiderman 3 (o noua cassandra,dupa parerea mea) ca e un film de nota 8 (imdb) sau arunca cu note mari in stanga si in dreapta in directia filmelor facute doar sa scoata bani si sa ne lase un gust amar, The Dark Knight este bomboana cu miere,fara indoiala.
In aceste timpuri , cand e la moda sa-l jeleshti pe Heath si sa-l admiri pt ce ar fi putut sa fie, nu am de ales si imi plec palaria in fata prestatiei lui. DA! i s-a portrivit rolul si i-a dar o noua forma, una desavarshita, dar asta nu inseamna ca i-a furat teren lui Christian Bale ,sau ca ashteptai cu sufletul la gura urmatoarea scena sa-l vezi zambind prin "sapaturile" faciale.
"why so serious???" noua replica menita s-o egaleze pe "this is sparta" si totodata sa te impinga sa-ti impodobeshti calculatorul cu un wallpaper the dark knight . Interesant filmul,fara… citeşte

Anicescu Stefan - Bogdan pe 03 August 2008 12:39
Sunt dezamagit de incasarile pe care le ia filmul din afara SUA. Pana acum nu a ajuns nici la 150 de milioane, ceea ce mi se pare trist. In SUA filmul a depasit 350 mil cu usurinta, dar sunt aproape convins ca nu va face 601 milioane in SUA ca sa devanseze Titanicul si de asemenea sunt sanse foarte mici sa ajunga la un miliard. As vrea sa vad asta, foarte mult, dar se pare ca in strainatate filmul ori e tras in prostie de pe net, ori nu prinde asa bine (prima varianta cea mai probabila). La naiba cu Titanicul si cu un miliard opt sute de milioane cat a incasat (la vremea aia)
kalamity pe 03 August 2008 02:08
superb filmul , m-a marcat in totalitate joker doamne feri sa ajung ca el :D:))
alina pe 31 Iulie 2008 18:31
R_afc pentru cuvintele de la sfarsit si pentru muzica de pe parcursul filmului e mai bun decat Spiderman ssi toate celelalte productii de tipu asta.
catalin pe 29 Iulie 2008 17:36
Ce noroc aveti ca puteti sa va duceti sa vedeti filmu,respectiv BUCURESTI,IASI si TIMISOARA.
SI NE INTREBAM DE CE NU MERGE LUMEA LA CINEMA.Cum la Constanta filmu o sa apara peste 1 luna si jumate sau poate deloc unde sa il vezi decat acasa.Si mai ciudat este faptul ca orasul Constanta este al 2 oras din Romania dupa Bucuresti ....interesant.Cand filmele vor fi distribuite in toate Romania si in ac timp cu America poate atunci lumea o sa mearga de placere la cinema.end of story

John pe 29 Iulie 2008 13:56
Nu sunt un fan al seriei Batman, dar stiu sa apreciez un film cand il vad...nu stiu care a fost eroul in acest film, Batman ( Christian Bale ) sau Joker ( Heath Ledger ), unul sa ocupat sa salveze orasul de un psihopat, jokerul cred ca ma salvat pe mine ...ma facut sa cred ca inca exista actori care isi pun talentul, mintea si sufletul intr`un rol. Nu a fost apreciat la timpul lui, acum este prea tarziu, "lumea filmului" a pierdut o "Comoara". Cat despre film, este inegalabil. Probabil multi se asteptau la un film plin de actiune, se asteptau sa fie un alt film cu supereroi, dar nu a fost asa. Il descriu ca pe un film dramatic, un film psihologic...foarte bn implementate ideile, luand in considerare ca scenele de actiune sunt foarte putine dar deajuns. Ma lasat fara cuvinte. Intr`un final The Dark Knight este o capodopera a timpurilor noastre, Heath Ledger este un erou al… citeşte
Alisa pe 28 Iulie 2008 11:28
Cat nu imi plac filmele de genul asta si cand ma gandesc ca anul acesta am vazut chiar doua , in mare parte datorita distributiei. :D
Am mers sa il vad, inceput in forta , dur in care Jokerul isi face aparitia apoi se linisteste atmosfera, au fost chiar si cateva momente de monotonie.
Christian Bale *drools* rigid auster, are si cateva glume in program dar per ansamblu e conturat in antiteza cu Jokerul! Iar Jokerul nu are cum sa nu te marcheze! Un pshihopat!
Doua scene care au fost impresionante: scena cu feriboturile si cea a transformarii lui Harvey Dent!
Oricat as fi incercat sa il privesc detasata de moartea actorului Heath Ledger , la final a fost imposbil sa nu imi para rau de pierderea lui! Era chiar talentat si probabil ar fi putut ajunge departe!

Mihai pe 27 Iulie 2008 20:59
Filmul anului 2008. L-am asteptat cu totii de muuult timp...
In momentul in care s-a anuntat premiera in Romania, mi-am spus ca TREBUIE neaparat sa merg! Da, merita sa faci un drum de sute de mii de kilometri pentru a-l vedea pe Cavalerul Negru. Dar, dupa cateva calcule, mi-am dat seama ca toate economiile mele nu ajung pentru o plimbare pana la Bucuresti. Suparat, am intrat pe Cinemagia si - surpriza! - am aflat ca filmul ruleaza si in Iasi. Nu am mai stat pe ganduri: mi-am rezervat loc, am cumparat bilete de autobuz si am petrecut doua ore si jumatate de neuitat, admirand talentul lui Heath Ledger! E clar: filmul merita vazut. Efecte speciale, interpretare, poveste - totul bine gandit. La terminarea rularii, am avut insa impresia ca-i lipseste ceva si m-am gandit la 4/5 stele... Multumiri baietilor de la Cinema City - Iasi. Datorita lor voi da 5/5. A fost o atmosfera… citeşte

bill pe 1 aprilie 2010 03:03
....................................''merita sa faci un drum de sute de mii de kilometri...'' auzi stii ceva despre vreun cinematograf pe LUNA ??
Catalin pe 27 Iulie 2008 20:49
Unu din cele mai bune filme pe care le-am vazut vreodata; actiune, suspans, drama, si o interpretare de zile mari a actorilor....mai ales a lui Heath Ledger, merita un Oscar...''Let's put a smile on that face''.
Mia placut si Batman Begins, dar acesta e si mai reusit....il recomand , merita vazut!!!

alex pe 27 Iulie 2008 16:18
1 Batman Returns Love Tim Burton
2 Batman
3 Batman Begins
4 Batman Forever
5 Batman & Robin - o porcarie noroc cu Uma Thurman
... Dark Knight nu l-am vazut inca.... sper sa ajung azi la cinema

bill pe 28 decembrie 2009 16:21
..................................nu te grabi!!! sa nu faci vreun accident!
alex szollo pe 26 Iulie 2008 18:52
Nu am mai vazut de foarte mult timp un film atat de reusit,de la personaje si costume pana la regie, storyline si joc actoricesc,senzatia fiind amplificata de 10 ori de un ecran imens si sunet care te arunca practic in film.Batman apare foarte uman,pus intre ciocan si nicovala,intre datoria fata de Gotham si suspiciunea,ba chiar respingerea cetatenilor.Cat despre regretatul Heath Ledger,WOW!!!!! a dominat ecranul,dand personajului Joker o noua imagine si dimensiune,aceea a unui psihopat violent si anarhist care joaca dupa regulile haosului,declarandu-se un agent al acestuia.Un mare rol,din partea unui actor cu un talent enorm care va fi tinut minte si peste 50 de ani.Nu vreau sa fac o comparatie intre Ledger si Jack Nicholson,caci il respect enorm si pe acesta,in schimb voi spune ca Joker este un personaj complex,multidimensional,iar fiecare dintre cei doi actori a jucat foarte bine o… citeşte
Ice pe 26 Iulie 2008 16:46
M-am dus la cinema cu speranta ca voi vedea un film care ma va lasa masca, probabil cel mai bun film de actiune al tuturor timpurilor. Record pentru cele mai mari incasari din toate timpurile in ziua lansarii, record pentru weekend (158 milioane dolari), locul 1 in TOP250 IMDB, dupa 110000 voturi, recenzii si comentarii excelente, si un Heath Ledger ce urma sa ne incante cu o ultima aparitie geniala. Nu a fost insa chiar asa. Am iesit din sala de cinema usor dezamagit. Prestatie fantastica a lui Ledger, dar nu numai, 2 persoanaje puse excelent in antiteza, postretizarea solida a personajelor din film, in special verosimilitatea Jokerului in comparatie cu Jokerul lui Nicholson, scenariul extrem de plauzibil pentru genul asta de filme (spre deosebire de scenariul din F4, Daniele, sau cele din Spiderman, Superman, Hulk etc), atentia pentru detaliu in ceea ce priveste productia, imaginea… citeşte
Ice pe 26 Iulie 2008 16:46
Ovidiu pe 25 Iulie 2008 00:02
desi nu merg aproape niciodata la cinematorgraf, pentru acest film voi face o exceptie si nu voi astepta sa-l piratez de pe net. am citit despre el cateva articole, unii critici i-au dat ratingu "better than sex"...deci probabil ca o sa isi merite toti banii ;)
mihoc raul pe 24 Iulie 2008 21:15
mie personal mi se pare cel mai k lm film din ultima vreme
Slayer pe 23 Iulie 2008 17:12
Daniel , maestre poate tu esti unul dintre fanii vechiului Batman , dar nu degeaba este ridicat asa de sus filmul The Dark Knight , e cel mai bun film al anului pana acum , nu se compara cu idiotenia aia de Fantastic Four , eu cred ca ar treb sa vezi filmul si apoi sa postezi . Din partea mea 5 stele unui film de nota 10
Daniel pe 21 Iulie 2008 19:42
Filmul asta ii deja prea mult mediatizat. Cu moartea actorului Heath Ledger, cu marele actor Christian Bale, si marele regizor Chrisopher Nolan, i-a inebunit pe americani si au stiut cum sa scoate banii. Dar totusi e prea mult laudat si ridicat in slavi; te pomenesti ca va fi si nominalizat la cel mai bun film din toate timpurile, dar nu cred ca va fi asa; va fi genul de film ca si Fantastic Four, multa reclama si calitatea slaba, cu putina actiune si efecte speciale, insa ii dau 4 stele pentru ca imi place personajul batman si genu asta de filme si sper sa fie ceva reusit.
denis pe 20 Iulie 2008 18:15
eu am vazut filmul e mult mai tare decat batman begins eu cred ca ar trebui pus in topul celor 5 fileme a anulu
cimbrisor pe 20 Iulie 2008 02:21
Pe IMDB e deja pe locul 1.....l-a detronat pe Marlon Brando.....desi nu am vazut filmul,se pare ca in USA a facut senzatie...:)
timy1777 pe 15 Iulie 2008 23:58
abia astept sa apara si la noi!
cu siguranta este cel mai bun film al verii.iar HEATH LEDGER este unul dintre actorii mei preferati.ar merita sa castige un oscar pt. rolul jucat in acest film

claudiu-daniel pe 10 Iulie 2008 19:16
cred ca va fi un batman cum nu am mai vazut unul cu multe efecte speciale cred ca va fi fain iar despre cel care il interpreteaza pe batman vom vedea si vom spune atunci acum nu putem.
Anicescu Stefan - Bogdan pe 16 Iunie 2008 22:07
Astept filmul asta de cateva luni mai ales ca mi-a placut Batman Begins si felul in care Christian Bale a interpretat. Cat despre Heath imi pare rau de tragedia aceasta, rolul lui Joker parand sa il prinda tare bine. Dar e numai un trailer si pana la parerile finale trebuie sa mai astepte. Oricum are o distributie nemaipomenita si nu uit acum de Morgan Freeman sau Michael Caine.
Cristina pe 16 Iunie 2008 14:15
Ma voi duce in primul rand in onoarea fenomenalului actor care a fost Heath Ledger.Actorul meu preferat nu numai din punct de vedere al calitatilor actoricesti ,ci si morale si a altor calitati cum nu am mai vazut pana acum la niciun alt actor,si cum sunt rare persoane pe lumea asta.In al doilea rand ,pt ca filmul se anunta a fi de legenda ,un film care va ramane bine imprimat in istoria filmului.Nu numai ca filmul va fi cel mai bun din toate seriile Batman ,dar va ramane in amintire ca unul din cele mai bune filme din istorie!Cel mai mult imi pare rau ca de-abia acum lumea va constata ce actor valoros am pierdut,poate cel mai bun actor din zilele noastre!Imi pare rau ca Heath a fost mereu subapreciat ,iar acum cand lumea isi va deschide ochii ,el nu va mai fi acolo!Eu una nu il voi putea uita niciodata,si va ramane cel mai bun actor care a existat vreodata...si nu exagerez!Parerea asta… citeşte
Danielinho pe 12 Iunie 2008 02:58
misto traileru,abia astept filmu! foarte bun actorul C.Bale si regizorul C.Nolan la fel, amadoi sunt geniali,se completeaza foarte bine pe platou. despre ledger,nu pot spune decat ca imi pare rau de el,k actor nu prea il stiu, cred ca l-am vazut doar intr-un episod in serialul de pe tvr2, cand era el mic. totusi, o kestie nu o inteleg, care e faza cu jokeru?? toata lumea zice k ledger e genial, k a fost mai bun k Jack Nick...etc cred k sunt si multi oameni care zic doar asa, pt k a murit,dar eu sincer, nu stiu ce sa zic,nu am termen de comparatie.
Cristi Weed pe 08 Mai 2008 19:47
Datorita unor actori ca Heath Ledger si Christian Bale , Dark Knight va fi un film de neuitat !
denis pe 07 Mai 2008 18:33
acum sunt sigur ca the dark knight va avea un succes mai mare decat batman begins
Adrian Mantsch pe 30 Aprilie 2008 15:32
toata lumea se asteapta ca filmul sa fie un succes de boxoffice.

Christian Bale parca s-a nascut pentru a-l juca pe Bruce Wayne/Batman. pentru mine rolurile batman de pana acum arata cam asa:

1. Christian Bale - genial
2. Michael Keaton - destul de bun dar ...
3. George Clooney - filmul a fost prost dar asta nu e vina lui
4. Val Kilmer - Bruce Wayne blond si cu fata de pampalau?? in nici un caz

cat despre Heath Ledger ... se spune ca Joker trebuia sa fie de la bun inceput exact asa cum l-a jucat el. garantat o sa fie cel mai bun Joker de pana acum.

din respect pentru Heath Ledger si pentru cei care l-au facut ar trebui sa vedem filmul asta in cinematograf sau sa-l cumparam, nu sa-l cautam pe net

S.T pe 27 Aprilie 2008 12:29
imi pare rau pentru heath pacat !! era un actor talentat si o sa ma duc la film din doua motive ! imi place trilerul si din respect
adrian_13 pe 19 Martie 2008 15:02
punctele tari ale filmului:
1. regizorul christopher nolan care a regizat filme foarte reusite cel putin din punctul meu de vedere : memento, the prestige si batman begins;
2.christian bale : un actor inca tanar si foarte talentat care a mai lucrat cu nolan pt prestige si batman begins;
3.heath ledger : imens talent si cred ca va face cel mai bun rol din film ,pacat ca nu il vom mai vedea si in alte filme de acum inainte.
puncte slabe : poate imi voi da seama dupa vizionare desi nu cred .
astept cu nerabdare filmul si sper sa fie cel mai bun din intreaga serie.

anutza pe 21 Februarie 2008 14:23
Toata lumea vorbeste despre Christian Bale. Este un actor foarte bun, intr-adevar...facut pentru Batman...sau invers...dar mai uitati-va si la celelalte roluri..de exemplu The Joker. Este un rol foarte greu, si nu toti actorii pot sa il joace. Se stie ca rolurile negative sunt dificil de intepretat. Heath Ledger este unul dintre putinii care pot. Si il joaca extraordinar!Daca ati vazut trailerul, si sunt sigura ca l-ati vazut, va dati seama. Si machiajul este impecabil. Vorba producatorului:"Parul ii era crescut pentru rol, iar ochii ii sagetau prin camera"
Sunt sigura ca o sa fie un succes enorm....si din cate am mai citit pe net....filmul va fi in onoarea lui Heath, decedat din cauza cocktail-uurilor de medicamente (conform anchetatoritlor).
Pacat de acest actor care era de abia la inceputul carierei sale...si care mai avea si ofetita super draguta!!!
Dumnezeu sa il odihneasca!!

Adrian Tudor pe 25 Decembrie 2007 17:37
Imi place mult personajul Batman.Sa fac un top al celor care l-au interpretat pe Bruce Wayne dupa anii 80:

1.Christian Bale
2.Michael Keaton
3.Val Kilmer

George Clooney nu s-a potrivit deloc in rol de Bruce Wayne/Batman.Mai bine il juca Arnold pe Batman si Clooney pe Mr.Freeze.

Nu zic nimic de Lewis Wilson,Robert Lowery si Adam West.Astia au fost Batman in anii 1943-1966.

Ca filme topul meu este:

1.Batman Begin
2.Batman
3.Batman Forever
4.Batman Return
5.Batman and Robin

Astept sa vad si Dark Knight.

In Batman Begin apare o referire metaforica la o organizatie ce guverneaza lumea din umbra.Sa fie masoneria?

Go 1 2 3 4 5 6