Păreri The Dark Knight

(2008)

Cavalerul negru

Slightly pe 24 Februarie 2013 18:38
Un film pentru copii
Cand a aparut prima data jocul BATMAN pe caseta de joc video pe TV Terminator , era prin anii 1998. De atunci a inceput nebunia BATMAN.
Acest film a obtinut nota 8.8 ceea ce ma duce cu gandul la cati copii\adulti (inca nematurizati) pot fi pe acest site incat sa considere un astfel de film foarte bun.

Pac - pac, poc - poc, vine mascatul ii bate pe toti un picior in gura, cichi cean , bruz li, jean clod vandam. Generatia asta de copii pare ca s-a refugiat pe Cinemagia, sau poate ca mi se pare mie :-? .

Nota 5, pentru peisaje altfel il notam monument de prostie.

VIBERS pe 30 ianuarie 2014 00:01
Why so serious!Let's put a smile a smile on that face.Slightly tu esti un monument de prostie.
nikkolle pe 09 Februarie 2012 17:25
Foarte TAREE !!
Pacat ca a stricat imaginea clovnul ala weakkk ca mi se face greata numai cand imi aduc aminte ce scarbos era :(( !!! in rest superb filmul :*
VIBERS pe 7 iulie 2013 22:50
Pai tocmai clovnul ala a facut din film o capodopera.
fantastic4 pe 06 Februarie 2011 21:06
,bnxcvz\ssdzfgddaSSDGHKKKKKKKKKKKSDFFCXDZA\SDKKKKKKKKKKKKKKKJ
VIBERS pe 30 ianuarie 2014 00:02
Cam asa este si gandirea ta din pacate.
georgian9292 pe 19 Noiembrie 2012 14:43
E un film care nu spune multe, dar nici nu pot sa-l incadrez la categoria dezastru, la fel ca si in prima parte,se vorbeste mult iar actiunea nu e cine stie ce.
maryuselu pe 27 Ianuarie 2012 23:34
nota 10+ !!!pot sa spun ca in astea 2 ore jumate cat a avut filmu` nu ma`m plictisit nici un minut .actori si scene exceptionale ! MERITA VAZUT DIN PLIN !
Who I am pe 21 Februarie 2009 11:26
Mesaj pt. toti cei care au postat aici si care au laudat filmu asta : daca ii cel mai bun film pe care l-ati vazut, atunci de ce nici macar nu este nominalizat la oscar pt. cel mai bun film sau nici macar nominalizat la oscar pt. cel mai bun actor in rol principal, ca si pe Christian Bale tare l-ati ridicat in slavi ? Stati sa vedem dupa gala premiilor oscar, sa vedem cate oscaruri castiga acest film, si inca mai aveti curajul sa-l comparati cu Lord of The Rings.
J pe 4 aprilie 2009 06:53
mesaj pt tine : verifica-ti cunostintele legate de Academie si fa un efort..poate reusesti sa-ti dai seama ca un film poate fi bun, extrem de bun , prost ...asta neavand nici macar o singura legatura cu Oscarurile. Asa ca nu vad cine esti tu sa ii critici pe acei oameni care au laudat filmul. Si inca o chestie...de unde pana unde comparatia stupida cu Lord of The Rings?
Eustake pe 20 noiembrie 2009 19:04
The Shawshank Redemption a avut 7 nominalizari la Oscar si nu a castigat nicio statueta. In acel An Forrest Gump a luat 6 Oscaruri. Acum ce vrei sa imi spui - ca diferenta calitativa dintre Forrest Gump si Shawshank este de 6 Oscaruri :))? Oricine ar spune asta inseamna ca habar n-are de filme, fara suparare. Si e doar un singur astfel de exemplu.
Daniel pe 24 August 2008 11:51
Putina actiune, efecte speciale putine, plictisitor, lipsa batmobilul original, lipsa farului luminos pe cer cu semnul lui batman. Cat despre Christian Bale, nu-i potrivit pt rolul de Bruce Wayne iar Heath Ledger a fost bun ca actor, dar Jokerul lui nu-i extraordinar, ii bun, dar totusi, nu seamana deloc cu cel din desene. Imi pare rau ca s-a indepartat de adevaratul batman si au facut un batman modern.
MYCHAEL pe 25 Ianuarie 2013 21:10
Mult prea comercial ....
Heath Ledger este inima acestui film ... datorita interpretarii acestui actor genial am urmarit filmul pana la final ;) . Dar filmul este mult prea ''cenzurat'' si inteleg ca acest lucru este din cauza faptului ca producatorii vor sa atraga publicul larg in sali indiferent de varsta pentru incasari mari . Dar ganditi-va : daca filmul nu ar fi fost atat de ''cenzurat'' personajul Joker nu era mult mai convingator prin actiunile sale ? Iar filmul in general era luat mult mai in serios ;) . Un film adevarat trebuie sa o recunoastem nu trebuie sa fie atat de comercial . Uitati-va : cele mai bune filme din topurile IMDb au rating R (Inchisoarea Ingerilor , Nasul , Nasul 2 , Pulp Fiction , Fight Club , Schindler's List , Matrix , Goodfellas ) . Ar mai fi fost la fel aceste filme dar ar fi fost cenzurate ???
z23v pe 20 Ianuarie 2009 20:05
Toata actiunea si efectele speciale pe care le foloseste dureaza 10 minute tot filmu, in rest teatru. Poi filmu asta are actiune si efecte speciale, uitat-te mai la Iron Man sau Hellboy 2 The Golden Army si vezi acolo efecte si actiune. Filmu asta nu are nimic interesant sa te faca sa-l mai vezi inca o data, este doar un film bun si atat. Pe mine asta ma deranjeaza ca s-a facut atata reclama pe seama lui si nu merita, deoarece este un film mediu. Si atatea povesti despre Heath Ledger cu rolul lui Joker, ca daca nu ar fi murit, nu s-ar fi povestit atata, de parca interpretarea lui ii cea mai buna din toate timpurile, uita-te mai la Piratii din Caraibe si-l vezi acolo pe Jack Sparrow, aia interpretare.
septick pe 13 august 2009 22:35
z23v, nu efectele conteaza cel mai mult, ci cum joaca actorii (ei trebuie sa iasa in evidenta) - ca asa orice maniac al calculatorului, care stie cv photoshop si flash (sau alte chestii) poate sa regizeze un film de genu'....... in privinta lui johnny depp (jack sparrow) nu te contrazic.... are o interpretare demna de un actor adevarat.
Qube86 pe 03 Decembrie 2011 20:33
Christopher Nolan, a dovedit prin filmul asta ca e un mare regizor...Mi-a placut ''The Dark Knight'' de la inceput pana la sfarsit...Nu stiu daca va mai fi vreo parte din Batman care sa fie la fel de buna unul dintre aspecte fiind si faptul ca distributia si echipa din spatele ecranului (care a reusit sa faca un super film) nu vor mai fii niciodata in aceeasi formula...Heath Ledger, a facut cel mai bun rol al sau si chiar daca a murit cred ca felul in care s-a dus (in plina glorie) nu poate fi decat visat de multi dintre pretendentii la categoria de cel mai bun actor...Coloana sonora,joc actoricesc,regia,unghiurile camerelor si tot ceea ce a implicat acest film a fost superb realizat...Un ''must see'' pentru toti fanii eroului inaripat si nu numai...
radu3455 pe 08 Noiembrie 2011 21:32
genial filmul din toate punctele de vedere.capodopera
anonimus99 pe 21 Mai 2011 15:42
nu am cuvinte...
..............................................de nota 10...........................
Kable pe 05 Iulie 2010 21:18
Acest film este imbinarea a doua filme Batman Begins (75%) si Saw (25%) dar cand spun Batman Begins aici intra si filmele cu mafie .
rifa pe 24 iulie 2010 15:48
iti dai seama ca nu prea are sens ce ai spus?.... 1 la mana unde ai vazut tu acel 25% Saw si acel 75% din Batman Begins... The Dark Knight si Batman Begins sunt 2 filme total diferite, in afara de Bruce Wayne/Batman/Alfred/Rachel/Gordon in rest totul este diferit.... iar de Saw nici nu se pune problema.... 2 la mana "cand spun Batman Begins aici intra si filmele cu mafie"... realizezi ca nu are sens ce ai spus?
alex43497 pe 08 Mai 2015 23:32
inca o dovada ca pe imdb voteaza numai prostii...9/10??sa fim seriosi.
Theodoric pe 05 Aprilie 2013 12:25
Cel mai bun pana acum din serie.Are o poveste foarte interesanta,si a intrecut multe filme cu supererori daca ne gandim bine.Impresionant,uimitor,palpitant si atragator.M-a atras foarte mult filmul, nota 8
catalin28c pe 08 Ianuarie 2013 21:30
Este destul de bun filmul, dar mult mai bun cel din 2005.
teddybearpictures pe 01 August 2012 17:59
Cred ca toata lumea a remarcat cat de bine il Joaca Heath pe joker in acest film minunat, nu?
MNarcis pe 19 Iulie 2012 19:55
Un film de povestit nepotilor!
Un film haotic (in sensul pozitiv al cuvantului), complex, inteligent, viclean, pur si simplu se joaca cu mintea ta (din toate punctele de vedere) iar Heath Ledger cel mai bun si genial villain pe care l-am vazut vreodata in filmele cu supereroi........pe scurt cred ca o sa vad acest film de minim 20 de ori pana o sa ma duc ''in lumea celor drepti''.
herleaflorin pe 15 Iulie 2012 21:18
Cavalerul negru
un film grozav Heath Ledger il joaca grozav pe Joker nu te astepti de la un cavaler sa aiba voce asta nu ma asteptam sa joace asa bine sincer iar Christian Bale il joaca si el foarte bine pe Batman isi merita toate premiile acuma nu stiu care Joker e mai tare Jack Nicholsen sau Heath Ledger nota 10 filmului
KarGo pe 29 Iunie 2012 22:24
The Dark Knight se anunta inca dinainte sa apara un film exceptional, complex , cu un buget mare si care va prinde foarte bine la public. A fost o adevarata isterie la aparitia acestui film si a dat peste cap box office-ul. M-am dus sa-l vad cu asteptarile de rigoare si pot sa zic ca a reusit sa-mi capteze toata atentia de la inceput pana la final fara sa simt vreun moment ca ma plictisesc sau ca nu mai am stare. Actiune legata bine si complexa, efecte de nota 10, interpretari pe masura si o regie de mare clasa. Mi-a placut mai mult decat toate filmele din seria Batman mai putin primul cand Jack Nicholson era Joker ,care are un loc aparte cel putin pentru mine si nu a reusit sa fie inlocuit de Dark Knight. Un impact mare asupra filmului l-a avut si moartea lui Heath Ledger care a luat si oscarul post-mortem. Un film foarte bun, de vazut macar o data de fiecare dar nu il consider o… citeşte
costyfuck pe 22 Mai 2012 22:16
joker
un film pe care trebuie sa il vada oricine.Heath ledger a fost genial.a facut tot filmul..super tactica.super tehnica.
aditzu93 pe 17 Aprilie 2012 22:48
Filmul e genial, pur si simplu iti fura mintile dupa ce incepi sa-l intelegi, cum sunt mai toate filmele lui Cristian Bale.
misscriss. pe 03 Aprilie 2012 00:45
Mi-a placut enorm! Si desi toata lumea precizeaza in comentarii chestia asta, totusi am sa spun si eu acelasi lucru: Heath Ledger joaca al naibii de bine! The Joker il baga de tot in umbra pe Batman. Imi pare tare rau ca nu am vazut filmul asta si la cinema.
spanac2015 pe 18 Martie 2012 15:20
The Dark Knight
Pentru ca uneori .... adevarul nu e indeajuns de bun...Uneori, oamenii merita mai mult
Uneori , oamenii merita sa fie rasplatiti pentru increderea lor .... Pentru ca el e eroul pe care il merita gotham , dar nu cel de care are nevoie acum. Asa ca-l vom vana ...pentru ca poate face fata . Pentru ca nu este eroul nostru . E un gardian tacut ...un paznic care vegheaza UN CAVALER INTUNECAT . ...numa pentru textu asta ii dau 10 , restul e vine de la sine

cosmin_kedii pe 08 Martie 2012 09:03
Acest film merită văzut mai mult decât o dată ,Cel mai bun film al verii si poate cel mai bun film din 2008
Sorin87 pe 05 Martie 2012 19:52
The Dark Knight
Iata un film care isi merita cele 2 premii Oscar primite. Pe langa faptul ca intrece asteptarile, Christian Bale reuseste sa contureze mult mai bine personalitatea lui Batman, dandu-i atat ratiunea cat si iratiunea de a exista.
raraee pe 27 Februarie 2012 19:20
Heath Ledger, Dumnezeu sa-l odihneasca avea multe de spus in industria aceasta a filmografiei! Sincer, greul a fost dus in carca de el in acest film!
CaroliFlorin pe 20 Februarie 2012 19:06
Pentru mine filmul este bunicel:D. I-as da 7-8 pt. ca in primul rand nici nu exista un asemenea costum (a lui Batman) cu care sa te echipezi.
chuky_doll21 pe 18 Februarie 2012 17:58
Christian Bale, Heath Ledger....clar l-am vazut:P de 2 ori
Weeby pe 06 Februarie 2012 12:34
Mi-a placut foarte mult filmu asta mai ales cum a interpretat Heath Ledger rolul lui Joker, a fost foarte tare. 10/10
alekz26 pe 20 Ianuarie 2012 22:41
Un film excelent care te impresioneaza inca din primele secvente.
puffulette pe 13 Ianuarie 2012 12:13
Un super film! L-am vazut de la cap la coada incercand sa nu pierd nici un detaliu.. Christian Bale isi joaca perfect rolul (era de asteptat) la fel si Heath Ledger, nu oricine poate interpreta rolul Jokerului atat de bine.. a facut o treaba extraordinara... Filmul este plin de suspans iar efectele sunt de nota 10.......... L-as revedea de cate ori am ocazia
RIP Heath Ledger :(

alex_il_fenomeno pe 02 Ianuarie 2012 10:02
cred ca este cel mai bun si mai uimitor film cu Batman din ultimii ani ! Firul narativ atat de alert , presarat cu tot felul de aventuri din partea luptatorului mascat , dar si Joker , interpretat atat de bine de catre Heath Ledger ( pentru care a si primit rolul Oscar post-mortem ) , fac din acest film unul unic ! iar grafica , de departe unul dintre punctele tari ale acestei pelicule , capteaza toata atentia ! Christopher Nolan cred ca ne-a cucerit pe toti cu acest film , de la care este imposibil sa te satura !
Miaunel18 pe 01 Ianuarie 2012 13:25
The best Batman movie
De departe cel mai bun film Batman, si unul dintre cele mai bune filme vazute de mine, un scenariu bine pus la punct o idee a filmului care prinde contur si care are contunuitate plus jocul exceptional al actorilor face din The Dark Knight un film de exceptie...cat despre Christopher Nolan este unul dintre cei mai buni regizori si feliciatari ptr. reinventarea lui batman ca intrase intr-un con de umbra........ The Dark Knight dupa parerea mea este mai mult decat un film de actiune este o capodopera cinemografica din ultimul timp.......RIP Heath Ledger.
kakapiciu pe 17 Septembrie 2011 21:10
Foarte multa logica, iar Joker-ul isi joaca foarte bine cartile. Un raufacator care se completeaza cu eroul nostru.
Alexandra21087 pe 25 August 2011 13:09
Heath Ledger a facut un rol de exceptie. Pacat ca un actor asa de talentat a plecat asa devreme dintre noi. Christian Bale nu se lasa nici el mai prejos . Dupa rolul din The Fighter ne-a demonstrat ce actor complex este.
DiCaprio21 pe 19 August 2011 10:20
foarte bun
Un film foarte dar foarte bun! Nu degeaba a avut incasari de peste 1 miliard dolari ! abia astept sa vad The Dark Knight Rises din 2012
DARK333REM pe 07 August 2011 12:05
FoArTe TaRe 2
SpLeNdIdA PaRtEa A-2,E ChIaR GeNiAlA.VrEaU Si PaRtEa A-3.
DegX pe 19 Iulie 2011 20:12
Pot sa pun ca a fot un film excelent.Interpretarea lui Christian Bale a fot una de exepctie, iar scenariul absolut superb, un film care merita sa-l vedeti.Abia astept continuare care va iesi in 2012
xerses pe 30 Iunie 2011 00:53
Un film asteptat si atat de reusit, incat moartea lui Keath Ledger a umbrit bucuria festivalurilor care au acordat filmului distinctii onorante.
M-Joy pe 26 Mai 2011 00:02
Foarte bun filmu' din orice punct de vedere! Doar rolu' pe care il are Heath, Joker, le intrece pe toate! De nota 10! Capodopera, marca Nolan! ;)
catasmile17 pe 02 Aprilie 2011 11:43
great grreat great movie !!!!!!!!!!!!!!!!
rrecomand acest film!!!!

Costirik pe 11 Martie 2011 06:02
e cel mai bun film de gen e magnific..restul comentariilor sunt de prisos sau ale unor imbecili frustrati alegeti voi nu stiu:)))))
SorinC pe 07 Martie 2011 01:05
Se observa ca acest Cristopher Nolan iar s-a pus pe treaba. Un film cu totul diferit fata de celelalte serii Batman, un film care reliefeaza mai multa realitate, un film in care psihicul mintii umane joaca feste, un film in care joker-ul a avut o prestatie uluitoare, un film in care spune pe nume anumitor lucruri asa numite "adevaruri valide sau invalide"!
Dar_kvampire pe 21 Februarie 2011 09:54
Heath Ledger el face tot filmu imi place la nebunie cum joca rolul lui JOKER si in rest e cam varza actiune putina asta fiind parerea mea orcum Joker merita 10 si filmu cam nota 8
AndreiHEro pe 18 Februarie 2011 17:48
Ce-l mai misto film din anul 2008!Eu unul l-am vazut si va garantez nu va veti plictisi pre curand.Doar daca si numai daca nu iti plac filmele cu actiune
HB pe 07 Februarie 2011 17:12
The Dark Knight
Nu la fel de bun ca primul ,Batman Begins dar oricum tot pe acolo se invarte .8 ,dar cu indulgenta.Comercial.Oricum pana la urma urmei este si-i se spune Batman.Astept The Dark Knight Rises.Poate va fi ceva mai bun.Merita vazut.
skumpika89 pe 10 Ianuarie 2011 23:02
Genial!!!Imi pare rau ca nu m-am uitat mai demult la acest film.pacat k nu mai e printre noi Heath Ledger un actor exceptional!!
ArjenRobben pe 26 Decembrie 2010 14:30
Cel mai bun film din seria batman ,abia astept sa vad continuarea.Sper ca se va ridica la nivelul acestei parti.Ce vreau sa laud in acest film este prestatia extraordinara a lui Heath Ledger in rolul Jokerului.I se potriveste de minune rolul.
TUDOR123 pe 22 Decembrie 2010 13:32
dark knight
Cel mai fain film pe care l-am vazut pana acuma Mi a placut cum la interpretat Heath Ledger ca Joker
Go1 2 3 4 5 6