Păreri Poveste de cartier

(2008)

Poveste de cartier

spadacio pe 06 Noiembrie 2011 18:40
cum naiba i s-a dat aprobarea acestui film?criticilor,impuscati-va!asta nu-i film!i un simulacru de prostie!si cik se vrea o copie a west side story...cmon...
AntoniaNicola pe 04 Noiembrie 2011 12:32
Siiiiiii..............TIGANI!!!!!!!! Nu pot sa cred ....deci nu pot sa cred ca s-a facut film cu acesti nespalati ...Gunoieri ,si cersetori imputiti . Nici nota 1 nu merita .
Adriana pe 21 Iunie 2008 01:15
Nici nu stiu ce cauta acest...nu-mi vine sa spun film...in baza de date a acestui site respectabil. In orice caz, nu am decat 3 cuvinte de spus despre acest subiect: muzical cu manele. M-am razgandit. Trebuie sa spun neaparat ca mi-a fost greu sa bifez si amarata aceea de stea pentru acest "westside story" suburban. Cred ca Florin Calinescu avea mare nevoie de bani...Este foarte trist ca se fac astfel de filme. Si mai trist e ca lumea se duce si la cinema sa vizioneze astfel de filme...
Dobrea Daniel pe 13 Mai 2008 10:40
Daca as fi regizor nici platit nu as semna asemenea film, dece, simplu : distributie proasta
dece as folosi 2 copii sa joace rolurile principale 2 copii care nu au nici cea mai mica pregatire in actorie sa va dau si exemplu de replica a unui copil de 15 ani ;)) eu as vrea sa ma insor dar n`am gasit inca persoana potrivita 2 povestea este si nu este (faceti paralela intre romeo si julieta si finalul filmului veti vedea asemanarea crunta), voice over-ul filmului transmite.... nimic, imaginea si montajul ... nu va sfatuiesc sa le analizati...(imaginati-va 3 editori imagine de la otv lucrand in ture si vedeti rezultatul).Lui Teodor Halacu Nicon ii ies doar scenele de actiune din pacate restul filmului ...
si ca ultim sfat Nu cumparati DVD-ul, dar daca tot o faceti derulati la scenele de actiune, restul comparati cu chicago si daca nu vomitati la filmul asta.... ok eu ma… citeşte

Ciprian B pe 10 Mai 2006 00:03
Pur si simplu e o dovada a prostiei, inculturii si kitsch-ului.Statistic vorbind cred ca producerea unui asemenea film arata cresterea alarmanta a manelistilor.Probabil ca multiplexurile vor rula cu cel putin cate 3 sali deodata cu acest film pt a face fata numarului mare de spectatori.Nu stiu exact ce film romanesc a strans cel mai mare numar de spectatori dar oricare ar fi acela...cu siguranta ca va fi detronat de acest film.In concluzie...Doamne apara-ne si pazeste-ne!Amin!
bogdz pe 01 Decembrie 2015 17:31
Din pacate, prostia nu doare !!!
Doamne...ce film dezgustator.Nu va uitati la asa ceva.Nota 1 e mare.
tot_yo pe 21 Septembrie 2014 16:57
Nu sunt adept al manelelor,dar filmul acesta este bestial, chiar te capteaza, merita vazut :P
roxanna_fan_one pe 19 Iunie 2013 09:51
Mie chiar mi-a placut filmul, si daca nu va plac filmele/serialele nu-i nici o problema dar va rog sa tineti asta pentru voi.Like cine e de acord cu mine.
TLD pe 21 Septembrie 2008 10:59
Serial mai penibil ca asta nu cred ca putea sa prinda sticla romaneasca! Cu asa "crema" in distributie mi-ar fi fost jena sa dau unda verde proiectului, dar se pare ca ratingul face ravagii in creierul [gol, sec] al unor de prin media romana. Pro tv? Antena 1? Rebuturi de televiziuni, pierdute demult pe calea manelelor... Nota, ce nota sa primeasca, aveti calificative negative?
yonutz pe 11 Iunie 2008 20:12
nu merita nimik filmu asta!!! dar nu se mai poate asa ceva. au ajuns manelistii sa invadeze si productia de filme! EXECRABIL ! trebuie sa se schimbe ceva in Romania, TREBUIe TAIAT IN CARNE VIE. difuzarea acestui film pe micile ecrane va fi un imens proces de imbecilizare a poporului. dupa ce ca maneaua e o gluma de muzica careia prostia ii acorda o mare atentie, incep sa apara si filme. hai ma sa fim seriosi. trebuie sa se faca ceva in legatura cu boala asta culturala.
Suspect de bizar pe 10 Mai 2008 22:51
draga madalina iubitoare de manele,in primu rand nu-i pe episoade ca-i serial,si se baga la cinema,dak era serial scria langa titlu in paranteza,si in legatura cu manelele,care sa nu fie cofundate cu muzica lautareasca,dak pt tndistractie inseamna inimu meu am parale si sparghi cu ele sau alte tampenii cantate de oameii negrii din canale fara scoala,inseamna ca ai ramas in stadiu omului de neanderthal.
cristina pe 11 Mai 2008 20:39
un film neinspirat cred ca a fost facut mai mult ca sa isi faca reclama sorinel copilu de aur
ionut pe 04 Iunie 2008 19:37
s-a facut pentru public...se vor incasari............unde nu v-ati prins???
oana-roxana pe 21 Mai 2008 19:13
sincera sa fiu nu pot sa spun ca sunt o fana a lui sorinel, dar unele melodii sunt chiar frumoase, cine spune ca manelele dau dovada de incultura ar trebui sa se mai documenteze un pic asupra acestui gen muzical care este dealtfel foarte cautat in afara. oricum nu asta conteaza acum, ceea ce vreau eu sa spun este ca acest film este unul pe care noi il asteptam de mult, este un film care demonstreaza ca inca mai stim sa facem filme. si bravo sorinel le-ai demonstrat multora ca poti mai mult! bravo! este un film care chiar trebuie sa-l vezi!
AndreeutzaDragutza pe 23 Iunie 2010 21:53
e cel mai tare
e cel mai tare film lam vazut la tv mai demult e f frumos
danutz pe 26 Septembrie 2008 14:23
bravo sorin tine tot asa
Andrey9211 pe 5 aprilie 2010 04:43
bravo !=)))))))0 nu inteleg ce a facut asa special inafara de faptul k am pierdut o ora jumate uitanduma la jegul asta de film!
loredana pe 02 Octombrie 2008 03:26
e foarte mijto filmul........ji sunt adevarat toate treburile cu droguri...cu crime.........lu cn nu ii place filmul ji manele-le sa nu se uite ji sa nu le asculte.......dar ASTA E REALITATEA......fortza manele.....ji nu ii mai injuratzi.....X(X(X(
Andrey9211 pe 5 aprilie 2010 04:44
du-te tu la REALITAtea si lasa-ne pe noi pirando! du-te da din buric!
arienette pe 2 august 2010 18:09
Intai invatati sa scrieti corect [eu stiu ca maneaua va face inculti, dar deja ati depasit pragul critic], si abia apoi cereti-ne sa nu va mai injuram. Fair enough? :)
Sorin87 pe 23 Iulie 2011 10:50
Poveste De Cartier
Am trait s-o vad si pe asta: un musical pe manele. Nu ma apuc sa comentez genul asta muzical aici, pt ca, paradoxal, in filmul asta nu manelele constituie problema. S-a vrut sa fie un ” West Side Story ” in variatnta romaneasca.
CosminHorrorMaster pe 15 Iulie 2011 20:25
Este o idiotienie, ceva la care nu te astepti la ceva maret.
daria.mazilu pe 14 Martie 2021 02:06
capodopera romaneasca
update 2021: capodopera romaneasca, trebuie vazut, merita toate cele 90 de minute petrecute in fata ecranului. e o poveste foarte emotionanta, din pacate cu un final tragic.
recomand! 8,5/10, finalul tras de par

danielmogos46 pe 06 Mai 2013 21:25
Filozofii
Romania, din pacate este o tara in care toti oamenii se cred in mod fals, intelectuali, filozofi, actori, cantareti ,etc etc.
Astea-s particularitatile romanilor..n-ai ce-i face :))

djmorientss pe 29 Martie 2013 21:31
.................................................>un mare kkt
Miiku pe 24 Februarie 2013 15:12
Dacă ţi-a plăcut Poveste de cartier, s-ar putea să-ţi placă şi titlurile de mai jos: Regina. Se vede clar legatura dintre ele. =))
Bastanu pe 28 Ianuarie 2012 00:53
Mie personal mi-a placut filmul, nu stiu ce ati vazut urat la el, probabil manelele care v-au dezgustat.
Ghemot pe 08 Noiembrie 2011 13:29
Un film manelizat din toate punctele de vedere!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
puffulette pe 2 ianuarie 2012 15:57
at dc i-ai dar 5 stele???
Ghemot pe 9 ianuarie 2012 15:31
vreau sa spun ca filmul e bun in spiritul manelelor
monallyssia pe 11 Octombrie 2011 07:56
Subiectivismul e in floare
Eu consider acest film un episod din lumea interlopa, un crampei din realitatea destul de obiectiva a unor cartiere bucurestene, zugravita cu realism intr-un cadru romantat.Daca mi-a placut filmul, nu inseamna ca sunt de acord cu manifestarile interlope aratate aici (violenta, mafiotism, depersonalizarea prin subjugare, promovarea puterii banului, injunghieri la colt de strada,absenta valorilor morale, etc)....Asa, si in Satra a lui Emil Loteanu e vorba despre niste tigani cu preocupari asemanatoare celor din Poveste de cartier:hoti de cai, prostituate, etc) Muzica si atmosfera artistica din Satra sunt foarte frumoase , creativitatea regizorala este , sa zicem, la un nivel superior filmului in discutie, dar esenta subiectului e aceeasi:tigani fara capatai, fara cultura, care ajung sa se injunghie cu cutitele din "razbunare" si "dragoste".Filmul Satra a fost destul de bine cotat,a luat… citeşte
cristina_felicia pe 11 Iulie 2014 19:25
nu inteleg de ce criticati asa de rau .cam asa se intampla azi ;te indragostesti imediat,lupti pt el/ea ,nu puteti fi impreuna si aia e. filmul asta a aratat cum gandesc majoritatea si ca totul e o incurcatura fara sens .Voi ati vazut filmul si fie ca va place sau nu asta e adevarul. Majoritatea nu ati auzit de bande si nici nu ati cunoscut persoane care sa faca parte (asta e clar) .apropo de faza cu rasismul ; un tigan de multe ori te ajuta mai mult de cat un ''roman' . Probabil te si fura dar asta e treaba lui.
je pe 30 Mai 2008 05:29
"se zice" ca manelistii sunt inculti ... da se pare ca si cei care critica atata manelele sunt la fel de inculti ... numai acuzati atata ca nici voi nu sunteti perfecti ... va roade invidia ba ... abtineti-va de la comentarii rautacioase!Zicea una sau unul pe aici k nici nu s-a uitat la poster .. pai din moment ce intri pe pagina principala e imposibil sa nu-ti atinteasca privirea direct pe poster, asa ca nu mai mintiti fratilor ca voi nu vedeti, nu auziti, ca daca nu v-ar interesa nici macar nu ati mai intra pe pagina, da pai sa mai dati si comenturi! asa ca GURA! IVIDIOSILOR
gabi spania pe 23 Mai 2008 10:31
nu pot sa spun nimica ca nu lam vazut asi vrea sa al vad dar nu stiu cum ca pe internet apare doar secvente din ceam vazut ami place copilul de aur iesti tare baiatu meu de 7 ani ie fanul tau mereu asculta muzica cu tine si canta te pup ce mai ie an frumusani am bunici a colo pa
mihaela.M. pe 09 Mai 2008 11:00
consider,contrar parerilor expuse,k s-ar putea sa fie un film de succes.toate filmele mediapro au fost de succes.lasati discriminarea,persoane cum coplilu de aur sau monica marisan pot invata ceva de la marii actori din acest film.eu cred k a fost o idee buna producerea lui
artistu' pe 06 Mai 2008 23:46
vad aici ca ati sarit cu gura ca daca joaca un manelist filmul e de kk...s-a mai facut cel puti un film in care au jucat manelisti si atunci nu a sarit nimeni sa comenteze. Daca nu va place nu inteleg de ce postati commenturi la filmul asta. Si cand te uit la un videoclip de manea pe yutube gasesti zeci de commenturi care critica manelele, dar daca nu asculti atunci ce cauti la videoclipul ala si mai si comentezi(clar ca esti manelist da nu vrei sa arati).
ion spahiu pe 24 Aprilie 2008 16:14
sunt roman din diaspora.abia astept sa vad filmul.pt calinescu si palade evident.restul sunt neinteresanti.
un plus mare il au producatorii in privinta trailerului. am avut pentru o clipa senzatia ca este un film american.macar lucrurile se misca bine in privinta asta in tara.

unde vedeti voi ca e produs de mediapro? eu vad ca e distribuit de ei dar produs de eurofilm.sunteti gresit informati.

HAI ROMANIA LA EUROPENE.

gaby23 pe 04 Martie 2007 14:40
am vb cu copilu de aur pe id-l ambasador_mrs si cu marius de la braila,i-am vazut pe web
adi adrian pe 28 Septembrie 2006 14:30
Parerea mea este ca o sa fie un film adevarat!!!
adi adi pe 28 Septembrie 2006 14:22
Cred ca va fi un film de succes indiferent cine joaca rolurile ,un film careprobabil va arata antregi lumi romania asa cum este ia foarte multi oameni necajiti.am citit unele mesaje an care se spune de ce COPILUL DE AUR sau alti manelisti joaca an acest film parerea mea este una buna ei au trait asa realitatea acum voi ziceti ca ce ma aia cu palate si vile stie carei realitatea da ei oo stiu pentru ca pt vile si palate ei au muncit si nu este o munca usoara sa canti ...
YO pe 22 Septembrie 2006 21:19
Cand incepe pana la urma filmul? Pe aici am vazut ca premiera este azi 22.09.2006 ... dar vad ca inca nu il difuzeaza nici un post tv ... cand incepe plsss raspundeti-mi si mie :)
Multumesc!

catalina dulshe pe 11 Septembrie 2006 23:21
va fi cel mai tare film cei care zic ca acesti oameni care canta manele sunt niste incultzi sa taca si sa nu comenteze,pantru ca sunt cantaretzi de manele care sunt mult mai inteligentzi decat ei sa nu numeasca un om incult doar pentru ca lor nu la place acest gen de muzica.totzi acesti actori au muncit sa ajunga unde sunt acum adica in top,ei dau dovada de ambitzie si va doresc mult succes ma bucur foarte mult pentru voi.mult succes in continuare si nu bagatzi in seama ce zic oamenii care vorbesc asa despre voi ar vrea sa fie in locul vostru.va doresc bafta si mult succes in tot ce vetzi face
catalina dulshe pe 11 Septembrie 2006 23:13
am observat unele pareri proaste despre artistii care debuteaza in acest film precum cantaretzii de manele...nu inteleg dc comenteaza lumea despre ei la urma urmei fara manele distractzie nu exista,cat despre sorinel ma bucur foarte mult ca debuteaza in acest film prin asta da dovada de curaj si amibitzie.tzinetzi-o tot asa!!!!!mult succes in continuare
adina pe 18 August 2006 14:10
we nuj care e parerea voastra da sincer nici nu ma intereseaza dar yo is fana a lui sorin d cand a aparut ji cred k acest film va fi un succes total ca celelte produse de media pro.aja k celor care nu le convine nuj dc mai vb
alexandra pe 19 Iunie 2006 15:12
buna baieti ce mai faceti sunt alexandra din spña si amscrisversuri siamidei pentru domnul dan bursuc sisorin copilul de aur dak vreti sa vb contactatima pe yahoo alisa_3b am auzit k atiscos siun film dabia astept sa il vad as vrea sa fim foartebuni prieteni in continuare darnu as vrea sa ma considerati o fana de avoastra pa vam pupatsimult succes
alexandra pe 19 Iunie 2006 15:12
micsa9124 pe 06 Noiembrie 2011 19:53
ce sa zic ii bunicel filmu pt niste romani fara scoala ,bravo
sarrpe pe 16 Februarie 2011 23:44
Momente bune, dar doar atat! !
WeR0Ck pe 30 Iulie 2010 10:47
NU chiar un film OK
in primul rand vreau sa zic ca scrie la recomandari cinemagia

Regina ----- deci e clar ca e tziganesc :D

Radu1711 pe 23 Iunie 2010 22:32
radu1711
un film destul de bunicel facut de romani, se putea mai bine deatat
dayDreamer pe 28 Martie 2010 23:46
Sunt curioasa daca toti nemultumiti de calitatea acestui film l-au si vazut.
In legatura cu injuraturile.. ma intreb daca cumva... dumeavoastra cunoasteti limba engleza ... In mai toate filmele in limba engleza exista injuraturi . Faptul ca ele nu sunt traduse in limba romana cand se face subtitrarea nu la face inexistente.

Mie personal mi se pare un film dragut, cu un sunet si o imagine buna. Poate facut putin in graba. Este adevart ca exista o discrepanta vizibila intre experienta actoriceasca a marilor nostrii actori si cea a "incepatorilor". Scenariul este simplu dar are ceea ce trebuie pentru a prinde la publicul romanesc.
Film se prezinta insa foarte in ceea ce priveste imaginea si efectele vizuale
Este doar parerea mea.....

Super Shemu pe 15 Ianuarie 2009 17:45
Sincer sa fiu la inceput nu am crezut ca o sa fie ceva de capul lui...dar dupa ce l-am vazut am ramas cu un zambet pe buze. Nu este genial, dar e un film care mie cel putin mi-a placut. E O.K. :P
Cristi Lautaru pe 05 Noiembrie 2008 15:29
Romanii sunt niste snobi, rasisti, ingamfati. Mi-as dori sa fac din manele, imn national, sa va impuscati, scarbelor. Nuuuu... nu pentru ca mi s-ar parea ceva bun, pentru ca asta e doar o muzica de petrecere, simpla, ci pentru a starpi ingamfarea si snobismul romanesc din voi.
Mai vrem asemenea filme, vrem sa interziceti alte stiluri muzicale si sa vedem la TV numai manele, vrem manelisti in parlament si la Cotroceni, vrem sa planga in pumni scarbele "made in Romania".
La subiect: super film, pacat de final, nu pentru ca este drama, ci pentru ca trebuia accentuat un pic acest final, ca parca e prea sec.

stefan ioana pe 01 Octombrie 2008 20:40
e cel mai cool tare misto super film mi-a placut cum a jucat sorin copilul de aur foarte tare sper sa mai joace si in alte filme SUPER SORINEL
bianca ghioca pe 27 Septembrie 2008 00:31
imi place foarte foarte mult filmul acesta si despre cei doi indragostiti sorinel copilu de aur(vio) monica merisan(ramona) mai departe va las pe voi
cristianbalcan pe 3 decembrie 2009 04:05
nu imi spune ca esti romanca
Andrey9211 pe 5 aprilie 2010 04:46
iti spun eu e tziganca!rroma mai bine zis ca ma da in judecata daca o fac tiganca jnebun!
Go 1 2 3 4 5