Păreri Erin Brockovich

(2000)

Erin Brockovich

edinaa pe 26 Decembrie 2010 17:41
O lectie de viata... un film care merita vazut... O Julia Roberts asa cum nu a vazut-o nimeni si nici nu cred ca o s-o mai vada cineva.
Sylvester77 pe 29 Ianuarie 2013 14:58
Familia e mai importanta decat profesia !
Un astfel de rol ar trebui sa impresioneze pe femeile singure care fac totul pentru profesie, iar de familie nu prea au auzit. Tipa a fost atat de desteapta incat a pierdut vreo doi soti si implicit a lasat 3 copilasi fara tata... La Hollywood fiecare isi face de cap, familia fiind pe cale de disparitie se premiaza burlacitele si divortatele. Exagerat de perfecta memoria ei de calculator care numai intr-un film poate fi atasata unui om. Iar daca uneori si computerul poate gresi, de ce mintea slaba a unei femei nu ar nimeri ? :)
cosmin_kedii pe 12 Ianuarie 2013 18:20
Julia Roberts a meritat premiul Oscar pentru acest film , a fost unul dintre cele mai bune filme ale anului 2000
Ariana97 pe 30 Mai 2011 11:06
Un film absolut genial, cel mai bun film al juliei roberts!
danymury pe 08 Aprilie 2011 17:35
speechless ...un film foarte tare...recomand!!!!!!!!
mjBIANCA pe 12 Iulie 2010 11:45
un adevarat exmplu aceasta femeie.S-a descurcat atat de bine fiind stapanita de ambitia de a reusi cu toate k era singura si avea un copil de crescut. Deasemenea subiectul este foarte onorabil..merita vazut
ciobotaru pe 17 Martie 2010 01:56
Steven Soderbergh
cu toate ca il stiu de foarte mult timp am reusit sa-l vad deabia acum si m-a lasat fara cuvinte , superb !
Iulidesprefilme pe 15 Martie 2013 20:05
În sfârşit, un film în care Julia Roberts mai şi joacă...și ia Oscarul !
cosmin742000 pe 02 Martie 2013 20:23
Singurul film in care mi-a placur ce fel arata Julia Roberts
Madyss pe 19 Mai 2012 23:07
Un film foarte bun,cu o actrita fenomenala in rol principal. Joaca extraordinar! Un film ce merita vazut!
cosminlipsa pe 28 Octombrie 2011 00:41
Excelent, sa nu ratati acest film, merita din plin.
madalinamercioiu pe 11 Mai 2010 19:21
Madalina
Il stiu pe filmul acel de mult timp. M-a impresionat filmul mai ales s-au petrecut asa cum trebuie. Adica vreau sa spun ca in film,a facut ceva in viata.
user-5c54b87751474 pe 18 Aprilie 2023 09:47
Nu putem sa spunem ca este o capodopera,Julia este o actrița superba si a jucat foarte bine in aceasta semi-drama, drama este trăită de personajele secundare care apar cateva minute pe tot parcursul filmului, in rest filmul este ușor,placut dar nu excepțional, părerea mea bineinteles, 7,5 ar fi nota mea.
ioanaa_ioana pe 26 Iulie 2022 08:55
Nota 10.
Ca si subiect, ca si interpretare, este o capodopera.
Adevaruri in filme nu vom mai vedea pentru ca jocurile sunt facute, iar dupa noua ordine, notiunea de adevar ...

mihaelatb pe 07 Februarie 2022 17:44
A fost o „epoca” la Hollywood in care s-au facut filme in care se prezenta lupta impotriva marilor corporatii, neglijentele acestora in goana lor dupa profit si efectele acestor neglijente. Chiar daca s-a facut dupa perioada anilor 70 ( Sindromul chinezesc, Norma Rae, Clasa muncitoare merge in Paradis), filmul de fata, facut dupa un caz real, spune adevaruri dureroase. Profit in detrimentul sanatatii si a vietii oamenilor. Bune intentii, asistenta „medicala” sub masca crimei. Toate musamalizate pana la aparitia ei, fosta miss, acum mama divortata si cu trei copii de crescut. O prestatie actoriceasca deosebita a Juliei Roberts, care si-a meritat Oscarul si Globul de Aur castigate si o replica, destul de buna a lui Albert Finney. Aaron Eckhart doar de forma, cu o infatiseare ce amintea de Dennis Hopper in Easy Rider. Un film de 7, cu un plus dat de jocul actritei principale.
rufay2003 pe 14 Iulie 2021 19:15
Un film care merita vazut
Dupa 20 de ani, daca il gasesc din intamplare ca se difueaza pe un post TV (ca de exemplu, acuma e difuzat pe HBO) ma uit la el.
Un film exceptional!
Julia Roberts joaca extraordinar de bine! Pentru anii 2000 a fost un film de exceptie, bine realizat!
Totusi nota e cam mica... atata aici cat si pe IMDB...

user-5b618b121b99a pe 23 Martie 2021 01:24
Un film absolut superb...o Julia Roberts absolut răvășitoare....
forever_young_ pe 07 Decembrie 2020 18:09
FOARTE BUN !
un film foarte bun care se merita vazut ...o lectie de viata ...Julia Roberts este magistrala !
blackmore pe 30 Iunie 2019 01:50
Singurul film mai de doamne ajuta in care a jucat si Julia Roberts ceva.
cezarica98 pe 21 Ianuarie 2019 11:41
Film bun, emoționant, dramatic, un scenariu care are la bază un caz real, celebrul caz din '93 împotriva companiei Pacific Gas and Electric Company care se făcea vinovată de poluarea pânzei freatice a orășelului Hinckley. Pelicula ne spune povestea unei minunate femei care luptă pentru dreptate, pentru drepturile celorlalți, reușește să treacă peste obstacolele întâlnite în cale si să învingă, devenind astfel un model pentru toate femeile din acest secol. Distributia este pe măsură, regia și-a atins scopul cu brio, o combinație perfectă între dramă și suspans, iar momentele comice din film sunt puse minunat pentru a detensiona situatia. Film de văzut, merită.
Ghemot pe 26 Decembrie 2016 20:54
Din punctul meu de vedere, acest film nu ar trebui să lipsească din portofoliul niciunui pasionat de drame. Acest film s-a remarcat prin emoția care a transmis-o la vremea respectivă, și nu datorită efectelor speciale pe care le au mai toate filmele din zilele noastre.
Kuhaylan pe 04 Noiembrie 2016 20:25
WD 1
......................................................
balta67verde pe 14 Octombrie 2016 12:58
Iata un film american de calitate ! Se poate si fara propaganda politica, explozii, teroristi, urmariri, sute de morti si un erou cu muschi care ne salveaza pe toti. Film foarte bun, Julia Roberts in rolul ei cel mai bun.
DAMME pe 18 Noiembrie 2015 00:36
superba Julia Roberts, uite o actrita care merita Oscaru' pe deplin, una dintre actritele mele preferate !
Vegetarian pe 14 Decembrie 2011 20:14
La taguri scrie : Biciclist ! Vreau sa vad Biciclistu !
estera12 pe 23 Octombrie 2015 09:31
Un film care nu trebuie ratat,Julia Roberts a realizat un rol de exceptie
mesersmith pe 21 Aprilie 2015 22:50
In mod de neinteles pentru mine, mi-a scapat acest film atatia ani.
L-am vazut astazi si Julia Roberts cred ca a meritat din plin premiul pe care l-a castigat.
Recomand, cu atat mai mult cu cat acest film trateaza un caz real.

matew10 pe 27 Iunie 2014 12:36
Partitura actoricesca a Juliei ridica stacheta spre perfectiune, iar realismul filmului a fost ca o simfonie bine creata de Soderbergh. O incantare pentru iubitorii filmelor ce se apropie mult de realitate. Asa e in viata cu suisuri si coborasuri. Ideal ar fi sa vedem mai des filme ce pun accent mai mult pe biografii de caractere puternice asa fel incat sa te surprinda, ba chiar sa te automotiveze la un anumit nivel in functie de subiectul abordat.
iulian94 pe 14 Iunie 2014 17:38
Este un film foarte bun in care Julia Roberts joaca rolul carierei care i-a adus si Oscarul.
roxx_88 pe 03 Decembrie 2010 00:19
foarte bun
Este unul dintre cele mai bune filme ale Juliei,prestatia ei este una extraordinara.Lupta personajului cu cei din jur in a fi acceptata de societate si cea pentru cei neindreptatiti care au nevoie de un erou.Filmul este foarte bun,are de toate,actiune,drama,conflict,lupta pentru dreptate,un final frumos.
nick-azh pe 30 Decembrie 2013 11:09
Erin Brockovich
Este unul dintre cele mai bune filme cu Julia Roberts . Julia Roberts isi demonstreaza din plin talentul in acest film serios si realist ,Un film emotionanat si real cu o Julia Roberts intr-un rol excelent pe care il joaca foarte bine.
serghei_romanu pe 05 Ianuarie 2010 15:44
A fost OK
Povestea a fost grozava, de altfel este reala daca nu ma insel.Julia Roberts a jucat fantastic, are cateva replici de toata frumusetea.In rest apatic, cu momente de o lentoare enervanta, si informatii suplimentare inutile.Moralist totusi, spun ca Erin Brokovich este un film bun.Nu unul foarte bun pentru ca are lipsuri evidente, insa unul bun.7/10
claudiu-daniel-lugoj pe 14 Martie 2010 12:53
un film excelent,despre lupta unei mame pentru ca fiul ei sa o duca mai bine,fortind mina angajatorilor si cerind un salariu mai mare.Imi place lupta pe care o duce in acest film Julia Roberts,pentru un trai mai bun.
brianabelciug pe 24 Iulie 2010 20:14
Sunt rare filmele pe care imi doresc sa le revad. Erin Brockovich e filmul de care nu ma mai satur. L-as revedea fara incetare. Si asta nu pentru ca Julia Roberts e actrita mea preferata, ci si pentru ca scenariul este extraordinar!
Silvanna pe 28 Iulie 2010 18:49
toata viata e o lupta...
Mi-a placut foarte mult filmul...Mi-a dovedit,inca odata,cat de mare nevoie avem sa fim noi insine in orice situatie si cat de important este sa luptam pentru ceea ce ne dorim ...
Mikala pe 27 Mai 2009 13:51
Unul dintre cele mai bune filme ale Juliei :) bravo .
FlorinMovieFreak pe 30 martie 2011 15:20
Indeed :)
diana2000 pe 11 Iunie 2009 15:39
Un film bine pus in scena si care te tine in suspans .
Subiectul mai mult decat onorabil ...ba pot spune ca reuseste sa traga un semnal de alarma.
Julia...exceptionala.

magdai pe 10 Aprilie 2011 22:34
O lectie despre demnitate
Filmul este o adevarata lectie de demnitate! Intr-o lume condusa de "scopul scuza mijloacele", intr-o societate in care tot ce conteaza e "sa-mi fie mie bine", Erin Brockovich ne arata ca mai sunt oameni integri care nu-si vand cinstea ptr recompensa imediata a compromisului, oameni ce lupta pentru ceilalti ca pentru propria familie!
Demnitatea nu tine nici de rang, nici de pozitie sociala, nici de cultura, ci este pana la urma o chestiune de alegere!

Julia Roberts, ca de obicei, de exceptie!!!!

CostelloMunteanu pe 1 iunie 2012 11:37
Magda,nimeni nu o putea spune mai bine !!!
cezarika21 pe 27 Iunie 2014 15:37
Lupta pentru drepturile celorlalţi
Inspirat din fapte reale, "Erin Brockovich" redă povestea unei femei divorţate, cu trei copii în îngrijire, care-şi asumă dificila sarcină de a lupta pentru drepturile unor locuitori dintr-un orăşel californian împotriva unei mari companii furnizoare de electricitate. Ridiculizată la început şi apoi ameninţată, Erin nu se dă bătută şi-şi duce lupta până la capăt, devenind o eroină a locuitorilor acelui oraş.

Filmul este militant şi motivant, iar interpretarea Juliei Roberts este excepţională, actriţa reuşind probabil cel mai bun rol din întreaga sa carieră. Acțiunea, deși simplă în esență, te prinde treptat-treptat deoarece se referă la probleme întâmpinate de toată lumea în viața de zi cu zi: aroganța marilor companii furnizoare de utilități publice și abuzurile săvârșite în relația cu populația, rigiditatea și… citeşte

Carcotas pe 8 februarie 2021 12:05
Intr-adevar aceasta este o analiza atenta si o evaluare corecta a filmului.Bravo !