Păreri Avatar

brembo pe 30 August 2010 13:30
Efecte speciale si atat. Subiect clasic. O rasa vrea sa o goneasca pe cealalta cu orice scop . Apar si niste eroi si gata subiectul .. Slab din punctul asta de vedere dar nah sa zicem ca a batut atatea recorduri....lea batut mai mult pe reclama facuta inainte sa apara ...
Costy_Craiova_fan pe 28 Aprilie 2010 17:11
Un film absolut captivant si fascinant !!am vazut filmul tarziu dupa lansare si am obs. multe pareri in contradictoriu,dar pot sa spun ca este unul dintre cele mai complexe filme pe care le-am vazut!nu este deloc un film mediatizat pe nedrept,merita toate laudele!!!
eliusik pe 26 Aprilie 2010 22:20
e un film super tare.lam vizionat kred k de vreo 5 ori si tot ma mai atrage inka!!!
cojy pe 17 Aprilie 2010 21:40
Revolutionar
Nu stiu daca voi avea vreodata rabdare sa citesc tot ce s-a scris despre film...Desi plin de clisee,Avatar va ramane in istoria cinematografiei ca un film revolutionar...are si rolul pe care l-a avut revolutia industriala,ca actorii sa se teama ca vor ramane fara lucru!Povestea nu este rea,nu am reusit sa vad varianta 3d dar cred ca este exceptionala.Un film ce categoric trebuie vazut...
bovoro pe 22 octombrie 2010 00:30
credeam ca ai mai mult spirit critic
coaalyna pe 15 Martie 2010 18:59
un film extraordinar de bun, l-am vazut in cinema 3d si am ramas surprinsa merita vazut si revazut
mesy pe 24 Februarie 2010 12:25
Meserias!!!!
Meserias,mi-a placut foarte mult!!!!Cel mai bun film pe care l-am vazut in ultima vreme.!!!!!!!!
Sun_Spiral pe 23 Februarie 2010 11:53
Close-minded...
Filmul reflectă 100% de ce poate fi capabil omul în zilele noastre... și anume ocuparea și epuizarea de resurse a unui teren/ planete. Cei care nu sunt deschiși la minte, precum politicieni, savanți și fel și fel de alți renegați refuză să creadă că acesta este adevărul... și da, un adevăr care doare... îi lovește pe unii dur, precum săgeata lui Neytiri care-a nimerit în inima lui Quaritch.
Nu mai judecați filmele după câți bani a câștigat, Oscaruri sau cât s-a investit în crearea lor. Mesajul este ceea ce contează, însă din păcate vizionările și audiențele sunt făcute de oameni foarte închiși la minte nepregătiți să îmbrățișeze adevărul.
Trebuie să ne pese de casa noastră, Terra, care în momentul de față este aproape de moarte, și nu se știe cât ne va mai putea ține.
Prefer un film de calitate care să lanseze… citeşte

riot pe 23 februarie 2010 13:00
:))m-ati disperat cu mesajul pro ecologie si buna intelegere dintre oameni.sa inteleg ca prin asta ar trebui sa-l apreciem si sa-l ridicam deasupra celorlalte filme,a?=))aiurea....singurul lucru bun care poate sa rezulte din filmul asta de 2 bani,este faptul ca ar putea sa le reaminteasca americanilor ca traiesc pe un pamant imbibat cu sangele indienilor macelariti asemenea animalelor pana acum 100 si putini ani(nu acum 400 ca in pocahontas).raman la parerea mea,un film de kk pentru emo si naivi.cred ca toti iubim Pamantul,asa ca mai dispareti cu lectiile voastre de viata,impresionantilor.Daca,incercand sa va gasiti un scop maret in viata,v-ati orientat vazand zeitgeist sau alte prostii,mi-e mila de voi.incercati sa va dati seama unde incepe realitatea in viata,altfel o sa umblati dezbracati pe strada vopsiti in albastru sau,mai rau,sa incercati sa zburati:D.Avatar este slab si ca film ecologist iar Cameron este mai prafuit ca oricand...
wizwhisper pe 26 februarie 2010 22:12
:D..ok, hai sa stingem lumina ca incepem s-o luam pe aratura...
alex90ro pe 19 Februarie 2010 23:53
efecte super, poveste originala!james cameron a mai dat lovitura inca o data
lelu pe 2 martie 2010 18:36
originala? mai uita-te la nominalizari si vezi la ce categorie de scenariu e nominalizat
JoHnGaByCeNa pe 15 Februarie 2010 19:12
fain filmul
Avatar e un super film. Merita vazut ! Cu siguranta este cel mai bun film al anului 2009. Imi place mai ales pentru efectele speciale.
aarriiaanna pe 14 Februarie 2010 17:54
cel mai thare :x
abia astept sa apara si celelalte 2 parti din avatar

bv baietii ;]]

cel mai thare film :x >:D<

ba bucur ca am avut ocazia sa-l vad :x:x:x:x:x

lelu pe 2 martie 2010 18:40
cel mai tare.....poveste cu o pitzipoanca
alin_06 pe 14 Februarie 2010 13:16
Filmul e chiar bun. Merita vazut. Un fim de nota 10
ionychy pe 11 Februarie 2010 15:20
original.
am vazut pareri pro si contra filmului.dar oare faptul ca a generat atatea controverse,nu este o dovada ca filmul este...cum sa zic.....BUN?deci pana la urma,indiferent ca va place sau nu,stimati critici ai filmului,a'ti ramas impresionati de filmul acesta.....dar daca nu va place.....ce nu va pace?puteti sa si mentionati?eu stiu.....puteti sa spuneti.....regia..actorii,actiunea,faptul ca este pe primul loc...fara sa jigniti admiratorii filmului....sunt multe chestii care s'ar putea sa nu placa unora.....dar eu as fi interesata in legatura STRICT cu filmul ce nu va place.....dar poate cer prea mult......
r3stike pe 09 Februarie 2010 23:48
un film extraordinar
se cunoaste ca a fost f multa munca la el :) filmul este foarte frumos si merita vazut [in special in cinema 3D]
ma uimit cu fiecare detaliu din el

Freshtoxick pe 08 Februarie 2010 22:09
Avatar-o revolutie a tehnologiei in cinema
sincer am vazut filmul la IMAX si pot sa spun ca scenariu a fost inspirat dar nu e chiar o epopee de nepretuit in cinematografie!!Filmul te tine in suspans si cam trebuie sa fie perceput tot din perspectiva personajelor si datorita tehnologiei 3D asta a fost mult mai usor!!a fost primul film care l-am vazut in aceasta forma si deja am ramas fascinat..adica senzatia asta a fost o experienta noua si nu mai iti dai seama daca esti intr-o sala de cinema sau deja esti in film!!cei care nu ati avut sansa sa-l vedeti inca chiar va recomand sa-l vedeti la IMAX![pe viitor sper sa rezolve cu subttrarea in romana care este tot 2D]
ACINOREV24 pe 03 Februarie 2010 10:57
PARERE
CE PARERE AVETI , POT SA DUC UN COPIL DE 8 ANI SA-L VADA?
mana06 pe 5 februarie 2010 13:05
Da hotarat. Si sper sa ii si placa.
avatar.alex pe 03 Februarie 2010 02:00
avatar
super bun am auzi ca mai urmeaza cateva parti super
e bun tare bun dar sper sa vina si mai bun avatar 09 pa

madalyna_girl pe 01 Februarie 2010 15:42
capodopera
minunat filmul........dupa parerea mea........fiecare dupa gusturile lui.....dar mie mia placut filmul
cetateanu pe 13 august 2010 10:02
eu nu zic ca nu este un film placut dar poate capodopera este prtea mult
dorianjazz pe 22 Ianuarie 2010 21:47
merge........nu ma asteptam la mai putin de la cameron, ca de obicei sparge gura targului......a avut cateva scapari minore (aproape neobservabile)ca de exemplu in spatele lui jake era un na'vi cu o sageata-n mana,iar in urmatorul cadru sageata dispare (in momentul ara chiar eram atent la back ground si s-a intamplat sa observ)...........concluzia,e foarte bun, nu o capodopera,este aproape clasic:baieti buni sunt foarte buni,baieti rai sunt foarte rai...........dragostea e infloritoare........o poveste usor de urmarit fara prea multe complicatii pe care o pot vedea si copii de 5 ani................................insa isi merita banii
izzie pe 22 Ianuarie 2010 10:25
Basm feeric
E frumos 3D sau IMAX, isi are farmecul lui...nu sunt adepta genului fantasy...SF...insa pe acesta il recomand oricui!
rizea.alex70 pe 15 Ianuarie 2010 14:48
Avatar
Mi-a placut mult filmul,iar James Cameron s-a intrecut pe sine,dar nu pot sa-i dau 10,deoarece toti spun ca a revolutionat lumea filmului,ca acest film este cel mai bun din secol...am vazut filmul si pot spune ca este senzational,dar nu chiar atat cat sa modifice lumea filmului si de aceea ii dau 9!!!
genoCid pe 05 Ianuarie 2010 00:27
huh..?
deci daca v-ati aruncat aiurea pe varianta de la cinema fara efecte 3D ati stricat tot filmul... mergeti la 3D!!! eu am fost de doua ori la 3D si cred ca nu ma opresc... ca fapt divers.
ramonikramo pe 01 Ianuarie 2010 13:52
Frumos, ma. N-am cuvinte.:X:X:X............................
bovoro pe 16 ianuarie 2010 00:32
XXX? E pornet si n-am observat eu?
White1 pe 4 martie 2011 12:00
Intr-un anumit sens,da,e porno.
remisss pe 30 Decembrie 2009 14:18
impresionant..daca te uiti de la cinema..ca din fata pc-ului nu e aceeasi traire...un film excelent.
Meitzaa pe 28 Decembrie 2009 11:02
Cameron
MAXIM mai bn nu se putea . Astept sa vad cate oscaruri ia . Merita macar 4 !
MeDee pe 27 Decembrie 2009 13:14
avatar
superb filmul... l`am vazut eiri la cinema acele efecte speciale superb !! merita fiecare banutz asa film mai rar cel mai bun film pe 200 clar :) nici nu am cuvinte pentru el :X
Adyyyy10 pe 27 Decembrie 2009 12:44
Capodopera
Filmul este exceptional, cred ca cel mai frumos vazut vreodata. Are o poveste nemaipomenita, iar realizatorii ai fost atenti la fiecare detaliu. Cred ca majoritatea persoanelor care l-au vazut le era ciuda ca erau oameni. Peisaje mirobolante, fapturi realizate pana la cel mai mic detaliu, o actiune captivanta care te lipeste de scaun si nu iti dai seama ca au trecut 160 de minute.
Ce sa zic, merita vazut la cinema 3d. Bravo James Cameron.

cuckoo'nest pe 25 Decembrie 2009 11:25
inca odata james cameron aduce ultima tehnologie pe marile ecrane,povestea foarte buna si lumea creata de el fara cuvinte
ZeKalanga92 pe 25 Decembrie 2009 00:09
filmul este fain, oricum este cel mai bun film facut in 2009, dar nu cred ca este unul de nota 10(adica o capodopera) ci mai degraba de nota 9(obligatoriu de vazut).Efectele speciale si sunetele m-au dat peste cap... a fost superb!! Un singur regret am: ca nu am vazut filmul 3D la imax ( sunt din brasov ,iar noi la cinema nu avem proiectoare speciale)
victor_neo75 pe 25 decembrie 2009 09:52
Ar trebui sa incerci si 'Star Trek' ca sa vezi un film cu scenariu mai plin de actiune si rasturnari de situatie plus efecte speciale bune. Sincer mi-a placut sa vad la cinema normal 2D filmul 'Star Trek' decat 'Avatar' la Imax.
harry3ioana pe 24 Decembrie 2009 22:49
bestial
un film care merita vazut :X
e superb...kiar n am cuvinte...

trups pe 24 Decembrie 2009 12:08
fan
inca o data james cammeron ne uimeste. filmul este perfect, nu ma dezamagit cu nimic, l-am vazut odata la cinema, acum o sa merg si la imax sa-l vad.
filmul e undeva peste ,,foarte bun;'' dar sub ,,capodopera'' doar tema e cam comuna am vazut multe filme cu o parte din tema filmului
dar si titanic au fost mai multe filme si doar unul ramane in istorie. e un must see

littleangel8910 pe 24 Decembrie 2009 11:26
OUTSANTING
Un film despre care se va vorbi multi ani de acum inainte !!! Tocmai ce l-am vizionat aseara intr-o sala plina si dupa 3 drumuri in cautarea a 2 locuri libere (rezervarile s-au facut cu 3 ceva zile inainte, ); ar trebui sa ma consider norocasa k intr-un final a anulat cineva niste rezervari ... Am ramas impresionata, James Cameron nu m-a dezamgit nici o clipa... Scenariu original, care vorbeste despre loialitate, dragoste si radacinile spirituale dintre pamant (Pandora) si locuitorii acestuia Un film superb vizual si cromatic care abunda in imaginatie. Pret de cateva ore am fost detasata de rutina zilei si mi=am dorit ca macar cateva ore sa fiu parte din populatia Na' vi .

Ramane sa va spun doar .. vizionare placuta !!!

crysstyna_97 pe 21 Decembrie 2009 17:09
un film de nota 20 :)) ce sa zicc e super :))

si fffff tare...........este o povestee fff interesanta care pe mn m-a impresionat ff tare :))

va recomand sa il vedeti :)););)

bogdi_07_yo pe 8 februarie 2010 15:25
si ce-i asa amuzant ?
Sorin16 pe 21 Decembrie 2009 17:05
Genial
Genial e un cuvant mult prea marunt pentru asemenea film. Are de toate. De vazut la cinema.
gyxu78 pe 20 Decembrie 2009 14:38
un film care nu trebuie ratat indiferent daca nu esti genul care sa iti placa sf
un film care merita vazut mai ales 3d
nu am vazut de 10 ani de cand merg la cinema atata lume la un film
toate salile full
good job james cameron
astept urmatorul tau film

Kdada pe 19 Decembrie 2009 08:57
categoric filmul anului
l-am vazut aseara la cinema in 3D, a fost fantastic.nu trebuie ratat sub nici o forma.regizorul asta isi merita toti banii.
Floman pe 19 Decembrie 2009 00:18
Nu mai aveam rabdare, asa ca l-am vazut in avampremiera joi seara. Dupa marketing-ul agresiv ce i s-a facut, aveam si asteptari pe masura, astfel ca am fost putin dezamagit de actorii banali, fara putere de convingere si de replici la fel de banale. Nu neg faptul ca este evident pentru oricine cata munca s-a depus pentru crearea digitala a lumii Pandorei, detalii atent realizate si fluenta in actiune, dar cand reveneam cu privirea la actorii in sine, toata frumusetea contextului invariabil palea. Nu sunt o fire prea exigenta, dar m-a dezamagit previzibilitatea scenariului, iar mixul dintre estetic si banal n-avea ce cauta intr-un film care se dorea o capodopera. Pacat, s-au investit atat de multi bani si efort, povestea ar fi meritat sa fie mai bine spusa. M-am simtit ca si cum 2 oameni au lucrat la acest film: unul s-a ocupat de aspectul digital-estetic, iar celalalt de restul. Care… citeşte
Cambyses pe 25 decembrie 2009 01:51
Cel care se ocupa de actori E bine ca mai critica cineva banalitatea si liniarul fara de sfarsit al filmului si ca actorii parca i-a luat de pe strada fapt demonstrat si de nominalizarile la globulete care a cam ocolit capodopera asta greu doamne greu
bogdi_07_yo pe 17 Decembrie 2009 21:02
Pana mea
Ma oamenilor nu intereseaza pe nimeni ca v-ati luat bilete la IMAX sau la 3D sau mai stiu eu unde . Da-ti-va fratilor mari ca atata stiti !
Asteptati sa vedeti filmul si apoi da-ti-va cu parerea
Noroc ca ati zis voi ca aveti bilete la IMAX sau nu stiu unde ca altfel nu puteam sa vad eu sau altcineva filmu !

ramonaf pe 02 Octombrie 2009 02:24
interesant...
Am vazut trailerul in premiera la Hollywood multiplex si mi s-a parut foarte foarte bun!De regizor nu mai vorbesc ca este genial!
LucianOn pe 5 decembrie 2009 20:51
Skilton, daca zici sa nu dam note aiurea dc dai 3 ??? Nici macar Titanic sau The Lord of The Rings nu pot avea nota 10 din cauza unor cretinei care sunt total pe langa cu filmele si dau note aiurea. :| (Mesaj editat de moderator pentru limbaj jignitor)
dc.deea pe 19 decembrie 2009 14:46
N-o lua in nume de rau dar nu poti comenta un film inainte sa-l vezi..si mai ales sa dai note,chiar daca esti un mare cunoscator de filme;)
shreek pe 10 Septembrie 2011 05:26
Un flim unic
Acest film din mai multe puncte de vedere este unic si va ramane unic ,poate va fi intrecut doar de partea a doua a filmului la care James Cameron lucreaza in prezent,cine a spus sau spune despre acest film ca a fost o mare aberatie ,inseamna ca nu are nici cea mai vaga idee ce inseamna un film deosebit si unic ,in sensul ca asa ceva vezi o data la 10 sau 20 de ani ,un astfel de film.
badandra pe 09 Septembrie 2011 13:47
Extraordinar
Un film foarte bine realizat, cu o poveste foarte frumoasa. Peisajele sunt superbe, iar Pendora este e intr-adevar o creatie adevarata. A aratat natura omului din ziua de azi care vede numai bani si caruia nu-i place decat sa distruga ce nu-i apartine si sa isi bata joc de bunul altora. Mi-a parut bine ca Jake a ales sa ramana pe Padora pentru ca acolo putea face tot ce vroia, nu se mai chinuia ca pe Terra cu acel scaun si in plus putea sa fie langa aleasa lui. O alegere foarte buna, desi pentru unii era ca o tradare. Mi-a placut foarte mult acest film. Merita vazut. Eu ii dau 10+
printesa_anna pe 08 Septembrie 2011 18:39
nu
Sincer eu m-am plictisit uitandu-ma la film sincer nu mi-a placut .
Dupa mine nu e un film ''foarte bun ,,si intre ,,obligatoriu de vazut'', eu cred ca are ,,momente bune,dar atat''(4)

DiCaprio21 pe 29 Iunie 2011 18:55
obligatoriu de vazut
chiar nu trebuie sa mori inainte de a vedea acest film , parerea mea , un film foarte interesant , sper sa mai aiba si o parte a doua . great movie
andu7zu pe 20 Noiembrie 2010 11:50
filmul este destul de bun imi place foarte mult ideea
florinpiticu pe 15 Septembrie 2010 15:36
super tare filmul
astept partea a doua... sub apa

martinez pe 14 Septembrie 2010 14:23
avatar
o idee foarte originala foaorte frumos..mai asteptam deastea
superdepeche pe 6 noiembrie 2010 04:23
idee originala? furata poate..de la pocahontas mai documenteaza-te !
marian_007bond pe 02 Iulie 2010 12:07
E pacat ca se dau note doar de la 1 la 10, Avatar merita nota 20
bovoro pe 7 august 2010 23:53
nicidecum! Mer
bovoro pe 7 august 2010 23:54
Merita cel putin nota 135,12
legolas05 pe 08 Iunie 2010 23:56
un film foarte naspa........nimic interesant inafara sa nu distrugem natura....nota 1 e prea mult....ar merita 0,49....aceasta este parerea mea despre film.....sun unele filme mai bune de o mie de ori ca acesta
cris2703 pe 19 Martie 2010 01:41
SF...
Efecte speciale foarte bune, idee interesanta insa POVESTE SLABA,,,
vsicamatat pe 26 Februarie 2010 12:48
l-(
asta nu e film e monument de prostie :-@:-@:-@:-@:-@:-@:-@
marian_007bond pe 5 iulie 2010 17:01
tu esti un moment de prostie
geo_fili_2006 pe 15 Februarie 2010 22:06
Un film urat nu o sa fie printre primele locuri,NICIODATA!
Eu am vazut filmul si pot spune ca este foarte reusit si merita vazut,dar nu l-am vazut 3D!
Din cate am inteles la IMAX sunt destul de multe probleme cu vizionarea si nu numai!

lelu pe 2 martie 2010 18:39
daca nu l-ai vazut in 3d cum poti sa spui ca ii fain? na-are nici pic de realitat, e ca si cum s-ar bate iepurele cu calu si invinge iepurele, ....gmab
Go 1 2 3 4 5 ... 14 15 16