Păreri American Beauty

(1999)

Frumusete americana

pssst pe 27 August 2003 15:53
zau ca nu vroiam sa-l vad! noroc cu HBO. pai ce sa vad eu un film (pe vremea aia nu il apreciam pe KS la justa valoare...) cu un americn banal, care are o viata banala si care vrea sa-si depasesca a sa conditie??! este pierdere de vreme ziceam!

dar uite ca incepe filmul, zic whatta hell! si aud muzica SUPERBA (compozitorul este unul care merita laudat cu fiecare ocazie, avind in vedere si alte doua capodopere: coloanele din meet joe black si green mile) si zic hai sa vad ce-i cu asta. si uite ca un casting ales pe sprinceana si un scenariu care curge ca un riu cu meandre ma conving sa urmaresc, cu interes crescind, povestea unui om care se apropie de andropauza si de un sfirsit lamentabil al carierei, dar care are suficiente inteligenta, imaginatie, tupeu si independenta sa-si recapete in ochii sai un statut de Om. da, este o poveste din care avem de invatat.

citeşte

existentus pe 16 noiembrie 2013 10:23
Alta abureala tampita si alti creduli prosti care pupa America la talpa !
nelloti pe 29 decembrie 2014 17:47
Asa e ea/el. Cred ca ca este un androgin aflat in sevraj.
Andre pe 30 Aprilie 2008 14:50
Dupa parerea mea e unul dintre cele mai interesante si adevarate filme care lea-m vazut.

Prima oara cand am auzit de acest film m-am gandit ca e un film plictisitor si fara nici un sens.
Eram pe net , si din curiozitate m-am oprit la acest film ca sa-l vizionez....Cu timpu' cat secundele treceau filmu' devenea tot mai interesant . Adevarat....filmul este genial...Ascunde niste sentimente profunde, adevarate , pe care fiecare dintre noi le avem si le simtim.
Daca stai si te gandesti poti fi chiar tu acel personaj din fil. Oare nu vedem noi barbati de 40 de ani(casatoriti) care se uita dupa fete cu mult mai mici decat ei? Oare chiar nu vreti sa aratati atragator ca acea adolescenta?...etc...
Mesajul filmului este minunat si extrem de adevarat...
Filmu' merita toate premiile din lume...la fel si Kevin Spacey . Omul asta este un actor clasic ,… citeşte

geisha pe 11 ianuarie 2012 22:13
Nu esti cam proasta tu? Invata sa scrii si sa te exprimi intai...
qqq pe 11 Martie 2006 13:15
Asa film aiurea si prostesc de multa vreme n-am vazut.Oare nu se poate satiriza ceva numai daca filmul este extrem de plictisitor?
rotila pe 4 iulie 2009 03:25
somn usor boule vai de capul tau
aura_iolanda pe 10 septembrie 2013 16:30
si eu sunt de acord cu rotila :)))
Iamsaved pe 10 Septembrie 2010 22:52
Un film grozav!Nu ma asteptam cand am inceput sa ma uit la el ca o sa-mi placa asa de mult,dar pe parcurs ai atatea lucruri care se intampla si atatea situatii intoarse din drum incat ori iti place la nebunie ori il detesti total.Coloana sonora este extraordinara,cantam in timpul filmului. A intrat direct in topul filmelor mele preferate.
sebyelton pe 28 Noiembrie 2009 12:21
mmm... ce sa zic de filmu asta... mai prost ca asta nu am vazut decat "Being John Malkovich". Nu va pierdeti timpul cu asa ceva! Sunt mii de filme mai bune decat asta. Trust me!
rifa pe 23 august 2010 07:33
=))))))) penibil.
zmeul_zmeilor pe 8 iunie 2017 00:40
voi (sebyelton, ayska..) nu stiti ce inseamna un film bun, si daca zice-ti ca asta-i penibil si Being John Malkovich, inseamna ca voi priviti doar filme cuadevarat penibile
cezarika21 pe 06 Decembrie 2015 17:21
Evadare din monotonia existenței și descoperirea frumuseții vieții
Prima impresie pe care o ai când vezi acest film este că el nu pare lucrat după clișeele hollywood-iene, ci pare mai mult o combinație între realismul magic de sorginte europeană și visul american disecat în profunzimea sa.

Povestea lui Lester Burnham (Kevin Spacey) poate să fie oricând și povestea noastră. Începem viața cu speranțe și vise, dar ne înglodăm pe zi ce trece în rutină și banalitate, ajungând la un moment dat să ne dăm seama că viața noastră se scurge fără nici un sens într-o direcție pe care nu o dorim. Trezirea din letargia existenței este momentul în care începem să descoperim frumusețea vieții, iar de acolo nimic nu va mai fi la fel. Putem alege să ne ducem viața în continuare tânjind neputincioși și nostalgici la ce am fi putut fi și nu am fost sau să ne schimbăm stilul de viață, renunțând la ceea ce nu ni… citeşte

psihologu pe 09 Aprilie 2013 05:24
“Acesta este cartierul meu. Aceasta este strada mea. Aceasta este viata mea”.
Iata un film american aproape de perfectiune, care dezvaluie atat de realista lumea noastra plina de ciudatenii, plina de oameni frustrati, plina de monotonie si de plictiseala de care vrem sa scapam, totul intamplandu-se la fiecare dintre noi sau macar la cei care ne consideram ca facem parte din clasa medie a societatii. Si nu vorbim acum numai de cea americana, desi asa este tendinta, ci de fiecare din lumile posibile, eu recunoscand-o si la noi. Fiecare poate rosti ca Lester Burnham: “Acesta este cartierul meu. Aceasta este strada mea. Aceasta este viata mea”.
Vine un moment in viata fiecaruia dintre noi (la varsta de mijloc cu atat mai mult) cand ne dam seama ca totul e searbad, ca nimic nu se mai intampla si fiecare moment se misca de la sine: dusul de dimineata (cu momente de masturbare), micul dejun, plecarea la serviciul pe care il urasti, dar care iti aduce o sursa de… citeşte

veronica210 pe 15 August 2009 15:22
E un film prea cunoscut ca sa va mai spun eu cate Oscaruri a luat si cine ce face.

Pentru necunoscatori trebuie retinut doar ca e un film care o sa va invete (putin, asa, ca pentru incepatori) cum se gaseste frumusetea acolo unde te astepti mai putin.

edinaa pe 05 Decembrie 2010 09:20
o lectie de viata
Un film care ne surprinde prin realismul povestii, iar Kevin Spacey ne impresioneaza prin jocul sau absolut remarcabil. Un film de nota 10, de cea mai buna calitate din toate punctele de vedere - si scenariu, si joc si actori.
liviu pe 09 Noiembrie 2007 19:04
Am vizionat filmul in urma cu cateva luni si nu mi s-a parut cu nimic special. Nu inteleg ce e asa de frumos la acest film, va rog poate sa-mi spuna cineva ? Deoarece mi s-a parut un film mediocru ii dau 1 stea /5 stele
rotila pe 4 iulie 2009 03:24
urmareste un film cu "batai", ca sa intelegi si tu ceva
mihaela_cristina123 pe 4 martie 2017 00:05
rotila unde sa iti dau 10 stele?
zarin petru pavel pe 30 August 2007 18:37
am uita sa va scriu si despre coloana sonora a filmului. thomas newman este si va fi in topul meu de cei mai buni compozitori din lume.
zgubi pe 22 Aprilie 2011 00:13
pot sa spun ca nu am acordat niciodata atentie acestui film.mi se parea o poveste seaca si banala.cand in sfarsit am decis sa-l vizionez indoiala mi s-a risipit in momentul in care am ajuns sa acord mai multa atentie personajului interpretat de Spacey,pisicherul intrat in criza vietii de mijloc care o va sfarsi nu tocmai frumos.pt mine American Beauty va ramane un film moralizator,cu actori buni si muzica de calitate.
jansic pe 26 Iulie 2010 23:29
am evitat mult timp sa vad American Beauty crezand ca e un cliseu hollywoodian, dar am ramas surprinsa. dupa o introducere care nu te duce cu gandul la ceva prea profund, aluneci efectiv in lumea neimplinirii personale si a mastilor sociale, a necesitatii purtarii lor pt a nu simti total propria decadere. este si o lectie apropo de ce poate face lipsa de comunicare, cat de anosta si nefericita ne poate fi viata datorita prejudecatilor impuse de noi insine. frumos.
almar pe 05 Iunie 2010 22:27
Frumusetea e in dansul unei hartii in vant. Lucrurile simple ne pot aduce seninatatea, dar orbiti de ambitii, prejudecati, angoase trecem pe langa ele si ne cufundam tot mai adanc intr-o existenta frustranta. Lester gaseste o cale de a se salva, dar devine un exclus care, bineinteles, trebuie suprimat...
Mores pe 20 Octombrie 2010 11:39
O poveste ce poate parea banala la prima vedere este transformata de Kevin Spacey si Anette Bening intr-o capodopera.9
AlexGo0d pe 9 ianuarie 2013 11:29
Capodopera se noteaza cu 10.
Ovidiu239 pe 15 ianuarie 2013 15:44
N-am vazut inca filmul, dar daca e capodopera, capodopera sa fie! Adica 10/10.
ciobotaru pe 16 Noiembrie 2009 00:48
un lucru clar este ca , Sam Mendes , e chiar talenta , dupa ce vezi American Beauty ii dai zece fara sa clipesti
vovin pe 02 Iulie 2013 21:25
Genial
Un film deosebit de frumos! Superba imbinarea dintre realitatea trista si hilarul unor situatii "extraordinare", desi sunt realtiv comune, des intalnite la barbatii intre doua varste (celebra criza a barbatilor la 40 de ani)
Un film pe care l-am vazut prima oara la 20 de ani (la cinema), si care m-a marcat profund, chiar la acea varsta. L-am mai vazut de atunci, de cel putin douai ori, si mi-a ramas intiparit in minte. Un film care trebuie vazut de toata lumea. Genial!

puffulette pe 15 Aprilie 2012 16:48
L-am tot evitat crezand ca este un film banal, dar intr-o zi m-am hotarat sa il vad, in primele cateva scene nu imi schimbasem parerea dar intr-un timp devenise tot mai interesant si mai captivant... Filmul este unul deosebit, interesant, cu un soundtrack pe masura.. Merita vazut
MNarcis pe 17 Martie 2012 10:50
''I'm just an ordinary guy with nothing to lose''
Kevin spacey este demential in acest film, isi merita oscarul cu prisosinta. Este un film senzational care merita vazut macar o data in viata!
radu3455 pe 30 Decembrie 2011 11:30
o drama senzationala care ma lasat fara cuvinte,iar interpretarile actorilor au fost perfecte
alex_il_fenomeno pe 12 Iulie 2011 18:22
o productie remarcabila ! este fascinant mersul lucrurilor , tot atat de mult pe cat de neasteptat ! are o desfasurare foarte imprevizibila , asa ca nu poti sa ghicesti deloc ce urmeaza ! tot la fel este si finalul , care te lasa complet impresionat ! un film care isi merita toate distinctiile castigate !
Vorador pe 27 Februarie 2011 20:25
''...look closer''
Titlul filmului face referire la o specie de trandafir american care, deşi are flori superbe, putrezeşte la rădăcină, acest lucru distrugând toată planta.Pentru mine filmul a fost o capodopera,scena in care Wes Bentley intreaba pe Thora Birch:,,Do you want to see the most veautiful thing i ever filmed''(una dintre cele mai frumoase scene intr-un film) si apoi urmeaza o scena cu o punga purtata de vant m-a facut sa zic in gand:Ricky asta chiar e un ciudat,dar peste cateva secunde mi-am schimbat total parerea,fiecare moment de frumusete de care avem parte nu trebuiesc irosite pe alte obiective pe care ni le propunem sa le rezolvam cu orice pret .O capodopera in care cu totii ne putem regasi,dar multi dintre noi nu vom recunoastre asta.Este un film pe care ori il iubesti, ori il urasti...clar,dar celor care il urasc le spun sa se uite mai atent macar la posterul filmului: ''...look… citeşte
MIRCEA_mircea pe 12 Aprilie 2009 00:11
Viata cu toate uscaciunile si inmuguririle ei.Cu trandafirii si frunze uscate
barbison pe 14 Septembrie 2008 20:59
SUPERRRR!l-am vazut dupa opt ani de la premiera si regret ca mia scapat filmul pana acum.UN SFAT! NU RATATI ACEST ACEST FILM . VE-TI AVEA CEL MAI MARE REGRET DUPA CE VETI MURI.Merita premiile luate.Un film de referinta.Finalul putea sa fie mai enigmatic totusi ,pentru ca noi cei care-l vedem sa ne punem in situatia de a alege intre,eroarea umana sau labilitatea acesteia.
andylarchin pe 3 februarie 2011 18:50
ce comparatii ai gasit sh tu !
adelina28 pe 16 Noiembrie 2011 19:14
un film...ciudat. nici n-am putut sa ma uit pana la sfarsit
ciprian34 pe 24 Octombrie 2011 23:09
un film pe care imi pare rau ca am pierdut timpul sa il vad
adeea_deea27 pe 25 Iunie 2010 00:56
Un alt film care banuiam ca va fi tare,dar mi-a inselat asteptarile.Nu zic k e prost,dar nici prea minunat nu e:)
leighfun pe 02 Mai 2013 17:21
Nu inteleg cum nu iti poate placea un asemenea film.Pe mine m-a schimbat enorm si m-a ajutat sa nu mai vad doar ce e urat si trist,ci sa inteleg ca viata e cu adevarat frumoasa.
Ovidiu239 pe 26 Ianuarie 2013 21:20
Demential
Buna interpretarea lui Kevin Spacey din acest film, pentru care a si castigat un bine meritat Oscar. Filmul este pur si simplu exceptional, foarte aproape de a fi o capodopera, tulburator, cu un subiect destul de realist, si-a meritat cu prisosinta toate premile castigate. Deja vorbim de un clasic american.
Theodor2011 pe 19 iulie 2013 19:13
Si-a meritat cu prisosinta toate premiile, mai putin The Best Picture, premiul suprem care trebuia sa-i revina super filmului The Green Mile, in acel an 1999. Vezi ca dislike-ul nu-i de la mine.
MikkaelWolfganger pe 6 septembrie 2013 11:23
Sincer, mie Green Mile mi s-a parut atat sub American Beauty, cat si sub The Insider.Prinde la public, e drept, are suflet,e lacrimogen, dar substanta, eh substanta este mult mai vascoasa, atat in AB, cat si in The Insider.
JohnnyAddams pe 05 Iulie 2011 21:12
UN CLASIC AMERICAN!
"American Beauty" este un film in care Kevin Spacey incearca prin Lester Burnham sa te invete niste defecte care le au mai toti oamenii, iar Spacey revine pentru un al doilea Oscar cu un personaj imperial, povestea filmului se axeaza pe defectele unui personaj care incearca sa caute "adevarata" frumusete. A fost o placere sa o vad si pe Thora Birch in acest film, o actrita extrem de talentata, insa care nu primeste credit, la fel si pentru Mena Suvari. Scenariul este scris de un geniul al acestui gen dramatic si anume Alan Ball pe care il apreciez enorm, nu numai pentru Six Feet Under, dar si pentru Towelhead.
Zuza pe 02 Octombrie 2009 13:09
Rutina ramane raspunsul clasic al sentimentelor mediocre...restul povestii e deductie logica.Foarte frumos
Charles Flemming pe 10 Decembrie 2006 19:42
Beauty is everywhere... One just has to look for it!!
Anghel Alexandru pe 21 Octombrie 2004 11:51
Citest in permanenta cronicile de pe acest site la toate filmele pe care le vad.In general se apropie mult de adevaratul sens pe care a vrut sa il dea regizorul acelui film.
Exceptie facand American Beauty. Este un film care poate fi vizionat in foarte multe moduri dar cel mai important pare a fi: darma unei casnici americane(american dream), tot filmul trebuie vizionat cu titlul in minte. Sunt luate doua din cele mai faimoase tipologi de familie din america: 1. Barbatul linistit, ajuns la criza varstei a II-a si deschizand ochii isi vede nevasta ahtiata dupa succes si fica o rebela desavarsita. 2. Barbatul este un fost militar care nu reuseste sa faca diferenta intre pluton si familie, consecintele fiind vizibile asupra temperamenului sotiei si fiului. Ca o ciresica de pe tort mai este prezentata si Angela Hayes(Mena Suvari) tipicul tinerei libertine in cautarea faimei.
citeşte

Vegetarian pe 27 Mai 2011 07:33
Coloana sonora merita inregistrata incepand cu portiunea in care barbatul se apropie de fata in casa ..
Vegetarian pe 27 mai 2011 07:34
Daca va fi sa furi , fura o sarutare . Daca va fi sa pierzi, pierde-ti frica . Daca va fi sa simti foame , simte foame de iubire .
diMatteo pe 07 Octombrie 2013 21:58
RECOMAND!!!
Mi-a placut aceasta tragi-comedie neagra, care m-a facut pe mine, unul, sa inteleg sa ne uitam in interior, nu exteriorul persoanelor...Un film foarte bun!!1
mihaelatb pe 07 Iulie 2012 17:12
Si totusi 5 premii Oscar? Recunosc ca subiectul este crud de real. Kevin Spacey isi merita cu prisosinta premiul, dar restul? Visul american s-a transformat in a avea, mai mult, mai scump iar aparentele trebuie pastrate, dar sufletul? Asta cred ca este diferenta dintre acest film si The Green Mile, sufletul.
Andrei.Ciprian pe 13 Iunie 2013 09:05
10!
Un film care isi merita pe deplin toate premiile.Kevin Spacey este un actor incredibil! De vazut!
Theodor2011 pe 19 iulie 2013 11:34
Un film care isi merita pe deplin toate premiile??? Vezi ca cel mai important premiu care il are, dupa cum probabil stii si tu, este The Best Picture, (Cel mai bun film al anului 1999) Pai sa-i CHIS in freza, Academia americana de film, a facut poate cea mai mare eroare, acordand, pe anumite criterii neortodoxe, premiu pt, filmul anului peliculei American Beauty, cand era clar ca The Green Mile, a fost SIGUR, cel mai bun film al acelui an 1999. That it's not corect, That it's not corect, That it's not corect
Andrei.Ciprian pe 23 iulie 2013 16:13
Sunt total de acord cu tine!The Green Mile a fost mult mai bun,a fost superior la toate capitolele..ai perfecta dreptate.Nu am observat concurenta cu The Green Mile!
AnAndreea pe 05 Iulie 2011 16:19
Mi-a placut. Nu m-a impresionat, nu m-a surprins, insa mi-a facut o parere buna, cu toate ca atunci cand spui "drama" iti vine in minte o poveste trista, incarcata de emotie, iar acest film nu e asa. Cred ca 8 e nota potrivita pentru "American Beauty"
Beautyoflife pe 18 Iunie 2011 00:08
Cel mai bun film pe tema reflectiei asupra vietii si nu in ultimul rand al mortii.

"I had always heard your entire life flashes in front of your eyes the second before you die. First of all, that one second isn't’a second at all, it stretches on forever, like an ocean of time... For me, it was like lying on my back, watching falling stars... And yellow leaves, from the maple trees, that lined my street... Or my grandmother's’hands, and the way her skin seemed like paper... I guess I could be pretty pissed off about what happened to me... but it's’hard to stay mad, when there's’so much beauty in the world. Sometimes I feel like I'm’seeing it all at once, and it's’too much, my heart fills up like a balloon that's’about to burst... And then I remember to relax, and stop trying to hold on to it, and then it flows through me like rain and I can't’feel anything but… citeşte

Lulli pe 09 August 2011 17:56
Prima dată când l-am văzut nu prea mi-a plăcut. L-am revăzut recent şi mi-am schimbat puţin părerea... e un film profund! Kevin Spacey extraordinar.
Hype pe 23 Iulie 2011 00:00
Ce apucaturi au astia din film..psihopati nu gluma.
danymury pe 08 Aprilie 2011 12:38
se putea mult mai bine...da no nu toate sunt bune...nu prea recomand!!!
ovi_23 pe 27 Septembrie 2010 12:59
Un film bun, chiar merita vazut... dar nu de oricine.
margott pe 21 August 2010 14:33
Un film care si-a meritat Oscarul. Mena Suvari e o frumusete de fata, iar Kevin Spacey a jucat impecabil. Si Annette Benning mi-a placut in rolul sotiei isterice.
Octaz pe 21 Aprilie 2010 19:10
Fara doar si poate unul din capodoperele cinematografiei. Un film care te lasa mut , un film care arata cum este defapt viata unui om , aparent linistita , dar defapt plina de stres . Isi merita pe deplin Oscarul
khrisa pe 04 Mai 2005 11:14
Este Lolita lui Nabokov si nu Nabukov. Au fost greselute in film asa cum sunt si pe site...
KingOfPain pe 29 Ianuarie 2005 00:25
Genul de film care iti arata adevarata fata a lumii... cea pe care toti o ignora, o ascund...
Zahre_Luyx pe 24 Ianuarie 2013 14:30
Cel mai PROST film pe catre l-am vazut ,cu un obsedat care se indragosteste de prietena fetei sale.Mie mi-a placut sfarsitul .
vovin pe 2 iulie 2013 21:11
Draga Zahre..; te sfatuiesc sa te mai uiti o data la filmul asta dupa ce treci de 25 de ani, sau mai mult. Ai sa-ti schimbi parerea cu 180 de grade. Crede-ma!
BogdanA7x pe 20 Martie 2011 23:57
Capodopera!
Daca nu v-a placut nici acest film inseamna ca pur si simplu nu va duce capul, asa ca nu mai comentati aiurea ca doar aratati cat de inculti sunteti. Probabil cel mai bun film vazut de mine, si am vazut multe :P! O adevarata capodopera! A castigat pe deplin cele 5 oscaruri.
serghei_romanu pe 23 Decembrie 2009 17:17
Look closer - este mai mult decat pare.
Un film foarte intens, are o ironie absolut minunata.Prezinta de fapt criza societatii americane prin prisma unei familii aparent obisnuite in cadrul careia minciuna si indecenta sunt la ordinea zilei.Este o drama mai reala ca niciodata, ceva nou pe langa amalgamul de filme care ridica in slavi superioritatea poporului american.In plus Kevin Spacey face un rol absolut remarcabil, la fel si Annette Bening.Cu alte cuvinte un film care are de toate.Poate parea hilar insa subiectul atins este cat se poate de serios, iar finalul dovedeste cu prisosinta asta.Este o lectie de viata.Excelent.9/10