Păreri Some Like It Hot

(1959)

Unora le place jazz-ul

miere pe 29 Noiembrie 2009 22:37
Capodopera 100%
Superb ,chiar nu am cuvinte ce sa spun, trebuie neaparat vazut :D.De 2 ori l-am revazut si de fiecare data mi-a placut la fel de mult
rrs85 pe 31 Martie 2010 19:42
Vremurile de altadata... Ai o senzatie placut-ciudata cand vizionezi astfel de filme!
cezarika21 pe 07 Septembrie 2012 11:48
Una dintre cele mai savuroase comedii
Timpul trece, valorile rămân. Așa se poate explica succesul chiar și astăzi al comediei ”Some Like It Hot” (1959), un film superb care nu-şi pierde valoarea în ciuda trecerii anilor. Billy Wilder folosește travestiurile și confuzia între sexe pentru a produce un efect comic surprinzător la vremea sa, datorat încurcăturilor în lanț în care intră personajele și a replicilor savuroase pe care le rostesc.

Filmul începe cu o secvență de istorie redată artistic (Masacrul de Sf. Valentin, organizat la Chicago în 14 februarie 1929 probabil la indicația lui Al Capone), după care intriga pseudo-noir este abandonată în favoarea unei comedii de travestiuri, în care umorul, seducția și muzica de jazz dobândesc un rol preponderent în desfășurarea acțiunii. Suntem în anii '20, ani ai crizei, ai prohibiției și ai confruntărilor armate între… citeşte

mihaelatb pe 10 Octombrie 2010 13:27
au trecut mai mult de 50 de ani si aceasta comedie este considerata una dintre cele mai bune.Vor mai trece tot atatia ani, site-ul nu va mai exista, dar celor carora le place Hot , vor urmari fascinati aceasta pelicula. Iar finalul cu : "I'm a man!",si raspunsul lui Osgood : "Well, nobody's perfect.", va incanta inca multi ani de acum incolo.
youthedelic pe 21 Octombrie 2009 21:12
O comedie pe cinste... marylin e superba si delicioasa ca totdeauna. Niste costumatii extraordinare. Musai de vazut!!
psihologu pe 18 August 2010 12:47
Scenariul filmului este inspirat de o ... farsa germana.
Comedia „Unora le place jazzul“ are un haz incredibil, cu situatii si gaguri inteligente si recitaluri de exceptie. Monroe are un farmec aparte, un aer pierdut si comic in acelasi timp, desi a dat batai de cap regizorului si celorlalti protagonisti. Stinjeneala lui Tony Curtis in travesti ii confera un control de sine, contrastind fabulos cu dezinhibatul si inegalabilul Jack Lemmon.Filmul a fost produs si regizat de Billy Wilder, dupa un scenariu pe care l-a realizat in colaborare cu „Iz“ Diamond, fiind inspirat din farsa germana „Fanfaren der Liebe“ (1951), in care doi muzicieni someri se alatura unei trupe formate exclusiv din fete, fac o calatorie cu trenul si amindoi au o scurta aventura cu solista. Wilder a vrut ca personajele sale sa fie heterosexuali convinsi, astfel incit escapada lor, in tren si nu numai,… citeşte

mvpsebi pe 05 Septembrie 2010 13:51
Marilyn Monroe e putin cam plinuta in acest film, insa la fel de adorabila ca
intodeauna, you gotta love her! Ceilalti doi nebunatici sunt excelenti si contribuie la o comedie cu adevarat trasnita. Si sa nu uit de muzica, BEAUTIFUL!

lea72 pe 18 Ianuarie 2010 22:02
Una din comediile la care razi cu pofta,iesi din sala cu zambetul pe buze si toata ziua iti este inseninata.Frumos.
Paula pe 31 Ianuarie 2008 22:15
Exceptional... O comedie de care nu te mai saturi
blueye pe 04 Februarie 2012 13:00
Pot afirma cu mana pe inima ca este comedia mea preferata, nu cred ca am mai ras la vreun film atat de mult ca la asta. Actorii foarte buni!!
Imperator pe 12 August 2010 13:08
Foarte nostim! Foarte nostim! Una dintre cele mai bune comedii. Jack Lemmon exceptional!
titihenry pe 25 Iunie 2010 01:11
in sfarsit am vazut o comedie de mare calitate....pacat ca nu se mai fac asemenea filme astazi...
healtheworld pe 07 Mai 2010 00:42
Superb film ! Cum zicea cineva, iti insenineaza ziua.
Morphy pe 08 Aprilie 2010 20:14
O capodopera a cinematografiei mondiale pe care o vad cu aceeasi placere de fiecare data. Jack Lemmon interpreteaza genial.
mary21o pe 22 Decembrie 2011 16:16
iubesc acest film...atat de diferit de filmele din ziua de azi!:)
actori minunati,Marilyn e superba,nu m-as satura sa-l vad niciodata!:)

cetateanu pe 12 August 2010 15:00
Jack Lemmon, Tony Curtis, Marilyn Monroe o tripleta istorica din care se distinge Jack Lemmon , in acest film exista si o replica celebra pentru mine cel putin.La un momet al filmului Jack Lemmon care era travestit in femeie trebuie sa se casatoreasca cu un miliardar si ii marturisete ca este barbat iar acesta spune citez,,Nimeni nu este perfect".Celor mai tineri cinefili care o adora pe Angelina sa se uite sa vada o diva adevarata
White1 pe 5 ianuarie 2011 16:14
Si Angelina si Monroe au aceleasi "calitati":frumusete fizica si talent actoricesc indoielnic.Monroe :o diva adevarata"?Poate...dar nu o actrita adevarata.
Stephen2D pe 01 Decembrie 2015 16:31
Nu credeam că e atât de ușor să alergi în tocuri.

Teodor1998 pe 19 August 2014 03:00
Cum sa nu iti placa un asemenea film??
Am impresia ca unele filme sunt ca si vinul, devin din ce in ce mai bune odata cu trecerea timplui.
"Some like it hot" este un film exceptional cum nu se mai fac in momentul de fata, si imi este greu sa cred ca o sa se mai relizeze ceva cu un impact asemanator. Farmecul filmului il da si frumusetea anilor(de mult apusi), dar si faptul ca este un film alb-negru. Pot sa spun ca mi-a lasat o senzatie foarte placuta si putin ciudata acest film.
O poveste "fermecatoare", un scenariu original, ce va ramane in mintile cinefililor mult timp, poate pentru totdeauna.
Distributia filmului este una de pomina. Un trio excelent format din Jack Lemmon, Tony Curtis si sex-simbolul Marilyn Monroe, dar pe lange ei, pot spune ca a avut un rol foarte bun si Joe E. Brown, care este protagonistul schimbului de replici de la finalul filmului: -"Sunt un barbat" -"Ei,nimeni nu e perfect" care… citeşte

Anna-Maria pe 25 Decembrie 2011 12:11
Unora...
O comedie clasica, uneori previzibila, dar pe atunci, era ceva nou sa faci un film. Pe vremea aceea, actorii nu puteau sa joace decat de la foarte bine in sus, niciodata un film nu putea avea un rating mai jos de foarte bun. Prin urmare si comedia "Some like it Hot" se inscrie in aceasta categorie si, desi unele scene ni se par cunoscute, ne fac sa radem sau cel putin sa zambim. :)

Nu ratati o comedie pe cinste cu Marilyn Monroe, Jack Lemmon si Tony Curtis intr-o forma de milioane. Si noua ne place Jazz-ul! ;)

straker812 pe 20 Iunie 2011 00:25
superba Marilyn nu am cuvinte,la multe faze am dat inapoi sa o admir :D
nezalco pe 01 Februarie 2012 10:08
Una dintre cele mai bune comedii realizate ever in lume.Exceptional jocul actorilor.
GEO-TR pe 25 Decembrie 2011 22:01
Un film bun o comedie clasica un film de vazut in familie , un film cu adevarat bun
danutza012694 pe 14 August 2011 12:21
Un film cu adevarat super din toate punctele de vedere...iar cei doi actori Tony Curtis si Jack Lemmon au fost dementiali si foarte nostimi..in interpretarea lor ca femei ..:)) si bineinteles incantatoarea Marilyn
ice_eyes pe 23 Iulie 2011 21:38
am ramas surprins placuta de cat de reusit a iesit filmul pentru vremea aceea.
e un "must see" si isi merita premiile, plus ca Marilyn Monroe a fost subapreciata, femeia asta chiar a avut talent actoricesc.

defav pe 28 Aprilie 2011 19:12
Una din cele mai bune comedii all-times , comic de situatie , de limbaj, travestiuri, tot ce vrei, poveste credibila si fermecatoare , excelenta , cum se mai faceau odata la mama Hollywood-ului acasa..
denismeraru pe 07 Februarie 2011 19:03
Am vazut de vreo 6 ori acest film si nu ma mai satur. E cu siguranta in topul filmelor mele de suflet
chiba_florin pe 16 Ianuarie 2011 22:45
o superbitate
wow wow wow
filmul lui Marilyn Monroe frumos, cuminte shi dragutz
nice movie

Tweeknax pe 05 Ianuarie 2011 11:16
Capodopera
O comedie care-ti face placere s-o revezi de n ori!
kraker pe 14 Decembrie 2010 00:44
am auzit numai de bine
nu am apucat sa il vad - sunt pe cale de a il vedea, dar am auzit numai de bine, am terminat mai devreme you again , o comedie superba vi-o recomand tuturor celor pasionati de comedii sau deprimati
bugs pe 30 Octombrie 2010 14:29
o capodopera in adevaratul sens al cuvantului si un film care a facut istorie.nu trebute ratata o ocazie de a vedea acest film.eu l-am vazut de 2 ori si tot nu m-am saturat de el.
aticia pe 24 Octombrie 2010 17:48
un film extraordinar, Marilyn Monroe este fantastica
dido pe 03 Octombrie 2010 15:37
Umor delirant!
Vreti umor de calitate?Uitati-va la filmul acesta!De fiecare data cand l-am vazut am ras cu lacrimi!Nici nu conteaza daca e bun sau nu,toata lumea ar trebui sa-l vada,pentru cultura generala si o portie buna de voie buna!De retinut una din replicile lui Marilyn Monroe ,,Sugar":Nu sunt prea desteapta...simt eu ca nu sunt prea desteapta...
Belledeona pe 03 Octombrie 2010 12:18
O comedie extraordinară... Jack Lemmon şi Tony Curtis au interpretat magistral! :)
Fumed pe 06 Septembrie 2010 23:04
I Wanna Be Loved By You
Un film bun marca Marilyn Monroe-Jack Lemmon-Tony Curtis

marina.otilia pe 02 Septembrie 2010 18:33
un film de nota 10 , l-am vazut de doua ori si cred ca l-as revedea cu placere cand se iveste ocazia.Jack Lemmon, Tony Curtis, Marilyn Monroe fac istorie cu filmul acesta
GalaRxn11 pe 29 Iulie 2010 19:42
cea mai tare comedie dupa umila mea parare! e comedia mea preferata (urmata de the hangover) :))
alexcretu75 pe 17 Iulie 2010 14:02
Some Like It Hot
O comedie foarte tare..mia placut.Dupa parerea mea este una dintre cele mai bune comedie facut vreodata.
Ammelie pe 24 Iunie 2010 12:32
Some Like It Hot
Clasic! Old-school cinema, good old-fashion comedy. 8/10
Lucica Adam pe 31 Ianuarie 2008 00:03
Frumoasa comedie!!!Actori"unul si unul".Felicitari regizorului.
Astept sa mai fie difuzat.L-am urmarit cu multa placere de fiecare data.
5 stele pentru acest film!

alex_il_fenomeno pe 26 Decembrie 2011 11:12
un film de legenda , intrat in istorie pe mare dreptate , cu o distributie remarcabila ( Jack Lemmon, Tony Curtis si o Marilyn Monroe care inca nu se bucura de celebritatea pe care avea sa o castige dupa prezenta din acest film ) , un scenariu foarte bine structurat , care a pus personajele in tot felul de ipostaze , care mai de care mai hilare , si care a servit drept reper pentru numeroase alte comedii , multe care s-au realizat si in prezent . oricum , raman la parerea ca filmul merita mult mai multe premii decat a reusit sa primeasca ...
mtraianc pe 26 Mai 2010 11:33
mtraianc
parea mea :: CEA MAI BUNA COMEDIE a tuturor vremurilor // in cinematografie
nu cred ca a fost inca depasit // TREBUIE VAZUT NEAPARAT

ColourNew pe 22 Noiembrie 2023 00:36
cel mai bun film al, asa-zisei celebre Marilyn ... un mare regret al drogatei injectabile ce a decedat la 36 de ani... cand ai bani ,moartea te urmareste incontinuu...am vazut recent un film chinezesc asemanator vietii lui Marilyne si deja mi-am schimbat viziunea asupra bogatasilor cum a fost si regele abuzurilor sexuale Elvis Presley ....mai documentați-vă ...!
cezarica98 pe 18 Noiembrie 2021 21:10
"I'm a man!...... "Well, nobody's perfect." :D
Un film văzut si revăzut cu aceeasi bucurie si nostalgie ca la prima vizionare, o comedie superbă bine gândită,de calitate, accentuează sinceritatea, puritatea, șarmul, veselia netrucată chiar daca actorii principali au jucat travesti. Personajele sunt simpatice tocmai pentru ca sunt naturale si in niciun moment nu te gandesti că filmul ăsta a fost făcut acum 62 de ani. Marilyn Monroe este simpatică foc, iar cei doi Tony Curtis si Jack Lemmon însuflețesc atmosfera. De văzut. Recomand!
marius93 pe 01 Iunie 2018 17:23
Se pare ca-s singura persoana de pe site care are curajul sa sparga gheata si sa spuna cinstit ca nu prea i-a placut filmul de fata. Idee cu potential, insa executia cam lasa de dorit. Cele 3 personaje principale sunt atat de enervante si antipatice, cu niste teluri foarte superficiale. Nici muzical nu prea e, nu-i nici foarte amuzant, nici dramatic, si e din pacate lungit la 2 ore, cand 1 ora si jumatate era absolut suficient. Ii dau nota 6 si nu 5 fiindca mai vreau sa-l vad o data peste cateva luni pentru a avea o opinie definitiva.
andystarx pe 12 Februarie 2018 17:03
In sfarsit am vazut si eu un film clasic foarte bun,amuzant si intersant cu niste roluri exceptionale facute de cei 3 actori principali ! Eu am copilarit si am urmarit mai mult filme dupa anii 90,insa cred ca merita acest film toate laudele,si un meritat loc in top 250 all time,un film cu de toate !
Raluca87 pe 30 Ianuarie 2018 21:41
Cel mai bun film al lui Marilyn Monroe. Este filmul meu clasic preferat. De vazut si revazut. Nu se mai fac filme ca acesta in zilele noastre. "Nobody's perfect" este una dintre cele mai cunoscute replici de film. Imi place filmele in care barbatii se travestesc in femei can acesta sau Tootsie.
Aisha5496 pe 01 Februarie 2017 13:49
Un film foarte bun!!
balta67verde pe 09 Ianuarie 2017 18:15
Una din cele mai bune comedii din istoria cinematografiei hollywoodiene.
gavanst pe 27 Noiembrie 2016 18:52
Filmul este o comedie foarte buna, are multe faze amuzante, merita vazuta.
estera12 pe 28 Septembrie 2016 08:35
O capodopera a cinematografiei mondiale pe care o revad cu placere,o recomand tuturor care nu au avut ocazia sa o vada.