Păreri Moartea domnului Lăzărescu

(2005)

Moartea domnului Lăzărescu

monica pe 05 Iunie 2005 15:10
am vazut filmul la Cluj si m-a surprins in mod negativ asa cum nici nu ma asteptam. un film pretentios, fara cap si coada. o ambitie a lui Puiu, o palma data celor care isi pusesera sperante in Puiu ca va fi acela care va duce filmul roanesc pe o alta treapta. tot ce a facut a fost sa abordeze teme vechi si sa dea strainilor ceea ce vor sa vada de la noi. de aici, iata si premiul de la cannes.
mircea voican pe 15 Aprilie 2005 21:03
Infect!!! Dumnezeule, gata cu incrancenarile si vehementa. O fi atat de greu sa faci in Romana un film cu zambetul pe buze?
Deceoare pe 04 Mai 2014 23:49
Obligatoriu de văzut de către Miniştrii (actuali sau viitori) Sănătăţii şi de Prim-Miniştri (actuali sau viitori)
Film ce redă adevărul unei părţi din sistemul de sănătate din România . Mentalitatea unor medici care au depus ''Jurământul Ipocrit'' , of , mă scuzaţi - ''Jurământul lui Hipocrate'' şi modul în care aceştia acţionează .
cosmin742000 pe 04 Mai 2014 21:38
Primul rol de exceptie al Luminitei Gheorghiu , totodata si o radiografie a situatiei deplorabile in care se afla sistemul sanitar romanesc.
spiritul pe 13 Octombrie 2013 00:43
Macar posterul este amuzant! Filmul este foarte reusit dar dramatic.
Iulidesprefilme pe 28 Februarie 2013 21:36
Filmul acesta nu e film, e realitatea crudă, neiertătoare, umilitoare...cine a trăit drama omului de pe targă sau drama însoţitorului său, de regulă o rudă foarte apropiată, este străfulgerat la fiecare secvenţă...Din categoria "Cine-verite"-ului...
Srdjan pe 15 August 2012 21:38
o laba trista de film pt romani, probabil ceva inedit pt aia din strainatate
margott pe 05 Februarie 2012 13:30
Poate o sa para exagerat, dar n-as da filmul asta pe o suta de filme americane. O bucatica de realitate amara, presarata cu umorul negru pe care Puiu l-a strecurat prin argoul folosit de medici, niste actori care se misca natural in cadru si o poveste simpla si realista. Unul din cele mai bune filme romanesti, din punctul meu de vedere mai bun decat Filantropica. Apropo, mostra din umorul lui Puiu : "Trebuie operat la cap, ca sa poata sa moara de cancer acasa" (replica doctorului-tomograf).
alingoia pe 20 Martie 2010 21:44
L-am vazut acuma in 2010, nu prea ma atrag filmele romanesti insa am vrut sa-l vad. Nu stiu daca a vrut sa critice sistemul sanitar din tara, insa mie asa mi-a dat impresia, poate nu asta si-a propus filmul. Apropo, mai urmaresc un serial cu acesta tematica, este vorba despre Grey's Anatomy, deci acolo cum te trateaza aia si ce conditii ( cine stie poate exagereza, nu cunosc situati adevarata din acea tara , si nu cred ca numai in Romania se intampla cazuri din aceastea,o fi si pe la alti insa spera ca sa se schimbe situatia, daca nu ne respectam atunci ce mai facem).
george pe 13 Iunie 2008 01:28
daca tot spuneti k cristi puiu = o hai sa va vad p voi k regizati un film. voi sunteti niste nimicuri patetice care stati toata ziua in fata pc-ului si criticati. get a life assholes
Bubu pe 11 Octombrie 2006 22:07
Imi imaginasem o gramada de lucruri inainte de a vedea filmul. N-a corespuns nici unul.

Prima impresie a fost cea de teatru TV, (eventual filmat cu camera de mana). Personaje care vorbesc din off si - problema oricarui film romanesc - personaje care vorbesc cu prune-n gura, incat te gandesti daca n-ar trebui niscaiva subtitrare. Initial imi imaginasem un fel de rollercoaster, o sumedenie de personaje care se vor agita in jurul unui biet pacient pana cand acesta ii va privi cu ochii ficsi. Ficsi definitiv. Ceva gen: "Oops! A murit! Ok, inapoi la treaba". Probabil ca si afisul filmului mi-a dat o directie gresita. N-am inteles daca dl. Lazarescu a murit sau nu. Sau poate ca nu mai are nici o importanta. La varsta si la sporturile la care se preteaza - coniac canoe, halbere si sticlism - cu siguranta ca o sa moara.

remus&delia pe 11 Octombrie 2006 19:19
crsti puiu se plinge ca o fetita ca nu-l lasa altii sa se exprime .eu zic ca "aia"ii fac un bine.s-ar face de ras si sa facut deja.asteptam dupa toate noptile in care s-a plins ca ultimul liceean sa explodeze un vulcan pe ecran sa se cutremure cultura romaneasca.inca un nimic.
mariusd pe 11 Octombrie 2006 19:15
kusturica e un geniu ,puiu e roman.hehehe
little pe 11 Octombrie 2006 18:53
alexx asta e cam prostut.nu mai incerca frate sa ne explici filmul am pe cineva care a suferit enorm din cauza medicilor din bucuresti dar aici nu vb decit despre un film care este foarte foarte slab .zero emotii, zero transparenta,zero caractere puternice,zero poveste ,regizor zero.
emir kusturica pe 11 Octombrie 2006 17:30
i have the perfect cure for your infection cristi!watch my movies!you suck!
slabu pe 11 Octombrie 2006 17:27
TRAIASCA KUSTURICA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Saitul_meu pe 17 aprilie 2010 22:53
SA MOARA PROSTII!
junkyard pe 11 Octombrie 2006 19:00
imi e greu sa cred cei carora le-a placut "tata in calatorie de afaceri" a lui KUSTURICA sunt niste timpiti care nu stiu sa aprecieze un "talent" ca puiu.eu zic mai degraba sa ne ridicam standardele ca nu strica .parerea mea ca puiu a construit un film cu peronaje la fel de fade ca viata lui de zi cu zi.un regizor de nota zero.
Go 1 2 3