Păreri Moartea domnului Lăzărescu

(2005)

Moartea domnului Lăzărescu

cezarika21 pe 05 Mai 2014 08:19
Călătoria spre infern a lui Dante (Lăzărescu) sau singurătatea omului în faţa morţii
Sâmbătă seara. Un tânăr ieşit de la serviciu vede un bătrân prost îmbrăcat căzut pe caldarâm într-o baltă de sânge, cu simptome ale unei hemoragii interne. Lumea trece nepăsătoare pe lângă el, considerându-l un beţiv sau un om al străzii. Milos, tânărul sună la 112 şi cere trimiterea urgentă a unei ambulanţe. Discută cu trei operatoare, trebuind să îi explice fiecăreia despre ce e vorba. Discuţia durează circa 10 minute, timp în care operatoarele pun întrebări cretine de genul "e un om al străzii?", "miroase a alcool?", "este galben la faţă?" ş.a. Răspunsul la singura întrebare pertinentă ("unde vă aflaţi?") le pune în dificultate; nu cunosc străzile (deşi era vorba de un bulevard central străbătut de un drum naţional) nici măcar la nivelul unei dispecere de taxi, nu cunosc nici punctele de reper furnizate de tânăr. De sistem de… citeşte
Horatiucrisan pe 22 mai 2017 15:37
Felicitari pentru excelentul comentariu. Despre acest film capodopera, consider eu, se pot scrie pagini intregi. Intr-adevar, prestatia regretatului Ion Fiscuteanu este la cele mai inalte asteptari desi intr-un interviu, Cristi Puiu, dezvaluind cum s-a turnat filmul, a relatat faptul ca actorul Fiscuteanu s-a adaptat destul de greu la acest rol. Un actor prea putin distribuit in filme, eu l-am vazut doar in Fructe de padure, Cel mai iubit dintre pamanteni, Asfalt tango, Undeva in est, de fiecare data avand o prestatie remarcabila. Un film profund, o oglinda a societatii romanesti a anilor 2000 cu medici sictiriti si blazati, vecini 'bunavoitori', un film despre singuratatea batranetii si indiferenta celor din jur.
silvox pe 20 Februarie 2010 17:31
este un film care isi merita locul printre filmele bune romanesti.este un film care vorbeste despre saracie, obsesii, frustrari, angoase, tristete (asta cred ca am obsevat cu totii) dar ceea ce imi place cel mai mult este faptul ca te face si pe tine nervos, unele cadre sunt atat de lungi si apasatoare incat ajung sa te irite.este unul din acele filme care te face sa intrii in pielea personajului, insa ceea ce este cel mai interesant este faptul ca o face subtil, este ca o picatura chinezeasca.filmul este foarte bun, iar comentariile despre el un adevarat deliciu.pt cei cararora nu le-a placut filmul as vrea sa ii informez ca nu o sa ii mai oblige nimeni sa il revada, asa ca,sa stea linistiti.nu este un film usor digerabil, nu este un film pt marele public.
cristina pe 23 Octombrie 2007 14:03
Minunat!
Sunt placut surprinsa de evolutia filmelor romanesti si chiar daca am descoperit destul de tarziu acest film pot spune ca m-a impresionat
Felicitari regizorului Cristian Puiu!
Iar pentru cei doi actori,Ioan Fiscutean si Luminita Gheorghiu nu mi-ar ajunge cuvintele ....imi pot exprima intr-un singur cuvant parerea despre "munca" lor in film si sunt sigura ca ar ajunge :NATURAL

Bysky_bv pe 30 Noiembrie 2006 21:42
e un film bun. multi s-au obisnuit sa vada mereu numa medici buni carora le pare rau daca mori sau medici care te treateaza fara sa le dai spaga, aidca cad doar filme americane. Si eu vreu ca binele sa invinga raul dar sa fim realisti. Acest film ne reaminteste ce deja stiam. Nu trebe sa ne mintim singuri. Astia sunt doctorii nostiri si cu astia defilam. Va urez sa nu ajungeti niciodata la doctor ca in cel mai bun caz ramai fara bani si bolnav si in cel mai rau caz patesti exact ca Lazarescu
SZ pe 16 Februarie 2006 02:15
E un film bun! M-a facut sa ma gîndesc. Problema e ca publicul vrea sa vada filme care nu au nici un mesaj, care nu cer nimica e la public. Adica: merg la cinema, creierul face pauza si ochii se uita la o comedie hollywoodiana sau la un film de actiune cu Snipes. Desigur, publicul vede filmele, dar daca publicul nu gîndeste. Pentru un astfel de public avem destule filme americane care se produc pe banda. Pentru publicul care gîndeste, e bine ca exista filme europene [etc.] si cîteva filme americane. Mai exista filme bune dupa 1989, dar sînt foarte rare, asta e! În ultimul timp am vazut doua filme românesti: "Moartea domnului Lazarescu" si "15" [Nicolaescu]. "Lazarescu" mi-a facut multa placere, chiar daca subiectul nu e prea placut. Celalalt film m-a cam enervat. Nu e autentic, m-a facut sa rîd, e mai mult un fel de comedie, revolutia si copiii strazii sînt foarte artificiali.… citeşte
Ustea Mariana pe 05 Noiembrie 2005 13:15
Pe mine m-a emotionat in mod deosebit filmul, am "recunoscut" toate personajele...poate ca ma si apropii ca varsta de cei care vor "vizita" spitalele. Atat de naturale si firesti sunt toate personajele, incat pare o tomografie a sistemului de sanatate romanesc! Sunt in tabara celor care considera ca filmul va lua Oscarul!
PUIU ALEX pe 20 Noiembrie 2005 11:13
Sincer mie mi-a placut foarte mult filmul!!! Acesta reda viata de zi cu zi, felul in care sunt respinsi unii, bataia de joc fata de cei mai in varsta, pot spune ca ma atins intr-un punct sensibil. In ;egatura cu actorii pot spune ca s-au descurcat binishor. FRUMOS FILM !!! BRAVO
maica pe 13 Octombrie 2006 11:57
Ii dau minimim de stele pentru imagine, pentru muzica, pentru jocul actorilor (pentru ca merita, chiar toti, dar in special monica barladeanu), pentru faptul ca de fiecare data cand vad filmul asta, pentru ca,nu, nu sunt masochista sau ceva, ma ia de cap si ma arunca de pereti senzatia ca puiu a stat o juma de an angajat pe un post oarecare, de la infirmier pana la sef de sectie/director, intr-un spital din romanica si-a umblat non-stop cu-n reportofon dupa el ca sa puna dup-aia replicile in film!
MIE NU MI-A PLACUT!!!

dodoxxx pe 5 martie 2019 03:14
Cui dracu' i-ar place, nici ce se vede nici ce se intampla... Cine iubeste, cu adevarat, realitatea. Toti am dori o fata umana si o forma edulcorata a celor intamplate, acum si oricand... Minunata atitudinea "maicii", daca nu ar contine o doza de cinism si iresponsabilitate
Nicolai Morosan pe 24 Iunie 2008 21:03
Am citit cateva parei, "despre filmul Moartea domnului Lazarescu.Nu vreau sa fac un comentariu "pro si nici contra".Vreau doar sa spun ca sunt in USA si de o saptamana pat sa vizionez la televiziune filmul Romanesc "Moartea domnului Lazarescu"....cred ca este o performanta Nationala.Felicitari.
Mihai Daniel Frumuselu pe 13 Martie 2007 00:09
Aici, la Stockholm, filmul "Moartea d-lui Lazarescu" a fost prezentat in avanpremiera publicului suedez la "Filmhuset", cea mai prestigioasa sala a filmului suedez. Institutul de Film Suedez a adresat multumiri carte doi sponsori pentru ca au facut posibila difuzarea acestui film in Suedia, si a prezentat filmul ca fiind "o capodopera".

Intr-adevar, e un film extraordinar, clasic si modern in acelasi timp, un film care reuseste sa te miste in toata fiinta ta ca spectator. Sper ca succesul filmului sa continue pe toate meridianele. Felicitari si multumiri, din tot sufletul, celor care l-au realizat.

deadlord pe 04 Septembrie 2012 16:40
O drama romaneasca foarte bine realizata. Nu m-am abtinut sa plang.
Mihai M. pe 14 Ianuarie 2008 18:39
T U L B U R A T O R !!!
E unul din acele filme care te surprind, nefortat de remarci filozofice sau situatii create artificial. E inspirat din realitate (vezi cazul soldatului mort in Valcea la inceputul anului), bine regizat, cu cativa actori absolut remarcabili - Fiscuteanu (D-zeu sa-l ierte !), Gheorghiu, dar mai ales Barladeanu.

Gianina pe 03 Octombrie 2005 14:43
Buna-buna.

Vai de mine ce film tare. Deci se poate si actor romanesc sa joace natural. Aveam o frica de asta, ca la noi nu se poate vorbi normal si neisteric in filme. Bravo Puiule, ne-ai scos in lume cu ocazia asta. Il scosesei tu pe papadopol si pe bucur da' vad ca poti mai mult. Saracu Fiscu', sper sa faca fata in continuare...
Dar cita mediocriate la roman, dragi forumisti. Asta ca sa nu zic prostie petnru ca deh, romanica fiind... "si eu p-aici". Pai il premiaza jde oameni calificati si sint niste reviuri de stau si mitele in coada la un film romanesc pe tot mapamondu' si se trezesc niste forumisti obositi si complexati sa-si dea cu parerea ca nu e bun si nu le place.
Pai haide ca va zic eu, mergeti de mai vedeti odata filmul sa intelegeti de ce niste straini care nu au libertatea voastra de a intelege subtirimile filmului au fost foaarte impresionati… citeşte

mariian pe 11 Octombrie 2006 19:20
cristi puiu=0
diciluma pe 17 Martie 2012 19:13
in ultimii 20 de ani numeri pe degetele de la o mana filmele bune romanesti . O sa consum un deget pentru acest film . Povestea este prea realista . Pare mai degraba un manunchi de stiri :un mos care are o gramada de pisici in casa , chemi salvarea si cine stie cand vine , plimbarea prin nu stiu cate spitale , doctorul care da un diagnostic dupa miros - e beat , etc. Ascultati stirile seara si o sa aveti o stire de genul asta in fiecare zi...Cu toate stangaciile actorilor , replicilor , filmul a iesit destul de bun .
P.S. prin bucuresti mai ai sanse sa scapi cu viata daca ajungi intr-un spital , dar prin provincie, mai ales daca nu ai bani , nu prea.... Noroc ca au mai inchis din spitale si nu se mai moare cu zile atat de des .Iar pentru cei care va credeti in siguranta in bucuresti , ganditi-va ca poate la vara va duceti la mare si aveti ghinionul mare sa faceti un accident la… citeşte

8imistul pe 19 Martie 2011 18:39
moartea dnului Lăzărescu e şi moartea noastră!
ce m-a frapat la film a fost faptul că "moartea domnului Lăzărescu" ar putea în orice moment să devină moartea noastră, a oricărui român care dă peste orgoliile profesionale, neprofesionalism, sărăcie şi un sistem medical ucigaş. deşi trebuie să te încarci cu răbdare pt a-l viziona, îţi dai seama că în România n-ai nevoie decât de RĂBDARE ca să mori. O distribuţie bună, un scenariu credibil, un film pe care trebuie să-l vezi din perspectiva realităţii, nu a filmului.
vlad_paul_airinei pe 5 octombrie 2016 00:05
Un comentariu pertinent !
Bicazan Calin pe 08 Noiembrie 2005 15:51
Daca e sa judecam pragmatic un film care are succes in randul criticilor si care este si premiat nu ar trebui decat sa ne bucure ca am reusit sa scoatem capul cu adevarat in lumea buna a cinematografiei. Cui nu-i place sa nu se mai uite. E simplu nu? Nici mie nu mi-a placut Helen of Troy si de asta nu m-am incapatanat sa-l vad pana la capat ca sa nu-mi vina cumva sa sparg monitorul. Salutari!!!!!
Bogdan Honciuc pe 18 Octombrie 2005 09:40
m-am mai gandit la film, am mai vorbit cu unul, altul si as vrea sa adaug o steluta. e un film care creste in tine si dupa vizionare, ceea ce e mare lucru. asadar, patru stele si imi mentin parerea ca si mai scurt putea fi la fel de bun.

p.s. mie mi-a placut faptul ca publicitatea e "inselatoare". stiu ca voi spune un loc comun care probabil s-a mai vehiculat de sapte mii de ori: filmul este, totusi, o comedie, asa cum anunta afisul, dar in sensul 'divinei comedii' (chestie sustinuta si de numele personajului principal etc. etc.) - in sensul asta e ok si chiar cool ca afisul il prezinta ca pe o comedie.

andrei pe 20 Octombrie 2005 03:14
Exceptional... a reusit sa-mi induca o stare de apatie puternica, nu mai spun de mila, indignare, etc. Te ajuta sa reanalizezi aspecte din viata si din punctul asta de vedere este mult mai puternic decat multe alte filme. Am trait 153 de minute apasatoare...buni actori, tare Mr. Fiscu'.

Bietul batran, terminat de durere mai avea forta sa se asigure ca pisicile vor fi ingrijite in lipsa sa - ca un mare iubitor de animale, m-a impresionat teribil secventa respectiva.

Este si foarte ROMANESC filmul...atat de romanesc! Nota 10!

frodo_b pe 16 Mai 2011 17:17
Despre viață și moarte
”Moartea Domnului Lăzărescu” este o parabolă existențială care cu toată încărcarea sa morală și cu înclinația sa spre indicarea degradației omenești, nu ne învață nimic, ci doar ne arată realitatea și goliciunea sa înfiorătoare. Degradarea din interiorul nostru crește ia proporții, această degradare poate fi interpretată în mii de moduri în funcție de realiile curente. Nepăsarea față de moartea omului, rutina, prostia omenească, încăpățînarea, înfîrnarea și multe alte vicii constituie de fapt fața noastră reală, fața omului contemporan. Aceste vicii au și jucat rolul principal în omorul pasiv al Domnului Lăzărescu. Dar principalul viciu care este arătat în film este de fapt birocrația. Acest instrument de chin a fost resimțit deja de majoritatea populației planetei Pămînt. Dar să luăm acest caz în parte.

Domnul… citeşte

Razvan pe 08 Octombrie 2006 23:14
Am dat o stea deoarece era cel mai mic calificativ, as fi dat si mai jos daca ar fi existat. O imbecilitate de film, cine crede ca astfel de lucruri chiar au loc zi de zi in sistemul medical romanesc, habar nu are despre ce vorbeste. Recunosc exista si cateva cazuri de astfel de cadre medicale care nu isi fac datoria,dar sunt cazuri izolate nu o generalitate. Incercati sa invatati timp de 6 ani incontinu medicina,ca mai apoi sa mai faceti alti ani de rezidentiat si mai apoi alti ani de competente, si la finalul caruia practic depui o munca de voluntariat pentru ca salarile unui medic sunt demne de un caine nu de un om. in opinia mea as interzice astfel de propagande antimedicale si producti cinematografice demne de oameni care sufera un retard mental,pentru ca altcineva nu ar putea aprecia un asemenea film.
miu_niculae pe 5 mai 2014 11:19
Filmul acesta este inspirat dupa un fapt real.
o'mama pe 18 Octombrie 2006 11:52
cristi, frate, incearca sa intelegi ca publicul roman nu mai este ala de dupa revolutie care se uita la orice excretie de pelicula numa' sa-si spele ochiu'.ne-am desteptat si noi plus ca sa cam dat drumul la informatie,(probabil ca acolo in belgia ai trait cu senzatia ca o sa revi in tara ca un mesia) si mai stim si noi ce inseamna un film bun.lasa vaicareala ca nu mai suntem in comunism.daca erai bun de ceva iti gaseai producator si in congo. parerea mea este ca esti un "regizor" de duzina ,un pigmeu cu o palarie prea mare pentru capul lui,si pt ca esti berbec o sa ramai mereu la fel
stefan pe 23 Septembrie 2006 12:14
inca o juma de stea pt cristi !pt ca am vazut filmul brazilian ORASUL ZEILOR si mi-am dat seama ca desi trata o problema mult mai grava decit cea tratata de filmul lui puiu,nu a fost un moment lacrimogen-straduit, lamentabil ,mizerabil sau prost precum filmul romanului .cristi puiu poate sa tipe, sa sara in sus, sa se dea cu fundul de pamant,asta e: geniul l-a ocolit .singura apreciere nu poate sa o aiba decat de la citiva frantuji plictisiti care chipurile sunt extaziati de asa-zisa "barbarie" est-europeana.uitati-va la filmul brazilian sa vedeti cu cita sensibilitate,cita transparenta,cit GENIU ,e tratata asa-zisa "barbarie" a popoarelor care nu au avut norocul sa se cheme la sfirsit de secol america sau europa de vest.inca odata romanii incearca sa faca filme care sa fie primite la festivalurile de film din vest unde suntem asteptati ca niste ciudati sa fim aratati cu degetul.mai… citeşte
stefan pe 11 Octombrie 2006 13:49
film slab,slabut,inexistent,mai nimic,gata.
raulpop pe 25 Iunie 2014 09:20
Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate
Un film de două ore, și pe scurt, vorbește despre moarte. Un bătrân pensionar de 63 ani, domnul Lăzărescu locuiește într-un apartament, doar cu cele 3 pisici ale sale. Într-o seară se simte rău și cheamă salvarea, dar aceasta apare după câteva ore. Între timp cheamă ajutorul vecinilor care îl ajută cu ceva medicamente. La spital este suspectat de cancer de colon, dar ajunge să fie neglijat, iar medicii și personalul spitalului îl consideră un alcoolic. Este trimis de la un spital la altul, fiecare încercând să scape de el, cât mai repede.

Modul în care a fost făcut filmul, mișcările de camere tremurate și cadrele lungi,
implică spectatorul și îl ține cu sufletul la gură în timp ce personajul luptă împotriva morții. Un film dur și adevărat.

Un film obligatoriu de văzut. Ar trebui făcute proiecții în… citeşte

M.Bogdan pe 07 Octombrie 2007 12:28
Ieri 06 oct.2007 am avut ocazia sa vàd filmul...Adevàrat,un pic cam târziu dar nu schimbà cu nimic profesionalismul si ideea realizatorilor. Altfel spus,d.p.meu d.v.-si tinând cont de originea mea româneascà !- FOARTE BINE REALIZAT. Dar mà întreb care este mesajul realizatorilor sau poate MESAJELE -având în vedere multitudinea culturalà a spectatorilor din salà,aici la Bruxelles- urmarite de autori,dincolo de granitele noastre culturale. Cum putem încadra genul cinematografic? ...fiecare cum doreste,nu!?
Domnule Cristi Puiu,la sfârsitul proiectiei
,din sala s-au ridicat numai românii,ceilalti fiind "morti,înaintea Domnului Lazarescu"!
FELICITARI pentru reusita si speram
,pe curând !!

emex pe 13 Noiembrie 2005 12:30
Este un film neconventional, pentru (tele)spectatori care inca mai sunt sensibili la suferinta umana. Cei ce au catalogat acest film ca fiind prost, probabil sunt mai sensibili la suferinta indurata de cel ce primeste pumni si picioare de la Steven Seagal sau la dezamagirea de a vedea o bunatate de masina explodand intr-un film de actiune. Serialul ,,Spitalul de Urgenta" a avut un succes enorm in SUA si chiar si in Romania. De ce? Pentru ca surprindea aspecte reale ale sistemului medical american:ca si ei se lupta cu birocractia, si ei au medici iritati ca sunt deranjati in miez de noapte de catre pacientii adusi de Ambulanta,ca nu are fonduri destule spitalul, etc?. Probabil. Cred ca publicul a fost mai mult atent la suferinta umana, transpunandu-se in pielea pacientilor care se lupta pentru viata lor. Asa ar trebui sa faceti si in cazul domnului Lazarescu, puneti-va in pielea lui si nu… citeşte
draga dolloress pe 06 Noiembrie 2005 00:40
mai dolloress, totusi nu crezi ca sunt prea multe coincidente de Cristi Puiu a luat Ursul de Aur cu Cartusul de Kent, a castigat un premiu la Cannes, plus alte premii la festivaluri mai putin importante (printre care si TIFF), a primit critici bune in ziarele de cinema din toata lumea si chiar si debutul lui Marfa si Banii a castigat premii si a fost si el vizionat la sectiunea paralela de la Cannes...
Gandeste-te putin ca poate nu toti carora ne-a placut Marfa si Banii suntem prosti sau snobi.. Mai bine ai spune ca nu e un film pe gustul tau si ai recunoaste ca nu ai pregatirea necesara sa itelegi asa un film

alina pe 18 Octombrie 2005 16:58
am vazut filmul,mi-a placut.dar de ce-a fost asa importanta monica barladeanu?sa fim seriosi,alti actori au avut roluri mai grele,mai interesante...cam penibil tot tam-tam-ul.mi-a placut mult Luminita Gheorghiu.
andu pe 12 Octombrie 2005 16:06
mi-a placut filmul,m-a bucurat ca pe langa actorii mai varstnici vad si actori tineri foarte buni.tocmai de aceea e mare pacat ca i-ati lasat pe ei in umbra si ati promovat-o atat pe monica barladeanu.sa fim seriosi,e si ea pe-acolo,deloc stralucitoare.Si nu vorbeste nimeni de bratila,care e excelent,de rodica lazar,mimi branescu sau clara voda.eu mai merg si la teatru dar nu prea ii stie nimeni.nu prea a existat masura in promovarea filmului.asta nu face cinste prea mare celor care se ocupa de asta.am vazut emisiunea de pe b1.Nu cred ca puiu isi doreste ca monica barladeanu sa vorbeasca despre filmul lui.oricum,felicitari!sper sa mergeti la oscar.
Vegetarian pe 04 Mai 2014 20:36
Interesante replicile batranului catre ficasa !? = .. te rog sa nu ma mai dascalesti . Ulceru nu se face de la alcool ci de la helicobacteri pilori . Te rog sa ma scuzi dar eu beau pe banii mei asa ca ....
Batranii din Romania le stiu pe toate pana cand fac unu sau mai multe atacuri cerebrale , raman paralizati sau cu alzheimer , si conform legii copii trebuie sa aiba grija de ei sa dea zeci de mii de euro pe tratamente iar daca se fac bine , parintii se imbata din nou , se supraalimenteaza etc . Copii majori care au parinti cu comportamente autodistructive ar trebui sa se autodezmosteneasca si poate astfel acesti oameni ar avea sperante mai mari de viata , si parlamentarii romani nu sar mai bucura ca numarul pensionarilor scade cu repeziciune si nu mai trebuie ca statul sa se umprumute cu miliarde in fiecare an ca sa plateasca pensii

Vegetarian pe 5 mai 2014 00:43
Singurul mod de a-ti pastra sanatatea este sa mananci ceea ce nu vrei, sa bei ceea ce nu-ti place si sa faci ceea ce n-ai face
alex_il_fenomeno pe 28 Aprilie 2012 11:37
in primul rand , nu prea inteleg ce este cu acel poster de telenovela sau de comedie , dupa cum considera fiecare ... revenind la film , este unul de o nepasare , de o indolenta covarsitoare , desi fiind un joc viata unui om , fiecare om avand altceva mai important de facut in fiecare situatie ! ritmul filmului , ca la mai toate romanesti , este unul destul de lent , de o continua asteptare si colorat cu numeroase cadre intunecoase , ce mentin o atmosfera destul de sumbra , atat asupra personajelor cat si a noastra , privitorilor . iar desfasurarea cred ca ar scoate din sarite pana si pe cel mai calm om de pe Pamant , intrucat nu are cum sa nu te irite toate actiunile prezentate ... oricum , trebuie sa recunoastem ca este un film trist , ce ne prezinta atat de bine realitatile din Romania . de abia dupa ce am reusit sa il urmaresc mi-am dat seama de ce este atat de apreciat , intrucat nu… citeşte
SandraS. pe 08 Aprilie 2013 17:41
Plictisitor
N-am mai vazut un film romanesc atat de plictisitor....Ma intreb cine a realizat afisul si de ce a fost acceptat sa reprezinte filmul (absolut deplasat!). Si sincer nu inteleg cum a fost incadrat la genul "comedie"?!
iosif bros tito pe 19 Martie 2005 23:11
monica barladeanu actrita ?? Ha HA ha.. cind vorbeste in moldoveneste e subtitrat ?? sau poate nici nu vorbeste!! Ce nu fac oamenii ca sa vinda un film
lili22 pe 01 Noiembrie 2012 22:24
sincer, mi-a placut filmul
Ceea ce m-a deranjat a fost distribuirea unei starlete in rol secundar, Monica Birladeanu e penibila.Luminita Gheorghiu e extraordinara, nu mai vorbesc de domnul Lazarescu, mare actor.Atmosfera din spital e surprinsa foarte exact, da, asa se imprumuta incarcatoarele de telefon Nokia..Medici care sa faca morala omului ca a baut sunt mai rar, ar trebui sa te razboiesti cu 90% din barbatii adusi la urgente, cam toti beau.Ce distractie sa aiba omul obisnuit, doar nu vreti sa faca sport?
revolution pe 22 Septembrie 2006 13:23
cristiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii, am trei cuvinte pt tine:KUSTURICA, KUSTURICA, KUSTURICA,KUSTURICA!(da sunt 4)
Edddd pe 09 Noiembrie 2023 00:57
???
De ce se numește ”Moartea dl. L.” dacă el până la final nu moare ??!!??... ori n-am priceput eu ceva ??......
catamagia pe 11 Ianuarie 2023 05:41
Acesta nu e un film ci un foarte bun "making of" după un documentar (la cât de bine este creat și la ce prestație au actorii aici. Este 1 la 1 cu realitatea fără nici pic, de SF.) privind sistemul de "sănătate" absolut distrus, disfuncțional, prăpădit, plin de incompenta, corupție și o lipsa clara de profesionalism...si desigur dispariția umanismului și al empatiei, tocmai într-un mediu unde este strict obligatoriu nu mai vorbim de "necesar"... Ca necesar este peste tot și in toate.
Ca, și cadru medical da ca nui pui pasiune și suflet. Stai acasă. I-ați alt job. Dar nu ii chinui pe aia care te plătesc cu tot ce au și prin toate metodele doar ca să ii faci bine și sa ajungă sănătoși acasă la familie. Nu ai ce îți trebuie doctore. Protestează cu colegii și cereți drepturile. Cere ce nu ți se oferă atât ție cât și spitalelor. Dar nu îți… citeşte

user-63b02ad8a0ee8 pe 07 Ianuarie 2023 22:45
Bine... filmul prezintă problemele sistemului medical din România.....dar din punct de vedere cinematografic.....nu pot decât să fiu de acord cu comentatorii baltă 67verde și Srdjean......Atunci când am văzut filmul, nu îi cunoștea cariera artistică a actorului Ion Fiscuteanu....La cum l-au pus să joace ,eu am crezut că interpretul lui Dante Lăzărescu e un actor SUPER-AMATOR , ULTRA -AMATOR ,HIPER-AMATOR , ales pur și simplu pentru aspectul fizic -și doar atât !!!!!
MariusCiprian87 pe 02 Octombrie 2021 16:31
Problemele vechi și noi ale unui sistem medical bolnav, impertinent, incomplet, nepregătit și indolent sunt prezente și actuale și după 16 ani de la premiera filmului, un film manifest, tras la indigo prin biografia excelent regizată de Cristi Puiu și foarte credibil jucat de actori mari precum Luminița Gheorghiu, Adrian Titieni, Florin Zamfirescu, Ana Dogaru, Doru Ana, Ion Fiscuteanu și chiar frumoasa Monica Barladeanu. O parodie tragic-comică pe alocuri unde primim în masă, repulsie și indignare față de acest sistem medical, corupt, infect și neprofesionist al unei țări ce se vrea în Uniunea Europeană. Ca și cinefil, îți trebuie o anumită "experiență" cinematografică pentru a vedea calitatea și mesajele fiecărei scene, cu toate că trebuie să fi înhămat cu răbdare și cu o oarecare pasiune pentru filmele românești cu finalurile lor tipice...Nu vorbim… citeşte
contas pe 13 Iulie 2021 04:40
Cezarica21, tot respectul pentru cultura ta cinematografică și pentru comentarii. Sunt foarte pertinente dar cred că sunt printre puținii care le citesc până la coadă. Adună-te și fii mai scurt, mai concis. Nu sunt mulți nebuni ca mine care să citească toată recenzia. Mi-a plăcut filmul, cu atât mai mult că este după un caz real (până la o anumită limită) dar cred că sfârșitul putea fi altfel, nu știu cum. Parcă a tăiat cineva coarda și sa rupt șirul.
AdriAdrianna98 pe 04 Mai 2021 07:51
Un film care ilustrează problemele sistemului medical cu care ne confruntăm și de care toți ne plângem :)
Horatiucrisan pe 06 Ianuarie 2021 22:36
Film excelent ravazut de mine a nu stiu cata oara, film care ilustreasa starea sistemului medical romanesc, nepasarea unor meduci si asistenti, cabotinismul vecinilor binevoitori. Un film de nota 10.
El_KaPpa pe 25 Mai 2020 21:03
9,0/10
Lent, simplu si realist pana in maduva oaselor si in acelasi timp dureros de privit. Un fel de "horror al realismului", daca se poate spune asa. Tragicomedia lui Cristi Puiu poate ca pare pentru multi doar o critica adusa sistemului medical din Romania, dar asta ar fi doar o limitare a ideilor si ar fi pacat sa fie perceput asa. De fapt, este o critica adusa indiferentei si nepasarii omului fata de celalalt. Titlu este unul simbolic iar finalul de mare efect.
Pentru mine este unul dintre cele mai importante filme romanesti facute vreodata si chiar daca nu va fi simtit la fel de catre toata lumea, cu siguranta nu va lasa pe nimeni indiferent si calm dupa vizionarea sa.

valconnex pe 31 Martie 2019 23:10
o poza realista a sistemului medical
Bine realizat. Imi aminteste de cum a fost "salvat" soldatul bosniac din No man's land. Mi-a placut conversatia din salvare , dupa ce omul cere putina apa.
Aishor pe 31 Martie 2019 23:05
România, te iubesc! Film de nota 10!...Noi, cei care am fost în spitale, care lucrăm în spitale, care avem un bătrân în îngrijire, al nostru, ori simplu vecin...noi toți românii acestei țări, noi ştim că acesta e mai mult decât un film...E adevărul gol-goluț...Cât de bine surprinde realitatea spitalelor româneşti! Oh, Doamne!
ZHR_MHL pe 20 Octombrie 2016 13:36
f bun film...
...de exceptie, l-am vazut si revazut de cateva ori, nu scap nici o ocazie de a-l viziona la TV, totul e minunat, real, exact ca in spitalele romanesti; cunosc experienta din spitalele din Romania indeaproape, fara spaga si relatii, nu se uita nimeni la tine; sunt si oameni de omenie, dar majoritatea te conditioneaza, ce mai, domnul Lazarescu Dante Remus e colosal, bravo, un film EXCEPTIONAL.
Anaissss pe 22 Aprilie 2020 04:11
Nu vreau să generalizez , știu că și în România avem doctori de nota 10. Am întâlnit mulți. Însă cu părere de rău o parte din ei sunt exact ca în acest film si mai au o mare problema , sunt aroganți , cinici. Un medic în primul rând trebuie să fie empatic..
Cretzulynne pe 08 Iunie 2019 12:06
A 21-a propunere pentru Academia de Film Americană, la categoria de cel mai bun film străin, din partea României.
Nu a fost nominalizat.

carmen_angelus_romila pe 10 Septembrie 2018 07:57
Din pacate, subiectul acestui film, dealtfel premiat international, trateaza realitatea crunta pe care o intalnim, de fiecare data,chiar si in zilele noastre, in spitalele romanesti.