Păreri Hannibal

(2001)

Hannibal

RomaniaMare pe 26 Aprilie 2010 03:51
Fără Judie Foster,filmul nu a mai avut același farmec!!!
sik54 pe 19 August 2009 12:01
Cred ca e unul dintre cele mai bune filme horror/thriller facute vreodata.Imi place mai mult Julianne Moore in rolul lui Clarice iar Anthony Hopkins joaca excelent si cu personalitate ca de obicei.
Ammelie pe 25 Mai 2010 12:52
Hannibal
Vocea lui Anthony Hopkins iti da fiori! Asta caracterizeaza un actor bun: o privire, un zambet schitat, o intonatie - si personajul a fost definit! Cat despre film, da, mai slab decat Tacerea Mieilor, dar eu am vazut in personaje evolutia pe care 10 ani din viata o creeaza. Au trecut 10 ani, nici Hannibal nici Clarice nu mai puteau fi identici! Ray Liotta joaca bine, dar personajul lui ma enerveaza (de aici se vede ca joaca bine). 6.5/10
deepp pe 2 aprilie 2012 12:31
ii slab
Andre pe 14 Iunie 2008 08:05
Filmul a fost superb. Mi-a placut. Dar trebuie sa spun ca sfarsitul l-au stricat...trebuia sa-l fi facut ca in carte . Cartea e ...putin spus superba

Performante bune din partea lui AH!! Bv lui!!

mic ioan catalin pe 09 Ianuarie 2008 12:41
ca sa puteti intelege personajul HANNIBAL LECTER trebuie sa fi vazut HANNIBAL INCEPUTUL,urmat de TACEREA MIEILOR,HANNIBAL SI MAI APOI DRAGONUL ROSU.SIR ANTHONY HOPKINS
visinescu_alexandru pe 8 octombrie 2016 03:04
Ordinea filmelor este alta Catalin ! Si anume: -Hannibal Rising; -Red Dragon; -The silence of the lambs; -Hannibal. Bafta
crisnede pe 14 iulie 2017 01:10
Total eronat! Primul film este Manhunter, urmatorul The Silence of the Lambs, urmat de Hannibal, Red Dragon si Hannibal Rising.
sarrpe pe 17 Februarie 2011 00:49
ANTHONY HOPKINS ISI JOACA ROLUL PERFECT, UN FILM CA ACESTA ESTE IREPROSABIL. DACA NU AI VAZUT HANNIBAL SI TACEREA MIEILOR NU AI VAZUT NIMIC!
Ranko pe 07 Iunie 2007 22:22
in opinia mea,filmul este aproape perfect....felicitati lui anthony hopkins...
iedutul pe 17 Octombrie 2010 22:26
Am citit si cartea si e un film mult peste nivelele filmelor ca Titanic sau Pe aripile vantului cu oscarurile indesate in spate!!!!:(Nu se evedentiaza filmele cu adevarat bune,pacat,acesta e unul bun
Hannibal88 pe 20 Martie 2009 17:36
Hannibal 2
Al doilea film din aceasta serie nu prea ma incantat(dar nu regret ca sa facut acest al doilea episod,dimpotriva) ,dar Sir Anthony Hopkins, cred ca a tinut tot filmul.
In rest merita vazut.

ionut77 pe 02 Iunie 2011 16:25
reaper
este un film horror foarte bun, cu un Anthony Hopkins care isi joaca foarte bine personajul.
aayana pe 27 Decembrie 2010 14:13
Foarte bună şi această a doua parte. Într-adevăr, Jodie Foster se potrivea mai bine rolului Clarice dar nici Julianne Moore nu e de lepădat. De Anthony Hopkins ce să mai zic? Fără el personajul Hannibal nu ar fi devenit celebru, nu ar fi însemnat nimic. A intrat în pielea lui perfect.
kakamo pe 09 Martie 2011 12:50
super filmul
E tare ... cel mai tare din serie e urmatorul ... cel cu tipu' in scaun cu rotile si cu porcii
aad pe 21 Noiembrie 2010 20:53
obligatoriu de vazut.
Este o vizionare obligatorie in portofoliul oricarui cinefil care se respecta!!

axinte adrian petru pe 06 Octombrie 2007 13:38
e super coolll filmul
claudiu-daniel-lugoj pe 03 Iunie 2009 12:33
claudiu-daniel lugoj
super film merita vazut antony joaca senzational nul ratati ca nu stiti ce pierdeti=))
Tyson_Kyd pe 05 Septembrie 2013 21:19
Nu la fel de exceptionala ca prima parte, dar la fel de buna . Rolul lui Anthony la fel de bine jucat, distributia la fel de bine aleasa, cu povestea destul de conturata si binenteles piperata, pelicula merita visionata . Totusi... de retinut si rolul impecabil al lui Julianne Moore, o actrita superba, naturala si foarte talentata .
LavyBogdy pe 14 Mai 2010 11:09
Ce om.Ce talent."Omul" acesta e nemuritor.Parerea mea e ca Anthony Hopkins si Al Pacino sunt cei mai mari actori ai lumii,urmati de mai tinerii Johnny Depp si Brad Pitt. Caracteristica inconfundabila a lui A.H e faptul ca ofera oricarui personaj o alura de genteleman greu de egalat.Tot respectul pt Sir.
hushchild pe 08 Mai 2010 22:55
nu cred ca poate fi comparat cu tacerea mieilor.. totusi finalul e genial
BiaB pe 27 Aprilie 2012 20:04
Nu a fost la fel de bun ca prima parte dar nu m-am putut abtine sa-i dau 10!Este un film care pur si simplu imi place incredibil de mult!Nu mai am nimic de adaugat inafara de faptul ca Anthony Hopkins este magnific!
radu0594 pe 10 Ianuarie 2012 00:22
Bineinteles ca fiecare s-a asteptat la o continuare a filmului "Tacerea Mieilor(The Silence of the Lambs )" datorita succesului si a calitatii filmului.Personal cand m-am uitat la Hannibal imi doream sa nu se mai termine.Rar un film de genul acesta poate fi conceput atat de perfect.Nu-mi doresc decat sa se mai nasca un Anthony Hopkins si sa mai fie o continuare.10 stele atat filmului cat si lui Anthony Hopkins din partea mea.
legolas05 pe 08 Ianuarie 2012 13:39
super fain filmul,unul dintre cele mai bune filme horror facute vreodata
xerses pe 07 Ianuarie 2012 23:51
Un film memorabil de care imi amintesc cu mare placere cand l-am vazut pentru prima oara.
Nikolle007 pe 07 Ianuarie 2012 21:23
Anthony Hopkins si Juliane Moore fac filmul sa fie cu totul deosebit!
radu3455 pe 26 Decembrie 2011 10:19
o continuare pe masura primei parti,foarte bine regizata,cu actori jucand impecabil
andu7zu pe 18 Iulie 2011 13:26
Putin clasic dar foarte foarte bun.....mi-a placut enorm de mult
Dana04 pe 16 Iunie 2011 17:36
Un film obligatoriu de vazut!!!
Anthony Hopkins e bestial!!! A jucat superb.

bogdi_07_yo pe 06 Mai 2010 12:35
Nu se compara cu primul ,dar si asa e o continuare destul de reusita
deea9595 pe 02 Mai 2010 13:39
dupa parerea mea filmul a fost o adevarata capodopera,Anthony Hopkins facand un rol memorabil
Guest58 pe 28 Aprilie 2010 21:15
filmul e super cool da eu m-am cam speriat la unele faze si e destul de dement
filmu...da sa nu ma intelegeti gresit merita vazut

Ancient pe 27 Noiembrie 2009 10:40
Nu se ridica la nivelul lui Silence of the lambs,dar e mult mai bun decat Red Dragon ( tot din aceeasi serie)
palade_gil pe 11 Iulie 2009 20:26
Desi nu-mi place genul, trebuie sa recunosc ca filmul este foarte bun, dar trebuie vazut cu ff mul detasare
deadlord pe 09 Septembrie 2012 20:18
Este cel mai slab film cu Hannibal, dupa parerea mea.
Salbaticul pe 25 Aprilie 2020 20:50
50 caractere,50 caractere,un film plictisitor.Aș putea spune,pierdere de timp.
lavvw pe 30 Noiembrie 2018 13:58
Mi s-a parut mai slab decat Dragonul Rosu.... mai putin suspans, mult mai previzibil.
carmen_angelus_romila pe 07 August 2018 19:47
O a doua abordare al filmului "Tacerea mieilor", parca mai bine realizata, cu unmai mare suspans si co interpretare de exceptie al protagonistilor.
andrei_oarga pe 31 Martie 2018 00:51
O continuare buna,Anthony Hopkins a jucat excelent din nou,la fel si Julianne Moore,povestea e interesantă iar unele scene sunt macabre,merita vazut,mai ales dacă ți-a plăcut primul film!
andystarx pe 02 Februarie 2017 16:37
Un film putin cam dur,dar un rol foarte bun facut din nou de maestrul Hopkins ! Astept cu interes sa urmares si Red Dragon ! Acesta este aproape la fel de bun ca Tacerea Mieilor !
victor_homescu pe 18 Ianuarie 2017 19:34
trebuie scos pe dvd original Romania
Filmul este unul de referinta,thriller foarte bun.
Alaturi de - Tacerea Mieilor,Dragonul Rosu,Fracture - cu maestrul Anthony Hopkins, se impune transpunerea pe disc real Romania.
Si noul serial - Hannibal - este foarte bun,scenariul fiind in acelasi gen cu filmele artistice amintite.

turtles pe 03 August 2016 19:34
Chiar daca pe imdb e mai slab cotat decat "dragonul rosu " mie mi se pare mai bun. Poate ma las influentata si de fundalul vizual/cultural al Florentei(capitol bine zugravit si in serialul omonim).
mihai_barbu pe 31 Octombrie 2015 16:09
GARY OLDMAN ca Verger Mason fantastic cat despre sir Anthony Hopkins fara cuvinte
f.vlady94 pe 02 Decembrie 2014 03:14
Hannibal Lecter e un personaj de-a dreptul fascinant, iar Anthony Hopkins joaca impecabil, reusind sa transforme secventele din film in momente memorabile. Extrem de carismatic, personajul reuseste sa te cucereasca prin inteligenta sa, prin atentia la detalii si prin caracter , iar privirea si zambetul lui Anthony Hopkins sunt cu adevarat unice.
Un personaj original, foarte reusit, interpretat de un actor de nota 10. Mi-as fi dorit sa-l vad chiar de mai multe ori pe Anthony in rolul asta. Eh , inca mai e timp :))

johnybz pe 05 Aprilie 2014 06:20
Nota 7
Am terminat in final de vazut toate cele 4 filme ce-l au ca personaj pe Hannibal Lecter. Iarasi nu pricep de ce vede toata lumea o capodopera in seria asta, Fara un Anthony Hopkins magistral ca de obicei plus inca vreo cativa actori pe langa el, chiar nu ar fi fost nimic de filmul asta. Ca tot veni vorba, chit ca s-a chinuit si i-a iesit pana la urma, rolul de criminal psihopat si canibal,s-ar fi potrivit poate manusa altor actori cu mecle ceva mai spuchi. Anthony Hopkins are o blandete in privire chiar si cand se vrea a fi criminal dement. Dar daca asta i-a fost contractul ce putem zice noi? Clasificarea e destul de simpla in ce ma priveste- Hannibal rising chit ca e fara Hopkins, The silence of the lambs, Hannibal si Red dragon. Singura diferenta privind succesul intre primele doua cred ca este anul aparitiei. Aaa...si poate numele lui Hopkins care a atarnat foarte mult in celelalte… citeşte
Ovidiu239 pe 05 Martie 2014 23:54
O continuare buna a legendarului film "Tacerea mieilor", din nou in rol principal cu extraordinarul Anthony Hopkins. Evident, nu-i la nivelul filmului din 1991, dar chiar si asa, pelicula a fost buna, a avut ritm, momente de suspans, scenariu, joc actoricesc, insa nu-i un horror cum e trecut la noi pe site.
SQueeZer pe 03 Martie 2014 23:25
Filmul este bun dar primul m-a incantat mult mai mult....Adevarat, si acesta este bun, m-a surprins si finalul :O...
Bregner pe 16 Septembrie 2002 00:00
"Pana una alta, cel mai bun film (la mare distanta) pe care-l poti vedea in momentul de fata pe ecrane este "Hannibal" Ca sa-ti placa trebuie sa ai tu insuti niste criterii estetice."
Scaramouche pe 16 Septembrie 2002 00:00
"Sincer sã fiu, îmi pare rãu cã trebuie sã scriu împotriva vointei mele despre RIDLEY SCOTT, dar asta este. Ceea ce am observat pe parcursul a aprox. douã ore de proiectie a fost imaginea (desãvîrsitã), machiajul lui Gary Oldman (si ceva din interpretarea lui), muzica si peisajele din Florenta. În rest totul pare sablonat. Violentã de dragul voilentei. Anthony Hopkins, ca în ultimele filme, ca un muncitor care intrã la uzinã si stie cã de douã ori pe lunã încaseazã salariul. Julliane Moore care se screme sã... iasã ceva, dar e constipatã. Aaa, era sã uit. Porcii d-le. Ce porci mistreti. Atît."
Miiku pe 03 Iunie 2013 16:28
Un horror de neratat. Obligatoriu de vazut. Anthony este un super actor, cred ca filmele horror sunt cele mai potrivite pentru el. :)
catasmile17 pe 17 Februarie 2013 17:27
Un film foarte bun. Anthony Hopkins demonstreaza inca odata de ce este un actor de clasa.
pisicuta1 pe 06 Decembrie 2012 12:48
f bun mi a placut merita vazut ,.................................
kakapiciu pe 04 Septembrie 2012 01:07
Nu e chiar pe gustul meu. Anthony Hopkins face o treaba buna.