Păreri Hannibal

(2001)

Hannibal

Lionsroad pe 30 August 2012 22:40
Julianne Moore e o actriță bună, dar nu la fel de bună ca Jodie Foster. Fără ea, filmul și-a pierdut din strălucire. Chiar dacă nu se ridicat la valoarea primului film, merită văzut, fiindcă Hopkins e un actor incredibil și-și joacă rolul ireproșabil.
africanus pe 10 Februarie 2012 11:47
De vazut.
Hannibal este filmul pe care orice ai face nu il poti uita, replicile, psihologia si sobrietatea din acest film iti dau fiori, odata ce ai vazut The Silence of The Lambs nu poti rata aceasta continuare de suces.
DragonMaster pe 14 August 2011 00:06
De vazut
Este un film foarte bun dar parerea mea este ca Red Dragon este peste dar nu inseamna ca nu merita vazut.Nota mea este 8.
savvy pe 01 Aprilie 2011 22:40
...
incearca el Anthony Hopkins sa faca ceva, dar atata timp cat filmul a fost scris prost nu e nimic de salvat din el nici kiar de un actor atat de mare...mult mai slab ca primul....shi previzibila actiunea....
savvy pe 1 aprilie 2011 22:42
aaa...si nu sunt adeptul schimbarii actorului care interpreteaza un personaj...
nea caisa pe 13 Decembrie 2007 12:58
normal filmul are si parti proaste, da per total este foarte foarte bun, conteaza atmosfera care ti-o creeaza.eu fiind un fan al filmelor thriller si crima, mi-a placut foarte mult.este un film excelent cu atmosfera fantastica si cu anthony hopkins in zile mari
danielopol radu pe 24 Martie 2007 10:19
este unul dintre cele mai bune filme ale lui anthony hopkins dupa tacerea mieilor
Denis pe 04 Iunie 2004 19:33
Un diabolic film pe care lam vazut.Aproape sange am vazut:mancand creier taind capul lui Ray Liotta (in film bineinteles)sau cum ii ataca pe oameni:printro simpla atingere.Deci tot Anthony Hopkins rolul principal si negativ si Julliane Moore ia luat locul lui Jodie Foster.Mai misto juca Jodie Foster.Este continuarea filmului Tacerea Mieilor si dupa aceia urmeaza Red Dragon.Este un roman super.Nu leam citit si nici nu vreau sal citesc.inca odata FILMUL ESTE DUR!!!!
Nightwane pe 07 Mai 2004 12:24
uite ca-i dau 5 stele..si nu pt. Ridley Scott...si nici pt. Anthony Hopkins...ii dau 5 stele pt. ca mi-a placut...am eu motivele mele ;) (nu Julianne Moore :P )
Dominic pe 06 Mai 2004 23:51
Asta e Ridley Scott?Nu se poate.Anthony Hopkins joaca in filmul asta.Sunt de acord cu voi....mai bun a fost "Tacerea mieilor"
pssst pe 08 Aprilie 2004 15:08
2 stelutze:
1 pentru AH
1 pentru Ray Liotta, care din nou e in rol - bravo lui.

dar distribuirea lui JM a fost un DEZASTRU! pacat de rol, care lasa mare libertate pentru epos... ca si politistul italian, interpretat de un actor care a jucat numai in comedii.

filmul este slab, dar pe de alta parte l-am vazut cu ochii critici care ar fi vazut cu placere un film de talia tacerii mieilor!

muzica buna, imaginea de asemenea.

inca o critica: eposul care are un ritm inconstant - lincezeste in nenumarate puncte...

pssst pe 16 septembrie 2002 00:00
am uitat sa mentionez ca in rolul lui JM o vedeam mai degraba pe Laura Linney, daca Jodie Foster n-a mai catadixit sa puna umarul la filmul asta (sic!)
yronick pe 23 Martie 2004 03:03
Mai nu stiu de ce vi se pare voua o porcarie filmul asta, sincer am ramas socat sa aud asemnea pareri despre el.Dupa parerea mea trilogia "Tacerea Mieilor-Hannibal-Red Dragon" este una din cele mai bune, iar "tacerea Mieilor e indiscutabil cel mai bun film tin toate timpurile.Acuma nu stiu dupa ce criterii apreciati voi un film, dar daca faceti o comparatie intre Hannibal si multe alte filme ce se da la cinema veti observa ca nu se mai face nici un film bun.
Genjuro pe 22 Martie 2004 22:06
Uf chiar imi pare rau de HANNIBAL , este un eveniment mai nefericit in seria lui ridley scott.Este un esec dupa parerea mea in care Anthony Hopkins se transforma din genialul ucigas cu simturi ascutite atat psihice cat shi fizice intr un claun grotesc.Nici nu se poate compara cu Tacerea Mieilor. Jodie Foster care a fost planificata a juca din nou rolul agentului Starling a refuzat rolul dupa ce a citit scenariul spunand ca este ridicol si nu numai ca Hannibal devine o gluma ci si personajul ei este sters si aproape schimbat total de prima parte in care jucase.
WraIth pe 22 Martie 2004 17:06
Mai klumea a fost parca "Tacerea mieilor"
yo_dominic pe 20 Martie 2016 01:18
FILM DE CACAO
m-am uitat la intreg filmul si nu a fost nimic horror, mai degraba au fost secvente fara sens, nici nu ma asteptam sa ma dezamageasca,i-am dat nota 4 o nota prea mare,mai pe scurt film de cacat
cosmin742000 pe 28 Februarie 2013 13:44
Un film slab , o continuare nereusita a Tacerii mieilor , la fel ca si cartea lui Thomas Harris
Tyson_Kyd pe 5 septembrie 2013 21:09
La fel ca si tine... foarte slab !
cosmin_kedii pe 16 Ianuarie 2013 11:32
Nu este aproape la fel de bun ca "Silence of the Lambs", dar foarte elegant - și finalul este mult mai bun decât cea a cărții
anonymous.6229028630c4f pe 08 Ianuarie 2012 13:47
Ciprian_2007_tl pe 14 octombrie 2013 21:38
ba tu te contrazici in acelasi context? dute baiatule la un control sigur te gasesc aia cu ceva..
Daniel Gabriel pe 15 Martie 2008 18:49
"Tacerea Mieilor" a fost o adevarata capodopera. Pacat ca nu pot spune acelasi lucru si despre "Hannibal". Eu cred ca Ridley Scott a vrut sa faca un film grandios dar i-a iesit un fiasco total. Ii dau insa 3 stele pentru AH, peisajele superbe si muzica buna.
Gavriil pe 24 Martie 2004 22:11
Ma asteptam la mai mult.
Hannibal – un tip care categoric nu mananca sanatos
CoolRank: 8/10
- atmosfera & entertainment: 8 /10
- regie: 8.5/10
- actori: 9/10
- scenariu: 8.5/10
- montaj: 8/10
Nota IMDb: 6.4/10
Se apropie mult asteptata lansare a filmului lui Woody Allen – You Will Meet a Tall Dark Stranger. Nu sunt fan inrait Woody, dar in acest film joaca actorul meu preferat, Anthony Hopkins. Si ca sa va aduc aminte de el, m-am gandit sa scriu astazi despre unul dintre filmele memorabile in care a jucat: Hannibal.

Break the silence
Aperitive costisitoare si pretentioase, alegerea atenta a vinului care insoteste cina, atmosfera de ... citeşte

LUciS pe 23 Martie 2004 19:24
Pacat de el. Din reclame si dupa Tacerea Mieilor ma asteptam la mai mult. S-au bazat prea mult pe A. Hopkins si nu le-a prea iesit. Si agenta aia FBI e pusa chiar degeaba acolo.
La mai bine!

Matrix pe 22 Martie 2004 10:12
Fara sens aceasta continuare stupida.
Un mare esec atat pentru Ridley Scott cat si pentru Anthony Hopkins.

Go 1 2