Păreri Avatar

Avatar

cavallioty pe 25 Decembrie 2009 20:33
spectacol vizual
un real spectacol vizual,povestea este dragutza dar nu ceva iesit din comun(obiectiv),recunosc ca mi-a placut chiar daca povestea a mai fost prezenta si in alte filme dar impreuna cu imaginea a incantat foarte mult retina ochilor mei(ce cocalar a sunat) asta a fost parerea subiectiva:D
bodoknut pe 20 Decembrie 2009 14:40
extraordinar e putin spus
filmul asta a revolutionat cinematografia!
e cel mai bun sf facut vreodata!
chiar nu am cuvinte, am ramas mut de uimire!
e o capodopera!

bill pe 25 decembrie 2009 00:20
........................... daca "extraordinar e putin spus " ce-ai zice sa-l mai lungim putin ???? de exemplu extraordinarescovici !! ce zi e mai mult spus acum ??? same bad bill
MissBlossom01 pe 6 iunie 2010 12:47
nu zic ca e cel mai frumos film facut vreodata,dar invatati si voi sa apreciati munca altora.
mariusss10 pe 19 Decembrie 2009 02:13
genial
tot ce pot sa zic e ca mi'a depasit asteptarile...merita toti banii si va sfatuiesc pe toti amatorii de filme bune sa mergeti sa'l vedeti in format 3D... acum am venit de la cinema si sunt impresionat...SUPERB
hottweet pe 23 Decembrie 2009 02:23
am vazut filmul si pot sa spun ca sunt in soc . de fapt , asta nu e film ... e o minune , nu-i gasesc numele potrivit !
arsenie2010 pe 14 August 2010 09:53
slab
la efecte ok si atat ca in rest nu te misca deloc,desene animate
StefaniaC pe 29 ianuarie 2011 13:02
de acord...din pacate:(
D3n pe 06 August 2010 17:09
Cel mai nasol film vazut de mine si am mai si platit sa ma uit la el.
Hor pe 20 Martie 2010 16:03
un film care in afara de efecte speciale nu are absolut nimic: nu tu poveste nu tu atractie , nu tu nimic, lucru care s-a dovedit si la Oscaruri. Si mai e si prea lung: te plictisesti. Oameni buni deschideti-va ochii!! Si singura lui morala este: in viata trebuie sa ai bulan(noroc chior)
BRUMA pe 17 August 2010 14:32
.......
Nu inteleg ce ati vazut la filmul asta, eu am rezistat decat 40 minute, dar gusturile nu se discuta!!
yuly209 pe 6 martie 2011 20:39
si yo urasc filmu da dak te-ai uitat numa la 40 de minute nu ai ce sa intelegi, uitate la tot
Oana20 pe 20 Iunie 2010 23:01
Eu am amortit pe scaun uitandu-ma la un film care nu se mai termina o data. Regizorul a urmat planul filmului "Titanic" pentru un succes garantat doar ca a adaugat idei de acualitate ca ecologia si oamenii tip extraterestru. Efectele 3d nu m-au impresionat deloc, prefer sa ma uit la o animatie 3d si sunt mult mai multumita.
mihaiboghiu pe 6 ianuarie 2013 23:08
Una dintre cele mai mari porcarii pe care le-am vazut vreodata. Ideea filmului este tipica americanilor, o idee in care au imbinat orgoliul american cu fictiunea. O idee foarte slaba de fil, tematica filmului e slaba, filmul este foarte plictisitor. Nici macar ideea de a-l vedea pentru efectele 3d nu ma incanta.
zapukel pe 28 Decembrie 2009 19:03
singura mea satisfactie dupa ce am vazut filmul asta,au fost cei 1% din pretul biletelor redirctionati spre crucea rosie.
scenariul tipic american:
*un colonel mare si tare,care taie si spanzura,cu o voce specifica tuturor filmelor
*oamenii distrug,k doar asa pot pune mana pe bani
*dintre toti astia rai se gasesc 2-3 care se rascoala
*iar finalul a fos cum se astepta toata lumea,nimic surprinzator

pot spune k mi-au placut efectele,dar la 500 mil $ investiti,daca nici astea nu ieseau bine,,,,,
si inca ceva ,daca va uitati pe youtube o sa vedeti k exista un scurtmetraj facut cu 300$ (Ataque de Pánico),cu efecte foarte bune.iar pt filmulet tipul acela a fost invitat sa faca un film la hollywood cu buget de 30 mil $.

Blood_Major pe 09 August 2010 23:37
Nu stiu ce sa spun , dar mie nu prea mi-a placut filmul !
sorin1993 pe 18 Ianuarie 2010 19:28
sorin
Un film prostesc.Naspaaaa.Mai bine ma uit la desene animate.Aia care ati vazut filmu suntetzi dus cu capu:)) nebunilor mai iesiti afara din casa si lasati filmele si netu asta care va drogheaza.Parerea mea!
bistriz pe 28 Decembrie 2009 13:54
Din ciclul mereu de succes: sa salvam lumea
Un film placut, dragut… Unii il compara cu Razboiul Stelelor, Matrix sau The Lord of the Rings. Nici vorba. Acelea chiar sunt filme. Avatar e o fantezie infantila din seria benzilor desenate gen Omul paianjen sau Testoasele Ninja. Bazat pe idei SF cam rasuflate.
E interesant de unde ii vine succesul. Din doua parti, cred eu. Intai ca e dinamic, are o actiune continua si o anumita demnitate a chipului si caracterului bastinasilor (care, totusi, raman niste poze, niste desene, nu reusesc sa devina personaje). In al doilea rand s-a catarat bine pe un val ideologic: ecologismul naiv si comercial de tip american (Al Gore & co) care vine direct din teoria Bunului Salbatic a lui Jean-Jacques Rosseau (si aceea primitiva, socialista - si falsa dealtfel).

Spaghete pe 06 Februarie 2010 19:56
La pomul laudat, sa nu te duci cu sacul !!!
Curiozitatea m-a indemnat cu pasi fermi catre sala de cinema, auzisem atatea recenzii, atatea superlative, vroiam sa vad minunea...Intr-adevar, film excelent ma intreb de ce n-o fi castigat GLOBUL DE AUR la cea mai buna animatie ! Sa fim seriosi e un film de animatie prin excelenta ! In afara de efectele speciale nimic nu m-a surprins, foarte subtire totul, de la roluri pana la story, chiar plictisitor, banal. Inca o data ni se arata ce iese dintr-un marketing bun. Filmul a avut parte de atata publicitate si atatea recenzii platite incat efectul spiritului de turma s-a facut simtit din plin. Scopul a fost atins, acela de a umple buzunarele unora pe seama manipularii in masa, a naivitatii.
Radu1711 pe 30 Decembrie 2009 00:43
radu1711
nu stiu ce sa zic de acest film, am ramas fara cuvinte, asa film nu am vazut demult, este pacat sa nu fi vazut acest film daca iti plac filmele bune.nota 10 merita din plin.merita vazut cu orice pret
IULIAN.APOSTOL pe 6 februarie 2010 21:24
UN FILM SUPER
K.g pe 16 Aprilie 2008 11:26
cred k va avea un succes destul de bun
andreyuzzu pe 07 Septembrie 2010 03:16
Nu inteleg ce va place atat grafica asta 3D pusa pe un film de cacat. James Cameron a atins apogeul cu Terminator 2 , altu mai bun nu cred ca va face daca a pornit pe drumul asta.O adunatura de strumfi care se bat de colo colo si asta e tot filmu.....
Prefer sa ma uit la un film fara nici un efect dar care are un scenariu genial si care ramane in istorie decat sa ma uit la un film cu efecte 3D care dupa 2 ani va fi uitat daca nu se va face o continuare.....

BenjaminLinus pe 29 Ianuarie 2010 00:47
film senzational.nebunie totala.in 3d ramai pur si simplu masca.James Cameron si-a pus amprenta din nou.este un film de neuitat.mai multe nu zic,las filmul sa vorbeasca !!!
portofel pe 19 Ianuarie 2010 16:40
o fascinanta transpunere a simturilor intr-o lume de vis.o incantare vizuala.MERITA VAZUT,chiar si pentru sceptici.
Tenfix pe 28 Decembrie 2009 02:29
mmm.....
Filmul asta mia lasat o singura parere...la pomul laudat nu te duce cu sacul...e un esec total,dupa vreo ora incepuse sa ma ia somnul la film.Celor mai multi dintre cei care apreciaza aceste film le-a placut datorita reclamei care i s-a facut.
kr1st1badboy97 pe 10 aprilie 2011 14:28
ai perfekta dreptate... multzi de-aici zic "cel mai bun SF" numai pt. reclamele care i s-au adus, da la vizionare... o mizerie!
Ucshi pe 26 Decembrie 2009 10:27
Chiar este! :D
A fost impresionant, unic, original.. si cu siguranta pe fiecare ne-a marcat intr-un mod foarte placut. :) Respectele mele.
LiviuBoldis pe 21 Decembrie 2009 09:47
Varza
L-am vazut ieri ! E cel mai nasol film facut vreodata ! Am mers din cauza comentariilor care sunt pe site-urile de specialitate , dar : M-A DEZAMAGIT ! ! Pacat de bugetul ala ! Pacat de voi ca pune-ti botu` la vrajeala asta de film ! Toate prostiile va atrag atentia !
padres9090 pe 22 decembrie 2009 02:29
si tu esti un B.O.U.
kr1st1badboy97 pe 10 aprilie 2011 14:29
nu vah suparatzi da are mare dreptate! nu tot ce zboara s shi mananka!
fantastic4 pe 06 Februarie 2011 21:05
cel mai naspa film din cate am vazut......nota 1 e mult
leo26 pe 7 noiembrie 2020 23:20
Ba esti prostolino.
MrJuVe pe 16 Martie 2010 07:45
Asa film slab inscris la oscar nu am vazut in viata mea.. pai star wars de exemplu a fost facut acuma cateva zeci de ani si da clasa acestui film care nici nu se poate numi film.. este un teatru ieftin..
okila pe 16 Ianuarie 2010 17:24
bun
i-am dat o stea pt a compensa nota mare pe care o are,este un film bun,dar atat,este plin de clisee tipic americane,nu te surprinde cu nimic actiunea filmului,noroc de tehnologia 3d.
lucy_miley pe 28 ianuarie 2010 15:05
daaa sigur...nu stii tu sa apreciezi un film
kr1st1badboy97 pe 10 aprilie 2011 14:32
d akord cu okila! scenariu nu-i bun nik d arunkat la gunoi! james cameroon face nishte filme splendide, da akum... m-a dezamagit!
ionutz_05 pe 10 Ianuarie 2011 13:06
un monument de prostie......................naspa rau de tot
diabolyk_black pe 13 ianuarie 2011 15:38
Din ce lume vii mai baietel ???Gradul tau de inteligenta este nullll??? --"ionutz_05 a votat filmul The Dark Knight / Cavalerul negru cu nota 1 --ionutz_05 a votat filmul Inglourious Basterds / Ticăloşi fără glorie cu nota 1 doar cateva note acordate de tine ..... filme cu greutate si cu nominalizari Si "The Last Airbender",Taxi 4,Takers etc etc le noteaza cu 10 !!! Doare prostia ,spune ????/
crilove8 pe 8 aprilie 2012 13:37
Asa e ......seria LOTR e cea mai buna!
Carlovitz pe 02 Februarie 2010 23:46
Cred ca sunt printre putinii oameni care nu i-a placut acest film... :)) o poveste banala de dragoste, multe efecte speciale si nici un mesaj puternic....cu toate acestea are cele mai mari incasari.....probabil efectul de turma... ori nu mai fac eu diferenta intre un film adevarat (Schindler's List, Forrest Gump, Saving Private Ryan, Fight Club,Inglourious Basterds,Braveheart,The Shawshank Redemption,The Godfather I,II,III, The Pianist s.a) si un film nici nu stiu cum sa-i zic, fuck-mind. Probabil daca as avea 12 ani...m-ar impresiona la maxim acest film,dar cum nu-i am nu ma pot abtine sa nu-mi zic parerea : O porcarie superevaluata!
SergioSanto pe 09 Februarie 2010 17:40
Sub Zero
Asa ma Enervati cu "AVATAR", pardon "Pocahontas" Remix Electro... Nu am vazut un film mai Kitsch decat asta. Ponei fermecati care mananca panselutze fericite... Lasati'ma. va zic 5 Filme mai bune decat Avatar de Yahoo Messenger:

1. Lord Of The Rings - Trilogia
2. Matrix - Trilogia
3. Star Trek [2009]
4. Transformers - Duologia
5. Jurassic Park - Trilogia

Si daca faceam o referire si la firul narativ, arta dramatica va mai enuntam inca 10 filme cu un scenariu mai intrigant, relevant si potent decat filmul asta.

Avatar in afara de efecte speciale si o campanie de publicitate foarte agresiva, incat si triburile din Congo stiau de el... E Pilaf!

Medicate pe 26 februarie 2010 17:33
Intr-adevar LOTR e mai bun , Matrix un jeg de trilogie , Star Trek ... nici macar la nivelul lui Matrix nu ajunge , transformers un film bogat in tzatze si funduri ( Megan Fox ) , jurassic park ... in afara de primul film restu ....
nightmare28 pe 9 martie 2010 19:46
vad ca voi nati inteles..filmu asta e opusus la c e pe lumea asta adica..nush ceva mi bun cand credeti ca o se ne oprim sa construim cladiri,sosele shi sa poluam??? a?? niciodata...
NiniZ pe 09 August 2011 23:51
La ce reclama a avut ma asteptam la mult mai mult.
MaddoW pe 29 Ianuarie 2010 23:17
Ce panaramaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Medicate pe 26 februarie 2010 17:36
esti
cetateanu pe 13 august 2010 10:03
cred ca ai exagerat cu panarama sau ai vrut sa sochezi
sebanu pe 16 Decembrie 2009 16:53
un kkt
voi sunteti nebuni ma? inculti cinematografic...dupa 15 minute urmeaza cele mai previzibile 150 ever. o basina...multe efecte bune, de acord, dar atat. Film f bun a fost law abiding citizen, asta e o basina si o sa va convingeti poimaine :P
sorinm pe 22 decembrie 2009 13:47
este alt film daca stai sa te gendesti abiding citizen nu ai cum sa faci in inchisoare sa evadezi , in primul rand o inchisoare era beton pe dedesupt deci este imposibil
marylin01 pe 18 ianuarie 2010 01:36
Mor cand va aud cu previzibil.... poate aveti calitati paranormale :))cine stie..... ideea ca binele invinge raul se stie apare in orice film dar asta nu inseamana ca e previzibl
brezi65 pe 29 Decembrie 2009 07:50
avatar
azi merg si eu cu familia la avatar!!!uraaaaaaaa!!!!!!!!!11
bovoro pe 6 ianuarie 2010 00:47
Partz!
supy pe 02 Martie 2011 11:53
De 3 ori prost
Recunosc, l-am vazut acasa , dar nu cred ca asta a influentat prea mult parerea mea despre el...mai rau de atat nu se poate
danyx493 pe 14 August 2010 13:21
Decorurile impresionante, actiunea din plin si o poveste de dragoste fascinanta fac din acest film cel mai bun SF al anului 2009.
captain pe 22 Februarie 2011 20:59
nota 1 pentru cel mai prost film....ha ha ha ha ha
vision pe 15 Ianuarie 2010 16:23
naspa
deci e cel mai naspa film vazut de mn nuhtu ce va place la el are efecte dar nu are accea esenta de film care te face sa privesti viata alfel si sa intelegi ceva din el ... e un kkt
victor_stefan37 pe 24 Ianuarie 2010 14:13
Cel mai bun film 2009:X
cel mai bun film care lam vzt vreodata:Xe genial filmu merita vzt
ioanna. pe 23 Ianuarie 2010 18:25
Am fost si e foarte frumos din punct de vedere al efectelor speciale si al povestii. Nu ai cum sa nu te indragostesti de ei.
Daylak pe 21 Ianuarie 2010 00:42
frumos
am fost, l-am vazut, mi-a placut, il voi mai vedea :)
Omg.AleCs pe 06 Ianuarie 2010 08:24
Nota 9 (Obligatoriu de văzut)
Obligatoriu de văzut 3D numai sa nu va doara capu dupaia prea tare; filmul este foarte bun dar nu il consider o minune sau o capodopera, actiunea mi-a placut, efectele speciale foare bune iar grafica de neegalat pana acum in lung metraje spune totul! Pentru cei care trec de 40 de ani i-ar da 9/10 in mare parte, eu sunt SF-it convins si daca se exagera cu efectele, stilu de comunicare, forte/abilitati ceea ce nu am vazut :( .. poate ca ii dadeam 10 dar oricum merita 9 deoarece de la Star Wars episodul III in coace nu am mai vazut atata grafica.
raresu pe 12 ianuarie 2010 01:08
sunt de acor cu u.filmul e f bun dar nu capodopera. a costat mult dar il ajuta modul asta 3d
Tenfix pe 19 februarie 2010 13:20
obligatoriu de vazut de redusi si frustrati asta nu e un film pt oamenii sanatosi
tero pe 30 Decembrie 2009 15:04
ESte un film extraordinar e de bun o capodopera , merita vazut si acuma si in 2010 si nu la calculator ci al cinema ;) sal vedeti 3D este extraordinar , comentariile noastre nu fac mare diferenta :)) oameni buni filmu acesta nare nevoie de comentarii el vorbeste de la sine ;)
ianisz91 pe 26 Decembrie 2009 18:52
Vedeti filmul
Poate ar fi mai bine sa votati abia dupa ce vedeti filmul. Nu sunt webmaster, admin etc. dar cred ca asa ar fi de bun simt. FIlmul asta merita cel putin top 3 in cinemagia.
lukaszz pe 24 Ianuarie 2010 16:39
Luka Review
Filmul anului 2009.Cu siguranta are de toate,cel mai mult mi-a placut insa cum a fost facuta planeta,la asa buget era si pacat oricum :)
cristy_silvoseanu pe 23 Ianuarie 2010 22:54
Exceptional filmul!!!
James Cameron merita felicitari pentru tot ce a realizat in acest film! Filmul dispune de un fir epic grozav, are momente dramative, live-action, are o poveste de dragoste si are si cumva o nuanta de morala! Este un film foarte bun care provoaca aproape toata gama de emotii de la intristare, trecand prin, furie, compasiune, fericire si incantare de-a dreptul! E de vazut indiferent de ce varianta dispuneti: pelicula clasica, online, sau RealD! Si sper sa ia cat mai multe premii Oscar! O merita!
crissa208 pe 30 Decembrie 2009 17:37
O adevarata capodopera a cinematografiei
Am reusit si eu in cele din urma sa-l vizionez la cinematogaf in format 3D. Timpul petrecut in fata ecranului mi s-a parut extrem de scurt, iar cand am iesit din sala mi-a trebuit vreo 15 min ca sa-mi pot reveni (cred ca era din cauza multitudinii de culori, dar si al efectelor 3D). Mi-am luat bilete la ora 12:00 ca sa fie sala mai goala, dar a fost aproape plina. Pentru cei care l-au vazut digital le recomand cu caldura sa-l vada in format 3D pentru ca este o diferenta imensa intre ele Mi se pare ca acest film este ca un tribut adus cinematogafiei. Actiunea se petrece intr-un univers coloristic de neimaginat, impresionant, nemaivazut, pur si simplu senzational. Nu cred ca are rost sa comentez prea multe despre film pentru ca inca sunt uimita de cat de bogata este imaginatia unor oameni; un film care m-a facut mandra ca sunt om. Un film care nu cred ca va fi egalat sau depasit in… citeşte
julesverne pe 18 ianuarie 2010 21:05
Incearca sa vezi si filme care-ti solicita intelectul.S-ar putea ca dupa un timp sa nu mai vrei sa mai vezi timpeniile facute de Cameron
ftroaca pe 10 februarie 2010 11:39
filmul este doar un film frumos si atat departe de a fi cel mai bun film nici nu se compara aceste desene animate cu ...de ex lord of the rings 3d te face sa zici ca e smecher, culorile alea facute special sa-ti ia ochi insa in rest...desene animate...poveste ..ok dar mult prea previzibila terminata cu..final fericit..3d face diferenta fata de alte filme insa la primul film care va fi full 3d de ex ,,intalnirea titanilor" din 2010 toata lumea va uita de el
White.Lily pe 06 Ianuarie 2010 15:22
Sincera sa fiu, nu sunt un fan acestui gen de film. Insa nu pot sa spun ca m-a lasat rece.
Nu am putut insa sa nu remarc inclinatia spre distrugere a lui James Cameron. In momentul atacarii populatiei Na'vi , este secventa aceea cand copacul acela urias se prabuseste. Ei bine, acel moment mi s-a parut ca se aseamana izbitor cu Titanic, cand vaporul se rupe in 2 si partea pe care se afla Rose si Jack se scufunda.... este clar amprenta lui Cameron.

eylaynya pe 01 Ianuarie 2010 12:12
cu siguranta nu inteleg dc toata lumea ast sa vada acest film.mie personal nu mi se pare special."| e chiar ff najpa
Bogdan88 pe 1 ianuarie 2010 13:05
ai probleme cu cabina???
kr1st1badboy97 pe 10 aprilie 2011 14:33
cre k uh ejti singurul de-aici kare are probleme cu cabina shi neuronii!
Thyphon pe 26 Ianuarie 2010 21:06
Nimic deosebit
Film de duminica si nimic mai mult.Efecte speciale deosebite dar regia daca o putem numi asa si scenariul lasa de dorit...
BabyBlueEVO pe 26 ianuarie 2010 22:26
prietene trebuie sa explici de ce consideri tu de ce acest film este "nimic deosebit" si de ce este film doar de duminica altfel avem impresia ca ai scris doar ca sa fi altfel decat majoritatea
Thyphon pe 28 ianuarie 2010 22:15
De ce?Joc actoricesc mediocru,un scenariu care nu iese cu prea mult din tipare,regie mediocra si efecte speciale deosebite.Insumate dau un film bun dar nu deosebit.Se prea poate sa avem gusturi diferite..eu de ex.consider Scarface o capodopera iar Avatar un film de relaxare,pe care il uiti repede;tu probabil apreciezi invers dar nu te ironizez desi sunt sigur ca as avea de ce...
mircea93cj pe 24 Decembrie 2009 01:41
10*
Cel mai bun film vazut vreodata! parerea mea. A meritat banii 100% . Sper sa apara repede in magazine si sper sa nu fie prea scump.
Cambyses pe 25 decembrie 2009 00:34
asa si ce faci ci motorul filmului mai exact cu elementul de inovatie Experience it in 3D?
PaTricKz0r pe 7 martie 2010 15:28
cam da
bigtime pe 20 Februarie 2010 13:50
bigtime
l-am vazut si nu este asa grozav cum se spunea . e bunicel filmu asta
Go 1 2 3 ... 14 15 16