Păreri Zodiac

(2007)

I se spunea Zodiac

andyy pe 13 Septembrie 2009 00:37
Un film care te atrage in primul rand prin faptul ca este facut dupa o poveste reala.Totusi prea lung si fara sa atinga momente de supans prea intense asa dupa cum prevestea inceputul filmului.Ar si putut fi mai scurt si mai intens.
titihenry pe 15 Iulie 2010 19:28
Excelent film! te tine pe durata celor 160 de minute lipit de ecran! nu-l ratati!
barengott pe 21 decembrie 2012 22:42
pai si cum ai vazut filmul daca ai stat lipit/a de ecran? :-?? :)))
andy_svichi pe 2 octombrie 2013 00:04
a fost o expresie ba :O
Pitbull pe 11 Decembrie 2010 09:51
De la Peter Jackson la Norman Bates
Zodiac - de la Peter Jackson la Norman Bates
Anul ăsta, în Săptămâna Patimilor, am prins un troll.

Trollul virtual este un echivalent pe internet al ucigaşului în serie. Ascuns în spatele unui computer, terorizează comunităţi întregi cu mesaje ofensive şi obsesive, într-un futil exerciţiu de penis-enlargement. Afrodisiacul lui narcisist este mania grandorii.

Trollul nostru inunda de aproape un an forumul CineMagia cu mesaje axate pe câteva teme şi idei fixe: apologia filmului comercial în dauna celui de conţinut, desconsiderarea a tot ceea ce el percepea ca "elitist", homofobia, fanatismul religios (leitmotivul: "filmul X este anticreştin"), demonizarea lui Cristi Puiu, idolatrizarea lui Dinu Patriciu şi exprimarea convingerii că el, trollul, are o inteligenţă imbatabilă. Majoritatea nickurilor pe care le folosea erau rapeluri la… citeşte

Collin pe 26 Iunie 2010 15:14
e ok
e destul de msito filmul ... merita ... oricum nu poate fii pe placul tuturor !
robertsandu pe 09 Iunie 2012 10:15
Superfilm
Din punctul meu de vedere, Zodiac este cu nimic mai prejos decât un superfilm. Nu rar, ci foarte rar m-am lăsat cuprins de o poveste precum am făcut-o în filmul lui David Fincher. Pot să spun că Zodiac m-a captivat chiar mai tare decât Se7en, sigur și pentru că știam de acest faimos și brutal criminal în serie cu mult înainte ca pelicula să fie produsă.

Faptul că știi bine că faptele din film chiar s-au întâmplat este un mare, dar mare, avantaj pentru un film de gen "crime". Te face să-l urmărești mult mai atent. Pot spune că după ce s-a terminat pelicula, am intrat repede pe net să aflu mai multe despre caz. Or, dacă un film reușește să mă determine să fac asta, pesemne că este bun. Altfel nu provoacă decât indiferență.

Despre lungimea peliculei, aceasta nu este niciodată un dezavantaj. Și vă spun și de ce cred asta.… citeşte

Sergiu.Lobont pe 07 Iunie 2011 00:49
Uite-n stânga… uite-n dreapta… pff, de fapt trebuia să te uiţi în faţă
Un puzzle, un mind-blasting şi startul s-a dat. Scot lupa, mă joc de-a Sherlock Holmes-ul, încerc să rezolv un mister din faţa laptopului căruia detectivii din film nu pot să îi dea de cap. Cin’ să fie Zodiacul? Rog amatorii de horoscoape să nu se entuziasmeze că filmul nu are nici cea mai mică legătură cu zodiile, e cu alte cele.

O scenă cu un cuplu la marginea unui lac, dornici să savureze una dintre plăcerile la modă a Americii anilor 70’, nu pot să spun care era, spun doar că se putea petrece pe bancheta din spate a maşinii, sau pe cea din faţă pentru cei mai aventurieri din fire. Bang, ambii sunt împuşcaţi, el supraviețuiește, ea mai puţin. Aceeaşi scenă, doar la ceva timp distanţă, cu un alt cuplu, bang, el supravieţuieşte, ea la fel de puţin ca prima. Îmi trec prin minte nişte ipoteze conform cărora asasinul ar putea avea… citeşte

Lukandee pe 12 August 2010 18:07
Este un film delicios, exceptional, dar daca ai chef doar de adrenalina, impuscaturi si alte de-astea (nu ca nu ar fi in regula), mai gandeste-te inca o o data ce film vrei sa vezi.
Gylenhaal, Downey Jr si Rufallo trei personaje cu fonduri diferite, dar urmarind aceeasi idee de adevar. Pana la urma, ramane doar Robet (Gylenhaal), cartoonistul de la SF Chronicles, care e cel mai consecvent si ambitios dintre toti, sa afle numele criminalului.
Filmul prezinta multe teme imbinate, incapacitatea justitiei de a fi justa, prejudecatile societatii moderne, zadarnicia, dar si aspiratia rasei spre adevar.
Stralucit film, lung, dar plin de suspans, merita vazut.

iCantFindAlinA pe 30 Iulie 2010 05:07
cam plictisitor mi sa parut si mie cand lam vazut prima data (nu intelegeti gresit ma tinut in suspans si mia placut) dar asta pentru ca eram obosit si nu am inteles mare parte din dialoguri..dupa ce l.am vazut a doua oara mam lamurit..frumos :D
nelly-kiss pe 29 Aprilie 2010 23:40
bun
e un film bun, interesant dar cam prea lung, mister si crima:P
andreea_andreea pe 10 Iulie 2009 13:18
foarte mult mi a placut filmul, l as revedea oricand
sabin pe 13 Iunie 2007 09:45
Am fost un pic generos,e cam de 3 stele si jumatate.Desi il prefer pe David Fincher in varianta "Seven",filmul prezentat la Cannes nu mi-a displacut,in ciuda lungimii si a lipsei de tensiune.Desprins din fapte reale,filmul este un fel de Jack Spintectorul in secolul 20,criminalul neputand fi dovedit pana in final.Am avut aceeasi senzatie ca la "Munchen" sau "The good shephard":foarte bine lucrat,dar nu produce emotie,nu trece dincolo de ecran,macar in al doilea caz aparea Robert de Niro care te emotioneaza si cand respira.Aici a pierdut cel mai mult cinematografia europeana:la justificarea emotionala a personajelor.
Tyson_Kyd pe 29 Iulie 2012 02:12
Un super film ! Are tot ce-i trebuie unei pelicule de exceptie : intriga, suspans, adrenalina, miste, umor, plus doi actori foarte buni in distributie . Povestea este foarte reusita si impresionanta . Rolul lui Robert este de milioane si se observa evolutia lui Jake Gyllenhaal . Este foarte interesant filmul si merita vazut, te tine cu sufletul la gura !
Mesphito pe 14 August 2009 01:42
Mie mi-a placut filmul . Ideea de mesaje codate , si faptul ca vrea sa fie prins mi se par interesante.
ciobotaru pe 14 Ianuarie 2010 00:53
nu e cine stie ce dar merge , te tine putin in priza
c3z4r pe 23 Martie 2009 16:59
Slab
Parerea mea este ca nu prea ai mare lucru de vazut in acest film.Si la acest film am avut asteptari mai mari dar mi s-a parut o ameteala continuua un film non-sens .O plictiseala continuua care nu te va duce catre un anumit punct ci vei intra intr-o ceata din care nu vei mai iesi chiar daca ai vrea.Nu mi-a placut si nu am puterea de a-l recomanda.Mi s-a parut prea lipsit de orice povestea e interesanta dar am siguranta ca daca ar fi fost ecranizat altfel iesea ceva k.Nici interpretarile nu mi s-au parut extraordinare ,un film de nota 5 cu indulgenta.
gabonne1 pe 05 Septembrie 2007 21:13
"I se spunea Plictisitor ".....asta cred ca ar trebui sa fie adevaratul titlu al filmului....sa stii o chestie de la bun inceput, nu sa dai sute de mii de lei pe bilete, popcorn, suc, doar ca sa realizezi ca si plictiseala poate fi o excelenta metoda de sinucidere. Cei care sunt fani David Fincher si presupun ca orice film regizat de acesta este o capodopera, fac o mare greseala. Dovada este horoscopul de fata. Apropo, daca cineva descopera ceva dramatism, thriller, suspans in cele 160 de minute cat are filmul, sa ma anunte si pe mine.
pada pe 07 Aprilie 2010 14:49
plictisitooor,te plictisesti rau la el,nul recomand nimanui.
indi pe 18 Iunie 2007 22:19
foarte slab filmul.am pierdut timpul degeaba.
doar o stea cred ca merita.uitati-va la altceva,nu merita sa pierdeti timpul.

FlorinMovieFreak pe 19 Aprilie 2012 01:12
FIlmul incepe bine .. rece si intunecat .. pe parcurs se duce din mister .. si apar fel si fel de piste .. indicii .. probe etc .. durata poate deranja (pe unii) .. care dupa parerea mea .. pare sa fie suprapusa .. pe doua planuri .. investigatia politiei .. si cea a lui Robert (desenatorul) deci mai bine zis .. avem doua parti intr-una :) ceea mi-a placut si mi-a captat atentia a fost .. la interventia in direct de la televiziune a "Zodiacului" el este intrebat ce nume are .. el raspunde SAM .. pe mine asta m-a dus cu gandul la Summer of Sam :) dar faza e alta .. daca e s-o luam cronologic cu datele din film .. Ucigasul din New York (Summer of Sam aka Son of Sam) a inceput sa omoare in 1977 .. la 8 ani dupa ce Zodiacul era mediatizat .. hmm ?!?!
margott pe 27 Decembrie 2010 22:07
Doua defecte are filmul asta : lungimea si monotonia, iar daca a iesit totusi un film destul de bun, e meritul integral al actorilor, in special al lui Robert Downey Jr. si Mark Ruffalo. Pacat ca n-au exploatat indeajuns subiectul, ar fi iesit un film de actiune sau un thriller pe cinste. De fapt, criminalul a fost mai degraba un personaj secundar in film.
Adel1na pe 27 Septembrie 2013 01:28
Zodiac
Zodiac este un film destul de cripy . Sincer m-a satisfacut si chiar m-a tinut in suspans pe toata durata sa . Imi place tare mult Jake Gyllenhaal, dar si restul actorilor . Pelicula se poate lauda cu o distributie de succes si ceva incasari ! Ma atrag mult filmele bazate pe fapte reala si pot spune ca acesta este exceptional !
johnybz pe 27 Martie 2014 11:06
Merita !
Un film frumos, merita cele 2,5 + ore pe care le are. Are un scenariu destul de intortocheat si te duce ba intr-o parte ba intr-alta. Adica banuiesti pe toata lumea cum ca ar fi Zodiacul. Jake Gykjkjasdkj ceva joaca superb. Ati inteles voi, printul Persiei. Mi s-a parut cea mai buna prestatie din tot filmul, urmata indeaproape de aproape toti ceilalti. Pe mine ma fascineaza totusi tiparul pe care si-l urmeaza anumiti actori in mai toate filmele. Jake GYlkjlkjasd ceva are acelasi sarm ca in mai toate celelalte filme in care l-am vazut, ma rog, cu mici artificii. Gen ticul cand clipeste in Prisoners. Tony Stark in schimb e cam tot ala pe care il stim din majoritatea filmelor. Legat de Zodiac, m-as putea lega si de actiune dar nu am cum din moment ce e facut dupa un caz real. Mi se pare aiurea faptul ca acum un politist american poate impusca pe cineva doar daca pare suspect, iar atunci… citeşte
into_the_labyrinth pe 04 Februarie 2013 02:03
Am fost foarte curios să îl văd, fiind al regizorului filmului ”Seven” şi mai ales fiind inspirat de fapte reale. Nu mi-a satisfăcut decât parţial aşteptările. Sunt foarte multe dialoguri standard, insipide, şi acţiunea e lungită prea mult. Totuşi reuşeşte să te captiveze pe alocuri şi să te facă să încerci să intri în mintea criminalului. PS. rămâne greu de înţeles cum n-au putut să-l prindă şi să dovedească nimic, având: 1. scrisul lui. 2. o victimă care a scăpat şi putea da relaţii (femeia cu copilul). 3. apelurile telefonice. 4. o armată de psihologi care îl studiau. În fine - vedeţi dacă vă mulţumesc explicaţiile de la sfârşitul filmului :D
CazaGio pe 18 August 2012 00:51
Inceput promitator si atat... continuarea lasa mult de dorit... super plictisitor chiar enervant la un moment dat... nu inteleg de ce a trebuit sa lungeasca atat de mult acest film, deoarece povestea a fost interesanta...
psihologu pe 18 August 2010 09:27
nu prea...
Din punctul meu de vedere prima ora si jumatate a filmului este fantastica. Suspans, mister, teama… Cand totusi am realizat ca nu se va obtine nici un rezultat cu super ancheta desfasurata intai de Mark Ruffalo (“What Doesn’t Kill You”) si Anthony Edwards (“The Forgotten”) si mai apoi de Gyllenhaal (“Rendition”), era prea tarziu. De aceea si nota acordata. Dezamagire crunta ca nu l-au prins, dupa un film maraton. Repet, asta e adevarul! Nu se putea inventa un final pe placul nostru doar asa… sa fie. Trebuie sa pun accentul si pe prezentele scenice reusite ale actorilor, care s-au integrat foarte bine in poveste. Cu un mic minus pentru Robert Downey Jr. (“Iron Man”), de la care intotdeauna astept mai multe. Sau poate ca nu mi-a placut sa-l vad jucand rolul unui betiv, experienta care i-a fost familiara acum cativa ani? Ajunge! Trebuie sa stiti doar atat. “I se… citeşte
Radu1711 pe 15 August 2009 13:30
Radu1711
un film ciudat, cam lung, de plictiseala ii bun sa te uiti la el
par4zi7u pe 10 Iulie 2009 21:17
destul de bun ...
si eu aveam asteptari mai mari de la acest film ...si nu inteleg de ce lau facut asa lung :|

zodiac fan pe 28 Aprilie 2007 20:29
am vazut filmul sin 2004 shi mio placut la nebunie.am vazut traileru la asta shi se arata mult mai mishto ca celalat.hope i'm right.
Alexx pe 20 Iulie 2010 21:32
mai bine faceau documentar
La descriere, in unele locuri se spunea ca ar fi vorba de un criminal in serie. Probabil adevarat, dar partea nasoala a filmului e ca din punctul de vedere al unor ziaristi care se tot chinuie intr-un timp nedefinit de lung si plictisitor sa-l gaseasca. Crimele si comportamentul acestuia sunt oarecum pe locul 2.
denisa86 pe 05 Mai 2008 21:09
super tare filmul
FreakDoll pe 25 Februarie 2010 22:13
Mi-a plăcut cum au jucat Gyllenhal şi Ruffalo. Dar filmul este prea lung. 2 ore şi 30 de minute?! Plus că am aşteptat în van acele momente cheie pe care doream să le văd. Cu toate astea, filmul e bun. În special datorită actorilor.
mitza2003ro pe 27 Decembrie 2022 22:49
Nu-mi vine să cred ce comentarii văd p-aici referitor la acest film. Din punctul meu de vedere este un film remarcabil despre un caz real.
GiulianoDirt pe 07 August 2021 23:04
Din comentarii, imi dau seama că rata inteligentei în Românica se apropie de nivelul primatelor cu FB, Google și Insta-Tok.
Salbaticul pe 29 Noiembrie 2020 02:00
Un film foarte captivant! Mark Ruffalo aduce puțin cu Michele Placido,atât la fizionomie cât și la modul în care investighează cazurile. Din partea mea, nota 7. A se înțelege, filmului. Cu acestea fiind spuse închei, dar nu înainte de a-l saluta pe domnul GiulianoDirt.
El_KaPpa pe 26 Mai 2020 21:59
7,8/10
Mereu mi s-au parut interesante si captivante filmele de investigatie, dar n-au fost niciodata printre cele mai mari puncte de interes pentru mine.
Din fericire, aici vorbim de tipicarul de Fincher care nu s-a multumit doar cu prezentarea unui caz, fie el si atat de cunoscut, ci isi asuma un timp mai mare dar necesar pentru un studiu psihologic al aparitiei si al dezvoltarii obsesiei in randul anchetatorilor implicati si felul in care aceasta le-a influentat vietile.
Foarte bun la cam toate capitolele.

clauditz pe 01 Martie 2020 01:05
Un film polițist, lung, îți trebuie răbdare sa îl urmărești pana la final. Ideea ca e inspirat dintr-un caz real m-a făcut sa stau pana la sfârșit. Nu e un film de acțiune, e povestea unui caz nerezolvat, dintr-o perspectiva politieneasca. Nu as vrea sa îl mai revad.
voicuviorel24 pe 04 Ianuarie 2018 03:15
un film impresionant
intr-un final am reusit sa urmaresc acest film,am ramas placut surprins.
AdriAdrianna98 pe 13 Februarie 2017 01:09
Putin prea lung si la un moment dat devine obosior de urmarit mai ales ca e in continua alerta.
Dar sincer, asta e singurul defect al filmului. In rest are de toate, actiune din plin, o poveste interesanta, detaliile care fac diferenta (ziua de 4 iulie, numele fetei de la inceput etc.)
Un film politist extrem de controversat si plin de mister care te face sa te implici tu insuti in caz si sa incerci sa-l rezolvi.
Obligatoriu de vazut!! Un film care-ti pune mintea la conriutie intr-un mod placut.

MariaVilla pe 07 Ianuarie 2016 00:46
Un film bun care necesita rabdare!
Daca nu poti fi rabdator, mai bine nu!
Mie una mi-a placut tare mult subiectul, mai ales ca a fost inspirat dintr-un caz real!

and1hardy pe 28 Septembrie 2015 22:44
F bun
Are de toate filmul, recomand :) Actori foarte buni .
radu3455 pe 02 Septembrie 2014 10:44
nici nu putea sa fie un film slab avand in vedere de cine e regizat,are o distributie formidabila care si-a facut extrem de bine treaba insa a-ti trebuie ceva rabdare sa-l vezi pana la capat,subiectul e foarte captivant mai ales ca e si bazat pe niste intamplari reale ,merita vizionat in special de cei carora le plac filmele cu mesaje codate nota 8
andreea.AA pe 30 Iunie 2014 13:06
Am auzit atat de multe despre acest film, toata lumea il lauda ca fiind un thriller exceptional dar pe mine m-a dezamagit. Cu greu l-am vizionat din cauza momentelor in care ma plictiseam. Nu se compara cu Se7en sau cu Fight Club.
SQueeZer pe 01 Februarie 2014 00:14
Mi-a plăcut foarte mult acest film. Povestea este foarte bună, mai ales că este luată din realitate. S-a cam lungit filmul prea mult, puteau să-l facă mai scurt... Nota mea: 8
Postmodern pe 07 Septembrie 2013 12:18
Zodiac - Flawed to perfection | Postmodern
[...] sub umbrela termenului thriller; această încadrare generică nu este valabilă pentru Zodiac. Fără scene de acțiune și cu dialog cât cuprinde, mai ales telefonic, filmului pare să-i [...] citeşte
anonymous.6229028630c4f pe 27 Iulie 2013 22:30
Spikos pe 24 Mai 2013 07:52
In realitate nu totdeauna se intampla ca-n filme , de data asta criminalul in serie e mai abil ca politia si ramane nepedepsit ; cam lunga povestea , daca ar fi fost pura inventiune ar fi plictisit pe alocuri , asa insa iti da mai mult de gandit .
Iulidesprefilme pe 26 Martie 2013 20:32
Filmul spune povestea criminalului care a terorizat nordul Californiei din unghiul de vedere al detectivilor şi jurnaliştilor care s-au implicat în rezolvarea cazului...
Get0dac pe 19 Februarie 2013 08:23
Ca o partida de sex...fara finalizare.
Film bun. Galerie mare de actori. Din pacate fara momente intense si foarte lung. Merita vazut dar finalul explica titlul comentariului meu.
cristi2382 pe 17 Ianuarie 2013 15:32
mi a placut ...nu e plictisitor deloc ...pentru cine apreciaza genul e un film foarte bun
ciucuras pe 03 Octombrie 2012 06:44
Pur si simplu EXCEPTIONAL
Filmul povesteste nefericita drama umana a crimelor unui psihopat in America anilor 70 si 80. Si-acum despre film: Maestrul Fincher reuseste transpunerea pe pelicula a acestui caz intr-un film care desi lung, la sfarsit, pare prea scurt. Actorii, toti, sunt de o credibilitate a personajelor iesita din comun. Acuratetea filmului in prezentarea evenimentelor combinata cu dramatismul scos atat de bine in evidenta, dau o savoare acestui film greu de egalat! Nu ma pot abtine sa nu remarc doi actori, pe Robert Downey Jr., acest mare actor al cinematografiei universale, dar caruia viata personala necontrolata i-a stirbit talentul, si pe Jake Gyllenhaal, din punctul meu de vedere, cel mai bun actor din generatia actuala. Ca o concluzie, filmul este nemaipomenit!
cristi2382 pe 17 ianuarie 2013 15:34
super filmul ....astia care zic ca e plictisitor sunt monumente de prostie