Păreri Titanic

(1997)

Titanic

pirpiriu madalina pe 01 Februarie 2009 08:04
este un film foarte frumos imi place foarte mult imi era mila de oamenii care cadeau in ocean si cum baiatul nu a lasato sa moara ea dar a murit el .aceasta este adevarata iubire .ii iubesc si ii voi iubi mereu
Theodor2011 pe 02 Ianuarie 2013 00:04
Titanic, este una dintre cele mai impresionante drame bazate pe intamplari reale facute vreodata alaturi de: Braveheart, Schinler's List, The Pianist, Defiance, Hachiko a dog' Story. De asemenea film ce a facut ca doi actori sa fie mari: Kate Winslet si Leonardo DiCaprio.Titanic cel mai bun film al marelui regizor James Cameron, la care se mai adauga si 11 premii OSCAR. Filmul mai detine si o EXCELENTA coloana sonora interpretata MAGISTRAL de Celine Dion
AeroX pe 31 mai 2013 12:51
James Horner si Sissel Kyrkjebø au fost adevaratele valori ce compun coloana sonora. Celine Dion a cantat doar melodia de generic pentru reclama.
Theodor2011 pe 11 iulie 2013 23:24
Iti multumesc din suflet pt. informatie:)), dar esti tare batut in cap. Ce zic eu, si ce zici tu, despre cine zic, si ce mi-a placut mie, si despre cine zici tu.
RAZZELL pe 22 Iunie 2012 20:09
CAPODOPERA!!!
De luni de zile urmaresc comentariile voastre despre diverse filme...pana ce m-am saturat de mizeriile scrise de unii!!Voi,desteptii de pe planeta-Romania,care ati calificat filmul asta slab,voi care habar nu aveti ce e viata nici daca scrie pe hartie si otrece cineva prin fata ochilor....niste semi-analfabeti preocupati de chestii marunte si plini de ignoranta,voi ,viitorul acestei tari.....vai steaua ei!!!Stiti vreunul pe ce criterrii se acorda premiile Oscar???Sau vorbiti ca va place sa va vedeti prostia pe acest site?????M i-e rusine de incultura si indiferenta voastra fata de sentimente pur umane....trist....traim printre bipezi...
RAZZELL pe 22 iunie 2012 20:26
revin cu o corectura la textul de sus PS.Revin cu o corectura la textul de sus:o trece....Asta ca sa evitam criticile urmasilor vigilenti al d-lui Pruteanu...:)))) Revin cu o corectura pentru textul de sus = =
RAZZELL pe 22 iunie 2012 20:29
A,ERA SA UIT NOTA 10*********************** ACESTUI FILM!!!!CEL MAI TARE DIN TOATE TIMPURILE....
guesswhoo07 pe 19 Aprilie 2012 17:54
Parere
A fost frumos sa revad filmul la cinema.Dar,cam atat.La partea de 3D,cam lasa de dorit.Da ce pretentii sa avem la film,e cam vechiut si multe nu puteau sa modifice la el.Insa,parca 3d-ul il coloreaza putin,ii da mai multa viata.Daca va asteptati ca moama,ce film a fost titanic,acum l-au facut 3d,o sa rupa.Nu e asa,l-au imbunatatit si cam atat.Daca sunteti infocati 3d,acest film puteti sa-l skip-uiti,insa pentru poveste merita sa retraiti inca odata experienta,mai ales in cinema.

Toate bune,film de nota 10.

sin3D pe 09 Aprilie 2012 12:06
Capedopera cel mai tare facut dupa mn pana prezent, cand am vz nota dupa imbd am ramas uimit si socat cum draq the artist din 2011 care este o porcarie de film are 8,3 si titanic are 7,5 incredibil si nu mai zic de alte filme
lorenna pe 20 Iunie 2009 15:58
forte fain ii filmu ......................................nimic de comentat
sburlea andreea pe 26 Decembrie 2008 12:11
acest film a fost unul foarte bun. o poveste de dragoste exceptionala.chiar sa facut o melodie superba.as fi vrut ca titanic sa nu se scufunde.supravietuitoarea a povestit o mica parte dar noi o sa ducem povestea pana la sfarsit
XxRedBullxX pe 21 aprilie 2014 04:24
Aici ai vrut sa zici ceva filozofic ?...da, nu prea ai reusit.
Matrix pe 06 Ianuarie 2004 21:00
Eu faceam armata cand rula la cinema si am sarit gardu' sa-l vad. Mai bine mergeam la bere.
Matrix pe 8 octombrie 2002 00:00
Este varianta pe 2 dvd daca te intereseaza (subtitrat).
numberthirteen pe 08 Ianuarie 2012 09:32
Jeg de film ca asta nu prea vezi (poate doar filmele romanesti foarte laudate ca si ala cu cronometrele).Ba nu ve mai uitati la comentarii ca oricum nu o sa va ajute.
VIBERS pe 16 ianuarie 2015 20:19
Jeg de gandire ca a ta rar mai gandesti.
gabonne1 pe 01 Aprilie 2008 14:27
Absolut original comentariul de mai sus, :). O adevarata pata de culoare in acest imens ocean de mega-laude si super-pareri de bine. Dar, raportându-ne la dimensiunea universului , cel mai naspa lucru care i s-a intamplat Titanicului nu a fost sa se izbeasca de icebergu' ala aparut din seninul Bermudelor, ci sa se scufunde atât de aproape de România, tara aia de pacat, :). In alta ordine de idei, Cameron a schimbat mai multi chiloti pâna când a realizat ca foarte riscantul sau proiect de 200 milioane dolari (in 1997) a inceput sa aduca profit. Ca a ajuns filmul cu cele mai mari incasari si cu cele mai multe premii Oscar castigate, mi-e cam indiferent. Tot ceea ce conteaza este ca prostia si trufia unora, care credeau ca cu cât e mai mare un vapor, cu atât e mai greu de scufundat, combinate , printr-o regie mestesugita, un scenariu comercial, un marketing agresiv si niste efecte speciale penibil de bune, cu o iubire de dragoste aproape imposibila din cauza diferentei de clasa sociala dintre amorezi, deci toate astea au dus la miliarde si miliarde de lacrimi varsate pe intreg cuprinsul globului, din '97 pâna in clipa de fatza. Nu e un secret faptul ca , de la atâtea blesteme indreptate impotriva icebergurilor, ghetarilor, antarcticilor , zapezilor de orice fel, care au cauzat o asemenea drama de-a rupt sufletul din toti sentimentalistii, a venit si incalzirea globala mai repede si, iata, suferim toti acum, :). Multumesc, James Cameron , pentru aceasta superba capodopera ! Multumesc, Leonardo, pentru ca existi si te-ai sacrificat pe altarul iubirii cu fatza aia a ta de imberb imatur ! Multumesc, Celine Dion, pentru ca , prin cântecul tau dumnezeiesc, ala cu inima ta care merge mai departe, probabil, la altul, m-ai determinat sa nu uit aceasta incomensurabila tragedie a triumfului iubirii ! Bravo !
carol18661914 pe 15 iunie 2009 01:36
daca titanicul s/a scufundat aproape de bermude, atunci eu maine merg la hollywood si fac "continuarea filmului"..... SUNTETI PENIBILI CUNOSCATORILORRRRRRRRRR
chetta pe 29 martie 2012 10:23
aia cu "senilul bermudelor" ,la naiba!!! mi-a placut maxim:)))))
menuet pe 22 Februarie 2008 10:40
unul dintre filmele la care nu am reusit sa raman pana la final.
cojy pe 24 aprilie 2010 02:53
te vei fi scufundat si tu...
ashling92 pe 06 Februarie 2015 16:53
Cel mai frumos film pe care Hollywood ni l-a oferit...simplu..
goldenleaves pe 05 Noiembrie 2012 14:57
Un film bun este acela care te face sa vibrezi indiferent la cati ani diferenta fata de data lansarii il vezi.Titanic se incadreaza in acest tip.
Titanic 3D – dupa 100 de ani, tragedia e tridimensionala
- scenariu: 6/10
- montaj: 8/10
Nota IMDb: 7.5/10

Regie: James Cameron
An: 1997, 2012 (relansare)

Actori: Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Billy Zane
Genul: drama

Sampanie, muzica clasica, dulciuri fine, parfumuri scumpe – suna ca si cand as fi nimerit intr-un salon luxos dintr-un vas imens de croaziera. Oh wait… dar nu, eram in totala siguranta in Sun Plaza. Despre cei de pe Titanic se pot povesti insa muuulte si, in al sau film remasterizat 3D, James Cameron chiar incearca sa o faca.
It was the ship of dreams ... citeşte

Andrei.Ciprian pe 16 Februarie 2012 18:48
Ce poti sa iti doresti mai mult de la un film?
Un film memorabil care va ramane permanent in istoria cinematografiei.Nu este cel mai bun film din istorie dar cu siguranta este cel mai popular.Un film pe care poti sa il vezi si de 10 ori si vei ramane mereu la fel de impresionat! James Cameron a fost genial!
Ovidiu239 pe 30 iunie 2013 19:14
De acord cu tot ce ai spus, nu poti cere mai mult de la un film.
Mr.Halloween pe 23 iulie 2015 02:12
Numai de 10 ori?:))) Eu l-am revazut de vreo 100 de ori si tot nu m-am saturat. Cred ca e cel mai bun film din viata mea.
Dia23 pe 04 Decembrie 2011 18:05
Capodopera
Bineinteles ca este o capodopera! Nu se mai face asemenea film! Pentru mine:cel mai bun film.
Ovidiu239 pe 05 Februarie 2013 20:19
Magnific
Titanic - Vasul se scufunda, filmul ramane...o capodopera
Nu stiu daca poti cere mai mult de la un film: dramatism, suspans, romantism si o poveste de dragoste sfasaietoare; "Titanic" le are pe toate!
O capodopera cinematografica, bazata pe intamplari adevarate, ecranizata excelent de unul dintre cei mai buni regizori ai tuturor timpurilor, James Cameron, care atentie, a castigat 3 premii Oscar doar pentru acest film! Au fost mai multe ecranizari ale vasului ce s-a scufundat in 1912, dar asta e fara indoiala cel mai bun si printre cele mai bune filme facute vreodata. Nota pe care o da IMDb-ul este absurda dupa parerea mea, asta e un film de top 10 in opinia mea. Dar noroc ca mai exista si premii, iar "Titanic" a castigat nu mai putin de 20 de premii, 11 dintre ele fiind Oscaruri, cele mai multe din istorie la egalitate cu "Ben-Hur" si "Lord of the Rings: The Return of the… citeşte

lili22 pe 5 februarie 2013 20:27
Ovidiu, iti doresc sa vezi cit mai multe filme bune, peste citiva ani vei zimbi vazind ce-ai scris.Sa stii ca toata lumea se schimba , odata cu trecerea anilor.Mai vorbim dupa ce vei fi student.
robertsandu pe 17 februarie 2014 13:42
Eu sper ca Ovidiu să nu se schimbe, să nu cadă în categoria snobilor care mânjesc un film doar pentru că e prea popular, sau pentru că ne prezintă o poveste de dragoste improbabilă. Filmele au puterea de a ne permite să evadăm – spiritual, mental, cum vreți voi – din lumea în care trăim și să intrăm într-o lume imaginară. Titanic aproape că recrează o epocă, este un film uriaș. Încă sunt oripilat că sunt anumite persoane care cred că, dacă-ți plac Malick, Bresson, Hitchcock, Wilder, Ford sau mai știu eu cine, trebuie automat să dai în cap unui film de un entertainment și un escapism total ca Titanic, doar pentru că e accesibil. Ideea că filmele sunt demne de a fi înțelese doar de cei învățați, instruiți, e una de o pervertitate ieșită din comun. Vorba lui Herzog, imens regizor, filmul e arta iliteraților, nu a savanților. Filmul aparține maselor și așa și trebuie să fie. Titanic, Avatar sunt filme care reprezintă o mare, mare forță a cinematografiei. Aceea de a chema oamenii la cinema.
SarpeleCocosat pe 08 Noiembrie 2012 17:39
Nu stiu daca isi merita toate oscarurile pe care le-a luat dar cu siguranta este un film foarte bun.
Superbul pe 17 Octombrie 2012 23:28
Nu prea e nimeni care sa dea nota mai mica decat 10 !!! Foarte tare filmu m-am uitat de multe ori la el.
SANDA45 pe 22 Septembrie 2012 09:33
Un film perfect Marca James Cameron, un film care a impresionat pana la lacrimi.Intr-un cuvant o capodopera.:X
Iulidesprefilme pe 13 Septembrie 2012 21:30
Mi-a plăcut tot în filmul lui Cameron. Îl revăd cu plăcere, deşi mă întristează teribil, iar muzica mă răscoleşte...are nişte secvenţe antologice, care-şi merită fiecare un comentariu aparte şi "curge" de la un capăt la altul impecabil.
deadlord pe 22 August 2012 15:37
Un film superb. Cred ca este primul film la care am plans.
piratcarabbean pe 14 August 2012 22:29
Cel mai tare film ever!!!!!!!!!Super tare filmul,cred ca cel mai bun film din toate timpurile!!!!!
danii1234 pe 14 August 2012 15:06
nu am ce comenta ! la ce regizor si actori asa si film.;x Va ramane intotdeauna in istoria filmelor si in mintea oamenilor l-as putea vedea la nesfarsit o poveste de dragoste impresionanat si nu numai efectele speciale folosite ;x capodoperaaaaaa
Leah pe 03 August 2012 00:11
Doar 8,7?????Un film atat de premiat si de iubit ?Doar atat :|?
CrisstinaM pe 27 Iulie 2012 23:20
Un film de nota 10. Cred ca toti am fost impresionati de actiunea, personajele si complexitatea sa.
dicaprio12 pe 17 Iulie 2012 11:10
Cel mai frumos film din lume!
Pur si simplu ador filmul asta. E cel mai frumos film pe care l-am vazut vreodata!
superstitioasa pe 25 Iunie 2012 20:46
Wow, asta da film :)
Deci toate filmele(poate gresesc) care sunt bazate pe fapte reale sunt extraordinare, dar sunt si mai extraordinare cand se gaseste cineva sa il puna in valoare, bravo James Cameron inca o data:).
MaFi0tY pe 18 Mai 2012 00:38
Trebe sa nu ai inima sa nu iti dea unpic lacrimile la acest superb film . NOTA 10 O CAPODOPERA .
ducu1991 pe 25 Aprilie 2012 11:17
Un film de nota 10 felicitari lui James Cameron un mare regizor
Mihaela195 pe 17 Aprilie 2012 23:37
Un film foarte frumos, dar si foarte trist. Am plans de fiecare data cand l-am vazut.
Allexandrra pe 17 Aprilie 2012 17:44
Nu cred ca exista cineva care sa nu fi vazut acest film sau sa nu fi auzit aceasta poveste. Un film exceptional!
roxi1996 pe 16 Aprilie 2012 20:11
extraordinar un film foarte bine reusit cu actori foarte buni este super merita vizionat l-am vazut de 4 ori dar tot as mai sta sa il vad inca o data
teddybearpictures pe 14 Aprilie 2012 11:50
Acum l-am vazut si in 3D. E foarte fain. Merita vazut. Va doresc vizionare placuta
Ghemot pe 13 Aprilie 2012 00:33
La așa o capodoperă, este demnă de apreciat relansarea sa în format 3D.
Eu însă am o mare dilemă: De ce rulează doar în așa puține cinematografe? În Iași de exemplu, nu ai unde să-l vezi?!?!?!?!?!?!?!??!?!

CosminaZgZ pe 08 Aprilie 2012 00:30
Tocmai l-am vazut la cinema in 3D aici in Italia si imi sustin ideea k este cel mai bun film realizat vreodata.Este unic,este perfect.Cred k mai bn de 50 de ori l-am vazut,fara sa exagerez, dar pe calculator si d fiekre data am plans.Cea mai frumoasa si tragica poveste de dragoste.E uluitor cum fiekre dintre protagonisti isi sacrifica viata unul pt celalalt.Oare exista asa iubire si in viata reala?Scena cea mai emotionanta ramane pt mine cea in kre Rose ii da drumul lui Jack lasandu-l sa se scufunde in ocean.E extraordinar sa vezi kum lumea ,desi au trecut 15 ani de la aparitia pe marele ecrane,continua s mearga sa-l vizioneze.Un film memorabil si celebru,o capodopera autentica!!!!
d4rk_ang3l91 pe 8 aprilie 2012 12:59
mersi cosmina, deci se merita vazut la cinema:)deoarece l-am vazut de vreo 15 ori pana acuma...si l-as vedea si la cinema in varianta 3D:)
leeland22 pe 31 Martie 2012 09:51
nu ma plictisesc niciodata de filmu asta...las vedea iar si iar si iar:X....e un film f bun...
D.Ionut pe 03 Decembrie 2011 02:50
Isi merita toate premiile adjudecate
________________________________
Nota: 10

Vlad2003 pe 01 Decembrie 2011 20:29
a fost foarte frumos eu ii dau nota 10 trebuie obligatoriu de vazut
DARK333REM pe 01 Decembrie 2011 14:52
TiTaNiC
Un film superb,o opera de ArTa.Pot sa-l vad de 1000 de ORI,ca tot nu ma satur de iel.
Gaby_Gabycool2011 pe 27 Noiembrie 2011 18:11
Titanic
Un film special,al copilariei mele,si un adevarat blockbuster,insa in acelasi timp,o poveste de dragoste dulce si captivanta,nota 3861954864398654736435456765456743627642749127364926545688738197347556475684855856 !!!!
krisscrissy pe 20 Noiembrie 2011 09:28
superb filmul, plang la el de fiecare data cand il vad din partea mea acest film merita nota 10 cu felicitari pentru ca este o capodopera!
ramady pe 18 Noiembrie 2011 02:20
Nota intr`adevar e suprinzator de proasta...doamne doar e "Titanic" cred ca au auzit de el si bunicii mei...sa fim seriosi indiferent de filmele care s-au produs si o sa se mai produca,nu se compara,gaditi-va la ce tehnologie au acum si mii de actori si idei,atunci era emotzia acceea,drama,Leonardo:-"....a fost filmul cu cele mai mari vanzari...o istorie pe fundal,,nu niste chestii albastre prin univers"...si indiferent de asta,Indiferent ca "Avatar" a intrecut cel mai vandut film al tuturor timpurilor(Titanic), asta inseamna ca pana acum nu l-a detronat nimeni,doar cel care l-a creeat(Cameron),si cred ca era singura persoana in stare sa o faca.
P.S
Daca exista IMDB atunci sigur avea nota 10:X

darkbone pe 18 Iunie 2011 23:15
filmul vietii mele
vad filmul asta in continuu de pe la vreo 4 ani. atunci ma uitam la el in fiecare zi, acum cel putin de 2 ori pe an.
FoxHound pe 09 Decembrie 2010 21:58
Capodoperă!
Capodoperă de film, nam cuvinte, isi merita pe deplin toate premiile obtinute.
alexcretu75 pe 13 Iulie 2010 16:32
Titani cel mai bun film facut vreodata
Sa deschidem ochii la cel mai bun film facut vreodata.O data cu el si cel mai bun regizor.James Cameron.Un super film romantic.Unit ca nu aventura sau fantasticul a facut cel mai bun film din lume si romantismul.3 ore de drama intr-un asa de film care il exprima foarte bine.Are si actorii buni cine nui cunoaste pe Leonardo DiCaprio sau Kate Winslet.Si acum are nota 8,1,ba cei care nau dat 10 aia nu stiu ce inseamna film de oscar.Filmul merita peste 9,5 dar se aduna foarte greu.Doamne filme ca New Moon sau Shutter Island sau altele care aleea sunt nimicuri pe langa asta.Nota 10cu steluta si cu +.
cojy pe 24 Aprilie 2010 00:12
CINE A SPUS CA SUNTEM O TARA DE TRISTI???
Am evitat mult timp sa scriu despre acest film la a carui vizionare la cinema printr-un octombrie sau noiembrie al anului 1997 m-am ales cu jacheta udata de lacrimi de catre un domn de o varsta respectabila ce statea pe scaunul din spatele meu...Mi-am zis ca a cam venit timpul sa o fac dar inainte de toate am zis sa dau o raita prin ceea ce s-a scris despre el ca sa nu ma repet,totusi...Si intre aciditatea caracteristica dusmanului meu bovoro (care incepe parca sa-mi fie mai simpatic...uite ca fac eu primul pas spre ceea ce as risca sa numesc "normalitate" si imi voi cere scuze ptr jignirile aduse fara a-ti cere sa faci acelasi lucru) si comentariul plin de farmec al lui serghei_romanu...ei bine,aproape tot ce s-a scris m-a facut sa-mi pun intrebarea din titlu'....cine dracu spune ca suntem o tara de tristi????Ce atata Titanic,mai da-l in fras...ceea ce am citit aici,frate mi-a umplut… citeşte
-Wizz- pe 4 mai 2010 16:28
ce naiba e asta ?> :| nu era de ajuns sa zici ca a fost bun si nu te mai complicai atat;) ?
Chelbos pe 2 ianuarie 2011 23:54
sa-nnebunesc mor de ras cand citesc comentariile de la filmul asta. cred ca am sa dau si eu un click la filmul twilight sa vezi acolo comedie
LittleBee pe 25 Ianuarie 2010 15:00
Capodopera.
Cred ca l-am vazut de cel putin 10 ori.O capodopera in adevaratul sens al cuvantului..
pssst pe 23 Iulie 2003 14:30
ii dam 5 stele pentru ca luat enshpe mii de oscaruri - deci si-ai scos bani producatorii (hipihipiuraaaaaa). regizorul insa cred ca a fost tras in piept de cineva cum ca distributia ar fi pe masura valorii lui - pai kathy bates sau billy zane pot sa salveze un cuplu de actori principali care au in comun cu actoria tot atit cit are coada vacii cu stampila prefecturii (de fapt daca ma gindesc bine, chiar mai putin)? - pacat mare PACAT de efecte speciale SUPER - melodia lui Celine Dion a fost iarasi un motiv pentru care mi-a venit sa plec de la film (sic!) pentru ca stateam prea aproape de difuzor (sau nu?)
cojy pe 24 aprilie 2010 03:03
Inca un flacau (sau fata?) a carui prezenta pe site imi pare de bun augur...tine-o tot asa frate!!!
lili22 pe 22 Noiembrie 2012 19:04
o mizerie de film
L-am vazut la televizor, am mai baut o coca sa rezist pina la sfirsit, asa ceva nu exista, babute senile care arunca diamante in ocean.
Povesti de dragoste dintre o femeie bogata si un baiat sarac...aiurea
Mie de ce nu mi se intimpla chestii de astea?Sa ma indragostesc de unul sarac si sa arunc totul pe geam.
Pe mine nici nu ma intereseaza ce s-a intimplat cu Titanic...

Ovidiu239 pe 5 februarie 2013 20:06
Un film legendar, esti tu praf, ramai la Twilight
VIBERS pe 7 mai 2019 18:49
Lili esti penibila.Se vede ca ai frustrari foarte mari, suferi pt ca nu esti bagata in seama.Esti genul ala de femeie care se crede super inteligenta dar in realitate nimeni nu da doi bani pe tine.Trezeste-te la realitate si nu mai fa pe interesanta, ca mai mult ca sigur esti o nulitate.Sa te indragostesti de unul sarac :)))))))))), asta e problema ta ma fatuco, nimeni nu te vrea, asta este frustrarea ta.Iti respect parerea legata de film, desi exagerezi cu nota aia, dar cum sa spui ca nu ati mai vazut vapoare scufundate, cum dracu sa spui asa ceva.Tu esti o MIZERIE, nu filmul.Mult noroc in viata, ai nevoie desi esti o cauza pierduta.
Go 1 2 3 ... 11 12 13