Păreri The Painted Veil

(2006)

Vălul pictat

daniela ban pe 23 Aprilie 2007 12:03
***** pentru asteptarile celor ca mine, in amintirea romanului citit in vremuri in care nimic nu-ti putea umple mai bine golurile... Film facut cu dragoste si admiratie pentru Maugham ,in spiritul vremurilor... Totul da bine pe ecran!
michael_mike pe 12 Martie 2007 17:23
un cuplu inconjurat de moarte...un film autentic
Dani pe 01 Martie 2007 20:58
Nu trebuie ratat! Un film cu adevarat bun!
TAMARAINSA pe 26 Februarie 2007 13:18
Ca si BABEL, votez fara sa-l fi vazut pentru ca am citit romanul . Cand eram tanara si ...foarte plictisita de perspectiva de ...la Ploieti.
Acum as ...visa pe tema filmului.
Ce lacrimi am varsat atunci?
Ce lacrimi as varsa AZI?
Eu, o profa ...agresata de toti si de toate?

O punte intre un roman si VIATA.

Cristina pe 09 Februarie 2007 10:30
O tulburatoare poveste de dragoste...Peisajele din film sunt extraordinare la fel ca si prestatia actorilor principali. Un film exceptional care merita sa fie vazut
ionutt pe 26 mai 2009 13:20
super smecher filmul , mi-a placut
sweetangry pe 02 Octombrie 2011 12:48
foarte bun ... un subiect interesant si impresionant ... chiar a meritat sa-l vizionez
arkim pe 11 Septembrie 2011 15:22
un film bun
o poveste induiosatoare , frumoasa dar si trista de dragoste. merita vazut! mega like!
marc_mihai pe 16 August 2011 14:04
Monoton dar foarte frumos.Peisajele unde se petrece actiunea sunt absolut superbe.
madia pe 01 August 2011 15:01
Superb
O poveste de dragoste minunata, cu doi actori foarte talentati.
AnAndreea pe 28 Iulie 2011 13:18
E incredibil cum dispretul si sila se pot transforma miraculos in devotament, afectiune si admiratie, fara eforturi supraomenesti si reactii disperate. Acest film dezvaluie multe si iti lasa si mai multe ganduri
CRYSSA pe 08 Martie 2011 20:09
Frumos!
Are de toate. Daca are..ARE. Asadar, merita vazut ::)
DragonMaster pe 04 Octombrie 2011 11:02
Obligatoriu de vazut
Rar mai vezi asa film in care actori sa joace asa de bine iar povestea sa fie originala si din care fiecare sa invete ceva iar acest film le contine pe toate.Nota oferita acestui film este 9.
Vorador pe 14 Mai 2011 18:28
In momentul in care o femeie isi inseala barbatul, iar acesta o prinde, deobicei totul se finalizeaza cu un divort… ei bine, in acest film lucrurile sunt putin mai complicate.Filmul este bazat pe o carte de W. Somerset Maugham,in carte finalul este diferit de film.
margott pe 14 Februarie 2011 12:16
Pacat ca n-a avut si un happy-end, asa cum ar fi meritat...Dar poate tocmai finalul e cel care ii ofera mai multa greutate povestii de dragoste dintre cei doi. Filmului nu-i lipseste nimic, totul e la locul lui, atmosfera, decoruri, peisaje, Naomi, Edward, totul e la superlativ...Naomi in varianta bruneta, vulnerabila si expresiva face un rol de exceptie, are un partener pe masura in Edward Norton, in rolul sotului sensibil.
sebyelton pe 27 Decembrie 2009 11:13
Nu stiu ce sa zic despre acest film, nu l-am vizionat decat 20 min, ca nu am suportat mai mult. Pentru mine, cultura asiatica este de neinteles...atat de diferita de cea europeana. Cu siguranta nu imi plac genul asta de filme. In filmul asta totul mi se pare atat de fad si de anost... cred ca or sa ma contrazica cei care il lauda atat de mult. Poate ca e prea filozofic pentru mine sau poate ca nu am avut eu rabdare... in orice caz nu il recomad decat amatorilor pentru acest gen...
leo26 pe 10 iulie 2011 23:26
Cultura ta cinematografica este la minus 1. Daca ai inchis dupa 20 de min la aceasta capodopera a cinematografiei, inseamna ca nu cunosti ce inseamna cu adevarat un film.
sebyelton pe 13 septembrie 2011 00:10
Da cred ca ai dreptate! chiar nu m-am obosit sa o inteleg! Ce retin din film, adica faza pana la care m-am uitat e cu geisha, care m-a facut sa caut alt film :))
Go 1 2