Păreri The Hunger Games

(2012)

Jocurile foamei

user-63b2b36cc78dd pe 28 Octombrie 2023 12:55
Nu înțeleg ce tot tremura camera aia ,pur și simplu te scoate din sărite. Un film bla bls bla ,noroc ca Jennifer e talentată rău. Nota 7 doar pt eA
Horatiucrisan pe 19 Mai 2023 12:42
Un film pentru copii. L-am vizionat în 2012 când a apărut și nu m-a impresionat cu nimic, am decis totuși sa-l revizionez după 11 ani, doar, doar, îmi va trezi vre-o emoție, mai ales ca a fost filmul de debut a unei întregi serii. Din păcate, aceeași senzație, cu siguranță că dacă as fi avut acum varsta unor adolescenți poate as fi fost captivat de film asa cum eram odinioară captivat de filmele cu violenta, karate, în care binele.. înfrânge. Au trecut totuși vre-o 35 de ani de atunci.
MariusCiprian87 pe 06 Februarie 2023 23:05
Un film bun, un SF care din pacate nu pare foarte îndepărtat de societatea de azi, trăim nașterea unor vremuri fără moralitate, demnitate, fără respect, suntem și ne privim doar ca pe niste cifre, majoritatea suntem pentru înalta societate doar niște numere dintre multele miliarde, suntem într-un matrix urmărit de "sus" ca pe un simplu entertaiment, unul despre viața și moarte, o parodie neagră sa-i zic așa, unde superba si talentala Jennifer Lawrence a ridicat scenariul mult de tot prin prestatia ei , pe lângă mult mai cunoscutul Donald Suntherland sau Woody Harrelson, ce au oferit credibilitate și maturitate scenariului, ideea este oarecum originală, îmbrăcată frumos, într-o poveste, însă tot imi aminteste de filmul "Condamnatii" unul la fel de dur, poate chiar mai dur, mai aproape de "realitatea " ce va să vină în industria media...sau, într-un alt… citeşte
Ioan_Brandus pe 13 Decembrie 2022 19:41
Foarte bun (de fapt, toată seria). Are de toate, nu le mai enumăr. Nu înțeleg de ce tot taie din el când este difuzat (ipocrizie tipic mass-media de la noi). Îl revăd cu plăcere pe tot downloadat și pus pe PC sau SmartTV în loc de transmisie televizată. Cârcotașii să se uite la desene animale...
Lesenciuc pe 08 Februarie 2019 18:59
Review
In urma unor rascoale, 12 districte trebuie sa plateasca ca si tribut, un baiat si o fata in fiecare an urmand ca acestia sa participe la Jocurile Foamei (The Hunger Games).
Din Districtul 12 sunt alesi ca si tribut, Katniss Everdeen si Peeta Mellark. Acestia vor merge in capitala tarii Panem unde cei doi se vor cunoaste mai bine, se vor antrena si vor fi prezentati publicului ca participanti ai Jocurilor Foamei.
Jocurile Foamei incep, Katniss se indeparteaza de mijlocul arenei incercand sa supravietuiasca in timp ce Peeta se aliaza cu cei din Districtul 1 si 2 care o vaneaza. Zilele trec, tot mai putini oameni raman in joc pana se anunta ca Jocurile Foamei vor putea fi castigate de catre 2 oameni daca acestia fac parte din acelasi District. Katniss porneste in cautarea lui Peeta pe care il gaseste ranit. Il duce la adapost pana se vindeca urmand sa plece in cautarea… citeşte

AlexandruDragosStegaru pe 24 Ianuarie 2016 13:59
The Hunger Games
catalin_ionut_23 pe 22 Noiembrie 2015 20:01
Destul de bun filmul,actiunea bunicica ,suspans ,sunt curios cum o sa fie finalul,nu este filmul meu preferat ,dar merita vazut prima parte si ultima ,se intelege ce este de inteles ,povestea filmului ,restul de parti cred ca este pierdere de timp,este de ajuns atat ,mie mi sa parut un film destul de bun si o sa vad cum se termina .Il recomand!
XShadowX pe 23 Februarie 2015 12:32
CARTEA bate FILMUL
Nu am ce sa spun decat sa va invit sa cititi cartile Suzannei Collins pentru ca nu se compara cu filmul !
Tyybi1 pe 02 Septembrie 2014 23:29
Mie mi-a placut, cu toate ca unele faze erau cam iesite din comun, chiar si pentru un film de "actiune" ! Sper sa vad si partea a II-a cat de curand !
omucuvaloare pe 20 August 2014 20:11
Infinity pe 30 Noiembrie 2013 03:13
The Hunger Games (2012)
Cartea nu am citit-o, dar filmul a fost cat de cat reusit. Mi-a placut mult ideea, iar suspansul si actiunea din a doua parte a filmului mi-au captat si mai mult atentia. A fost OK. Se putea mai bine, dar a fost OK si asa.
CINEFILUL DE SERVICIU pe 20 August 2013 02:51
The Hunger Games (2012) « Cinefilul de Serviciu
[...] Sites: IMDb  Rotten Tomatoes  Metacritic  CinemaRX  Cinemagia Like&Share Pin ItMai multEmailShare on TumblrPocketDiggPrintLike this:Like Încarc... By [...] citeşte
wings1104 pe 18 Iulie 2013 10:19
Eu cred ca e un film grozav, indiferent de ce zic unele persoane. Este un film regizat foarte bine, are o coloana sonora foarte buna si povestea este fantastica. Am citit cartile inainte sa vad filmul si chiar mi-au placut. Jennifer Lawrence e foarte tare si chiar i se potriveste rolul.
LorenzoRS1 pe 07 Iulie 2013 17:05
Inceputul era promitator!
Inceputul filmul era bun,gata sa ne asteptam la o drama cu aventura,insa e slab filmul, a combinat drama cu SF-cu saracie,cu aventuri cu actiune ce nu se combina prea bine! In fine,Filmul este acceptabil!
Avm pe 01 Octombrie 2022 15:20
Comparatie cu cartea
In comparatie cu cartea este slab.
Restul filmelor au fost mai bine adaptate dupa carte spre deosebire de acesta.

user-5e6b99b9b460d pe 07 Mai 2020 19:02
Un alt film mort din fașă care îți strică ochii deoarece a fost filmat cu camere care se mișcă sau tremura tot timpul.
Cui i-a venit ideea asta de a face filme care tremura tot timpul pe ecran, este ori era un disperat după audienta încercând sa aducă un plus de dinamică, ori era - pur și simplu - un cretin a cărui boala vad ca s-a tot luat pe meleagurile hollywoodiene.

blackmore pe 28 Martie 2020 23:24
O basina cu stropi....................................................
conu66 pe 06 Ianuarie 2015 22:20
Mare...Foame
Foame de idei,foame de scenariu,foame de actorie...doar o singura concluzie-revolta.si a mea inclusiv ,o pierdere inutila de timp sa-l downloadez cat de cat la calitate si sa gasesc o subtitrare decenta ! Nu inteleg de ce se agata la nesfarsit de aceeasi idee...adolescenti,care sunt publicul target ,cresc si,sper eu ,se mai desteapta !Cat despre Jennifer Lawrence,no.1 in topul incasarilor,ar trebui sa se apuce de roluri mai serioase ca devine penibila...pacat de Oscarul primit pentru rolul din Silver Linings Playbook,nu cred nici acum ca-l merita !
valy_barbu pe 24 Noiembrie 2014 10:18
Un film bun ,dar totusi nu extraordinar , A lipsit putin suspansul pe alocuri ,iar romantismul este prost ales .
delfitexas pe 30 Octombrie 2014 18:57
WOW!!!
Un film slab, actorii forte slabi, toti, faze aiurea, final previzibil, desene animate, sincer...dezgustator pe alocuri:
-are timp sa ii faca mormant
-"vocea"
-final-hai cu otrava!
Serios acum, cum de are aceasta nota?! Dar sa nu uit ca si inchisoarea ingerilor e pe locul 1, sa tot fie cu filme Marvel.
Nu degeaba alde Arnold inca face filme, Serios asta e film bun?!?

Mariannaa pe 31 August 2014 18:57
SLAB
Un film extrem de slab, chiar nu ma asteptam sa fie atat de sec. Sincer, nu prea inteleg cum a putut avea atat succes, nu merita nici macar o vizionare. Eu nu am citit cartea, insa nu cred ca poate fi mai buna, pentru ca pur si simplu se observa faptul ca scenariul e totalmente fara substanta.
Iulidesprefilme pe 24 August 2014 23:47
Că e vorba de o societate totalitară, în care oamenii de orice vârstă sunt manipulaţi...înţeleg...dar că, pe acest fundal, trebuie imaginat un concurs bazat pe ură, violenţă, crimă este deja "boală" curată...Care e mesajul filmului ? Oamenii să se lase manipulaţi ? Să nu ia atitudine ? Să accepte astfel de reguli, sacrificii, violenţe? Să aplaude acest Big Brother ? Să suporte un preşedinte care, în finalul concursului criminal, este nemulţumit de rezultat şi efectiv întoarce spatele şi pleacă ? ( de văzut atent jocul lui Donald Sutherland, în acest moment ). Povestea asta nu este decât rezultatul unor minţi bolnave...şi, din păcate, în democraţie, nu mai funcţionează nicio cenzură...firesc ! Dar oare de ce ? Influenţa acestor tipuri de filme asupra copiilor, tinerilor din ziua de azi este uriaşă ! Manipularea este în floare ! Dar dacă mai… citeşte
Rippa pe 23 Februarie 2014 12:40
m-am uitat la fimu asta doar pt Jennifer Lawrence care e super bunaciune...atat...
cipix pe 15 Decembrie 2013 22:01
Oroare de film.
Nu e de ajuns ca exista oameni care mor de foame in Africa, nu au fost de ajuns cele doua razboaie mondiale, realitati crude, ci trebuia sa se faca si un FILM, o fictiune, despre cum sa iti ucizi aproapele pentru placerea bolnava a unor demnitari in viitorul nu mult indepartat. Ceea ce ma pune pe ganduri si ma conduce la concluza ca suntem popoare de cretini este chiar acest succes nemaipomenit al filmului. O oroare mai mare nu se putea produce. Nu mai vorbesc de porcaria aia de buton care creaza animalele alea cu colti... probabil se inventase generatorul de particule si nu stiam. Pe scurt, nu pot decat sa scuip pe scenarist si pe regizor. Niste flegme de oameni. A, si daca morala unui film politist este ca in final il prind pe criminal, morala acestui film este "sa nu te revolti impotriva Guvernului" ca o sa fii nevoit sa iti trimiti copiii la moarte sigura. Si bolnavul de scenarist a… citeşte
rotariumaria pe 30 August 2013 00:51
Filmul mi s-a parut bun, dar nu se compara cu acea capodopera de carte...recomand cartile mai intai...sunt mult mai frumoase.
Theodoric pe 11 August 2013 10:00
In afara de actiune si putinele efecte SF,putem zice ca e un film slab.Insa vazand astea s-a cam desteptat cat de cat.Fara aceste parti ai filmului,filmul ar fi praf.Dar astfel,e un mediocru.Nota 6
Homie pe 08 Mai 2013 19:12
Bunicel mai ales in a doua parte a filmului unde a fost putin mai multa actiune.. nu e grozav dar pentru o duminica plictisitoare merge
ancsrxl pe 04 Mai 2013 17:23
Hunger Reason
Buna ziua ! "Am aruncat o privire" la comentarii , dar nu pot spune ca am fost intru-totul de acord . Acum o sa imi exprim propia opinie : Mi-a placut filmul . Sincer il recomand . Thumbs up !
EUGEN.VIDEO pe 30 Aprilie 2013 11:27
Destul de ok.
Contrar comentarilor de aici...mie mi-a placut.Astept chiar partea a doua in noiembrie 2013.Un film de actiune facut bine - categoria A - Lionsgate , cu actori ok , pe gustul meu.Ca a venit vorba de gust ...fiecare cu gustul lui. Nota mea 8.
someone_who_dares pe 29 Aprilie 2013 15:33
Nu am citit cartile, dar povestea in sine mi se pare foarte interesanta. E originala si te tine si supans. Imi place de Jennifer Lawrence, si-a jucat bine rolul. Si abia astept sa vad continuarea povestii :)
LauraGeorgiana pe 09 Aprilie 2013 14:03
Am auzit o multime de comentarii pe tema filmului,cele mai multe fiind pozitive.Nu am apucat inca sa il vad,dar cu siguranta o voi face.Pare un film captivant.
Ancutza04 pe 26 Martie 2013 20:43
Il iubesc!
Nu imi pasa ce cred altii care il vorbesc de rau,eu sincer il iubesc!
Este genial.Plin de actiune ,momente triste,unele te pun cu sufletul la gura si actorii joaca bine.Nu am ce comenta. Am citit si cartile si urmatorul film(the hunger games:catchin fire) este si mai si.Numar zilele pana va aparea. Bravo!

Gonzales78 pe 28 aprilie 2013 20:50
Filmul care inca n-a aparut este si mai si?
Ancutza04 pe 11 august 2013 17:24
Pai daca citesti cartea o sa iti dai seama ca este mai multa aventura si la acest stadiu trebuie sa se ridice si filmul. App,se vede si dupa trailer ;)
Krantzzy pe 18 Martie 2013 21:31
Un film de weekend
Ca simplu spectator pot zice ca filmul a avut momentele lui de glorie.Nu e cel mai grozav film,nu il voi tine minte toata viata dar nu il pot cataloga drept un film dezastruos.
Recunosc ca pana la inceputul jocurilor nu prea m-a fascinat.Odata cu debutul jocului,mi-am schimbat parerea - actiunea,momentul dramatic dintre Katniss si Rue si relatiile pe care personajele le au intre ele.Asta mi-a schimbat parerea.
Concluzie ? Ei bine,cred ca acesta poate fi un film de weekend,cand te plictisesti si nu mai stii ce film sa vizionezi.
Parerea mea :)

robertsandu pe 12 Martie 2013 17:22
The Hunger Games (2012) - Bravo Jennifer Lawrence!
Un film entertaining și doar rareori plictisitor, dar care plătește totuși tribut modului superficial și generic în care a fost pus laolaltă. The Hunger Games surprinde mai mult prin grafică, fără să reușească să treacă dincolo de look-ul glossy al unui soi de "reality show" în care cei 24 de concurenți se luptă pe viață și pe moarte. Efecte interesante, costume foarte inventive și concept promițător. Mare păcat că, undeva acolo, printre obișnuitele clișee, era un mesaj important care simt că n-a fost livrat așa cum trebuia.
ani097 pe 08 Martie 2013 15:29
nustiu cum voi, dar eu am ramas impresionata dupa ce am vazut filmul. Nu neaparat actorii, ci ideea filmului: viitorul ingrozitor in care totul se face pentru distractia oamenilor, oamenii saraci vs cei super bogati cu tehnologii incredibile. Nu poti sa nu te gindesti la cit de fericit sunt ca nu traiesc in asa timpuri. Cita putere, tarie de caracter, barbatie si speranta sa fi avut eroina principala ca sa participe benevol si sa cistige pentru surioara ei, careia i-a promis ca se va intoarce.
Ma gindesc la comportamentul oamenilor, imbracati ca niste papuse( la fel ca in film), care nu vad realitatea, imbatati de minciuna si ma gindesc la viitor. Oare progresind in tehnologii omenirea degradeaza?

sosofashion pe 08 Ianuarie 2013 14:51
vindem medalion cu lant
hunger games http://www.okazii.ro/bijuterii-altele/medalion-cu-lantisori-auriu-the-hunger-games-gaita-zeflemitoare-jocurile-foamei--a121996022
Andrei.Ciprian pe 07 Ianuarie 2013 00:13
Districtul 12!
Toata actiunea se petrece in jurului lui Katniss Everdeen(Lawrence),ea e pionul principal.Nu am avut asteptari foarte mari pentru ca nu am citit cartea,dar filmul mi-a intrecut asteptarile si mi-a placut.Mi-a placut Woody Harrelson si Jennifer Lawrence care demonstreaza inca odata ca este foarte talentata.Mi-a placut mult scena cu cadrul cu degetele ridicate spre camera(Districtul 11).Unul dintre lucrurile care nu mi-a placut a fost povestea de dragoste care mi s-a parut destul de neconvingatoare.Filmul nu intra la categoria capodopere,dar il recomand si il consider un film bun spre foarte bun!
Michiduta pe 13 Octombrie 2012 13:08
If you read the book avoid watching the movie
Seriously, if you read the book the movie will leave a sour taste in your mouth.

So many important details and events were either left out or altered in a horrendous way that the movie is just another action movie looking to cash some money from fans of the series.

It does not stay true to the book, even though I have seen mentions that the author of the books has had direct involvement in the production of this movie which is even worse seeing the end result that is this horrible movie adaptation.

Please don't ruin the next parts of the series by producing lame movies. Either stay true to the book, which was very detailed in every aspect where it mattered so it should not have been difficult to reproduce the same settings from the book, or don't make the movies.

A lame excuse of a movie looking to cash in some money from fans of the… citeşte

tikitumba pe 30 Septembrie 2012 20:25
pe scurt
alt fil la care am ajjuns un pic prea tarziu cu comentariul ( vreo 4 - 5 luni credi ) dar dupa cum puteti vedea si in celelalte comm.. e foarte frumos.. merita vazut
tony_mondyalu pe 28 Septembrie 2012 00:28
un film destul de bun, reuseste sa te tina in suspans pana la final insa din pacate finalul e putin previzibil si cu ''happy end'', regulile nu se schimba asa de usor doar pt placul unora, mai ales din partea unor oameni fara scrupule cum erau cei care conduceau acest ''joc'', per total merita vazut acest film
cristianionita_13 pe 24 Septembrie 2012 09:46
Filmul a fost ok, nici nu ma asteptam sincer la altceva. Citisem si cartea si a fost interesant sa vad ce am citit transpus vizual, sa leg personajele de niste chipuri. In carte sunt mai multe detalii si mai usor de inteles filmul dupa ce ai citit cartea. Pentru cine nu a citit cartea, probabil unele parti sunt mai greu de inteles. Per ansamblu, a fost ok, se putea insa si mai bine, desigur :) .
margott pe 23 Septembrie 2012 12:26
Aveam oarecare reticenta in a privi filmul asta dupa toata publicitatea care i s-a facut, insa pana la final s-a dovedit a fi o surpriza placuta, are un aer de originalitate cum gasesti mai rar in filmele de azi. Un mare 10 pentru Stanley Tucci, mi s-a parut cel mai bun actor din toata distributia.
catasmile17 pe 14 Septembrie 2012 20:16
Un film cat de cat bun. Prezinta o actiune buna dar cam atat. Ma asteptam la ceva mai bun.
chiba_florin pe 07 Mai 2013 19:03
...
o vesiune ma usor de "digerat" a razboiului pan' la moarte a tipicilor "condamnati" la moarte, in acest caz tineri, oricum e un film profund si e vorba despre supravietuire BABY!!!
cezy98 pe 05 Februarie 2013 20:29
Un film genial cu o poveste superba, merita vizionata. A fost superb chiar a meritat 2 ore jumatate.
PLaurentzyu pe 03 Februarie 2013 21:14
Mi-a placut, nu pot spune ca nu. Dar din pacate ii dau doar 8; cartea, de nota 10, e prea buna ca sa o compar cu acest film.
AndreBlack pe 02 Ianuarie 2013 17:18
Foarte fain filmul . Merita vazut ! Abia astept sa apara Catching Fire !
andyy pe 17 Decembrie 2012 01:42
Un film neconventional cu un subiect foarte dur, primitiv, ti se poate parea chiar revoltator. Eu l-am acceptat doar ca pe un film SF.
BestDreamer pe 07 Septembrie 2012 16:55
Per total filmul a fost decent...este transpusa viziunea despre controlul masei populatiei de catre inalta societate folosind niste adolescenti si pulverizand clisee pe tot filmul.
tonymaestrul pe 03 Septembrie 2012 16:38
Un film cu un puternic impact emotional ( cum se mai spune pe la stiri ) care te impresioneaza prin sacrificiul acestor copii si taria de care dau dovada. Este un film al saraciei si al neputintei unde numai cei puternici si ambitiosi pot invinge. Un film la care nu ai cum sa te plictisesti 2 ore.
Go 1 2 3 4 5