Păreri The Hunger Games

(2012)

Jocurile foamei

Boss_of_Bosses pe 08 Aprilie 2012 18:17
Momente bune, dar atât
Ce-mi place cel mai mult la acest film este ...posterul :)).... in rest multa ,dar multa vorbarie. Nu este tocmai un film de nota 1 dar media mi se pare exagerata :D

rectificare: votasem cu nota 1 , dar am hotarat sa pun o nota conforma cu ce am simtit eu la acest film , sa postez aici si raspunsul meu pentru JhonnyAddams, MissSnowdrop ...

THE HUNGER GAME sufera de o elaborare frivola de realitatea care exista. Se spune foarte putin de trecutul celor 12 districte si modul in care umanitatea a ajuns aici, în timp ce obiectivul jocurilor nu este tocmai clar.. Jocurile au fost create pentru a intimida pe cei saraci si pentru a preveni o rebeliune noua, dar ele sunt transmise pentru ca ei sa le vada, ceea ce revolta. Daca nu doresc sa se revolte ? De ce sant invatati ? A vedea copii tai murind, nu te face mai supus. Scenariu, scris de Ross, Collins si Billy Ray,… citeşte

gossipgirl17 pe 8 aprilie 2012 22:56
Si tu cat ai?13?
Boss_of_Bosses pe 3 iulie 2013 19:16
@Hormie --- Intrebare de ... imagineaza-ti ca ti-am dat un raspuns. :D
lucianpaul pe 03 Aprilie 2012 08:51
un film fffff slab. nu plingi nu rizi nu te enervezi practic nu ti stirneste nici o reactie. il uiti instantaneu cind se aprinde lumina.
Boss_of_Bosses pe 9 aprilie 2012 21:13
mai bine ,nici ca se putea . bv
andreim98 pe 20 august 2014 20:58
Defapt e un film de c***t.
TheSmasher pe 08 Mai 2012 21:44
nu ma impresionat cu nimic acest film,nu reflecta o realitate a unui viitor apocaliptic, ganditi va ca in lumea asta sunt copii care se ucid intre ei pentru o picatura de apa, ganditi va ca in Romania sunt oameni ca fac "baie in lighean"nu ma atras cu nimic , si imi scapa, da parca am mai vazut filme cu subiect asemanator acu vreo cativa ani ,dar daca autorul carti traiestei intr-o clasa de mijloc sau mai bogata isi poate imagina asfel de situatii .parerea mea merge vazut asa dintr o dorinta macabra de a vedea niste copii care incearca pe viata si pe moarte sa castige un concurs si cam atat . dar fiecare cu parea lui
Boss_of_Bosses pe 23 mai 2012 19:10
...prea serios ,dar, bine tu !
gia04 pe 8 mai 2013 16:57
Nici nu trebuie sa reflecte viata reala, plus ca nu stii cum va arata viitorul my friend.
SoapBubble pe 18 Aprilie 2012 20:45
Filmul este slab. Desi ideea nu este originala m-am gandit ca este un film interesant, dar m-am inselat. Este foarte previzibil, actorii sunt falsi, uneori actiunea se petrece prea lent si se trage de timp inutil. Iar "marea poveste de dragoste", pentru mine personal, a stricat tot filmul. Este un film pentru cei intre 13-17 ani. Daca va place ideea cititi "Imparatul mustelor" de William Golding sau "The long Walk" de Stephen King.
cristianionita_13 pe 19 septembrie 2012 17:20
Nu am vazut inca filmul, dar am citit cartile. Nu trebuie sa ne asteptam la prea multe, pentru categoria asta de varsta a fost scris, cartea este pentru adolescenti, deci filmul probabil va avea priza tot la ei :)
terrier pe 17 Aprilie 2012 00:08
slab
Am iesit din sala acum 20 de minute inainte sa se termine filmul. Extrem de previzibil, cu o eroina principala foarte putin credibila.
Boss_of_Bosses pe 23 mai 2012 19:06
te-ai grabit putin , tot ai dat bani pe bilet :))
Amy9998 pe 21 mai 2013 20:07
Nu sunt deacord cu tine , Jennifer a jucat chiar foarte bine.
FlorinMovieFreak pe 10 Aprilie 2012 06:35
Am vazut altele mai bune
Ce dragut au intrat ei in oras .. cu trasura .. si ce s-au mai duelat ei .. ca niste mici gladiatori precoce ce sunt ei (oare unde esti tu Russel Crowe?) .. Mai de foame mi s-a parut IN TIME :) cand eram in sala asteptand alt film .. trailerul m-a dat pe spate dar vazandu-l .. slab .. zici c-a fost Predator dar fara el :(( abureala prin padure mai bine faceau un picnic + sex si era mult mai bine :)
Boss_of_Bosses pe 23 mai 2012 19:07
:))))) ::))))) tare,tare :)))) bineeeeeeee
Boss_of_Bosses pe 23 mai 2012 19:09
ai un mare "LIKE" de la mine.
robert54 pe 09 Aprilie 2012 20:57
Am vazut filmul la cinema...pierdere de timp pentru cine vrea sa vada un film bun
Boss_of_Bosses pe 9 aprilie 2012 21:25
bine tu ... Robert
Gabi19_89 pe 13 Aprilie 2012 11:48
Plictiseala
Un film slab, cu o actiune banala si plictisitoare , la fel ca zecile de filme gen death race ,si cu detalii atent alese dar prost gandite care te fac sa intrii si mai mult in starea de plictiseala. Dupa nota de pe cinemagia si imdb am crezut ca va fii un film frumos dar m-a dezamagit total,am impresia ca filmul este exclusiv pentru sub 18 ani.
JohnnyAddams pe 14 aprilie 2012 09:41
eu sunt doar un scenaristi amator, uneori mai fac si filme, insa e clar ca tu esti cel mai mare critic de film in viata, este incredibil cum te baga un film in starea de plictiseala. Oricum, nu prea inteleg treaba cu gaming-ul de la comentariul meu, nu inteleg legatura, filmul este facut dupa un roman bestseller, bine, nu prea stii tu cum arata o carte, dar s-o mai citesti. Tu te-ai uitat la doua filme in toata viata, toate la cinema in anul 2012 si esti mare critic, mai ales pentru ca tu consideri ca "Wrath Of The Titans" are efecte "faine", e adevarat, insa pana si 'Titanic' care este modificat 3D are efecte mai bune. Daca tu nu intelegi filme de Suzanne Collins, cum sa te mai uiti la cele de Lynch? American Pie sau filme de Sandler sunt pentru tine, ca sa nu te bage in "starea de plictiseala".
ionutzoo7 pe 31 decembrie 2013 18:51
Ciudat tare sa nu teplictiseasca Hugo,dar sa te plictiseasca asta :))
superdepeche pe 25 Martie 2012 21:04
Nu m-a impresionat cu aproape nimic filmul ăsta,niște efecte speciale așa și așa în rest.....de văzut când nu ai ce face!
Boss_of_Bosses pe 8 aprilie 2012 18:44
dreptatea este de partea ta,bn,bn
M67B pe 10 Aprilie 2012 16:03
Nu va ambalati ca nu e chiar de exceptie. La cata reclama i s-a facut ma asteptam la ceva mai bun...
MissBlossom01 pe 29 August 2011 17:02
Buna distributia, cat si regizorul. Jennifer Lawrence A FOST Katniss, geniala actrita. Si Josh&Liam au fost buni, cat si restul actorilor care au jucat tributurile. Donald Sutherland m-a impresionat foarte mult. Mesajul politic mi s-a parut si mai evident in film.
Totusi, modul in care a fost filmat mi-a distras uneori atentia de la film.

Cartile sunt si ele bune, cu toate ca uneori personajul principal pare lipsit de emotie.E un subiect interesant, dar groaznic la ce sunt supusi acei adolescenti care locuiesc in saracele districte ale lumii post-apocaliptice. Cu toate astea, nu e o idee originala.

Ma bucur ca insasi scriitoarea a colaborat cu ei pentru scenariu; se pare ca a avut mai mult succes decat se astepta lumea..

"May the odds be ever in your favor."

aly_dayana pe 24 ianuarie 2012 09:10
Cat imi place finalul :o3. "Fie sortii mereu de partea ta!". Sunt sigura ca filmul nu va dezamagi. Din cate am vazut in trailer si in fotografiile de pe Facebook-ul oficial, atat Districtul 12, Aparatorii Pacii, Arena de lupta si mai ales personajele sunt "construite" exact ca si in carte
GheremeZ pe 15 iulie 2015 02:19
Am citit trilogia, iar filmul nu mi s-a parut de 100 de ori mai captivant, din contra de o 100 dr ori mai praf. Ceea ce denota cat de mult poate sa iti joace imaginatia atunci cand citesti o carte. Daca nu as fi ciitit cartile, acest film s-ar fi adaugat pe lista filmelor de duzina.
dragonfly333 pe 17 Decembrie 2011 13:27
Cartile sunt geniale!Le iubesc si le-am citit fara oprire,dar sper sa nu se repete povestea cu twilight, adica marile diferente dintre carti si film...As vrea sa se pastreze toate intamplarile asa cum au fost scrie...Sper si astept cu nerabdare luna martie,cand va aparea filmul:x
aly_dayana pe 10 ianuarie 2012 11:27
Si eu vreau la fel. Ador cartile!!!
btwmee pe 20 aprilie 2012 20:49
Bmave :Corect, Revolta e cea mai proasta ca "story ". Ca mesaj, ramane valabila. Toata lupta prin subteranele Capitoliului ar trebui scoasa din carte.( imi aduce aminte de Serge Brussolo si zau ca aici e vorba de altceva. Ideea cu " private Katniss Everdeen " este absurda. Numai soldat nu o vedeam. daca scurtezi cartea si tai toate astea, ramane ceva de valoare.
bubbles25 pe 11 Ianuarie 2012 19:44
Cei 7 ani de acasa sunt departeeee!
Am vazut si comentariile de aici si ca de obicei sunt pro si contra.Dar nu cred ca niste cacaciosi ca voi de 15 ..16 ...ma rog cine site cati ani(mucosi oricum) au dreptul sa jigneasca un regizor ca Gary Ross.Nu pot sa am o parere dupa traieler dar sper ca va fii bun. Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar exagerati . Sunt sigura ca va fii un film bun.
MissBlossom01 pe 11 ianuarie 2012 19:59
Hai ca nu am vazut atatea parerei negative aici spre deosebire de altele :) e ok, nu-ti mai bate capul cu astia care comenteaza aiurea.
geovany96 pe 26 septembrie 2012 21:24
da foarte frumos film ai dreptate asa ca voi cac..tilot daca nu stiti ce e aia frumusete nu mai vorbiti
WikdMovies pe 01 Decembrie 2011 02:58
Adolescenti care se omoara intre ei! Tare! Macar nu e Twilight!
aly_dayana pe 10 ianuarie 2012 11:26
Exact! :)) Dar sa stii ca e mai mult decat niste adolescenti care se omoara intre ei... Cartile sunt extraordinare si esenta lor e mai mult decat lupta pentru supravietuire. Sa citesti cartile [sunt 3 volume] si o sa intelegi ce vreau sa spun.
Gonzales78 pe 28 aprilie 2013 20:43
Pai daca numai cartea e buna, de ce dati note mari filmului?
Arlequinade pe 02 Martie 2012 15:17
Potential grozav
Atentie! Posibile SPOILERE!

Voi edita comentariul asta cand filmul se va fi lansat si-l voi fi vazut. Deocamdata tot ce pot spune e ca seria de carti este bunicica - are suspans, actiune multa, si desi nu intra in detaliu cat mi-ar fi placut mie prezinta si cateva comentarii sociale si un foarte mare potential de a merge mai departe cu critica societatii in care traim - din pacate, autoarea nu a putut merge cu subiectele astea atat de departe pe cat i-ar fi permis povestea, pentru ca editorii i-au impus o limita de 400-si-ceva de pagini (pornind de la ideea ca "Young Adults", adica publicul pentru care seria a fost scrisa cartea, nu ar citi volume de peste 500 pagini - o prostie, if you ask me, avand in vedere succesul rasunator al ultimelor volume Harry Potter care erau cam de dimensiunile unor dictionare).

Unele din subiectele atinse de carti sunt: moralitatea… citeşte

Vorador pe 11 martie 2012 22:25
Imi place mult comentariul tau,la fel si cartile lui Suzanne Collins.Eu nu cred ca vor introduce si toate detalile sadice din carte,cum ar fi scena cu stupul de viespi sau cand Katniss ucide primul ei tribut cu arcul,poate ca vor fi,dar nu la fel de brutale cum sunt in carte.Multi care nu stiu nimic despre aceasta poveste deja o critica crezand ca este doar inca un film despre adolescenti,dar unele detalii sunt atat de grotesti incat ma face sa cred ca romanele nu ar trebui sa fie comparate cu unele pentru copii.
constanta pe 19 septembrie 2012 15:49
Ai mare dreptate Vorador, nu prea sunt carti de copii. Iar ecranizarea mi-a parut muuuult prea slaba. Poate o sa schimbe scenaristul, regizorul pentru celelate parti.
minupinu pe 17 Aprilie 2012 02:24
prostia strabate america!:)e un film de pus in rama la colectia penibilitati:)
Boss_of_Bosses pe 23 mai 2012 19:05
nici chiar , oricum esti prin apropiere ;)
dorina_sara pe 11 Mai 2012 12:02
Aiurea....
Eu, dupa urmarirea filmului la cinema,am ramas cu un gust amar. Mi s-a parut aiurea...din multe puncte de vedere. Nu am inteles sadismul acelor sute de oameni care se bucuram de faptul ca acei tineri se duc sa se omoare intre ei, nu am inteles la fel echipa aceea care se ocupa de ceea ce se intampla si trata totul ca si cand acei tineri s-au dus sa se joace cu mingea, nu sa se ucida unul pe altul....nu am inteles ce sunt creaturile alea inventate electronic..deci clar mult SF...nu s-a pus accept pe lucrurile care erau importante si puteau fi interesante pentru noi, cei care au vizionat filmul....Nu am inteles de ce unii dintre tineri, aflati in padure, le ardea sa rada, sa faca glume...cand ei erau acolo trimisi sa moara....Sunt multe chestii care mi s-au parut fara sens, ilogice...si care pur si simplu m-au enervat. Nu am citit cartile dar probabil sunt mai bune ca acest film de… citeşte
MissBlossom01 pe 12 mai 2012 23:54
Da, cartile explica mai bine.
Boss_of_Bosses pe 23 mai 2012 18:34
Este film si nimic mai mult . Ca nu ti-a placut , de acord ... nici mie ;)
kakapo pe 07 Iunie 2012 22:39
...cartea dupa care s-a facut ecranizarea banuiesc ca-i deosebita, in timp ce filmul e slab la toate capitolele...chiar si asa, filmul ar fi putut avea un final de Oscar, pentru care ar fi meritat urmarit...dar regizorul a decis altfel...
interconect_30 pe 12 Iunie 2012 01:44
Putea sa fie mai putin sangeros ,mai psihologic .
NECALIFICAT pe 14 Iunie 2012 22:29
Aiurea
nu sant oameni buni (sau rai) calificat sa va explic de ce si cum , dar , nu-mi place . plictisitor ,aproape adormisem la filmul asta si de abia ma trezisem :))
tonymaestrul pe 3 septembrie 2012 16:39
Mai invata gramatica si apoi comenteaza filme....
NECALIFICAT pe 3 martie 2013 13:58
Mai sugeo odata , poate vei reveni cu ceva mai bun.
laur.andrei2010 pe 10 Aprilie 2012 18:22
Slab
Filmul este foarte slab.Filmul nu e dezastru, dar e foarte slab, un film de nota 6 pe care nu-l recomand.
Gabi19_89 pe 13 aprilie 2012 12:03
corect, vad ca mai sunt si oameni cu capu pe umeri, probabil nu faci parte din grupa sub 18:P
florin36ani pe 16 Aprilie 2012 14:09
Porcarie de film ! m-am uitat pt ca nu mai am ce vedea, in rest pierdere de timp !
AlessyaForYou pe 24 Martie 2012 21:14
A fost genial.L-am vazut in seara asta pt. ca ieri am ratat premiera...Dar oricum nu se compara cu niciun film pe care l-am mai vazut pana acum,...si am vazut multe filme!
viorellll pe 5 aprilie 2012 16:47
ma indoiesc k ai vazut multe filme ....
Boss_of_Bosses pe 22 mai 2012 16:11
AZALEA ,doooamna ... esti invidioasa, se pare ca vrei sa mananci tu mai mult rahat ...grrr :))
Vorador pe 30 Martie 2012 01:17
''May the odds be ever in your favor!''
Ai putea supravietui in salbaticie,de unul singur,cand toti cei din jur fac tot ce pot ca sa nu apuci dimineata urmatoare?

Este greu sa vezi un film inspirat dintr-o carte care iti place foarte mult,cand stai si vezi anumite scene din film si esti dezamgit ca tu le vedeai cu alti ochi prin paginile romanului,doar pentru ca setea de bani a celor de la Lionsgate au modificat anumite faze pentru a putea veni si copiii cu parintii de mana.Ca film pentru adolescenti care nu au citit cartea este destul de bun,ca film pentru fanii romanului vei fi putin dezamagit,daca ti-a placut sau nu filmul, dar nu ai citit si romanele lui Suzanne Collins atunci du-te si fa neaparat rost de ele.Este greu sa recomanzi cuiva niste carti din moment ce au fost deja comparate in mod eronat de mass-media fara nici un argument, cu altele dizgratioase ale adolescentelor visatoare de masculi perfecti si… citeşte

DonaldDuck pe 31 martie 2012 00:06
Perfect de acord cu tine, filmul abordeaza un pic superficial textul cartii, nu reuseste sa redea esenta atmosferei din carte. Este drept ca un film nu poate cuprinde niciodata complexitatea unei carti, dar poate prinde esenta ei. Asa cum au fost in ultima vreme o serie de ecraniazari care au reusit sa innobileze, ca sa zic asa, textul literar si ma refer aici la trilogia Stapanul inelelor, la seria Harry Potter si la Cronicile Narniei. Foarte multe dintre elementele marunte, care in carte contribuie la crearea atmosferei specifice, in film sunt aproape inexistente sau denaturate (modul cum Katniss obtine brosa, care pana la urma este un simbol important pentru intreaga actiune, relatia ei cu echipa SPA, si chiar relatia mentorul lor) si as putea continua cu o gramada de exemple, dar ma voi margini sa mai adaug doar unul. In carte se spune depre vocea lui Katniss ca era deosebita si chiar si pasarile se opreau din cantat cand incepea ea sa cante, ceea ce nu se potriveste cu cele cateva scrancete pe care le incearca personajul in film. In incheiere pot spune despre carti ca sunt deosebite dar filmul este banal
pharmakon pe 15 august 2012 04:54
Daca nu ti-ai duce copilul sa vada un film ca asta, in niciun caz sa nu-l lasi sa vada 'Lord of the Flies' si in niciun caz sa citeasca acea carte, un roman care, de altfel, pe mine m-a incantat f mult.
Kos_min pe 03 Aprilie 2012 01:42
bunicel
filmul se cam pierde pe parcurs,iar spre final ma cam deceptionat.E clar ,e o perioada neagra a cinematografiei americane.1 din 5 filme merita vazut!
fm_strategy pe 3 aprilie 2012 11:23
si o perioada neagra a limbii romane
Kos_min pe 3 aprilie 2012 19:03
Asa te bagi tu in seama!?Daca scrii 5 cuvinte inseamna ca stapanesti limba romana?Lasand la o parte ca ceea ce ai scris nu are legatura cu filmul,ai scos in evidenta caracterul grotesc si gretos al "anonimului de forum"!
mpredator pe 03 Aprilie 2012 19:56
Bunicel
Nu as putea sa spun ca este un film slab pentru ca din punctul de vedere al cartii este unul din singurele filme care chiar urmaresc cartea cu fidelitate si detalii.Daca esti infometat de efecte speciale si explozii nu le vei gasi in acest film.Poate ca din trailer arata ca e ceva spectaculos dar nu efectele speciale sunt baza filmului.Probabil ca multi nu o sa inteleaga prea multe din film din pricina ca nu au citit cartea care este una chiar de succes,foarte populara in special la tineri.
In concluzie dau 9.5 pentru respectarea cartii,9 pentru jocul actorilor,au fost mici defecte dar rolul jucat de Jennifer Lawrence a fost pus exceptional,se potriveste de minune si din pacate doar 5,5 pentru efecte speciale spectaculoase,chiar daca de multe ori eu nu urmaresc explozi si porcari deastea,trebuie sa spun ca acesta ar fi avut nevoie de mai mult,dar,dupa mine este un film care daca… citeşte

Boss_of_Bosses pe 8 aprilie 2012 19:11
infometat dupa ...predator cu... Arnold
cristenfgs pe 05 Aprilie 2012 11:50
l-am vazut si a fost sub asteptari. subiectul si ideea foarte bune, dar nu au fost valorificate cum trebuie. pe alocuri plictisitor, exagerat, lamentabil. se putea mult mai mult de la acest subiect; peste punctele care trebuiau dezvoltate au trecut prea repede si invers.
ginulet pe 20 Mai 2012 17:36
like it
like it, insa putea fi si mai bun,oricum cartea e mai buna (na, unii dintre noi mai si citim) :))
Boss_of_Bosses pe 23 mai 2012 18:14
... si eu mai citesc.... cate o bere :))
Xebec pe 18 iunie 2012 14:27
Imi plac amandoua raspunsuri ...si al tau , si al lui Boss :))
xerses pe 31 Martie 2012 14:50
Pentru mine filmul nu a fost o mare revelatie.Cred ca i s-a facut prea multa publicitate in raport cu ceea ce a reusit acest film sa transmita.
Boss_of_Bosses pe 8 aprilie 2012 18:40
un comentariu apropiat de realitate ,bn
LucianaLucy pe 25 Martie 2012 11:24
A fost foarte frumos filmul,merita vizionat, cu toate ca m-a mirat faptul ca am fost singurul copil din sala dar in rest genial.
Boss_of_Bosses pe 8 aprilie 2012 18:26
frumos se voteaya cu 8 cel mult , a fost de -1
black_kitty pe 05 Februarie 2012 21:16
abia astept sa apara ... din trailer pare foarte interesant :D
Boss_of_Bosses pe 8 aprilie 2012 18:22
e bine ca ai bagat si tu nasul ... cind inca e murdar de rahat :))
black_kitty pe 21 aprilie 2012 20:20
draga daca te uitai putin la data vedeai ca este demult parerea ...si in fond ..e o tara libera ..nu cred ca esti in masura sa ma critici
muresan.marius91 pe 23 Martie 2012 23:52
Vazut
Trebuie neaparat sa il vedeti. Analogia cu lumea in care traim este foarte interesanta!
Boss_of_Bosses pe 23 mai 2012 19:03
Eu...sant mai de la tara asa Mariusica si nu prea stiu cu ce se mananca "analogia" , era mai simplu sa folosesti in loc de A... "comparatia " am intelege si noi cei mai putin educati :D sau esti politician cumva ? :)) NU ESTE BUN FILMUL.
muresan.marius91 pe 28 mai 2012 22:11
Ma gandeam sa inveti si tu lucruri noi. Nu as vrea sa te plafonezi (sau e prea complicat pentru tine?).
andreea7214 pe 09 Decembrie 2011 15:53
Vai mama :O:O , ce tarziu apare!
Pare destul de fain , abia astept sa apara si la noi.
Boss_of_Bosses pe 8 aprilie 2012 18:38
parea... l-am vayut , nu mai pare ...fain :))
Boss_of_Bosses pe 22 mai 2012 16:00
pt azalea, adreea7214 si altele, alti asemanatori lor :hmmm ... aveti toate virtutiile ce urasc si nici unul dintre viciile care le admir :D
otonis pe 21 Noiembrie 2011 22:45
something like the romans of the future, but in a retarded version
Ce ma enerveaza filmele de genu' asta -n care viitorul omenirii pare decis de oameni retardati. Deja nu-mi place ce-am vazut in descriere si pun pariu cu mine insumi ca-i voi da cel mult 3 dupa ce-l voi viziona (cand va fi lansat).
MissBlossom01 pe 3 decembrie 2011 16:18
ma`ndoiesc :P
Boss_of_Bosses pe 8 aprilie 2012 18:43
esti foarte aproape de adevar
Lazerson pe 07 Aprilie 2012 03:10
Parerea mea , film de duzina ..
Cartea e cu mult pete film.
Acum astept sa se termine odata cu filmul asta ca sunt satul pana peste cap de pop-up urile care imi tot apar pe cinemagia cu tentativa asta "original nemaivazuta"

Boss_of_Bosses pe 8 aprilie 2012 19:19
daca nu aveai apropo-ul la carte ... eram de acord cu tine . Eu spun: sub duzina ;)
adelinutsa pe 05 Ianuarie 2012 17:02
De abia astept sa apara, cred ca va fi ceva frumos!!! :)
Boss_of_Bosses pe 8 aprilie 2012 18:24
altul care maninca inainte sa se spele pe maini, sa vada filmul :))
gabi_999 pe 24 august 2012 20:45
o sa ai o surpriza,,,,,,,
liviutzu4all pe 24 August 2011 21:19
Liviu
nu votez filmul ca nu a aparut inca dar sper sa fie tare
MissBlossom01 pe 25 august 2011 15:26
Eu zic ca o sa fie 'tare' , avand in vedere ca distributia e super buna si ca este un film foarte asteptat . Seria asta are deja destul de multi fani,poate nu ca Harry Potter,LOTR sau altele,dar totusi..vom vedea,eu zic ca va avea ceva succes.
Boss_of_Bosses pe 8 aprilie 2012 18:25
speri cam mult
danyla pe 11 August 2012 18:36
Un film ! ...
Un film banal, cu nimic mai bun decat altele mult mai prost cotete. Nu-si justifica nota data de Cinemagia, iar cea de pe IMDB este mult exagerata.
marya1230 pe 03 Iulie 2012 16:03
Un film plictisitor, slab. Mi-am irosit timpul uitandu-ma la el.
daiana1997 pe 17 Ianuarie 2012 22:21
cartea este de-a dreptul minunata,sper doar ca filmul sa fie macar 80% la fel de bun.in orice caz, este cel mai asteptat film de mine pentru primavara
Ady01 pe 5 martie 2012 17:31
cum se numesc cartile, excat? si autorul? da-mi un prv te rog si spune-mi si unde le-ai gasit
Boss_of_Bosses pe 8 aprilie 2012 18:39
aici vorbim de filme nu de ... carti ,pt carti cautati alt site :))
namidei pe 09 Ianuarie 2012 21:07
Cartile sunt superbe... au tot ce trebuie:) sper ca filmul sa nu ma dezamageasca.
Boss_of_Bosses pe 8 aprilie 2012 18:23
... asteapta filmul si ... poate reviiiiii cu un comentariu de rahat
bornfree pe 17 aprilie 2012 17:27
prima carte e reusita , partile 2 si 3 sunt stupide
Sapientia pe 05 August 2012 20:40
"Do I smell like roses?"
Nu prea le am cu cartile si de-asta probabil ca nu am auzit de film. Dar, bineinteles, ca un cinefil determinat, m-am hotarat sa vad "The Hunger Games". Dar asta numai pentru ca am auzit de peste tot laude peste laude. Deznodamantul? Alt film transformat de public. In rau, nu in bine. Frate, din ce am auzit si vazut, lasand la o parte cozile de mii de adolescente ce asteapta cu nerabdare sa-si cumpere bilete, trebuia sa fie macar interesant. Nu a fost. Lasand la o parte multe lacune pe care filmul nu le-a explicat, cel mai important fiind scopul jocurilor, "The Hunger Games" nu prea reuseste sa transmita nimic. Filmul pare prea tras de par si fortat. Actiunea, povestea de dragoste, societatea prezentata, absolut tot. Pur si simplu nu te atrage in lumea sa, lucru pe care un film ar trebui sa-l faca. Cea mai memorabila scena din film mi s-a parut schimbul de glume dintre prezentatoru'… citeşte
ionut80 pe 04 Aprilie 2012 23:07
rebut hollywoodian
film facut in fundu curtii , la licitatie sau cu fonduri caritabile stranse in cartier

recunosc ca am avut asteptari mari la filmu asta , dar trebuia sa-mi dau seama ce rateu va fi de cand am auzit ca face mare senzatie in america , mai ales printre tineri si ca este comparat cu amurg , alta productie bluf
la cum se prezinta cartile , putea sa iasa un film frumos . chiar si in cele 3 volume , scriitoarea o da de gard lamentabil de cateva ori . se inscrie in tiparul actual .

antonescu_p_e pe 08 August 2012 21:31
--Clar va enervati--
Un film.... slab.... foarte slab... de fapt ideal pt cei ce vor sa simta enervare maxima dupa ce si-au pierdut --142 minute-- asteptand sa se intample ceva..... "ceva macar" :-) Doamne... cat vor mai injura si blestema filmul asta....!
clm pe 12 August 2012 21:43
Un film plictisitor de lung, lent, previzibil. Nici macar subiectul filmului nu este unul original, "o ciulama"
victor_neo75 pe 30 Martie 2012 12:43
The Hunger Games este partial reusit !!!
De la incasarile uriase din SUA (nu neaparat un barometru al filmelor reusite; vezi seria Twilight) si la comentariile pozitive atat ale criticilor de film si ale spectatorilor obisnuiti ca ar fi inceputul unei trilogii SF cu adolescenti mai reusita decat seria Twilight, ma asteptam ca de la The Hunger Games sa vad o poveste plina de intrigi si actiune si ceva comedie (ironie) in stilul care mi-a placut cel mai mult in reboot-ul Star Trek (pe care l-am si considerat personal cel mai bun film din 2009).

Stilul SF cu personaje coafate si imbracate non-conformist (vezi frizura albastra a lui Stanley Tucci si frizura bufanta a lui Elizabeth Banks) mi-a adus aminte de Brazil (1985) si de The Fifth Element (1997).

Battle Royale ('Batoru rowaiaru') (Japonia) (2000) este filmul cu care seamana cel mai mult The Hunger Games si care mi se pare in continuare cea mai buna… citeşte

bellisima_2010 pe 20 Mai 2012 18:27
Va iesi un film"Givergent " care il va eclipsa prin candoarea lui !
Acest film de o cruzime neobisnuita cred ca nu isi avea locul dupa genocidul celor 2 razboaie mondiale ,autorul cartii cred ca avea depresie cand a scris asa ceva ,copii nu au ce invata din acest film ;dar daca vreti sa vedeti un film SF cu un subiect asemanator insa din care aveti ce invata va recomand "DIVERGENT" dupa cartea cu acelasi nume a scriitoarei americane Veronica Roth scrisa in anii studentiei acesteia pentru care a fost premiata si la care acum va scrie o continuare :Insurgent " care de asemenea se va ecraniza pe cand filmul acesta Jocurile Foamei va cadea in uitare datorita cruzimii pe care o promoveaza fatis .
Boss_of_Bosses pe 23 mai 2012 18:32
.... supeeeeerb avatar !!! Filmul este film si film va ramane!
cezarika21 pe 08 August 2015 19:25
O societate postapocaliptică dominată de un regim represiv
Nu faceți greșeala să credeți că un film realizat după o carte pentru tineret este prin definiție un film prost. Pentru că nu este deloc așa. ”The Hunger Games” prezintă o cursă violentă pentru supraviețuire desfășurată sub ochii a mii de telespectatori într-un viitor postapocaliptic. Lupta care angrenează 24 de tineri selectați prin tragere la sorți este o demonstrație de forță a regimului represiv din capitala statului, oferind publicului spectator un spectacol sângeros care să-i sperie, dar să le ofere și un dram de speranță.

Început modest, filmul devine tot mai complex pe parcurs, prezentând imaginea unei societăți subjugate prin frică, incapabile să riposteze față de abuzurile regimului. Acțiunea este tot mai captivantă, impresionând prin inteligență și prin imaginație. Spectatorii simt o gamă largă de emoții,… citeşte

kingdogg69 pe 11 August 2012 10:17
Face o mare defavoare cartii. Mai bine nu. Recomand cartile.
mihaelatb pe 01 Aprilie 2012 21:29
Nu am citit cartea asa ca nu pot face o comparatie, dar intr-adevar este un film pentru adolescenti. Ideea am mai intalnit-o intr-o forma asemanatoare (adica jocul supravietuirii) intr-unul din episoadele serialului Sliders,
Scenariul nu este unul deosebit, iar actiunea - temporal vorbind - este liniara. Dar este normal ca sa aiba priza la adolescenti, caci iubirile lor se petrec intr-un viitor nu prea sigur si nici prea roz. Vremurile in care Shakespeare isi plaseaza actiunea lui Romeo si Julieta nu mai impresioneaza tineretul zilelor noastre. Generatia lui GTA San Andreas si a lui StarCraft rezoneaza la alt tip de emotii si trairi.
Jennifer Lawrence, care aduce fizic cu Shannen Doherty, nu m-a impresionat cine stie ce, joaca bine, este adevarat, dar astept sa o mai vad si in alte filme. De exceptie Stanley Tucci si Woody Harrelson.

Boss_of_Bosses pe 8 aprilie 2012 19:24
prea mult... bla,bla,bla .simplu: mediocru. de acord cu tine
Go1 2 3 4 5