Păreri The Aviator

(2004)

Aviatorul

Rippa pe 23 Februarie 2014 13:05
un film foarte bun..,bravo nota 9 de la mine...actiunea e interesanta,..la fel si povestea te tine in suspans
radu3455 pe 27 Ianuarie 2014 16:58
dupa parerea mea nota 7 e cea mai potrivita nu mi s-a parut nici o capodopera,Leonardo DiCaprio face toti banii,si in plus de asta are multe momente de plictiseala
mihaelatb pe 04 August 2012 22:31
Cred ca am vazut prea multe filme biografice in ultimul timp ca am inceput sa fac alergie la ele. Nu m-a impresionat, sau poate eu nu rezonez prea tare cu Martin Scorsese. Poate-s mai aproape de un Alejandro Amenábar ( Mar adentro) sau de un Eastwood (Invictus), ca sa vorbesc numai de filmele din secolul XXI. Nu sunt fan DiCaprio, dar mi-a placut mai mult in The Departed ( acelasi regizor, alt stil) sau in Catch Me If You Can. Cat despre Cate Blanchett, eu o idolarizez pe Katharine Hepburn, asa ca ea mi s-a parut deplasata.
AlreadyStorm pe 11 Decembrie 2011 13:59
Un film pe care l-as putea revedea oricind cu aceiasi placere si interes.Cred ca este cel mai bun rol al actorului.Il recomand cu placere celor ce iubesc filmele de acest gen!
CAMPIANU ANDREEA pe 03 Martie 2005 16:15
minunat,extraordinar!
Bravo Scorsese!sincera sa fiu,nu ma asteptam ca, Leo di Caprio sa se descurce asa bine intr-un astfel de rol...felicitatrile mele!despre film:nu am cuvinte sa-mi exprim mirarea si bucuria ca, mai exista cineva pe acest pamant care sa realizeze un astfel de film.e pur si simplu TOTAL!

Bogdan Honciuc pe 01 Martie 2005 13:26
instant classic. nu ma asteptam sa fie atit de bun. faptul ca nu a luat oscarul l-a ridicat in ochii mei. blanchett e minunata, iar dicaprio e acelasi dintotdeauna - convingator, in ciuda lookului puber.
mtraianc pe 31 Mai 2011 01:16
excelent
vi-l recomand , un film excelent ,o interpretare de exceptie
alexaa pe 08 Mai 2010 13:41
dicaprio se reinventeaza cu acest film f reusit si bine regizat
Alexandra pe 26 Octombrie 2008 16:42
frumos film ! l'am vazut de doua ori...si de fiecare data mi'a placut la fel de mult...
finalul...este chiar tragic..:(

dulcie pe 09 Martie 2005 10:52
Un film pe masura lui Martin Scorsese de exceptie cu un scenariu original. DiCaprio joaca bine dar nu exceleaza dar filmul ramane o capodopera si trebuie vazut
Alexx pe 07 Martie 2005 23:39
Desi mi s-a parut destul de slab, pe unii prieteni i-a luat somnul, macar a reusit sa ma tina treaz pana la sfarsit.
traian bradea pe 04 Martie 2005 22:32
Filmul n-a rupt gura targului si cu atat mai limpede gurile juriului Academiei americane.Da, trebuie vazut, dar ramai incurcat. Filmul e facut si de Scorsese si de...Di Caprio, de aceea alterneaza scene de maestru, de mare cinematograf cu scene de carton, trenante. Dl Scorsese a vrut sa spuna totul despre film in film, despre un personaj tipic american, excentric si frenetic, despre lumea artistilor de la H. / acum ca si atunci, atunci ca si acum/, dar si despre politica si afaceri, o legatura pe care o face coruptia si deseori crima.Nu e un film de arta. E un film pe care cinefilii il iubi, iar amatorii il vor uita! Cateva scene antologice, de magician. In rest... 3 stele.
titi - cluj-napoca

razvan ricci pe 09 Februarie 2005 17:12
In stilul caracteristic al lui Scorsese fara sa se grabeasca in realizarea scenelor cu un DiCaprio care-si dovedeste din nou talentul si merita Oscarul chiar daca nu-i preferatul meu.
Nu ajunge nici macar la 30% ca si dramatism fata de Million Dollar ...

Smaranda pe 08 Februarie 2005 11:06
Si eu pot sa zic ca ma asteptam la mai mult, cred ca succesul filmului se explica prin faptul ca e despre un american care a facut ceva, in America. Si ca e un fapt real. Altfel, cele trei ore mi s-au parut chinuitoare, chiar daca leo joaca bine si cate blanchett face un rol secundar foarte bun.
Oricum nici nu se compara cu million dollar baby sau cu sideways, care chiar au avut ceva de spus. Sper sa nu culeaga aviatorul chiar toate oscarurile...

cosmin_kedii pe 08 Martie 2012 08:31
Acesta este un film mare Poveste mare Acţiune mare Mari efecte speciale Este un pic pe latura lung, aproximativ 3 ore, dacă îmi amintesc corect. Leonardo, împreună cu Tom Hanks si Christopher Walken nota 10
alekz pe 07 Februarie 2005 23:24
un film bun dar sincer ma asteptam la mai mult
Deyutza33 pe 02 Decembrie 2011 15:13
Ceao Leo!
Foarte bine jucat!...te besk pwp.. ami placi foarte mult iesti my favorite
Deyutza33 pe 6 decembrie 2011 21:56
dc nu va place Comentu meo...ca duar nu i-al injurat mah...in fine
blueye pe 14 Iulie 2011 22:25
Scorsese+DiCapario=si uite ce iese, talentul celor doi iese in evidenta in acest film. Frumos!
Crist11 pe 22 Iunie 2011 15:56
L-am vazut la varsta de 10 ani, nu prea am inteles atunci cine stie, dar cand l-am vazut de curand, am avut alta reactie.
elmedico pe 02 August 2010 12:44
Un film care cred ca dureaza cam mult, mai ales in prima jumatate, cand devine plictisitor. In partea a II-a devine mult mai interesant. O neconcordanta apare la un moment dat- el are arsuri pe 75 % din corp, dar fiind gol pe corp nu se observa prezenta arsurilor.
Mikala pe 27 Mai 2009 14:03
Imi place filmul . Imi place cu Leo joaca :) e un film bun :) nu extraordinar :)
cosminlipsa pe 17 Noiembrie 2011 00:30
Leonardo DiCaprio joaca excelent in acest fim, merita vazut.
Cry.Baby pe 09 Iulie 2009 01:29
Bay...
Inca nu l-am vazut ...urmeaza sa l vad zilele urmatoare...o intrebare am ...e gen "Top Gun"...Imi place cum joaca DiCaprio,un actor de prima mana...si cred k si in acest film se va ridica la inaltime...Va povestesc dak mi a placut sau nu , dupa vizionare...:))...
p.s.-am dat o nota filmului pt ca am fost nevoit...altfel nu puteam sa comentez..:)

LostinNeverland pe 21 Iunie 2009 23:55
mi-a placut doar pentru k eram fana dicaprio cand eram mica...(cine nu era)...in rest e plictisitor...
Denis pe 11 Martie 2005 11:10
Nu e de mirare ca filmul na iesit decat pe locul 3 la oscare.Martin scorsese a facut o drama plictisitoare.O steluta pentru oscarul lui Cate Blanchett.
stef pe 18 Februarie 2005 10:24
filmul e un esec total.ar trebui sa dormi inloc sa te uiti la film Dicaprio baiet e drum lung pana in varf
cataradu pe 25 aprilie 2010 22:30
cred ca ........nu nu nu sunt mai mult decat sigur ca ti-ai pierdut jumatate din creier, si cu sig jum ce ''buna''
mtraianc pe 31 mai 2011 01:21
noroc ca L Dicaprio nu a auzit de tiene ,, ca nu stiu cum mai dormea noaptea / :))
alina_stroila pe 16 Martie 2010 13:18
a little bit boooooring
Mi s-a parut ingrozitor de plictisitor....nici macar farmecul lui DiCaprio nu-l ajuta..
VIBERS pe 9 martie 2014 17:37
Limba romgleza.Mai stie cineva sa vorbeasca in limba noastra.Abia daca stii 3% din romana si ne chinuim sa vb in ROMGLEZA.De ce dracu nu ai dat si comentariul tot in engleza patetico.
Go 1 2