Păreri The American

Americanul

LeX89 pe 05 Mai 2010 15:42
Daca e George Clooney trebuie sa fie ceva de calitate:D
NaTyLuTz pe 1 septembrie 2010 18:35
Ti-a placut "Omu' care se holba la capre"?
LeX89 pe 5 octombrie 2010 19:07
poate nu e genul tau...asa cum mie nu imi plac filmele horror...
silv_xd_tweety pe 22 Mai 2010 20:43
George Clooney interpreateaza rolul unui asasin foarte stilat care accepta o ultima misiune, intr-o mica si cocheta localitate din Italia .

In mod obisnuit un personaj retras si precaut, Jack se imprieteneste cu un preot , se se indragosteste de o tanara femeie si incepe sa guste viata fara prezenta constanta a mortii .

The American se anunta a fii un film melancolic despre singuratate,despre nevoia de afectiune si nu in ultimua instanta despre fragilitatea vietii.

Sa speram la ceva bun !

NaTyLuTz pe 1 septembrie 2010 18:36
iar esti hot :))
psihologu pe 10 septembrie 2010 19:45
chiar asa de bun este? ...ce tare trebuie sa-l iau....dar la anul
afterlife pe 07 Septembrie 2010 19:21
astept sa-l vad cred k este unul pe masura asteptarilor....
bogdi.c pe 07 Septembrie 2010 23:04
amercanu
un adevarat american o sa merg la acest film doar ador america
astept si astept sapara hmmmmmmm

crisalex07 pe 09 Septembrie 2010 08:13
varza de film
la-m vazut e varza de film slab de tot ...am pierdut o ora jumate din viata degeaba..mai bine ma culcam sau faceam alceva.pacat
septick pe 7 octombrie 2010 18:11
Invata sa scrii inainte sa critici filme. P.S. Nu vreau sa se supere cei ce navigheaza pe site sau domnul de mai sus, dar sa corectez imi sta in fire si nu cred ca fac un rau...
G2015131 pe 6 ianuarie 2012 22:33
oricum traiesti degeaba daca gandesti asa
cosminvacaroiu pe 09 Septembrie 2010 09:00
cel mai prost film din lume. 2 actori, asta ii omoara p-aia din prima fara sa zici ca au un schimb de replici inteligent. la un moment dat arata cum i o trage lu aia si cam atat. doar finalul este putin misto, rest BOORING
andytimofte94 pe 09 Septembrie 2010 10:01
inca n-am vazut filmul da cu siguranta este un film foarte bun george clooney isi alege de obicei roluri foarte potrivite stiu de exemplu ca a jucat exceptional in Michael Clayton.
stanici pe 09 Septembrie 2010 11:53
prostie sau frustrare
Cum sa-ti dai cu parerea daca nu ai vazut sau nu stii?!?!?!?!
deaconescu.george pe 09 Septembrie 2010 14:18
Punct de vedere
Cine e Americanul ?

Majoritatea o sa zica: George Clooney !!!
Ei bine, daca nu e el "The American".

Sa presupunem ca :Americanul ("The American") este preotul.
La prima vedere filmul este plictisitor; fiind lipsit de zgomot si dialog.

Filmul puncteaza trairile interioare ale unui om chinuit de prezentul sau. In literatura procedeul se numeste introspectie. Poate fi descris ca o incursiune in mintea personajului plecand de la analiza reactiilor sale.
(vezi. si Sigmund Freud - "Autoanaliză şi introspecţie")
Cu alte cuvinte, cum sa faci un film despre gandurile unui om fara sa spui niciun cuvant. Ideea este geniala, dar foarte greu de realizat.
De aceea, consider un succes acest film.

Mi-am dorit f. mult sa interactionez cu o astfel de pelicula...(realizata de americani).
La sfarsitul filmului m-am… citeşte

Deana. pe 15 septembrie 2010 23:08
Incepe si industria americana sa trateze filmele altfel, oarecum copiindu-le pe cele europene. Desi in primele secvente esti in ceata, incet-incet incepe sa-ti placa filmul, desi, acum depinde de cat de dornic de actiune esti, si cat pot sa "vezi" si sa "auzi" din imagini. Filmul merita vazut, dar cu ce ramane fiecare-n cap e partea a doua.
Kytta pe 17 septembrie 2010 22:59
'De aceea, consider un succes acest film" inseamna ca pentru tine filmul Michael Clayton este o capodopera cinematogradica, iti spun acest film pt ca joaca acelasi actor si mesajul este asemanator. Ai supraapreciat The american ceva c-am mult.
Krizalid pe 09 Septembrie 2010 18:50
ha
filmul nu e atat de bun , mie unu nu prea mi-a placut ,ii dau un 6
ioji pe 09 Septembrie 2010 22:07
ioji
cred ca este un film bun nu lam vazut dar dupa comentariile prietenilor este bun
ciuci pe 10 Septembrie 2010 20:29
ciuci
a fost un film deosebit
imi era dor sa vad un film bun cu george clooney si nu am fost dezamagit
desigur nu oricine poate sa vada acest film si sa il inteleaga
adica nu si manelistii,incultii,cei care vor filme de actiune puerile etc

mtraianc pe 2 august 2011 01:59
ai dreptate cu muzica , filmul este FB
alexaa pe 10 Septembrie 2010 23:13
slab de tot
pffff....lent , "lalait", monoton.....nimic , zero......mie mi s-a parut ca din film lipsesc motivele , scopul......daca s-ar scoate toate scenele de umplutura nu cred ca ar ramane mare lucru din film...o poveste de jumatate de ora lungita pe o ora si jumatate.....george clooney joaca destul de bine asa...dar la cat de plictisitor e filmul nici asta nu te mai trezeste...te uiti si la sfarsit te intrebi daca l-ai vazut pe tot :)) . plus ca nu se explica care e problema personajului...de unde vine ...unde se duce...
septick pe 16 septembrie 2010 17:35
Inca nu l-am vazut, si sper ca nu supar pe nimeni cu acest scurt si concis comentariu - poate e prea dificil pentru tine, alexaa.
bizonul pe 4 noiembrie 2015 07:04
Bun, ne bun ,este totusi un "colac de salvare"in marea involburata cu indiene, a canalului National Tv.
florin36ani pe 11 Septembrie 2010 11:46
plictisitor
ma asteptam la un film bun avand in vedere distributia dar de abia am avut rabdare sa-l vad pana la sfarsit !
berciuvic pe 12 Septembrie 2010 13:36
The American
Din poster filmul aduce cu "Shooter " din actiune in schim filmul este o banala drama cu putine momente pe care le poti lua in seama, nu-l recomand a fi vazut la cinema.
robbiex2 pe 12 Septembrie 2010 18:34
JALNIC !! Nu tu actiune, nu tu nimic !!! Tot respectul pentru George Clooney, insa filmul asta nu face nimic altceva decat sa-l faca de ras, ca poate juca intr-un astfel de film in anul 2010.Pur si simplu film prost, totul se inampla foarte lent, fara motiv !Nu stiu ce vrea sa fie...o tentativa de Hitman cu gust de Im Legend :|
Nu-l recomand, va plictisiti, regretati si stati cu ochii pe ceas din ce in ce mai des.

psihologu pe 13 Septembrie 2010 20:23
Cred ca George Clooney a avut unele datorii sau o fi ramas fara bani de-a putut sa accepte rolul asta....slabut, plictisitor, etc, in general il poti vedea 1 data. Nota 4
omserios pe 14 Septembrie 2010 00:11
Filmul este intitulat "American", insa calitativ este 100% european. Un film care nu poate avea pretentii de box-office, dar care beneficiaza totusi de aportul lui George Clooney, de talentul sau actoricesc, dar si de sprijinul casei sale de productie. Este un film realizat din pasiune artistica si in orice caz nu este usor.

Review complet la http://artmovies.wordpress.com/2010/09/13/the-american-2010/

decathlon pe 14 Septembrie 2010 00:47
cred ca e mult mai buna cartea......nu criticati prea tare ca nu a fost la fel de rau ca kick ass....a fost un film bun
The American – film de arta cu asasini platiti
CoolRank: 7/10
- atmosfera & entertainment: 5
- regie: 8
- actori: 7
- scenariu: 6
- montaj: 8
Nota IMDb: 6.8/10
Primul gand care mi-a trecut prin minte cand s-a terminat filmul a fost: “Cel mai bun film prost pe care l-am vazut”. Dar nu e un film prost. Doar ca filmul pe toata durata lui tinde sa acumuleze o tensiune care te face sa crezi ca intr-un final vei avea parte de un thriller. Filmul este o drama. Si este una foarte buna. Am fost tentat sa cred ca ideea este una rasuflata, spusa si ... citeşte

Matza pe 2 noiembrie 2010 21:08
tare chestia asta cu cel mai bun film prost :))
martinez pe 14 Septembrie 2010 14:19
:D
un film de vazut nu cred k o sa fie foarte bun dar e de vazut.
cetateanu pe 15 Septembrie 2010 21:23
Bun filmul nu extrordinar dar merita vazut.Cred ca a fost facut special pentru George Clooney pentru ca sunt numai primplanuri si a reusit un rol foarte bun.
George Clooney revine in fruntea Box Office-ului din SUA cu filmul "Americanul", o productie a celor de la Focus Features ; pe scurt, filmul ne spune asa - Jack (George Clooney) este un asasin, singuratic şi mereu pe drumuri. După ce un job în Suedia se sfârşeşte mai dur decât trebuia, Jack se retrage în partea rurală a Italiei. Savurând liniştea unui mic orăşel medieval, Jack primeşte o ultimă misiune – trebuie să construiască o armă pentru o persoană de contact misterioasă, belgianca Mathilde (Thekla Reuten). Spre marea lui suprindere, Jack începe să se apropie de locuitorii orăşelului. Se împrieteneşte cu preotul locului, părintele Benedetto (Paolo Bonacelli) şi se lasă prins într-o… citeşte

bighitimi pe 16 Septembrie 2010 18:59
mai bine
nu se deranjau sal faca e o prostie
George Clooney ca actor e foarte bun pacat de rolul care la avut

victor_neo75 pe 17 Septembrie 2010 10:18
George Clooney este Americanul !!!
Sa nu va asteptati la un film din seria Bourne cu multa actiune, batai si urmariri! "The American" este mai degraba o drama cu momente de suspans care nu este pt oricine, in sensul ca s-ar putea sa plictiseasca pe spectatorul care cauta genul de film alert descris mai sus!

George Clooney este un asasin platit, foarte tacut si meticulos, cu o misiune de indeplinit in Italia; acesta se indragosteste de o prostituata foarte atragatoare care il determina sa se gandeasca la viitorul "jobului" sau!

Merge vazut acest film, numai rabdare sa aveti pana la finalul o idee mai alert! Altfel incercati sa vedeti ceva asemanator, regizat de Jim Jarmusch chiar anul trecut: "The Limits of Control" (2009) - cu un asasin de culoare, dar prin Spania si cu mai multi actori cunoscuti ! Si pt cinefili exista mereu excelentul si perfectul "The Day of the Jackal" din 1973 !

LavyBogdy pe 25 ianuarie 2011 10:52
Dacă nu este pentru oricine spune și ce anume transmit personajele,locația etc și nu ce anume se petrece în film.
dannics pe 18 Septembrie 2010 13:28
Penibil
Cel mai prost film vazut in 2010 !!! ii o pierdere de timp. Nu mergeti la el !!!!!!
GabrielaSirbu pe 19 Septembrie 2010 11:48
Dragostea si increderea sunt doua sentimente, rare si pe cale de disparitie, pe care le cauta si dupa care alearga toaaaaaaaata lumea de pe lume + aparent fara sa-si dea seama si personajul interpretat de Clooney. Nefiind un film de aventura si cu o actiune dinamica si palpitanta asa precum se asteapta multi dintre cei care vor dori sa-l vada, filmul va fi considerat plictisitor. Dar tocma in asta consta frumusetea lui, ca nu este un film tipic cu spioni si criminali platiti.
Este de vazut.

DjEdoom pe 22 Septembrie 2010 22:57
Un film pentru melci!
Un film slab in care se scorojesc peretii...Cu o actiune numai buna pentru melci...Ce sa mai recomand celor care vor adoarma uitandu-se la film!
alexaa pe 25 septembrie 2010 11:10
ai perfecta dreptate
marcusARCUS pe 02 Octombrie 2010 15:20
Un film destul de bun foarte frumos filmat si cu niste scene de actiune destul de intense.Mai bun decat Wall Street 2:MNS.
sik54 pe 06 Octombrie 2010 09:25
pacat ca au pus un actor bun intr-un rol atat de banal si plictisitor.Filmul e total previzibil.
Fumed pe 19 Octombrie 2010 00:06
Un film execrabil
Este cel mai prost film in care joaca George Clooney! Sa nu cumva sa mergeti la cinema sa-l vedeti, pentru ca veti plange cu mult amar dupa bani. Nota 1 cu felicitari!
R_Afc pe 27 Octombrie 2010 00:15
Americanul plictisitor
George Clooney apare numai în filme de doi bani în ultimul timp. The American este doar ecranizare pseudo-artistică. Acele momente de tăcere nu sunt încărcate de nicio emoţie. Este doar grizonantul afemeiat şi atît. Cei care nu au o cultură cinematografică conturată, vor avea impresia că au vazut o capodoperă. Se vor simţi inteligenţi, acompaniaţi pe fundal de Pa Panamericano.
ady8386 pe 27 Octombrie 2010 16:10
timp pierdut
ma asteptat sa fie mai bun filmul, orcum George Clooney ie un actor de nota 10.[ filmul plictisitor]
grip pe 28 Octombrie 2010 05:10
Filmul este o mare pierdere de timp..... pe bune deci trailerul ma lasat curios ... cand l-am vazut dar filmul e vai de el ... actiunea se petrece in 5 min ? si asta e tot ? .... lol ... deci este prea plictisitor .... si cu un buget de cacattttttt ..... zici ca e made in romania... ma asteptam la ceva mai bun de la Clooney.
gic_gic77 pe 28 Octombrie 2010 14:41
cred ca orice om putea sa fie rolul principal. pierdere de timp. pacat de George Clooney. nimic de vazut in acest film!!!!!!!
iri_gh86 pe 28 Octombrie 2010 18:46
cel mai prost film cu Clooney de pana acum nu merita sa va pierdeti timpul cu el
Bormy pe 30 Octombrie 2010 13:32
sau lasa...
Mai bine nu mai asteptati sa inceapa actiunea asa cum am asteptat-o eu, pe toata durata filmului. Pare regizat in anii 90' :D
ubik9 pe 01 Noiembrie 2010 07:28
The American" este un film dificil pentru publicul manelizat, lipsit de cultura si simt artistic,si asta se vede(din pacate)din comentarii
Subscriu la cele spuse de deaconescu.george.
Un film extraordinar dtpdv,combinatia asasin,preot,prostituata e fascinanta si tulburatoare,de remarcat dialogurile cu preotul,preotul care se spovedeste asasinului.Este printre cele mai bune filme din acest an,sigur va avea nominalizari la Oscar,deosebit.

mtraianc pe 2 august 2011 02:04
OK. TE SUSTIN filmul este F bun
cartasgheorghe pe 2 noiembrie 2011 23:33
Ma raliez si eu opiniei lui ubik9. Un film plin de sensibilitate si introspectie. Bine corelate peisajele si atmosfera oraselului cu trairile interioare ale singuraticului personaj principal..
ires79 pe 01 Noiembrie 2010 10:57
penibil
nu stiu cum s-a lasat george clooney convins sa joace in acest ''film'' daca se poate numi asa.
4nk pe 01 Noiembrie 2010 15:11
interesant
Dupa ce l-am vazut, consider ca filmul nu e pentru oricine. Daca va asteptati la actiune, cautati altceva.
Mi s-a parut foarte bine realizat, cu foarte multe detalii, care chiar daca nu sunt evidente, le prinzi pe parcurs. Clooney este foarte bine caracterizat si prin actiunile sale, si cu ajutorul celorlalte personaje.
Sper sa mai apara genul asta de filme.

blackpussycat pe 01 Noiembrie 2010 21:34
:|:|
fff plictisitor sincer !!!!ma astepatm la ceva mai mult de la George Clooney...dar daca te plictisesti ;)) poti sa il vizionezi asta ca sa te plicti si mai tare :D
Matza pe 02 Noiembrie 2010 21:07
execrabil :)
desi am tot respectu pentru talentu si stilul lui George Clooney... filmul a fost pe cat de plictisitor pe atat de execrabil, cu o poveste pe care nu o intelegi absolut delok, si care nu se leaga...
uitati-va la el daca sunteti fani infocati G. Clooney si dak nu aveti ce face intr-o duminica friguroasa :)

balika pe 10 noiembrie 2010 22:15
daca spui ca e vorba de "o poveste pe care nu o intelegi absolut delok, si care nu se leaga..." ...atunci de unde stii ca nu se leaga? :D Se leaga foarte bine, doar n-ai priceput simplul fapt ca, nu e un film de actiune, ci o drama. O drama unde criminalul fara suflet incepe sa redevina om.
aditig78 pe 09 Noiembrie 2010 23:08
Frumos si dramatic
Daca te pui la filmul asta cu gandul ca vei vedea Pacificatorul sau Rambo... vei avea desigur o dezamagire. Daca il iei ca pe ecranizarea autentica a unui asasin in partea finala a vietii... (avand in vedere ca moare) as putea spune ca este de un realism iesit din comun. Decorul este sinistru si bine ales.Unde sa se ascunda un asasin cautat de "suedezi"? In Hilton?
Mie unul mi-a placut!

dido pe 10 noiembrie 2010 18:39
Nu prea poti sa te ascunzi la ,,tara"...acolo lumea e mereu cu ochii pe tine,eu stiu...mai bine in locurile aglomerate...
aditig78 pe 10 noiembrie 2010 22:31
Nu intotdeauna esti "ascuns" cand esti in vazul tuturor. Si locatia era acolo ca avea si o misiune. Locatia iar mi s-a parut buna avand in vedere labirintul strazilor inguste care in film arata ca le-a "studiat". Si atmosfera generata de orasul ala fara verdeata doar cladiri vechi si in ruina a amplificat dramatismul filmului. Inclusiv fiat-ul ala... Daca era un 007 stim ce masina era :). Dar tot nu ai zis: Ce nota ii dai?
dido pe 10 Noiembrie 2010 18:37
The look...
Ochii lui Clooney mi-au adus aminte de Roxette si melodia lor din '89 ce rasuna oriunde si ma intrebam eu ce vede ala asa interesant de pe autobuzul ala...nu stiu,asta mi-a venit in cap...Filmul nu este de lepadat,oraselul este de un pitoresc aparte,cel putin strazile alea pavate si intortocheate mie mi-au dat frisoane...(superbe imaginile cu acoperisurile filmate de sus),in schimb m-am intrebat de la inceput de ce l-a trimis la ,,tara",acolo toti sunt cu ochhi pe ceilalti si un american picat din senin acolo echivala cu afisarea pozei lui in ziar!Frumoase si femeile desi ma intreb mereu cum in filme prostituatele sunt asa stilate si in viata reala nici vorba...Merge vazut filmul...pentru muzica,imagini si povetele preotului!
balika pe 10 Noiembrie 2010 22:09
Chiar linistea din film ofera tensiunea. Nu e un film de actiune unde in fiecare secunda se injura sau auzi focuri de arma. Mie mi-a placut lupta intre criminal si omul care vroia sa se elibereze. Am vazut niste comentarii la adresa filmului care m-au ingrozit. Daca vezi doar atat ca "i o trage la aia" , "omoara p-aia din prima", e logic ca n-ai inteles nimic din drama lui Mr. Butterfly.
MaiGandeste-te... pe 11 Noiembrie 2010 09:03
Un George Clooney...monoton!
Un film in care George Clooney e "suparat pe lume" si..."tace si face". Prima parte a filmului e monotona iar adoua parte te rasplateste putin, asta doar daca rezisti sa vizionezi prima parte. Poate fi ignorat acest film !
Radu1711 pe 18 Noiembrie 2010 16:01
radu1711
foarte buna drama cu George Clooney, nu ma asteptam sa fie asa interesant, merita vazut
razvan21 pe 29 noiembrie 2010 12:28
ooo calmeaza-te fratica sa nu te uzi! :))) Nuj ce film ai vazut tu dar asta a fost slab rau, daca nu era cu Clooney nu se uita nici dracu... by the way, cine-o impusca pe asasina aia si de ce? :))
DrAw pe 01 Decembrie 2010 18:24
THE AMERICAN
Nu te poti astepta la prea mult de la un film european...mai ales o drama :)
defav pe 02 Decembrie 2010 18:29
Verdictul Raluk.ro

"The American nu este un film la care sa mergi cu prietenii la cinematograf in weekend sa va distrati. Nu este nici pe departe un film comercial. Este un film de arta, opera unui regizor care migaleste fiecare cadru, fiecare miscare de camera, incercand sa faca imaginea sa vorbeasca de la sine, compensand lipsa dialogului. Si o face foarte bine. Nu seamana cu nici un film Hollywoodian, ci este mai degraba un film european. Daca oameni talentati din industria cinematografica romaneasca si-ar da interesul sa faca un film bun, asa ar trebui sa arate."
Da , e un film bine gindit , actiunea e pe planul doi , conteaza ritmul , cadrele trase in asa fel incit sa-l simti pe protagonist , sa-l cunosti fara ca el sa dialogheze prea mult si Clooney s-a priceput sa pina f. bine in valoare scenariul. Care scenariu nu e de aruncat , s-au mai facut filme in genul… citeşte

SoKaT pe 16 Decembrie 2010 00:04
Nu prea m-a impresionat cine stie ce acest film ... Nota 7 de la mine !
Manusa pe 24 Decembrie 2010 22:45
Prost
Foarte slab filmul, m-am asteptat la altceva dar uite ca nu a fost sa fie bun., nici de pierdut vremea nu merita vazut. M-am plictisit de numa la el si pe langa subiectul asta cu asasinii tot apare in multe filme. Nu este un film reusit, deloc.