Păreri Sweeney Todd: the Demon Barber of Fleet Street

(2007)

Sweeney Todd: Bărbierul diabolic din Fleet Street

RoTaRel pe 09 August 2009 11:55
Rar rar foarte rar asa un film ! Chiar merita statutul de Capodopera ! Johnny rulzzz ! si regia e magnifica ! de fapt totul ! THE BEST !
silv_xd_tweety pe 31 mai 2010 01:34
ai vazut alt film?:))) si baga id ala mai rpd:))....
Amaya93 pe 27 August 2009 17:07
Desi nu-mi plac muzicalurile,filmul acesta faca exceptie.
Este impresionant de macabru chiar delicios de sadic .
Uimitor ,Johny Depp & Timp Burton fac o pereche geniala.

mihai2407 pe 6 iunie 2012 00:11
Cand a inceput filmul ma enervau melodiile dar pana la sfarsit m-am obisnuit..iar filmul a avut un final neasteptat
jenirotaru pe 26 ianuarie 2013 20:24
esti ca picat din cer...habar n.ai ce e cu tine,n.ai vedea un film bun nici daca l.ai avea in fata ochilor
hungry_for_movies pe 11 Iunie 2009 21:38
trioul helena onham carte, tim burton, johnny dep este perfect...se completeaza unul pe celalalt............perfect.......10 din 10
hungry_for_movies pe 24 iunie 2009 16:52
bleah ce taran sunt, nici nu stiu sa scriu.......rescriu: trio-ul helena bonham carter, tim burton, johnny depp este perfect...se completeaza unul pe celalalt...perfect...10 din 20
AeroX pe 3 octombrie 2009 16:39
eu mai degraba as zice aici ca trio-ul helena bonham carter, alan rickman, johnny depp este perfect;) ......ca doar e vorba de actori......
A-lexandra pe 21 Octombrie 2009 14:20
Ma numesc Alexandra si sunt o mare, mare admiratoare a lui Johnny Depp; am avut ocazia sa vad filmul Sweeney Todd de cateva ori si sunt fascinata. Ignorantii spun ca e vorba doar despre "unu' care taie gatul oamenilor", dar dupa parerea mea e mult mai profund. Sweeney Todd este un personaj tragic, care pierde ratiunea sa de a trai, iar filmul se axeaza in special pe trairile sale interioare. Parca ar fi un film mut, in care poti sa ii "citesti" pe actori dupa chip. Johnny Depp este extrem de expresiv: fatza sa de dezgust cand ii gusta placintele doamnei Lovett e nepretuita, precum si tristetea din ochii sai cand afla despre Lucy,confuzia si lupta cu demonii sai interiori si zambetele sale diabolice sunt geniale. Desi in cele din urma ajunge la un stadiu de madness, anumite actiuni ale sale ne fac sa simpatizam cu el, pastrandu-si latura umana intr-o anumita proportie.
The visuals… citeşte

Alexutza_albynutza pe 11 februarie 2010 22:12
mai bine scriai o carte
adrian_beldean pe 18 aprilie 2010 23:27
yes he really had the balls to sing,dar el oricum are talent,nu degeaba s-a lasat de scoala pentru a deveni un star rock.oricum ai dreptate,filmul e calumea,ideea e interesanta si interpratarea actorilor e foarte buna,dar cred ca mi-ar fi placut mai mult daca nu era muzical,nu ma dau in vant dupa acest gen de filme.
Morphy pe 15 Decembrie 2008 21:47
Si la ce te asteptai teodora, la o comedie? Filmul este nemaipomenit. L-am vazut de cateva ori anul asta, odata la Movieplex si dupa aia acasa de cateva ori... Este un film mai "special".
Michelle pe 11 Iulie 2008 20:13
5 stele pentru Alan Rickman.
cissy_ pe 27 Noiembrie 2009 23:06
helena e minunata:Xactrita mea preferata 4 ever:X
:X

Seryfull pe 1 aprilie 2010 22:45
filmul asta e o capodopera
XamWaZ pe 25 Martie 2008 14:38
e cel mai bun film muzical pe care l'am vazut.
Johnny Depp joaca excelent si e perfect rolul pentru el. Pentru cei ce inca nu l'am vazut le recomand filmul pentru ca e bestial. E el putin mai sumbru dar e perfect.

bogdanuuu pe 04 Septembrie 2009 14:06
ma surprins intrun mod placut filmul.Mia placut in mod special filmul.Bravo Johhny Depp 10
tihanis pe 8 decembrie 2012 12:22
copilu, inainte sa te apuci de scris comMenturi citeste o carte si apoi adu-ti aminte ca MA-TA ARE CRATIMA !!!!
maryuselu pe 21 Martie 2012 22:01
nu m`a impresionat asa tare..filmul mi s`a parut cam plictisitor..prea musical sau poate asa e genul asta..finalul m`a atras cel mai mult ..
TH pe 26 Ianuarie 2008 17:30
L-am vazut si chiar m-a impresionat: e mai bun decat credeam ca avea sa fie! Imi plac enorm si Burton si Depp, dar auzisem ca piesa e doar "socanta" - si atat! Asa imi trebuie daca ma iau dupa toti "desteptii" :P

Acum, serios vorbind, se intampla sa si uiti ca urmaresti un musical; nu se intampla sa se piarda povestea in favoarea muzicii (cum se intampla in "Fantoma de la Opera"). Actiunea si personajele sunt super! Plus finalul, care se potriveste de minune cu intreaga atmosfera... cam trist, bineinteles, dar tot super!

Singurul lucru care mi s-a parut ciudat a fost sangele-ketchup - tipic Burton, nu? In loc sa te sperie te face mai degraba sa ranjesti. Chiar si asa, nu l-as recomanda copiilor - violenta tot violenta e :P

ioana pe 05 Februarie 2008 14:53
te atrage filmul intr-un mod diabolic...
claudiu-daniel pe 21 Mai 2008 08:10
nu stiam ca johnny depp stie sa si cinte si no face tocmai rau ma impresionat filmul interesanta combinatia intre muzica si crima a dat bine.se vede ca e marca tim burton iar johnny depp magnific,oare cite roluri din acestea ciudate poate sa joace acest impresionant actor si inca ceva mia placut si fata care il ajuta la crime super actrita
enjoy.life pe 9 aprilie 2010 16:29
vai de limba romana
1900toamna pe 19 decembrie 2011 15:37
e criza, facem economie de semne de punctuatie :P
Alcsandra pe 05 Februarie 2008 22:24
e bestial filmul acesta..merita vazut! la inceput aveam retineri pt ca nu stiam exact daca depp poate sa cante..acum dupa ce am vazut filmul pot spune sincer ca omul asta canta de rupe! f fain
adi_ramses pe 16 Mai 2010 21:04
genial filmul
foarte bun filmul.tim burton e genial,are cele mai bune filme de gen. de regula nu imi plac muzicalurile dar acesta e superb,merita vazut
Pustoaica pe 09 Februarie 2008 19:48
suuuper filmu:X:X:X`...pfoa:X:X`...il prinde bine in roluri d astea mai ciudate:X:X`...love johnny depp 4 eve` nd` eve`;x`
puffulette pe 20 februarie 2012 22:40
:)))
sweetdream pe 13 Noiembrie 2009 21:29
capodopera
cel mai tare muzical din toata lumeaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!
l`am vazut ieri si mi` a placut la nebunieeeeeeeeeee!!!!!!!

arnoldroland pe 09 Septembrie 2010 15:57
mi-a placut cruzimea ,dar ,doar atat,ptr ca muzica ce incepea instantaneu a stricat totul,stiu ca e un horror muzical,dar ,putea sa nu fie.......in fine,eu nu stiu ce v-a placut la toti atat de mult,dar merita niste stele ,cum am spus ,pentru sadism.
andreea_andreea pe 12 Iulie 2009 15:08
genul perfect de film pt johnny depp................
lili22 pe 02 Mai 2019 23:06
Un film mediocru cu doi actori de duzina.Johnny Depp strica orice film.Helena Bonham e o actrita depasita.
AdriAdrianna98 pe 13 Ianuarie 2014 16:12
Interesant
E interesant sa vezi cum un om simplu, pasnic, care nu are probleme cu nimeni devine brusc un adevarat criminal fara mila totul din cauza razbunarii provenita din cauza persoanei iubite. E frumos, dar nu-l recomand persoanelor care sunt sensibile la scene scarboase sau dupa ce ati mancat. Eu nu ma incadrez in niciuna si totusi mi s-a pus de vreo cateva ori un nod in gat. :))
PS: SA NU CREDETI CA E O PROSTIE MUZICALA DACA SCRIE "MUSICAL" Si eu era sa comit aceasi greseala si sa pierd un asa film pentru ca m-am gandit ca-i o prostie muzicala desi nu puteam pricepe atunci ce cauta la "horror" , muzica e pur si simplu geniala, doar da mai mult bun gust filmului prin voci frumoase si ritmuri bine alese. Merita vazut, 9.

CosminMoion pe 22 Aprilie 2012 13:29
M-a cam dezamagit si o spun cu o oarecare parere de rau,deoarece cunosc capacitatile actorilor si a regizorului si pot spune ca e un film slabut.Tim Burton e un regizor grozav si ne-a demonstrat acest lucru cu Big fish,insa in ultima vreme filmele sale au capatat un aspect comercial,sumbru. Cat despre Johnny Depp si Helena Bonham Carter pot spune ca au avut prestatii bune(ne-au aratat ca sunt si cantareti buni si nu numai mari actori),dar cred ca acest gen de filme nu le evidentiaza capacitatile colosale de a portretiza un personaj.
puffulette pe 26 Februarie 2012 21:01
Nu prea credeam ca va fi bun avand in vedere ca este musical (iar eu nu sunt o amatoare a genului) dar dupa 20 de minute, dupa ce te obisnuiesti deja cu cantecele si vocile actorilor devine tot mai intersant.. Un film foarte bun, nici nu ma asteptam, iar aceasta combinatie thriller&musical este foarte reusita
1900toamna pe 19 Decembrie 2011 15:44
mai rar
mai rar filme iesite din tipare, acesta e SUPER!!
badandra pe 09 Septembrie 2011 14:31
Un musical de nota 10. Mi-a placut extrem de mult si m-as uita oricand la el. Mi-a mai placut foarte mult cum a cantat Johnny Depp si cum si-a interpretat rolul. A intrat foarte bine in pielea personajului si a arata ca poate sa fie si "rau", razbunandu-se pe judecator. Mi-a parut rau ca la sfarsit a murit, pentru ca nici macar nu apucase sa isi tine fata in brate macar pentru o clipa. Totodata, mi-a placut si cum a interpretat Helena rolul doamne Lovett. Cei doi se potrovesc foarte bine in film, si tin sa spun ca mi-au placut foarte multe frezele lor. Chiar merita vazut.
Mellia pe 17 Aprilie 2011 14:17
Tim Burton & Johnny Depp si obtii un film excelent din toate punctele de vedere.
Wisy pe 03 Septembrie 2010 21:29
.desi tim burton e regizorul meu preferat..la filmul asta nu prea mam putut uita...mam plictisit ff repede..probabil pentru ca nus o fana "muzical"
andyy pe 04 Martie 2010 01:45
Daca nu ar fi fost un musical, ar fi fost un film horror, insa cred ca secretul reusitei acestui film de exceptie, este tocmai faptul ca a fost pus pe muzica.Muzica il dramatizeaza mai mult si reuseste sa scoata in fata tragedia din aceasta poveste si sa atenueze impactul secventelor horror.O realizare impecabila!
frapszorr pe 14 Februarie 2010 22:14
pacat ca e muzical nu sunt un amator al genului si mi se pare o prostie...am remarcat distributia care este foarte tare
Irina pe 06 Februarie 2008 12:32
m-a surpins filmul ma asteptam sa fie bun - foarte buna si a fost excelent
in primul rand johnny a fost star rock in tinerete si a cantat rock o vreme ceea ce inseaman ca voce are doar ca trebuia sa fie putin lucrata
intradevar I.M de 18 nu isi are rostul parerea mea .....e horror dar ..se bazeaza mai mult pe drama si muzical... mie una mi-au dat lacrimile la sfarsit :">
il ador pe Johnny Depp :>

marina pe 04 Februarie 2008 09:54
am vazut filmul(nu la cinema,in brasov nu a aparut inca)si mi s-a parut foarte bun.e potrivit pentru amatorii de musical-uri.totusi desi am 13 ani,violenta din film nu mi s-a parut foarte ridicata.este mai mult o drama.in concluzie,,,Sweeney Todd" este un film excelent.
clara pe 03 Februarie 2008 13:40
am vazut filmu...e magnific , putin infricosator da...no problem. are johnny Depp o voce....cui ii place Johnny Depp ma puteti gasi la adresa clara_boureci si mai discutam :*:*:*love Johnny
ariadna pe 02 Februarie 2008 22:53
zuuuuuuuuuuuper tare
denis pe 30 Ianuarie 2008 00:03
e cel mai tare film al lui johnny depp din anul acesta finalul e super tare merita vazut filmul.:P
ioana pe 29 Ianuarie 2008 12:57
cel mai bun film ,mai ales ca este cu johnny deep
Tirdea pe 24 Ianuarie 2008 17:37
Nu seamana cam mult cu "Contele de Monte Cristo" al lui Dumas? Inchisoare pe nedrept, razbunare, schimbare de identitate... . Oricum,banuiesc ca filmul va fi bun, dovada stau nominalizarile la Globuri si recenta nominalizare la Oscar a lui Johnny Depp.
maria pe 04 Ianuarie 2008 13:50
bhai asta e farmecu sa fie muzical...am vazut muzicalu original si e genial...e foarte infricosator :>

si mi`a placut...asta cu siguranta o sa fie muzicalu meu preferat avand in vedere ce fel de muzica e...

dar totusi filmu e de 18? asa am auzit datorita sangelui ...violentei blabla :|

credeti ca o sa ceara aia de la cinema...mai ales la premiera ...buletinu? :|

Ioana pe 28 Decembrie 2007 17:27
Super tare filmu` , doar joaca Depp in el :D :))).Da` totusi un horror pt un musical :|, cam ciudat . Oricum dragutz filmu, pacar k in Romania apare taman pe 1februarie :)).Da` il gasiti pe dc++ sigur :D..... si tre` dak stiti engleza ;)
Johnny Depp rulz!:X:X:X

Mosor Vlad pe 22 Decembrie 2007 01:22
Ce strica filmu asta e faptul ca e muzical, nu spun ca nu imi plac deloc muzicalurile preferatul meu (Moulin Rouge) dar ma asteptam la o actiune misto ceva Sleepy Hollow. Dar sa vedem :(((
Iulia pe 08 Decembrie 2007 15:19
filmul e bestial
mai ales ca joaca JOHNNY DEPP si e factu de TIM BURTON
actiunea pe gustul meu
mai ales ca Johnny a luat lectii de canto pentru acest film deci trebuie sa fie ceva cu adevarat minunat
:P

Mary pe 24 Octombrie 2007 12:03
o sa fie o capodopera....
Tim Burton si Johnny Depp fac filme de milioane....
abia astept sa`l vad :D

just4johnny pe 19 Septembrie 2007 20:27
abia astept sa iasa filmul..inca un film cu minunatul johnny depp.bineinteles..actorul meu preferat..sincer..abia astept..nu mai am rabdare:P
Dragosh pe 17 Martie 2008 17:14
Super tare filmul ! Desi e primul meu muzical pe care il vad,si in ciuda abtinerilor,l-am vazut si am ramas surprins. Cred k mai merita ceva din oscarurile alea pe care le-a luat "no country for old man"...da in final nu poti sa zici decat k e un film care isi merita banii,si nu e facut doar de dragu de a face un film.
Alisa pe 11 Martie 2008 13:58
Mie mi-a placut , desi nu sunt o fana a filmelor de genul acesta e interesant. Si actiunea e destul de complexa. Foarte amuzant sa il vad pe Johnny cantand. La final trebuie sa recunosc ca nu m-as fi asteptat, dar alte momente au fost usor previzibile. :)
Adrian pe 15 Februarie 2008 01:10
Am vazut filmul miercuri si mi-a placut. Un pic cam straniu, desi ma asteptam sa fie asa, insa Johnny Depp si Helena Bonham Carter fac toti banii. Un film noir intr-adevar. Merita vazut.(cei cu inima slaba sunt rugati sa stea acasa :) )
ChemiklSmokeN pe 14 Februarie 2008 23:08
dap...tim burton a reusit sa creeze o atmosfera cu adevarat noira si in acelasi timp marcanta....fiecare detaliu este reprodus in stil propriu...chiar si geamu ala de la spitalu de nebuni :-SS...ce lumina draceasca arunca in noapte :-S...toate filmele precedente ale lui tim burton m-au influentat in cariera mea de fotograf si desenator...si acesta nu a dezamagit absolut deloc....nam cuvinte k sal laud indeajuns...daka va plictisitzi..intoxikatziva lista qu idu ' chemikl_smoken....halla la toata lumea...
john pe 09 Februarie 2008 22:14
Mda..ce sa zic..l-am vazut azi si..cu toate ca nu-s un fan al musicalurilor, cu toate premiile astea si pt ca joaca depp, mi-am calcat pe inima si l-am urmarit, spre surprinderea mea, pana la final. E un film bun..si atat.. in opinia mea.. Actiunea nu e una sa te dea pe spate, cum bine a remarcat cineva ca seamana cu Contele de Monte Cristo, un conte de data asta..cam amortit..cu gandul numai la judecatoru ala nenorocit. Parerea mea e ca n-ar trebui sa se astepte la nush ce efecte vizuale de la filmu asta, regizorul punand accent mai mult pe partea dramatica, filmul semanand mai mult cu o piesa de teatru, decat nush ce S.F. in care zboara capete si curgele sangele cat mai "realist".. Din cauza asta nu sunt de acord ca el sa fie difuzat numa pt cei peste 18( am 19 ani.. sa nu se creada altceva :P) da nush.. probabil e o strategie sa-l faca mai interesant ca sa-l caute lumea..
yo_irina_depp_bloom pe 09 Februarie 2008 17:22
salt si eu am vazut filmu sweeney todd si mi-a placut mult
johnny era rece si razbunator, dar treb sa recunoastem ca are voce super, nu am crezut ca poate ajunge asa departe :))
cine e fan johnny depp si vrea sa vb cu mn ptr ca sunt si eu fana johnny depp, nah cne vrea sa vb sami lese un mp cu idul lui;))) vam poopat

Mary pe 08 Februarie 2008 23:09
well...in sfarsit l`am vazut si eu....superb filmul nu am ce zice...
mi`a placut enorm....sangele m`a facut rau sa rad ca deh la ce sa te astepti cand vine vorbe de violenta a la Burton :))

Johnny si Helena au cantat destul de bine..ce nu mi`a placut e ca nu au pus accentu pe fazele faine din adevaratul musical...in rest tot e ok. chiar super ok.

cam atat.

merita vazut.

si bravo Johnny pt nominalizare la oscar si pt globu` de aur ;)

MMlgirl pe 28 Iunie 2010 14:51
Un film impresionant, cu accente lugubre, dar bine pozitionate. Johnny Depp, deosebit de convingator, la fel ca Helena Bonham Carter. Mi-a placut foarte mult imbinarea/ suprapunerea muzicii pe secventele cheie ale filmului. Sincer, a fost o placere sa urmaresc filmul, chiar daca razbunarea va avea loc prin intermediul unor metode nu tocmai usor de vizionat. [ Un mare plus pentru placintele doamnei Lovett:))]
Go1 2 3 4