Păreri Sleepy Hollow

(1999)

Legenda călărețului fără cap

Mikala pe 27 Mai 2009 14:15
Actori numai unul si unul . Cel mai tare film al tuturor timpurilor si evident toti actorii care joaca sunt foarte buni . :D Tim Burton a facut o alegere exceptionala in privinta lor .
Keira86 pe 3 octombrie 2010 17:01
Actorii, da sunt buni, dar povestea filmului e prea previzibila.
Vlad_the_curse pe 11 octombrie 2010 15:13
Bai fara o poveste buna pot fi tot nus ce actori ca tot un c..cat iese. In cazul filmului toate sunt bune. E o aprope o capodopera.
up pe 21 Iulie 2009 15:09
e preea tare
e prea tare e bun pentru anul 1999 bravoo
................

valigeo96 pe 08 Iulie 2009 08:57
Wonk
Unul din filmele cele mai bune ale secolului!Tim Burton...ne-ai lasat fara cuvinte!
ubby pe 23 Martie 2007 09:47
este unul din filmele mele preferate, dar sa fim corecti si sa admitem ca tot farmecul i se datoreza lui johnny depp :)
inca ceva:nu se poate spune ca personajului(ichabod crane)nu ii era frica din moment ce lesina la tot pasul
sincer respect pentru toti fanii johnny depp

catalin.gontariu pe 14 Iunie 2009 21:23
un fil extraordinar de fain...nu am cuvinte...e bestial. bravooo.+10
colinx pe 23 Martie 2007 13:32
am vazut prima data filmul in anul 2003.de atunci vreau burton dupa burton si cat mai multe filme cu johnny depp care e actorul meu preferat.este un film care m-a uimit cu adevarat.este o adevarata desfatare pentru trup si suflet.cred ca cel mai terifiant lucru este lumea halucinanta creata de tim burton.
bogdan0125 pe 01 Mai 2010 21:16
Un film excelent. Nu are foarte multe scene care sa te sperie, dar are o poveste foarte bine pusa la punct. Johnny Depp a jucat excelent in film, iar Tim Burton si-a facut treaba ca intodeauna.
FlorynArmani pe 04 Septembrie 2009 13:54
Smecher rau de tot filmu si actorul. Trebuie sa il vedeti neaparat daca va plac filmele horror.
puffulette pe 10 februarie 2012 20:32
@iedutul, sunt de acord cu tine, dar nu ti se pare ca esti cam dur?
FlorynArmani pe 13 februarie 2012 23:31
@puffulette,lasa-l ...s-a gasit si el sa faca pe intelectualul ! ca daca ar fi face to face ..sigur si-ar inghiti comentariile si le-ar tine pentru el ! ce sa-i faci...toti ghertoii sunt tari pe net !
andra pe 23 Aprilie 2007 19:39
johnny depp este bestial, iar filmele facute cu tim burton sunt fascinante.
Tot respectul pentru cei doi si pentru acest film(care este unul din preferatele mele)

adi_ramses pe 24 Aprilie 2010 22:50
Genial
e superb filmul.combinatia johnny deep si tim burton e de nota 10
isa pe 04 Iunie 2009 09:53
are tot ce-i trebuie, poveste, suspans, atmosfera, horror.... un film genial
ofelik_cat pe 15 iunie 2010 22:37
ai dreptate ,isa sunt de acord cu tine.super film
Jack_marina pe 30 Octombrie 2009 09:25
Filmul...absolut superb:x johnni joaca atat de bine...
ciobotaru pe 27 Noiembrie 2009 18:52
SUPERB FOARTE BUN , CAPODOPERA A LUI Tim Burton , MERITA VAZUT !!!
andreea_andreea pe 12 Iulie 2009 15:21
prea tare filmul pentru anul 1999, prea tare rolul lui depp, iar povestea in sine a fost fascinanta

de 4 ori l am vazut, si l as mai revedea cu cea mai mare placere

legolas05 pe 09 Iunie 2010 23:57
super filmul.....merita vazut......imi plac genu asta de filme.......cred ca merita nota 10
claudiupoe pe 5 decembrie 2012 12:18
10????? pai baietelule nota 10 se da numai la filme foarte bune s-au capodopere, puteai sa dai nota 7 s-au 8 in nici un caz 10, nota 9 s-au 10 se da la filme ca: The Godfather, Scarface, Lord Of The Rings, The Green Mile, The Shawshank Redemption, Schindler's List, The Pianist etc, nu lu Sleepy Hollow, ma rog este parerea ta dar mie ca te inseli
mikella_sora_mititelu pe 20 mai 2016 01:06
intotdeauna m -am intrebat de ce oamenii care habar nu au ce inseamna gramatica se grabesc sa comenteze si sa isi dea importanta........
Amaya93 pe 27 August 2009 17:09
Johny Depp e adorabil.
Filmul ...mai putin.Sfarsitul m-a dezamagit

Rose pe 15 Aprilie 2010 16:15
Foarte reuşit, îmi face plăcere să-l revăd oricând, este un film de care nu te plictiseşti niciodată.
marllenn pe 08 Iunie 2010 23:12
Un film super cu actori superi si un regizor excelent
gcorneille pe 29 Aprilie 2010 23:11
exceptional
Un film extraordinar din doua puncte de vedere : Johnny Depp si atmosfera creata de Tim Burton. Johnny ne-a obisnuit cu interpretarile foarte bune dar atmosfera filmului este fantastica. Un film care merita vazut indiferent de poveste, O creatie extraordinara, cu o interpretare pe masura din partea unicului Johnny Depp.
Ungureanu Vlad-Armand pe 18 Aprilie 2006 12:15
Mie nu imi place orice film.Dar am si cateva care imi plac mult."Legenda calaretului fara cap" este unul din ele.Nota +10
cezarika21 pe 14 Ianuarie 2018 10:28
Ridicându-se din mormânt pentru a aduce groaza
Ecranizare a povestirii gotice „The Legend of Sleepy Hollow” (1820) a lui Washington Irving, cu profunde influențe din folclorul european, filmul „Sleepy Hollow” dobândește sub bagheta regizorului Tim Burton un aspect întunecat, propice apariției misterului și supranaturalului. Satul Sleepy Hollow din povestire se transformă într-un vast cimitir scufundat în ceață, înconjurat din toate părțile de o pădure blestemată. Acesta este locul în care sosește excentricul polițist new-york-ez Ichabod Crane (Johnny Depp) pentru a investiga moartea misterioasă prin decapitare a unor localnici. Descoperirile sale depășeșc limita cunoașterii umane.

Încă din prima secvență se instalează o senzație de groază care se menține la cote înalte aproape pe tot parcursul filmului. Misterul evoluează gradual, susținut de atmosfera sumbră și de personajele… citeşte

gbn pe 02 Martie 2010 19:30
O abordare inedita a filmului, Tim Burton nu s'a dezmintit, creand o atmosfera usor gotica, Johnny Depp, Christopher Walken, si Christina Ricci au contribuit si ei , rezultand un film de'a dreptul extraordinar.
Turi pe 21 Iunie 2011 14:41
Este un film care dupa vizionare m-a lasat perplexa si nu in sensul bun al cuvantului, Johnny Deep si Tim Burton sunt printre preferatii mei dar acest film nu m-a incantat deloc. Am citit si comentariile la acest film si vad ca sunt un fel de Gica contra. Probabil l-am urmarit in ziua care nu trebuia, dar oricum a doua oare nu mi-as dori. Am apreciat umorul strecurat fin in aceasta poveste, imaginile foarte bune, rolul creeat de J.Deep si cam atat.
Vlad_the_curse pe 20 Aprilie 2010 15:04
Foarte bun filmul, lam vazut de mai multe ori si mia placut.
adelina1988 pe 19 Aprilie 2010 14:20
Super tare filmul...si de actori ce sa mai spun...unul si unul...il recomand
zpetryn pe 29 Noiembrie 2009 11:59
...
genial...genial ... un film de nota 10 :) recomand
Matrix pe 28 Noiembrie 2003 22:28
Un film care mi-a placut foarte mult. Atmosfera creata de Tim Burton este absolut fantastica iar povestea iti da fiori.
Un horror de nota 10.

lamationairetia pe 17 Februarie 2012 12:07
Johnny Deep executantul perfect
Fara sa respecte regulile acestui tip de filme, Tim Burton ne propune o abordare noua, care are in Johnny Deep executantul perfect. Personajul creat este cu totul deosebit, diferit de detectivii consacrati si asta mi-a placut in mod deosebit.
ALUCARD666DRACULA pe 07 Februarie 2012 20:38
Fără Cap
Ce pot sa spun...decat ca este un film bun,impresionant si mai ales foarte artistic.
into_the_labyrinth pe 05 Februarie 2012 01:28
O poveste recomandată pentru toţi amatorii de magic, mister, ocult şi supranatural – chiar dacă story-ul cuprinde şi multe elemente pe care le poţi găsi într-un scenariu obişnuit, de la intriga poliţistă până la povestea de dragoste. (O intrigă care, de altfel, nu se va dezvălui în adevăratul său înţeles decât la sfârşit). Sunt convins că filmul îşi va găsi fani atât în rândul cinefililor mai clasici, cât şi în cel al amatorilor de poveşti fantasy cu accente horror, care vor agrea cu siguranţă legenda călăreţului fără cap, ridicat din mormânt. O notă foarte bună şi pentru decorurile impresionante, gotice, tenebroase, care într-adevăr îţi dau fiori, fiind foarte bine realizate.
cezarika21 pe 14 ianuarie 2018 10:45
Mă bucur că ți-a plăcut. Cred că ar fi fost greu de realizat o ecranizare mai bună a legendei Călărețului fără cap.
Nikolle007 pe 07 Ianuarie 2012 20:43
Dragut filmul, ilustrand legenda americana a calaretului fara cap. te tine in suspans, nu stii pe cine sa suspectezi, e super!
melody10 pe 23 Iulie 2010 22:55
Sincer acest film este unul dintre preferatele mele. Imi place foarte mult umorul morbid pe care il folosesc in film. Este un film exceptional!!!
krystall pe 04 Februarie 2012 17:42
prea tare filmul...lam vazut de 6 ori si inca nu mam plictisit de el
anonymous.6229028630c4f pe 31 Decembrie 2011 19:08
Crist11 pe 22 Iunie 2011 01:17
A fost un film bun, cel mai mult mi-a placut rolul jucat de Christina Ricci superb.
Vorador pe 31 Mai 2011 18:37
Heads will roll...
Filmul este facut mai mult in stilul lui Tim Burton.Pentru cei care nu stiu filmul este inspirat dintr-o carte(una dintre preferatele mele) scrisa de Washington Irving numita ,,Colonial Gothic: The Legend of Sleepy Hollow''.Mi-a placut mult acest film dar din pacate nu prea respecta povestea din carte,doar putine detalii sunt ca in carte.Nota 10 pentru Tim Burton si stilul sau gotic dar sper sa apara si un film care sa respecte mai mult cartea.
sarge pe 08 Septembrie 2010 14:54
Foarte interesant realizat .....J.D. face un rol mare
arnoldroland pe 09 Septembrie 2010 16:16
chiar mi-a placut! e bine ca s-a realizat un horror si despre legendarul calaret fara cap!
Emy13 pe 01 Iulie 2010 20:30
Super filmul!!!!
Filmul acesta este bestial,si cand spun bestial asa este :)).Mi-a placut la nebunie,l-am vazut ce vreo 3-4 ori si sincer l-as mai vedea inca o data.Actorii au fost minunati,iar regizorul,Tim Burton este unul dintre regizorii mei preferati de film.Filmul a iesit foarte super,nu este chiar horror,horror,dar sa lasam asta deaoparte.Super fascinant filmul!!!!
Keira86 pe 3 octombrie 2010 17:01
Nu as rezista sa mai vad odata filmul, M-as plictisi ingrozitor la a doua vizionare.
Emy13 pe 22 decembrie 2010 16:50
tu....insa eu,nu prea :]
CosminHorrorMaster pe 20 Iulie 2011 14:03
Asta este un film horror!! Nu toate porcariile ieftine pe care le da lumea pe kanal d. Tim Burton stie sa faca filme bune. A dovedit-o de atatea ori!
panicabogdan pe 03 Iulie 2011 17:36
Johnny Depp este un geniu al actoriei ! Este actorul meu preferat mereu m-a impresionat un film de nota 20 !
mjBIANCA pe 12 Iulie 2010 13:25
un film excelent
k mai toate rolurile lui johnny depp si acesta a facut furoruri.O ADEVARATA CAPODOPERA!
alex_il_fenomeno pe 29 Iunie 2010 10:44
super
este un film incredibil! merita mult mai mult decat a primit pana acum! Trebuie vazut neaaparat de iubitorii de filme horror dramatice!
Keira86 pe 03 Octombrie 2010 16:59
Bunicel
Nu e o capodopera.Ideea filmului nu e geniala si sunt foarte multe faze previzibile in film.Imaginile insa sunt exceptionale, jocul actorilor impecabil, dar in rest nu e cine stie ce.E prea mult sa il numesti capodopera.Poate doar un film intre bunicel si asa-si-asa.
Weeby pe 08 Februarie 2012 08:54
Un film foarte bun pentru anu 1999, actorii sunt foarte buni. Johnny Depp joaca foarte bine. 8/10
Skynet.Zbenga pe 04 Februarie 2012 23:22
Miranda
Chiar nu a vazut nimeni ce fel a jucat Miranda Richardson? Toata lumea zice de Depp si Ricci, dar Miranda a fost de-a dreptul exceptionala.
Foarte bun film>>> Miranda ftw !

L0ve pe 21 iunie 2013 17:20
Sunt de acceasi parere!Mi-a placut foarte mult cum a jucat.Sincera sa fiu,am vazut filmul doar pentru Miranda.
L0ve pe 21 iunie 2013 17:21
*aceeasi
ayanys pe 31 Martie 2014 20:32
TOATE filmele in care joaca Johnny Deep sunt minunate . Merita vazut , este minunat !
Manusa pe 08 Februarie 2012 17:22
Un film foarte interesant cu o poveste buna, iar Deep a jucat remarcabil.
joana_18 pe 06 Decembrie 2011 01:58
Filmul meu preferat
dupa ce am vazut filmul asta acum cativa ani l-am cautat cu disperare sa il mai revad , deoarece mi-a placut la nebunie cum a jucat Depp, ii un actor desavarsit care nu poate fi comparat cu nici un actor, este cel mai bun actor
badandra pe 09 Septembrie 2011 14:29
Un film extraordinar care merita vazut. Mi-a placut ca nu a fost static, iar actiunea stapanea. Johnny Depp a jucat super si inca o data dovedese ca este un actor foarte bun si poate interpreta orice rol. Mi-a placut si de Christina Ricci care a jucat foarte bine.
Desi sfarsitul pentru unele personaje a fost tragic, mi-a placut faptul ca pentru cei doi tineri [Ichabod si Katrina] a fost unul fericit si m-a bucurat faptul ca tanarul Masbath nu a ramas singur.
Un film de milioane, care mi-a placut foarte mult si l-as vedea oricand.

Film - Sleepy Hollow

Sleepy Hollow