Păreri Sherlock Holmes

stefigovor pe 13 Ianuarie 2010 16:21
Te captiveaza incepand cu primul minut.Foarte frumos filmul.Iar Robert Downey Jr. si Jude law joaca excelent.
donpedro pe 13 Ianuarie 2010 19:28
Sherlock Holmes
Am vazut filmu' si mi-a placut dar eu am avut impresia ca ma uitam la un alt film pentru ca pe Sherlock Holmes nu mi-l imaginam asa! Robert Downey Jr. a jucat bine nu zic nu dar cum a spus si chibitz zici ca este un film Jackie Chan in unele momente !
victor_neo75 pe 15 Ianuarie 2010 10:08
Sherlock Holmes karatist !!!
Mi-a placut abordarea neconventionala a povestii clasice a detectivului Sherlock Holmes si a vesnicului sau asistent Watson intruchipati de energicul Robert Downey Jr. si flegmaticul Jude Law.

Guy Ritchie revine in forma ca in vremurile lui bune (de la 'Jocuri, poturi si focuri de arma' din 1998 si 'Unde dai si unde crapa' din 2000).

Filmul, desi este cam tras de par, are destule replici bune (intre cei doi protagonisti) si destule mistere de dezlegat. Este un film-spectacol si nu trebuie luat ca atare in serios.

Il recomand pentru actiunea alerta si chimia reusita intre Robert Downey Jr. si Jude Law !

Zuza pe 15 Ianuarie 2010 21:18
Foarte frumoasa muzica...in rest,se putea si mai bine
r2zv2n pe 16 Ianuarie 2010 20:19
SOOPERB
film splendid....akm ce am terminat de vazut Sherlock Holmes.....este o capodopera marca Guy Ritchie...ce-i place lui sa aiba sfarsituri dalea 'desenate' (RocknRolla,Sherlock Holmes........nu-l pierdeti,akm asteptam Sherlock Holmes 2;)
HahaNu pe 17 Ianuarie 2010 03:25
Astept continuarea .. asta mi sa parut perfect ... mi`a placut foarte mult recomand pasionatilor de acest gen de filme .. speram ca si continuarea sa fie pe masura!
cipolino pe 17 Ianuarie 2010 15:16
superb
ce pot sa spun decat ca a fost peste asteptarile mele si cred ca e prin putinele daca nu chiar singurul care mi-a depasit asteptarile
b1scu1t3 pe 18 Ianuarie 2010 01:41
b1sCu1t3
un film exceptional desigur pt iubitori de suspans si logica ....nota 10 de la mn :P
Radu47hitman pe 18 Ianuarie 2010 17:54
De ei nimeni nu se ascunde.
Când morţii umblă prin cimitir, cei vii vor umple sicriile.
* În timpul filmărilor scenelor de luptă, Robert Meyllet (fostul wrestler) l-a accidentat prin knock-out pe Robert Downey Jr.
* La început a fost planificat că rolul lui Dr. Watson îl va juca Colin Farrell, dar mai târziu candidatul desemnat de către regizor a fost preferatul Jude Law.
* Pentru rolul lui Dr. Watson au fost examinaţi peste 20 de actori, printre ei se numără: John Cusack, Gerard Butler şi Chris Pine.
* Robert a luat parte la alegerea veşmintelor pentru detectiv şi personal a cumpărat pipa şi pălăria într-un magazin din Londra.
* La baza filmului stau benzile desenate ale artistul britanic - Lionel Uigrema.
Am urmărit filmul cu mare atenţie şi interes. Sherlock Holmes pare a fi mai mult un aventurier asemănător cu eroii din ziua de azi,se implică în… citeşte

lea72 pe 18 Ianuarie 2010 21:33
Hmm,ieri am vazut filmul si ma incearca sentimente diferite:pe de o parte decoruri fabuloase,parca desprinse dintr-o lume ireala ,pe de alta parte parca imi placea mai mult meticulosul,pedantul Holmes in locul celui pe care l-am vazut care semana mai mult cu un boschetar lovit de flacara inteligentei atotstiutoare.Mi-a placut personajul negativ,Mark Strong,un tip bine,dar malefic.Una peste alta,un film de urmarit doar daca nu ai ce face acasa.
dario2004 pe 18 Ianuarie 2010 22:42
haios
Un film de aventuri ,amuzant,nu te plictisest deloc. E filmul perfect care te relaxeaza dupa o zi grea.
Shadowgrowl pe 18 Ianuarie 2010 23:56
Filmu e genial..no comment>:)>:)>:)urmaritzil cu incredere...e pur si simplu..nu'sh, far cuvinte...
Keira86 pe 19 Ianuarie 2010 15:16
Nota 9
I-am dat nota 9. Este un film frumos pe care trebuie sa il gusti fara sa il compari cu alte filme.
Claus-Claudel pe 19 Ianuarie 2010 18:04
mie unul mi-a placut filmul....si melodia de la final
tudor_myh pe 19 Ianuarie 2010 23:44
Un film bun , multa actiune , umor , mister , simboluri masonice , actori ok ... merita vazut.
XxFreePizzaxX pe 20 Ianuarie 2010 20:00
am citit cartea si sunt un mare fan... filmul insa nu l'am vazut inca
Hollow pe 20 Ianuarie 2010 20:15
10 stele pentru coloana sonora si decor . superb. un film foarte bun pe ansamblu.
midnight_caller5005 pe 20 Ianuarie 2010 22:59
Sherlock Holmes reinventat
Robert Downey Jr nu si-a desmintit noul sau stil actoricesc. Acela de erou care prin orice mijloace mai mult sau mai putine placute reuseste sa le scoata la capat. Prin fiecare rol de erou pe care il interpreteaza se autodepaseste de fiecare data.
Se pare ca rolurile de erou sau de supererou ii vin ca si o manusa.
"Sherlock Holmes" este o reinventare a mult apreciatului si "smecherului" detectiv,
care a fost si este inspiratia multor detectiv particular din ziua de astazi.
"Sherlock Holmes" este o ecranizare care merita vazuta si revazuta.

klaudya_e pe 21 Ianuarie 2010 13:52
filmul e o parodie si trebuie luat ca atare....de ce zic multi ca nu e precum au citit ei in carti??? inca din primele momente iti dai seama ca e altceva decat sunt toti obisnuiti...iar coloana sonora e superba...si secventele slow motion la fel
simona_z pe 21 Ianuarie 2010 23:09
bestial
Super film !!! mie chiar mi-a placut. Abia astept poate apare si 2 :D
alexandru_d pe 21 Ianuarie 2010 23:13
Un film care iti hraneste pofta de umor bun, iti atrage atentia asupra multor elemente care deseori sunt lasate in voia intamplarii si care te fac sa te mai gandesti la cum poti sa iti petreci timpul liber.
anghelusul pe 23 Ianuarie 2010 02:08
bun film interesant subiect,merita vazut de catre toti cinefili
minio321 pe 23 Ianuarie 2010 16:59
o mare porcarie
filmul luat ca piese separate nu e rau ,dar luat per total e o porcarie ,nu are ritm,nu te tine incordat ,atent.nu-l recomand,ii dau nota 5 cu indulgenta
jude pe 28 octombrie 2010 15:46
nu ai deloc dreptate.....gresesti din toate punctele de vedere....cred ca esti genul de persoana care sta si se uita la telenovele toata ziua si asculta manele pe sistem.imi pare rau pentru tine.sa traiesti bine:))(a, si probabil esti cu base)
vlad4s pe 23 Ianuarie 2010 23:11
Sherlock Holmes
Holmes este un film care chiar mi - a placut!Chiar aveam nevoi de putin mister,iar Sherlock mi l - a dat.
Este un film cu actiune de moda veche,dar care a fost impresionanta.mai ales unele capcane.
Robert Downey Jr joaca foarte bine alaturi de Jude Law si glumele ala Guy nu lipsesc deloc.
Misterul nu lipseste deloc,Sherlock are chiar o misiune destul de greuta care mi - a placut.
In film sunt unele dialoguri pt. care unele persoane le - ar considera plictisitoare ,dar sunt resdefinite cu o gluma.
Per ansamblu.Sherlock Holmes este un film Foarte bun si nu aveti nimic de pierdut.

LuluX pe 24 Ianuarie 2010 00:00
super
Superb film frate 10 stele...rar asemena filme, pe mine ma fascinat filmu asta ma lasat fara cuvinte
LavyBogdy pe 24 Ianuarie 2010 11:41
Mi-a placut extrem de mult.R.D. Jr ii teribil,stie cand si cum sa fie amuzant;exact ca in Iron Man.De-a dreptul magnific felul in care gandeste S.H. si chiar si Jude Law face un rol foarte bun.Muzica super,in special cea in care SH se bate in arena(The Dubliners - The Rocky Road to Dublin).Inca o data,filmul este extraordinar.
Radu1711 pe 24 Ianuarie 2010 13:51
radu1711
super filmul, mi-a placut analizele care le facea Sherlock Holmes era foarte interesant cum examina fiecare detaliu
yonutzjo pe 25 Ianuarie 2010 01:14
no coment!
Haideti fratilor ca filmul e chiar tare.Intradevar sunt unele filme care vrei sa nu le mai vezi niciodata... dar filmul asta e chiar tare.iti da un aer friguros si misterios... asta imi place.
SoX pe 25 Ianuarie 2010 05:30
"Ochii si mintea"
In acest film am avut de a face cu un alt Sherlock Holmes, diferit de celelalte ecranizari.
Probabil, s-a gandit la ideea ca atitudinea personajului mult mai dinamica si temperamentala va face diferenta majora fata de filmele anterioare dedicate vestitului detectiv. Daca s-ar fi apelat la acelasi Sherlock Holmes cu care ne-am obisnuit, nu ar mai avea farmec ci doar ar fi inca un film banal despre Sherlock Holmes.

In concluzie, este un film bun si merita sa-ti pierzi 2 ore din viata vizionandu-l.

Clarita pe 26 Ianuarie 2010 16:50
mi'a placut foarte mult :P super fain filmul ;) clar merita vazut :D
princeofpersia79 pe 26 Ianuarie 2010 23:24
stilul de lupta al lui Sherlock Holmes este Wing Chun.
andyy pe 28 Ianuarie 2010 17:36
Un film reusit, spectaculos,surprinzator, iti pune mintea la incercare, foarte bine realizat si interpretat.
Ax3L pe 29 Ianuarie 2010 12:52
Sincer...am vazut filmu si nu mi-a venit sa cred ce bine a jucat Robert Downey Jr. in rolul lui Sherlock. Nu puteau alege pe cineva mai bun:)
csmpf pe 29 Ianuarie 2010 21:33
Vad ca parerile sunt impartite si este normal. Personal, mi-a placut filmul, merita vazut.
BenjaminLinus pe 29 Ianuarie 2010 22:43
nu vreau sa am disputa de pareri cu cei nemultumiti dar mie sincer mi-a placut foarte mult acest film....foarte bine inchegat si cu explicatii binevenite la final.cat despre Downey jr. senzational.
karmuu pe 30 Ianuarie 2010 15:58
nu stiu ce sa spun

cred ca este ineteresant si bun in acelasi timp

P.S nu l`am vazut :d

razvan21 pe 30 Ianuarie 2010 21:32
mie-mi place filmul, e dragutz! si actorii pricipali sunt bestiali :P
budinca pe 03 Februarie 2010 13:49
Un film care merita vazut, insa daca merge-ti la Dacia Arad, luati-va si o patrurica cu voi. Am inghetat de frig. Mi-au inghetat genunchi.!
Thoughts about nothing… pe 03 Februarie 2010 14:22
Thoughts about nothing… » Blog Archive » Ca de inceput de an: S.H.
[...] nou an, un nou film. Sherlock Holmes a dat startul la filme pe 2010… Contrar unor pareri deloc pozitive auzite in ultimele zile, [...] citeşte
DeeDeePuffy pe 06 Februarie 2010 10:47
:X
unul dintre cele mai bune filme pe care le am vazut.Mi a placut la nebunie.De abia astept sa vad si continuarea,
dp75 pe 06 Februarie 2010 13:38
cam plictisitor
Cel mai mult mi-a placut genericul de final :).........................................
alin_06 pe 07 Februarie 2010 18:04
Un fim destul de bun. Mai ales cand Sherlock Holmes facea analize la fiecare detaliu
lulutzu_marian pe 08 Februarie 2010 11:55
la final a fost clar ca a lasat loc si de partea a doua.Mie unu mi-a placut mult si astept sequelul
Blana.Mort pe 08 Februarie 2010 20:42
E ok..
In comparatie cu alte filme care au aparut in 2009 e un film care merita vazut
Adryana pe 08 Februarie 2010 21:42
mie mi-a placut...sincer,il recomand. l-am vazut la cinema acum vreo 3 sapt si a meritat ambele ore, priviti-l cu incredere.
PinkPanther pe 11 Februarie 2010 14:43
superb film
merita vazut...te tine cu sufletul la gura si nu vrei sa pierzi nici macar o replica.
pancadede pe 11 Februarie 2010 15:05
Muah!
Acest film este o capodopera ! este cel mai bun film politist pe care l-am vzt vreodata si este si favoritul meu !!
ionychy pe 12 Februarie 2010 17:19
mie,mi'a placut.
pe bune.....chiar Robert si Jude,sunt buni,si stilul de abordare a fost nou si neasteptat,daca era asemanator cu celelalte filme,sunt sigura ca apareau comenturi care sa spuna:nimic nou......aceiasi poveste......bla,bla,bla......asa ca.....din punctul meu de vedere:e bun si merita vazut.
Charcoal pe 12 Februarie 2010 19:47
Parerea mea? Foarte frumos filmul. Actorii isi fac treaba intr-un mod exceptional :).
Steevy pe 19 Februarie 2010 01:11
Filmul e extraordinar! In general trailerele sunt extrem de bine realizate intocmai pentru a trezi interesul publicului asupra acelui film, dar, in realtate filmele nu se ridica la nivelul trailerlor; actiunea lipseste cu desavarsire. In cazul filmului Serlock Holmes insa, filmul se ridica pest nivelul trailerului cuprinzand momente palpitante si nu e nicidecum un film previzibil in care, dupa primele 5 minute poti intui deznodamantul. Dintre acest film si Avatar il aleg pe acesta ca fiind mai bun pentru nota de realism pe care nu o gasim mai deloc in celalalt film (desi este reusit).
Mai am o precizare pentru domnul CLAUDIU7BOSS: in calitate de mare cititor si critic literar si de film ar fi cazul sa ne onorati cu propozitii corect formulate si cuvinte articulate. Daca nu, urmariti filmul lui Guy Ritchie si nu mai vorbiti de carti.

Go 1 2 3 4 5 6