Păreri Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

danucu pe 23 Mai 2009 09:50
e totusi regizor guy ritchie... certitudine ca umorul negru englezesc este prezent in acest nou sherlock holmes. de asta ii iubim filmele. o distributie cu care se poate mandri. reteta de succes.
bujulache pe 26 Decembrie 2009 00:10
Cum poti sa notezi un film si sa te dai rotund cu parerea cand nici nu l-ai vazut...?
rares123321 pe 19 decembrie 2010 11:59
corect da multi stiu numai sa comenteze dar n-au zut un film bun in viata lor.
R_Afc pe 02 Ianuarie 2010 22:21
Nothing escapes this!
Pentru fanii Dr. House, (si nu numai) acest film al lui Guy Ritchie, va reprezenta unul foarte bun, pe alocuri amintindu-ne de personajul creat de David Shore.
Aveam dubii, cu privire la interpretarea lui Watson de catre Jude Law -el accidentandu-se la gat in timp ce era la sala- stiind ca vor fi si scene cu bataie, dar s-a descurcat foarte bine.
Robert Downey Jr., care este unul dintre actorii mei preferati, nu m-a dezamagit nici de data aceasta, mulandu-se perfect in rolul detectivului Holmes.
Deja, astept partea a doua si sper ca zvonurile potrivit carora, Brad Pitt va interpreta rolul lui Moriarty, sa fie adevarate.

Guy Ritchie incepe sa-mi placa din ce in ce mai mult, "Sntach" mi s-a parut o comedie geniala, iar acum vine cu "Sherlock Holmes". Urmeaza sa vizionez "RocknRolla" si "Revolver".

claudiu7boss pe 20 Iunie 2009 15:33
Filmul se inspira dupa benzi desenate si nu dupa romanele si povestile scrise de Conan Doyle. Muzica de catre Hans Zimmer merita 10, la fel si designeri de costume & arhitectura.
potranovici pe 22 iulie 2009 10:59
stii daca s-ar fi facut inca un film cu sherlock holmes care sa respecte cartea ar fi fost o mare porcarie deoarece s-au mai facut chiar recent de catre cei de la hallmark si oricum filmul regizat de guy ritchie pastreaza pastreaza stereotipul personajului lui conan doyle: un om excentric dar foarte destept, dupa cum se vede si din trailer
claudiu7boss pe 3 aprilie 2010 16:50
exact parerea aia nu mai conteaza, m-a impresionat foarte mult muzica si arhitectura cladirilor destul de precisa
Mbi pe 30 August 2009 19:00
Abia astept sa aparaaaaaaaaaaa!!!....
E Sherlock Holmes,pentru Dumnezeu...nu l-as rata pentru nimic in lume.

strangelove pe 31 Decembrie 2009 16:19
sherlock holmes
nu va inteleg pastia care nu va place filmu pentru ca nu e sherlock holmes cel cu care va obisnuit mamica . sherlock holmes in originala poveste era dependent de cocaina traia pe strazi si practica artele martiale. in niciuncaz nu reprezenta eleganta sau io mai stiu ce clisee a adus hollywoodul in filmele de mai demult. cititi inainte sa comentati .
dar in fine ce sa stie comentatorii de pe cinemagia care nau intrat in viata lor pe un wikipedia

White1 pe 13 iulie 2010 10:15
Sherlock Holmes in povestile originale era dependent de morfina(nu cocaina),locuia cu Watson la o adresa des mentionata in povestirile lui Doyle(Baker Street) iar artele martiale le folosea mult,mult mai rar in rezolvarea cazurilor in favoarea deductiilor.Dar in fine ce sa stie comentatorii de pe cinemagia care intra pe wikipedia in loc sa citeasca.
Elena1204 pe 11 mai 2012 18:57
:))
Ax3L pe 29 Ianuarie 2010 12:52
Sincer...am vazut filmu si nu mi-a venit sa cred ce bine a jucat Robert Downey Jr. in rolul lui Sherlock. Nu puteau alege pe cineva mai bun:)
Viorel pe 29 Decembrie 2009 19:16
Filmul nu este deloc asa cum au fost filmele realizate pana acum cu si despre Sherlock Holmes. Daca pana acum detectivul rezolva cazurile stand intr-un fotoliu, la gura semineului, de data acesta este in plina actiune, pe strazile jegoase ale Londrei, pe ringul de box sau in baruri murdare, se bate cu indivizi cat un dulap, bea de stinge si cred ca nu ar refuza sa petreaca ceva timp in compania unei prostituate... Se vede mana lui Guy Ritchie.
Filmul este rapid, furios si smart si cred ca merita, cel putin, o nominalizare la Oscar pentru decoruri & costume.

LavyBogdy pe 4 octombrie 2010 19:08
Scuza-ma dar Sherlock Holmes chiar nu "rezolva cazurile stand intr-un fotoliu".In mai toate aventurile sale nu dormea noptile,se trezea devreme sa citeasca ziarele si pe urma pleca,cu Watson in majoriatea cazurilor,era cersator,ocazional era ajutat de copiii strazii,umbla prin orice cartier,indiferent cat de rau famate erau etc.E adevarat ca facea multe deductii dupa cateva propozitii dar nu rezolva cazurile chiar asa usor.:)
africanus pe 15 februarie 2012 12:32
Corect @LavyBogdy, bine spus.
robert_dary pe 03 Ianuarie 2010 23:58
un pic cam exagerate abilitatile lui sherlock, dar totusi un film bun care merita vazut.
cezarika21 pe 03 Decembrie 2012 18:09
O viziune modernistă a aventurilor lui Sherlock Holmes
Considerând probabil că spectatorii contemporani nu mai citesc cărți și nu ar mai gusta aventurile lui Sherlock Holmes scrise acum mai bine de 100 de ani, regizorul Guy Ritchie concepe o acțiune dinamică, cu un aer senzaționalist, care se învârte în jurul unei serii de crime legate aparent de ritualuri oculte. Un oarecare lord Blackwood (personaj inexistent în scrierile lui Doyle) plănuiește să preia conducerea Imperiului Britanic și să cucerească întreaga lume cu ajutorul unor tehnologii științifice noi deghizate sub forma unor practici de magie neagră. Singurul care i se poate opune este doar genialul detectiv Sherlock Holmes, ajutat de colegul său, dr. Watson.

Acțiunea se petrece tot la sfârșitul secolului al XIX-lea, dar, grație folosirii tehnicilor cinematografice de la începutul secolului al XXI-lea, capătă un aspect vizual modernist, cam… citeşte

chibitz pe 07 Ianuarie 2010 10:31
Porcarie
Nu stiu de ce s-a dorit sa i se schimbe personalitatea personajului. Dintr-un detectiv distins a ajuns un boschetar pus numai pe belele. Personajul rezolva toate misterele din film in stilul Jackie Chan dand filmului un aer de seriale de mana a doua... Nu recomand.
dark56 pe 12 ianuarie 2010 21:29
.. ............. .. daca nul recomanzi tu nu inseamna ca nu ii bun !
jude pe 18 noiembrie 2010 13:28
ma refeream la cei care au comentat ca filmul nu merita vazut....unii cred ca nu merita vazuta pentru ca ii depasesc propria inteligenta astfel de filme
marllenn pe 19 Mai 2009 19:04
marlenn
abia astept sa apara filmul:D dupa cum apare trailerul o sa fie reusit mai ales k joaca actori f buni.le sta bine in rolu de sherlock lui robert si mai ales lui jude law watson.pana atunci asteptam:D
am vazut acu cateva zile filmul mi-a plăcut foarte mult soundtrack-urile is super.se pare k apare partea a doua in curand am citit. filmul are de toate actiune suspans faze comice. nota 10 de la mn

valigeo96 pe 01 Septembrie 2009 22:06
Perfect!
Eu sunt un destul de mare fan al lui Sherlock,dar pe deasupra m-a impresionat si mai mult faptul ra Dawney apare in el,deci va avea si actiune(macar 10%).Deabea astept filmul!
KASIONE pe 20 Iunie 2009 15:38
bunicel
cred ca va fi un film bun dar nu cred ca va lasa o amprenta in lumea cinematografiei .....dar vom vedea
magitaz pe 02 Ianuarie 2010 16:39
bun filmul
respecta principiul cartii, in varianta moderna, doua faze trase prea mult de par dar in rest mi a placut.
CrissTinn pe 8 ianuarie 2010 20:53
citeste si u...:D ...poate parea stupid....dar sunt noua aici si credeti-ma pe cuvant ca habar nu am daca si daca se poate cum sa dawnloadez un film de pe siteul acesta:((:((:((........ma puteti ajuta si pe mine un pik?:D
LavyBogdy pe 24 Ianuarie 2010 11:41
Mi-a placut extrem de mult.R.D. Jr ii teribil,stie cand si cum sa fie amuzant;exact ca in Iron Man.De-a dreptul magnific felul in care gandeste S.H. si chiar si Jude Law face un rol foarte bun.Muzica super,in special cea in care SH se bate in arena(The Dubliners - The Rocky Road to Dublin).Inca o data,filmul este extraordinar.
jojolina pe 03 Ianuarie 2010 13:58
Sherlock
mi-a placut la nebunie filmul, are actiune, are umor si efecte super tari.actorii joaca impecabil
nota 10

bibi2205 pe 03 Ianuarie 2010 13:48
am vazut ieri filmul, chiar merita vazut! foarte bun dupa parerea mea
Rau pe 08 Ianuarie 2010 11:35
Super !!
L-am vazut aseara . A fost extraordinar filmu.... UN film ff reusit, dar o muzica de film foarte faina; nu te plictisesti de loc , nici o secunda. BV
jude pe 28 octombrie 2010 15:48
total de acord cu tine
Horrormaster pe 23 Decembrie 2009 16:25
parerea mea
nu stiu ce sa zic...cred ca era mai bn dak era "Sherlock Holmes vs. Jack The Ripper".ca si jocu:)
Costirik pe 1 martie 2011 22:44
parerea unui copil de 12 ani:)))
wishmaster pe 24 Iulie 2009 21:21
Asteptam sa-l vedem, am cautat, dar nu l-am gasit.

Aici pe cinemagia.ro l-am vazut intamplator cautand sa vad ce a mai scos Guy Ritchie - sunt innebunit dupa operele sale.

deea9595 pe 20 Martie 2010 23:01
filmul a fost super tare,Robert Downey Jr. fiind perfect pt rolul lui Sherlock Holmes:D
blair_15_rori pe 19 Martie 2010 18:16
cel mai tare film din 2009 ,vreau neaparat o continuare ,mereu mi-au placut povestile lu sherlock holmes ,iar umorul lui din acest film este colosal ,micile detali replicile si deductiile fac totul ,nici watson nu e rau dar e coplet eclipsat de sherlock
cataradu pe 19 martie 2010 20:27
intr-adevar o continuare este OBLIGATORIE si de ce ne place Holmes ... pai are INTRIGA
ionuttita pe 24 Februarie 2010 13:10
Initial ma asteptam sa fie o alta porcarie...La cat de des a fost ecranizat romanul lui Conan Doyle nu vedeam cu ce noutate ar putea surprinde....Se pare ca m-am inselat!Filmul este absolut genial-distributie, scenariu, adaptare...Nici nu stiu cand au trecut cele 2 ore de film...iar cand s-a terminat...nu ar mai fi stricat o continuare..iar Rachel McAdams makes a difference
andyy pe 28 Ianuarie 2010 17:36
Un film reusit, spectaculos,surprinzator, iti pune mintea la incercare, foarte bine realizat si interpretat.
Radu1711 pe 24 Ianuarie 2010 13:51
radu1711
super filmul, mi-a placut analizele care le facea Sherlock Holmes era foarte interesant cum examina fiecare detaliu
Praetorian pe 11 Ianuarie 2010 20:01
Foarte Slab
Trailerul promitea un film bun . Ma asteptam sa fie dezamagitor intr-o anumita masura dar a fost mai mult decat ma asteptam . Scenariul este foarte slab , are cateva momente interesante cum ar fi anumite lupte si unele chiar foarte haioase dar per ansamblu este un film foarte slab si chiar plictisitor , lucru de asteptat dupa durata filmului (128 min) . Replicile sunt mult prea inteligente pentru o mare parte a populatiei care probabil s-au lasat impresionati de acest aspect si de aceea considera filmul bun , insa mie m-i se par chiar ridicole . Coloana sonora este de nota 0 , pacat de superba melodie "Unstopabble - E.S. Posthumus" din trailer care este de nota 10 . Mai mult de nota 5 nu pot sa acord si chiar astept sa vad mai multe pareri .
harrycineastul pe 7 mai 2010 22:21
mie mia placut as ca nu ma intereseaza ce spui
diz3lgirl pe 04 Ianuarie 2010 10:41
:))
deci personajul sherlock holmes creat in film e de milioane... are niste replici efectiv reusite si nu se poate rata asa un film. chiar mi-a placut!
tero pe 03 Ianuarie 2010 11:25
voi nu stiti sa intelegeti
filmu este bun voi sunteti prosti si nu intelegeti ideea filmului :D
jude pe 28 octombrie 2010 15:50
intr-adevar, multi nu inteleg un film care ii depasesc
minio321 pe 23 Ianuarie 2010 16:59
o mare porcarie
filmul luat ca piese separate nu e rau ,dar luat per total e o porcarie ,nu are ritm,nu te tine incordat ,atent.nu-l recomand,ii dau nota 5 cu indulgenta
jude pe 28 octombrie 2010 15:46
nu ai deloc dreptate.....gresesti din toate punctele de vedere....cred ca esti genul de persoana care sta si se uita la telenovele toata ziua si asculta manele pe sistem.imi pare rau pentru tine.sa traiesti bine:))(a, si probabil esti cu base)
justandy pe 03 Noiembrie 2009 12:04
inca un film interesant
imi place ca il are in rolul principal pe robert downey j, tipul asta imbina actiunea si comedia si face fime foarte bune.
sabinalin pe 16 Decembrie 2012 14:43
It's... showtime!
Ca mare fan Arthur Conan Doyle ce ma aflu am citit cam tot ce-a aparut pe la noi cu Sherlock Holmes, inclusiv volumele scoase la Adavarul care cuprind cam toate peripetiile ultracelebrului personaj. Pe Guy Ritchie il apreciez pentru ca stie sa creeze divertisment de mare spectacol, mi-au placut "Lock, stock and two smoking barrels" si "Snatch". Robert Downey Junior e sprintar iar Jude Law e peste asteptarile subsemnatului, oricum e mult mai aproape de doctor Watson decat e Lucy Liu... In concluzie apreciez filmul ca fiind un divertisment de foarte buna calitate, cu o singura si importanta conditie: forget about Holmes!
alekz26 pe 21 Ianuarie 2012 14:36
Un film interesant cu un fir al actiunii foarte dezvoltat . Se pare ca Robert Downey Jr. nu m-a dezamagit nici de data asta!
Mihai2508 pe 14 August 2010 00:17
Un film foarte bun, cu multa actiune, parerea mea este ca merita vizionat.
alexcretu75 pe 20 Martie 2010 18:37
Un film foarte interesant plin de aventura si actiune.Mie mia placut filmul.Pacat ca nu are nici un premiu la Oscar.
Steevy pe 19 Februarie 2010 01:11
Filmul e extraordinar! In general trailerele sunt extrem de bine realizate intocmai pentru a trezi interesul publicului asupra acelui film, dar, in realtate filmele nu se ridica la nivelul trailerlor; actiunea lipseste cu desavarsire. In cazul filmului Serlock Holmes insa, filmul se ridica pest nivelul trailerului cuprinzand momente palpitante si nu e nicidecum un film previzibil in care, dupa primele 5 minute poti intui deznodamantul. Dintre acest film si Avatar il aleg pe acesta ca fiind mai bun pentru nota de realism pe care nu o gasim mai deloc in celalalt film (desi este reusit).
Mai am o precizare pentru domnul CLAUDIU7BOSS: in calitate de mare cititor si critic literar si de film ar fi cazul sa ne onorati cu propozitii corect formulate si cuvinte articulate. Daca nu, urmariti filmul lui Guy Ritchie si nu mai vorbiti de carti.

BenjaminLinus pe 29 Ianuarie 2010 22:43
nu vreau sa am disputa de pareri cu cei nemultumiti dar mie sincer mi-a placut foarte mult acest film....foarte bine inchegat si cu explicatii binevenite la final.cat despre Downey jr. senzational.
razvan21 pe 30 Ianuarie 2010 21:32
mie-mi place filmul, e dragutz! si actorii pricipali sunt bestiali :P
csmpf pe 29 Ianuarie 2010 21:33
Vad ca parerile sunt impartite si este normal. Personal, mi-a placut filmul, merita vazut.
yonutzjo pe 25 Ianuarie 2010 01:14
no coment!
Haideti fratilor ca filmul e chiar tare.Intradevar sunt unele filme care vrei sa nu le mai vezi niciodata... dar filmul asta e chiar tare.iti da un aer friguros si misterios... asta imi place.
LuluX pe 24 Ianuarie 2010 00:00
super
Superb film frate 10 stele...rar asemena filme, pe mine ma fascinat filmu asta ma lasat fara cuvinte
simona_z pe 21 Ianuarie 2010 23:09
bestial
Super film !!! mie chiar mi-a placut. Abia astept poate apare si 2 :D
b1scu1t3 pe 18 Ianuarie 2010 01:41
b1sCu1t3
un film exceptional desigur pt iubitori de suspans si logica ....nota 10 de la mn :P
HahaNu pe 17 Ianuarie 2010 03:25
Astept continuarea .. asta mi sa parut perfect ... mi`a placut foarte mult recomand pasionatilor de acest gen de filme .. speram ca si continuarea sa fie pe masura!
r2zv2n pe 16 Ianuarie 2010 20:19
SOOPERB
film splendid....akm ce am terminat de vazut Sherlock Holmes.....este o capodopera marca Guy Ritchie...ce-i place lui sa aiba sfarsituri dalea 'desenate' (RocknRolla,Sherlock Holmes........nu-l pierdeti,akm asteptam Sherlock Holmes 2;)
trups pe 06 Ianuarie 2010 23:29
asta se si vrea un film modern, care sincer nu m-a tinut cu sufletul la gura deloc, dar ma inacantat, un film usor ce il poti revedea oricand,
pot spune un film minunat

vassi_ram pe 04 Ianuarie 2010 10:17
Un holmes pentru 2010
Nu este o viziune clasica a personajului Holmes ci este o adaptare a lui la un 2010. Asemeni lui Bond, personajul a trebuit adaptat unor vremuri in care e mai greu sa ti un public peste 2 ore numai cu un mister si 2 batranei, pentru asta exista carti.
Daca varianta clasica este cea care va place uitati-va pe Hallmark pentru a nu va dezamagi. In ceea ce ma priveste nu m-am plictisit deloc cu toate ca a durat destul de mult, umor combinat cu actiune/mister. Mark Strong aduce clar un plus personajului negativ. Asadar mergeti si vedeti, rau nu este.

bloonan pe 03 Ianuarie 2010 13:40
este un film care merita vazut cu siguranta. pt ca se vor face referiri la el mai tarziu. celor conservatori nu le va placea probabil. dar l-am vazut stiind exact la ce sa ma astept si nu afost o surpriza.. mi-a placut f mult. e adevarat ca nu este sherlock cel cunoscut dar este un sherlock care va ramane in memoria cinefililor pt.ca este altfel .asa s-a intamplat si cu batman unde nu mai are importanta prea mare cine l-a jucat pana acum pe batman si de cate ori dar christian bale va ramane in amintirea tuturor cu soguranta. nu o fi shelock asta o capodopera dar este un film f. bun care nu ntrebuie ratat. si castingul a fost bun si regia. ce mai mi-a placut mult
klaudya_e pe 21 Ianuarie 2010 13:52
filmul e o parodie si trebuie luat ca atare....de ce zic multi ca nu e precum au citit ei in carti??? inca din primele momente iti dai seama ca e altceva decat sunt toti obisnuiti...iar coloana sonora e superba...si secventele slow motion la fel
C_999 pe 07 Ianuarie 2010 15:13
mie mi-a placut filmul cu atmosfera bine creata de atunci , efectele speciale ,umorul si actorii , inclusiv acest Sherloc karatist :)
Go1 2 3 4 5 6