Păreri Scent of a Woman

qwerty pe 19 Iunie 2006 14:38
qwerty pe 5 august 2003 15:57
eduard_stratan pe 13 decembrie 2021 13:26
Sergiu.Lobont pe 14 August 2010 03:27
"Cu un rol de orb Pacino a ajuns sa vada Oscarul"...frumoasa si totodata inteligenta remarca. Nu credeam ca filmul va fi atat de bun. Al Pacino... demential. Filmele acestea te fac sa fii mandru ca esti contemporan cu asemenea actori. Bravo Al Pacino!!
MrJuVe pe 20 iulie 2011 22:31
Te fac sa fi mandru, dar totodata te fac sa iti dai seama de diferenta dintre actori ca el si romanii nostri
Ovidiu239 pe 2 martie 2013 23:21
Si dupa Jack Nicholson, parerea mea.
alali pe 22 Octombrie 2014 16:14
Cand prostia nu doare; din pacate! ..
Ce ar mai putea fi spus despre un film care are inclusiv si aici pe site sute de comentarii, 100% laudative? Cu ce anume s-ar mai putea veni nou?
Despre jocul actoricesc e inutil sa mai pomenesc. Este unul din cele mai laudate, analizate, criticate, studiate, etc. jocuri actoricesti ever made.
Despre regie si scenariu, iarasi s-a scris pana la epuizare. Unii vad un scenariu siropos, tipic hollywood-ian; altii din contra.
Pentru mine surprinzator, la a n'spea vizionare, efectiv nu mai tin minte de cate ori l-am vazut, a fost ca inca mai asteptam orice replica pe care o avea de spus Al Pacino, cu sufletul la gura. Indiferent ca spune o vorba de duh sau o banalitate, toate replicile pe care le rosteste in acest film sunt... perfecte. Toate par perle de interpretare...
Revizionand zilele astea filmul, am decis sa imi adaug si eu parerea la lungul sir de internauti… citeşte

emil_onea pe 5 ianuarie 2021 01:05
Frumos comentariu!
Carcotas pe 7 mai 2021 19:26
De mult acordarea Oskar-ului a fost confiscata de un grup de scortosi-constipati,critici de film cu staif. Cate filme memorabile premiate merita vizionare sau\si revizionare ? Cate nulitati artistice premiate au devenit un nume in cinematografie ? Din pacate, in aprecierea acestui film ce se apropie de perfactiune, nu se mentoneaza prestatia excelenta a tanarului Chris O'Donnell cu care Al Pacino face un un cuplu de nota 10.
FreakDoll pe 29 Iulie 2010 11:08
Pacino joacă superb!!!!!! Nici nu mi-am dat seama când au trecut cele 2 ore şi jumătate.Omul ăsta e genial!!
Ovidiu239 pe 28 august 2013 15:53
Asa e, zici c-a durat o ora;)
Radu Poputa pe 06 Decembrie 2006 02:09
Pot sa spun ca e unul dintre cele mai bune filme facute vreodata, bineinteles ca asta se datoreaza inegalabilului AL PACINO.
Acest rol este o lectie de actorie data tuturor actorilor de duzina din ziua de azi.
Nu exista si sunt sigur ca nu exista un actor care sa-si fi interpretat rolul atat de bine.
Daca cineva ar dori sa ma contrazica il rog sa ma contacteze la radu_fest@yahoo.com. As fi curios sa vad pe altcineva care macar sa-l egaleze pe Pacino.

BodyLove pe 8 octombrie 2010 22:37
da...iti spun eu unul bai baiatule...desi imi plac amandoi la fel de mult....Robert De Niro....
mihaelatb pe 15 octombrie 2018 21:07
nu cred! in primul rand everybody's fine este o copie nereusita a originalului lui Giuseppe Tornatore, Stanno Tutti Bene. Acolo Marcello Mastroianni face cu adevarat un rol.
sebyelton pe 24 August 2010 18:10
Un film in care Pacino isi mai arata o data clasa! Singurul minus al filmului este lipsa suspansului, cu exceptia a putine momente... In rest foarte bun! Recomand.
radufest pe 19 Martie 2009 07:05
Radu
Fara nici un fel de comentariu...Merita toate aprecierile posibile. Intradevar: O CAPODOPERA! Felicitari Pacino pentru rolul acesta. Aplauze!!!
portofel pe 08 Ianuarie 2010 19:14
e de inteles ca un asemenea film nu are cum sa nu-ti placa.Mai ales scena cu tango-ul,pe mine m-a lasat fara replica.Genial rolul lui Al Pacino.un film memorabil,cu riscul de a ma repeta.un film de top!
dteen13 pe 29 Mai 2010 14:47
Al Pacino ne arata inca o data de ce intreaga planeta ii cunaoste numele. Briliant om si 10 pentru pregatirea de dinainte de film.
Laura_P pe 11 Octombrie 2006 11:06
Al Pacino traieste pt a juca, pt a face filme de exceptie...e monumental!"Scent of a woman" e c el mai frumos film...e genial!
Visinica pe 05 Septembrie 2010 20:25
Unul din filmele mele preferate. L-as putea revedea la nesfarsit si as avea mereu de invatat ceva din el. Al Pacino joaca fenomenal!
kanibalo pe 31 Mai 2010 19:43
Un film exceptional,unul dintre preferatele mele,o drama adevarata,cu Al Pacino care joaca un rol de zile mari,un film care merita mai multe premii decat a primit.
Turi pe 01 Iulie 2010 16:33
Nici nu stiu ce sa laud mai intai: prestatia lui Al Pacino, care nu m-a dezamagit niciodata ,sau filmul care este extraordinar. Este ca o simfonie, ce poate fi urmarit, fara a plictisi, de cate ori doresti o desprindere de cotidian.
slick2110 pe 29 Aprilie 2010 17:16
Al Pacino e formidabil.Il ador.Ce pacat ca in prezent nu se mai fac filme atat de bune avand personaje putine,actiune si tema simple.E nevoie de efecte speciale care sa cucereasca publicul.
dorinelu pe 17 Ianuarie 2010 00:41
Super Film
Super Film..pacata ca l-am vazut deabia acum..oricum e mai bine mai tarziu decat niciodata
Diana_tgv pe 28 Ianuarie 2010 19:12
jos palaria al pacino. scena tangoului este memorabila. por una cabeza a devenit si melodia mea preferata
cezarika21 pe 26 Noiembrie 2016 11:37
Interpretarea electrizantă a lui Al Pacino - mai impresionantă decât drama filmului
Ce-ar fi fost oare acest film fără prezența electrizantă a lui Al Pacino? Probabil încă o dramă ce ar fi fost uitată curând de marele public. Sărit de mai multe ori de la premiul Oscar, la fel cum lt.-col. Frank Slade a fost sărit de la avansarea la gradul de general, Pacino a văzut cum interpretările sale din ”The Godfather” (1972), ”Serpico” (1973), ”Scarecrow” (1973), ”The Godfather Part II” (1974), ”Dog Day Afternoon” (1975), ”...And Justice for All” (1979), ”Scarface” (1983) sau ”The Godfather Part III” (1990) au fost lăudate de critici și de public, fără a fi însă și premiate de Academia Americană de Film.

”Scent of a Woman” a reprezentat însă mult așteptata recunoaștere a meritelor actoricești ale lui Al Pacino, iar Academia Americană de Film, care s-a dovedit mult timp oarbă în relația cu marele actor… citeşte

Theodor2011 pe 03 Noiembrie 2012 14:01
AL PACINO joaca perfect in rolul orbului fost locotenent - colonel al armatei S.U.A , din aceasta drama cu unele faze comice, secventele acelea cu conducerea ferrariului inchiriat de catre colonelul Frank Slade (AL PACINO) au fost memorabile, sa nu omitem ca, conducea orb. Mi-a placut de asemenea cand dadea acele replici tari urmate de acel haa. Cu siguranta acest film nu mai era asa de frumos fara AL PACINO in distributie, de mentionat este ca singurul premiul OSCAR din superba cariera cinematografica a lui Pacino este pt prestatia din acest film, cei drept mai are si multe nominalizari
MNarcis pe 27 Ianuarie 2012 09:37
Da Cezarului ce-i al Cezarului!
Inca de cand eram copil imi aduc aminte ca doar doua filme drama au lasat ,,urme'' in mintea si in inima mea de copil (doar doua pt ca ma uitam doar la filmele cu ''bataie'' insa acest film si-a facut loc in sufletul meu fara probleme). Scent of a Woman a fost primul film drama care l-am iubit de mic copil (de cand imi pot aduce aminte) si nu din cauza ca numele filmului este mai ,,special'' sau ca are un scenariu foarte bun, motivul principal se datoreaza acestei interpretari absolut geniale din partea lui Al Pacino (pt mine Al Pacino este echivalentul unui ''Zeu suprem'' sau ''Dumnezeu'' in cinematografie), la o asa interpretare nu se poate vorbi despre antrenament sau experienta, cu siguranta a fost ''inzestrat'' de mama natura cu un geniu absolut sclipitor in actorie, (iar un Al Pacino nu se va mai naste niciodata cum nu se va mai naste nici un al doilea Eminescu in literatura… citeşte
corigeb pe 24 Mai 2010 16:17
Dupa parerea mea, cel mai bun rol al lui Al Pacino..
TheSupervisor pe 14 Iulie 2010 20:10
al pacino
.......................................................................................................................................................................................................
Ghemot pe 11 Aprilie 2013 18:33
Este primul film pe care-l vad cu Al Pacino...Cu siguranta voi mai vedea si altele!!!
Ovidiu239 pe 27 August 2013 17:53
Un rol memorabil facut de Al Pacino, poate rolul unei cariere legendare, iar in urma acestei prestatii magistrale a venit si singurul sau Oscar. El a ridicat valoarea acestui film, practic nu-mi pot imagina acest film cu un alt actor in rolul principal.
Obligatoriu de vazut pentru toata lumea, si desi tine vreo doua ore si jumatate, nu e plictisitor.

Theodor2011 pe 27 august 2013 20:55
3.educativ
4.tot ce ii trebuie unui film

rogvaiv_bleu pe 08 Aprilie 2010 15:13
actor....
...cu greutate,Al Pacino,care a demonstrat-o din plin.Se spune ca o persoana de sex masculin devine barbat adevarat dupa ce face armata,eu as spune ca poate deveni si dupa ce a vazut-si a inteles-acest film. Sa nu-ti scape !!!!!
narcisson pe 23 Iulie 2015 03:18
Nu prea obisnuiesc sa mai fac review-uri in ultimul timp, deoarece nu multe filme ma mai impresioneaza. Ei bine, acesta m-a dat cu totul pe spate, inca nu reusesc sa imi adun toate gandurile si sa le pun in ordine; sper doar sa nu uit ceva. Trebuie sa spun ca inca de la inceput am plecat cu o preconceptie: ''Filmul e lung, va fi bun dar nu or sa aiba cu ce sa umple 150 de minute.'' Total gresit.
Desi povestea incepe un pic molcom, mi-a placut foarte mult modul de creare a ei iar la un moment dat devine destul de complexa. De asemenea, inceputul relatiei protagonistilor nu este chiar unul dintre cele mai reusite. Insa pe parcurs, ajungem sa cunoastem mai bine personajele si deja incep sa ne intre in suflet. Chiar daca este un film foarte lung, neprevazutul este la tot pasul; eu cel putin am cunoscut niste personaje total opuse a ceea ce ma asteptam in incipit.
Totul incepe… citeşte

Andrei.Ciprian pe 07 Ianuarie 2013 00:01
"God must've been a fucking genius"!
Al Pacino reuseste inca odata sa ne lase cu gura cascata.In acest film este extraordinar.Filmu e foarte frumos,foarte bun si este o lectie de viata.Scenariul este perfect,regia este buna,totul este ca la carte!Filmul este obligatoriu de vazut!
lili22 pe 08 Decembrie 2012 17:26
un film foarte bun
Dar daca ar fi fara Al Pacino nu ar valora mare lucru.Imaginati-va alt actor in locul lui....Scena tangoului in restaurant e foarte frumoasa.
Al Pacino ramine numarul 1 intre actorii americani, eu nu vad pe cineva sa il egaleze.

Iulidesprefilme pe 12 Octombrie 2012 21:30
Eroul interpretat magistral de Al Pacino, deşi orb, vede foarte multe, mai ales în interiorul omului şi în interiorul său...Lui Chris O' Donnell îi stă foarte bine alături de experimentatul său coleg, rolul potrivindu-i-se de minune.
Stefan_A pe 08 Septembrie 2012 00:04
Capodopera
Si cand credeam ca Al Pacino nu poate sa scoata mai mult de la acest film a venit discursul de la sfarsit care m-a naucit,a fost cireasa de pe tort,au fost cuvintele care l-au facut sa-si merite pe deplin oscarul.Dupa parerea mea aceasta este cea mai buna prestatie a unui actor din cate filme am vazut eu(si nu sunt deloc putine)
azalea pe 16 Iulie 2012 00:10
....
Imi place mult replica lui Pacino: I'm in the dark here! :) iti face pielea de gaina. Este extraordinar cum poate cineva sa transmita atata emotie printr-o singura propozitie.
iulian94 pe 07 Aprilie 2014 18:54
Ce film!! Ce regie!! Ce interpretare din partea lui Al Pacino, dar si Chris O'Donnell e foarte bun
Magistral si genial filmul.

Mores pe 18 Noiembrie 2010 10:59
"Hoo ha !"
Un film de exceptie, cu doua roluri principale interpretate genial. Un film care merita vazut de 1000 de ori. Pentru mine este filmul meu de suflet. Oricand am ocazia sunt bucuroas sa il revad. Un film impresionant.Iar Prestatia lui Al Pacino m-a facut sa indragesc atat de mult filmul, iar rolul acesta l-a facut sa devina unul dintre actorii mei preferati. Deci, ca un rezumat a ceea ce am zis: Filmul isi merita pe deplin premiile si nota. 9
Alex94Alex pe 28 Decembrie 2011 02:33
Un film cat o mie de cuvinte. Orbul a ajuns sa cucereasca suflete.
Krystyne pe 16 Decembrie 2011 14:50
Pur si simplu SUPERB
Un film incantator cu acea nota de drama,ce confera totodata un farmec.
Din perspectiva mea,filmul e superb datorita celor 2 remarcabili actori ,Al Pacino si Chris O'Donnell.

alexandru_d pe 21 Aprilie 2010 01:50
huaaa ... un film care m-a ajutat sa inteleg "terapia prin soc" si mi-a readus in minte importanta principiilor noastre si a respectarii lor chiar daca "scopul scuza mijloacele".
s.carollina pe 16 Martie 2010 03:46
Incredibil, ce bine joaca Al Pacino ; este unul dintre putinele filme pe care vreau sa le revad din cand in cand; mereu imi lasa o impresie buna, mereu gasesc cate un amanunt care face acest film si mai interesant decat l-am gasit ultima data
sorinreddog pe 31 Octombrie 2009 01:23
Sorin.Pitesti
Nici nu stiu cum sa incep a descrie exact ce am vazut,desi filmul a tinut peste 2 ore si jumatate,as fi vrut sa mai tina inca atat,pur si simplu nu te plictisesti cu acest Al Pacino,care este un mare actor,cred ca nu putea sa joace nimeni in rolul lui Frank Slade,decat el...
DAMIAN79 pe 21 Octombrie 2009 10:22
REVAZUT
Am revazut filmul ieri,nu stiu ce se poate cmenta in afa faptului ca Al Pacino este un mare mare are actor...BEASTIAL FILM
Gamazytto pe 10 Octombrie 2009 02:16
Exceptional Inegalabil si Fermecator nu numai o lectie de actorie ci si de viata . Nr 2 in my top list.
andyrock4ever pe 11 Iunie 2009 16:43
Unul dintre filmele care m-au impresionat cu adevarat. Dupa parerea mea acesta este cel mai mare rol al lui Al Pacino.
trica florentina pe 15 Martie 2009 01:22
M-am intrebat mereu cum pot sa vizionez un film de atatea ori? Cred ca deja l-am vazut de 50 de ori si il vanez pe orice canal pe care apare l-as putea viziona nonstop. Pana la acest film nu stiam ce fiori poate sa-ti dea Al Pacino . Iar pustiul, Chris O Donnell nu numai ca este deosebit de frumos - are ochii la fel de frumosi ca ai fiicei mele - dar joaca magistral
mioara mazilu pe 27 Decembrie 2007 23:08
Sint din ce in ce mai putine filmele care transmit atita traire ca acest"parfum de femeie "din pacate generatiile noi de actori si regizori pun pret mai mult pe tehnica si competitie si uita de bietul suflet.Oare pe cine lasa in locul sau Pacino?
pssst pe 05 August 2003 15:57
nu prea vroiam sa vad filmu asta. am fost greu convins sa o fac. N-AM REGRETAT!
GeorgiaNNN pe 05 Martie 2012 17:51
??
unde sunt femeile din filmul asta? parfum exista destul...filmul este fenomenal, dar dupa parerea mea l as cataloga pe al pacino individualist
alian pe 21 Ianuarie 2012 12:44
genial!
un film minunat!! din toate punctele de vedere!! Al pacino, un monstru sacru al cinematografiei!! nu cred ca cineva poate gasi in toata cariera lui un film mediocru, de cele slabe nici nu poate fi vorba!!
mihaelatb pe 09 Octombrie 2010 22:17
Face parte din primele 10.Al Pacino este fantastic.Nu stiu ce moment sa aleg?!Dansul?Scena cand Lieutenant Colonel Frank Slade vrea sa se sinucida?
sau discursul tinut in fata colegilor si profesorilor lui Charlie ? Cert este ca Chris O'Donnell reuseste cu brio sa tina pasul cu maestrul.Nu stiu daca exista o nota mai mare de 10.Si stiu ca este un nonsens, o gafa de proportii, dati-mi voie sa caracterizez acest film ca : exceptional de fantastic!

fleurdelautomne pe 25 Iunie 2010 19:58
la fel de bun ca si cartea! al pacino este inegalabil ca de obicei
sweetdya pe 07 Aprilie 2010 23:48
O lectie de viata despre integritate, moralitate,demnitate, o capodopera cinematografica un film de referinta. Al Pacino face un rol grandios, e magic, ma cucerit in totalitate.Scena cu tangoul a fost partea mea preferata. Recomand filmul pentru un cinefil cu experienta.
ciobotaru pe 22 Noiembrie 2009 20:39
INCREDIBIL
OFFFFF !!!! INCREDIBIL , ASA TREBUIE SA ARATE UN FILM BUN , UN ACTOR CARE SE DARUIESTE ROLULUI SAU , EMOTIONANT , FOARTE EMOTIONANT , TE LASA FARA CUVINTE SI SUNT ATATEA DE SPUS