Păreri Oppenheimer

(2023)

Oppenheimer

R_Afc pe 01 Iunie 2023 18:11
Un seminar plictisitor
Christopher Nolan a încercat să facă o reprezentare artistică a unui om de știință care stă în fața unei prăpastii, unei cumpene morale, dar viziunea sa a fost atît de limitată, încît prăpastia este o groapă de pe șoseaua de centură. Regizorul și-a dorit prea mult și i-a ieșit foarte puțin. Pe parcursul celor trei ore te simți blocat într-o sală de clasă, în timp ce o serie de profesori plictisiți îți țin prelegeri.

Oppenheimer nu mi-a înșelat așteptările, este exact cum anticipam în comentariul făcut înainte de lansare. Durata filmului nu e justificată. În ansamblu este o producție decentă, dar care nu merită văzută în avanpremieră sau premieră.

Vă spuneam că Nolan se pricepe foarte bine în a combina concepte interesante într-un produs care să fie și pe placul publicului îmbrăcat în trening și am avut… citeşte

Marius_fzr pe 30 iunie 2023 00:45
cred ca nici tu nu sti ce ai vrut sa scrii ,te contrazici singur . trilogia The dark night o prostioara , muta-te la tarantino ca sigur e pe placul tau ca ala are numai porcarii de filme
Domolul pe 31 martie 2024 19:40
R_Afc scrii bine, îmi place să cred că ești din branșă și dacă nu ești, ai merita. Te repeți puțin cu treiningul. Sau poate că ești corporatist, că ăștia scriu cu spații între paragrafe/ idei. Sau poate că ești Silviu Gherman că el are o fază cu î din i. Asta cu comentariul înainte de lansare, era un obicei p-aici să fie dislike, da' poate că s-au mai schimbat regulile, nu se mai supără lumea dacă spui ceva despre un film pe care nu l-ai văzut. Dar încă se mai supără lumea dacă spui că nu ți-a plăcut filmul. Asta e! Puțini sunt cei care ar recunoaște că au pierdut 3 ore făcând o alegere greșită cu acest film. Probabil că în același procent sunt cei care au puterea să recunoască în general, în viața de zi cu zi, că au făcut o alegere greșită.
dincolodenume pe 21 Iulie 2023 16:28
A prophet isn't allowed to be wrong. Not once!
Nici Cristopher Nolan nu dă greș cu acest film. "Oppenheimer" este o poveste despre asumare, despre a îmbrăca și a purta personalitatea proprie zi de zi, fără măști, fără teamă, fără subiectivism îngrădit și fără idealizarea excesivă a obiectivismului.
Până la urmă viața este ceea ce este, nu ceea ce ne dorim sau idealizăm în momentele cele mai cutremurătoare ale naivității umane. Fascismul, Comunismul, ideologiile... toate aparțin unui exterior al lumii noastre, unui univers în care aparența e totul și unde conștiința devine o manifestare colectivă a societății, un spațiu în care profunzimea individuală fie nu există, fie nu are niciun rol.

Suntem ființe morale, chiar și atunci când ne dedăm la cele mai imorale fapte născute din virtute. "Oppenheimer" este tocmai despre contradicții, despre cum exprimarea unei păreri… citeşte

jonny17 pe 14 septembrie 2023 23:08
Mama.. ce te-ai intoxicat cu metafore!!
NectariePopa pe 24 Iulie 2023 10:31
Pentru un film, este excelent, pentru un film Nolan, este o catastrofa
Oppenheimer este un film biografic despre viața și realizările fizicianului Robert Oppenheimer, cunoscut ca „tatăl bombei atomice”. Regizat de Christopher Nolan, filmul încearcă să surprindă complexitatea personajului principal, care se confruntă cu dileme morale, politice și științifice în timpul celui de-al doilea război mondial și al războiului rece.

Din păcate, filmul nu reușește să fie nici captivant, nici convingător. Scenariul este plin de dialoguri lungi și plictisitoare, care nu dezvăluie nimic nou sau interesant despre Oppenheimer sau despre epoca sa. Personajele secundare sunt slab dezvoltate și nu au nicio chimie cu protagonistul. Nolan își pierde din stilul său vizual și narativ, care l-a consacrat în filmele anterioare, și se pierde în detalii istorice și tehnice care nu aduc nimic filmului.

Singurul aspect… citeşte

superdepeche pe 29 iulie 2023 20:10
multumim ca e doar nota ta. din postura de....privitor ! O asemenea bataie de joc de comentariu nu am mai vazut de mult...dar inca este pe ecrane catastrofa cinematografiei romanesti...gasca in actiune sau ceva de genul...haita, pardon ..un film mai potrivit pentru gusturile tale elevate in materie de film. pff
superdepeche pe 29 iulie 2023 20:21
@ LuciferSeIntoarce Doamen fereste ! Asta spune tot...mi-am dat seama de nivelul ridicat imediat , fara sa stiu aceste amanunte. E clar !
b_lucian pe 22 Iulie 2023 22:31
Este un film incredibil, de la actori, sunet si imagine. Am plecat cu un nod in gat din sala de cinema.
Radu75 pe 9 septembrie 2023 11:47
Daca ai plecat cu un nod în gât de la Oppenheimer atunci să nu mergi la BARBIE că vei ieși în hotote de plâns.
mitza2003ro pe 05 Februarie 2023 23:33
Abia aștept sa-l vad. Sper ca se vor prezenta fapte reale din istoria celui de-al doilea război mondial și cum s-a dezvoltat proiectul care a dus la producerea bombei atomice.
blink520 pe 7 iulie 2023 11:29
Nu inteleg dislike-ul de la comentariul tau :)))
mitza2003ro pe 8 decembrie 2023 01:16
Eu mi-am exprimat dorința înainte de-a apărea filmul. Deci dorința nu părerea despre film. Crezi ca eu înțeleg de ce am primit dislike-uri? :)))
carcotas6 pe 05 August 2023 00:30
Un film galagios, si ne arata adevarata fata a americanilor cat de scarbe au fost si sunt si in continuare.
Sunt singurii care au folosit bomba atomica.

bovoro pe 16 noiembrie 2023 23:21
[COMENTARIU EDITAT DE MODERATOR] Sunt singurii pentru ca au fost PRIMII! Daca o aveau rusii inaintea lor distrugeau toata lumea pana acum, dar tu nu ai cum sa intelegi.
moonlady pe 26 Iulie 2023 05:39
daca indraznesti..
sa spui ca nu-ti place,ca este lung,ca se pierde in detalii si stereotipii,marea turma te va critica din priviri..desigur,nu ai pregatirea necesara, nu stii istorie ca sa-l deslusesti. dar chiar nu mi-a placut. mi-e dor de un film bun care sa includa psihologic,spionaj,chiar si ceva actiune. astia sunt pe extreme, de la un film greu ca Oppenheimer, o dam in Barbie.
mihnea_aspru95 pe 27 iulie 2023 22:01
încearcă Mission impossible 7, e încă în cinema. Mie mi-a plăcut foarte mult. Spionaj, acțiune, all that
moonlady pe 9 martie 2024 14:22
multumesc,Mihnea.
user-64b82d559e353 pe 27 Iulie 2023 07:23
Prea mult hype pe un film American plin de clișee. Nolan nu se pricepe sa scrie personaje feminine. Deși subiectul filmului este unul important, am auzit multe râsete în sala de cinema.
La finalu' zilei este doar un alt film cu buget mare, cu vibe de film cu supereroi, fara niciun mesaj.
Cadrele cu bomba au fost frumoase.

vyydo pe 31 iulie 2023 16:28
buget mare? comparativ cu care film? cu barbie? poate. cu filmele care il compari tu, cu supereroi? nu. e un film despre o femeie si nu stia nimeni? de asta miscarea feminista nu are credibilitate. pentru ca si atunci cand un film e despre un barbat apar persoane toxice ca tine care sa il faca despre femei.
bovoro pe 16 noiembrie 2023 23:15
La finalul carei zile, fetita? A zilei de apoi? Mai lasati dracu englezismele care n-au niciun sens in limba romana si mai cautati care-i treaba cu mesajul filmului. Mesajul filmului nu e ala cu bomba care a explodat frumos, crede-ma!
Mishu25 pe 22 Iulie 2023 16:54
Christopher Nolan e o variabilă pentru mine, nu apreciez unele din cele mai iubite filme ale lui(Tenet, Inception), dar e un regizor pe care îl urmăresc cu interes și susțin în continuare că Dunkirk e un film genial, clar cel mai bun film al anului respectiv, unde i-a ieșit îmbinarea dintre planuri temporale și fizice la perfecție. Nu doar atât, dar reușeste să comunice tot ce trebuie prin imagini, cu minim de cuvinte.
Oppenheimer e bun, problema mea e că scenariul e un pic dens și confuz, mai ales în prima parte, dar de la jumătate își găsește frecvența și până la final tinde spre sublim. Cillian Murphy e un actor bun, știm toți asta, mă bucur că a reușit în sfârșit să prinda un rol pe măsura talentului. Filmul dureaza 3 ore, timp care a trecut fără să îmi dau seama.

user-5d3945fe52ddf pe 05 Mai 2023 21:26
Abia aștept să apară. De cat timp îl aștept, sincer. Știu că va merita fiecare minut!
_xXx_ pe 12 Noiembrie 2023 19:28
Lung, obositor și... încărcat cu prea multe informații alandala!
Abia am reușit să rezist până la final! Filmul este static, nu are acțiune...
Nu vă așteptați să fie un nou 'The Imitation Game' .. că nu e! Este total opusul!

fritz_vali pe 25 ianuarie 2024 00:38
De acord, nici mie nu mia placut.
marius7x pe 26 Iulie 2023 14:08
Vazusem "The End All War" (2023) chiar inainte (si mi-a placut mult) - disponibil pe youtube ca "To End All War: Oppenheimer (MSNBC Documentary)".
Dupa el, filmul chiar si la 3 ore pare simplist, cu detalii lipsa, fara final, fara valoare istorica (in afara de la box-office). N-am inteles nici decizia de a nu include Hiroshima in el, total neasteptat.

mihnea_aspru95 pe 27 iulie 2023 21:59
Sunt de acord și eu aici, n-au arătat nici Hiroshima, nici Nagasaki. Cu toate că a fost un film R (restricționat), se putea asta. Probabil Nolan s-a gândit că na, nu vreau să folosesc niciun pic de CGI, și a dat totul doar la Trinity Test :))), nici aia n-a fost atât de impresionantă, sincer, mai bine folosea CGI acolo și ieșea ceva mai bombastic. În schimb 2 ore foarte bune, însă a 3-a a cam scârțâit pt mine. Poate era bine să se situeze la 2h35 cam așa
caroldaniel67 pe 26 Iulie 2023 07:34
Perfect!
O distributie de zile mari, un Downey Jr. imperial, film cursiv, nu te plictisesti nicio secunda. Am trait bucuria de a vedea cativa copii care au aplaudat in sala la sfarsitul proiectiei filmului.
ornitoring pe 24 Noiembrie 2023 23:10
O sa i dau nota 6, de ce? Pentru ca asa simte inima mea
3 ore de propaganda politica 2 scene bune din tot filmul restul numai propaganda,nu ca m as fi acceptat la ceva acțiune, dar politica multă.. Ma asteptam la ceva asemănător The Theory of Everything care în opinia mea a fost film de nota 20...acesta e ceva asemănător cum a fost Lincoln 2012 o mare proste de film.
Singurele scene din film mi a plăcut atunci când au făcut experimentul și detronarea bombei și cea când face sex cu Florence Pugh :) .. Evitați asemenea film și dacă chiar esti interesant citești pe google despre subiect cât vrei.. Nota 6

Mishu25 pe 4 decembrie 2023 15:33
Nu cred ca intelegi ce inseamna 'propaganda'
ornitoring pe 29 februarie 2024 04:01
placa bai oua fierte , e pararea mea , ce dracu stii tu
danyla pe 07 August 2023 12:06
Nepotrivit !
Nu vreau sa acord calificativ deoarece nu l-am vazut.
Nici nu o sa ma duc sa-l vad !
Nu ma indoiesc de faptul ca filmul este bun, dar refuz sa vizionez un film despre cel mai mare cosmar al omenirii : bomba atomica.

misumosu pe 23 Iunie 2023 11:04
Acest criminal Oppenheimer a știu foarte bine la ce lucrează.
Celebra fraza auzită de secretara lui după ce a fost testată prima oara bomba nucleară in New Mexico, "SĂRACI DE EI" știa foarte bine că va fi folosită la masacrarea populației celor două orașe japoneze nu cum a susținut toată viața că el va pune capăt oricărui război viitor.
ACEASTA NATIE CRIMINALĂ NUMITA AMERICANII...

bovoro pe 16 noiembrie 2023 23:31
Ma intreb daca pe cinemagia mai sunt si alti cretini in afara de tine. N-am nicio indoiala .
evanescence_ pe 17 Martie 2024 01:03
Nota 1 cu "felicitari"! Jale impreunat cu suspin. 7 premii Oscar?! Fereasca Dumnezeu. Dar bine, "Hoscarurile" sunt date din burta in ultimii ani. Asa porcarie de film demult nu am mai vazut. Dialoguri internabile si groaznic de plictisitoare, seci si trase de par, o sumedenie de cadre si enspe mii de actori aruncati, actiune te tine in "suspans" doar prin sunetul alert de pe fundal.
Criticul_Andrei pe 12 Martie 2024 10:49
Execrabil
Recomand să ocoliți această creație abominabilă anglo-americană. Observ că Cristi Nolan promovează toți criminalii și psihopații. E un film plictisitor, lungit inutil fără să spună absolut nimic relevant, dialogurile sunt trase de păr, actorului principal îi lipsește talentul cu desăvârșire, nu are vână, e ca un drogat care îngână o poezie.
jonny17 pe 14 Septembrie 2023 22:35
Am fost la cinema.Urechile mele sufera pe degeaba. Pentru un film de Nolan este o dezamagire. 3Ore de paranoia si politica cacacioasa.
fritz_vali pe 25 ianuarie 2024 00:40
De acord. Am crezut ca numai eu gandesc oarecum la fel.
caius_danciu pe 24 August 2023 09:53
M-a captat de la început până la.final. Nu s-a mai realizat un film despre Oppenheimer, deci a fost o surpriză să intru în contact cu personalitatea marelui om de știință, în viziunea lui C.Nolan. M-am obișnuit destul de greu cu stilul său regizoral... Alternanța planurilor temporale este obositoare, motiv pentru care multe persoane, mai ales adolescenți, l-au considerat pierdere de timp. Pentru cei tineri ar fi fost benefice căteva rânduri la începutul peliculei despre ,,vânătoarea de vrăjitoare "din SUA a anilor '50-'60, despre obsesia unor politicieni americani de a-și denigra conaționalii,acuzăndu-i că simpatizează cu comuniștii... La final erau indicate câteva scene/ imagini reale cu efectele produse de cele două bombe atomice... Un film de nota 8.
Octaz pe 23 August 2023 01:20
Pe langa faptul ca am urmarit o productie remarcabila, pusa in evidenta cu ajutorul unor abilitati de clasa mondiala, consider ca lucrul cel mai important din acest film este lectia de istorie si faptul ca planeta a aflat printr-un mod magistral, cum s-a desfasurat momentul cel mai important din cel de-al doilea razboi mondial, si anume productia si lansarea bombei atomice. Este fara ezitare un film de vazut, chiar daca necesita o doza mai mare de atentie din partea privitorului.
fritz_vali pe 25 ianuarie 2024 00:42
Abia am resut sa-l vad de la cap la coada. In afara de efectele speciale (se stiu care), restul filmului nu mi-a placut.
Mihai_Moise pe 09 August 2023 10:29
În adolescență, tatăl meu mi-a recomandat frecvent sa citesc "Nebunul din Brent", o carte ce-l impresionase profund. Am lecturat-o prin anii 2000, nesățios să aflu de ce-l marcase atat de tare povestea pilotului american de la Hiroshima și, la final, am închis-o cu emoția cititorului căruia i se dezvăluia o alta latura a atrocităților războiului. Durerea, nu cea fizică, a celui ce a apăsat tragaciul/butonul ucigând zeci de mii de oameni...

Cu aceeași nerăbdare am urmărit filmul lui Nolan, în așteptarea unor secvențe în care să-i descoperim tribulațiile ce l-au incercat pe fizicianul Robert J. Oppenheimer, asa-zisul părinte al bombei atomice. Doar că, la final, aveam să conchid: da, merită doar nota 7! Mi se pare că, de data asta, Cristopher Nolan s-a comportat asemeni unui copil genial, ce-a citit doar un sfert din lecție, improvizand și… citeşte

bovoro pe 16 noiembrie 2023 23:39
Sefule, poate n-am vazut acelasi film. Cel putin ultima treime din film despre asta e: regretul profund al lui Oppenheimer pentru creatia lui distrugatoare. Sau poate n-ai rezista decat pana pe la jumatatea filmului, de...are 3 ore...mai oboseste omul, mai adoarme...
Mihai_Moise pe 22 ianuarie 2024 14:30
Sefule, am vazut filmul la 15 grade (asa au inteles administratorii cinematografului sa ne protejeze de canicula)!! N-am sa-ti raspund cliseic ("iti respect parerea"), dar pot admite ca la o revizionare i-as mai da juma de stea, insa nu mai mult pt ca-s mai zgarcit aia de cred ca evolueaza mereu, fara sa faca greseli. No, cam atat.
batranu1992 pe 31 Iulie 2023 13:44
Un film care pe mine nu m-a impresionat. A fost lung si cu multe discutii care puteau foarte usor sa nu fie ca nu erau relevante. Nimic senzational sau care sa te tina in priza. M-am cam plictisit la el si abia asteptam sa se termine. Asta e parerea mea, e posibil sa fi avut eu alte asteptari sau sa nu il fi inteles.
fritz_vali pe 11 noiembrie 2023 16:20
Am exact aceeasi parere. Eu am urmarit filmul din cauza notei destul de mare si a recenziilor spre foarte bune. Zic din cauza deoarece nu e pe placul meu acesta.
walachus pe 26 August 2023 13:15
invariabil unora le va placea un film, altora nu. daca imi place un film se vor gasi destui care sa-mi dea in cap(exact ca pe retelele sociale) si sa-mi explice de ce sunt prost. chiar si asa doresc sa spun ca mie personal mi-a placut foarte mult, in ultimii ani doat tenet si bohemian rhapsody mi-au mai placut atat de mult
user-64c94e46e43c9 pe 01 August 2023 21:30
L-am văzut. Actorul din rolul principal a jucat excepțional. Chiar dacă durează 3 ore, merită văzut!!! Finalul îți dă fiori, te cam aduce în zilele noastre!! Să sperăm că Putin....va sta cuminte și cu...minte!!
danyla pe 7 august 2023 12:14
Foarte nepotrivit subiectul filmului si deasemenea comentariul tau ! Stiam ca pe aceste site-uri nu se face politica, dar daca ar fi sa o luam in sensul asta crearea bombei atomice a avut drept scop folosirea ei, ...ceea ce s-a si intamplat ! ...Au murit 400 000 de oameni. Ceaa ce este cel mai grav este faptul ca ipocrizia a atins cote inimaginabile iar calaii fac parastase victimelor si spun : da domne' dar asta era odata, in alta epoca, ...e mult de atunci ... Nu zau ?! Asa ca ar fi mai bine sa ne abtinem sa facem altfel de comentarii fiindca oamenii nu uita.
bovoro pe 16 noiembrie 2023 23:58
@danyla e adevarat, e nasol ce au facut americanii la 6 si 9 august 1945. Nimic nu poate justifica omorarea atator sute de mii de civili. Si, totusi, nu prea au avut de ales. Absolut orice alta varianta de a termina razboiul ar fi insemnat un numar mult mai mare de morti atat din partea americanilor, cat si a japonezilor. Si atunci au ales raul cel mai mic. Care, de altfel, a fost oribil. E greu sa faci alegeri corecte atunci cand ai de ales intre un rau mic si un rau mare pentru ca tot rau iese.
lavara_laiarna pe 30 Iulie 2023 20:42
La pomul lăudat mereu e musai sacul .
FunnyX pe 30 Iulie 2023 01:57
Un regal
Un film de exceptie, din genul celor care apar odata la cativa ani!
Cillian Murphy a facut (probabil) rolul vietii, Robert Downey jr & Emily Blunt mi-au placut teribil...
Desi lung, filmul curge frumos, cu multa atentie la detalii. Poate s-a insistat cam mult pe partea politica (paranoia vizavi de comunism, anchete peste anchete, etc), dar ce stiu eu? :)))
Sunetul - de exceptie! Daca aveti posibilitatea, va recomand sa il vedeti in IMAX!
In concluzie: un film care nu trebuie ratat!

superdepeche pe 29 Iulie 2023 20:17
c-a-p-o-d-o-p-e-r-a
SinceR nu aveam prea mari sperante de la acest film , avand in vedere ca nu sunt un fan al lui Nolan
Cand am comentat despre Tenet....am avut dreptate ca este un film...inutil , toate astea dovedindu-se prin critici si critici la acest film...,flop de popularitate , etc.
Dar azi vorbim despre Oppenheimer, un film pe care trebuie sa il urmaresti cu atentie , sa retii numele celor din poveste ca sa poti ajunge la o concluzie.
Sunt foarte mullte personaje implicate, foarte multi actori cunoscuti, Emily Blunt,Robert Downey Jr.,Matt Damon doar sa enumar cativa.
Pot spune ca nu am mai vazut un film atat de bun si bine facut , cu alternari ale imaginilor alb-negru si color penru a aduce in evidenta anumite perioade la care se face referire.
Pentru mine au fost 2 momente care efectiv m-au tinut cu sufletul la gura....
1-Momentul numaratoarei inverse… citeşte

6Patronul9 pe 29 Iulie 2023 11:30
Un film excelent,care totusi nu as fi ghicit ca e facut de Nolan daca nu stiam in avans. Totusi e un film greoi si pe mine cel putin m-a lasat putin deprimat dupa vizionare. Oricum,isi merita toate laudele
user-64c264f21af80 pe 27 Iulie 2023 16:10
Clar nu este un film pentru feministe! Dacă vrei personaje feminine vizionezi Barbie.
Râsetele din sala de cinema sunt de la cei care se duc la film că să mănânce floricele și chipsuri cu sos, după care se pot lauda că au vizionat Oppenheimer doar că să pară interesanți, deși n-au înțeles nimic. Poate doar "cadrele cu bomba care au fost frumoase".

Departe de genul de filme cu supereroi.

După Inception și Tenet, Christopher Nolan excelează și de data aceasta.
Într-adevăr epic!

hitman78 pe 26 Iulie 2023 20:42
E genul ăla de film care capătă mai multa valoare în timp pe măsură ce se învechește.Este un biopic foarte amănunțit Nolan taie cu precizie de chirurg în personalitatea fizicianului Oppenheimer,imaginea dialogul jocul actorilor m-au făcut să nu simt cele 3 ore.Coloana sonoră foarte buna amplifica tensiunea unor scene.Clar este unul dintre filmele anului.
Leonidas_Temistocle pe 26 Iulie 2023 12:49
Al doilea film bun al lui Nolan
.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
AdriAdrianna98 pe 29 Iulie 2023 14:06
poate cel mai bun film al anului si printre cele mai bune facute vreodata.
user-5c54b87751474 pe 18 Aprilie 2024 07:37
Prea artificial, complicat inutil, prea lung, focusul uneori in afara subiectului, putin peste The Revenant (glumesc).
Nu a fost rau dar nici wow

raressh pe 17 Martie 2024 12:31
Oppenheimer,NR. 1 pentru anul 2023
Oppenheimer pentru mine a fost o capodopera in toata regula.
Pe departe filmul anului 2023.
Cillian Murphy. interpreteaza acest rol demential si se ridica la nivelul asteptarilor mele.Nici Robert Downey Jr. nu este mai prejos, dialogurile dintre cei doi fiind de oscar.
Replicile si dialogurile sunt la un nivel extrem de inalt, inteleg de ce "domnii'' care asculta Salam si Tanca spun ca este unul plictisitor, monoton, obositor, deoarece ei chiar nu inteleg nimic.Filmul atinge chiar si partea politica acelor vremuri,si ne face sa intelegem cat de sireata si importanta este aceasta ramura in societate.
POVESTEA SI ISTORIA pe care o descrie acest film este intr-adevar una trista si plina de durere.Americanii incercand sa se scuze din nou pentru ceea ce au facut si sa gaseasca diferite motive sa minimizeze atrocitatea la care a expus Japonia.Traim poate aceleasi… citeşte

Iulidesprefilme pe 20 Februarie 2024 16:32
Acest film biografic, dramatic, a atras mult atenția; a cucerit Globul de aur, premiul BAFTA și candidează la Oscar 2024...
Daniel_Critic_De_Filme pe 03 Februarie 2024 21:40
Taticu' nuclear
Christopher Nolan reuseste cu acest film 5 premii globul de aur, printre care cel mai bun film drama, cel mai bun actor film drama (Cillian Murphy in rolul principal) si cel mai bun regizor!
user-655e70e50d4a1 pe 02 Februarie 2024 22:37
E un film de peste trei ore, deci trebuie multă disponibilitate să-l vezi dintr-o bucata. Dacă crezi că îl poți vedea în "episoade" ai pierdut orice șansă de a te cupla la acest film.
Este o chestie făcută din cadre care durează în general 10-20 secunde. Deci cursivitate zero. Multe personaje "aruncate" în diferite planuri temporale.
Sunt filme (și de Oscar) pe care le-am revăzut cu plăcere de zeci de ori. Pe acesta, nu știu dacă îl voi vedea până la capăt.
Nota 6

dorinagoilean70 pe 30 Ianuarie 2024 15:43
Am perceput filmul ca pe o scuză a americanilor pentru crearea celei mai atroce arme din lume si, mai ales pentru momentele Hiroshima si Nagasaki. Eufemismul e in felul următor: nu se spune im film ,,-Bravo, băieți, ați omorat zeci de mii de inamici si ati pus capăt războiului!" , ci se spune ,,-Bravo, ați salvat viețile a mii de soldați americami, care acum se pot întoarce acasă". Altfel sună, nu? Perfiditate crasă. Ceea ce s-a întamplat atunci a fost, totuși, un genocid, iar filmul ( C Nolan) încearca sa îl justifice. Momentul cu sticluța cu cianura de potasiu arată ca Openheimer avea o doză de nebunie. Genialitatea lui se vrea salvată: Truman afirma ca cel care a lansat bomba ia asupra lui răspunderea și nu cel care a creat-o. Oppenheimer este mai îngrijorat de cursa înarmarilor ce stia ca va veni, decat cele 2 bombe deja detonate.
Emily Blunt la… citeşte

SnowFlower pe 30 Ianuarie 2024 00:16
We're not convicting – just denying
Un film care are 13 nominalizari la Oscar, un film despre situatia in care pasiunea pentru depasirea granitelor stiintei distruge viata oamenilor de rand.
Oppenheimer nu a ramas nepasator la suferinta pe care a provocat-o prin atacul asupra oraselor Hiroshima si Nagasaki, pe 6, respectiv pe 9 august 1945, si la efectele ulterioare produse de radiatii in aceste zone. Prima imagine sugestiva este aceea in care incearca sa-si scoata piciorul din trupul carbonizat al unui copil.
Alte teme ale filmului sunt cea a orgoliului si cea a razbunarii.
Cillian Murphy si Robert Downey Jr. merita Oscarul pentru interpretare.

jokeru28 pe 26 Ianuarie 2024 12:42
L-am văzut aseară. Începutul lui a fost ca un videoclip muzical, unde imaginile sunt rulate repede și nu apuci sa realizezi prea mult ce e de înțeles din ele.

Apoi filmul începe sa curgă mai firesc, însă e prelungit de tentativa de a-l descoperi pe Oppenheimer ca fiind comunist. Mie sincer, mi-ar fi plăcut sa fi fost realizat fara partea asta.

Distribuție impecabila, dar totuși, în afara momentului testării bombei în Los Alamos, nu e nici un suspans.

Legat de nominalizările la Oscar... Da, Cillian Murphy, merita sa fie nominalizat. În schimb, Emily Blunt si Robert Downey Jr., nu mi se par ca au interpretat de Oscar.

Aaa, sa nu uit de Casey Affleck. Cred ca e cel mai mare minus, cea mai proasta alegere. Și anume ca nu i se potrivesc rolurile de militar. Vocea nu îl ajuta, nu ii conferă autoritate. Deși joaca cam 5… citeşte

fotolist pe 15 Aprilie 2024 23:26
Luuung! Unele scene sunt în plus , multă politică interbelică, am derulat... Nu prea e de Oscar, am dat un 7!
lucianpaul pe 21 Martie 2024 22:40
E mult 3 ore. Putea lejer să-l facă în 90 min...nu e de Oscar...maxim 6/10...
Smrs pe 16 Februarie 2024 18:52
Un film reușit, care este totuși prelungit cam mult cu o lungă parte politică. Este importantă și această parte, este interesant să vedem iluștri evrei care au contribuit la rândul lor pasiv sau activ la crearea acestei invenții (Einstein, Lewis Strauss - de care nu mă gândeam să fie așa influent în societatea americană), se încheie în stil mare, dar poate i-a lipsit acțiunea, un suspans, o ceva dar nu știu ce. E suficient 8.
costyro74 pe 15 Februarie 2024 17:56
Cu toata dragostea , am incercat din rasputeri sa urmaresc filmul pana la sfarsit dar nu am reusit . In afara de momentul exploziei bombei si scena cu scaunul :)) a fost extrem de plictisitor si lung .
xerses pe 15 Decembrie 2023 16:31
Filmul este realizat impecabil, dar subiectul este dureros si va starni revolta multora , activand suferinta celor care au inteles cu adevarat ce a insemnat crearea si lansarea acelei bombe nenorocite.
Iulix_73 pe 27 Noiembrie 2023 14:06
Un film excepțional cu actori unul și unul ! Este cu adevărat un Thriller în adevăratul sens al cuvântului unde suspansul, tensiunea și emoția joacă ”rolurile principale” . Nu e un film artistic, nu e o dramă clasică nici măcar film de război nu e ... e o viziune asupra evenimentelor petrecute la Los Alamos⁠ . P.S. Înainte de a viziona filmul ar fi bine să te documentezi un pic despre prima bombă atomică ( proiectul Manhattan) și astfel o să înțelegi mai bine acținea filmului .
bovoro pe 16 Noiembrie 2023 23:02
Daca stii deja istoria din spatele filmului, n-are cum sa ti se para cine stie ce. Totusi, filmul este foarte bine facut, nu discut plotul, ca n-are rost, practic e un film istoric si daca stii deja istoria, nu te poate surprinde nimic. Dar e un film bine facut.
Nolan nu s-a mai dat inteligent aiurea, asa cum a facut-o in aberatia aia de Tenet, a mers pe o idee de fapte reale, cu un scenariu absolut corect dtin punct de vedere istoric. Un film prea lung, dar un film bun per total.

Spiger_Iasi pe 06 Ianuarie 2024 14:30
Bun film!
Surprinzător de „clasic” acest Oppenheimer al lui Christopher Nolan. Nicio imagine amețitoare, greu de uitat, cum sunt atâtea în „Inception”, nimic din demența fascinantă a Răului în „The Dark Knight” sau din inventivitatea cinematografică debordantă a lui „Dunkirk”. Imaginarul „Interstellar” rămâne în mine, prin puterea imaginilor și muzicii lui Hans Zimmer, mai real decât realistul „Oppenheimer”.
Două treimi din film sunt o turnare conștiincioasă, documentată, a biografiei omului numit „Tatăl Bombei Atomice”. (Cu mici îngroșări care să sară în ochii spectatorului: în tinerețe, Julius Robert Oppenheimer, suferind psihic, „a pus substanțe chimice nocive pe un măr”, încercând să-și otrăvească profesorul. Nolan îl pune să injecteze mărul cu o seringă umplută cu ce trage dintr-o sticluță pe care scrie… citeşte

Mishu25 pe 8 ianuarie 2024 19:02
plagiat din CTP
sabinalin pe 21 Noiembrie 2023 19:29
J Robert Oppenheimer. Prometeul american, cel care a ramas cunoscut in istorie ca fiind ,,parintele bombei atomice,,. O minte stralucita care, impreuna cu alte minti stralucite ale vremii, au valorificat reactii nucleare perfectionand armele care au ucis zeci de mii de oameni punand capat celui de-al doilea Razboi Mondial. E oare de acuzat Robert Oppenheimer pentru ceea ce s-a intamplat la Hiroshima si Nagasaki? Depinde din ce punct de vedere privim faptele, depinde de care parte a baricadei ne aflam. Marturisesc ca, inaintea filmului, nu stiam prea multe despre acela care a fost Robert Oppenheimer. Bineinteles ca dupa vizionare m-am documentat un pic. Pentru ca fizicianul nascut in New York a fost o personalitate despre care merita sa te documentezi, unul dintre acei oameni capabili sa faca lumea sa nu mai fie la fel dupa trecerea lor pe aceasta planeta.

Emily… citeşte