Păreri Me Before You

(2016)

Înainte să te cunosc

Cretzulynne pe 11 Iulie 2016 09:25
„Dragostea este dorinţa de a contribui la fericirea celuilalt.” — Max Jacob
O poveste de dragoste cunoscuta: eroii fac parte din doua clase sociale diferite, adica o provinciala saraca, dar inimoasa, si printul.
Diferenta dintre celelalte filme si cel prezent:
- optimismul si tinutele ei trasnite ce aduceau sarea si piperul pentru atmosfera.
- suferinta lui ce era un plus de experienta => apreciaza mai bine lucrurile marunte ce ne fac mai frumoasa viata.
- dragostea adevarata (in film).

Merita a fi inclus in topul celor mai frumoase filme de dragoste.
Acesta si Intouchables (2010) sunt filme inspirationale pentru toti pacientii cu tetraplegie/probleme locomotorii din lume.
Unul din putinele filme ce mi-a smuls cateva lacrimi.
Personal, nu am citit cartea, dar ma bucur ca a fost ecranizata in culori calde.

P.S.: Dupa ce ati vazut acest film si doriti
-altul motivational: Intouchables… citeşte

hanganut_cristian_volteam pe 29 iulie 2016 17:27
filmul prezinta unele realitati,oamenii vad dragostea ca o emotie puternica,defapt ea e o alegere.Multi cand dau de greu renunta la `dragoste` gen fosta iubita a lui,care in loc sa fi avut grija de el,a lasat-o pe mama lui sa angajeze pe altcineva,apoi Lou s-a plictisit de iubirea pe care a avut-o pentru prietenul ei sportivul,timp de 7 ani! Emotiile conduc oamenii asta vezi peste tot,pacat!
danigjro pe 18 septembrie 2021 22:39
pt sylvefster, e sarcasm like-ul de mai sus.
alfonso1 pe 12 August 2016 10:00
Emilia Clarke
Vizionabil cu iubita,(iubita va plange pe alocuri si la final), totusi...

DPMDV Emilia Clarke joaca foarte PROST, sprancenele ei se misca in toate directiile,are un joc fortat,lipsit de incredere. Nu a fost o alegere buna,doar ca este pe "val" si e piloasa. Ideea filmului este una siropoasa,clasica, ea saraca si angelica,el bogat, rece si distant, se indragostesc(chiar daca este intr-o relatie cu alt barbat), fericire si lacrimi,suficiente emotii totusi, in final ca sa nu ai impresia ca ai pierdut 2 ore din viata.
Emilia Clarke joaca bine in doar doua scene a cate 5 secunde,cand se cearta cu amandoi ,in doua scene diferite.Stie sa fie furioasa din Game of T.si atat stie, dar repet ,SPRANCENELE ei sunt extrem de mobile (cand nu trebuie, mai ales),il poate inlocui cu succes pe Jim Carrey in MASCA. Doar jocul celorlalti salveaza filmul si bininteles nevoia… citeşte

danigjro pe 12 august 2016 22:38
big like! timp pierdut! :)
Carcotas pe 1 august 2021 17:50
Daca reusesti sa suporti mecla si interpretarea protagonistei inseamna ca esti rabdator si calit impotriva oricaror intemperii. Eu NU !
laurentiudaniel pe 02 Iulie 2016 16:09
Intradevar !
Din punctul meu de vedere, filmul e exceptional. Nu am citit cartea, dar filmul...greu de spus. Intens, dramatic, romantic, unul dintre cele mai bune filme de acest gen, daca nu cel mai bun ( parerea mea ).
alfonso1 pe 12 august 2016 11:37
Poate pentru tine,dar in mod sigur nu va lua nici un premiu...e un film slab.
monallyssia pe 12 noiembrie 2017 11:53
Și pe mine m-a impresionat mult...L-am revăzut azi, vrând să fac totodată o paralelă între documentarele vizionate recent despre clinica Dignitas din Elveția și conjunctura din film. Și apropo de dislike-urile de aici: da, gusturile nu se discută; nu poți să afirmi despre un film că e prost decât în ceea ce te privește; dacă altuia i-a plăcut, e ok; nu poți să condamni ce a impresionat pe altcineva: nu poți să anulezi un zâmbet sau o lacrimă care și-au făcut loc în lume. Poți într-adevăr să nu fii de acord cu gusturile altora dar nu are rost să le spui în față lucrul ăsta; nu rezolvi absolut nimic, dimpotrivă, aduci o lezare (mai mică sau mai mare) acelora care simt ceea ce tu nu poți schimba cu niciun argument.
makomomo pe 29 August 2016 10:06
extrem de slab - mic spoiler
Imi plac filmele de genul insa acesta este plin de greseli si nu m-a impresionat deloc povestea celor 2, doar a lui, avand in vedere accidentul ghinionist.Dar...

1.Tipa - Actrita aleasa, aceasta Emilia C. este mica, bondoaca spre grasuna, lipsita de farmec, ingrozitor de urata cand rade iar sprancenele ei...Doamne, cumplit de grotesti.Nu inteleg de ce a fost pusa sa joace asa, a fost un moment in film cand a jucat serioasa si nu s-a mai strambat cateva scene si era chiar draguta.In rest, numai grimase si ranjete amestecate cu sprancenele gen Micea Albulescu dar pe fatza unei fete tinere...bleah.Interpretarea ei este efectiv un dezastru, o scalambaiala si o maimutareala inutila...Inteleg ca ea trebuia sa fie altfel, sa iasa din tipar dar nu in halul acesta, se putea face altfel.MI-a placut de ea in Terminator, GOT nu urmaresc si alt film cu ea n-am mai vazut.Daca asa e jocul… citeşte

alfonso1 pe 29 august 2016 21:28
Multumesc pentru apreciere, vad ca si tu ai aceleasi observatii. Fain:)
danigjro pe 20 aprilie 2018 21:10
loredana_georgiana_nebunu, ce le-ai mai spus-o, esti tare amuzanta... "Incearca doar sa te pui, pentru un moment in pielea personajului (iti garantez ca parerea ta va fi una complet diferita fata de cea pe care o ai acum despre acest film)", asta e maxima. tu ai facut-o, cum ai reusit? se pare ca stii f mult despre paralizie, sau cum este sa fii paralizat?... restul, este subiectiv.
gotti pe 06 Februarie 2016 12:57
Aduce foarte mult a "Intouchables (2011)"; ideea ii similara. Parerea mea dupa ce am vizionat trailerul..
mishu88 pe 24 iulie 2016 21:52
Așa este. Intouchables e mult peste...
Sylvester77 pe 4 februarie 2019 18:08
Total diferit. Nu te-ai prins.
AdriAdrianna98 pe 18 Iulie 2016 13:09
Doar pe mine nu m-a impresionat aproape deloc? Adica da, povestea e destul de frumoasa, sensibila dar e prea previzibila... Iti dai seama de la inceput cum o sa se termine totul. Nu mi s-a parut aproape nimic original la filmul asta,chiar nu inteleg tot `taraboiul` care se face pe baza lui. E frumusel, dar nimic nou. Daca e printre primele filme romantice pe care le vedeti, poate o sa va smulga o lacrima, daca nu, atunci probabil veti avea aceasi atitudine. :)) #nohate
alfonso1 pe 12 august 2016 10:18
Nu,nu doar pe tine ...jocul Emiliei e jenant...ea strica filmul care oricum nu trece de categoria vizionabil dupa parerea mea.
AdriAdrianna98 pe 13 februarie 2017 01:06
Daca anunti spoilerul nu e nicio problema ca-l faci.
DiCaprio21 pe 14 August 2016 14:51
da
un film foarte emotionant si frumos. merita vazut oricand.
Sylvester77 pe 4 februarie 2019 18:09
Un film de prostit sentimentalistii fara credinta.
Andreea-L pe 17 Iulie 2016 11:20
Un film superb, permanent am avut senzatia de realitate. Fara exagerari, un cadru linistit, scenele nu sunt exagerate, actorii perfecti pentru rolurile lor. Bineinteles ca nu sunt de acord cu finalul, dar nimeni nu cunoaste drama celuilalt. Ca o parere personala, sunt putin confuza de dragostea lui Will, atunci cand iubesti totul prinde sens, oare de ce nu pentru toti? Cu siguranta exista astfel de drame printre noi, ar trebui sa fim putin mai atenti, sa oferim sprijin si iubire celor care au cu adevarat nevoie de noi.
nick-azh pe 18 Iulie 2016 20:03
Înainte să te cunosc...
Iubirea este o stare în care fericirea altei persoane este esenţială
pentru a ta.

Sylvester77 pe 4 februarie 2019 18:10
Numai ca fericirea nu inseamna sa-ti iei viata. Filmul acesta este o pledoarie la ateism in toata regula.
Nirocino pe 15 August 2016 18:35
Cu gândul la...Emilia Clarke
Un film foarte bun, impresionant, cu o interpretare formidabilă a Emiliei Clarke, binecunoscută din Game of Thrones în rolul lui Daenerys Targaryen sau din Terminator Genisys, unde o interpretează pe Sarah Connor.
Pentru mine, Emilia Clarke a fost o revelaţie iar filmul o lecţie de viaţă. Viaţa aşa cum ar trebui trăită, cu intensitate, cu raţiune sau fără, cu inima şi cu sufletul.

alfonso1 pe 16 august 2016 10:05
Mi-a placut parerea ta. Eu tot zic ca nu joaca bine,e doar rotunjoara la fatza,durdulie si placuta. O zi faina !!!
bainca pe 6 februarie 2023 14:42
esti atat de superificial , romanii doar la fizic sa gandesc ca asta este baza azi si dintodeauna , ce trist .unde vezi tu ca este plinuta sau garsa m are forme si nu este un schelete ccea ce este diferit dar asta se promoveaza azi si voi desteptii care simt doar insinctul turmei se ia dupa altii ca sa este moda
onlywords pe 22 Mai 2016 22:09
Am vazut "Dying young" si am citit cartea lui Jojo Moyes, dupa care este facut filmul de fata si, credeti-ma, lucrurile nu sunt chiar ceea ce par a fi in trailer.
Ideea este, poate, similara, dar problema nu e tratata in niciun caz la fel si da, realitatea e cu totul alta, cum bine spunea cineva mai sus, insa cartea / filmul despre o realitate tragica vorbeste pana la urma. Mergeti sa vedeti filmul si veti intelege ce spun eu aici. Nu vreau sa dau spoilere. Ca si mine, puteti citi cartea, daca sunteti curiosi, inainte de a vedea filmul.

andra_tudor pe 14 Iulie 2016 00:13
Best!
Este superb si emotionant. Merita vazut!! Un film care arata de fapt, dragostea...ma asteptat insa, sa aiba alt final.
xerses pe 12 Iulie 2016 22:25
Un film absolut bine facut, impresionant, pe care l-am urmarit cu un nod in gay de la inceput pana la ultima secventa.
dido pe 8 august 2016 20:14
Subscriu la parerea ta dar corecteaza te rog nefericitul cuvant ce inlocuieste,,gat"... :)))
zgrv pe 05 Februarie 2016 16:17
Asa ceva, doar in filme!
Pare dragut filmul, si cred ca o sa fie fain pentru fanii genului. Nu am citit cartea aia dupa care e facut, insa, cel putin la prima vedere, din trailer, pare o poveste copiata dupa filmul francez "Intouchables" din 2011. Cu diferenta ca ala chiar e inspirat din realitate, personajele din el sunt in viata si exista si azi, le arata intr-o secventa la finalul filmului.
Oricum, sper sa fie frumos si asta, desi, asa povesti, doar in filme vezi! Realitatea e cu totul alta!

loonycushion pe 4 iunie 2016 11:33
Realitatea e cum o faci tu dragule ;)
Mitza_MvP pe 24 ianuarie 2017 02:15
"Asa povesti, doar in filme vezi! Realitatea e cu totul alta!"....Ai pus punctul pe "i"... Bravo!!!!!...uite un om in ton cu realitatea din zilele noastre....
someone_who_dares pe 14 August 2016 02:08
A fost draguta ideea filmului, dar ma asteptam la ceva chiar mai dramatic dupa promovarea pe care a avut-o. Actorii au fost buni, desi nu mi-a placut excesiv personajul Emiliei Clarke, dar se vede diferenta de abordare a personajului fata de Game of Thrones. O drama ok, dar nu printre favorite
ileana_mira pe 10 August 2016 01:53
Sincer, m-am uitat la el pentru că era foarte popular şi recomandat, însă nu am avut vreo așteptare deoarece filmele de dragoste din ultima vreme nu m-au impresionat. N-am văzut trailer-ul, n-am citit sinopsisul, pur şi simplu l-am pornit şi vreau să spun că nu am pus mâna pe telefon nici măcar o dată! Un film de dragoste superb care transmite un amalgam de emoții; genul de film care, după vizionare, îți rămâne în minte mult timp.
lilia_lilia pe 19 Iulie 2016 14:19
film de colectie
Un film exceptional,de colectie!
Actorii foarte frumosi.Sfarsitul tragic.Speram totusi ca se gaseste un leac minune pentru Will,dar n-a fost sa fie
Filmul merita vazut si revazut

dorina_sara pe 02 August 2016 18:00
Bunicel
Aveam asteptari mai mari de la acest film insa nu mi-a transmis emotiile pe care credeam ca o sa mi le transmita. A fost dragut filmul, atat pot spune.
alfonso1 pe 12 august 2016 11:34
Da ,doar dragut.
serban_ionescu pe 06 August 2016 02:28
Sensibilitate,Atasament,Romantism si Dragoste la superlativ, asa cum numai in filme, povesti si basme pot exista in zilele noastre
Aproape capodopera, un film in care initial sensibilitatea si atasamentul la care se adauga ulterior romantismul si dragostea in adevaratul si completul inteles al cuvantului sunt magistral reliefate la cote superlative, asa cum numai in filme, povesti si basme mai pot exista in zilele noastre ! La aceasta se adauga si foarte inspirata alegere a actorilor pentru intruchiparea celor doua personaje principale cat si foarte buna lor interpretare actoriceasca, IN SPECIAL cu o nota deosebita pentru tanara actrita Emilia Clarke, interpreta desavarsita a deosebit de simpaticei, dragutei si foarte tinerei Lou Clark, personajul principal feminin al acestui film deosebit ! Consider ca fiind foarte buna si foarte inspirata si alegerea partiturii muzicale a acestui film, inclusiv aceea a… citeşte
alfonso1 pe 12 august 2016 10:13
Cum draq sa fie acest film capodopera,scuze dar la ce film v-ati uitat? Eu zic sa mai vizionati inca odata aceasta ha,ha ,ha "capodopera" ca doar daca este capodopera se poate gusta de mai multe ori, si sa urmariti adoarabilele Sprancene ale Emiliei C.poate imi veti descifra mesajele subliminale transmise de uimitoarea actrita cu o asa mobilitate insprancenata. La superlativ este mimica sprancenelor ei,daca avea atasate aripi pe sprancene isi lua zborul,daca puneam un dinam pe sprancenele ei era asigurat curentul la un intreg oras pe 5 zile,un joc si interpretare slab si fortat,nenatural. Muzica da,a fost buna,ideea filmului bunicica(comerciala) jocul ei in schimb....cu sprancenele ei ar putea sa vorbeasca la muti. Si foarte bine ca este un film extrem de rar,as prefera sa fie si mai rar daca apare si E.C. ,,The Notebook" da, acesta e film rar.
serban_ionescu pe 12 septembrie 2016 12:39
Cinematografia si productiile ei spre mare deosebire de inginerie, stiintele economice, matematica, fizica, chimie, etc...este cu adevarat o arta care nu se poate cuantifica prin masuratori, cantariri sau rezultate OBLIGATORIU fixe ale aceluiasi produs finit, pentru a fi considerat cu adevarat CORECT, pozitiv si deci UNANIM(subliniez cuvantul UNANIM) laudabil sau din contra negativ si... DETESTABIL OBLIGATORIU de catre absolut toata lumea ! Tocmai datorita acestui aspect, cinematografia ca si celelalte arte, muzica, pictura,sculptura, etc... sunt foarte frumoase ! Intotdeauna in oricare dintre aceste arte exista posibilitatea reala ca in timp ce pe unii poate sa-i impresioneze in mod foarte placut anumite aspecte PENTRU EI foarte importante si DECISIVE ale unui anumit produs artistic oricare ar fi el acesta, pe altii poate din contra sa nu-i impresioneze exact aceleasi aspecte ale produsului artistic respectiv, acestia avand alte optiuni artistice spre deosebire de primii. Asta nu inseamna ca in mod OBLIGATORIU (iar subliniez cuvantul OBLIGATORIU) unii sau altii trebuiesc cu necesitate incriminati ca gresesc IN MOD INADMISIBIL ! Deci pot fi productii artistice legat de care doua persoane diferite sa aiba optiuni foarte apropiate sau poate chiar identice in ceea ce priveste gradul de apreciere sau nonapreciere al lor, dupa cum pot exista si alte asemenea productii vis-a-vis de care aceleasi doua persoane sa aiba aprecieri de o factura opusa fata de cealalta, conforme nu numai cu standardele artistice mai mult sau mai putin subiective ale fiecaruia dintre ei dar si NU IN ULTIMUL RAND cu starea psihica, emotionala mai mare sau mai mica a fiecaruia dintre cei doi la momentul in care au vizionat acea productie artistica, doarece in gradul de apreciere sau nonapreciere al ei ARE O IMPORTANTA poate tot atat DE MARE si starea psihico-emotionala in care a fost cel care a analizat acel produs artistic .
ana_maria_visinescu pe 23 Decembrie 2016 04:22
Unul dintre putinele filme care m-au facut sa plang. Neasteptat final!!! :)
andystarx pe 22 Decembrie 2016 22:57
Un film romantic si nu numai ,bunicel ! Actorii si coloana sonoara ,mi au lasat o impresie buna,dar parca se putea mai mult !Oricum un film bun al lui 2016,care sigur merita o vizionare,pentru cei pasionati si nu numai !
radu3455 pe 27 August 2016 12:01
o poveste foarte frumoasa si emotionanta actorii isi joaca foarte bine rolurile,recomand nota 9
Sorin87 pe 27 August 2016 00:44
Un film foarte emotionant cu un final trist dar din care avem ce invata
AweSoMe pe 15 Septembrie 2016 22:06
Am văzut-o pe Emilia Clarke în Game of Thrones și Terminator Genisys și am considerat că este o actriță bună.Filmul ăsta mi-a dat o palmă peste față,este genială,este mult mai bună decât mi-aș fii putut imagina...
andreea_prislopan pe 02 August 2016 23:05
Superb film !!!!!
Cel mai frumos film de dragoste pe care l-am vazut de la ,,The Notebook" incoace.Genul de film care-ti ramane in minte mult timp dupa vizionare. Actorii sunt perfecti in rolurile lor..Pana si Jojo Moyes ,autoarea romanului, a declarat ca nici ea n-ar fi putut face o alegere mai buna.
Superb !!!!!

missaiwi pe 14 Iulie 2016 02:01
Iubire si Ratiune
Un film remarcabil ! Viata... iubire...moarte, combinatie concentrata in trairi profunde cu perceptie si acceptare asumata. Va recomand din tot sufletul vizionarea acestei drame de elita .
Ghemot pe 25 Iulie 2016 00:32
Frumos filmul. O poveste interesantă cu un final mai puțin fericit, după părerea mea.
stricted pe 17 Iulie 2016 18:42
Filmul spune o poveste visata de multe tinere., o poveste despre cum este sa-­ti gasesti dragostea adevarata si puterea de a lua viata in piept.Totodata este un film despre demnitate.
forever_young_ pe 08 Februarie 2023 20:36
FOARTE BUN !
filmul e bun ...acum cine vrea sa-l vada poate sa o faca ( nu e timp pierdut )....critici sunt si pro si contra ca la orice film !!
bainca pe 06 Februarie 2023 14:50
nota 8 bun , trist
Am vazut si eu acest film cu toate ca niciodata nu l-am notat si nici nu aveam de gand .Evit filmele triste , mai ales de dragoste dar acesta a fost un film ok .Mai mult o poveste de viata despre suferinta nu neaparat romantic. Exact cum nu sunt oamenii in ziua de azi fiind baza doar aparienta si aspectul fizic .Personajele in acest film sau indragostit cunoscandu-se nu bazat pe altceva .Actorii au jucat bine , se vede ca este Hollywood cu scenariu mai complex , finalul tragic si trist .Dar cu toate astea , mi-a placut lectia de viata de la final , nu multi apreciaza si intelege filmele de genul , dragoste are mai multe forme .Per total actiunea a fost ok , povestea buna , actori la fel .ii ofer nota 8 , un film nu pentru romanii superificiali , duri , reci si insesibili de azi care vede doar aprientea fara profundizare
user-63de5e7fee9f1 pe 04 Februarie 2023 15:35
Am citit cartea, foarte trist subiectul.Mi a plăcut , dar filmele triste le sunt în suflet și dacă știam la început că este cartea nu îl urmăream.Am suferit atunci când am citit cartea, până în ultimul moment, așteptăm să se facă bine, sau să aleagă sa nu moara.Trist, dar adevărat că și subiect.Merita văzut filmul, merita citita cartea, ori-ori.
ioanaa_ioana pe 04 Februarie 2023 12:52
Familia Adams: copii uitati-o pe matusa voastra decapitata, nepotii " uraaa".
Il eutanasiaza pe ala la final " uraaa".
Si-au batut joc de final.
Faci arta din supliciile mortii?
Parca am fi pe vremea lui Sofocle.
Nota 3.

user-63b2b36cc78dd pe 04 Februarie 2023 12:25
Un film foarte trist ,dar bun.Iar mama dragonilor e de 10 .
LFa pe 23 Octombrie 2022 20:29
Excelent realizat, emotionant, bine jucat, un scenariu bun, de asemenea!
user-634aaa61d18c3 pe 15 Octombrie 2022 15:58
Pfff! Ce final! E o reclama deloc mascata la legalizarea eutanasierii. Te joaca la sentimente, vrei sa plângi și să spui : "Săracul. Mai bine ca a ales sa moara!"
Nimeni nu este întrebat dacă vrea sa se nască, nici nu va fi întrebat când vrea să moară... viata nu ne aparține, indiferent de cât de dureroasa este.
Noi îl avem pe Mihăiță Nesu - deloc bogat si totuși foarte bogat ptr ca l-a găsit pe Dumnezeu.
Niciun cuvânt despre Dumnezeu în film... doar unul singur, la masa: Amin!

Chris2016 pe 14 Mai 2022 23:26
Daca vrei sa strici un film , atunci alegi actrita din acest film, doamne cat se poate stramba, si ce prost joaca!Oribil, oare ce pile are?
hacman_mihaela pe 14 Mai 2022 21:47
un film emotionant
Am vizionat acest film cu o reala emotie. Sigur nu e decat pentru cei carora le plac astfel de filme emotionante. Iar cei doi protagonisti au fost cat se poate de veridici in rolurile lor. Nu am citit cartea, dar filmul a fost superb prin mesaj. Acuma fiecare cu parerea lui nu degeaba au spus romanii "de gustibus non disputandum"! Adica gusturile nu se discuta. Vizionare placuta!
clauditz pe 24 Octombrie 2021 01:25
Un film de dragoste, emotionant. Desi actorii imi sunt necunoscuti, merita vazut.
CameliaN pe 01 August 2021 21:24
Superb este acest film!
Nu pot să spun altceva.Atât..

nictud pe 04 Iulie 2021 19:47
Ai fi tentat să acuzi jocul aparent nu deosebit al actorilor nu foarte cunoscuți de-altfel și cu toate acestea filmul impresionează la maxim, cu trăiri și emoții intense. L-aș revedea bucuros oricând.
Mi-a plăcut îndeosebi jocul actriței din rolul principal cu stilul de a se îmbracă și felul de a fi, un adevărat monument de optimism.

chiba_florin pe 19 August 2020 01:02
Soo nice !
O poveste care duce sacrificiul pentru aproapele la cu un tot alt nivel !
user-5b49060682d55 pe 13 Iulie 2018 23:07
Filmul nu reflecta cartea. Cartea este mult mai buna! Jocul actoricesc este slab si regia lasa mult de dorit... Pacat!!! Nota 5
AmphitriteMermaid pe 14 Ianuarie 2018 18:19
Foarte emotionant din punct de vedere moral. Viata trebuie apreciata si traita la maxim. Nu va uitati fara un pachet de servetele lana voi. :')
Ticul pe 19 Iulie 2017 18:01
Ținutele personajului principal feminin sunt fantastice. Numai pentru asta, și ar merita o notă mare, mare! Așa frumusețe...
ana.marya pe 22 Aprilie 2017 02:36
super
Chiar daca nu este finalul acela ''si au trait fericiti pana la adanci batraneti '' mie mi-a placut foarte mult. Poate ca nu la toti ne plac aceleasi genuri de filme dar nici nu trebuie, pentru ca de aceea exista mai multe variante ca sa ne uitam toti la ce ne place, nu va obliga nimeni sa va uitati daca nu va place.
GeorgeLeurzeanu pe 04 Aprilie 2017 20:09
O drama cu un subiect interesant
O drama cu un subiect care combina idei din filme precum stphen hawking, The Bucket List si You Don’t Know Jack. Emilia Clarke reuseste un rol foarte bun, scenariul si regia sunt acceptabile dar nu ies in evidenta. Filmul este bun , undeva nota 7 , ar merita un 8 pentru personajul jucat foarte bine de Emilia Clarke , personaj care vine intr-un contrast interesant cu drama filmului.
Dragos.87 pe 03 Martie 2017 22:49
Subiectul filmului e unul interesant dar regia gafeaza aici monumental neprezentand elementele unui film de dragoste asa cum ar fi trebuit.Actorii nu au o prestatie foarte reusita,mai mult e copilaresc jocul lor actoricesc iar in film mare lucru nu se intampla.La fel pot sa spun si cu muzica de fundal care o auzi foarte rar,ceea ce inseamna ca e tras de par filmul si doar asta spune multe despre un film de dragoste.Acesta nu este un film romantic,poate doar o drama usoara cu un final siropos rau incat sa iti de-a senzatia ca este o drama romantica.
Mitza_MvP pe 24 Ianuarie 2017 02:10
Un film romantic care nu ar trebui sa lipseasca din colectia oricarui fan al genului...foarte frumos,si chiar daca se aseamana cu Intouchables,farmecul actorilor si chimia dintre ei a meritat vizionarea
mihaelatb pe 15 Ianuarie 2017 15:39
Da! Este un film lacrimogen, este o poveste de dragoste lacrimogena. Este o fidela ecranizare a cartii lui Jojo Moyes. Nu o pot compara nici cu Mar adentro, nici cu Intouchables. Pentru ca aici intervine dragostea, o dragoste imposibila, in conditii normale. Mie mi-au placut actorii, poate fiindca pe ea nu am mai vazut-o in altceva. Uneori pare prea ingrosata diferenta dintre cei doi. ea este ridicola in tinutele ei "ciudate" , este prea scunda, prea rotunjoara, prea uratica in comparatie cu el, stilat, fumos, inalt, bogat si... paralizat. Dar totul este gandit pentru a nu aluneca pe panta unei melodrame ieftine. Si replicile sunt amuzant acide, un fel de –a rasu’plansu’. „ Nu ţi-ai fi lăsat niciodată sânii ăştia atât de aproape de mine dacă nu eram într-un scaun… citeşte
MrHolmes pe 03 Ianuarie 2017 09:09
Cred ca exista astfel de cazuri, totusi, nu stiu ce nota sa dau filmului, multe invataturi bune, dar in final egoismul si-a aratat puterea...
E bine realizat filmul, dar cu siguranta multi nu vor gasi frumoasa ultima parte a filmului.