Păreri Inglourious Basterds

Ticăloși fără glorie

cosmin_kedii pe 07 Martie 2012 08:00
Bine scris şi a acţionat , cu propriile sale idei unice despre sfârşitul de al doilea război mondial şi a dictaturii lui Hitler
pisicuta1 pe 29 Februarie 2012 20:20
un film bun!.....................................................................................
Alin420 pe 24 Februarie 2012 11:30
Foarte tare cum vorbeste Brad Pitt ...
Un film obligatoriu de vazut !!!

Vlad96 pe 28 Ianuarie 2012 13:24
Un film foarte bun. Unul din cele mai bune pe care le-am vazut in ultimul timp, te tine in suspans pe toata durata lui.
xerses pe 05 Ianuarie 2012 10:19
Mi-a placut mai ales jocul actorilor, mai mult decat povestea care sta la baza filmului.
nicoux pe 05 Ianuarie 2012 09:39
Un film bun cu un rol si o prestatie extraordinara ptr . Christoph Waltz.
Olivia0306 pe 05 Ianuarie 2012 02:51
Sa-i fie rusine lui Tarantino ca nu l-a pus pe Pitt la bustul gol, asa dadeau toate "pisicutele" like :)
Singurul timp pierdut e al celor care se asteptau sa-l vada pe Pitt in 150 din cele 152 minute ale filmului.
Felicitari pentru distributie.

Pancamo pe 19 Noiembrie 2011 04:00
super film
mai Gloria dar te vad peste tot comentand , bravo :) esti un user activ al site-ului , mi-aduc aminte ca l-am vazut la cinema , am fost impresionat , cei care-si dau cu parerea si zic "slab film " sau "ce film prost" ar trebui sa faca un research pe google si vada despre ce era exact vorba atunci , si la cate s-au gandit aliatii ca sa-l asasineze pe hitler( Valkire a fost un film slab insa inspirat din fapte reale) , si sper sa nu comentati ca de ce am scris hitler cu litera mica pentru ca el nu merita nici macar sa ii fie rostit numele
alex_il_fenomeno pe 09 August 2011 20:38
nu ma asteptam la foarte multe de la el , chiar daca protagonist era Brad Pitt , alaturi de alti actori foarte cunoscuti ! actiunea a fost mult peste astepatari , chiar daca a avut cateva scene de toata cruzimea (taierea scalpurilor nazistilor , insemnarea generalului cu acel cutit cu svastica) , dar povestea a fost foarte inchegata , iar actiune pe masura ! cine credea cat rau poate face , sau mai bine spus , ce razbunare crunta poate aduce o tanara fata de evreu scapata printre degete de nazisti ! filmul merita vazut , dar cei cu inima slaba ar fi bine sa il ocoleasca !
sarrpe pe 26 Iunie 2011 13:43
a fost misto cand a aparut Shosanna pe ecran la cinema si le zicea alora k o sa moara :D ce i-a lipsit filmului a fost originalitatea...pt k hitler nu a murit ars in cinema, nota 9...
CosminHorrorMaster pe 26 decembrie 2011 13:26
defapt Tarantino a creat prin acest film o alta istorie, nici "Ticalosii" nu au existat in realitate
Vorador pe 07 Februarie 2011 18:57
WW2 by QT
Un film foarte bun,e inconfundabil stilul lui Quentin Tarantino,regia si scenariul semnate de acesta sunt superbe.Cristoph Waltz merita toate laudele, rolul lui e cel mai convingator.
mihai1231 pe 03 Februarie 2011 17:51
Comedie?
As putea spune ca e comedie, la ce caterinca de film e.Un film care te cam plictiseste la inceput dar asa trebuie ca la sfarsit sa inebunesti de entuziasm.Tarantino loveste din nou.
RaresCioloca pe 02 Februarie 2011 00:01
sooper film.nota 10000.........................00000.....................................00000000000000000000......................................00
CristiN pe 01 Februarie 2011 23:22
Filmul este unul de exceptie cel putin mie mi`a placut . Recomand
tynir22 pe 28 Ianuarie 2011 12:11
Nu mi sa parut un film foarte reusit .... A avut partile lui avantajoase si parti exagerate si fara legatura cu istoria :< ....
22Paul09 pe 13 Ianuarie 2011 19:57
Nu este un film aşa de reuşit. Numele şi Trailăru sunt incitante dar după ce vezi filmul rămâi un pic dezamăgit. Poate Aliaţii au crezut că îl pot distruge uşor pe Hitler dar nici chiar în modul în care este prezentat în film. Să nu uitam k totuşi Hitler a îngenuchiat aproape toată Europa şi o bandă de Dezertori reuşesc să în ucidă. Eu îl consider un SF SLĂBUŢ
AdrianMar pe 22 ianuarie 2011 00:57
Hitler n-a îngenunchiat toată Europa. Le-a fost prea frică de ceea ce teoretic ar fi putut face și s-au predat necondiționat. Prima luptă majoră a însemnat și înfrângerea "marelui strateg" Hitler care, de altfel, dacă nu ar fi avut generali buni alături, nu ar fi ajuns niciodată la nivelul la care a ajuns. Asta așa, ca chestie. Filmul e o parodie foarte reușită pe care n-ai înțeles-o / care nu ți-a intrat la inimă. Nu pentru că ar fi vina ta... e doar o nepotrivire. Cheers!
22Paul09 pe 31 ianuarie 2011 14:45
Ai mare dreptae. Niciodată nu am privit filmu k o parodie, dar sunt de acord k tine, filmu e o parodiie
Svastica pe 10 Ianuarie 2011 14:20
Destul de interesant filmul...Brad Pitt a jucat super bine in rolul asta;)
olivian123 pe 01 Ianuarie 2011 00:56
bun filmu chiar foarte bun is dupa parerea mea lungit prea mult
geo199408 pe 06 Decembrie 2010 17:48
Nu trebuie sa uitam istoria!
Este un film fantastic din toate punctele de vedere!
deea9595 pe 03 Decembrie 2010 18:47
un film excelent cu un regizor si niste actori senzationali!

,,You know somethin', Utivich? I think this just might be my masterpiece. ,,

georgel1976 pe 30 Octombrie 2010 20:23
un regizor celebru face un film. pt unii, actorii au interpretari bune, pt altii, acest film este o prostie. din pacate cei mai mult nu au dat interpretari subiective acestui film.
parerea mea este ca, tarantino a facut un film in genul lui tarantino, si numai pt acest lucru ar trebui vazut filmul, doar pt geniul regizorului, chiar daca nu respecta latura istorica.

balika pe 13 Septembrie 2010 07:00
genial
Tarantino e un geniu. Isi lasa amprenta pe fiecare film regizat de el. Cu siguranta cine s-a dus sa vada filmul doar pentru ca joaca Brad Pitt in el, majoritatea a parasit sala de cinema cu un gust amar. Mi-a placut filmul, mi-a placut distributia, mi-a placut regizarea tipitca lui Tarantino, mi-a placut povestea, nici nu stiu de ce nu-i dau punctaj maxim...
bogdan2510 pe 14 August 2010 20:21
Nu m`am plictisit deloc la acest film , din contra chiar imi doream sa mai tina :)) . Din ce am citit se pare ca sunt foarte multe pareri de rau despre acest film . Prestatia lui Brad Pitt este asa cum ne`a invatat pana acum EXTRAORDINARA . Iar cei care au spus ca nu inveti nimic despre istori va anunt ca acesta este un film NU un documentar si daca intradevar vroiati sa aflati ceva despre istorie ati fi citit in alata parte .
Alexx pe 07 August 2010 15:24
Poveste alternativa cu nazisti si al 2-lea razboi mondial, in stilul Tarantino. Mult mai bun decat alte producii alte acestuia din punctul de vedere al unuia care nu prea se omoara dupa tarantino. Iar personajul Landa e pur si simplu genial.
mtraianc pe 22 Iulie 2010 09:20
ragizor si actori super
un film de nota 10 , regizorul stie sa scoata in evidenta scene fara importanta sa fie extraordinere , discutia purtata la ferma intre ofiterul neamt si taranul care ascunde pe evrei ,,felul in care bea paharul cu lapte ,, de asemenea cand manainca prajitura cu frisca la restaurant , intrebarile puse de ofiter felul cum abordeaza interogatoriul ,scena cu pantoful (asemenea cenusaresei care asi pierde pantoful la bal ) DECI ..in concluzie,, un film foarte bun ,, merita vazut
bovoro pe 7 august 2010 22:42
"isi" nu "asi"
Mihai2508 pe 07 Iulie 2010 19:52
Din ce am vazut in comentarii, unii au pareri bune despre film, unii au pareri nu prea bune despre film, a si sa nu uit de comentariile al comentarii ( mi s-au parut amuzante), acum eu respect parerea fiecarei persoane, fiindca nu toti avem aceleasi preferinte.
Despre film pot sa spun ca mi-a placut, singurul lucru care nu mi-a convenit e ca nu are nici o legatura cu istoria ( am inteles ca e un film si ca e fictiv, dar totusi...)

cl24 pe 09 Iunie 2010 01:06
Este inca un film de valoare, marca Quentin Tarantino.
Filmul desi urmeaza propria istorie, este interesant si captivant, pana la la ultimele lui secvente.

mytza92 pe 06 Iunie 2010 18:52
nice
frumos film merita o interpretere buna a actorilor mai ales bard pitt intr-un rol cum rar il vezi :P
andreim3 pe 01 Mai 2010 16:18
Basterds
Woaw ce pot spune este un film in care accentul nu cade pe renumitul Brad Pit .. este un film in care practic Brad Pit nu a iesit foarte mult in centrul atentie ci pe Christoph Waltz mi-a placut mult filmul
okila pe 11 Aprilie 2010 22:33
Superba coloana sonora,nu inteleg de ce Hurt Locker a castigat premiul oscar pentru asa ceva.
Raj_Kapur pe 29 Martie 2010 00:43
Asa si asa... Nu are prea mare legatura cu cronologia faptelor din al doilea razboi mondial...
Evoluând în România pe 21 Martie 2010 15:29
Inglourious Basterds (Ticalosi fara glorie)
Subiect: In timpul celui de-al doilea razboi mondial, o trupa de evrei americani este trimisa in Franta pentru a ajuta rezistenta, ucigand ofiteri nazisti in moduri oribile, provocand spaima in randul armatei germane.
Ce-mi place: Scene puternice, violenta explicita, o realitate dura surprinsa in toate detaliile ei prin personaje pline de forta, in stilul inconfundabil a [...]

Related posts:Queen: amintiri din perioada de glorie a rockului
Up in the Air (Sus, in aer)
The Wolfman (Omul-lup)
citeşte

Thoughts about nothing… pe 11 Martie 2010 17:11
That’s a bingo!
Inglorious bestards nu e genul de film la care m-as uita in mod normal, e prea Tarantino ca sa zic asa – cu umorul negru caracteristic, mult sange, impuscaturi… Si totusi m-a tinut cumva prinsa in fata ecranului. Nu mi-a placut si nu pentru ca nu ar fi fost un film bun, ci pentru ca a fost prea [...] citeşte
MadKeloo pe 02 Martie 2010 12:48
Hmm... cand vad comentarii "inteligente" de genul :"o porcarie de film, pentru americani tampiti" sau "cat de tampit trebuie sa fii ca sa crezi ca o mana de soldati evrei au macelarit sute de nazisti" ! Fratilor voi nu puteti face diferenta dintre realitate si fictiune ?
Nu, nimeni nu-i prost sa creada ca asa s-au intamplat evenimentele acum 65 de ani, dar cine-i tampit sa creada ca Tarantino crede ca asa s-au petrecut, si a vrut sa "recreeze evenimentele din al doilea razbel mondial cu lux de amanunte " ?
Filmul este o parodie despre al doilea razboi mondial, dar situata intr-un univers alternativ, in care evenimentele s-au petrecut intr-un cu totul alt mod decat cel real, istoric.
Unii vreti sa faceti pe desteptii, aratand ca stiti istorie si veniti cu replici de genul "cica film istorie, mai mare tampenie n-am vazut...." Din contra, daca stii istorie, trebuie sa… citeşte

VictorG pe 20 Februarie 2010 14:30
Filmul ca o scara!
Inglorious Basterds cred ca se claseaza cam pe aceeasi scara cu toate celelate comedii despre razboaiele americanilor prin lume, probabil ca pe aceeasi treapta cu “Dr. Strange Love”. Cu siguranta Tarantino va mai avea cuvinte de spus prin salile de cinema, iar eu voi fi acolo sa-l aud. Apropo, un astfel de film trebuie vazut neaparat la cinema. In schimb "Copilaria lui Ivan", un film care trateaza acelasi subiect dar din viziunea micului spion Ivan, merge si la Cinemateca si acasa, pe dvd. Cand vine vorba de noile productii, decat 10 filme inghsuite pe ecranul de acasa, mai bine un film in habitatul lui natural, cinematograful. http://filmelacinema.wordpress.com/category/vazute-recent/
iasivezi pe 18 Februarie 2010 11:23
Scenariu excelent!
Daca e marca Q. Tarantino cu siguranta isi va pune serios amprenta pe scenariu si mai ales pe atribuirea unor subtile caracteristici personajelor lui. Asta a si facut in filmul de fata, a atribuit o sumedenie de caractere, a inzestrat gradual personajele si a dat o alta senzatie actiunii...
Mi se pare ca Hans Landa (C.Walz) este de departe cel mai bun actor din acest film...

defav pe 22 Ianuarie 2010 18:26
Personal , consider bun acest film , pentru ca :

-are scene cu un suspans greu de suportat –de ex. la inceput cind ,deși vedem doar două personaje care stau la masă și vorbesc, momentul este foarte captivant.
- are o constructie ce iese din tipare , e captivant si imprevizibil de la inceput pina la sfarsit. Faza de la inceput , repet, si cea din circiuma-sint extrem de interesante.
- e original la capitolul violenta-e maestru Tarantino la treburi de-astea « murdare »
Nu discut despre despre conformarile la epoca ale costumelor , accentelor, comportamentelor etc-nu ma
pricep, nu-mi dau seama .
Ce nu mi-a placut :
-ticalosi-ticalosi,am inteles ideea , ni se tot servesc in film scene ca sa avem motive sa credem cit pot fi de duri baietii lui Brad Pitt, dar parca si fara creier ?! Adica faci o improvizatie pentru seara la cinema… citeşte

portofel pe 22 Ianuarie 2010 17:24
da,mi-a placut si era de asteptat exista o oarecare asemanare cu Kill Bill,asa ca e super O.K.din partea mea.
claudio pe 10 Ianuarie 2010 16:38
da
mi-a plakut,e o idee care te prinde si te face sa te uiti pana la final
andr2eea pe 07 Ianuarie 2010 08:50
Mie nu-mi plac filmele cu razboi insa filmul asta merita vazut, foarte interesant
Hollow pe 03 Ianuarie 2010 13:20
pentru mine acesta este un film de nota 10. are tot ceea ce ii trebuie unei capodopere.
dorinelu pe 02 Ianuarie 2010 19:12
bunicel
Este un film bunicel, nu foarte bun,...e bun pentru o zi de iarna in care nu vrei sa ieshi din casa
andyy pe 30 Decembrie 2009 02:17
Un film foarte bun, desi la un moment dat ti se pare un pic prea lung, parca nu te tine in suspans tot timpul, desi ar fi avut potential destul sa fie un film urmarit cu sufletul la gura.Acum sa nu radeti de mine dar cel mai amuzant moment al filmului este cand Brad Pitt vorbeste in ialiana.In concluzie, este un film de urmarit.
Radu1711 pe 17 Decembrie 2009 23:09
radu1711
super filmul, mi-a placut, a fost unul dintre cele mai bune filme de razboi care le-am vazut
JesterJester pe 13 Decembrie 2009 21:21
film
Imi place cum face omul asta filmele. Nu stiu daca ati observat dar filmele lui par foarte lungi, la fel Pulp fiction, ca si asta...sunt scene foarte lungi cu multa vorbaraie. Nu doar poc-poc, bum-bum.
ciobotaru pe 05 Decembrie 2009 20:29
cei mai frumosi ochi , Mélanie Laurent
recomandat mai ales pentru fanii filmelor lui Q.T. , sectionat pe capitole filmul este foarte atragator din unele puncte de vedere , dar si cam schioapata pe alocuri , pe la scenariu as zice eu , in rest totu e OK ! sa ne traiesti TARANTINO , actorii joaca incredibil in acest film , scene kilometrice , in care actorii ne ofera un adevara tur de forta actoricesc , MA INCLIN !!!
lolozilla pe 14 August 2016 21:37
Un film slabut cu regie de marca irosita pe o incercare de teatru cinematografic, un fel de western WW2, cu oarece nuante parodice, static, cu dialog mult dar nu neaparat cel mai inteligent. Vreo 2 scene lungi si enervante, in special cea de la taverna. In ciuda lungimii mari a filmului si momentelor statice, personajele puteau fi mai bine dezvoltate. Christoph Waltz e singurul care face un rol mare si e foarte expresiv, dar inteligenta personajului e inconstanta si dupa o desfasurare impresionanta e adusa in derizoriu.
Nu cred ca as vrea sa mai vad prea curand regizori mari in comedii negre supraapreciate de genul asta, care le umfla nota prin popularitatea lor la regnul psychedelico-hipsteresc.

Leaver pe 09 Decembrie 2009 20:15
Un fim exceptional si realist. M-a captivat foarte mult si il recomand tuturor celor interesati de istorie.
kotor pe 16 Ianuarie 2012 12:09
super prost
un film care practic nu spune nimic, il urmaresti doar daca nu ai ce face (si fie vb chiar si atunci e o pierdere de timp)
Keira86 pe 26 Mai 2010 16:14
CAPODOPERA
Prin acest film am trait si eu alaturi de personaje. Am fost furioasa, calma, bucuroasa alaturi de actori. Un film impecabil, jucat impecabil.
Go 1 2 3 4 5 6