Păreri Inglourious Basterds

Ticăloși fără glorie

stochitamarius pe 19 Noiembrie 2019 21:40
Slabut..nu prea te tine in suspans..tarantino cu exceptia pulp fiction,zero..brad pitt joaca ciudat nu se potriveste deloc cu personajul...asa merge vazut intr un wkd linistit
MarianFlorea100 pe 10 August 2019 00:35
Un film genial chiar daca povestea se bazează in mare parte pe naziști,Waltz si Brad fac niste roluri magnifice...un film de neratat....
blackmore pe 09 Iulie 2019 12:11
Un film a carui singur punct forte este ca nu e pe intelesul tuturor.In rest e f bine ca Tarantino in sfarsit s-a hotarat sa iasa la pensie , incercarile lui de a readuce filmele de serie bdin anii 70 fiind niste rateuri.Cei carora le placeau acele filme si-au dat seama de rateurile lui.Cei care habar nu au ce a vrut sa faca Tarantino, nu merita sa imi pierd timpul cu ei , ei vor fi mereu admiratori ai cinematografiei bombastice , care nu are nimmic de spus
adryyan79 pe 11 Ianuarie 2019 19:34
foarte bun
Christoph Waltz joaca genial,un film ce nu trebuie ratat
carmen_angelus_romila pe 01 Octombrie 2018 10:45
O realizare cinematografica foarte buna in care urmarim destinele, peste ani, al unor personaje care s-au aflat in tabere opuse la un moment dat, si care tind sa se reuneasca pentru as razbuna trecutul nefast de care a avut parte.
mihaela_82 pe 29 Iulie 2018 23:47
Mi se pare genul de film care ori iti place la nebunie, ori te lasa rece. Eu înclin pentru prima parte. Prea mult sânge, dar e un film de Tarantino. Christoph Walz, genial, Oscar pe deplin meritat.
Robert.Chetan pe 13 Februarie 2018 00:04
Alta viata nea' Tarantino...
Desi din cele cateva filme ale lui Tarantino pe care le-am vazut nu m-a impresionat prea tare niciunul( doar Pulp Fiction mi-a parut mai interesant) ba chiar Reservoir Dogs m-a dezamagit,ei bine,Inglourios Basterds e primul film al regizorului pe care m-as incumeta sa il vad inca odata...inca odata cel putin pentru ca mi-a placut "teribil" de mult.De mentionat ca nu am vazut inca Django Unchained si The Hateful Eight.
Filmul in sine e o nascocire a mintii nebune a reputatului regizor si care prezinta cel mai probabil propria viziune cu privire la cum ar fi trebuit sa se incheie razboiul care a distrus atatea vieti.Un lucru pe care unii mai pretentiosi l-ar considera un gest de egoism din partea lui Tarantino.Glumind putin,cred ca Tarantino nu a luat in calcul faptul ca pe unii nu ii intereseaza parerea lui:)))
Trecand la actiune,nu stiu despre voi dar eu am stat lipit de… citeşte

Iulidesprefilme pe 05 Februarie 2018 12:46
Actori mari în roluri teribile...subiect puternic despre naziști...credibil sau...nu.
6Patronul9 pe 28 Decembrie 2017 12:07
"Say 'auf Wiedersehen' to your Nazi balls"
Un film excelent marca Tarantino care,cu toate ca este putin supraapreciat,aduce multe momente de suspans,dialoguri de calitate si interpretari foarte bune din partea unor actori precum Brad Pitt,Michael Fassbender,Mélanie Laurent si mai ales Christoph Waltz,care este magistral in rolul colonelului Hans Landa.Recomand !
Sorin87 pe 13 Octombrie 2017 19:04
Tot timpul am iubit filmele de razboi dar acesta le intrece pe toate, merita vazut
danut_iulian pe 25 Iulie 2017 02:47
Foarte bun filmul mia placut foaret mult.
Mai ales finalul a fost pe cinste. Si comic ;)

balta67verde pe 21 Octombrie 2016 16:03
Tarantino garanteaza, ca de obicei, ceva de calitate. I-as fi dat doar 6 stele daca n-ar fi fost Christoph Waltz.
kakapo pe 21 August 2016 11:19
...ce-ar fi fost daca ?...
...ce-ar fi fost daca razboiul s-ar fi terminat asa ?...
...un film "de pus la rana"...
...o utopie magistral regizata, careia i-a dat viata Bradd Pitt, Diane Kruger si, mai ales, de ce nu, colonelul Hans Landa (Christoph Waltz)...un film manifest al luptei pentru supravietuire al evreilor in timpul celui de-al doilea razboi mondial...un mult asteptat deja-vu al tuturor evreilor masacrati "in numele stiintei" de regimul nazist...
...ce-ar fi fost daca Procesele de la Nürnberg nu ar mai fi avut loc ? daca istoria s-ar fi scris asa sau altfel, prin ochii lui Quentin Tarantino ?...
...un film care, probabil, va ramane unul de referinta al cinematografiei mondiale...

pop.katy pe 06 Martie 2012 19:59
Tarantino si ai zis tot!!E genial filmul ..daca nota maxima era 20..atata i-as fi dat...sincer mi-ar fi placut sa fi fost si in viata reala cum e si in film:D
ganj1968 pe 29 Februarie 2012 21:16
Foarte bun filmul.Dupa trailer pare altceva,dar cand il vezi tot, este cu totul diferit.Merita vazut fiecare minut din el.
someone_who_dares pe 28 Decembrie 2011 20:35
Foarte tare. Amuzant, violent, toate imbinate. Chiar merita :) Brad Pitt este super tare cu accentul lui de Tenessee si la fel si Christoph Waltz cu franceza/engleza lui impecabila.
Infinity pe 24 Decembrie 2011 04:15
Inglourious Basterds (2009)
Tarantino si Waltz... Asta da echipa! Dupa parerea mea, cred ca este cel mai bun film al anului 2009. Actori geniali, faze dure, umor, sange, scenariu ca la carte... Reteta de succes a lui Tarantino. Deja l-am adaugat la colectii.
Krystyne pe 20 Noiembrie 2011 20:31
Amintiri
filmul asta imi trezeste anumite amintiri foarte frumose pentru mine,stiu data cand l-am vazut si mi s-a parut pur si simplu extraordinar,mai ales brad pitt si waltz sunt perfecti
mai vreau filme de genul asta cu actori ca ei

margott pe 19 Mai 2011 01:36
E nebun de legat Tarantino, dar nebun in sensul bun al cuvantului. Pacat ca s-au zgarcit cei de pe imdb cu nota, dar nu conteaza, pentru mine tot un film de nota 20 ramane. Nu inteleg de ce va cramponati de istorie, e un film al naibii de amuzant, am senzatia ca Tarantino s-a distrat pe cinste cand a scris scenariul. In ceea ce-i priveste pe actori, Pitt si Diane Kruger merita tot respectul meu de cinefil. Insa cea mai placuta surpriza a fost Christopher Waltz, e pur si simplu genial.
Scaraoski pe 22 Februarie 2011 16:07
Desi nu sunt deloc fanul filmelor lui Tarrantino, acest film mi-a placut la nebunie. Comicul de situatie este absolut fantastic, iar Waltz face un rol de exceptie, de nivelul lui Brando din Godfather sau Pacino din Scarface, dupa parerea mea.
DiCaprio21 pe 19 August 2011 09:31
foarte bun filmul , la inceput mi s-a parut slabut , dar pe parcurs am inteles cum sta treaba si chiar mi-a placut
MirceaCeaTanara pe 11 August 2011 11:33
Nu mă aşteptam să fie atât de generos cu anumite scene, dar a fost perfect, mi-a plăcut să-l văd pe Hitler murind.
Tarantino a făcut clar o treabă bună!

CosminHorrorMaster pe 08 August 2011 12:41
Filmul meu preferat atunci cand vine vorba despre Tarantino, chiar daca Pulp Fiction este mai bun.
danymury pe 08 August 2011 12:37
mi s-a parut bun, nu extraordinar, dar Waltz face un joc magnific!!
Crist11 pe 05 Iulie 2011 23:44
Unii dintre voi sunt greu de multumiti.
Un film frumos.

radu0594 pe 23 Aprilie 2011 20:09
Un Film inpresionant si chiar merita vazut.Sunt momente in care te mai si plictisesti putin dar ce mi-a placut cel mai mult a fost Christoph Waltz intr-un rol interpretat incredibil de bine.
iosif96 pe 01 Martie 2011 14:52
un film destul de bun merita sa fie vazut ..............nota 7
Manuel04 pe 22 Februarie 2011 17:03
tarantino e un maestru iar brad pitt e foarte potrivit pentru rolul lui Aldo apasul
pappilon pe 10 Ianuarie 2015 01:02
Penibil
Chiar un film idiot! Mare e gradina Domnului! Ma gandesc ca ar fi mai bine de parodiat ciuma rosie, cu gunoaiele lor decat o mare natie precum Germania!
Claudynho pe 03 Februarie 2014 15:06
Un film foarte bun care merita vazut, finalul lasa putin de dorit...!!!
iulian94 pe 13 Ianuarie 2014 12:42
Filmul e foarte tare cu o poveste foarte captivanta. Filmul e o adevarata capodopera.
Si mi-a placut mult finalul.

learntofly pe 02 Septembrie 2013 11:56
GENIAL:)). Deci amuzant, dramatic, EXCELENT! Quarantino e un geniu!
vyydo pe 13 August 2013 20:40
Sincer, am vazut multe filme. Bune si rele. Dar filmul asta nu mi-a placut foarte tare. Adica o echipa care sa scalpeze nazisti. Nu a transmis nimic, m-a lasat rece. Nici efecte speciale nu are. Doar actorii si-au facut treaba.
galaticman pe 27 Iulie 2013 19:04
stilul tarantino
acest film in stil tarantino este foarte asemanator cu killbill 1 si 2 sau cu grindhouse sau filme regizate de tarantino.filmul a fost super nota 10, Brad Putt a jucat exceptional in rolul lui Aldo Raine(Apach) la fel ca Cristoph Waltz in rolul sau de vinatori de evrei .si Michael Fasbender si Till Schwaigher au fost excelenti in rolurile sale
vladimir84 pe 22 Iulie 2013 23:22
Primul oscar al lui Christoph Waltz, si se pare ca nu si ultimul. O demonstratie impecabila de arta si precizie a lui Quentin Tarantino care ne mai ingaduie inca o viziune a luptei dintre nazisti si aliati: "If You Need Heroes, Send In The Basterds" .
karenin08 pe 31 Mai 2013 01:23
Pacat ca s-a terminat "sucul" Tarantino
Incep sceptic sa ma uit la Django Unchained:"Mie western-urile nu-mi plac;de ce l-am luat la puricat pe Tarantino?Experienta asta o sa fie neplacuta pentru mine",in capul meu tot vorbe care nu-mi dau pace.Termin filmul;il ridic in slavi pe Tarantino"Ce film o bagat gagiu,dar doua bune nu face.Asta e,ma resemnez doar cu unul."
Incep sceptic sa ma uit la Inglourious Basterds:"Sper doar sa fie pe jumate la fel de bun ca Django,nu cer mai mult".Termin filmul, dau note si fac review-uri la actori gandindu-ma de unde o scos cartea castigatoare si de data asta Tarantino;ma tot gandesc dar raspunsul era in intrebare:"E Tarantino doar omule,vrei sa faca filme slabe la IQ de 160?"
Eu fiind un negativist si un pesismist ii mai inaintez o provocare lui Tarantino.Aceasta provocare are un caracter negativ:"Dupa Inglorious Basterds chiar NU mai are cum sa faca un film care sa ma de-a pe… citeşte

White1 pe 31 mai 2013 11:04
A facut deja 2 mai bune decat Django si Inglourios: Reservoir Dogs si Pulp Fiction :D
emi4bt pe 19 Martie 2013 09:15
bun
un film tragico-comic, tensionant uneori, cu un Christoph Waltz care isi joaca fenomenal rolul, cu un calm de a dreptu suparator, un Brad Pitt cam caraghios, Mélanie Laurent buna in rolul sau de eroina, Til Schweiger un tipic german, in final un film BUN
catasmile17 pe 19 Martie 2013 00:12
Un film destul de bun. Christoph Waltz a jucat magistral. O productie care merita vazuta.
SarpeleCocosat pe 14 Martie 2013 18:10
In primele minute ale filmului ma asteptam sa vad un "war movie" sau cel putin un film bazat pe fapte istorice, insa n-a fost asa. E o fictiune pura tratata in cel mai tarantinian mod posibil; cu multa violenta si sadism, ruperi de ritm si umor sec. Remarcabila prestatia lui Christoph Waltz si ideea lui Tarantino, regizor caruia i se pot pune la indoiala multe, numai originalitatea nu.
AndreBlack pe 07 Februarie 2013 22:27
Filmul este unul foarte bun . Pot spune ca a fost chiar mai bun decat ma asteptam . Chiar daca a tinut doua ore si jumatate nu m-am plictisit deloc de el , m-a tinut in priza pe tot parcursul filmului . Mi-a placut foarte mult cum au jucat Brad Pitt , Christoph Waltz , Diane Kruger si Melanie Laurent . Quentin Tarantino a facut o treaba foarte buna . Totusi ma asteptam la ceva mai multa actiune . In concluzie merita vazut filmul ,il recomand !
GALD pe 25 Ianuarie 2013 10:32
Fictiunea istoriei?
Un film stil Tarantino - cu multa usurinta in luarea de vieti si chiari placeri sadice in a produce sucombari diverse.
Totusi, nu este cu chiar atat de mult "bulion" ca la altele si are niste aspecte tragico comice remarcabile - ale lui Aldo sau ale maiorului SS.
In schimb daca este fara "bulion" a trebit sa fie arsi, impuscati, si explodati in acelasi timp pentru a contrabalansa lipsa de sange pe ecran si totul intr-o sictireala tranzactionala.
Poate multi ar zice - coool, dar din cauza abundentei de Tarantino, ma rezum la - bun

nebunatica_id pe 16 Ianuarie 2013 14:55
foarte bun
un film foarte bun, foarte bine realizat, actiunea reuseste sa-ti capteze atentia iar Brad Pitt este formidabil in rolul locotenentului ( accentul este bestial) ... un film ce nu trebuie ratat ... il recomand
roxaroxi pe 12 Ianuarie 2013 23:01
Cred ca Inglourious Basterds intra si la comedie,e adevarat ca un umor negru insa pe mine m-au amuzat unele scene.Pana la urma,acest sfarsit alternativ al lui Hitler,avand in vedere ca nenumaratele antentate nu au facut decat sa-l zgarie nitel,te "bucura".Pe mine stiu ca m-a cuprins un sentiment de satisfactie.
fain pe 02 Noiembrie 2012 10:50
eeei
ce poti sa mai zici despre Inglorious Basterds altceva decat ca IT FUCKING RULES !!!!!
comyrpd pe 14 Octombrie 2012 19:03
e genul de film care te surprinde.
e total opusul asteptarilor pe care le ai.

Eb00kie pe 12 Octombrie 2012 22:38
Filmul meu favorit de Tarantino (pe moment)
O sa incep prin a remarca performantele sublime ale lui Brad Pitt, Diane Kruger, Christoph Waltz si Mélanie Laurent. Toti au creat personaje complexe si remarcabile.

Trebuie sa admit ca fiind foarte prinsa de scena recrutarii lui Hugo Stiglitz m-am asteptat - eronat - sa urmaresc un film intr-o cheie umoristica si violenta. Nu m-am asteptat la o critica sociala care se bazeaza pe umor si violenta. La sfarsitul filmului eram inca perplexa, senzatia aceea nesuferita ca ai toate piesele, dar nu stii care e problema.

Aceasta recenzie contine detalii care pot strica o prima experienta. Din nou, multi critici au observat ca filmul a fost facut pentru a fi vazut de doua ori...

Voi incepe cu o scena de la sfarsit. Germanii, toate persoanele din elita lui Hitler s-au adunat la teatru si urmaresc filmul "Mandria Natiunii" care urmareste trei zile, pe… citeşte

Audrey19 pe 18 Septembrie 2012 21:59
Genial film sincer pe asta l-as revedea si de 10 ori mi-a placut super mult...stai doar vorbim de Tarantino,foarte tare
deadlord pe 06 Septembrie 2012 16:40
Un film de-a dreptul incredibil. Mi-a placut peste masura,
john_gotti pe 09 Iunie 2012 01:47
excelent!
l-am revazut asta-seara si nu pot spune decat: excelent!
saftalin pe 12 Martie 2012 00:41
daca sunteti pasionati de filme despre ww2 ,va sfatuiesc sa nu va uitati la acest film
john_gotti pe 9 iunie 2012 01:50
ai uitat sa mentionezi ca acest film NU ESTE DESPRE World War Two!!!
FearAssasin pe 5 ianuarie 2013 22:58
abia acum citesc ce ai scris:)) ai perfecta dreptate
Go 1 2 3 4 5 6