Păreri Inglourious Basterds

Ticăloși fără glorie

MYCHAEL pe 16 Martie 2013 14:52
Toti mucosii comenteaza pe aici !
Trebuie sa lamurim cateva lucruri :
1) Filmele sunt pura fictiune si sunt realizate pentru a satisface pofta de fantezie a publicului
2) In cadrul unui film poti sa contorsionezi istoria dupa bunul tau plac
3 ) Daca suneti asa mari pasionati de istorie documentati-va
4) Acest film este considerat o prostie de catre posteritate deoarece nu sunt prezente in cadrul lui : Scene cu bataie si cu super-eroi
5 ) Va rog abtineti-va si uitati-va la Twilight intre timp !

CazaGio pe 18 Septembrie 2012 17:35
In primul rand, acest film nu are nimic de a face cu istoria , cu ceea ce s-a intamplat cu adevarat in cel de-al doilea razboi mondial... nu il recomand celor iubitori de filme inspirate din realitate... in al doilea rand, Brad Pitt si ceilalti actori au fost mult lasati in urma , ca interpretare, de Christoph Waltz.... omul acesta chiar a stiut sa isi joace rolul, daca nu era el probabil nu i-as fi acordat acestui film mai mult de 7, a fost genial in replici, expresivitate, gesturi...
mihaelatb pe 11 Iunie 2012 03:40
Cu toate ca preferatul meu ramane Pulp Fiction si acest film merita vazut cu mentiunea ca nota de pe IMDb: 8.4 este cam mare.
Filmul este o viziune Quentin Tarantino asupra razboiului din umbra dus in Franta in iunie 1944. Deci istoricii nu au ce analiza, este viziunea unui american, iar in filmul lui Tarantino americanii sunt The best ! Rezistenta franceza, englezii ? inexistenti ! caci Hitler spune ca americanii sunt pe plaja.
Pitt joaca bine , dar personajul sau isi pierde din substanta in a doua jumatate
a filmului.
Christoph Waltz isi merita cu prisosinta premiile, personajul interpretat de el este cel mai bine conturat si pus in valoare de prestatia actoriceasca de exceptie.
Parerea regizorului despre aliati, in speta francezi –englezi este jalnica, caci in film „ lupta ” inteligentelor se da intre american si neamt.Oricum ar fi, merita vazut!

ionutt- pe 09 August 2011 10:19
meserie
Mult mai bine asa cum a gandit Tarantino, fara sa respecte firul istoric ca doar nu-i documentar, din imaginatie tata ca de aia ii zice film si n-are nici o legatura cu realitatea.

Excelent rol Waltz, trebuie sa-l remarc si eu ca mai toata lumea, a dat-o pe parcursul filmului in vreo 4 limbi, numa` in romana nu l-a intrebat nimeni nimic e foarte posibil sa stie si din asta :). Inca o data, foarte buna performanta actoriceasca Waltz.

MenageA3 pe 09 Februarie 2011 23:37
Christoph Waltz a fost jucat MAGISTRAL ,jumatate din valoarea filmului el a adaugat`o.
tyby007 pe 23 Decembrie 2010 15:23
Un film sub regia lui Quentin Tarantino si care il are in distributie pe Brad Pitt nu are cum sa dezamageasca , insa cea mai placuta surpriza a filmului a fost Christoph Waltz care face rolul vietii in acest film
Radu47hitman pe 02 Februarie 2010 16:42
Ei se răzbună voios, vesel, cu gust.
* Quentin Tarantino a început să scrie scenariul, încă înainte de ''Kill Bill: Volumul 1'', dar el n-a reuşit să inventeze un final decent, prin urmare, a decis să amâne proiectului şi să se apuce de Bill.
* Tarantino a lucrat la scenariu aproximativ 10 ani.
* Iniţial, Simon Pegg trebuia să joace rolul lui Archie Hicox.
* Rolul sergentului Donnie Donowitz, a fost propusă lui Adam Sandler, dar a trebuit să renunţe din cauza ocupaţiei în alte proiecte.
* Iniţial Isabelle Huppert ,era de aşteptat să joace Madame Mimi.
* Perioada de filmare a durat 70 de zile.
* Scenariul filmului este de 165 pagini (scenariul filmului ''Pulp Fiction'' a ocupat 170 de pagini).
* Filmările au avut loc la Berlin, Saxonia şi Paris.
* Cu privire la planurile sale de a crea acest film, regizorul a declarat în 2001.
* În filmele,… citeşte

VladutV pe 05 Ianuarie 2015 13:43
Hans Landa
Actorul ce il intruchipeaza pe Hans Landa este demential, iar rolul este memorabil, a fost singurul motiv pentru care nu regret vizionarea filmului !
JohnnyB pe 28 Mai 2014 17:19
Un film bun
Desi fictiv, filmul este bun, plin de ironie si rasturnari de situatie. Christoph Waltz este criminal in rolul colonelului nazist Landa. Un film de urmarit.
robywolf19 pe 02 Martie 2014 14:30
Cristoph Waltz este genial in acest film! Am hotarat sa vad acest film doar pentru ca joaca el, dupa prestatia fenomenala din django unchained aici iese si mai mult in evidenta! Cu aceste 2 filme a devenit unul din actorii mei preferati! Cel mai mare actor in viata dupa parerea mea cu un joc unic, impecabil!
romeo_anisoreac pe 08 Noiembrie 2013 13:55
Filmul nu respecta deloc adevarul istoric, dar asta este putin important. Filmul in sine este exceptional...este genul de film care dupa ce-l vezi iti pare rau ca l-ai vazut, in sensul ca nu vei mai avea placerea sa-l mai vezi odata cu aceeasi ochi!! Ave Tarantino!
lili22 pe 28 August 2013 16:37
Filmul =Cristoph Waltz
Fara acest actor care ajunge sa te obsedeze, sa il visezi noaptea , face un rol magnific, unic.Ce ar insemna filmul fara Cristoph Waltz?Primele douazeci de minute sunt extraordinare, te tin intr-o stare de tensiune.Ce sa va spun, impresia care mi-a facut-o Waltz a fost de nedescris, omul e un geniu, cum de nu a fost descoperit mai devreme?
Am tot vazut filme cu colonei germani tampiti, dar Tarantino rescrie istoria. Hans Landa a plecat sa vaneze evrei, dar Cristoph Waltz face o partitura unica, inegalabila, ramai fascinat de personaj, un actor care vorbeste patru limbi, cu o charisma speciala.
De acest actor vom mai auzi vorbindu-se, va strange o caruta cu premii de tot felul si inca una cu bani.
Brad Pitt distribuit in rolul unui prostanac , gata sa scalpeze oameni, nu mi-a spus nimic.
Meritul unui regizor este sa descopere actori noi, ca daca distribui aceeasi… citeşte

kopa1180 pe 12 Iunie 2013 10:13
O panarama, a inceput fff bine si restul e desene animate
nu dau nota ca nu merita e cu minus nota si imi mai cere si 50 de caractere sa pot posta un comentariu
FearAssasin pe 05 Ianuarie 2013 22:48
Ar fi fost frumos nu? Hitler si restul gastii lui sa moara arsi ca niste sobolani. Insa se vede ca e un film american. In mare a fost bun, dar totusi ia lipsit unele parti reale. In primul rand daca toata "spuma" nazista se aduna acolo, inclusiv Hitler, ar fi fost paziti de o intreaga armata (daca a-ti citit despre nenumaratele incercari de asasinare a lui Hitler a-ti sti despre ce vorbesc). Mai ales in Franta....si vreau sa va spun ca in 1944 Parisul trecea printr-un val de de masacre care au marcat eliberarea orasului putin mai tarziu, deci in nici un caz Hitler si acolitii sai nu ar fi mers acolo. Oricum, este un film si trebuie luat ca atare.
Hannibal88 pe 12 August 2012 14:08
Wow
Am citit opiniile diversilor, si mi-am dat eu seama, ca de obicei, ca filmele lui Tarantino nu sunt pt. oricine.
Unu la mana, pentru numele lui D-zeu, filmul asta nici nu intentiona sa redea cu acuratetea unui documentar, evenimentele reale care s-au petrecut, ci pur si simplu s-a vrut o satira, un sketch, o abordare ironica demna de o comedie neagra etc.
Asta nu e Schindler's list, sa criticam de ce anumite evenimente din film nu sunt conforme cu realitatea, HELLOW, I MEAN, WTF.
Doi la mana, dupa parerea mea umila de critic amator, Waltz a facut tot filmul.
Trei la mana, merita toti bani acest film, ce numai Tarantino a stiut sa-l " zugraveasca ", in stilui' caracteristic.

Homie pe 09 August 2012 02:49
La inceput mi s a parut cea mai mare porcarie de film care putea sa o faca cineva!
Si asa zic si acum primele 3 sferturi din film au fost groaznice o plictiseala totala fara pic de realitate din al doi-lea razboi mondial. Ultimele 15 minute au fost mai palpitante si cu putina realitate plus ca au ales groaznic actorii.

danucu pe 22 Mai 2010 10:18
Nu va inteleg. Daca nu se respecta istoria nu mai e bun? E un scenariu mai deosebit, asa cum ne-a obisnuit Tarantino. E o ecranizare a fanteziei multor oameni, asta e sigur... un final imaginat. Mi-au placut slow-motion-urile, piesele de pe fundal. Un plus este si faptul ca s-a vorbit in 4 limbi(a dat o nota de autenticitate). Colonelul Hans Landa este interpretat genial. Umorul negru a fost prezent si el. E un film foarte bun.
TI pe 21 Februarie 2010 14:36
cabotin
este singurul cuvant care cred ca-l defineste exact pe QT in acest film. Nimic nou in arta sa regizorala. Reteta uzitata si uzata deja. Cred ca QT poate aborda orice subiect, la care sa adauge sange, violeta, referire la alte filme, carti de joc si o poveste comica anosta, in mijlocul macelului, femei frumoase, culori si priviri specifice si gata marca QT. Ma-ntreb cata vreme o sa-i mai mearga. De data asta a fost si obraznic: sa terfelesti memoria unor victime ale razboiului e ca si cum ai fi pus un pariu ca spectatorii sunt atat de tampiti incat sa inghita orice daca poarta semnatura QT.
Spaghete pe 17 mai 2010 21:30
BRAVO!!!
donpablo pe 04 Februarie 2010 12:32
Film bun
Desi nu are nici o tangenta cu istoria (desi m-as fi bucurat sa fi fost adevarat) filmul este unul bunicel. Cristoph Walz ca joc actoricesc a fost peste toti.
Mi-a placut mult accentul lui Brad Pitt cand se chinuia sa vb. in italiana :))

qwerty_user pe 30 Noiembrie 2009 16:39
din nou tino..din nou foarte bun. filmul este reusit si nu incerca sa aduca jigniri la adresa nimanui,reprezinta doar ochiul lui tarantino in lumea celui de al doilea razboi mondial..un ochi ce'i drept cinic,ironic,amuzant,inedit,genial..un ochi a lui tarantino..
tibijuve pe 27 Decembrie 2010 21:12
Sa fim seriosi filmul nu e deloc genial, nu aduce nimic nou nici tehnic si nici artistic. Singurul lucru ca il face sa aiba o nota asa mare pe imdb este faptul ca elogiaza poporul evreu. Singurele lucruri care m-au impresionat placut au fost interpretarile lui Christoph Waltz si Til Schweiger. Cand te gandesti ca filmul a fost nominalizat la Oscar....
White1 pe 23 aprilie 2011 23:03
Voi chiar sunteti batuti in cap.Nu sunteti in stare sa vedeti niste lucruri evidente si va mai si etalati prostia.Cum dracu sa elogieze poporul evreu cand evreii sunt prezentati in film ca niste fiare insetate de sange si razbunare,in timp ce majoritatea germanilor sunt mult umanizati in comparatie cu acestia(vezi soldatul ucis cu bestialitate de "Evreul Urs").
White1 pe 4 mai 2011 20:16
Am vazut Der Untergang(n-am auzit de versiunea originala).Sunt filme diferite,si partea cu umanizarea germanilor e relativa si acolo-doar se respecta adevarul istoric(cutremuratoare scena in care Goebbels si sotia lui isi obliga copiii sa inghita cianura).Nu am zis nimic de scopul filmului,dar cum poti sa zici ca "elogiaza poporul evreu"?O echipa de evrei care isi propune sa ucida sute de germani in cele mai brutale moduri cu putina pentru ca apoi sa le pastreze scalpurile ca trofee nu mi se pare deloc elogios.Am zis doar ca germanii sunt mult umanizati IN COMPARATIE cu acestia,nu ca ar fi niste mielusei.Iti mai dau un exemplu:scena din berarie,in care cativa soldati germani sarbatoresc faptul ca unul din ei a devenuit tata-sunt prietenosi,veseli si volubili dar sunt ucisi toti de oamenii lui Aldo(inclusiv proaspatul tatic).Nu am nevoie sa citesc reviewuri pe imdb cand e vorba de lucruri atat de clare.
Anna-Maria pe 02 Februarie 2011 16:16
Controverse
Filmul nu este istoric... Si de fapt... cine pretinde ca este istoric? Este un fel de exprimare a dorintei regizorului, si a scenaristului totodata, ca astfel sa se fi petrecut totul. Din pacate nu a fost asa, dar, oricum, din punct de vedere cinematografic, filmul este unul foarte bun. Uneori este bine sa ne uitam la filme nu doar pentru ca sunt bazate pe fapte reale, ci pentru ca au pornit ca o reactie impotriva sau in sprijinul unor fapte reale! Cel putin asta e parerea mea! :D
alexcretu75 pe 05 Iulie 2010 15:30
Ticalosi fara glorie.
Un film bun dupa parerea mea.Are actiune din belsug si multe chesti bune.
paspartu pe 17 Martie 2010 11:16
foarte fain
Este dificil sa rescrii istoria...asta ca o remarca la comentariile de genul "Nimic nou/plictisitor/tipic/vesnica poveste".....Mie mi s-a parut o abordare foarte inteligenta...vazand trailer-ul am zis ca nu merita vazut insa in sala m-a cucerit...Este foarte bine gandit, foarte bine jucat (aveam mari indoieli in legatura cu dl Pitt-care ..sa recunoastem nu-i mare actor insa si el a avut un rol foarte bun si bine jucat!)
Ammelie pe 09 Martie 2010 13:36
Inglourious Basterds
L-am vazut mai demult, mi-a placut; spun stilul Tarantino – si pare suficient. Totusi, nu m-a dat pe spate. Probabil aveam asteptari mai mari. Christoph Waltz chiar a facut un super-rol! 7/10
Jane.X pe 09 Martie 2010 13:20
Cred ca numarul nominalizarilor vorbeste de la sine...
Christoph Waltz a meritat pe deplin Oscar-ul, a facut un rol de milioane. Brad Pitt insa... putea mai mult.

IONMILION pe 07 Martie 2010 18:57
revine in glorie
Excelent , Christoph Waltz face un rol extraordinar , merita un Oscar !
Theodor2011 pe 3 decembrie 2012 18:04
Pai chiar a luat premiul OSCAR pt prestatia din acest pseudo-film-CEL MAI BUN ACTOR IN ROL SECUNDAR la decernarea din februarie 2010
Medicate pe 16 Ianuarie 2010 15:23
....Inglorious baterds
Inca o capodopera adusa pe lume de celebrul Tarantino !

In opinia mea acest film merita nota 10 ! Au fost reliefate adevaratele fetze meschine si pline de sadism ale nazistilor !

Distributia pe care a continut-o este de mare clasa , Waltz reusind rolul carierei , jucand impecabil !
Merita vazut !

....Just medicate !

genoCid pe 07 Ianuarie 2010 01:01
Atunci cand Quentin Tarantino apare in peisajul productiei inevitabil filmul este un booMm cinematografic cu ecou. Exceptional!
toshi pe 30 Septembrie 2009 00:47
excelent
excelent film ..tarantino nu m-a dezamagit nici de data aceasta
ama_lauder pe 01 Septembrie 2009 16:32
Si eu am vazut filmul, ce-i drept pentru ca ma amuza accentul lui Brad Pitt si aparitia ciudata a lui Eli Roth, care l-a jucat excelent pe the Bear Jew.
Ar fi fost interesant sa existe asa ceva si in viata reala.
Iar Melanie Laurent, jos palaria. Sper ca o sa o ia si ea pe urmele lui Marion Cotillard pentru ca ar merita.
Intr-adevar, nu este un film bazat pe personajul lui Brad Pitt. Sunt multe povesti tesute intre ele, care ajung sa aiba un punct comun, dar asta catre sfarsitul filmului.
Fiecare isi joaca rolul foarte bine, iar ofiterii germani, pe cat sunt de amuzanti, pe atat dovedesc multa cruzime. (Iar pe Hitler, imaginati-va un fel de batran nebun cu un ras tragi-comic.)

doggycristea pe 03 August 2009 14:20
Abia astept sa-l vad!!! Sper ca filmu asta in Hollywood Multiplex Oradea nu apare prea tarziu...
logitech pe 24 Iunie 2009 00:29
Inca nici nu a aparut filmul si are 7.8 :))
Ce pot spune am auzit de filmul asta din februarie ca va aparea in august ....
Nici nu are cum sa fie altfel decat evenimentul cinematografic al anului
Tarantino + Brad Pitt + WW2 . Pe toti cunoscutii mei i-am anuntat de filmul asta .
Dupa mai bine de 3 ani de vazut filmele la computer ...pe acesta sigur o sa il vad la cinematograf .

cezarikdaniel pe 24 octombrie 2009 00:28
plagiatorule!!!!!!!!!....gata...nu mai zic nimic de Tarantino, de film sau de brad pitt....daca reusesc sa scoata din casa pe cineva ca tine, merita tot respectul.....=))))))))
cojy pe 25 aprilie 2010 05:06
Sa inteleg ca ptr a vedea un film la cinema,in prealabil e musai un antrenament pe calculator de cel putin trei ani?Mda...interesant...
kenya pe 03 Martie 2010 18:02
bravo maestre!
Stilul lui Quentin Tarantino nu se dezminte si nu dezamageste nici de data asta.O paradie curajoasa despre cel de-al doilea razboi mondial si despre monstrii lui,o parodie amaruie,violenta si neiertatoare,te tine cu sufletul la gura de la inceput si pana la sfarsit,setea de razbunare este total si absolut incantator satisfacuta,uiti ca esti un bun crestin si ar trebui sa te infioare scenele de tortura aplicate nazistilor.Cand colonelului ii este scrijelita pe frunte,in urlete, zvastica in loc sa te crispezi,te pomenesti batand din palme.Acesta este geniul fecund al lui Tarantino de la care asteptam si pe viitor noi creatii ca aceasta.
marc_mihai pe 05 Octombrie 2009 07:42
Ramane de vazut
Inca un film pe care astept sa il vad cu nerabdare.Nu am gasit o varianta buna pe net asa ca mai astept.Comentarii reale after....
cojy pe 25 aprilie 2010 04:14
dar note reale acu'...cat despre net nu vrei tu sa nu incurajezi pirateria?Asa ptr binele tau...
White1 pe 26 octombrie 2010 01:10
Pirateria rocks>:)
marcusARCUS pe 27 Februarie 2009 13:31
Deabea astept sa vad filmu!
rosub pe 4 octombrie 2009 12:05
Acum poti sa vezi acest film online titrat in limba romana la filmeonline.200gigs.com
Didutzul pe 11 Septembrie 2009 10:53
Frumos film, nu pot spune impresionant....Genial rolul lui Cristoph Waltz, poate la fel de bun ca si cel al lui Hopkins in Hannibal. De departe cea mai buna prestatie din tot filmul, mai buna decat chiar si a lui Brad Pitt.
Merita vazut numai la cinema!

cezarikdaniel pe 24 octombrie 2009 00:20
cum poti sa compari o cariera si o prestatie de-a lui ANTHONY HOPKINS cu cea a lui brad pitt sau cristoph waltz??? daca astfel de fani are Tarantino, mai bine se lasa de meserie....
edg3 pe 25 August 2009 22:41
e unul din filmele kre ii dau lui brad pitt ocazia de a ne arata intreaga lui capacitate artisitca......brad pitt probabil cel mai bun actor in viata (daca nu cel mai bun)...si k cea mai buna sotie dar asta e alcv ;))
cezarikdaniel pe 24 octombrie 2009 00:32
ramai la manelele tale mai baiatule, ca esti depasit total de situatie....baga-te inapoi in paturica ta, ca e infricosator afara... spune drept...ai si un poster de-al lui brad prin camera??? pitt apare in film cred ca 20 de minute puse cap la cap... dar te-a impresionat atat de tare, incat merita si un oscar...:)) DUDE....! GROW UP....!
Theodor2011 pe 2 decembrie 2012 00:11
Brad Pitt cel mai bun actor in viata??:))))))))) edg3 dar de: DeNiro, Al Pacino, Morgan Freeman, Tom Hanks, Russell Crowe, Johnny Depp etc. de astia ai auzit??? Brad Pitt inca nu are nici un premiu Oscar Castigat (nici ca rol principal, nici secundar) si tu il crezi cel mai bun actor in viata??? i-a mai gandeste-te
cojo pe 24 August 2009 15:40
Dupa parerea mea mi se pare un film destul de interesant pentru ca ne invata putina istorie deoarece este despre cel de-al Doilea Razboi Mondia si despre nazisti. Ne ajuta sa vedem cum erau nazistii si ce personalitati aveau . Mie personal mi se pare un film de nota 9.5 .
BebeH pe 24 august 2009 17:16
cum poti sa notezi un film fara sa il vezi? Daca vrei lectii de istorie, ia si citeste carti de istorie, filmele sunt niste mari bull-shits. O fii filmul spectaculos dar corect istoric nu este. Nazistii... au fost la fel de rai ca si comunistii dar pt simplul fapt ca ei au pierdut, ei sunt personajul rau. Citeste istoria din carti copile nu din filme
6rimReaper pe 17 iunie 2010 18:33
Chiar nu ma intereseaza parerea ta. Acest film este o pierdere de timp pentru cei care au cel putin un neuron. Istoric sau nu,poate tie ti s-o parea vreo comedie, dar mie nici macar atat nu mi se pare. Nu ma intereseaza nici parerea ta si nici a celorlalti. Acest film este o prostie,pe care numai americanii o puteau inventa. Eu raman tot la parerea ca filmul este o mizerie,daca tie iti place nu am nimic impotriva. Si sper ca am terminat discutile pentru ca nu am chef sa imi pierd timpul certandu-ma cu tine aici.
cinemalover3 pe 05 Decembrie 2022 12:28
Unul dintre cel mai bun film al lui Quentin Tarantino pe langa Reservoir dogs,Pulp fiction si Django Unchained
albert808 pe 04 Ianuarie 2022 01:43
Fără cuvinte. Iubesc stilul tarantinoesc și iubesc și ceea ce a făcut el cu și din filmul ăsta. Cunosc foarte bine istoria, dar nu mă deranjează faptul că Tarantino îi cam dă cu tifla aici. Acesta e genul de film pe care îl vei iubi în special dacă urăști naziștii. Am o veste bună pentru cei cărora le pare rău că realitatea nu corespunde cu filmul. Gândiți-vă doar că într-un univers paralel au decurs lucrurile așa. Pe bune acum. Dacă vreo teorie de lumi-multiple este adevărată, atunci cu siguranță că în multivers a exista la un moment dat și sfârșitul acesta. Despre film nu mai spun decât asta: eu nu am de gând să-l consider parodie. Cuvântul ăsta parcă te face să nu iei munca lui Tarantino în serios. Nu, nu este o parodie. Este un masterpiece făcut în stilul care l-a consacrat pe Tarantino. La câtă tensiune, răsturnări de situație și… citeşte
GiulianoDirt pe 27 Decembrie 2021 16:33
Asta e un fiction-parodie, marca Tarantino. In nici un caz un film de actiune.Nu e rău dar nici strălucit. Dacă nu ar fi fost interpretarea lui Waltz și Pitt, nu i-aș fi acordat mai mult de nota 4.Așa merge o notă de 5-6.
Mihai_Moise pe 05 Octombrie 2021 15:01
O bijuterie cinematografica!!!

Genul de pelicula, în binecunoscutul stil Tarantino, ce seduce iremediabil, fără a-ti lasa loc de cârcoteli sau găsit fisuri.
Dialogurile sunt de nota 10, iar ideea de a forța un mic exercițiu contrafactual e atât de surprinzătoare încât finalul e un adevărat balsam pentru iubitorii cinematografului original și autentic!
Superb!!!

user-5c9f8c2e87074 pe 17 Aprilie 2021 01:49
Stilul inconfundabil al lui Tarantino, un antiholocaust. Plecând de la semnificațiile holocaustului din antichitate cu arderea animalului sacrificat iată cu cata ingeniozitate "își arde " Tarantino naziștii, fuhrerul, ofițerii ss superiori etc prin intermediul celor care au fost sacrificați de naziști autorii holocaustului adevărat. Extraordinara construcție și parodiere. Dialoguri captivante care urca tensiunea la paroxism. Începutul filmului cu discuția din casa țăranului francez și scena din subsolul carciumii au fost memorabile.
Mentiune speciala pt Ch. Waltz. Absolut fabulos!!!! Demențial!!! Incredibila abilitatea lui de a glisa de la o fizionomie la alta și bineînțeles se vede geniul lui Tarantino de a-i valorifica la maxim talentul!!!! Intr-adevar un regal!!

vladimir-ro pe 11 Aprilie 2021 23:34
Unii considera pelicula un film de sau despre război... este o parodie macabra și remarcabila a lui Tarantino. Totul este o ficțiune fără indemn la învățăminte de ordin scolastic. O capodopera cinematografica pe care nu o poți compara cu un film"cu naziști și evrei". O poanta de film, în stilul inconfundabil al unui "Picasso" al cinema-ului contemporan, scuril, contra bunelor maniere istoriografiei, sec, direct, jucat fantastic, un regal.
NyckPNM pe 18 Februarie 2021 22:51
Un film bunicel, insa nu atat de bun din ce reiese din comentarii. Christoph Waltz face încă un rol extraordinar, as zice eu mai bun decât cel din Django. Brad Pitt a jucat în nota obișnuită. Nu pot spune ca sunt un mare fan de-ai săi, insa e un actor bun!
Ma gândeam sa acord nota 8, insa am ajuns la concluzia ca e mai bine sa ii dau 9.

user-5eda0f529a449 pe 29 Iulie 2020 03:43
Ăsta da film!10/10.Brad Pitt si Christoph Waltz fac tot filmul...de neratat.
user-5e7b2f4dad84f pe 27 Martie 2020 22:01
Un film foarte bun despre război cu sfarsit neașteptat
Caktus pe 19 Martie 2020 16:34
Un film foarte bun! Felicitari Tarantino! Sincer m-a impresionat.

Scenariu: 9/10
Joc actoricesc: 10/10
Coloana sonora: 9/10
Final: 10/10

9/10

Horatiucrisan pe 23 Noiembrie 2019 22:45
Un film revăzut dupa aproape Un deceniu, film care își păstrează prospețimea. Nu e un film pentru toată lumea, remarcă Tarantino, si de data aceasta e mai mult o fabulă având în vedere că majoritatea acțiunilor din film sun fabulatii. De urmărit pentru poveste ma pusă în scenă în mod admirabil, reușind să se ajungă la un film "poveste" oarecum la fel cu La vita e bella, cu elemente comice sau absurde de rigoare.
Go 1 2 3 4 5 6