Păreri Inglourious Basterds

Ticăloși fără glorie

Sanchez pe 25 Iulie 2009 02:21
da ma
da ma cinefilior va datzi atat cu parerea dar un singur lucru nu stiti.filmul este un remake din anii 70,mai precis al filmului cu acelasi nume,sau cunoscut si sub numele de ''acel blestemat tren blindat''asa ca...cine stie..cumoaste:))
daddypants pe 26 iulie 2009 23:46
Titlul original al filmului din 1978 la care te referi este "Quel maledetto treno blindato" si "Inglorious Bastards" este titlul dat de americani; iar filmul din 2009 nu are absoult nicio legatura cu cel din 1978 din punct de vedere al continutului; dar ai dreptate, cine stie cunoaste, cinefilule.
constandache pe 19 septembrie 2009 11:09
asa si? stiam :))
smokeyb9 pe 26 August 2011 11:46
mda..un gunoi de film!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
6rimReaper pe 03 Februarie 2010 13:37
O prostie facuta de americani, si i-am acordat 2 stelute doar pentru ca a mai avut si cateva parti amuzante. Auzi cica l-au asasinat ei pe Hitler... ma gandesc daca ar fi oameni care n-ar sti cum a murit Hitler si ar vedea filmul asta, chiar ar crede?
bovoro pe 7 februarie 2010 22:35
Mare bou esti!
octavinspector pe 5 aprilie 2013 03:30
Praf si pulbere !!
tethys pe 30 Noiembrie 2009 01:12
Scena cand Landa ii intreaba pe cei trei cum ii cheama si ii pune sa repete de 3 ori e mortala!! Si faza cu Bingo, la fel!!! De fapt, toate scenele si replicile din film sunt absolut geniale...la fel si regizorul si mare parte din actori! Pacat ca sunt putini care apreciaza astfel de filme originale....care ies din tiparele obisnuite de filme comerciale tipic americane. Nu zic ca Transformers si Twilight (ca se tot pomeneste de ele mai sus) nu ar fi bune....dar, din cand in cand, merge sa ne delectam cu un film ca Inglorious Basterds!
teo77 pe 26 Noiembrie 2009 19:38
foarte bun
foarte bun filmul.il recomand tuturor; are de toate ,inclusiv scene amuzante (cel putin scena cu italiana va ramane mult in amintirea mea). WATCH IT!
patrunjel pe 03 Septembrie 2009 13:02
super film
o sa fie un super film ..... nu am ce sa comentez la el ........ pacat ca nu il gasesc pe net
Wonka pe 4 septembrie 2009 17:00
il gasesti la cinema .
kotor pe 16 Ianuarie 2012 12:09
super prost
un film care practic nu spune nimic, il urmaresti doar daca nu ai ce face (si fie vb chiar si atunci e o pierdere de timp)
Keira86 pe 26 Mai 2010 16:14
CAPODOPERA
Prin acest film am trait si eu alaturi de personaje. Am fost furioasa, calma, bucuroasa alaturi de actori. Un film impecabil, jucat impecabil.
Irina_fire pe 11 Mai 2010 16:55
Sunt un MARE fan al lui Tarantino iar acest film este o capodopera.
kanibalo pe 04 Aprilie 2010 10:51
no way.....
Deci nu inteleg cum de nu a castigat filmul asta oscarul pentru cel mai bun film macar,la porcariile pe care le-au premiat astea acolo;filmul asta e cel mai bun al anului dupa mine,cred ca astea au ceva cu Q.Tarantino de nu prea il premiaza la ce filme scoate,e in top 5 regizori de ani buni.
AX3L_91 pe 12 Martie 2010 18:09
ce nu mi-a placut e k vorbeau prea mult in Franceza si Germana nu intelegeam nimic foarte putin vb in engleza asa e bn regizat filmul recomand
myrcea17 pe 09 Martie 2010 15:16
abc
singurul film pe care l'am vazut de doua ori
prea tare

lunaticul pe 03 Martie 2010 18:05
Avand in vedere de catre cine este regizat si fara prea multe cuvinte Quentin Tarantino alaturi de actori exceptionali au reusit ,dupa parerea mea, inca o capodopera.
Exceptional si`l recomand.

Radu1805 pe 21 Noiembrie 2009 23:58
DDD
The film is audacious and hilarious. After a summer when nearly every film has disappointed me it came as a huge surprise that the real fun and entertaining, but also involving and impressive film should be this one, when i would never have believed it from script form. Welcome back QT. .

ps: nu-mi apartine mie dar spune exact cea ce simt...

omerio pe 18 Septembrie 2009 13:07
Ma duc si eu in seara asta sa-l vad. Am vazut trailerul dar nu poti trage concluziile de acolo. Am vazut si cateva secvente din film insa se vedea atat de prost incat am preferat sa-mi iau bilete si sa ma duc la film...

revin cu pareri :)

cavallioty pe 03 Septembrie 2009 11:15
ce inapoiati
filmul a aparut la festivalul de la cannes(asta prin mai) si poate unii l-am vazut asa ca nu mai ziceti ca de ce unii au bifat ca l-au vazut sau de ce are nota pe care o are
nu cred ca tarantino a vrut sa respecte istoria ci doar sa faca un film bun cu mult sange asa ca nu va mai dati mari pe aici ca stiti istorie

georgeta_l pe 3 septembrie 2009 13:42
cavallioty, poate mai pui mana pe gramatica si inveti sa scrii in romaneste. Pana atunci, ramai un agramat.
kenya pe 3 martie 2010 18:17
Mai,astia academicieni,ce cautati pe forumul asta?Daca aveti chef de corectat niscaiva lucrari de gramatica,mergeti scumpilor la scoli si faceti o munca patriotica.Si-a spus omu`o parere,ce-ati sarit asa pe el?
Mbi pe 30 August 2009 18:09
Trailerul mi-a lasat o impresie bunicica..........
rosub pe 4 octombrie 2009 12:05
Acum poti sa vezi acest film online titrat in limba romana la filmeonline.200gigs.com
Mbi pe 2 aprilie 2010 19:21
multumesc.
lolozilla pe 14 August 2016 21:37
Un film slabut cu regie de marca irosita pe o incercare de teatru cinematografic, un fel de western WW2, cu oarece nuante parodice, static, cu dialog mult dar nu neaparat cel mai inteligent. Vreo 2 scene lungi si enervante, in special cea de la taverna. In ciuda lungimii mari a filmului si momentelor statice, personajele puteau fi mai bine dezvoltate. Christoph Waltz e singurul care face un rol mare si e foarte expresiv, dar inteligenta personajului e inconstanta si dupa o desfasurare impresionanta e adusa in derizoriu.
Nu cred ca as vrea sa mai vad prea curand regizori mari in comedii negre supraapreciate de genul asta, care le umfla nota prin popularitatea lor la regnul psychedelico-hipsteresc.

Leaver pe 09 Decembrie 2009 20:15
Un fim exceptional si realist. M-a captivat foarte mult si il recomand tuturor celor interesati de istorie.
pappilon pe 10 Ianuarie 2015 01:02
Penibil
Chiar un film idiot! Mare e gradina Domnului! Ma gandesc ca ar fi mai bine de parodiat ciuma rosie, cu gunoaiele lor decat o mare natie precum Germania!
Claudynho pe 03 Februarie 2014 15:06
Un film foarte bun care merita vazut, finalul lasa putin de dorit...!!!
iulian94 pe 13 Ianuarie 2014 12:42
Filmul e foarte tare cu o poveste foarte captivanta. Filmul e o adevarata capodopera.
Si mi-a placut mult finalul.

learntofly pe 02 Septembrie 2013 11:56
GENIAL:)). Deci amuzant, dramatic, EXCELENT! Quarantino e un geniu!
vyydo pe 13 August 2013 20:40
Sincer, am vazut multe filme. Bune si rele. Dar filmul asta nu mi-a placut foarte tare. Adica o echipa care sa scalpeze nazisti. Nu a transmis nimic, m-a lasat rece. Nici efecte speciale nu are. Doar actorii si-au facut treaba.
galaticman pe 27 Iulie 2013 19:04
stilul tarantino
acest film in stil tarantino este foarte asemanator cu killbill 1 si 2 sau cu grindhouse sau filme regizate de tarantino.filmul a fost super nota 10, Brad Putt a jucat exceptional in rolul lui Aldo Raine(Apach) la fel ca Cristoph Waltz in rolul sau de vinatori de evrei .si Michael Fasbender si Till Schwaigher au fost excelenti in rolurile sale
vladimir84 pe 22 Iulie 2013 23:22
Primul oscar al lui Christoph Waltz, si se pare ca nu si ultimul. O demonstratie impecabila de arta si precizie a lui Quentin Tarantino care ne mai ingaduie inca o viziune a luptei dintre nazisti si aliati: "If You Need Heroes, Send In The Basterds" .
karenin08 pe 31 Mai 2013 01:23
Pacat ca s-a terminat "sucul" Tarantino
Incep sceptic sa ma uit la Django Unchained:"Mie western-urile nu-mi plac;de ce l-am luat la puricat pe Tarantino?Experienta asta o sa fie neplacuta pentru mine",in capul meu tot vorbe care nu-mi dau pace.Termin filmul;il ridic in slavi pe Tarantino"Ce film o bagat gagiu,dar doua bune nu face.Asta e,ma resemnez doar cu unul."
Incep sceptic sa ma uit la Inglourious Basterds:"Sper doar sa fie pe jumate la fel de bun ca Django,nu cer mai mult".Termin filmul, dau note si fac review-uri la actori gandindu-ma de unde o scos cartea castigatoare si de data asta Tarantino;ma tot gandesc dar raspunsul era in intrebare:"E Tarantino doar omule,vrei sa faca filme slabe la IQ de 160?"
Eu fiind un negativist si un pesismist ii mai inaintez o provocare lui Tarantino.Aceasta provocare are un caracter negativ:"Dupa Inglorious Basterds chiar NU mai are cum sa faca un film care sa ma de-a pe… citeşte

White1 pe 31 mai 2013 11:04
A facut deja 2 mai bune decat Django si Inglourios: Reservoir Dogs si Pulp Fiction :D
emi4bt pe 19 Martie 2013 09:15
bun
un film tragico-comic, tensionant uneori, cu un Christoph Waltz care isi joaca fenomenal rolul, cu un calm de a dreptu suparator, un Brad Pitt cam caraghios, Mélanie Laurent buna in rolul sau de eroina, Til Schweiger un tipic german, in final un film BUN
catasmile17 pe 19 Martie 2013 00:12
Un film destul de bun. Christoph Waltz a jucat magistral. O productie care merita vazuta.
SarpeleCocosat pe 14 Martie 2013 18:10
In primele minute ale filmului ma asteptam sa vad un "war movie" sau cel putin un film bazat pe fapte istorice, insa n-a fost asa. E o fictiune pura tratata in cel mai tarantinian mod posibil; cu multa violenta si sadism, ruperi de ritm si umor sec. Remarcabila prestatia lui Christoph Waltz si ideea lui Tarantino, regizor caruia i se pot pune la indoiala multe, numai originalitatea nu.
AndreBlack pe 07 Februarie 2013 22:27
Filmul este unul foarte bun . Pot spune ca a fost chiar mai bun decat ma asteptam . Chiar daca a tinut doua ore si jumatate nu m-am plictisit deloc de el , m-a tinut in priza pe tot parcursul filmului . Mi-a placut foarte mult cum au jucat Brad Pitt , Christoph Waltz , Diane Kruger si Melanie Laurent . Quentin Tarantino a facut o treaba foarte buna . Totusi ma asteptam la ceva mai multa actiune . In concluzie merita vazut filmul ,il recomand !
GALD pe 25 Ianuarie 2013 10:32
Fictiunea istoriei?
Un film stil Tarantino - cu multa usurinta in luarea de vieti si chiari placeri sadice in a produce sucombari diverse.
Totusi, nu este cu chiar atat de mult "bulion" ca la altele si are niste aspecte tragico comice remarcabile - ale lui Aldo sau ale maiorului SS.
In schimb daca este fara "bulion" a trebit sa fie arsi, impuscati, si explodati in acelasi timp pentru a contrabalansa lipsa de sange pe ecran si totul intr-o sictireala tranzactionala.
Poate multi ar zice - coool, dar din cauza abundentei de Tarantino, ma rezum la - bun

nebunatica_id pe 16 Ianuarie 2013 14:55
foarte bun
un film foarte bun, foarte bine realizat, actiunea reuseste sa-ti capteze atentia iar Brad Pitt este formidabil in rolul locotenentului ( accentul este bestial) ... un film ce nu trebuie ratat ... il recomand
roxaroxi pe 12 Ianuarie 2013 23:01
Cred ca Inglourious Basterds intra si la comedie,e adevarat ca un umor negru insa pe mine m-au amuzat unele scene.Pana la urma,acest sfarsit alternativ al lui Hitler,avand in vedere ca nenumaratele antentate nu au facut decat sa-l zgarie nitel,te "bucura".Pe mine stiu ca m-a cuprins un sentiment de satisfactie.
fain pe 02 Noiembrie 2012 10:50
eeei
ce poti sa mai zici despre Inglorious Basterds altceva decat ca IT FUCKING RULES !!!!!
comyrpd pe 14 Octombrie 2012 19:03
e genul de film care te surprinde.
e total opusul asteptarilor pe care le ai.

Eb00kie pe 12 Octombrie 2012 22:38
Filmul meu favorit de Tarantino (pe moment)
O sa incep prin a remarca performantele sublime ale lui Brad Pitt, Diane Kruger, Christoph Waltz si Mélanie Laurent. Toti au creat personaje complexe si remarcabile.

Trebuie sa admit ca fiind foarte prinsa de scena recrutarii lui Hugo Stiglitz m-am asteptat - eronat - sa urmaresc un film intr-o cheie umoristica si violenta. Nu m-am asteptat la o critica sociala care se bazeaza pe umor si violenta. La sfarsitul filmului eram inca perplexa, senzatia aceea nesuferita ca ai toate piesele, dar nu stii care e problema.

Aceasta recenzie contine detalii care pot strica o prima experienta. Din nou, multi critici au observat ca filmul a fost facut pentru a fi vazut de doua ori...

Voi incepe cu o scena de la sfarsit. Germanii, toate persoanele din elita lui Hitler s-au adunat la teatru si urmaresc filmul "Mandria Natiunii" care urmareste trei zile, pe… citeşte

Audrey19 pe 18 Septembrie 2012 21:59
Genial film sincer pe asta l-as revedea si de 10 ori mi-a placut super mult...stai doar vorbim de Tarantino,foarte tare
deadlord pe 06 Septembrie 2012 16:40
Un film de-a dreptul incredibil. Mi-a placut peste masura,
john_gotti pe 09 Iunie 2012 01:47
excelent!
l-am revazut asta-seara si nu pot spune decat: excelent!
saftalin pe 12 Martie 2012 00:41
daca sunteti pasionati de filme despre ww2 ,va sfatuiesc sa nu va uitati la acest film
john_gotti pe 9 iunie 2012 01:50
ai uitat sa mentionezi ca acest film NU ESTE DESPRE World War Two!!!
FearAssasin pe 5 ianuarie 2013 22:58
abia acum citesc ce ai scris:)) ai perfecta dreptate
cosmin_kedii pe 07 Martie 2012 08:00
Bine scris şi a acţionat , cu propriile sale idei unice despre sfârşitul de al doilea război mondial şi a dictaturii lui Hitler
pisicuta1 pe 29 Februarie 2012 20:20
un film bun!.....................................................................................
Alin420 pe 24 Februarie 2012 11:30
Foarte tare cum vorbeste Brad Pitt ...
Un film obligatoriu de vazut !!!

Vlad96 pe 28 Ianuarie 2012 13:24
Un film foarte bun. Unul din cele mai bune pe care le-am vazut in ultimul timp, te tine in suspans pe toata durata lui.
xerses pe 05 Ianuarie 2012 10:19
Mi-a placut mai ales jocul actorilor, mai mult decat povestea care sta la baza filmului.
nicoux pe 05 Ianuarie 2012 09:39
Un film bun cu un rol si o prestatie extraordinara ptr . Christoph Waltz.
Olivia0306 pe 05 Ianuarie 2012 02:51
Sa-i fie rusine lui Tarantino ca nu l-a pus pe Pitt la bustul gol, asa dadeau toate "pisicutele" like :)
Singurul timp pierdut e al celor care se asteptau sa-l vada pe Pitt in 150 din cele 152 minute ale filmului.
Felicitari pentru distributie.

Pancamo pe 19 Noiembrie 2011 04:00
super film
mai Gloria dar te vad peste tot comentand , bravo :) esti un user activ al site-ului , mi-aduc aminte ca l-am vazut la cinema , am fost impresionat , cei care-si dau cu parerea si zic "slab film " sau "ce film prost" ar trebui sa faca un research pe google si vada despre ce era exact vorba atunci , si la cate s-au gandit aliatii ca sa-l asasineze pe hitler( Valkire a fost un film slab insa inspirat din fapte reale) , si sper sa nu comentati ca de ce am scris hitler cu litera mica pentru ca el nu merita nici macar sa ii fie rostit numele
alex_il_fenomeno pe 09 August 2011 20:38
nu ma asteptam la foarte multe de la el , chiar daca protagonist era Brad Pitt , alaturi de alti actori foarte cunoscuti ! actiunea a fost mult peste astepatari , chiar daca a avut cateva scene de toata cruzimea (taierea scalpurilor nazistilor , insemnarea generalului cu acel cutit cu svastica) , dar povestea a fost foarte inchegata , iar actiune pe masura ! cine credea cat rau poate face , sau mai bine spus , ce razbunare crunta poate aduce o tanara fata de evreu scapata printre degete de nazisti ! filmul merita vazut , dar cei cu inima slaba ar fi bine sa il ocoleasca !
Go1 2 3 4 5 6