Păreri Inception

Începutul

user-5e08c5c6c9d57 pe 29 Decembrie 2019 17:38
Ce legatura are " Începutul" cu "Incepțion"???? Nu mai traduceți aiurea titlurile filmelor, lasați-le așa in engleză. Despre film, o copodoperă, e genul meu de film, in care cei 3 neuroni ai mei sunt incinși la maxim, personal mi-e scârbă de zecile de filme cu mușchi, buci si mașini cu Jason Statham+Vin Diesel+ The Rock pe care le difuzați pe Pro Tv...Incepțion este 100% despre creier.
6Patronul9 pe 25 August 2019 10:27
Excelent
Nu il consider o capodopera dar este un film foarte bun ce merita vazut macar o data.Regia lui Chris Nolan impreuna cu distributia de mare calibru formeaza o experienta cinematica inedita.10/10!
ShadowBoy20 pe 15 Iulie 2019 01:50
Un film magnific cu o muzica de fundal care iti da fiori.Are unul dintre cele mai bune finaluri pe care le-am vazut.
gbanescu pe 08 Aprilie 2019 23:59
In mintea lui… Christopher Nolan
Dupa ce am vazut si revazut „Interstellar” (despre care cred ca este cel mai bun film de fictiune a viitorului pe care l-am vazut pana acum), m-am uitat din nou la „Inception” – un film nu doar regizat, ci si scris, la fel ca „Interstellar”, de Christopher Nolan.
Ideea de a construi un vis, creat intr-un vis, creat intr-un alt vis, pentru a explora subconstientul si a incerca sa deslusesti lucruri ingropate adanc acolo sau chiar sa plantezi niste ganduri si sa construiesti totul cu atata meticulozitate este ceva cu adevarat remarcabil.
Nu doar sa concepi povesti precum „Inception” ori „Interstellar”, ci si sa le pui in scena atat de mestesugit cum o face C. Nolan, este o atingere de geniu.
Am remarcat numele pe care regizorul i-l da personajului feminin din echipa care trebuie sa implanteze un gand primordial: Ariadna, cea care, cu ratiune,… citeşte

decembrie29 pe 15 Ianuarie 2019 17:30
Mie mi se pare ca seamana cu Dark City...............
carmen_angelus_romila pe 05 August 2018 08:49
Un film foarte bun, mult apreciat si in care producatorii acestuia se joaca cu mintile noastre prin intermediul superbului actor, Leonardo DiCaprio.
sanda_panda pe 09 Ianuarie 2022 17:52
Superb m a captivat .ca sa urmaresti trebuie sa ai neuronii odiniti nu recomand dupa o zi stressanta .Eu l am urmarit intro duminica pe HBO Go cu pauze si reveniri .Mi a placut f mult tot si scenariu si muzica de jocul actoricesc nici nu mai zic de nota 10!!!
user-5eda0f529a449 pe 02 Februarie 2021 13:13
Un joc actoricesc impecabil, mai ales DiCaprio si Jospeh Gordon, daca stii ca nu te duce capul, mai bine nu te uiti la filmul asta, acelasi lucru si despre Shutter Island.
user-5f6fb992ca68a pe 14 Decembrie 2020 00:36
Nu am putut viziona pana la sfarsit ! Mi se pare prea greu de inteles si in general SF nu mi plac pt ca ador realitatea
Chiar nu vad nimic in filmul asta ! Mint totusi vad ceva .... aberațiiiiii mari !

Cum s au gandit la tampenia asta asa de mare cu visul din vis si din vis??!!

user-59cfc5e0991ba pe 13 Decembrie 2020 14:07
O ceva, așa .....sf dar mai bine nu. Multe păreri de da, mă abțin, am rezistat până la sfârșit dar nu recomand. Pierdere de timp și vise in alte vise de fapt o bălărie cu costuri enorme.
Mai bine nu

cinematographicus pe 27 Aprilie 2020 17:38
Film de excepție, pe care l-am revăzut recent, având mai mult timp de vizionare, de întrerupere, de reluare, de analiză; nu prea l-aș compara cu altele, indiferent pe care din haștagurile care i-au fost atașate le-am supune analizei.
De fiecare dată când îl urmăresc, îi descoper virtuți noi, care mă impresionează și care mă conduc spre un nou mod de înțelegere a subiectului filmului în sine și a conceptului labirintic pe care Nolan i l-a imprimat.
E ca și cum, la fiecare întoarcere acasă, ai urma itinerarii diferite care, la rândul lor, te umplu de bucurie și dorința de-a reveni.

MariusCiprian87 pe 14 Martie 2020 22:44
Pai... într-adevăr, această "capodoperă" vine cu o idee unică, complexă și cu o distribuție care face toți banii + o coloană sonoră ft. bună, însă nu și cu o poveste, cu o narațiune care să țină și să prindă publicul cu sufletul la gură, e într-adevăr altceva, un altfel de SF, însă cu siguranță nu este pe placul multora, deoarece Nolan a încercat o tonă de imaginație fără introducere, cuprins și încheiere, a "amestecat" mai multe cadre pt. a șoca, însă pe mine personal nu ma prins mult prea lăudatul și premiatul "Inception", care din p.m.d.v e sub "Interstellar" sau Arrival-Primul contact, iar ca originalitatea scenariului la fel de complex și smart ca și "Atlasul norilor", doar că prea lung pentru o "fugă" fără un final pe măsură așteptărilor !
Caktus pe 08 Martie 2020 15:02
Don't be afraid to dream a little bigger, darling.
Filmul e o capodopera. As putea sa stau sa explic in zeci de paragrafe de ce filmul asta trebuia sa castige premiul Oscar 2011 pentru cel mai bun film din anul 2010 dar degeaba.
Nota 10/10. Felicitari Christopher Nolan

user-5c80362c47c36 pe 29 Decembrie 2019 22:56
ultima fază a fost.....mi s a facut pielea de găină (deci atunci când a acceptat chestia aia s a uitat la copiii lui fiind strigati de cineva (bătrânul ala care l a adus acasa) cine ii bătrânul?
Caktus pe 30 aprilie 2020 23:52
Socrul lui (Tatal sotiei lui Cobb)
NuGaseamNumeLiber pe 05 Mai 2018 19:02
O tâmpenie la care am rezistat 45 de minute.
Singurul lucru bun pe care l-am văzut (mai bine zis auzit), a fost vocea lui Edith Piaf.

Omu_Problema pe 11 Martie 2018 21:46
Un film care te poarta in lumea visului, plin de actiune si suspans si cu o poveste interesanta. Cu actori pe spranceana care au jucat excelent.
ProjectYi pe 26 Ianuarie 2018 02:15
XI C
This densely plotted modern masterpiece was 2010’s best film. This mind-boggling masterpiece would be considered confusing and too complex to even comprehend to most. Therefore, I completely agree that what would be a dream within a dream, within a dream, the tossing and turning of flashbacks or the fact that a person's subconscious can be trained to use weapons and tear any intruders to shreds as a defence mechanism, could be confusing. It's like saying stop stealing my ideas! But with more force. Overall, I give the film 4/5 because nothing is ever truly perfect and I recommend this film to those who enjoy a good brain teaser or even for those dreamers with an immeasurable imagination.
XI C

Robert.Chetan pe 10 Decembrie 2017 20:09
Numai unui geniu ii pot veni astfel de idei drept subiect pentru un film.Nu ma dau in vant dupa sf-uri dar filmul asta e de-a dreptul impresionant
mihai_chindris pe 16 Mai 2017 01:13
The dream is real
Initial, am crezut ca adopta idei din MATRIX. Mai apoi mi-am dat seama ca e ceva si mai mind-blowing decat cel mentionat. Pot sa zic ca am vazut multe filme cu DiCaprio, si niciunul nu m-a dezamagit. Cand mai pui ca pe langa el joaca si actori precum Joseph Gordon-Levitt, Tom Hardy si Ellen Page, n-are cum sa iasa decat o capodopera a cinematografiei moderne. Obligatoriu de vazut!
ralucan123 pe 21 Ianuarie 2017 21:15
Nu stiu ce pot spune de rau despre acest film, un scenariu de nota 10 o interpretare de nota 10 foarte frumos și caprivat filmul si cu niste efecte foarte bune ,pe Leonardo chiar il prinde genul acesta de film ca si "shutter island " și trebuite foarte multa atenție pentru a fi înțeles.
melicri pe 19 Ianuarie 2017 16:19
Exceptional film, exceptional regizor
Un film foarte foarte bun, care clar merita vazut....si totusi de la un regizor exceptional precum Chris Nolan ma astept si la o continuare care sa lamureasca "marea dilema" din finalul filmului...
GeorgeLeurzeanu pe 16 Ianuarie 2017 21:13
Un thriler psihologic imbinat cu tente SF
Este un film foarte bun cu o idee originala dar nu este o capodopera pentru ca regizorul si actorii nu au reusit sa transmita emotiile deosebite care pot fi asociate subiectului si intrigii din film. Efecte speciale sunt foarte bune deci aici si la subiect merita nota 10. Scenariul, regia si prestatia actorilor sunt insa de nota 7-8 de unde rezulta o medie cam de 9 per total film. Ramane totusi un film obligatoriu de vazut atat pentru cei pasionati de SF si thrilere psihologice cat si pentru publicul larg.
danut_iulian pe 18 Noiembrie 2016 21:32
Este un film foarte bun care merita vazut. Pe mine unu ma lasat in suspans la sfarsit si daca exsista o continuare sau se va face as dori so vad sa stiu cum se termina in caz de acela nu este finalul complet. Recomand
Kuhaylan pe 05 Noiembrie 2016 12:38
WD 1
..........................................................
Mitza_MvP pe 04 Noiembrie 2016 19:09
inception...un film pentru care mi-a trebuit o pauza pentru ca este destul de lung...dar adevaratul motiv pentru care mi-a trebuit o pauza si nu l-am vazut continuu cum fac cu alte filme,este din simplul motiv ca pentru mine un film trebuie sa-mi transmita ceva..o emotie,un fior,un regret...ceva care sa ma tina lipit in fata calculatorului...ceea ce inception nu a reusit.....efecte speciale,vis in vis si in alt vis,actori de super clasa,ceva sf...dar cam atat...
Raman cu satisfactia ca l-am vazut,mai mult pentru notele mari si comentariile extrem de bune,dar sincer e un film pe care a doua oara nu o sa-l mai vreau sa-l vad...

gamblerrambler pe 28 Iulie 2016 20:21
Si totusi a fost un vis
Super filmul, o capodopera marca Nolan, chiar daca tema nu e autentica (Matrix??).
Actorii au jucat binisor, sunt oleaca scene de actiune bune, dar si ceva greseli regizorale. Totemurile alea mai bine lipseau.
Coloana sonora a fost superba.Nu e un film complicat ca il poate intelege oricine.

Raikkonen81 pe 3 decembrie 2017 04:09
Daca lipseau totemurile, ii dadeam o stea. Asa, i-am dat doua.
andrei_liviu_florin pe 26 Mai 2016 03:20
CAPODOPERA MARCA NOLEN!
De departe cel mai mindfuck film din istorie.Actori unul si unul,povestea incredibila.felicitari christopher nolen pentu asest film!
bogdyar pe 15 Martie 2016 17:32
Excepţional
Este mai mult decât un film , după ce-l vezi rămăi cu ceva , cel puţin cu nişte semne de întrebare .
AlexandruDragosStegaru pe 24 Ianuarie 2016 13:42
Inception
ExistenZz pe 24 Ianuarie 2016 02:48
Cei care au văzut si au apreciat Matrix, cu siguranţă vor aprecia si acest Film. Ideea de Vis-In-Vis a fost destul de interesantă. Adică se presupune ca dupa ce te-ai trezit dintr-un Vis, deja stii că asta-i realitatea, dar daca nu este aşa?
Oamenii pot fi păcăliţi uşor, ne temem să ne punem intrebarea,
Cine suntem? De unde venim? Care este scopul nostru, si de ce suntem aici?
De ce aceasta este Realitatea şi nu alta? Matrix-ul a dat naştere acestor idei, cum că Universul este o Iluzie. Din ce in ce mai multe Filme se fac, si sperăm că intr-o bună zi vom cunoaste adevărul!

rafaelionita8_gmail_com pe 02 Iulie 2015 18:34
A fost frumos.
Am fost putin confuz cu finalul , dar mi-a placut.
amazon24 pe 04 Ianuarie 2015 17:16
CAPODOPERA
Al doilea film din 2010 in care DiCaprio isi viseaza sotia moarta. :))
giussy_1 pe 7 martie 2015 19:03
La orice m-as fi gandit dar la acest aspect legat de 2010 ...never.Se pare ca il cam invidiezi...
dragomir_alina pe 09 Noiembrie 2014 17:45
FF BUN
A meritat revazut, il recomand .... Leonardo DiCaprio iar a fost la inaltime ...
ileana_mira pe 07 Septembrie 2014 19:52
Unul dintre filmele mele preferate. Foarte frumos, il recomand.
Mariannaa pe 12 August 2014 18:46
OMG
Inception este unul dintre ce le mai bune filme realizate ever. Este un film extrem de complex cu o actiune care depaseste asteptarile; cu siguranta este un film care iti pune mintea la incercare si iti marcheaza anumite perceptii. Absolut grozav!!!!!!!!!!!!!!!!!
Andrei843 pe 08 Mai 2014 21:08
Genial
Un film genial, absolut genial. Un film psihologic cu destula actiune si un final ce te lasa in suspans. Ce iti poti dori mai mult de la un film?
Rippa pe 08 Martie 2014 15:18
Inception e de departe cel mai bun film pe care l-am vazut.De la cast la originalitatea actiunii,pana la efecte speciale si scenariu,totul e gandit pana in cele mai mici detalii...
alin9314 pe 05 Martie 2014 20:00
CAPODOPERA. DE LA LORD OF THE RINGS NU AM MAI VAZUT UN FILM CA ASTA
herleaflorin pe 22 Februarie 2014 13:58
foarte slab
Mie filmul mi sa parut foarte plictisitor si complicat deabia asteptam sa se termine.
Este adevarat povestea este originala si actorii toti joaca grozav am crezut ca macar scenele de actiune sa nu ma plictiseasca dar si ele nu au deloc viata nu am fost deloc entuziasmat privindule .Imi place ca Nolan foloseste mai putine efecte CGI si foloseste efecte practice si decoruri reale nu stiu de ce scrie pe imdb ca este si thriller ca nu mia dat nici un fior mie in nici o scena.Este prea ridicat in slavi si cred ca nu prea merita asta acuma nu apucati sa ma injurati duar pt ca nu imi place filmul.Matrix este de 10 ori mai bun povestea este captivanta si o intelegi in Inception nu intelegi nimic (cel putin eu aproape am adormit)

DarkRazor pe 29 decembrie 2014 04:02
Asta fiindca coeficientul tau de inteligenta nu face fata. Nu este o problema.
giussy_1 pe 7 martie 2015 19:06
Avnd in vedere culoarea sabiei lasser comentariul tau este plicticos de previzibil.
tudiqu pe 15 Februarie 2014 18:49
Asta este noul meu mindf**k preferat.Pana la sfarsit nu intelegi mai nimic si nici atunci nu esti sigur de ce sa crezi.
Capodopera

AdriAdrianna98 pe 08 Februarie 2014 21:09
Capodopera
Doamne ce film, ce efecte, ce muzica, ce interpretare , ce poveste, ce impletituri ! Capodopera e prea putin spus pentru acest film ! Pur si simplu te aduce la un moment dat intr-o stare de-a numai stii daca viseaza sau sunt in realitate (exceptand finalul care e foarte clar ) Un asemenea film, cu atata actiune, o muzica aleasa perfect pentru a forma tot timpul o stare de suspans, interpretarile remarcabile ale actorilor si povestea atat de incalcita care te induce tot timpul in eroare fac tot deliciul. E genul de film care chiar daca dureaza 2h + nu te vei plictisii, pentru ca se bazeaza e adevarat, si pe dialog, dar in mai mare masura pe actiune, chiar si dialogul in felul sau in care a fost creeat este dinamic si da mereu impresia ca orice replica e spusa cu subinteles. Cum a zis si-o fata pe aici, e genul de film pe care trebuie sa-l urmaresti cu foarte mare atentie si sa fii foarte… citeşte
ZeeeDTm pe 07 Februarie 2014 14:36
NU CITITI DACA NU ATI VAZUT FILMUL .
NU CITITI DACA NU ATI VAZUT FILMUL .

Foarte bun filmul dar de cand am vazut ca Mal s-a sinucis m-am gandit ca "Dicaprio" a gresit iar Mal avea dreptate. DiCaprio fiind inca in "vis"/
Iar la finalul filmului vedem cum titirezul inca se invarte (pt totdeauna cred eu ) . Eu am dedus de aici ca el este in "vis" , deci ce am spus mai sus e plauzibil.
Deci eu consider ca Mal avea dreptate iar el inca este in vis.

giussy_1 pe 9 iulie 2014 20:20
pai nu se dezechilibra titirezul si atunci s-a oprit brusc filmul? si inca o chestie: in aeroport totul parea,,ca in vis'' . Nu vi s-a intamplat cand ati avut o emotie extrem de mare ? daca el era in vis nu credeti ca Mal l-ar fii trezit cumva? cred ca nu era in vis.
SQueeZer pe 22 Ianuarie 2014 22:38
Un film excepțional. Acest film îți testează mintea și atenția. Obligatoriu de văzut! Nota mea : 10 .
david62 pe 17 Ianuarie 2014 20:06
L-am vazut prima data filmul cand a aparut. Nu prea l-am inteles atunci. L-am mai revazut apoi in fiecare an si parca am intrat in esenta lui. Ultima data l-am revazut anul acesta şi efectiv l-am înteles pe deplin. Nu este un film pentru toată lumea. Este deosebit dat fascinant daca reuşeti să il intelegi . Pacat cu nu se mai fac astef de filme..
Razvan600 pe 13 Ianuarie 2014 20:16
Un film foarte bun regizat de Christopher Nolan si care cuprinde o distributie de exceptie. Merita vazut
Dana04 pe 29 Decembrie 2013 20:09
Foarte bun filmul, o distributie foarte buna, o poveste la fel de buna nu avea cum sa iasa naspa! Merita vazut!
andrey.official pe 12 Decembrie 2013 20:21
E unul dintre cele mai inteligente filme pe care le-am vazut.Are niste efecte speciale foarte reusite,o coloana sonora pe masura,iar Leonardo DiCaprio joaca foarte foarte bine.
soarta pe 09 Decembrie 2013 23:56
greu film...................................................................
anonymous.6229028630c4f pe 30 Noiembrie 2013 21:33
alex_mihai_constantinescu pe 24 Noiembrie 2013 10:03
DE VAZUT ,OBLIGATORIU!
Filmul asta chiar e o capodopera a cinematografiei, merita nota 10 pe linie , de la actori pana la ultimul om din staff .
Go 1 2 3 ... 5 6 7 ... 9 10 11