Păreri Exodus: Gods and Kings

(2014)

Exodus: Zei și regi

spartacus pe 31 Decembrie 2014 14:10
Am vazut si eu filmul aseara la cinema, dupa ce l-am asteptat cu mare nerabdare. Pe ansamblu, pot sa spun ca mi/a placut, dar recunosc ca ma asteptam la mai multe de la R. Scott. Cel putin faza cu traversarea Marii Rosii ma asteptam sa fie cu mult mai impetuoasa decat ceea ce a fost in film, cand evreii s-au trezit dimineata ca apele se retrasesera pe nesimtite - aici ma asteptam ca Scott sa profite de tehnologia de acum si sa neuimeasca, dar... nu a facut-o, alegand o metoda searbada si care nu a spus mai nimic. Niciun gest "teatral" al lui Moise, nimic-nimic. Au fost insa si destule faze care mi-au placut, dar, repet, ma asteptam la mai mult de la cel care a facut "Gladiatorul". Parerea mea.
buciuradu pe 18 Decembrie 2014 23:41
Tocmai am vazut filmul. Avand in minte si povestirea biblica, filmul mi-a dat impresia ca sunt pe fuga, de la inceput, pana la final. S-a incercat cuprinderea intr-un timp scurt a prea multor evenimente, fara a fi insa ceva cu esenta. Doua scene au fost repetate (Ramses si copilul si dialogul dintre Moise si Sefora), parasind sala cu super ideea ca "un copil e fericit daca e iubit", lucru care e la mintea cocosului. Spectaculos ca si efecte vizuale, dar avand povestirea, sustin ca putea face un film mult mai reusit, cu accent mai mare pe dialogul dintre personaje si accent mai mare ceea ce exprima povestirea.
radu_ungur pe 13 Decembrie 2014 14:25
Nu gasesc nici o informatie despre data la care va rula in Arad.
Alin333 pe 17 Ianuarie 2016 14:49
N-am vazut filmul si nici n-o s-o fac vreodata. Religia e o mare minciuna...
Pantaleon pe 08 Noiembrie 2015 16:15
Exodus - Lung și prost
Atunci când auzi despre un film regizat de celebrul Ridley Scott (Gladiator, Alien - ca referințe ale mele ) și cu nu mai puțin celebrul Christian Bale (decât marțienii n-au auzit de el), așteptările sunt dintre cele mai mari. Așa că și dezamăgirea e mare, când constați ce bazaconie comercială poate ieși. În afara unor efecte vizuale demne de timpurile noastre, filmul e sec, lipsit de vână, de substanță, de realism, de orice. O poveste mai de toți cunoscută, redată prost, adaptată după voia realizatorilor, care nu mișcă nici măcar inimile mai sensibile. Sau poate că da ?! Oricum, acest Exodus mi-a lăsat o impresie proastă, o senzație de saturație și de plictis în fața aberației și comercialului, care abundă în film. Nimic din ceea ce înseamnă un film solid, greu, care să te dea pe spate. Păcat că și marele Ridley Scott a devenit un sclav al… citeşte
alex43497 pe 07 Mai 2015 12:20
film cu efecte ieftine facute de niste amatori nepriceputi.si nu e de-ajuns,prestatia actorilor e oribila.Christian Bale,Sigourney Weaver etc...ar trebui sa se lase de actorie.
zdraveius pe 07 Martie 2015 04:02
N-am vazut (inca) filmul. Ideea ca urmareste firul istoric ma intereseaza... insa...
Cred ca ar fi fost o minune ca egiptenii sa vorbeasca in engleza in acele timpuri. Detaliul asta deja a mai domolit entuziasmul.

paradox_utopic pe 11 Ianuarie 2015 22:55
circumcizie de film !
dupa penibilul Noe,alt film jenibil, cu un evreu crescut la sanul fanariotilor,ateu convins care vorbeste cu un copil posedat pe post de "vocea lui D-zeu",un D-zeu la fel de sadic ca si in basmul Noe,care ,dupa ce tine in sclavie 400 de ani poporul arabilor-evrei incepe sa le omoare rasa la egipteni,evident cu copiii mai intai apoi le baga un tsunami la arabeti de-i linisteste si le face cale batuta la jidani spre paradis :alt desert plin cu pietre si capre si niste palestinieni furiosi !!!
xerses pe 11 Ianuarie 2015 14:52
Mi-a placut enorm la ao a doua revedere la 9 ani dupa prima vizionare. Un film exceptional ce merita urmarit.
goecin pe 05 Decembrie 2014 16:50
sper sa nu fie la fel ca noah o dezamagire parca s vorbiti astia cu filme de genul sa le masluiasca
Mihai2508 pe 19 Aprilie 2015 12:38
Inca un film cu Moise
Un film care a fost sub asteptarile mele. Ma asteptam sa fie mai reusit, sa se foloseasca de efectele speciale ce se pot realiza astazi, dar sa puna si accent pe personaje, sau sa fie prezentat din alt punct de vedere, sa aduca o noua perspectiva, insa a iesit un alt film cu Moise, nimic nou, doar cu efecte speciale mai bune. Speram sa fie mai reusit, insa a iesit doar un film de duzina cu multe efecte speciale.
diz3lgirl pe 16 Martie 2015 19:34
plictisitor
ma asteptam la mai multa actiune, tinand cont de trailer. poate am avut eu asteptari prea mari. recunosc ca nu am reusit sa vad mai mult de jumate din acest film, m-a luat somnul
Sandra04289 pe 14 Februarie 2015 17:46
Incorect din toate punctele de vedere, mi-a provocat dezgust si am adormit si de vreo trei ori. Asta cand nu mergeam la baie ca sa scap de scenele rasiste si ignorante sau nu stateam pe telefon.
andreas_konig pe 5 decembrie 2015 01:06
mai bine dormeai si nu comentai.......oricum comentariul tau n-are treaba cu filmul....mai uita-te odata si nu mai dormi....asa poate vei intelege ceva.......daca nu uita-te la las fierbinti ca acolo nu trebuie sa procesezi nimik!!!!!!!!!!!!!!
Sandra04289 pe 14 Februarie 2015 17:43
Incorect din toate punctele de vedere, mi-a provocat dezgust si am adormit si de vreo trei ori. Asta cand nu mergeam la baie ca sa scap de scenele rasiste si ignorante.
robertiulian pe 19 Ianuarie 2015 18:23
prea multe filme
Deja sunt prea multe filme de acest gen , istorie , razboi ,etc . fratilor ar trebui sa se faca filme pentru acest secol , deja exagerati cu filmele astea . ar trebui sa se faca doar filme gen Interstellar (2014) , The amazing Spider Man 1 , 2 si restu de acest gen , nu toate cacaturile din anii 90 .
ghidel_radu pe 22 Ianuarie 2015 21:14
Mizerabil, film de KanalD, ora 23:00. Nu imi pierdeam timpul sa il comentez, dar ma obliga sa am review de 50 de caractere sa ii pot da o nota!
Go 1 2